آموزش معامله

سوالات متداول بیت کوین؛ بخش دوم

در مقاله‌ی قبلی سوالات رایج بیت کوین، به 24 سوال در مورد این رمزارز پاسخ داده‌ایم. در ادامه، دیگر سوالات متداول بیت کوین را بررسی خواهیم کرد. سوالات این مقاله بر حوزه کاربرد بیت کوین و روش استفاده از آن متمرکز شده‌اند.

فهرست مطالب

1- چطور یک درگاه پرداخت بیت کوین راه‌اندازی کنیم؟

پرداخت با بیت کوین

اگر یک فروشگاه اینترنتی دارید و به رمزارزها هم علاقمندید، می‌توانید کالا و خدمات خود را از طریق یک درگاه پرداخت در ازای بیت کوین بفروشید. با این کار لازم نیست کارمزدهای رایج درگاه‌های بانکی را بپردازید و همچنین یک سرمایه رو به رشد را به عنوان هزینه کالا و خدمات خود دریافت کرده‌اید.

برای راه‌اندازی یک درگاه پرداخت بیت کوین کافی است که یک کیف پول ارز دیجیتال داشته باشید و یک ماشین حساب که قیمت خدمات شما را به قیمت روز بیت کوین تبدیل کند. سپس با ارائه آدرس عمومی کیف پول خود به مشتریان، امکان پرداخت با رمزارز را فراهم کرده‌اید.

البته درگاه‌های پرداخت مانند کوین بیس و بیت پی نیز برای پرداخت با بیت کوین وجود دارد. هرچند این درگاه‌ها برای ایرانیان محدود شده‌اند و باید با استفاده از یک وی‌پی‌اس معتبر از آن‌ها استفاده کنید.

2- معایب بیت کوین چیست؟

نوآوری انقلابی بیت کوین باعث شده است تا بسیاری از کاربران از معایب این رمزارز فوق‌العاده چشم پوشی کرده و همچنان به آن علاقمند باشند. هرچند این چشم پوشی غیرمنطقی نیست، اما با در نظر گرفتن آن‌ها می‌توان انتخاب‌های دقیق‌تری در بازار داشت.

اول: سرعت انجام تراکنش در بیت کوین بسیار پایین است. برای تایید هر تراکنش بیت کوین بین نیم تا دو ساعت زمان لازم است و سریع‌ترین تراکنش‌ها که در 10 دقیقه انجام می‌شوند، کارمزد بالایی دارند.

دوم: ظرفیت این رمزارز برای تبدیل شدن به یک ابزار رایج پرداخت در دنیا کم است. تعداد محدود پردازش تراکنش در هر ثانیه و کارمزد بالا، بیت کوین را صرفاً برای پرداخت‌های بزرگ به صرفه می‌سازد.

سوم: نوسانات قیمت بیت کوین می‌تواند در یک روز فعالان بازار را شگفت زده کند. اگر یک تریدر فعال در این بازار باشید، این نوسان‌ها ممکن است تاثیر نامطلوبی بر اصل سرمایه شما بگذارد.

3- آیا بیت کوین کاملاً مجازی است؟

 آیا بیت کوین کاملاً مجازی است؟

بله! هیچ نسخه‌ی فیزیکی‌ از بیت کوین در دنیای بدون اینترنت وجود ندارد. بیت کوین مانند موجودی کارت‌های اعتباری کاملاً مجازی است. البته شما می‌توانید با استفاده از راه‌های پرداخت با بیت کوین، ارز خود را مانند پول نقد به کالا یا خدمات مدنظر خود تبدیل کنید.

باید به این نکته اشاره کنیم که مجازی بودن بیت کوین باعث نمی‌شود که کنترل کاربر روی موجودی از بین برود. بلکه تمام اطلاعات مربوط به هر کیف پول در یک دفتر کل توزیع به نام لجر ثبت شده است.

4- آیا بیت کوین ناشناس است؟

بیت کوین به شکلی طراحی شده است که حریم خصوصی کاربرانش را تا حد زیادی حفظ کند. اما به طور کلی بیت کوین ناشناس نیست. تمامی تراکنش‌های انجام شده در بلاکچین بیت کوین و همچنین اطلاعات مربوط به موجودی و تراکنش‌های هر کیف پول در لجر ذخیره شده است. ارتباط دادن آدرس کیف پول‌ها به اشخاص در دنیای واقعی مشکل و ناممکن است.

از طرف دیگر، نگرانی مقام‌های قانونی بین‌المللی در مورد ظرفیت بیت کوین برای استفاده در فعالیت‌های غیرقانونی نیز با این نیمه ناشناس بودن بیت کوین رفع خواهد شد. هیچ تراکنشی در شبکه‌ی بیت کوین گم نشده و همه‌ی تراکنش‌ها، حتی تراکنش‌های بسیار قدیمی قابل پیگیری هستند. نیمه ناشناس بودن بیت کوین یکی از نگرانی‌های متخصصان حوزه امنیت و حریم خصوصی و از سوالات متداول بیت کوین بین آن‌هاست. اما هنوز راه حلی دقیق برای این مشکل ارائه نشده است.

5- آیا می‌توان برای بیت کوین قانون‌گذاری کرد؟

سوالات متداول بیت کوین - آیا میتوان برای بیت کوین قانونگذاری کرد؟

ما در بخش قبلی همین مقاله، به مبحث قانونی بودن بیت کوین پرداختیم. مبحث قانون‌گذاری بر بیت کوین بحث جدیدی در بین دولت‌ها و نهادهای بین‌المللی نیست. تاکنون کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی در مسیر قانون‌گذاری برای ارزهای دیجیتال قدم‌های زیادی برداشته‌اند. قانون‌گذاری برای مالیات بر درآمد و استخراج از جمله حوزه‌های مهمی است که برای قانون‌گذاری در آن تلاش می‌شود.

ما در مقاله‌ی سوالات قانون‌گذاری در بازار بیت کوین مفصل به این موارد پرداخته ایم.

6- آیا بیت کوین برای پرداخت غیرقانونی مناسب است؟

بله و خیر! همانطور که  قبلاً هم گفتیم، بیت کوین کاملاً ناشناس نیست. بنابراین اگر رد پولی مشکوک در آن گرفته شود، امکان پیدا کردن صاحب کیف پول زیاد است. بیت کوین را می‌توان از طریق فرآیندهای احراز هویت مشتری، آی‌پی کامپیوتر یا تلفن همراه و درگاه‌های پرداخت با بیت کوین ردیابی کرد.

با وجود این که نهادهای قانونی بسیار بر این نکته تمرکز می‌کنند که بیت کوین بستری مناسب برای پولشویی است، با این حال قابل ردگیری بودن بلاکچین این رمزارز، این ادعا را تا حد زیادی رد می‌کند.

7- آیا بیت کوین از حریم خصوصی کاربر محافظت می‌کند؟

آیا بیت کوین از حریم خصوصی مصرف کننده محافظت می‌کند؟

همانطور که گفتیم، بیت کوین نیمه ناشناس است. تقریباً شبیه عضویت در کلوپ با نام مستعار. اگر به میزان بیشتری حریم خصوصی نیاز دارید، راه‌کارهایی برای آن وجود دارد. هرچند این راه‌کارها صد در صدی نیست.

استفاده از وی‌پی‌ان یا مرورگر تور، استفاده از سیستم‌های مخلوط کردن تراکنش و استفاده از آدرس جدید برای هر تراکنش از جمله راه‌هایی است که می‌توانید با کمک آن‌ها حریم خصوصی خود را در شبکه‌ی بیت کوین قوی‌تر کنید.

8- چرا بیت کوین ارزشمند است؟

عامل ارزشمند بودن هر دارایی را میزان تقاضای مردم برای آن مشخص می‌کند. قیمت طلا و حتی ارزش پول رایج کشورها هم با همین سیستم تعیین می‌شود. بیت کوین در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها در بین مردم جهان است. مارکت کپ این رمزارز از ارزش سهام تسلا یا علی بابا بیشتر است و تقریباً نصف مارکت کپ کمپانی اپل است. این حجم از بازار نشان دهنده اقبال عمومی مردم دنیا به این رمزارز و اهمیت آن در بازار است.

9- چه عواملی قیمت بیت کوین را مشخص می‌کند؟

سوالات متداول بیت کوین - چه عواملی قیمت بیت کوین را مشخص می‌کند؟

این سوال، یکی از مهم‌ترین سوالات متداول بیت کوین است. عرضه و تقاضا مهم‌ترین عوامل تعیین قیمت بیت کوین هستند. هر چقدر تعداد بیت کوین‌های موجود در صرافی‌ها بیشتر باشد و خریدار کمتری برای آن اعلام آمادگی کند، قیمت بیت کوین کاهش پیدا می‌کند و برعکس.

به علاوه وضعیت بازارهای رقیب مثل طلا، وضعیت بازار آلت‌کوین‌ها و عوامل سیاسی مثل اظهارنظر مقام‌های دولتی و سیاسی می‌توانند بر قیمت بیت کوین موثر باشند. یکی دیگر از عوامل مهم موثر بر قیمت بیت کوین، خریدهای بزرگ از طریق کمپانی‌ها و اشخاص ثروتمند دنیا است که همزمان با کاهش عرضه، اهمیت این رمزارز را در اقتصاد جهانی نشان می‌دهد.

10- آیا ممکن است قیمت بیت کوین به صفر برسد؟

بله! هر چیزی در دنیای ارزهای دیجیتال و به طور کلی در بازار امکان دارد. سوال اصلی این است که چقدر این امکان وجود دارد؟ بیت کوین در حال حاضر به قیمت 38 هزار دلار رسیده و پیش از این قیمت‌های 64 هزاردلاری و بالاتر را هم تجربه کرده است. این رمزارز توانسته است قابلیت‌های خود را به خوبی نشان دهد و نگاه‌های مثبت به آینده‌ی آن بسیار زیاد است.

با این حال فرض کنید که رمزارزی بسیار بهتر از بیت کوین به بازار معرفی شد و ناگهان همه‌ی کاربران شبکه در سراسر دنیا، بازار بیت کوین را ترک کردند. در این حالت ممکن است قیمت بیت کوین به صفر برسد. این نکته را در نظر داشته باشید که در حال حاضر بیش از هزاران کوین و توکن به بازار معرفی شده‌اند ولی هیچ کدام نتوانستند حتی به قیمت بیت کوین نزدیک شوند.

11- آیا قیمت بیت کوین یک حباب است؟

 آیا بیت کوین یک حباب است؟

قیمت هر دارایی‌، زمانی حباب است که فراتر از ارزش ذاتی آن مبادله شود. در سال 2017 و بعد از سقوط شدید بیت کوین از قیمت حدود 19 هزار دلاری به 3 هزار دلار، بحث‌های شدیدی بر سر حباب بودن بیت کوین شکل گرفت.

اما وضعیت امروز با سال 2017 تفاوت‌های اساسی دارد. امروزه دانش عمومی مردم در دنیا در مورد بیت کوین بسیار بیشتر شده و همچنین متخصصان بیشتری تلاش می‌کنند که اکوسیستم این رمزارز را بهبود دهند و بیت کوین یک دوره طوفانی را پشت سر گذاشته است.

با این حال همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که همه چیز امکان دارد و بیشتر از چیزی که توان از دست دادن آن را دارید، در بیت کوین سرمایه‌گذاری نکنید.

12- آیا بیت کوین طرح پانزی است؟

یکی از رایج ترین سوالات متداول بیت کوین درباره‌ی کلاهبرداری بودن این رمزارز است. اما طرح‌های پانزی مشخصات روشنی دارند و هیچ برنامه و پلن مشخصی ندارند. در طرح‌های پانزی به کاربران قول بیشترین سود با کمترین سرمایه داده می‌شود. عمر طرح‌های پانزی کوتاه و حتی کمتر از یک سال است.

در مقابل، بیت کوین هیچ وعده‌ای به کاربران نمی‌دهد و وضعیت تمام تراکنش‌ها و فعالیت شبکه در دسترس همگان قرار دارد. کاربران جدید و کاربران قدیمی نیز از نظر اهمیت برای سیستم تفاوتی ندارند (بر خلاف طرح‌های هرمی). بنابراین خیر، بیت کوین نمی‌تواند یک طرح پانزی باشد.

13- آیا بیت کوین ناعادلانه به نفع کاربران اولیه نیست؟

روزهای شروع به کار بیت کوین، هیچ چیز در مورد آینده‌ی این رمزارز مشخص نبود. آن‌ها فقط وقت و سیستم کامپیوتری خود را در اختیار شبکه‌ای قرار داده بودند که دیگران آن را درک نمی‌کردند. بسیاری از کاربران اولیه بیت کوین حتی کیف پول خود را گم کردند یا قبل از رسیدن این رمزارز به قیمت‌های بالا، آن را فروختند.

در بازاری که آینده‌ی آن مشخص نیست، هیچ کس نمی‌تواند بگوید که بیت کوین سیستم ناعادلانه‌ای در بین کاربران پیاده کرده است. تنها وجه تمایز کاربران، زمان ورود آن‌ها به بازار به همراه میزان صبر و ریسک‌پذیری آن‌ها است.

14- چرا تعداد بیت کوین‌ها محدود است؟

سوالات متداول بیت کوین - چرا تعداد بیت کوین ها محدود است؟

ساتوشی ناکاموتو می‌خواست که عرضه‌ی بیت کوین را محدود کند تا بین عرضه و تقاضا تناسب برقرار شود. با این کار بیت کوین رشد و سقوط‌های تورمی کمتری را تجربه خواهد کرد. به علاوه سیستم استخراج بیت کوین همین میزان بیت کوین را هم به صورت محدود به بازار عرضه می‌کند تا افراد بیشتری جذب بازار شده و مایل باشند روی آن سرمایه‌گذاری کنند.

در کل 21 میلیون واحد بیت کوین وجود دارد که آخرین آن در سال 2140 استخراج خواهد شد.

15- آیا برای سرمایه‌گذاری روی بیت کوین دیر شده است؟

بیت کوین تازه رالی صعودی و اثبات خود را آغاز کرده است. حتی شرکت های بزرگی مثل تسلا یا پی‌پل به تازگی روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند و معتقدند این رمزارز هنوز به جایگاه واقعی خودش در بازار نرسیده است

امیدواری‌ها به آینده‌ی بیت کوین امروز بیشتر از همیشه است. اما همانطور که قبلاً هم گفتیم، هیچ کس نمی‌تواند در این بازار چیزی را تضمین کند و شما هم بهتر است همه‌ی تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد نگذارید.

16- آلت کوین چیست؟

 آلت کوین چیست

به هر ارز دیجیتالی که بعد از بیت کوین طراحی و ساخته شد، آلت کوین می‌گویند. کلمه‌ی آلت کوین از ترکیب دو کلمه‌ی آلترناتیو و کوین (Alternative+Coin) ساخته شده و به معنای کوین جایگزین است.

17- چه اتفاقی می‌افتد اگر کسی یک ارز دیجیتال بهتر بسازد؟

تاکنون تلاش‌های زیادی برای طراحی و ساخت یک ارز دیجیتال بهتر از بیت کوین انجام شده است. در واقع این سوال، یکی از سوالات متداول بیت کوین در بین متخصصان حوزه‌ی بلاکچین نیز هست. بسیاری از این تلاش‌ها تبدیل به تکنولوژی‌های ارزشمندی شدند که به جز تراکنش‌های مالی، تلاش می‌کنند مشکلات بیشتری را از زندگی بشر رفع کنند.

رمزارز اتریوم یکی از این تلاش‌هاست. ارزی که علاوه بر فراهم کردن بستری برای مراودات مالی، یک بستر برای ایجاد قراردادهای هوشمند ایجاد کرده است؛ بستری که می‌توان از آن برای خدمات آموزشی، خدمات مالی و فنی استفاده کرد. به علاوه، سرعت انجام تراکنش‌ها در اتریوم تقریباً دو برابر بیت کوین است و آن را برای انجام تراکنش‌های سریع مناسب‌تر می‌کند.

ارزهای دیجیتال بهتر از اتریوم هم ساخته شده‌اند. برای مثال، ترون تمام امکانات اتریوم را دارد اما هم کارمزد کمتری دارد و هم برای محیط زیست مناسب‌تر است. با همه‌ی این اوصاف، بیت کوین تا امروز با اختلاف رتبه‌ی اول مارکت کپ ارزهای دیجیتال را در اختیار دارد و بین کاربران از همه محبوب‌تر است.

18- چرا انجام تراکنش‌ها زمان‌بر است؟

چرا انجام تراکنش بیت کوین زمان بر است؟

در واقع تراکنش‌های بیت کوین به صورت لحظه‌ای انجام می‌شوند اما برای تایید نهایی هر تراکنش لازم است حداقل سه ماینر فعال در شبکه آن را تایید کنند تا تراکنش وارد بلاک شده و در بلاکچین بیت کوین ثبت نهایی شود. این تایید تراکنش برای حفظ امنیت بلاکچین بیت کوین ضروری است.

19- کارمزد تراکنش‌ بیت کوین چقدر است؟

کارمزد هر تراکنش بیت کوین در طول زمان نسبت به قیمت بیت کوین و شلوغی شبکه تغییر می‌کند. در روزهایی که بازار نوسانات زیادی دارد و افراد زیادی مشغول خرید و فروش بیت کوین هستند، کارمزد شبکه افزایش پیدا می‌کند و در روزهای آرام‌تر این کارمزد کاهش می‌یابد.

20- چه اتفاقی می‌افتد اگر هنگامی که من آنلاین نیستم، برایم بیت کوین ارسال شود؟

انجام تراکنش در شبکه‌ی بیت کوین وابسته به متصل بودن کاربر گیرنده به اینترنت نیست. این تراکنش در شبکه‌ی بلاکچین ثبت شده و به محض این که به اینترنت متصل شوید، در کیف پول شما نمایش داده خواهد شد.

21- آیا می‌توان بیت کوین را هک کرد؟

سوالات متداول بیت کوین - هک بیت کوین

بله و خیر. امنیت بلاکچین بیت کوین تا امروز بارها ثابت شده است. رویدادهایی که در تاریخچه‌ی این ارز دیجیتال ثبت شده‌اند، نشان می‌دهد که امکان هک بیت کوین بسیار کم است و این امنیت روز به روز نیز بیشتر می‌شود. هر هکر باید به حداقل هزاران نود شبکه دسترسی پیدا کند تا بتواند داده‌های آن را سرقت کند یا تغییر دهد.

ما در مقاله‌ی روش‌های هک بیت کوین‌ روش‌های مهم هک از جمله حمله 51 درصدی، حمله اسپم و حمله روز صفر را بررسی کرده‌ایم.

صحبت پایانی

بیت کوین و ارزهای دیجیتال، دنیایی بی پایان است. ما در دو مقاله‌ی سوالات متداول بیت کوین، تلاش کردیم به 45 سوال رایج در این حوزه پاسخ دهیم. اما می‌دانیم که هنوز سوالات فراوانی وجود دارد که ما به آن نپرداخته‌ایم. شما می‌توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

فروزان زیبائی

همیشه به‌خاطر نوشته‌هایم شناخته شده‌ام. کار حرفه‌ای نوشتن را با روزنامه‌نگاری شروع کردم و حالا تولید محتوا، چراغ روشن روزهای کاری من است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا