تحلیل و سرمایه گذاری

تفاوت بورس و ارز دیجیتال؛ مقایسه و بررسی دو بازار مالی پرطرفدار

معامله در بازار ارز دیجیتال یا معامله در بورس؟ کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟ آیا خرید و فروش ارز دیجیتال بهتر از خرید و فروش سهام است؟ تفاوت بورس و ارز دیجیتال چیست؟ این­ ها تنها بخشی از سوالات افراد علاقه‌­مند به حوزه مالی و کسب‌درآمد در سال­‌های اخیر است. بازار ارز­های دیجیتال اگرچه در سال‌های گذشته برای بیشتر افراد گمنام بود، اما در حال حاضر شاید کمتر کسی باشد که نام آن را نشنیده باشد. از طرفی، واقعیت این است که بیشتر افراد هنوز از شباهت‌ها و تفاوت­ های دو بازار ارز دیجیتال و بورس به خوبی مطلع نیستند.

پیش­ نیاز انتخاب بازار مناسب برای سرمایه گذاری، کسب اطلاعات کافی درباره هر دو بازار است. در صورتی که تصمیم گرفته‌اید تا شانس خود را در بازارهای ارز دیجیتال یا بورس امتحان کنید، با ما همراه باشید تا با تفاوت‌ها و شباهت‌های این دو بازار آشنا شوید و بدانیم آیا بازار رمزارزها رقیب بورس است؟

ترید یا معامله ارز دیجیتال چیست؟

به خرید و فروش ارز دیجیتال، معامله ارز دیجیتال (یا ترید ارز دیجیتال) گفته می‌شود. این معامله در بازه‌های زمانی مختلف جهت کسب سود از ارزهای دیجیتال انجام می‌شود. به کسی که معامله ارز دیجیتال انجام می‌دهد، تریدر یا معامله‌گر گفته می‌شود.رمزارز یا کریپتوکارنسی گروهی از ارزهای دیجیتال است که امروزه مورد توجه بسیاری از تریدرها و سرمایه گذاران قرار گرفته است.

ترید در بورس یا ارزدیجیتال؟

معامله در بورس چیست؟

بورس مکانی برای قیمت گذاری و خرید و فروش است. اما منظور از خرید و فروش در بورس این نیست که می‌توانید هر‌گونه کالایی را خرید و فروش کنید. برای مثال، نمی‌توانید در بورس سیب یا گوشی تلفن خرید و فروش کنید. در بورس، این شرکت‌ها هستند که خرید و فروش می‌شوند، اما هر کسی نمی‌تواند یک شرکت هزار میلیاردی را خریداری کند، فرض کنید این شرکت را به ۱ میلیارد قسمت تقسیم کنیم؛ هر قسمت از آن، ۱۰۰۰ تومان می‌شود و هر کس می‌تواند سهمی از این شرکت را داشته باشد. با بزرگتر شدن شرکت، سهم ما نیز بزرگتر می‌شود و سهم بزرگتر به معنای سود بیشتر است. شما می‌توانید سودتان را بگیرید یا اینکه سهم‌تان را گران‌تر از قبل بفروشید

تفاوت بورس و ارز دیجیتال

فرق بورس و ارزدیجیتال

موارد زیر، از جمله مهم­ترین تفاوت­ های معامله ارز دیجیتال و معامله در بورس بشمار می‌روند:

نوسانات قیمت

بارزترین تفاوت بورس و ارز دیجیتال، نوسانات قیمتی است. نوسانات روزانه قیمت در بورس، هرگز بیشتر از پنج یا ده درصد نمی‌شود. در حالی که نوسانات قیمت در مورد ارزهای دیجیتال، بسیار متغیر و سریع است. همین مسئله سبب شده است تا در بازار ارز دیجیتال شاهد رشد و ریزش‌های بسیار بزرگ تنها در طی چند ساعت باشیم (مانند بیت کوین).

کارمزد معامله

میزان کارمزد در معاملات بورس نسبت به کارمزد معامله ارز دیجیتال بیشتر است. در هر خرید و فروش سهام چیزی حدود یک و نیم درصد از سرمایه کارگزاران معاملاتی به عنوان کارمزد کاسته خواهد شد. این رقم در معاملات کلان بسیار قابل توجه خواهد بود. در حالی که در بازار ارز دیجیتال میزان کارمزد به ازای خرید و فروش هر ارز بسیار ناچیز است. البته باید در نظر داشت میزان کارمزد تمام ارزهای دیجیتال یکسان نیست و از طرفی، میزان کارمزد صرافی‌های مختلف نیز متغیر است.

 ساعت معامله

یکی دیگر از نقاط تفاوت بورس و ارز دیجیتال است. زمان کاری بازار بورس در دنیا به ساعات خاصی در روز محدود می‌شود و در روزهای تعطیل، بازار بورس نیز تعطیل است. برای مثال، ساعات کاری بورس در کشور ما از ساعت ۹ صبح تا ۱۲:۳۰ ظهر است. اما در مقابل، معامله ارز دیجیتال را می­‌توانید در هر ساعت از شبانه روز انجام دهید و محدودیت خاصی در این زمینه وجود ندارد (روزهای تعطیل نیز کاربران می‌توانند به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازند).

سود سهام

به میزان پرداختی که با دستور هیئت مدیره شرکت و موافقت مجمع عمومی سهامداران به سهام­ داران آن شرکت داده می­‌شود، سود سهام یا «سود قابل پرداخت» گفته می­‌شود. معادل سود سهام در دنیای ارزهای دیجیتال وجود ندارد. در بازار ارزهای دیجیتال، سرمایه گذاران و تریدرها می‌توانند با خرید و فروش اصولی در این بازار، سود کسب کنند.

دسترسی به اطلاعات حساس

یکی از مهم­ترین بخش‌های تفاوت بورس و ارز دیجیتال، در میزان استفاده از اطلاعات حساس است. فاکتورهای بسیار زیادی وجود دارد که می­ تواند بر ارزش یک سهام و یا ارز تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، شروع یک قرارداد بزرگ کاری می‌­تواند ارزش سهام یک شرکت را به صورت قابل توجهی افزایش دهد. اگر افرادی که در جریان جزییات پروژه هستند، شروع به خریداری سهام شرکت کنند، طبق قانون مجرم هستند. در سهام هرگونه تجارت بر پایه این فاکتورهای حساس غیر قانونی است. در حالی که این نوع منع قانونی در ارزهای دیجیتال وجود ندارد.

در بازار ارزهای دیجیتال هیچ نهاد یا فرد خاصی وجود ندارد که به اطلاعات خاصی دسترسی باشد و بتواند از آنها سوء استفاده کند. افراد می‌توانند بر اساس تحلیل‌های خودشان (تحلیل فاندامنتال و تکنیکال)، وضعیت بازار را ارزیابی کنند و به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازند.

تفاوت بیت کوین و پول فیات

گزارش‌های مالی

قوانین مشخصی در ارتباط با بورس وجود دارد که کمک می­‌کند تا نحوه عملکرد، رشد و چشم اندازهای یک شرکت به صورت شفاف برای کارگزاران معین شود. به عنوان مثال، شرکت­‌هایی که سهام خود را در بازار بورس قرار داده‌اند، باید به طور دور­ه‌ای (سه ماهه و یا یک ساله) صورت­ حساب مالی خود را منتشر کنند. در حالی که در بازار ارزهای دیجیتال، هیچ قانونی مبنی بر الزام ارائه صورت حساب­ های مالی وجود ندارد.

 حق مالکیت

مالکیت یکی از مهم‌ترین بخش‌های تفاوت بورس و ارز دیجیتال است. کارگزاران به همان اندازه که سهام خریداری می کنند، در دارایی‌‌های شرکت حق مالکیت دارند. اما در دنیای ارزهای دیجیتال با خرید ارز دیجیتال شما در مالکیت یک شرکت خاص سهیم نخواهید بود و تنها مالک ارز دیجیتال خود هستید. در واقع، هیچ شرکتی وجود ندارد که شما بخواهید مالک آن شوید.

سرمایه گذاری بلند مدت و کوتاه مدت

یکی از ویژگی­‌های تریدر ارز دیجیتال، کسب سود از سرمایه گذاری کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است. در اغلب موارد، تریدرها در انتظار نوسان گیری برای کسب سود در بازه زمانی کم هستند؛ در حالی که سرمایه گذاران بورس با هدف کسب سود در دراز مدت و حتی گاهی چندین ساله سرمایه گذاری می­‌کنند. البته باید به این نکته توجه داشت که در بورس سرمایه گذاری کوتاه مدت نیز امکان پذیر است. به ویژه افرادی که از توانایی انجام تحلیل‌های مالی برخوردار هستند، می‌­توانند سود مطلوبی در خرید و فروش‌های مداوم به دست بیاورند اما کسب سودهای کلان در اغلب موارد نیازمند سرمایه گذاری بلند مدت است.

نحوه خرید و فروش

یکی از روش‌های خرید و فروش ارز دیجیتال، استفاده از سایت و صرافی ارز دیجیتال معتبر است. صرافی­‌ها در واقع یک پلتفرم دیجیتالی هستند که خرید و فروش ارز دیجیتال در آن انجام می‌شود. شما می‌توانید بعد از ثبت نام و احراز هویت در صرافی موردنظر، با شارژ حساب ریالی خود به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازید. برای نگهداری ارز دیجیتال به منظور انجام معامله، وجود یک کیف پول ارز دیجیتال الزامی است. می‌توانید ارزها دیجیتال را در کیف پول صرافی نگهداری کنید یا برای اطمینان خاطر، ارزهای خودتان را به یک کیف پول شخصی مطمئن انتقال دهید. 

برای خرید سهام، سرمایه گذاران در ابتدا باید به یک شرکت کارگزاری رسمی عضو بورس اوراق بهادار مراجعه کنند. برای شروع معاملات در بازار بورس، سرمایه گذار پس از افتتاح حساب در کارگزاری، کد مخصوص دریافت خواهد کرد. پس از طی شدن این فرایند، سرمایه گذار برای خرید و فروش سهام، میزان مبلغ موردنظر خود را به حساب کارگزاری واریز خواهد کرد. این تفاوت بورس و ارز دیجیتال

 برای بسیاری از افراد چشمگیر است.

دستکاری قیمت‌­ها

دستکاری قیمت در بازار بورس هر چند سخت به نظر می­‌رسد، اما امکان پذیر است. برخی از اخبار­های نادرست و ثبت سفارشات دروغین، می‌تواند باعث ایجاد سیگنال­‌های غلط در ارتباط با ارزش واقعی یک سهام شود. بیشتر افراد فکر می­‌کنند بازار ارز دیجیتال عاری از هرگونه دستکاری قیمت است. اما بازار ارز دیجیتال نیاز مانند سهام پتانسیل دستکاری در قیمت‌ها را دارد. برای مثال، گزا‌رش‌های کذب مبنی بر حجم معاملات دروغین توسط صرافی‌ها، می‌­تواند منجر به ایجاد نوسان در قیمت ارزهای دیجیتال شود.

شباهت بورس و ارزدیجیتال

اغلب افراد به اشتباه دو بازار ارز دیجیتال و بورس را کاملاً جدا از هم و بدون شباهت می­‌دانند. اما افرادی که تجربه معامله در هر دو بازار ارز دیجیتال و بورس را داشته‌اند،  در کنار تفاوت بورس و ارز دیجیتال متوجه شباهت‌هایی بین این دو بازار هستند:

 • قیمت در هر دو بازار بر اساس میزان عرضه و تقاضا مشخص می­‌شود.
 • معامله ارز دیجیتال و سهام هر دو بر مبنای پول فیات ( به پول قانونی مانند دلار یا ریال که ارزش خود را از دولت می­‌گیرد، پول فیات گفته می­‌شود) هستند.
 • برای کسب سود در هر دو بازار نیاز است افرادی که شروع به تجارت می­‌کنند، به میزان کافی از اطلاعات ضروری برخوردار باشند. هر گونه بی‌احتیاطی در سرمایه گذاری و یا ترید، می­‌تواند منجر به خسارات جبران ناپذیر شود.

فرق بورس با ارز دیجیتال؛ تصمیم شما چیست؟

اگر به دنبال شروع تجارت در یکی از بازارهای ارز دیجیتال و یا بورس هستید، باید به خوبی تحقیق، تحلیل و بررسی کنید و میزان قدرت ریسک خود را بشناسید تا به تفاوت بورس و ارز دیجیتال اشراف پیدا کنید. برخی افراد با هدف سود بیشتر بدون توجه به ریسک موجود در معامله ارز دیجیتال وارد این حوزه می­‌شوند و نتیجه‌ای جز ضرر عایدشان نمی‌شود.

شما باید قبل از هر اقدامی، با ابزارهای هر دو بازار آشنا شوید. هرگز فراموش نکنید که سودهای کلان در بازار ارزهای دیجیتال و بورس، نصیب افراد حرفه‌ای خواهد شد. پس تا زمانی که در ابتدای مسیر هستید و نیاز به مطالعه دارید، بدون مشاوره وارد معامله ارز دیجیتال و یا معامله بورس نشوید. فکر نکنید چون در FOREX موفق هستید در کریپتو هم همین اتفاق می‌افتد.

صرافی والکس در حال حاضر یکی از فعال‌ترین پلتفرم‌های خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران است که معاملات ارز دیجیتال در آن انجام می‌شود. در صورتی که تصمیم گرفته‌­اید وارد دنیای ارزهای دیجیتال شوید، می‌توانید از راهنمایی‌های کارشناسان والکس بهره‌­مند شوید.

منبع
binancebankrate

لیلی امینی

چقدر زیباست: هر آنچه را که قبل از دیگران یاد گرفته‌ای، با تمام وجودت در اختیار آن‌ها قرار دهی.

نوشته های مشابه

‫۲۰ دیدگاه ها

  1. سلام خانم ثریا

   Pump & Dump (پامپ و دامپ):
   زمانی که گروهی از سرمایه گذاران تصمیم بگیرند قیمت رمزارزها را به صورت تصنعی افزایش یا کاهش دهند، پامپ و دامپ اتفاق می افتد.

   برخی از سرمایه گذاران زمانی که قیمت یک رمزارز پایین است، اقدام به خرید می کنند. سپس، با تبلیغات و اخبار دورغین باعث افزایش قیمت می شوند (پامپ) و به دیگران اعلام می کنند که الان بهترین زمان خرید است. بنابراین، تقاضا برای آن رمزارز زیاد می شود و سرمایه گذاران سودجو ارزهای خود در بالاترین قیمت می فروشند. بعد از مدتی، قیمت ها کاهش پیدا می کند (دامپ) و افراد بی تجربه، بخشی از سرمایه خودشان را در این بازار از دست می دهند.

   لطفاً برای آشنایی با سایر اصطلاحات کاربردی بازار ارز دیجیتال، به مقاله”۴۷ اصطلاح مهم و کاربردی دنیای ارزهای دیجیتال و کریپتوکارنسی” مراجعه کنید:

  1. سلام آقای مهدی

   برای آشنایی با بهترین صرافی های ارز دیجیتال، لطفاً به مقاله “معرفی ۱۰ صرافی معتبر بیت کوین در ایران و جهان” مراجعه کنید:
   https://wallex.ir/blog/%d9%85%d8%b9%d8%b1%d9%81%db%8c-10-%d8%b5%d8%b1%d8%a7%d9%81%db%8c-%d9%85%d8%b9%d8%aa%d8%a8%d8%b1-%d8%a8%db%8c%d8%aa-%da%a9%d9%88%db%8c%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86/

   سپاس از همراهیتون?

 1. از نظر من والکس فقط برای فروش ارز دیجیتال خوبه خریدش اصلا به صرفه نیست چون هیچ نظارتی بر قیمت ها وجود نداره. قیمت تترش که اصلا با قیمت تتر بازار ۱۵۰۰تومان اختلاف داره بعد قیمت بیت کوینش ۲۰۰۰تومن بیشتر از قیمت تتر هم حساب میشه که این یک فاجعست . لطف کنید نظارت هاتون رو بیشتر کنید و فقط به فکر کارمزد خودتون نباشید افرادم برن از صراف بازار هرید کنن خیلی بصرفه تر میتونن خرید کنن.

  1. سلام آقای عارف
   ممنون که نظرتان را با ما در میان گذاشتید

   در سایت ما قیمت ها توسط مردم مشخص و گذاشته می شوند. در شرایطی ممکن هست به دلیل پامپ و دامپ و حالت بسیار خاص به دلیل کاهش عرضه یا تقاضا، قیمت ها متفاوت باشند. در کل با توجه به بورسی بودن بازار بیت کوین و سایر رمزارزهای مشابه، در صورتی که آفر ثبت کنید (ثبت سفارش خرید یا فروش)، می توانید بهتر از هر جای دیگری، در والکس خرید یا فروش داشته باشید.

   در مورد قیمت تتر هم باید خدمتتان عرض کنیم که تتر ارزی هست که افراد برای خرید و فروش بیت کوین در سایت های خارجی استفاده می کنند و به همین دلیل در مواقعی که قیمت بیت کوین پامپ یا دامپ می شود، تقاضا برای تتر به شدت افزایش پیدا می کند. به دلیل وجود کمبود تتر در بازارهای داخلی و عدم فروش بسیاری از صرافی های سنتی بزرگ، قیمت تتر افزایش پیدا می کند و علت این امر افزایش تقاضا و کاهش عرضه هست.

   در هیچ بازاری در ایران شما نمی توانید در حال حاضر تتر را پایین تر از والکس خریداری کنید و بسیاری از سایت ها حتی فروش تتر خود را نیز بسته اند.

   نباید فراموش کنیم که ذات بازار ارزهای دیجیتال، بورسی هست و خود کاربر سفارش خرید و فروش ثبت می کند. بنابراین، قانون گذاری (Regulation)، کنترل و اجبار در این بازار معنا ندارد…

   خوشحالیم که از وضعیت فروش ارز دیجیتال در والکس راضی هستید و امیدواریم به زودی بتوانید خریدهای خوبی را هم در سایت تجربه کنید.
   تشکر از همراهیتون?

   1. سلام…وقت بخییر…
    دانشجوی ارشد مدیریت مالی هستم موضوع پایان نامه ام در موردبررسی تاثیر قیمت و سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بر قیمت سهام و سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار در ایران است میخواستم بدونم میتونین در این باره راهنماییم کنیدد….ممنون

    1. سلام آقای علی
     وقت شما هم بخیر

     بله حتماً، همکاران ما در والکس در این مورد شما را راهنمایی خواهند کرد.
     لطفاً یک ایمیل حاوی اطلاعات تماس به همراه توضیحات بیشتر در مورد تز خودتان را برای ما ارسال کنید؛ با شما تماس خواهیم گرفت.
     ایمیل والکس: info@wallex.ir

     موفق باشید
     سپاس از همراهیتون?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا