صرافی ها

نحوه کار صرافی ارز دیجیتال چگونه است و چه ارزشی دارند؟

تکنولوژی‌های جدید مانند بذرهایی هستند که باید در زمین مناسب کاشته شوند و مراقبت‌های لازم را دریافت کنند تا نتیجه‌ی آن چشمگیر باشد. تولد فناوری‌های نوین مثل هر اتفاق تازه‌ی دیگری در دنیا، نیازمند دانش و بسترهای متناسب با خود است تا بتوانیم از آن‌ها نهایت استفاده را ببریم. صرافی ارزدیجیتال یکی از همین بسترها است که به انسان امروز کمک کرد تا طعم تکنولوژی شگفتانگیز بلاک چین را حس کند و ارزهای دیجیتال را به سرمایه‌های خود اضافه کند. 

راه‌اندازی صرافی‌های ارز دیجیتال برای استفاده از شبکه غیرمتمرکز بلاک چین و شیوه جدیدی از خلق ثروت بود اما مهم‌ترین تفاوت این اکسچنج‌ها با صرافی‌های فیزیکی چیست؟ نحوه کار صرافی ارز دیجیتال چگونه است و چه ارزشی دارند؟ مزیت‌های آن‌ها کدام است؟ آن‌ها چطور به ما کمک می‌کنند تا زندگی راحت‌تری تجربه کنیم؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات، با ما همراه باشید.

بلاک چین؛ پایان محدودیت های پول سنتی

فناوری بلاک چین در مقایسه با تاریخچه‌ی سایر موسسات مالی هنوز کاملا جوان است؛ در عین حال، ظهور مبادلات با شیوه جدید ابعاد تازه‌ای از فعالیت‌های مالی را آشکار کرد و توانایی خود را در گسترش و ایجاد توسعه اقتصادی پایدار نشان داد.

صرافی‌ها همیشه آسان‌ترین مسیر برای مبادله ارز به ویژه در صنعت پول الکترونیکی بوده‌اند. یک مثال خوب سیستم‌های پرداخت AdvCash یا Payeer است که هر کدام زیرساخت‌های خاص خود را دارند.

در بازار فیات‌، بیشتر مردم فرصت تجارت با استفاده از صرافی‌ها را ندارند، زیرا پول فیات توسط بانک‌ها تنظیم و کنترل می‌شود. تجارت فارکس که در اواخر دهه ۹۰ محبوبیت زیادی پیدا کرد، برای مبادله مستقیم ارز مناسب نیست و فقط به‌عنوان یک روش چالش برانگیز برای کسب درآمد استفاده می‌شود.

با ظهور ارزهای رمزپایه، وضعیت به شکل چشمگیری تغییر کرد. این بیشتر به دلیل فناوری غیر متمرکز و توانمند بلاک چین است که اجازه می‌دهد محدودیت‌های بازارهای سنتی مالی کنار بروند و تجربه جدیدی از پول و مبادله آن داشته باشیم. 

ترید انجین‌ها و صرافی‌های دیجیتال آمدند تا دنیا شیوه به‌روزی از معامله‌گری و سرمایه‌گذاری را تجربه کند و همین به ما نشان داد که فناوری‌های جدید را باید به کسانی سپرد که به آن آگاه هستند و دیگر نمی‌توان با سیستم سنتی پیش ‌رفت.

تفاوت نحوه کار صرافی های ارز دیجیتال با صرافی فیزیکی

تفاوت نحوه کار صرافی های ارز دیجیتال با صرافی فیزیکی

۱. مالک

موسس و بنیان‌گذار صرافی، مالک دارایی دیجیتال شما نیست؛ آن‌ها تنها بسترهای لازم را برای معامله کاربران ایجاد می‌‌کنند تا در فضایی امن و حرفه‌ای بتوانند با ولت‌های الکترونیک خود معامله کنند و از آن به سود برسند. کاربران مالک دارایی خود هستند و برای آن تصمیم می‌گیرند؛ آن‌ها (صاحبان صرافی) نمی‌توانند با سرمایه شما معامله کنند و به‌دنبال سود حداکثری از این معامله نیستند. همچنین کارمزدی که برای استفاده از بسترهای صرافی‌ دیجیتال می‌پردازید، بسیار کمتر از صرافی‌های فیزیکی است و حتی بخشی از آن مربوط به کارمزد شبکه است نه رقمی که به‌طور مستقیم به مالکان صرافی می‌پردازید.

۲. اعتماد

بازارهای جهانی یک فضای گسترده هستند که به موقعیت فیزیکی محدود نمی‌شوند و کسانی‌ که به این شبکه بزرگ متصل شوند با جهان همراه شده‌اند. صرافی‌های فیزیکی کمی با این بازار بزرگ، به‌روز و غیرمتمرکز فاصله دارند و وابستگی مکانی آن‌‌ها محدودیت‌های فراوانی را ایجاد می‌کند؛ بازارهای بزرگ تعطیل نمی‌شوند اما یک صرافی فیزیکی ممکن است یک روز در مکانی باشد و روز دیگر تعطیل شود. تمام کار صرافی‌های غیر دیجیتال بر اساس اعتماد به موقعیت مکانی است که می‌تواند در هر زمان دیگر وجود نداشته باشد.

موضوع مهم دیگر در خصوص اعتماد به صرافی ارز دیجیتال این است که همه چیز در شبکه اطلاعاتی بلاک چین کاملاً شفاف و قابل پیگیری است. تمام اعضای حاضر در شبکه می‌توانند به اطلاعات معامله‌ها دسترسی داشته باشند و در امنیت بالا کار خود را پیش ببرند. این اطلاعات برای همیشه در شبکه باقی مانده و هرگز کسی نمی‌تواند‌ آن‌ها را حذف یا دستکاری کند. رخنه امنیتی در سیستم صرافی‌های فیزیکی احتمال بیشتری دارد تا شبکه بلاک چین.

۳. قیمت گذاری

پلتفرم‌های ارز دیجیتال به کاربران خود این امکان را می‌دهند که قیمت‌ها را خودشان مشخص کنند و همه چیز براساس عرضه و تقاضا بین افراد مشخص می‌شود (مانند پلتفرم معاملاتی والکس). شما شرایطی متعادل و منصفانه تجربه می‌کنید و می‌توانید با این شرایط یک ارز را با قیمت بهتری از آنچه خریداری کرده‌اید، بفروشید. صرافی‌های فیزیکی چنین شرایطی ندارند و قیمت‌ها توسط خودشان با توجه به بازارهای سنتی جهان مشخص می‌شود و شما حق انتخاب ندارید.

۴. معامله گری

معامله گری در صرافی ارزدیجیتال

صرافی‌ ارز دیجیتال به شما این امکان را می‌دهد تا معامله‌گری کنید و بتوانید در هر ترید نقاط حساس بازار را پیدا کنید، سودگیری کنید و سرمایه خود را افزایش دهید. صرافی فیزیکی چنین امکانی را به شما نمی‌دهد و تنها می‌توانید ارز فیات خود را به فیات دیگری تبدیل کنید یا نقل و انتقال انجام دهید. همین یکی از مزیت‌های بزرگ ارزهای دیجیتال و صرافی‌های آن‌هاست که به شما امکان خلق ثروت و کسب درآمد می‌دهند.

۵. تنوع سهم ها

شما با حضور در بازار جهانی ارزهای دیجیتال شانس این را دارید تا هر مقدار که می‌خواهید از ارزهای مورد نظر خودتان را داشته باشید و تنوع این کوین‌ها در اکسچنج‌های رمز ارز بسیار زیاد است. صرافی فیزیکی چنین شانس بزرگی را به شما نمی‌دهد و تنها می‌توانید از بازار مشخصی سهم داشته باشید و انتخاب‌هایتان محدود است.

۶. پشتیبانی

صرافی‌های رمزنگاری موظفند از عملکرد صحیح سایت و رفع مشکلات احتمالی بین معامله‌گران مختلف اطمینان کامل پیدا کرده و عملکردی بی‌نقص داشته باشند. بنابراین در چنین سیستم‌هایی، سرویس پشتیبانی حرفه‌ای ارائه می‌شود که به شما کمک می‌کند تا مشکلات را  به‌صورت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته بدون تعطیلی حل کنید. پشتیبانی صرافی دیجیتال در شرایط مختلف از جمله این موارد در کنار شما هستند:

  • مراحل ایجاد حساب کاربری و تایید آن
  • واریز و برداشت وجه
  • هرگونه مشکل یا ابهام که در خصوص استفاده از سیستم سایت و اپلیکیشن آن‌ها دارید

اکثر صرافی‌های فیزیکی و سنتی در ارائه پشتیبانی ضعیف عمل‌ می‌کنند و مشتریان ممکن است نتوانند همیشه و بدون تعطیلی به آن‌ها دسترسی داشته باشند. تمام چیزی که مشتریان از صرافی دارند، شماره تماس و نشانی است که ممکن است در تعطیلات یا موارد اورژانسی که مشتریان به آن‌ها نیاز دارند در کنارشان نباشند.

۷. سرعت

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای مورد توجه معامله‌گران، سرعت است. وظیفه اصلی صرافی ارز دیجیتال  ایجاد شرایط مناسب تجاری برای همه فعالان بازار است. سیستم معاملاتی این صرافی‌ها به شما امکان می‌دهد مبادله یک ارز رمزنگاری شده با ارز دیگر در عرض چند دهم ثانیه انجام شود. همچنین شما محدودیتی برای انتقال مبالغ بزرگ ندارید.

استفاده از صرافی فیزیکی معمولاً مدت زمان پردازش معاملات را برای شما بیشتر می‌کند. باید منتظر بمانید تا درخواست شما بررسی و تأیید شود که این یعنی فیلترهای بیشتر و هزینه زمانی بیشتر.

در کنار همه این موارد شما موضوع تراکنش‌های کمتر، کاربری آسان‌تر و مدیریت سریع و راحت سرمایه با کمک وب‌سایت، کیف پول‌های الکترونیک و اپلیکیشن صرافی‌های ارز دیجیتال را نیز در نظر داشته باشید.

صرافی ارز دیجیتال؛ فرصتی برای استفاده از تکنولوژی

صرافی ارز دیجیتال به استفاده از تکنولوژی کمک می کند

بلاک چین فرصتی را فراهم کرد تا نه تنها بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال که صنایع مختلف از آن بهره‌مند شوند. بعد از معرفی کریپتوکارنسی چیست به دنیا، بسیاری از رسانه‌ها و دولت‌ها سعی کردند در مقابل آن مقاومت کنند و مانند هر فناوری تازه‌ای با هجمه‌های زیادی روبه‌رو شد. مرور زمان و آگاهی جامعه از این فناوری باعث شد تا رفته رفته مقاومت‌ها کمتر شود و دانش کلی نسبت به آن افزایش پیدا کند. اکنون بسیاری از کشورها ارزهای دیجیتال را پذیرفته‌اند، برای آن قانون، مالیات یا مجوز در نظر گرفته‌اند و حتی برخی از آن‌ها مانند سوئیس (ایالت زوگ) و آمریکا (شهر میامی) سیستم آن را به‌عنوان روشی برای پرداخت مالیات‌ قبول کرده‌اند. 

امنیت و شفافیتی که کریپتوکارنسی و صرافی‌های جدید با خود به‌همراه آورده‌اند، می‌تواند در خلق توسعه پایدار و رشد ثروت اثر زیادی داشته باشد. کشورهای دیگری هم هستند که ارزهای دیجیتال را پذیرفته و این شانس را در اختیار مردم و خودشان قرار داده‌اند تا با پیشرفت جهانی هم‌مسیر شوند؛ ژاپن، استرالیا، آلمان، بریتانیا، سنگاپور، آفریقای جنوبی، آمریکا، هند و مالزی از این دست کشورها هستند.

تیم‌های جوان و با دانش بسیاری در ایران حضور دارند که به‌خوبی بلاک چین را درک کرده‌اند و در جهت توسعه این تکنولوژی قدم برداشته‌اند. صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی مسیری هستند برای توسعه بازارهای مالی، کسب ثروت، خرید کالاهای ضروری، دارو و از همه مهمتر، عبور از تحریم‌هایی که تاکنون آثار جبران‌ناپذیری روی کلیات و جزئیات زندگی ما ایرانیان گذاشته است.

 این همان فرصتی است که صرافی فیزیکی نمی‌تواند آن را برای ما فراهم کند، چه بسا خود این صرافی‌ها در بسیاری از نقل و انتقالات با مشکلات تحریمی مواجه هستند و کارآمد نیستند.

حمایت از این صرافی‌ها یعنی شانسی بزرگ برای حضور در بازاری جهانی و بهره‌مندی از مزیت‌های بیشمار آن‌ که نباید نادیده گرفته شود. 

سال‌ها پیش بیل گیتس گفت: «محتوا پادشاه است» ما هم بر این باوریم که محتوای حرفه‌ای و کار درست، چراغ راه مخاطب است. تیم محتوای والکس در تلاش است با ارائه محتوای به‌روز به شما در مسیر سرمایه‌گذاری و معامله‌گری کمک کند.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس