آموزش معامله

ارز دیجیتال کاردانو چیست؟|‌ تاریخچه قیمت و آینده کاردانو

کاردانو (Cardano) یکی از پروژه‌های مستعد دنیای کریپتوکارنسی است که از نظر فعالان حوزه ارز دیجیتال، یک رقیب قدرتمند برای اتریوم، ایاس و سایر پلتفرم‌های قرارداد هوشمند است. کاردانو پس از ظهوری درخشان، نگاه‌ها را به سمت خود خیره کرد و توانست افراد زیادی را مشتاق به سرمایه‌گذاری کند. در زمان نوشتن این مقاله کاردانو در رتبه سوم coinmarketcap قرار گرفته است.

اگر شما هم از علاقه‌مندان به خرید ارز دیجیتال کاردانو هستید در این مطلب همراه ما باشید.

تاریخچه ارز دیجیتال کاردانو

ارز دیجیتال کاردانو

در سال 2009 با ظهور بیت کوین اولین نسل از رمزارزها به وجود آمد. رمزارزهای نسل دوم نیز از سال ۲۰۱۵ با انتشار اتریوم شکل گرفت. کاردانو نسل سوم بلاکچین و رمزارزها است که برای مقابله با مشکلات نسل‌های پیشین عرضه شد. پروژه کاردانو در سال 2015 به‌عنوان یک شبکه رمزارز و یک پروژه منبع باز استارت خورد و دو سال بعد در تاریخ 29 سپتامبر 2017 توسط چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) کارآفرین آمریکایی و متخصص ارزهای دیجیتال وارد بازار شد. هاسکینسون که چندین شرکت مبتنی بر رمزگذاری را تاسیس کرده است و با جاه‌طلبی‌های خود در حوزه امور مالی غیرمتمرکز شناخته می‌شود معتقد است، بلاکچین کاردانو بی‌نهایت کارآمدتر از اتریوم است.

اهداف عملیاتی پروژه کاردانو

پروژه کاردانو از یک فلسفه علمی و یک رویکرد پژوهش محور متولد شده است و اهداف عملیاتی خود را ارائه یک اکوسیستم متعادل و پایدار معرفی می‌کند که بتواند نیازهای کاربران را تامین کند. ارتقای امنیت تراکنش‌ها در بلاکچین، افزایش سرعت تراکنش‌ها و ایجاد ثبات در برنامه‌های غیرمتمرکز در بستر بلاکچین از دیگر اهداف کاردانو هستند. سایر اهداف بلند مدت و کوتاه مدت این سازمان عبارتند از:

 • وارد شدن شرکت‌های فورچون به اکوسیستم کادانو

اهداف کوتاه مدت:

تا سال ۲۰۲۴، سه شرکت فورچون جهانی (۵۰۰ Fortune Global 500) کاردانو را خریداری و از بلاکچین آن استفاده خواهند کرد.

اهداف بلند مدت:

تا سال 2026، حداقل  10  شرکت‌ فورچون جهانی ۵۰۰، دارای توکن ADA خواهند بود و از آن استفاده می‌کنند.

 • همکاری با بانک‌‌ها

یکی از مهم‌ترین اهداف کوتاه مدت  این شرکت، همکاری با 50 بانک برای استفاده از رمزارز ADA است. اگر کاردانو بتواند به این اهداف دست پیدا کند، کاربران ADA با استفاده از بلاکچین کاردانو می‌توانند توکن‌های خود را به ارزهای مختلف فیات یا توکن‌های دیگر تبدیل کنند.

 • گسترش اکوسیستم کاردانو و خودکفا شدن آن

بنیاد کاردانو برنامه دارد که در ۵ سال آینده بلاکچین را خودکفا کند و ادارۀ آن را به جامعۀ کاردانو بسپارد. البته برای رسیدن به این هدف باید حداقل یک میلیارد کاربر داشته باشد.

این به کاردانو کمک خواهد کرد تا بتواند حداقل به یک کشور خدمات دهد.

 • افزایش تعداد کیف پول‌های کاردانو

تعداد کیف پول‌‌های پشتیبانی‌کننده از ADA محدود است. درحال حاضر آسان‌ترین راه برای ارسال و دریافت ارز دیجیتال کاردانو استفاده از کیف‌ پول رسمی کاردانو، دِدالوس (Daedalus) است.

یکی از اهداف کوتاه مدت این سازمان، افزایش تعداد کیف پول‌های کاردانو است.

کاربردهای ارز دیجیتال کاردانو

بدون تردید تراکنش‌های بین المللی مهم‌ترین کاربرد کاردانو است. بیت کوین و بسیاری از رمزارزها به دلیل مشکل مقیاس‌پذیری نمی‌توانند برای تراکنش‌های بین‌المللی مورد استفاده قرار بگیرند. کاربران می‌توانند تراکنش‌های برون مرزی خود را با استفاده از کاردانو به صورت آنی و با هزینه کم انجام دهند. این تراکنش‌ها همتا‌به‌همتا بوده و از امنیت قابل قبولی برخوردار هستند. کاربرد دیگر کاردانو برای قراردادهای هوشمند است. افراد، سازمان‌ها و حتی حکومت‌ها می‌توانند به کمک قرارداد هوشمند، توافق نامه‌های مهم خود را تنظیم کنند.

بلاکچین کاردانو

بلاکچین کاردانو

بلاکچین کاردانو همانند بلاکچین اتریوم، پلتفرمی برای قرارگیری قراردادهای هوشمند است. بلاکچین کاردانو به افراد اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به شخص سوم، معاملات خود را انجام دهند.

در این نوع از معاملات، شرایطی برای دو طرف معامله تعیین می‌شود که با محقق شدن آن‌ها، موارد دیگری که در قرارداد قید شده است، به صورت خودکار انجام می‌شود. بلاکچین کاردانو غیرمتمرکز است و تحت نظارت هیچ مرجع، شخص یا حکومتی نیست.

معماری بلاکچین کاردانو

بلاکچین کاردانو از دو لایه اصلی زیر تشکیل شده است:

لایه اجماع کاردانو (CSL): این لایه در حال حاضر تقریباً کامل شده است و برای انتقال توکن‌های ADA به کیف پول یا صرافی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لایه محاسباتی کاردانو (CCL): لایه محاسبات هنوز در حال توسعه است و به صورت کامل در دسترس کاربران قرار نگرفته است. این لایه به کاربران این امکان را می‌دهد تا قراردادهای هوشمند ایجاد کنند.

 مزایای معماری بلاکچین کاردانو

1)در نسل‌های قبلی بلاکچین، هر دو لایه‌ی اجماع و محاسباتی در یک لایه قرار داشتند، جدا شدن این عملیات‌ها در دو لایه‌ی مختلف باعث شده است تا لایه‌ی محاسباتی کاردانو در مقایسه با اتریوم انعطاف پذیرتر باشد.

2) معاملات به صورت شفاف انجام می‌شود. برای مثال فرض کنید:

شما برای انجام یک طرح یا کار مشخص با یک نفر قرارداد بسته‌اید. شما به عنوان کارفرما و طرف دیگر به عنوان مجری یک توافق‌نامه هوشمند ایجاد می‌کنید. هزینه نهایی کار توسط شما پرداخت و در لایه اجماع بلاکچین کاردانو ذخیره می‌شود.

تنها پس از اتمام طرح یا کار توسط مجری، بودجه پرداختی از سوی شما به لایه محاسباتی منتقل می‌شود و مجری می‌تواند پول خود را بگیرد. توجه به این نکته حائز اهمیت است که برای تکمیل این فرآیند نیازی به شخص سوم نیست و کارها به صورت کاملاً خودکار انجام می‌شود.

3) کارمزد تراکنش‌ها در بلاکچین کاردانو در مقایسه با اتریوم و سایر بلاکچین‌های مشابه کمتر است.

الگوریتم اجماع در بلاکچین کاردانو

بلاکچین کاردانو

الگوریتم اجماع یک روش برای به توافق رسیدن اعضای یک شبکه در بلاکچین است. این توافق درباره وضعیت دفترکل توزیع شده بدست می‌آید. الگوریتم اجماع انواع مختلفی دارد، در حال حاضر بیشتر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم از الگوریتم گواه اثبات کار (PoW) استفاده می‌کنند. یکی از معایب الگوریتم گواه اثبات کار این است که با افزایش سختی شبکه، مصرف انر‌ژی نیز افزایش پیدا می‌کند.

این در حالی است که بلاکچین کاردانو، از یک الگوریتم اجماع جدید به نام اوروبروس (Ouroboros) بهره می‌برد. این الگوریتم نسبت به الگوریتم اثبات کار برق کمتری مصرف می‌کند و در نتیجه آسیب کمتری به محیط زیست وارد می‌شود. به همین دلیل است که ارز دیجیتال کاردانو به عنوان رمزارز دوستدار محیط‌ زیست شناخته می‌شود.

مقیاس‌پذیری بلاکچین کاردانو

در دنیای ارزهای دیجیتال،‌ مقیاس‌پذیری به این معنا است که بلاکچین در یک بازه زمانی خاص چند تراکنش را می‌تواند پردازش کند. یکی از نقاظ ضعف رمزارزهای نسل اول و دوم، مقیاس‌پذیری است. زیرا بلاکچین‌ آن‌ها تراکنش‌های محدودی را در یک بازه زمانی مشخص می‌توانند انجام دهند. به عنوان مثال بلاکچین بیت کوین در یک ثانیه تنها هفت تراکنش را پردازش می‌کند. پروژه کاردانو که از همان ابتدا به دنبال رفع مشکلات رمزارزهای قدیمی بود، در این مورد توانست گوی رقابت را از حریفان خود برباید و  رکورد بیشترین تراکنش در ثانیه را به خود اختصاص بدهد.

روش‌های کسب کاردانو

خرید کاردانو

رمزارز کاردانو (ADA) را می‌توان از یکی از راه‌های زیر به‌دست آورد:

1)استخراج کاردانو:

ارز دیجیتال کاردانو را مانند بیت کوین نمی‌توان با استفاده از استخراج بدست آورد. زیرا توکن‌های آن قبل از عرضه عمومی، ایجاد شده‌اند و به عنوان پاداش به کسانی داده می‌شوند که از آن‌ها نگهداری می‌کنند یا در تایید تراکنش‌ها مشارکت دارند.

2)خرید کاردانو:

روش دوم به‌دست آوردن کاردانو، خرید این ارز دیجیتال از صرافی‌های داخلی و خارجی است. البته از آن‌جایی که برخی از صرافی‌های خارجی از IP ایران پشتیبانی نمی‌کنند و حساب کاربران ایرانی مسدود می‌شود، خرید یا مبادله کاردانو از صرافی‌های خارجی توصیه نمی‌شود. هر چند برخی از افراد برای اتصال به صرافی‌های خارجی از VPN استفاده می‌کنند، اما باید توجه داشته باشید در صورتی که صرافی‌های خارجی کیف پول خریداران ایرانی رمزارزها را شناسایی کنند، حساب آن‌ها  را مسدود خواهند کرد.

بهترین کیف پول‌های کاردانو

کیف پول ارز دیجیتال کاردانو

کیف پول‌هایی که از ارز دیجیتال کاردانو پشتیبانی می‌کنند محدود است و به همین دلیل انتخاب کیف پول مناسب برای کاربران این ارز دیجیتال با چالش همراه است. آسان‌ترین راه برای ارسال و دریافت ارز دیجیتال کاردانو استفاده از کیف‌ پول رسمی کاردانو، دِدالوس است. این کیف دسکتاپی از امنیت بالایی برخوردار است و به طور بیست و چهار ساعته در دسترس است. سایر کیف پول‎‌هایی که برای ذخیره کاردانو می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد، عبارتند از:

 • کیف پول سخت‌افزاری Trezor Model T
 • کیف پول سخت‌افزاری Ledger Nano X
 • کیف پول سخت‌افزاری Ledger Nano S
 • کیف پول نرم‌افزاری Guarda
 • کیف پول نرم‌افزاری Atomic
 • کیف پول نرم‌افزاری YOROI
 • کیف پول نرم‌افزاری Exodus

یکی از مشکلاتی که در ارتباط با کیف پول‌های کاردانو گزارش شده است، عدم همگام‌سازی موجودی کاردانو در کیف پول‌های مختلف است. البته کاربران تا زمانی که کلید خصوصی یا کلمات بازیابی خود را در اختیار داشته باشند، هیچ خطری دارایی‌های آن‌ها را تهدید نمی‌کند.

مرورگر بلاکچین کاردانو

مرورگر بلاکچین کاردانو

مرورگر بلاکچین برای مشاهده آدرس‌ها، بلاک‌ها و در کل اطلاعات تراکنش‌ها در دنیای ارزهای رمزنگاری شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین کاربردهای مرورگرهای بلاکچین بررسی موقعیت تراکنش‌ها است. برای مثال کاربران می‌توانند بررسی کنند که تراکنشی که انجام داده‌اند تایید شده است یا خیر.

explorer.cardano.org لینک مرورگر بلاکچین کاردانو است که با وارد کردن آدرس والت می‌توان وضعیت تراکنش‌های انجام‌شده را مشاهده کرد. این مرورگر قابل اعتماد است و کاربران به آسانی می‌توانند از آن استفاده کنند.

تاریخچه قیمت ارز دیجیتال کاردانو

ارز ADA در همان ابتدای عرضه مورد استقبال عمومی گرفت و در کوتاه مدت موفق به رشد قیمتی 6 هزار درصدی شد. اما بعد از آن قیمت کاردانو یک دوره رکود طولانی را تجربه کرد. در زمان نگارش این مقاله هر واحد از کاردانو با قیمت ۲.۰۸ دلار معامله می‌شود و سهم ۳.۳۰ درصدی از کل بازار را به خود اختصاص داده است. از نظر فعالان حوزه کریپتو آینده کاردانو بسیار درخشان است و به زودی شاهد روند صعودی قیمت خواهیم بود.

صحبت نهایی

اغلب ارزهای دیجیتال به دلیل ایجاد سر و صدا و هیجان دچار نوسانات شدید می‌شوند. این در حالی است که کاردانو وارد گرداب هیجان نشده است و مسیر اصولی را طی می‌کند. به همین دلیل است که کاردانو هرچند رمزارز جدیدی به شمار می‌رود اما از سوی سرمایه‌گذاران مورد حمایت قرار گرفته است. علاوه بر این توسعه‌دهندگان کاردانو از آغاز به کار پروژه کاردانو تا امروز به طور مداوم در حال تلاش برای رشد و توسعه این شبکه هستند. در نتیجه‌ی تلاش آن‌ها این پروژه به موفقیت‌های چشمگیری نیز دست پیدا کرده است. نگاهی کوتاه به برنامه‌های عملیاتی این پروژه هم امیدبخش آینده‌ روشن است.

در ارتباط با چگونگی خرید و فروش ارز دیجیتال کاردانو یا کیف پول آن هر سوالی دارید، در قسمت نظرات کاربران بنویسید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به شما پاسخ بدهیم.

رزا آذروند

من یک مهندس کامپیوتر نویسنده هستم و کریپتوکارنسی حوزه مورد علاقه من است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا