آموزش والگیت

گیفت کارت چیست؟ بررسی کاربردهای Gift Card

اگر اهل دنیای دیجیتال هستید، حتماً تابه‌حال اسم گیفت کارت به گوشتان خورده است و شاید با خود فکر کردید که کارت هدیه چه چیزی است. برخی از افراد با وجود اینکه سال‌هاست در دنیای دیجیتالی فعالیت می‌کنند، هنوز هم نسبت به کارت‌های هدیه دید خاصی ندارند. در این چند دهه که دنیای دیجیتال و فضای مجازی روزبه‌روز پیشرفت بیشتری داشته است، گسترش کارت‌های هدیه نیز روزافزون بوده است. کسب‌وکارهای زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که برای ارائه خدمات بهتر به مخاطبان خود از gift card استفاده می‌کنند. افرادی نیز وجودی دارند که می‌خواهند بدون دغدغه و طور مستقیم از حساب کاربری خود در دنیای دیجیتال استفاده کرده و درگیر انجام تراکنش‌ها نباشند؛ آن‌ها جز طرفداران سرسخت کارت‌های هدیه هستند.

در این مقاله از بلاگ والکس، گیفت کارت را معرفی می‌کنیم تا دید بهتری به این کارت‌های هدیه داشته باشیم.

درباره ماهیت گیفت کارت بدانید

گیفت کارت یک نوع کارت اعتباری است که برای تأمین مالی یک حساب کاربری در فضای مجازی به کار می‌رود. ماهیت این کارت‌ها، دیجیتالی است و شامل یک کد با اعداد و ارقام یونیک است که تنها یک‌بار ظرفیت استفاده دارد. کارت‌های هدیه به‌صورت دیجیتالی و فیزیکی عرضه می‌شوند و در مدل فیزیکی کد را به‌صورت کاور شده به افراد ارائه می‌دهند. پس از خریداری مدل فیزیکی باید کاور را مخدوش کرده و از کد اعتباری استفاده کنند. کارت‌های هدیه بر اساس نیاز هر کسب‌وکاری در مبالغ و ارزهای متنوعی ارائه می‌شوند تا افراد بتوانند نیازهای خود را در استور موردنظر به‌راحتی مرتفع سازند.

هر کسب و کاری نام مخصوص برای کارت هدیه خود دارد و همان‌طور که از نام این محصول مشخص است قابل هدیه دادن به دیگران است.

تاریخچه گیفت کارت

انواع گیفت کارت فیزیکی

این gift card ها ابتدا در کشورهای درحال‌توسعه محبوبیت زیادی پیدا کرد؛ به‌طوری‌که در سال ۲۰۰۶ به‌عنوان دومین هدیه برتر بین مردم جامعه شناخته شد. سپس در سال ۲۰۲۱ حدود ۵۰ درصد افراد مصرف‌کننده در آمریکا ادعا کردند که در ایام خاص حداقل یک کارت هدیه را خریداری کرده‌اند.

نوشته های مشابه

برای آشنایی با کارایی و ماهیت هر چیزی باید ابتدا پیشینه و تاریخ آن را بدانید. کارت هدیه اولین بار توسط آقای نیمان مارکوس و در اواخر سال ۱۹۹۴ وارد بازار دیجیتال شد. در ابتدا شرکت سرگرمی بلاک بوستر این کارت را در مقیاسی عظیم استفاده کرد. این شرکت برای جلوگیری از کپی شدن کوپن‌های خود که در آن زمان روی کاغذ چاپ می‌شد این اقدام را انجام داد. رفته‌رفته این کار سبب تحقیقات و جستجوی بیشتری شد و تکنولوژی کارت‌های هدیه برای انجام تراکنش‌های مجازی وارد بازار دیجیتالی شد.

کاربردهای گیفت کارت چیست

گیفت کارت بهترین هدیه

امروزه اکثر کسب‌وکارهای دیجیتالی برای ارائه خدمات به کاربران خود کارت‌های هدیه را روانه بازار می‌کنند تا آن‌ها بتوانند به‌صورت مستقیم و به‌راحتی از این خدمات استفاده کنند؛ از جمله کاربردهای کارت هدیه می‌توان به این موارد اشاره کرد:

نداشتن محدودیت در زمان

برای Gift cardهایی که ارائه می‌شوند هیچ‌گونه محدودیت زمانی جهت مصرف آن‌ها وجود ندارد و می‌توان آن‌ها را تا سال‌ها حفظ کرد. افراد می‌توانند هرزمانی که تمایل داشتند از این کارت‌های هدیه استفاده کنند که همین مزیت سبب شده بهترین گزینه برای هدیه دادن باشند؛ البته افراد زیادی هم وجود دارند که از این مزیت استفاده دیگری دارند. آن‌ها کارت‌های هدیه را تهیه می‌کنند و استفاده نمی‌کنند. درواقع افراد پس از خرید آن‌ها را حفظ می‌کنند و روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند سپس مجدداً آن‌ها را به فروش می‌رسانند.

این کارت‌های هدیه را بدون محدودیت زمانی در ۲۴ ساعت روز و هفت روز هفته می‌توان به‌راحتی تهیه و استفاده کرد.

نداشتن محدودیت در مکان

خیلی از گیفت کارت‌های معتبر محصول کسب و کارهای بزرگی در سراسر دنیا مانند آمریکا یا چین هستند و افراد برای خرید نیاز به حضور در آن مکان‌ها ندارند. این می‌تواند یک مزیت بسیار مفید برای گسترش جهانی هر کسب‌وکاری باشد. فروشگاه‌های معتبری در دنیا وجود دارند که کارت‌های هدیه را به کاربران بیزینس‌های مختلف ارائه می‌دهند؛ همچنین خود کمپانی‌ها نیز ممکن است در فروشگاه‌شان آن‌ها را ارائه دهند.

کاربران ایرانی به دلیل وجود تحریم‌ها نمی‌توانند از مزیت عدم محدودیت مکانی استفاده کنند؛ زیرا آن‌ها دسترسی به حساب‌های بین‌المللی مانند مستر کارت یا ویزا کارت را ندارند. در حال حاضر فروشگاه‌های معتبری مانند والگیت پدید آمده‌اند که این کارت‌های هدیه را از کمپانی‌های بزرگ برای کاربران ایرانی خریداری می‌کنند.

وجود تنوع در گیفت کارت

در کارت‌های هدیه‌ای که هر شرکتی ارائه می‌کند ممکن است تنوع زیادی وجود داشته باشد، که هرکدام برای کاربر ارزش زیادی دارد. تنوع می‌تواند شامل مبلغ ارائه شده باشد؛ در این صورت هرکسی می‌تواند بر اساس نیاز و بودجه خود یکی یا چند مورد از آن‌ها را خریداری نماید.

امکان ارائه با ارزهای مختلف

این کارت‌های هدیه با توجه به ریجنی که ارائه می‌شوند قابلیت خریداری با ارزهای مختلف مانند یورو، دلار، پوند و غیره را دارند.

تحویل آنی

یکی از مزیت‌های بسیار مهم این کارت‌های هدیه تحویل فوری آن‌هاست. اگر افراد گیفت کارت را به‌صورت دیجیتالی خریداری کنند، در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن را توسط ایمیل خود دریافت خواهند کرد. به عبارتی می‌توان گفت دیگر معطل صف‌های طولانی در بانک‌ها یا فروشگاه نمی‌شوند؛ البته در صورت خرید نسخه فیزیکی از فروشگاه‌های معتبر باید منتظر پست شدن این محصول بمانند.

انواع gift card

انواع گیفت کارت برای هدیه

در بازار دیجیتالی و فضای مجازی امروز، اکثر کسب‌وکارهای بزرگ در دنیا از کارت هدیه برای ارائه خدمات مناسب به کاربران خود استفاده می‌کنند. این گیفت کارت‌ها می‌توانند برای خدمات متنوعی استفاده شوند. در ادامه با برخی از آن‌ها آشنا می‌شویم:

  • گیفت کارت آیتونز
  • کارت هدیه گوگل پلی
  • کارت هدیه مایکروسافت
  • کارت هدیه پلی استیشن
  • کارت هدیه‌ ایکس باکس
  • کارت هدیه استیم
  • کارت هدیه فیس بوک
  • کارت هدیه والمارت

گیفت کارت چه کارایی دارد؟

در این مطلب در مورد ماهیت و تاریخچه کارت هدیه باهم خواندیم و آشنایی مختصری درباره آن پیدا کردیم. نحوه استفاده از گیفت کارت بسیار آسان است و هر کسب‌وکاری نیز روش ردیم کردن کارت هدیه مختص خود را به کاربرانش آموزش می‌دهد.

کاربران در سراسر دنیا می‌توانند این کارت‌های هدیه را تهیه کنند و از امکانات بی‌نظیر آن‌ها استفاده کنند؛ همان‌طور که گفته شد کاربران ایرانی این امکان را ندارند. ایرانیان به دلیل نداشتن حساب‌های ارزی بین‌المللی مانند مستر کارت یا دسترسی به پی پال امکان خرید مستقیم را ندارند؛ بنابراین سایت‌های معتبری به وجود آمدند تا این کارت‌های هدیه را برای کاربران ایرانی تهیه کنند که یکی از معتبرترین آن‌ها وال‌گیت است.

آیا گیفت کارت برای ایرانیان قابل‌استفاده است؟

بله راه‌هایی برای استفاده افراد در ایران وجود دارد که به‌راحتی بتوانند از امکانات کارت هدیه‌های متفاوت استفاده کنند و یکی از آن‌ها خرید از سایت‌های واسطه است.

آیا می‌توان گیفت کارت را در اختیار دیگران قرار داد؟

قبل از استفاده کد شارژ می‌توانید آن را به دیگران هدیه بدهید؛ اما به‌محض استفاده دیگر قابلیت انتقال ندارد.

آیا می‌توان از کارت هدیه چندین بار استفاده کرد؟

کارت هدیه یک‌بارمصرف است و تنها یک‌بار می‌توان آن را وارد کرد.

(۵ امتیاز) - ۴.۲/۵

سال‌ها پیش بیل گیتس گفت: «محتوا پادشاه است» ما هم بر این باوریم که محتوای حرفه‌ای و کار درست، چراغ راه مخاطب است. تیم محتوای والکس در تلاش است با ارائه محتوای به‌روز به شما در مسیر سرمایه‌گذاری و معامله‌گری کمک کند.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
4 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
mamdeza
mamdeza
19 روز قبل

من میتونم با خرید گیفت کارت ویزا هزینه اپلای دانشگاه رو پرداخت کنم؟

ر رواقی
ر رواقی
15 روز قبل
پاسخ به  mamdeza

سلام
بله دوست عزیز.

persian boy
persian boy
26 روز قبل

از کجا میتونم گیفت کارت پلی استیشن بخرم؟

ر رواقی
ر رواقی
21 روز قبل
پاسخ به  persian boy

سلام
برای خرید گیف کارت میتوانید به والگیت در والکس مراجعه کنید و بر اساس رجین مورد نیاز خود اقدام به خرید کنید.

https://wallex.ir/wallgate/categories/game-playstation-giftcard

درصورت هر پرسشی در این زمینه میتوانید آن را با همکاران ما در پنل پشتیبانی مطرح کنید.

سپاس از همراهی شما

دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس