دسترسی سریع در حال بارگذاری

توکن حاکمیتی چیست و چه تاثیری در بازارهای مالی رمزارزها دارد؟

14
۱۷ مهر ۱۴۰۰
توکن حاکمیتی چیست و چه تاثیری در بازارهای مالی رمزارزها دارد؟

از مهم‌ترین ویژگی‌‌های بازار ارز دیجیتال، غیر‌متمرکز شدن این بازار‌ها و فعالیت آزادانه‌‌تر کاربران آن است. مسئله‌ای که از ابتدای پیدایش رمزارزها، همواره مورد بحث و تغییر در دنیای کریپتو بوده است. غیر‍‌متمرکز بودن به این معنی است که دخالت هیچ نهادی در آن نباشد و بدون محدودیت قابل استفاده باشد.

امروزه دیدگاه ویژه‌تری به غیرمتمرکز شدن بازار رمزارزها وجود دارد. یکی از تاثیرگذارترین فاکتور ها در این خصوص، توکن حاکمیتی است. در این مقاله به تعریف توکن حاکمیتی، بررسی دلایل پیدایش، اهمیت این توکن ها و معرفی مهم ترین آنها می پردازیم.

تعریف توکن حاکمیتی

با نگاهی به لغت حاکمیت تا حدودی می‌توان به ماهیت و تعریف این توکن پی برد. کاربری که توکن حاکمیتی را در اختیار دارد، توانایی نظر دادن در خصوص تصمیمات کلی یک پروژه و دقیقاً مشابه اسم آن، حکم دادن در خصوص موضوعات مختلف آن را دارد. آن‌ها می‌توانند در پروژه‌های بلاکچین، روند پیشرفت این پروژه‌ها و حتی در خصوص سیاست‌های کلی آنها اظهار نطر کنند.

علاوه بر کمک به فرآیند غیر متمرکزسازی، دارندگان این توکنها ممکن است از کارمزدهای پرداختی درون شبکه به درآمد برسند. در برخی از انواع این توکن‌ها، کارمزدهای پرداختی در شبکه بین کاربران و دارندگان توکن‌های حاکمیتی به اشتراک گذاشته می‌شود.

دلیل پیدایش

توکن حاکمیتی

غیر‌متمرکز بودن فعالیت‌های مالی به ویژگی مهمی تبدیل شده است. توکن‌های حاکمیتی نقشی بسیار پر رنگ در این زمینه ایفا می‌کنند چرا که قدرت تاثیرگذاری در روند پروژه را دارند. قدرت تصمیم‌گیری و تاثیر‌گذاری افراد در روند حرکتی یک پروژه قطعاً به غیر‌متمرکز شدن آن فعالیت کمک بسزایی می‌کند.

هرچه قدرت تصمیم‌گیری افراد حقیقی در زمینه قانون‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزه بلاکچین بیشتر باشد، غیرمتمرکز شدن بازار رمزارزها روند بهتری را تجربه خواهد کرد و آزادی عمل بیشتری به توسعه دهندگان این حوزه خواهد داد. بنابراین توکن‌های حاکمیتی از اهمیت ویژه‌ای در میان توسعه دهندگان این حوزه برخوردار هستند.

اهمیت توکن‌های حاکمیتی

توکن حاکمیتی

یکی از توکن‌های حاکمیتی معروف، توکن MKR است. این توکن به دارندگان آن این امتیاز را می‌دهد که در خصوص غیر‌متمرکز کردن فعالیت مالی پروتکل Maker تصمیم‌گیری کنند.

به طور مثال، نگهدارندگان توکن MKR می‌توانند رای به تغییر قوانین پیچیده حاکم بر پروتکل Maker را بدهند. همان قوانینی که قیمت رمزارزی مانند DAI را تقریباً ثابت نگه داشته و آن را به استیبل کوین تغییر داده است (منبع).

تاثیرگذاری در بازار

با آغاز بیماری کوید-19 بازار‌های مالی دچار نوسانات شدیدی در ابتدای راه خود شدند.

سیگنال‌های متعدد مثبت و منفی بیشترین تاثیر را روی بازار‌های غیر متمرکز برجای گذاشتند که از جمله آنها می‌توان به استیبل کوین DAI اشاره کرد که تغییرات زیادی را تجربه کرد.

این نوسانات تا حدی تاثیرگذار بود که قیمت رمزارز DAI در مقطعی کمتر از هر دلار آمریکا محاسبه و معامله می‌شد.

به همین دلیل بود که توسعه‌دهندگان DAI دست به تغییراتی در قراردادهای هوشمند موجود در شبکه زدند و توکن MKR را عرضه کردند.

از جمله این تغییرات کارمزد ثابت این رمزارز بر پایه اتریوم بود که باعث شد عرضه و تقاضا در این رمزارز بیشتر شده و نرخ آن ثابت باقی بماند (منبع).

نحوه ارزش‌گذاری

توکن حاکمیتی

در سال جاری ارزش توکن‌های حاکمیتی روندی صعودی را طی کرده است. ارزش تقریبی شش نوع از بزرگترین این توکن‌ها به مبلغی نزدیک به ارزش کلی رمزارز بیت کوین کش رسیده است.

با توجه به تمرکز ویژه‌ای که بر روی غیرمتمرکز کردن فعالیت‌های مالی بازار رمزارزها وجود دارد، به طبع روند محبوبیت این توکن‌ها نیز صعودی خواهد بود. به طور مثال پروتکل compound به استخراج کنندگان رمزارزها در این پروتکل توکن comp را ارایه می‌دهد. تقاضا برای توکن Comp رو به رشد خواهد بود و نگرانی بابت کاهش عرضه وجود نخواهد داشت.

معرفی بهترین توکن‌های حاکمیتی

روزانه انواع بسیاری از توکن‌ها در شبکه بلاکچین در حال ایجاد و توسعه هستند اما برخی از آنها از محبوبیت بیشتری میان کاربران برخوردارند. در بخش زیر به معرفی چند مورد از برترین و محبوب‌ترین توکن‌های حاکمیتی موجود در بازار می‌پردازیم.

توکن COMP

توکن حاکمیتی

توکن موجود در بازار compound را می‌توان بزرگترین توکن حاکمیتی قلمداد کرد. سیستم Compound حتی قبل از معرفی توکن خود بسیار محبوب بود اما با ارائه توکن حاکمیتی comp در سال 2020 روند آن به طور کل تغییر پیدا کرد. اکنون توکن comp، پروتکل compound را به سمت بزرگترین پروتکل غیر‌متمرکز دنیا سوق داده است.

شبکه compound، به کاربرانی که رمزارزها را بر پایه شبکه compound استخراج کنند، توکن comp اهدا می‌کند. این عمل نشان دهنده تصمیمات کلی توسعه دهندگان compound برای ارایه هرچه بیشتر توکن‌های حاکمیتی است.

توکن LEND

توکن حاکمیتی

LEND، توکن حاکمیتی پروتکل غیر متمرکز AAVE است، پروتکلی که روی شبکه رمزارز محبوب اتریوم قرار دارد. عملکرد این توکن مشابه توکن comp است و در تصمیم گیری‌های کلی پروتکل و همچنین روند غیرمتمرکز بودن آن تاثیر شایانی دارد.

دارندگان LEND قابلیت رای دادن برای تغییر سیاست‌های کلی AAVE را خواهند داشت. در برخی از موارد کارمزدهای دریافتی درون این شبکه بین کاربرانی به اشتراک گذاشته می‌شود که توکن LEND را استیک کرده باشند .

 توکن KNC

توکن حاکمیتی

توکن KNC توکن اصلی سیستم KYBER NETWORK محسوب می‌شود. پروتکلی که به کاربران خود اجازه معاملات غیر‌متمرکز را می‌دهد. در حال حاضر KYBER را می‌توان یکی از پروتکل‌های محبوب غیر متمرکز در شبکه اتریوم به شمار آورد.

توکن SNX

SNX

این توکن حاکمیتی در واقع دارایی خام پروتکل Synthetix محسوب می‌شود. پروتکلی که در شبکه اتریوم قرار دارد و به غیر‌متمرکز شدن فعالیت‌های مالی آن کمک می‌کند.

قابلیت رهگیری کالاها و دارایی‌ها از جمله ویژگی‌های پروتکل Synthetix است. توکن snx در حال حاضر زیر مجموعه توکن‌های حاکمیتی نیست.

توکن MKR

MKR

به جرات می‌توان گفت MKR پیشرو در زمینه توکن‌های حاکمیتی است. توکنی  روی پروتکل غیر‌متمرکز و محبوب Maker قرار دارد که از جمله رمزارزهای موجود در آن می‌توان از DAI نام برد.

رمزارزی که اکنون با قیمتی نزدیک به یک دلار آمریکا در صرافی‌ها در حال معامله است. تاثیر‌گذاری این توکن به رشد و حتی ایجاد توکن‌های حاکمیتی جدیدی منجر شد که این اثر بخشی در نهایت به روند غیر‌متمرکز شدن پروتکل‌ها در حوزه رمزارزها کمک بسیاری خواهد کرد.

صحبت پایانی

با توجه به محبوبیت روزافزون بازار رمزارزها میان فعالان مالی در سراسر دنیا، تمرکز خاصی روی غیرمتمرکز کردن این بازار وجود دارد. توکن‌های حاکمیتی از ابتدای پیدایش رمزارزها وجود داشته‌اند اما امروزه نفوذ بیشتری در این حوزه پیدا کرده است و آزادی عمل بیشتری به توسعه‌دهندگان بلاکچین‌های مختلف می‌دهند. آینده‌ای که برای این اکوسیستم به سرعت در حال تغییر است.

نویسنده
fazel
مسعود فاضل
عضو تحریریه والکس
نظرات کاربران
نظرات ارسال شده : 0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *