آموزش معامله

طرح‌های پانزی و کلاهبرداری با رمزارزهای جدید

اگر تازه به دنیای ارزهای رمزنگاری شده پا گذاشته‌اید، بسیار مهم است که از دارایی خودتان در برابر کلاهبردارها و پروژه‌های پانزی و اسکم محافظت کنید. پروژه‌های اسکم در گوشه و کنار بازار ارز دیجیتال آماده‌ هستند تا قربانیان خود را پیدا کنند. در این مقاله‌ی والکس تلاش خواهیم کرد که مهم‌ترین طرح‌های پانزی و کلاهبرداری با ارزهای دیجیتال جدید را به شما معرفی کنیم.

طرح پانزی چیست؟

طرح پانزی، یک طرح سرمایه‌گذاری با وعده‌ی بازگشت سرمایه سریع و زیاد برای سرمایه‌گذاران اولیه است. در این نوع طرح‌ها، غالباً سود سرمایه‌گذاران اولیه با پول سرمایه‌گذاران نسل دوم پرداخت شده و با این روش، اعتماد افراد جلب می‌شود. این فرآیند آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا در نهایت اسکمرها (طراحان اولیه پروژه) نتوانند به نسل‌های آخری که وارد پروژه شده‌اند، سودی پرداخت کنند. در این لحظه پرونده‌ی پروژه بسته شده و آن‌ها با هرمقدار سودی که تا این لحظه به دست آورده‌اند، ناپدید خواهند شد.

طرح‌های پانزی سرمایه‌گذاران را قانع می‌کند که سود دریافتی‌ آن‌ها از طریق یک سرمایه‌گذاری قانونی است و ریسکی در این کار وجود ندارد. با دریافت سود منظم در چندماه، عملاً سرمایه‌گذار وسوسه خواهد شد که پول بیشتری را وارد پروژه کند و همین‌طور افراد بیشتری را قانع کند که سرمایه‌گذاری کنند.

پرچم‌های قرمز هشدار طرح‌های پانزی

بسیاری از طرح‌های پانزی خصوصیات مشترکی دارند که می‌توانند برای شما مانند یک هشدار عمل کنند:

 • وعده‌ی نرخ بازگشت سرمایه بالا و بدون ریسک

هیچ طرح سرمایه‌گذاری‌ای وجود ندارد که با ریسک همراه نباشد. در واقع هرچه امکان سودآوری طرح بیشتر باشد، ریسک آن نیز بیشتر خواهد بود. هرگاه ضمانت سود بالا و بدون ریسک بودن سرمایه‌گذاری را دیدید، حتماً به طرح شک کنید.

 • بازدهی مداوم و بیش از حد

همواره به خاطر داشته باشید، سرمایه‌گذاری‌ها با فراز و نشیب‌های مختلف مواجه می‌شوند. هرگاه متوجه شدید، یک پروژه بدون توجه به شرایط بازار، به صورت مداوم روند مثبتی را تجربه می‌کند، در سرمایه‌گذاری در آن تردید کنید.

 • پروژه‌های غیررسمی و ثبت نشده

اگر گردانندگان یک پروژه حاضر به معرفی خود نبودند و از هویت جعلی استفاده کردند، به پروژه شک کنید. البته همه‌ی پروژه‌ها با هویت‌های ناشناس گردانندگان پانزی نیستند (مانند بیت کوین). اما ناشناس بودن گردانندگان، یکی از نشانه‌هایی است که باید به آن پروژه مشکوک شوید.

 • استراتژی‌های پیچیده و غیرقابل فهم

اگر طرح یک پروژه‌ی رمزارز یا همان وایت پیپر را خواندید و اهداف طراحان آن را درک نکردید، از آن اجتناب کنید. مادامی که یک پروژه و هدف آن را کامل نفهمیدید، سرمایه‌گذاری در آن یک اشتباه است.

 • مشکل در نقد کردن سرمایه

در یک پروژه‌ی معتبر، شما قاعدتاً نباید برای نقد کردن سرمایه خود دچار مشکل شوید. اگر با وعده‌ی بازدهی بیشتر، پروژه مانع از نقد شدن دارایی‌تان شد، احتمالاً در دام یک طرح پانزی افتاده‌اید.

تاریخچه‌ی نام طرح‌های کلاهبرداری پانزی

عبارت کلاهبرداری پانزی اولین بار در سال 1919 بعد از کلاهبرداری شخصی به نام چارلز پانزی استفاده شد. هرچند عمر این نوع کلاهبرداری به اواخر قرن نوزدهم می‌رسد. پروژه‌ی کلاهبرداری او روی سیستم پستی ایالات متحده متمرکز شده بود. در آن زمان سیستم پستی بسیار پیشرفت کرده بود و نوعی کوپن ایجاد کرده بود که به فرستنده اجازه می‌داد، تمبر نامه‌ی بازگشتی را پیش‌خرید کند و کوپن را در پاکت نامه بگذارد. گیرنده‌ی نامه می‌توانست، کوپن را ارائه کرده و تمبرهای مورد نیازش را برای پاسخ به نامه دریافت کند.

این نوع مبادله که آربیتراژ نام دارد، غیرقانونی نیست، اما پانزی آن را کمی گسترش داد. او به سرمایه‌گذاران قول بازگشت سرمایه 50 درصدی در 45 روز و بازگشت 100 درصدی سود در 90 روز را داد. از آنجایی که کمپانی او در کار پست موفق هم بود، به زودی سرمایه‌گذاران زیادی جذب شدند. در سال 1920 روزنامه‌ی بوستون پست طرح او را فاش کرد. پانزی به جای سرمایه‌گذاری واقعی فقط به سرمایه‌گذاران می‌گفت که سود کسب کرده‌اند. بعد از انتشار نتایج تحقیق، پانزی دستگیر و کلاهبرداری‌های متعدد او نیز آشکار شد.

معرفی چند طرح مهم پانزی

آشنایی با طرح‌های پانزی قدیمی می‌تواند چند فایده‌ی مهم داشته باشد، از جمله این که کاربران نسبت به پروژه‌های مشابه حساس شده و دیگر با وعده سودهای کلان، کمتر برای سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها ترغیب می‎‌شوند. فقط در سال 2019، معادل 40 میلیون دلار در طرح‌های پانزی از بین رفت (منبع). از آن زمان شناخت در مورد طرح‌های پانزی بسیار زیاد شد و اطلاع‌رسانی‌های جدی‌تری در این حوزه انجام شد.

1- بیت کانکت

طرح‌های پانزی

بیت کانکت یک طرح پانزی و یک کلاهبرداری هرمی بود که در سال 2016 فعالیت خود را آغاز کرد. در این طرح به سرمایه‌گذاران وعده داده می‌شد که با سرمایه‌گذاری بیت کوین در این طرح، ماهانه بیش از 40 درصد سود دریافت کرده و اصل سرمایه خود را بین 120 تا 299 روز باز پس گیرند. شرط حضور در این پروژه سرمایه‌گذاری حداقل 100 دلار و معرفی تعدادی زیرمجموعه به پروژه بود، مانند دیگر طرح‌های هرمی.

در این نوع طرح پانزی، سوددهی فقط به نفرات اول مجموعه ممکن بود. چرا که هرچه تعداد زیرمجموعه‌ها بیشتر شود، عملاً مدیریت انتقال پول بین سطوح مختلف زیرمجموعه‌ها ممکن نیست. در طرح بیت کانکت هم همینطور بود. سرمایه‌گذاران اولیه 5% کارمزد، سطح بعدی 3% و سطح بعدی 2% از کارمزد خرید اعضای رده پایین‌تر را دریافت می‌کردند. پس از آن پاداش‌ها قطع شد؛ چون هرچه گروه بزرگ‌تر شود، به شکست نزدیک‌تر خواهد شد.

هر طرح هرمی مانند بیت کانکت نوعی طرح پانزی است. نوع برنامه دریافت سود بیت کانکت به شکلی بود که اگر فردی 1000 دلار سرمایه‌گذاری کرده و 3 سال به آن دست نزند، باید 50 میلیون دلار سود کسب کند. طرحی که منطقاً غیرممکن است.

چرا مردم به بیت کانکت اعتماد کردند؟

بیت کانکت به سرمایه‌گذاران اولیه سود پرداخت کرد! به همین سادگی اعتماد بسیاری از افراد جلب شد و میل به مشارکت در پروژه روز به روز بیشتر شد. اما از آنجایی که پروژه سودآوری نداشت، این پول در واقع سرمایه افراد جدیدی بود که وارد می‌شدند. کوین اصلی این پروژه یعنی BCC در مدت کوتاهی به قیمت 463 دلار رسید. یک ماه بعد، بیت کانکت تعطیل شد. تحقیقات توسط چند نهاد بین‌المللی آغاز شد و در نهایت یکی از اعضای اصلی پروژه دستگیر شد.

پرچم‌های قرمز بیت کانکت

هر طرح پانزی، چند پرچم قرمز دارد که پیش از شکست طرح خودشان را نشان می‌دهند. پرچم‌های قرمز بیت کانکت چه بود؟

 • وعده‌ی سود زیاد و غیرمنطقی
 • ایجاد توکن رمزارز بدون هدف و بدون پشتوانه‌ی BCC
 • ساختار هرمی پروژه
 • وعده‌‌ی سرمایه‌‌گذاری بدون ریسک

2- بیت کوین اِرا

طرح‌های پانزی

آیا همین حالا 250 دلار پول نقد دارید؟ یک پروژه‌ی جذاب در حال فعالیت است که می‌تواند در کمتر از یک سال، 250 دلار شما را تبدیل به 1 میلیون دلار کند. بدون شک وعده‌ی هیجان‌انگیزی است. اما این وعده‌ها فقط یک پرچم قرمز دیگر برای نشان دادن یک پروژه‌ی پانزی هستند. Bitcoin Era یک پلتفرم برای معامله‌ی بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال است. در این پلتفرم وعده داده می‌شود، فقط با روزی 20 دقیقه معامله توسط یک ربات تا 1100 دلار می‌توانید، سود کسب کنید.

پروژه‌ی بیت ارا در حال حاضر در حال فعالیت است. این پروژه خود را یک الگوریتم قوی معرفی می‌کند که از استراتژی‌های پنهان بهترین تریدرها ایجاد شده است و می‌تواند سودهای بزرگ را تضمین کند. اما به یاد داشته باشید، حتی در مطمئن‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها نیز امکان ضرردهی وجود دارد.

پرچم‌های قرمز بیت اِرا

 • وعده‌ی سود بسیار بالا
 • تضمین نبود ضرر
 • ایجاد هیجان کاذب

وب سایت بیت ارا همچنان فعال است و اگر با آن مواجه شدید، بهتر است نسبت به پرچم‌هایی که گفتیم حساس باشید.

3- صرافی کانادایی QuadrigaCX

طرح‌های پانزی

در ژوئن سال 2020 گزارش کمیسیون اوراق بهادار انتاریو نشان داد، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال کانادا، یک طرح پانزی بوده است. بعد از مرگ جرالد کوتن، بنیانگذار این صرافی مشخص شد، کوتن چندین اکانت ساختگی با موجودی حساب غیر واقعی ایجاد کرده بود که هنگام سقوط قیمت ارزها، کسری حساب صرافی را با سپرده‌های مشتریان دیگر پوشش می‌داد.

پرچم‌های قرمز صرافی QuadrigaCX

 • تاخیر در تسویه‌ حساب‌های ارزی و دلاری
 • شفاف نبودن حساب‌های ارزی صاحب صرافی

تشخیص پروژه‌های اسکم در صرافی‌های ارز دیجیتال سخت‌تر از سایر طرح‌های پانزی است. چرا که در این نوع فعالیت، شخص اسکمر میزانی ارز و دارایی از کاربران دارد که می‌تواند مدت طولانی سرقت‌های خود را پوشش دهد.

4- پروژه پای نتورک

طرح‌های پانزی

پای نتورک یک اپلیکیشن موبایل استخراج رمزارز است. پروژه‌ای که توکن آن یعنی Pi  فقط از طریق موبایل استخراج شده و هنوز در صرافی‌ها لیست نشده است، اما آینده‌ی خوبی دارد. احتمالاً این جملات برای شما هم آشنا است. پروژه‌ی پای از جمله پروژه‌هایی است که تا امروز بحث‌ بر سر آن بسیار زیاد بود. اما در حال حاضر بخشی از شک‌ها به این پروژه به یقین تبدیل شدند و معمولاً در لیست طرح‌های پانزی مشکوک آورده می‌شوند.

طبق آخرین اخبار، اطلاعات بیش از 60 میلیون کاربر این اپلیکیشن لو رفته و در فضای اینترنت به فروش گذاشته شده است. اما پیش از این اتفاق، پای نتورک چند پرچم قرمز داشت که ما در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

پرچم‌های قرمز پای نتورک

 • اپلیکیشن پای نتورک عملاً هیچ ارزش افزوده‌ای برای کاربران ندارد جز سیستم پیام‌رسانی درون‌برنامه‌ای. کاربران صرفاً در این اپلیکیشن وقت می‌گذرانند به این امید که روزی کوین‌های خود را به ارزش واقعی تبدیل کنند.
 • طرح پاداش‌دهی اپلیکیشن هرمی است. یعنی با دعوت کاربران جدید، پاداش بیشتری دریافت خواهید کرد.
 • فقط کاربران به اپلیکیشن ارزش می‌دهند. مشاهده‌ی تبلیغات و غیره یک راه درآمدزایی برای گردانندگان پروژه هست اما تا اینجا به کاربران چیزی تعلق نگرفته است.
 • پای نتورک در حال حاضر سیستم احراز هویت دارد. سیستمی که به خودی خود اشکالی ندارد اما اگر وعده‌ی کسب سود پشت آن باشد ولی هیچ قدمی برای تحقق آن برداشته نشود، یک پرچم قرمز مهم است که نشان می‌دهد گردانندگان پروژه به دنبال جمع‌آوری اطلاعات هستند.

روز 27 اردیبهشت سال 1400، کوین تلگراف گزارش کرد که 17 گیگابایت از اطلاعات شخصی کاربران اپلیکیشن پای نتورک درز کرده است. اطلاعات شناسایی حدود 10 هزار شهروند ویتنامی، شامل آدرس منزل، شماره‌ی تلفن و آدرس ایمیل در این لو رفتن اطلاعات برای فروش ارائه شده است. فروشنده معادل 9 هزار دلار بیت کوین یا لایت کوین درخواست کرده است.

5- بریج اوراکل

طرح‌های پانزی

رمزارز بریج اوراکل در سال 2020 به عنوان یک توکن بر بستر بلاکچین ترون معرفی شد. این رمزارز در نظر بسیاری از متخصصان حوزه‌ی بلاکچین و ارز دیجیتال یک شت‌کوین (کوین بی‌ارزش) بود. اما بریج اوراکل به جز شت کوین بودن، ایرادات دیگری هم داشت که آن را در لیست طرح‌های پانزی جای می‌دهد.

پرچم‌های قرمز بریج اوراکل

 • وایت پیپر این رمزارز واضح و روشن نیست. اهداف بریج اوراکل دقیق توضیح داده نشده‌اند.
 • شکل عرضه‌‎ی توکن نامتناسب بود. بیش از 90 درصد از توکن بریج اوراکل در چند کیف پول محدود ذخیره شده بودند.
 • توسعه دهندگان بریج اوراکل هیچ فعالیتی در GitHub که به عنوان یک مرجع مهم برای میزبانی پروژه‌های توسعه‌دهندگان محسوب می‌شود، ندارند.
 • تنها سه ماه بعد از عرضه، این توکن یک پامپ قیمتی بزرگ را تجربه کرد که هیچ منطق واقعی از آن حمایت نمی‌کرد.

توکن بریج اوراکل با بازداشت خالق آن، یک دامپ قیمتی 70 درصدی را تجربه کرد. بسیاری از کاربران طرفدار این توکن که به BridgeArmy معروف بودند، حالا یک ضرر مهم را تجربه کرده‌اند. اسکم و پانزی بودن 100 درصدی ارز بریج اوراکل تا زمان حکم قطعی دادگاه مشخص نخواهد شد اما تا آن زمان این پروژه چندین پرچم قرمز خود را نمایان کرده است.

6- پلاس توکن

طرح‌های پانزی

پلاس توکن یکی از طرح‌های پانزی معروف بود که در آپریل 2018، شهوندان چین و کره جنوبی را هدف قرار داد. این پروژه به کاربرانی که از کیف پول اختصاصی آن استفاده می‌کردند، وعده سود ماهانه می‌داد. به علاوه یک توکن به نام پلاس نیز توکن بومی پروژه‌ بود. کل ارزی که پروژه‌‎ی پلاس توکن کلاهبرداری کرد، معادل حدود 2.9 میلیارد دلار ارزش داشت. زمانی که این پروژه در سال 2019 شروع به فروش بیت کوین‌های سرقتی کرد، قیمت بیت کوین یک سقوط مهم را تجربه کرد.

پرچم‌های قرمز پلاس توکن

 • وعده سود بالای ماهانه بدون ریسک
 • توکن قابل استخراج بدون برنامه یا ارزش افزوده‌ی مشخص
 • درخواست سرمایه‌گذاری بلند مدت
 • اخبار انتقالات ارز دیجیتال به کیف پول‌های ناشناس

در آگوست سال 2019 حدود 789 هزار اتریوم از پلاس توکن به یک آدرس کیف پول ناشناس منتقل شد. پروژه‌ی پلاس توکن در زمان فعالیت خود در بین شهروندان چین و کره جنوبی بسیار محبوب شد. این پروژه‌ها در لیست سرمایه‌گذاری‌های پربازده از دید مردم قرار گرفت و بازخوردهای مثبت به آن زیاد بود.

در جولای سال 2019 دولت چین 82 عضو فعال این پروژه را دستگیر کرد. 27 تخلف بزرگ مالی در پرونده‌ی این افراد ثبت شده بود.

صحبت پایانی

لیست پروژه‌های اسکم و پانزی بسیار طولانی‌تر از این آن است که در یک مقاله جای بگیرند. اما ما در این مطلب مهم‌ترین نشانه‌های هر طرح پانزی (پرچم‌های قرمز- Red Flags) را توضیح دادیم. از این جا به بعد این شما هستید که باید درباره‌ی سرمایه‌گذاری در پروژه‌های زودبازده یا پربازده تصمیم بگیرید. اگر سوالی در مورد این پروژه‌ها دارید، ما در کامنت‌ها منتظر پیام شما هستیم.

فروزان زیبائی

همیشه به‌خاطر نوشته‌هایم شناخته شده‌ام. کار حرفه‌ای نوشتن را با روزنامه‌نگاری شروع کردم و حالا تولید محتوا، چراغ روشن روزهای کاری من است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا