خدماتی که شما در بستر برخط صرافی رمزارز والکس («بستر والکس») دریافت می‌کنید توسط شرکت خلق ثروت سرزمین پارسه (سهامی خاص) ارائه می‌شود. والکس بستری برخط است که به کاربران خود این امکان را می‌دهد تا ارزهای دیجیتال را با نرخ‌های پیشنهادی دیگر کاربران، معامله کنند و هیچ‌گونه تبادل ارزی شامل خرید و فروش دلار، یورو و سایر ارزهای خارجی، در این بستر صورت نمی‌گیرد. از آنجایی که بستر برخط صرافی رمزارز والکس تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است، استفاده از خدمات والکس نیازمند رعایت شرایط و مقرراتی است که بر مبنای الزامات قانونی کشور و به طور خاص مواد ۱۰ و ۲۱۹ قانون مدنی ایران تدوین شده است. این شرایط و مقررات («موافقت‌نامه استفاده از خدمات والکس» یا «موافقت‌نامه») در این متن آورده شده است و شما با استفاده از خدمات بستر برخط صرافی رمزارز والکس، ثبت‌نام یا ایجاد حساب کاربری در آن، آگاهی و فهم کامل خود از موافقت‌نامه و رضایت و پایبندی خود به تمام مفاد آن را اعلام می‌دارید.

طرفین این موافقت‌نامه از یک سو شرکت خلق ثروت سرزمین پارسه (سهامی خاص) («والکس») و از سوی دیگر هر شخص حقیقی یا حقوقی دارای حساب کاربری در بستر برخط صرافی رمزارز والکس با مشخصات سجلی یا ثبتی مندرج در آن حساب کاربری است («کاربر»). کاربر و والکس در این موافقت‌نامه مجتمعاً «طرفین» نامیده می‌شوند.

توجه داشته باشید که این حق برای والکس محفوظ است که در هر زمان مفاد این موافقت‌نامه را تغییر دهد. هر تغییری در آینده در همین صفحه منتشر و به‌روزرسانی خواهد شد و کاربر توافق می‏‌کند که ادامه استفاده او از بستر برخط صرافی رمزارز والکس به معنی پذیرش هرگونه تغییر این متن است.

 • ۱ – تعاریف و اصطلاحات: علاوه بر اصطلاحاتی که در موافقت‌نامه تعریف شده، تعاریف زیر مورد توافق طرفین است:

  • الف. بستر والکس: بستر کاربرمحور (پلتفرم) ارائه‌دهنده خدمات برخط صرافی رمزارزی است که از طریق وب‌سایت و برنامه کاربردی -تحت دو سیستم عامل Android و IOS- مرتبط که با نام والکس شناخته می‌شود («اپلیکیشن والکس»)، در دسترس کاربران است. منظور از «وب‌سایت والکس»، وب‌سایتی است که نشانی صفحه اصلی آن wallex.ir و مشتمل بر کلیه دامنه‌های فرعی مرتبط با این نشانی است. وب‌سایت والکس و اپلیکیشن والکس متعلق به والکس هستند.
  • ب. رمزارز: دارایی دیجیتال و مجازی است که بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده است و ماهیت غیرمتمرکز دارد. رمزارز دارای ارزش مادی بوده و قابل معامله است.
  • ج. کیف پول ریالی: کیف پول نرم‌افزاری است که کاربر می‌تواند از حساب بانکی خود به آن مبالغ ریالی واریز کرده، معادل موجودی ریالی آن رمزارز خریداری کند و موجودی ریالی آن را به حساب بانکی خود انتقال دهد. همچنین مبلغ ریالی حاصل از فروش رمزارز به آن واریز می‌شود.
  • د. کیف پول رمزارز: کیف پول نرم‌افزاری و یا سخت‌افزاری مختص به هر نوع رمزارز است که کاربر می‌تواند رمزارز مختص به آن را به این کیف پول واریز، از آن برداشت، یا در آن نگهداری کند.
  • ه. حساب کاربری: صفحه شخصی هر کاربر است که جهت استفاده از خدمات بستر والکس، امکانات مختلفی به کاربر می‌دهد، از جمله امکان شارژ کیف پول ریالی و خرید، فروش و نگهداری رمزارز.
 • ۲ – حساب کاربری: استفاده از بستر والکس از طریق حساب کاربری مختص به هر کاربر صورت می‌گیرد.

  • ۲.۱. ایجاد حساب کاربری: در بستر والکس امکان ایجاد حساب کاربری برای اشخاص حقیقی و حقوقی وجود دارد. ایجاد حساب کاربری باید توسط شخص یا با نمایندگی معتبر از شخص صورت گیرد و استفاده از اطلاعات شخصی دیگران و به نام آن‌ها بدون وجود رابطه نمایندگی معتبر، خلاف این موافقت‌نامه است. هر شخص با وارد کردن اطلاعات شخصی خود می‌تواند به ایجاد تنها یک حساب کاربری برای خود در بستر والکس اقدام نماید.

   • ۲.۱.۱. مراحل ایجاد حساب کاربری: مراحل ایجاد حساب کاربری از سوی کاربر به شرح ذیل است:

    • الف. وارد کردن اطلاعات شخصی
    • ب. موافقت کاربر با این موافقت‌نامه
    • ج. تکمیل فرآیند ثبت‌نام
    • د. احراز هویت و تأیید مشخصات کاربر توسط والکس
   • ۲.۱.۲. اهلیت:‌ برای ایجاد حساب کاربری در بستر والکس وجود شرایط ذیل الزامی است:‌

    • الف. شرایط ایجاد حساب کاربری برای اشخاص حقیقی:‌

     • 1. جهت ایجاد حساب کاربری در والکس داشتن حداقل سن ۱۸ سال تمام خورشیدی الزامی است.
     • 2. در صورتی که کاربر به عنوان ولی خاص و یا قیم قانونی اقدام به ایجاد حساب کاربری برای فرد تحت سرپرستی و نظارت خود می‌کند، باید این موضوع را به اطلاع والکس برساند و مدارک مورد درخواست والکس را فراهم آورد، در غیر این صورت والکس به محض اطلاع می‌تواند به تعلیق حساب کاربری اقدام کند و کاربر حق هیچ‌گونه اعتراضی در این خصوص نخواهد داشت.
    • ب. شرایط ایجاد حساب کاربری برای اشخاص حقوقی:

     • 1. جهت ایجاد حساب کاربری حقوقی در والکس ارائه معرفی‌نامه نماینده شرکت جهت افتتاح حساب شخص حقوقی الزامی است. معرفی‌نامه باید در سربرگ رسمی شرکت ارائه شده و همراه با مهر شرکت، به امضای کلیه صاحبین امضای مجاز شرکت رسیده باشد.
     • 2. قید عبارت «جهت افتتاح حساب حقوقی برای شرکت، نزد صرافی والکس و ارائه کلیه اطلاعات، مدارک، تعهدات و مستندات لازم به منظور آن»، درج شماره حساب بانکی و شماره شبای متعلق به شرکت، ایمیل شرکتی، شماره تلفن همراه نماینده و نیز شماره ملی نماینده در متن معرفی‌نامه الزامی است.
   • ۲.۱.۳. اطلاعات و اسناد مورد نیاز برای ایجاد حساب کاربری:  متقاضی ایجاد حساب کاربری می‌بایست اطلاعات و اسناد گوناگونی در اختیار والکس قرار دهد. در این راستا:

    • ۲.۱.۳.۱. کاربر تایید و تصدیق می‌کند که مسئولیت صحت، دقت و انطباق اطلاعات ارايه‌شده با واقعیت در فرآیند ایجاد حساب کاربری، احراز هویت یا سایر مواردی که ارائه اطلاعات از ناحیه کاربر ضروری است، با وی است. در صورت وجود هرگونه تقلب یا ارائه اطلاعات اشتباه توسط کاربر، کاربر متخلف دارای مسئولیت بوده و والکس حق تعلیق حساب و ارجاع موضوع به مراجع دارای صلاحیت را خواهد داشت.
    • ۲.۱.۳.۲. اطلاعات و اسناد مورد نیاز می‌تواند بسته به این که متقاضی شخص حقیقی یا حقوقی است، متفاوت باشد:

     • الف. برای اشخاص حقیقی:‌ متقاضیان شخص حقیقی برای ایجاد حساب کاربری باید اطلاعات و اسنادی مانند شماره تماس ثابت، نشانی، کارت ملی با تصویر آن، شماره ملی و اطلاعات بانکی خود را در اختیار والکس قرار دهند.
     • ب. برای اشخاص حقوقی: متقاضیان شخص حقوقی برای ایجاد حساب کاربری باید اطلاعات و اسنادی مانند آگهی تاسیس شرکت، آگهی آخرین تغییرات ثبتی شرکت که مشخصات آخرین دارندگان امضای مجاز شرکت در آن قید شده است، معرفی‌نامه، گواهی ثبت‌نام ارزش افزوده، تصویر کارت ملی نماینده و دارندگان امضای شرکت و نیز اطلاعات بانکی خود را در اختیار والکس قرار دهند.
    • ۲.۱.۳.۳. کاربر متعهد است در صورت هرگونه تغییر در اطلاعات خود پس از ثبت‌نام، بلافاصله اطلاعات جدید را در اطلاعات حساب کاربری به روزرسانی نماید. والکس مسئول هرگونه مشکل و یا خسارتی که به علت عدم به روزرسانی اطلاعات به وجود می‌آید، نخواهد بود.
   • ۲.۱.۴. احراز هویت: توجه داشته باشید که احراز هویت مطابق با شرایط والکس و قوانین و مقررات جاری کشور برای ایجاد حساب کاربری لازم و ضروری است. این حق برای والکس محفوظ است که اطلاعات لازم برای احراز هویت را قبل از پذیرش از متقاضی بخواهد. در این حالت تا فرآیند احراز هویت به صورت کامل طی نشده است، متقاضی به عنوان کاربر شناخته نخواهد شد و قادر به استفاده از خدمات والکس نخواهد بود. والکس این حق را دارد که در زمان ایجاد حساب کاربری، احراز هویت و یا در طول استفاده از خدمات بنا به صلاحدید خود و یا جهت انطباق با قوانین، درخواست اطلاعات و مستندات بیشتری نماید. در نهایت، تصمیم در خصوص موفق یا ناموفق بودن فرآیند احراز هویت، تنها در اختیار والکس است و والکس می‌تواند نتیجه فرآیند احراز هویت را به تشخیص خود قبول کند یا قبول نکند.
  • ۲.۲. استفاده از حساب کاربری: مسئولیت حساب کاربری و نیز مسئولیت هرگونه تراکنش اعم از واریز، برداشت، خرید و فروش، تنها به عهده خود کاربر است. توجه داشته باشید که حساب کاربری تنها باید توسط خود کاربر مورد استفاده قرار بگیرد. ارائه رمز عبور و دسترسی به شخص ثالث علاوه بر اینکه نقض فاحش مفاد این موافقت‌نامه در خصوص امنیت حساب کاربری (بند ۲.۳) است، خلاف کلیت این موافقت‌نامه خواهد بود.
  • ۲.۳. امنیت حساب کاربری: مسئولیت صیانت و نگهداری از نام کاربری و رمز عبور از طریق تمام دستگاه‌های الکترونیک که کاربر استفاده می‌کند به عهده کاربر است و تمامی معاملات انجام گرفته توسط کاربر با حساب کاربری او از نظر والکس صحیح تلقی می‌گردد. در این راستا:

   • ۲.۳.۱. والکس هیچ‌گونه مسئولیتی در خصوص امنیت حساب کاربری کاربران نمی‌پذیرد و به کاربر توصیه می‌کند که حتماً موارد ذیل را برای حفظ امنیت حساب کاربری خود در دستور کار قرار دهد:

    • الف. از رمز عبور پیچیده و امن و سیستم شناسایی دوعاملی استفاده شود.
    • ب. در زمان ورود به بستر والکس و جهت جلوگیری از حملات مهندسی که  برای به دست‌آوردن اطلاعاتی مانند نام کاربری، گذرواژه، اطلاعات حساب بانکی و مانند آن‌ها از طریق جعل یک سایت، آدرس ایمیل و مانند این‌ها تلاش می‌کند («فیشینگ»)، حتماً نشانی وب‌سایت جهت تطبیق با دامنه وب‌سایت والکس به نشانی https://wallex.ir بررسی شود و رمز عبور صرفاً در این نشانی وارد گردد.
    • ج. رمز عبور در جای امن نگهداری شده و در تلفن همراه ذخیره نشود.
    • د. هیچ‌گاه از راه دور (Remote Access) اجازه دسترسی به حساب کاربری داده نشود و یا در زمان ورود به حساب کاربری، صفحه مانیتور کاربر به اشتراک گذاشته نشود.
    • ه. از نرم‌افزارهای ضد ویروس (Anti-Virus) معتبر و در دسترس استفاده شود.
   • ۲.۳.۲. کاربر باید تمام اقدامات لازم جهت حفظ ایمنی و امنیت رایانه و سایر دستگاه‌های الکترونیک خود را به منظور جلوگیری از مفقودشدن، دزدی، دسترسی غیرمجاز و هرگونه سوءاستفاده را انجام دهد. والکس هیچ مسئولیتی در قبال آسیب یا وقفه ناشی از هرگونه بدافزار رایانه‌ای، ویروس، تروجان، کرم رایانه‌ای، باج‌افزار، جاسوس‌افزار، بات و موارد مشابه یا سایر کدهای مخربی که ممکن است بر رایانه یا سایر تجهیزات کاربر تأثیر بگذارد، یا هرگونه فیشینگ، جعل یا سایر حملات یا دسترسی‌های غیرمجاز ندارد. همچنین سرویس‌های پیامک و ایمیل در برابر حملات جعل و فیشینگ آسیب‌پذیر هستند و کاربر باید در بررسی پیام‌هایی که ادعا می‌شود به هر نحوی وابسته به والکس هستند یا توسط والکس ارسال شده‌اند، دقت نموده و از تطبیق و صحت کامل اطلاعات اطمینان حاصل نماید.
   • ۲.۳.۳. در فرضی که کاربر اطلاعات کاربری خود را در نشانی به غیر از نشانی دامنه مرتبط به بستر والکس، که در شق «ب» بند ۲.۳.۱ این موافقت‌نامه به صراحت اعلام شده است، وارد نموده و این امر منجر به عملیات فیشینگ و یا سایر اعمال غیرقانونی و حسب مورد از بین رفتن دارایی کاربر شود، والکس هیچ‌گونه مسئولیتی نخواهد داشت. کاربر با استفاده از بستر والکس و ایجاد حساب کاربری، آگاهی خود را به مفاد این بند اعلام می‌کند.
   • ۲.۳.۴. در صورتی که رمزارز، رمز عبور یا کلید خصوصی گم شود، دزدیده شود، از بین برود یا غیرقابل دسترس گردد، والکس هیچ تعهدی به صدور یا ارائه رمزارز جایگزین ندارد. همچنین والکس در برابر خسارات ناشی از به سرقت رفتن حساب کاربر توسط شخص ثالث و یا هرگونه دسترسی غیرمجاز مسئولیتی ندارد.
   • ۲.۳.۵. در صورت دسترسی شخص ثالث به حساب کاربری به هر طریقی، حتی از راه‌های غیرقانونی یا با اکراه، پیگیری امور مربوط به مسئولیت مدنی و کیفری اقدامات انجام شده توسط شخص ثالث با حساب کاربری کاربر، شامل و نه محدود به ورود خسارت به غیر و یا کاربر و جرایم مالی مانند کلاهبرداری، پول‌شویی و غیره بر عهده کاربر است و هیچ‌گونه مسئولیت قانونی و قضایی برای والکس وجود نخواهد داشت.
   • ۲.۳.۶. کاربر متعهد است در صورت اطلاع از هرگونه رخدادی که نقض امنیت حساب کاربری تلقی می‌شود یا ظن آن می‌رود، موضوع را از طریق ایمیل، گفتگو برخط (چت)، تلفن و هرگونه راه ارتباطی که والکس در آینده برای ارتباط با کاربران خود پیش‌بینی می‌کند، به پشتیبانی والکس اطلاع دهد. والکس در صورت امکان، دسترسی حساب کاربری را به طور موقت مسدود می‌کند.
   • ۲.۳.۷. با هدف جلوگیری از رخدادهای امنیتی و سوءاستفاده از حساب کاربری کاربران، در هر زمان که در حساب کاربری برای نخستین بار آدرس ایمیل ثبت شود یا اطلاعاتی از قبیل شماره موبایل، آدرس ایمیل یا رمز عبور تغییر کند، والکس محدودیت زمانی ۲۴ ساعته برای برداشت از کیف پول ریالی یا رمزارزی کاربر اعمال خواهد کرد.
  • ۲.۴. بازیابی اطلاعات حساب کاربری: در مواردی که ضرورت بازیابی اطلاعات حساب کاربری وجود داشته باشد، والکس به اسناد و اطلاعاتی از ناحیه کاربر نیاز خواهد داشت. این موارد می‌تواند به شرح ذیل باشد:

   • الف. از دست رفتن اطلاعات حساب کاربری: در صورتی که کاربر اطلاعات ورود خود به بستر والکس را از دست دهد، برای بازیابی اطلاعات، اطلاعاتی که بنا به صلاحدید والکس ضروری است از او اخذ خواهد شد و در صورت تایید اطلاعات به کاربر دسترسی مجدد داده خواهد ‌شد. در صورت احراز نشدن کامل هویت کاربر، دسترسی بازگردانده نخواهد شد.
   • ب. در صورت بروز وقفه طولانی در استفاده از بستر والکس: جهت ایجاد امکان استفاده مجدد از بستر والکس، به ویژه در مواردی که کاربر برای مدت ۶ ماه یا بیشتر از حساب کاربری خود استفاده نکرده باشد، والکس ممکن است از کاربر ارائه اطلاعاتی را درخواست نماید.
 • ۳. خدمات بستر والکس: در بستر والکس امکان معامله ارزهای دیجیتال با نرخ‌های پیشنهادی دیگر کاربران، وجود دارد. همچنین کاربر می‌تواند اطلاعات مربوط به حساب کاربری خود مانند موجودی کیف پول ریالی و کیف پول رمزارز، تاریخچه و میزان رمزارز خریداری و فروخته شده، میزان هزینه‌ها و کارمزد‌ها، نرخ تبدیل در صورت وجود را مشاهده نماید. کاربر آگاهی خود را از خطرات و ریسک‌های خاصی که با سرمایه‌گذاری در بازار رمزارز همراه است،  و در مواردی ممکن است قابل‌توجه باشد، اعلام می‌کند و متعهد است که با پذیرش و تایید این موافقت‌نامه، خطرات سرمایه‌گذاری در رمزارز را درک کرده و در قبال خسارات و زیان‌هایی که ممکن است ناشی از سرمایه‌گذاری یا نگهداری رمزارز باشد، والکس را مسئول نمی‌داند. مسئولیت سود و زیان ناشی از تغییرات قیمت منحصراً بر عهده کاربر است. کاربر نمی‌تواند در صورت مفقود شدن رمزارز از والکس هرگونه مطالبه‌ از جمله درخواست احقاق حق یا جبران ضرر و زیان داشته باشد.

  • ۳.۱. کیف پول‌های کاربر: کاربر با استفاده از کیف پول‌ ریالی و کیف پول رمزارز مختص به خود می‌تواند به معامله در بستر والکس بپردازد. این کیف پول‌ها امکانات ذیل را در اختیار او قرار می‌دهند:

   • الف. کاربر می‌تواند از طریق حساب بانکی خود وجه ریالی به کیف پول ریالی خود انتقال داده و موجودی آن را به میزان دلخواه افزایش دهد. کیف پول ریالی و کیف پول رمزارز کاربر، همواره مبلغ موجودی را نشان می‌دهد.
   • ب. کاربر می‌تواند با استفاده از موجودی و اعتبار کیف پول ریالی، رمزارزهایی که در والکس پشتیبانی‌‌شده و موجود است را خریداری کند.
   • ج. کاربر می‌تواند رمزارزهای پشتیبانی‌شده را با آدرس‌های کیف پول رمزارز مربوطه خود ارسال و یا دریافت نماید.
  • ۳.۲. انجام معامله توسط کاربر: با کلیک بر روی دکمه‌های خرید و فروش، کاربر این اجازه را صادر می‌کند که والکس مبلغ مورد نیاز را از کیف پول ریالی و یا کیف پول رمزارز او برداشت نماید. والکس حداکثر سعی خود را به کار می‌بندد تا در اسرع وقت رمزارز خریداری‌شده را به کاربر تحویل دهد. این موضوع به معنای وجود هرگونه نقش برای والکس در فرآیند انجام معامله یا نافی جایگاه والکس به عنوان یک بستر برخط نیست و والکس تنها مسئول جابه‌جایی مقدار مشخص‌شده در تراکنش (سفارش خرید و فروش) بر اساس درخواست تعیین‌شده توسط کاربر است و هیچ‌گونه مسئولیت دیگری ندارد. در این راستا:

   • ۳.۲.۱. کاربر باید اطلاعات لازم برای هر سفارش را با دقت وارد نماید. کلیه مسئولیت‌های مربوط به اشتباه واردکردن اطلاعات در خلال سفارش با کاربر است و والکس هیچ مسئولیتی در خصوص سفارش انجام شده‌ای که اطلاعات اشتباه داشته و موجب زیان کاربر شده باشد را نمی‌پذیرد.
   • ۳.۲.۲. تراکنش‌هایی که توسط والکس متعاقب سفارشات کاربر انجام می‌شوند غیرقابل بازگشت بوده و تابع قوانین سیستم رمزارز مربوط به تراکنش انجام‌شده، هستند.
   • ۳.۲.۳. والکس به عنوان یک بستر برخط (پلتفرم) نقش واسطه را میان کاربران بر عهده دارد و ارزش معامله انجام‌شده را به هیچ وجه تضمین نمی‌کند. همچنین عودت وجه ریالی یا رمزارز موضوع معامله انجام‌شده امکان‌پذیر نخواهد بود.
   • ۳.۲.۴. مسئولیت منافع اقتصادی ناشی از معامله با رمزارز بر عهده‌ کاربر خواهد بود. قیمت بازار رمزارز که توسط والکس بعضاً اعلام می‌شود، ممکن است به طور موقت در بازه‌ی متعارف قیمتی آن رمزارز نباشد که علت آن مواردی نظیر محدودیت‌های فنی از قبیل خطای سیستمی یا برنامه‌ای، عدم تقارن محیطی، محدودیت در مورد فضای ارتباطی در داخل و خارج است. والکس همواره تلاش متعارف خود را برای رفع این تفاوت در قیمت انجام می‌دهد.
   • ۳.۲.۵. والکس تلاش متعارف خود را جهت انجام خرید رمزارز پس از ثبت درخواست کاربر به کار می‌گیرد، اما ممکن است گاهی اوقات به علت برخی مشکلات فنی این امر امکان‌پذیر نباشد. در این صورت والکس به کاربر اطلاع خواهد داد و تایید مجدد کاربر برای خرید در زمان تلاش مجدد، دریافت خواهد شد.
   • ۳.۲.۶. بسته به نوع معامله انتخابی توسط کاربر در بستر والکس، ممکن است حداقل یا حداکثر مبلغ مشخصی برای انجام معامله تعیین‌شده باشد که کاربر می‌بایست با رعایت آن‌ها به ثبت سفارش اقدام کند.
   • ۳.۲.۷. پس از افتتاح حساب کاربری، برداشت رمزارز برای دو مرتبه، یک بار پس از اولین واریز وجه ریالی و یک بار پس از اولین واریز رمزارز، به مدت ۷۲ ساعت امکان‌پذیر نخواهد بود. در نظر داشته باشید که این محدودیت فقط دو بار اعمال می‌شود و پس از آن محدودیتی وجود نخواهد داشت، مگر در صورت وجود قوانین و یا اعلام دستورالعمل‌های محدودکننده از سوی نهادهای قضائی و یا دوائر پلیس که قابل اعمال باشند.
   • ۳.۲.۸. خدمات والکس فقط در ارتباط با آن دسته از رمزارزهایی که والکس از آن‌ها پشتیبانی می‌کند، در دسترس است. این رمزارزها ممکن است در زمان‌های متفاوت تغییر کنند و کاربر باید همواره از پشتیبانی‌شدن رمزارز مورد نظر خود اطمینان حاصل کند. تحت هیچ شرایطی کاربر نباید سعی کند از کیف پول رمزارز خود برای ذخیره، ارسال، یا دریافت رمزارزی (از قبیل رمزارزهای مربوط به قراردادهای هوشمند) استفاده کند که والکس به هر شکلی آن را پشتیبانی نمی‌کند. مسئولیت هرگونه واریز اشتباه به عهده کاربر است و کاربر تصدیق و موافقت می‌کند که هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال هرگونه دارایی پشتیبانی‌نشده‌ای که به کیف پول رمزارز مرتبط با حساب کاربری والکس کاربر ارسال می‌شود، برای والکس متصور نیست.
   • ۳.۲.۹. در صورتی که موجودی کیف پول ریالی کاربر برای انجام معامله و برداشت کارمزد‌ها کافی نباشد، والکس می‌تواند درخواست کاربر را قبول نکند.
   • ۳.۲.۱۰. کاربر همواره می‌تواند معادل ریالی موجودی رمزارز خود را که در کیف پول رمزارز او نگهداری می‌شود را مطابق با ضوابط، زمان‌بندی و نرخ اعلامی در بستر والکس دریافت کند.
   • ۳.۲.۱۱. والکس تعهدی به پرداخت سود به کاربر، چه در خصوص دارایی ریالی و چه در خصوص دارایی رمزارزی، نخواهد داشت.
   • ۳.۲.۱۲. درخواست کاربر مبنی بر برداشت ریال از کیف پول ریالی کاربر، در سریع‌ترین زمان ممکن پس از ثبت، بررسی و بر اساس محدودیت‌های انتقال وجه نظام بانکی کشور، به حساب بانکی متعلق به کاربر، که کاربر اطلاعات آن را در زمان ایجاد حساب کاربری به والکس اعلام کرده است، واریز خواهد شد.
   • ۳.۲.۱۳. ممکن است در مواردی، به منظور جلوگیری از کلاهبرداری، پول‌شویی و سایر جرایم و یا کسب اطمینان از رعایت نظامات مالی یا پولی، والکس بررسی‌ها و اقدامات لازم و بیشتری نسبت به رویه معمول خود انجام دهد. از جمله، ممکن است امکان برداشت از کیف پول ریالی و کیف پول رمزارز تا زمانی که بررسی‌های لازم برای اطمینان از رعایت الزامات قانونی تکمیل شوند، منع‌ شده یا به تاخیر افتد.
   • ۳.۲.۱۴. تمامی معاملات انجام گرفته توسط کاربر با حساب کاربری او از نظر والکس صحیح تلقی می‌گردد و فرض والکس بر این است که کاربر حقیقی و نماینده کاربر حقوقی دستور این معاملات را صادر کرده است. در صورتی که کاربر معتقد است تراکنشی در حساب کاربری او انجام گرفته است که توسط او نبوده باید در سریع‌ترین زمان ممکن این موضوع را از طریق ایمیل، گفتگو آنلاین (چت)، تلفن و هرگونه راه ارتباطی که والکس در آینده برای ارتباط با کاربران خود پیش‌بینی می‌کند، به پشتیبانی والکس اطلاع دهد.
   • ۳.۲.۱۵. در صورتی که والکس بر اثر اشتباه مبلغ ریالی یا رمزارزی را از کیف پول کاربر برداشت و یا به کیف پول او واریز نماید، می‌تواند بدون نیاز به انجام هرگونه تشریفات اداری و قضایی و یا دریافت اجازه از کاربر جهت رفع اشتباه، به بازگردان وجوه به نحوی که وضعیت کیف پول‌ها به شرایط قبل از اشتباه باز گردند، اقدام نماید و کاربر حق هرگونه اعتراض و ادعایی را در این مورد علیه والکس، از خود سلب و ساقط می‌کند.
 • ۴. فعالیت مطابق با قانون و موارد ممنوع: بستر والکس تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است، از این رو کاربر می‌پذیرد که تمام اعمال و اقدامات او مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران و نیز این موافقت‌نامه باشد و در صورت احراز هرگونه تخلف از موارد یاد شده، والکس حق پیگیری موضوع و انجام اقدامات متناسب (از جمله تعلیق حساب کاربری) را خواهد داشت. در این راستا:

  • ۴.۱. کاربر تصدیق و تایید می‌کند که مبدا و مقصد وجوهی که با استفاده از حساب کاربری خود دریافت و یا واریز می‌کند، قانونی، توأم با شفافیت و فاقد هرگونه ارتباط با جرایم و فساد مالی است.
  • ۴.۲. کاربر تصدیق و تایید می‌کند که مالک قانونی وجوه و حساب‌هایی است که وی در هر سفارش، به هر نحو، چه برای پرداخت و چه برای دریافت، از آن‌ها استفاده کرده است.
  • ۴.۳. کاربر متعهد است که از حساب کاربری خود برای مقاصد و فعالیت‌های خلاف قوانین و مقررات کشوری و بین‌المللی، قوانین مندرج در این موافقت‌نامه، اختفاء موضوع جرم، جرایم مالی و غیر مالی شامل و نه محدود به کلاهبرداری، پول‌شویی، شرط‌بندی، بازی‌های اینترنتی ممنوع، قاچاق ارز و کالا، ارائه خدمات ممنوع، حساب اجاره‌ای، نتورکینگ و شرکت‌های هرمی و موارد مانند آن استفاده نکند.
  • ۴.۴. والکس این حق را دارد که در زمانی که کاربر اقدام به انجام عملیات خلاف قانون نموده است، اقدامات قانونی و قضایی لازم را به کار گیرد و در صورتی که از اقدامات کاربر ضرری متوجه والکس شود، کاربر مسئول پرداخت هرگونه خسارت مادی و یا معنوی وارده به والکس خواهد بود.
 • ۵. تعلیق و انسداد حساب کاربری و توقف تراکنش: والکس این حق را دارد که در مواردی مشخص نسبت به تعلیق یا انسداد حساب کاربری یا توقف تراکنش‌ها اقدام نماید. در صورت تعلیق یا مسدودسازی حساب کاربری یا توقف تراکنش، والکس، نوع محدودیت و علت آن –در صورت امکان و محرمانه نبودن– را به اطلاع کاربر می‌رساند و تحقیقات اولیه در مورد حساب کاربری را انجام خواهد داد. در این راستا کاربر موظف خواهد بود که همکاری کامل با والکس را به عمل آورد. پس از انجام اقدامات لازم قانونی و اداری و در صورت امکان، محدودیت‌های موضوع این ماده در سریع‌ترین زمان ممکن، برداشته خواهد شد.

  • ۵.۱. تعلیق و انسداد حساب کاربری: والکس مانند هر بستر برخط (پلتفرم) دیگری هیچ‌گونه مسئولیتی در مورد اقدامات و فعالیت‌های غیرقانونی کاربر و یا اشخاص ثالث ندارد و خود را موظف به رعایت قوانین کشوری می‌داند. در صورت وجود ظن معقول و متعارف در ارتباط با تراکنش‌های مشکوک یا اطلاع دقیق از وجود این دست اقدامات، تخلف کاربر از قوانین و مقررات کشوری و مفاد این موافقت‌نامه، بدون اینکه خدشه‌ای به حق والکس در پیگیری موضوع در مراجع دارای صلاحیت حقوقی، کیفری و اداری وارد شود، والکس این حق را دارد که حساب کاربری را مسدود و یا معلق نماید و کاربر حق هرگونه اعتراض را در این خصوص را از خود سلب و ساقط می‌نماید. همچنین در صورتی که فروض قانونی غیرکیفری ایجاب کند (مانند مواردی که در بند ۵.۱.۲ تصریح شده است)، والکس نسبت به تعلیق یا انسداد حساب کاربری اقدام خواهد کرد. در صورت تعلیق یا مسدودسازی حساب کاربری، کاربر نمی‌تواند از کیف پول ریالی یا رمزارزی خود استفاده کند و هیچ عملیاتی اعم از واریز یا برداشت انجام دهد.

   • ۵.۱.۱. تعلیق و انسداد ناشی از تخلف کاربر از موارد قانونی و موافقت‌نامه: در موارد ذیل والکس می‌تواند حساب کاربری کاربر را معلق و یا مسدود ساخته و یا مبادله یا هرگونه تراکنشی که از طرف کاربر درخواست شده است را باطل سازد و به طور موقت یا دائمی مانع استفاده‌ کاربر از هرگونه خدمات ارائه‌شده توسط والکس شود:

    • الف. چنانچه کاربر به سن قانونی (۱۸ سال کامل خورشیدی) نرسیده یا از اهلیت قانونی کافی برخوردار نباشد (مگر از طریق ولی خاص یا قیم قانونی).
    • ب. تلاش برای ایجاد حساب از طریق ارائه‌ اطلاعات شخصی دیگران توسط کاربر از قبیل نام یا نشانی پست الکترونیکی.
    • ج. استفاده از حساب کاربری تحت عنوان حساب اجاره‌ای.
    • د. عدم وارد کردن اطلاعات صحیح و لازم یا وارد کردن اطلاعات نادرست در زمان ایجاد حساب از سوی کاربر.
    • ه. نقض و عدم رعایت قوانین و مقررات کشور و نیز هر یک از مقررات و شرایط مندرج در این موافقت‌نامه.
    • و. درخواست هر یک از مراجع و ارگان‌های دارای صلاحیت محاکم قضایی و یا پلیس فتا جمهوری اسلامی ایران و یا در صورت وجود بیم وقوع جرم.
    • ز. در خطر بودن و امکان ورود لطمه به شهرت تجاری والکس در اثر اقدامات کاربر.
    • ح. فعالیت غیرقانونی کاربر در بستر والکس اعم از آنکه که منجر به ورود لطمه یا خسارت به والکس گردد یا نگردد.
    • ط. اقدام قانونی و شروع فرآیند قضایی میان والکس و کاربر تا روشن شدن نتیجه نهایی.
   • ۵.۱.۲. تعلیق و انسداد ناشی از سایر فروض قانونی:‌ سایر فروضی که والکس حق تعلیق یا انسداد حساب کاربری را داراست، به شرح ذیل است:

    • الف. در صورتی که کاربر در کیف پول ریالی خود و نیز کیف پول رمزارز خود مبلغی نزد والکس داشته باشد، چندین سال هیچ استفاده‌ای از حساب کاربری خود نکند و والکس نتواند بر اساس اطلاعات مندرج در حساب کاربری به او دسترسی پیدا کند، ممکن است والکس مطابق با قانون آن مال را بلاصاحب اعلام کرده و بر اساس مقررات موجود رفتار نماید.
    • ب. در صورت فوت کاربر، والکس به محض اطلاع از این موضوع می‌تواند حساب کاربری او را مسدود نماید و این حق را داراست که تنها پس از ارائه مدارک موثق و قانونی مبنی بر فوت کاربر و پس از رای یا دستور کتبی مراجع دارای صلاحیت، مبلغ مانده در کیف پول ریالی یا کیف پول رمزارزی کاربر را به وراث یا قائم‌مقام قانونی وی مسترد کند. اشخاص ثالث، ورثه و قائم‌مقام قانونی متوفی حق هیچ‌گونه اعتراضی نخواهند داشت.
    • ج. در صورت حجر کاربر، والکس به محض اطلاع از این موضوع می‌تواند حساب کاربری او را معلق نماید و تنها پس از رای یا دستور کتبی مراجع دارای صلاحیت، مطابق رای یا دستور عمل خواهد کرد. قیم بدون داشتن دستور کتبی از مراجع دارای صلاحیت حق هیچ‌گونه درخواست اعم از دسترسی و یا مسدود ساختن حساب کاربری را نخواهد داشت.
    • د. در صورت ورشکستگی کاربر، والکس به محض اطلاع از این موضوع می‌تواند حساب کاربری او را معلق نماید و تنها پس از رای یا دستور کتبی مراجع دارای صلاحیت، مطابق رای یا دستور عمل خواهد کرد. مدیر تصفیه بدون داشتن دستور کتبی از مراجع دارای صلاحیت حق هیچ‌گونه درخواست اعم از دسترسی و یا مسدود ساختن حساب کاربری را نخواهد داشت.
  • ۵.۲. توقف تراکنش: والکس می‌تواند کلیه تراکنش‌ها با شرایط ذیل را ممنوع یا متوقف کند و کاربر حق اعتراض علیه والکس را در این مورد از خود سلب و ساقط می‌کند. موضوع و علت ممنوعیت –در صورت امکان و محرمانه نبودن– به کاربر اعلام خواهد شد.

   • الف. درخواست هر یک از مراجع و ارگان‌های دارای صلاحیت از قبیل محاکم قضایی و پلیس فتا.
   • ب. بالا بودن مبلغ تراکنش از نظر والکس و یا عدم همخوانی تراکنش با تاریخچه حساب کاربری به صورتی که تراکنش از نظر والکس مشکوک تلقی شود.
   • ج. فرضی که کاربر مرتکب جرم شده یا مظنون به تملک عواید از محل ارتکاب جرم باشد.
   • د. در مواردی که محدود کردن استفاده از خدمات پرداخت بر اساس سیاست عملیاتی والکس ضروری تشخیص داده شود.
 • ۶. داده‌های شخصی: والکس به حریم خصوصی کاربران خود احترام می‌گذارد و خود را متعهد به حفاظت از داده‌های شخصی آن‌ها می‌داند. از آنجایی که جمع‌آوری و پردازش داده شخصی بخش غیرقابل اجتنابی در ارائه خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات است، والکس با دریافت رضایت کاربران، رعایت قوانین و مقررات کشور و آگاهی از اهمیت حفاظت از داده‌های شخصی، نسبت به جمع‌آوری و پردازش داده‌های شخصی اقدام می‌کند.

  • ۶.۱. جمع‌آوری و پردازش:‌ داده‌هایی که به تنهایی یا در ترکیب با داده‌های دیگر، معرف یک شخص حقیقی زنده بوده یا به شناسایی یک شخص حقیقی زنده منجر گردد، به عنوان داده‌ شخصی شناخته می‌شود. با استفاده از بستر والکس، کاربر به صراحت و با آگاهی کامل رضایت خود را برای انجام اقدامات ذیل نسبت به داده‌(های) شخصی متعلق به وی که در طول فرآیند ثبت‌نام و ایجاد حساب کاربری و در بازه زمانی استفاده از بستر والکس، به طرق گوناگون در اختیار والکس قرار می‌دهد («داده شخصی»)، اعلام می‌دارد:

   • الف. جمع‌آوری، ذخیره، استفاده، توزیع، تجزیه‌وتحلیل، ترکیب با داده‌های دیگر، انتقال یا هر نوع عملیات دیگر مطابق با الزامات و قوانین مقررات کشور در خصوص استفاده از داده شخصی.
   • ب. قرار دادن داده شخصی در اختیار شرکت مادر، شرکت‌های وابسته و مرتبط با والکس با اهدافی چون توسعه، گسترش و ایجاد محصولات و خدمات نوین برای کاربران و سایر ذی‌نفعان، با رعایت الزامات و قوانین و مقررات کشور در خصوص استفاده از داده شخصی.
  • ۶.۲. استفاده از کوکی‌ها: والکس ممکن است از کوکی‌ها (cookies) در جمع‌آوری اطلاعات بازدیدکنندگان بستر والکس استفاده کند. کوکی فایلی است که به درخواست یک سایت، توسط مرورگر ایجاد می‌شود و به سایت امکان ذخیره بازدید‌های شما و مناسب‌سازی آن‌ها را فراهم می‌دهد.
  • ۶.۳. حفاظت از داده‌های شخصی: اطلاعاتی که کاربر در طول فرآیند ثبت‌نام و ایجاد حساب کاربری و در بازه زمانی استفاده از بستر والکس (مانند ثبت سفارش) در بستر والکس وارد کرده است، کاملاً محفوظ خواهد ماند و به هیچ شخص یا سازمان دیگری ارائه نخواهد شد؛ مگر در راستای مطابقت عملکرد والکس با قوانین و مقررات کشور و یا دستور مراجع و ارگان‌های مذکور در این موافقت‌نامه. در این موارد هیچ‌گونه مسئولیت قانونی برای جبران خسارت یا موارد دیگر برای والکس وجود ندارد و کاربران با استفاده از بستر والکس اعلام رضایت خود در این خصوص را با صراحت اعلام می‌دارند.
 • ۷. میزان مسئولیت: تلاش والکس ارائه‌ خدمات به صورت ۲۴ ساعته در طول هفته است. والکس تضمین نمی‌کند که تمام خدمات بدون وقفه و دقیق باشد. در این راستا:

  • ۷.۱. در صورت وقوع حادثه‌ و ایجاد وقفه در خدمات، والکس متعهد است مشکل را تا حد ممکن مرتفع نموده و ارائه‌ خدمات را از سرگیرد. در این حالت کاربر می‌تواند درخواست بازیابی را بر اساس سوابق معاملاتی ارائه کند. والکس مسئول سود و زیان ناشی از این وقفه زمانی نخواهد بود.
  • ۷.۲. والکس هیچ‌گونه مسئولیتی راجع به تأخیر یا تراکنش ناموفق ایجادشده در انجام سفارش به علت موجودی ناکافی، نقص یا مشکل یا تعمیرات سیستم رمزارز یا بانک پذیرنده ندارد.
  • ۷.۳. در صورت ورود خسارت به بستر والکس در اثر فعالیت‌های غیرقانونی کاربر، والکس می‌تواند طبق قانون نسبت به طرح دعوا در مراجع قضایی و اداری علیه کاربر و مطالبه‌ خسارت اقدام نماید.
  • ۷.۴. برای ارائه‌ بهتر خدمات، ممکن است اعلامیه‌های مربوط به استفاده از خدمات علاوه بر انتشار در وب‌سایت و بلاگ مرتبط با والکس و شبکه‌های اجتماعی که والکس در آن‌ها حساب کاربری دارد، به صورت موردی از طریق ایمیل یا پیامک برای کاربر نیز ارسال شوند.
  • ۷.۵. در صورت وقوع خطای سیستمی در استفاده از خدمات از جمله برنامه‌ها، والکس می‌تواند اطلاعات نادرست ناشی از خطا را حذف و اطلاعات صحیح را اعمال نماید.
  • ۷.۶. والکس صحت اطلاعات شخصی کاربر را تضمین نمی‌کند و به محض اطمینان از عدم صحت آن می‌تواند حساب کاربری را مطابق با ماده ۵ معلق یا مسدود سازد.
  • ۷.۷. هرگونه پیامدهای مالیاتی ناشی از تراکنش‌های کاربران به عهده خود آنان خواهد بود و والکس هیچ‌گونه مسئولیتی ندارد.
  • ۷.۸. والکس تنها در محدوده موارد تصریح‌شده در این موافقت‌نامه در مقابل کاربر مسئول است و در مواردی که صراحتاً عدم مسئولیت والکس در این موافقت‌نامه ذکر شده، یا مسکوت مانده و نیز موارد ذیل مسئولیتی ندارد:

   • الف. خدمات در اثر اقدام یا عدم اقدام کاربر دچار مشکل شود.
   • ب. خسارات ناشی از فرآیند ورود به خدمات و استفاده از آن.
   • ج. خسارات ناشی از دسترسی غیر قانونی شخص ثالث به سرور و استفاده غیر قانونی از آن.
   • د. ضررهای ناشی از انتقال و انتشار هرگونه بدافزار از سوی شخص ثالث.
   • ه. ضررهای ناشی از استفاده شخص ثالث از خدمات، خسارات ناشی از دور زدن، حذف یا نابودی اطلاعات ارسال‌شده.
   • و. ضررهای ناشی از قصور در خدمات ارتباطاتی توسط بستر ارائه‌دهنده خدمات به والکس، به ویژه مواردی که ارائه‌دهنده خدمات ارتباطاتی در صورت وجود رابطه حقوقی میان والکس و کاربران، موجب ناتوانی والکس در ارائه‌ خدمات شود.
   • ز. ضررهای ناشی از موارد غیرقابل پیش‌بینی و غیر قابل‌کنترل از قبیل جنگ، آتش‌سوزی، زلزله و سایر بلایای طبیعی و موارد اضطراری ملی.
   • ح. ضررهای ناشی از ویژگی‌های خاص رمزارزها. به ویژه مواردی که موجب نقص یا محدودیت فنی در سیستم ارائه‌ خدمات از سوی والکس شود.
   • ط. مواردی که سرورها برای ارائه‌ یا توسعه خدمات قطع شود یا از دسترس خارج شوند.
   • ی. سایر خسارات که به طور عمده ناشی از اعمال یا عمل والکس نباشد.
  • ۷.۹. اعضای هیئت مدیره، مدیران، مشاوران و کارکنان والکس و افرادی که به هر نحو در والکس اشتغال دارند، هیچ مسئولیت قانونی (از جمله مسئولیت کیفری) در قبال خسارات و/یا زیان‌های ناشی از اقدامات کاربر را ندارند.
  • ۷.۱۰. والکس هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال ضرر و زیان ناشی از اقدام کاربر بر اساس اطلاعات، دیدگاه‌ها، نظرها، پیش‌بینی‌ها یا برآوردها و یا قیمت‌های ارائه‌شده در بستر والکس یا توسط والکس را ندارد.
  • ۷.۱۱. والکس مسئول سود و زیان یا شهرت تجاری حاصل از فعالیت کاربر در بازار رمزارزها نیست.
  • ۷.۱۲. تمام رمزارزهایی که در کیف پول رمزارز کاربر نگهداری می‌شوند، دارایی‌هایی هستند که توسط والکس به نفع کاربر نگهداری می‌شود. این موضوع به این معنی است:

   • الف. مالکیت رمزارز متعلق به کاربر بوده و به والکس منتقل نمی‌شود و کاربر به عنوان مالک رمزارز تمام خطرات از دست دادن آن را متحمل خواهد شد. والکس هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال نوسانات ارزش رمزارز موجود در کیف پول کاربر ندارد.
   • ب. هیچ یک از رمزارزهای موجود در کیف پول رمزارز کاربر متعلق به والکس نیست و ممکن نیست به والکس قرض داده شود. جز در زمان درخواست کاربر، دستور محاکم قضایی و یا مواردی که به موجب این موافقت‌نامه مشخص‌شده است، والکس نمی‌تواند رمزارز موجود در کیف پول رمزارز کاربر را بفروشد، انتقال دهد، وام ‌دهد، یا به هر نحو دیگری رمزارز موجود در کیف پول رمزارز کاربر را استفاده کند.
   • ج. کاربر رمزارزهایی را که در کیف پول رمزارز خود نگهداری می‌کند، کنترل می‌کند. کاربر همواره می‌تواند رمزارز خود را با ارسال آن به یک آدرس بلاک‌چین متفاوت که توسط او یا شخص ثالث کنترل می‌شود، انتقال دهد.
  • ۷.۱۳. کاربر موافقت خود را اعلام می‌کند که در صورتی که والکس به موجب حکم قطعی محاکم دادگستری یا مراجع داوری، مسئول جبران خسارت به نفع کاربر باشد، والکس می‌تواند در چارچوب دستور صادرشده، مبلغ خسارت را به کیف پول ریالی و یا کیف پول رمزارزی کاربر، که تعلق آن به آن کاربر مورد تأیید است، پرداخت نماید.
 • ۸. هزینه‌ها: استفاده از بستر والکس مستلزم تقبل هزینه‌های مشخصی توسط کاربر است:

  • ۸.۱. کارمزد خدمات والکس: کامزد خدمات والکس به صورتی که در بخش سفارش و تراکنش با نرخ مشخص نشان داده شده است، از کاربر دریافت می‌شود.
  • ۸.۲. سایر هزینه‌ها: هرگونه کارمزد، کمیسیون و هزینه دیگری که توسط سیستم بانکی جهت نقل‌وانتقال پول به کاربر تحمیل می‌شود و حسب مورد هرگونه مالیات و کسورات دیگر، بر عهده  کاربر خواهد بود و والکس هیچ‌گونه مسئولیتی راجع به این گونه هزینه‌ها ندارد.
 • ۹. مالکیت معنوی: تمامی علائم تجاری، طرح‌های گرافیکی، رابط کاربری، رابط بصری، عکس، لوگو، کدهای نرم‌افزار و ساختار و نحوه بیان و تنظیم مطالب و محتوای موجود در بستر والکس و شبکه‌های متعلق به والکس و به طور کلی سایر حقوق و امتیازات مربوطه منحصراً در مالکیت والکس است و هیچ شخصی حق استفاده از آن را بدون رضایت والکس ندارد.

 • ۱۰. اعتبار: اگر هر یک از مفاد این موافقت‌نامه یا شرایط اختصاصی موضوع ماده ۱۱، بر اساس هر قانون لازم‌الاجرا، نامعتبر یا غیرقابل اجرا تشخیص داده شود، این امر بر اعتبار ماده‌ها و بندهای دیگر موافقت‌نامه یا شرایط اختصاصی تأثیری نخواهد داشت و بقیه مفاد موافقت‌نامه یا شرایط اختصاصی، لازم‌الاجرا خواهد بود.

 • ۱۱. شرایط اختصاصی: استفاده از برخی از محصولات و خدمات ارائه‌شده در بستر والکس یا محصولات و خدماتی که با همکاری شرکت‌های همکار والکس ارائه می‌شود، نیازمند پذیرش قوانین و مقررات مجزا و مختص به آن محصولات یا خدمات است. این قوانین و مقررات مجزا که «شرایط اختصاصی» مختص به آن محصول یا خدمت مورد استفاده کاربر نامیده خواهند شد، به روش‌های گوناگون (از جمله درج در صفحه قوانین وب‌سایت والکس) به اطلاع کاربر خواهد رسید، بخش جدایی‌ناپذیر این موافقت‌نامه تلقی خواهند شد و پیش از استفاده از آن محصول یا خدمت، می‌بایست توسط کاربر مورد پذیرش قرار گیرد. در این راستا، کاربر با پذیرش این موافقت‌نامه و استفاده از محصولات و خدمات دارای شرایط اختصاصی، رضایت و آگاهی خود را به مفاد شرایط اختصاصی مربوطه اعلام می‌دارد و حق طرح هرگونه ادعایی در خصوص عدم اطلاع از وجود یا مفاد شرایط اختصاصی مربوط به محصول یا خدمت مورد استفاده را از خود سلب و ساقط می‌نماید. همچنین در صورت وجود هرگونه تزاحم، تعارض یا مغایرت بین مفاد این موافقت‌نامه با مفاد هر یک از شرایط اختصاصی، این موافقت‌نامه حاکم خواهد بود مگر آن که در شرایط اختصاصی مربوطه به نحو دیگری مقرر شده باشد.

 • ۱۲. حل و فصل اختلافات: در صورت بروز هرگونه اختلاف میان کاربر و والکس، طرفین تمام تلاش خود را برای حل موضوع اختلاف از طریق مذاکره به کار خواهند بست. در این راستا کاربر متعهد به همکاری با والکس و ارائه اطلاعات لازم و در صورت لزوم شرکت در جلسات حضوری یا برخط خواهد بود. در صورت عدم حصول توافق ظرف ۹۰ روز تقویمی از تاریخ اعلام کتبی قصد حل اختلاف از طریق مذاکره، کلیه اختلافات و دعاوی ناشی از این قرارداد و یا راجع به آن از جمله انعقاد، اعتبار، فسخ، نقض، تفسیر یا اجرای آن به مرکز داوری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ارجاع می‌گردد تا مطابق با قانون اساسنامه و آیین داوری آن مرکز به صورت قطعی و لازم‌الاجرا به‌وسیله داور منفرد حل و فصل شود. داور علاوه بر مقررات حاکم، عرف تجاری ذی‌ربط را نیز مراعات خواهد نمود. شرط داوری حاضر، موافقت‌نامه‌ای مستقل از موافقت‌نامه استفاده از خدمات والکس تلقی می‌شود و در هر حال لازم‌الاجرا است.

با ایجاد امکان معامله تعهدی برای کاربران حرفه‌ای که دارای دانش و توانایی تحلیل مالی هستند، والکس این فرصت را ایجاده کرده تا این دسته از کاربران با ضریب مورد نظر خود، در بازارهای رمزارز موجود برای این دسته از معاملات، به فروش یا خرید تعهدی اقدام نمایند و علاوه بر کسب سود در بازارهای صعودی، در بازارهای نزولی نیز امکان کسب سود را برای خود فراهم آورند.

شرایط اختصاصی معامله تعهدی («شرایط اختصاصی») با رعایت موازین قانونی و شرعی و دستورالعمل‌های مربوطه، میان والکس و کاربر (با تعریف مندرج در موافقت‌نامه (شرایط عمومی) استفاده از خدمات والکس)، که مجتمعاً «طرفین» نامیده می‌شوند، منعقد گردید. کاربر با پذیرش این شرایط اختصاصی و استفاده از امکان معامله تعهدی، آگاهی کامل خود از مفاد این شرایط اختصاصی، آخرین نسخه به‌روزرسانی‌شده موافقت‌نامه استفاده از خدمات والکس و همچنین شناخت و دانش کافی خود از سازوکار معاملات تعهدی را اعلام می‌دارد و هرگونه حق و ادعایی مبنی بر عدم آگاهی و اطلاع کافی خود از مفاد اسناد بیان‌شده و سازوکار معاملات تعهدی -در هر حالتی، چه در فرض تحقق سود و چه در فرض تحقق ضرر و نقد شدن تمام وثیقه کاربر- از خود سلب و ساقط می‌نماید.

 • ۱. تعاریف: علاوه بر اصطلاحاتی که در متن این شرایط اختصاصی یا موافقت‌نامه (شرایط عمومی) استفاده از خدمات والکس تعریف شده، تعاریف زیر مورد توافق طرفین است:

  • الف. قیمت لیکویید شدن: قیمت لیکویید شدن عبارت است از حالتی که به دلیل رسیدن ارزش رمزارز موضوع موقعیت معامله تعهدی به آن، وثیقه کاربر برای جبران ضرر بیشتر کاربر کافی نبوده و برای تادیه دارایی موضوع وکالت و کارمزدهای موضوع این شرایط اختصاصی ضرورت برداشت کل وثیقه ایجاد گردد.
  • ب. وثیقه: برای استفاده از امکان معامله تعهدی لازم است کاربر میزانی از دارایی خود را تحت عنوان وثیقه، در اختیار والکس قرار دهد.
  • ج. دارایی موضوع وکالت: دارایی که همراه با اعطای وکالت خرید و فروش رمزارز موضوع موقعیت معامله تعهدی توسط مالک دارایی، در اختیار کاربر قرار می‌گیرد تا امکان ایجاد موقعیت معامله تعهدی را به‌دست آورد.
  • د. بهترین نرخ: منظور بهترین نرخی است که در زمان فروش یا خرید، رمزارز موضوع موقعیت در بستر والکس معامله می‌شود. این نرخ در صفحه «معامله» بستر والکس و در قسمت «قیمت ثابت» نمایش داده می‌شود.
  • ه. ضرر: در صورتی که در طول مدت باز بودن موقعیت معامله تعهدی یا در زمان خاتمه  آن (بسته به مورد)، در موقعیت فروش تعهدی، قیمت رمزارز موضوع موقعیت تعهدی از قیمت ورود بیشتر و در موقعیت خرید تعهدی، قیمت رمزارز موضوع موقعیت تعهدی از قیمت ورود کمتر باشد، ضرر تحقق می‌یابد.
  • ز. مالک دارایی: عبارت است از هر شخص حقیقی یا حقوقی که در قبال وثیقه ریالی مشخص، به کاربر وکالت در خرید و فروش مقدار مشخصی از دارایی خود (دارایی موضوع وکالت) را برای مدت زمان مشخصی می‌دهد تا کاربر امکان ایجاد موقعیت معامله تعهدی را داشته باشد. دارایی موضوع وکالت در بازه زمانی معین و در صورت تمدید موقعیت حداکثر تا پایان انقضای موقعیت معامله تعهدی، می‌بایست توسط کاربر به مالک دارایی مسترد گردد.
  • د. رمزارز موضوع موقعیت تعهدی: رمزارزی است که کاربر با دریافت وکالت از مالک دارایی، در موقعیت خرید تعهدی، آن را در قبال پرداخت دارایی موضوع وکالت که ریال خواهد بود، می‌خرد؛ و در موقعیت فروش تعهدی، آن را که دارایی موضوع وکالت خواهد بود، در قبال دریافت ریال می‌فروشد.
 • ۲. شرایط لازم: از آنجایی که معاملات تعهدی در شمار معاملاتی قرار می‌گیرد که کسب سود از طریق آن‌ها، نیاز به دانش و توانایی مالی لازم دارد، کاربران متقاضی برای امکان ثبت سفارش در این دسته از معاملات می‌بایست در آزمونی که به منظور سنجش توانایی کاربران طراحی شده است، شرکت کنند. همچنین علاوه بر موفقیت در آزمون مورد اشاره، مطالعه و پذیرش این شرایط اختصاصی الزامی خواهد بود. در صورت موفقیت در این آزمون و همچنین پذیرش این شرایط اختصاصی، کاربر امکان ثبت سفارش و ایجاد موقعیت (Position) مورد نظر خود در دسته معاملات تعهدی را خواهد داشت.

 • ۳. تعیین بازار و ایجاد موقعیت معامله تعهدی: کاربر پس از موفقیت در آزمون و پذیرش این شرایط اختصاصی، امکان ثبت سفارش و ایجاد موقعیت معامله تعهدی مورد نظر خود را خواهد داشت. در این راستا، پس از تعیین بازار مورد نظر، کاربر می‌بایست قصد خود مبنی بر انجام فروش یا خرید تعهدی را اعلام دارد و متناسب با قصد کاربر، مالک دارایی با در اختیار گذاشتن ریال یا رمزارز (دارایی موضوع وکالت)، به کاربر وکالت در خرید و فروش رمزارز موضوع معامله تعهدی را خواهد داد. کارمزد فعال‌سازی موقعیت ٪۰.۰۱۵ (پانزده هزارم درصد) خواهد بود که در خاتمه موقعیت از کاربر دریافت خواهد شد. کاربر متعهد است ظرف ۴ (چهار) ساعت پس از فعال‌سازی موقعیت معامله تعهدی، نسبت به بازپرداخت دارایی موضوع وکالت اقدام نماید. در صورتی که کاربر خواهان تمدید موقعیت معامله تعهدی باشد و نسبت به بستن موقعیت اقدام نکند، به ازای هر ۴ (چهار) ساعت تمدید موقعیت و تاخیر در بازپرداخت دارایی موضوع وکالت از موعد تعیین‌شده، ٪۰.۰۱۵ (پانزده هزارم درصد) به عنوان وجه‌التزام (کارمزد تمدید موقعیت) از کاربر دریافت خواهد شد. در هر صورت موقعیت معامله تعهدی پس از گذشت ۳ (سه) روز کامل از زمان فعال‌سازی خاتمه خواهد یافت و دارایی موضوع وکالت با خاتمه مدت زمان موقعیت معامله تعهدی، به صورت خودکار به مالک دارایی بازپرداخت خواهد شد. در این راستا، بسته به نوع موقعیت تعهدی انتخابی کاربر، فروض ذیل قابل تحقق خواهد بود:

  • ۳.۱. خرید تعهدی: در صورتی که کاربر قصد خرید تعهدی را دارا باشد:

   • الف. کاربر می‌بایست میزان ضریب مورد نظر خود را تعیین نماید؛
   • ب. متناسب با میزان ضریب انتخابی، وثیقه ریالی مورد نیاز تعیین می‌شود و کاربر می‌بایست در کیف پول ریالی خود به این میزان دارایی داشته باشد. این وثیقه پس از تایید نهایی بلوکه خواهد شد؛
   • ج. متناسب با میزان ضریب انتخابی، مالک دارایی همراه با اعطای وکالت در خرید و فروش به کاربر، وجه ریالی مشخصی به عنوان دارایی موضوع وکالت در اختیار کاربر قرار خواهد داد تا کاربر با خرید رمزارز موضوع موقعیت معامله تعهدی، نسبت به ایجاد موقعیت اقدام نماید. پس از خاتمه مدت موقعیت معامله تعهدی یا بسته‌شدن آن، مطابق با فروض تعیین‌شده در ماده ۵، دارایی موضوع وکالت، کارمزد فعال‌سازی موقعیت و بسته به مورد همراه با کارمزد تمدید موقعیت (وجه‌التزام)، به شرح این شرایط اختصاصی و به صورت خودکار مسترد خواهد شد؛
   • د. کاربر می‌تواند قیمت ورود، حد ضرر و حد سود را تعیین کند؛
   • و. جهت تایید نهایی، موارد ذیل به کاربر نمایش داده خواهد شد:

    • ۱. میزان وثیقه،
    • ۲. دارایی موضوع وکالت که به ریال خواهد بود،
    • ۳. کارمزد فعال‌سازی و کارمزد تمدید موقعیت،
    • ۴. «حد هشدار» که به کاربر این اخطار داده خواهد شد به قیمت لیکویید شدن نزدیک می‌شود،
    • ۵. قیمت لیکویید شدن.
   • ز. با تایید نهایی کاربر، موقعیت خرید تعهدی ایجاد می‌شود.
  • ۳.۲. فروش تعهدی:‌ در صورتی که کاربر قصد فروش تعهدی را دارا باشد:

   • الف. کاربر می‌بایست میزان ضریب مورد نظر خود را تعیین نماید؛
   • ب. متناسب با میزان ضریب انتخابی، وثیقه ریالی مورد نیاز تعیین می‌شود و کاربر می‌بایست در کیف پول ریالی خود به این میزان دارایی داشته باشد. این وثیقه پس از تایید نهایی بلوکه خواهد شد؛
   • ج. متناسب با میزان ضریب انتخابی، مالک دارایی همراه با اعطای وکالت در خرید و فروش به کاربر، میزان رمزارز مشخصی به عنوان دارایی موضوع وکالت در اختیار کاربر قرار خواهد داد تا کاربر با فروش آن به عنوان رمزارز موضوع موقعیت معامله تعهدی، نسبت به ایجاد موقعیت اقدام نماید. پس از خاتمه مدت موقعیت معامله تعهدی یا بسته‌شدن آن، دارایی موضوع وکالت، کارمزد فعال‌سازی موقعیت و بسته به مورد همراه با کارمزد تمدید موقعیت (وجه‌التزام) به صورت خودکار از کاربر دریافت خواهد شد؛
   • د. کاربر می‌تواند قیمت ورود، حد ضرر و حد سود را تعیین کند؛
   • و. جهت تایید نهایی، موارد ذیل به کاربر نمایش داده خواهد شد:

    • ۱. میزان وثیقه،
    • ۲. دارایی موضوع وکالت که در قالب رمزارز موضوع موقعیت معامله تعهدی خواهد بود،
    • ۳. کارمزد فعال‌سازی و کارمزد تمدید موقعیت،
    • ۴. «حد هشدار» که به کاربر این اخطار داده خواهد شد به قیمت لیکویید شدن نزدیک می‌شود،
    • ۵. قیمت لیکویید شدن.
   • ز. با تایید نهایی کاربر، موقعیت فروش تعهدی ایجاد می‌شود.
 • ۴. کارمزد و وجه‌التزام دریافتی: پس از خاتمه موقعیت معامله تعهدی، کارمزدها و بسته به مورد، وجه‌التزامی به شرح ذیل از کاربر دریافت خواهد:

  • ۴.۱. کارمزد معاملاتی: از آنجایی که خرید و فروش تعهدی در بستر والکس صورت می‌گیرد، از کاربر به ازای هر معامله (خرید یا فروش) ٪۰.۲۵ (بیست و پنج صدم درصد) کارمزد معاملاتی کسر خواهد شد.
  • ۴.۲. کارمزد فعا‌ل‌سازی: با فعال‌سازی موقعیت معامله تعهدی، ٪۰.۰۱۵ (پانزده هزارم درصد) به عنوان کارمزد فعال‌سازی از کاربر کسر خواهد شد.
  • ۴.۳. وجه‌التزام (کارمزد تمدید موقعیت): از آنجایی که کاربر متعهد است ظرف ۴ (چهار) ساعت پس از فعال‌سازی موقعیت معامله تعهدی، نسبت به بازپرداخت دارایی موضوع وکالت اقدام نماید، در صورتی که کاربر خواهان تمدید موقعیت معامله تعهدی باشد و نسبت به بستن موقعیت اقدام نکند، به ازای هر ۴ (چهار) ساعت تمدید موقعیت و تاخیر در بازپرداخت دارایی موضوع وکالت از موعد تعیین‌شده، ٪۰.۰۱۵ (پانزده هزارم درصد) به عنوان وجه‌التزام (کارمزد تمدید موقعیت) از کاربر دریافت خواهد شد.
 • ۵. مدت زمان موقعیت‌ تعهدی و خاتمه آن: در فروض ذیل موقعیت معامله تعهدی خاتمه خواهد یافت:

  • ۵.۱. خاتمه مدت زمان موقعیت: اگر از لحظه آغاز موقعیت معامله تعهدی، ۳ روز کامل سپری شود، موقعیت به صورت خودکار بسته خواهد شد.
  • ۵.۲. بستن موقعیت توسط کاربر: کاربر می‌تواند در هر زمان با تشخیص خود به بستن موقعیت مورد نظر خود اقدام نماید و بسته به اینکه به‌واسطه موقعیت مربوطه در سود است یا زیان، مطابق با ماده ۶ این شرایط اختصاصی عمل خواهد شد.
  • ۵.۳. بسته‌شدن موقعیت به دلیل رسیدن به حد ضرر: اگر کاربر حد ضرر خود را تعیین کرده باشد و ارزش بازار انتخابی به آن عدد برسد، موقعیت معامله تعهدی مربوطه به علت رسیدن به حد ضرر بسته می‌شود و در خصوص بازگشت وثیقه مطابق با بند ۶.۲ عمل خواهد شد.
  • ۵.۴. بسته‌شدن موقعیت به دلیل رسیدن به حد سود: اگر کاربر حد سود خود را تعیین کرده باشد و ارزش بازار انتخابی به آن عدد برسد، موقعیت معامله تعهدی مربوطه به علت رسیدن به حد سود بسته می‌شود و در خصوص بازگشت وثیقه و سود مطابق با بند ۶.۱ عمل خواهد شد.
  • ۵.۵. بسته‌شدن موقعیت به دلیل رسیدن به قیمت لیکویید شدن: در صورتی که ارزش رمزارز موضوع موقعیت معامله تعهدی، برخلاف موقعیت معامله تعهدی انتخابی کاربر، روند کاهشی یا افزایشی بگیرد و کاربر در ضرر باشد (برای مثال در فروش تعهدی ارزش رمزارز افزایش یابد یا در خرید تعهدی ارزش رمزارز کاهش یابد)، پیش از رسیدن به قیمت لیکویید شدن، به صورت خودکار به کاربر این هشدار داده خواهد شد تا نسبت به افزایش میزان وثیقه یا بستن موقعیت معامله تعهدی اقدام نماید. در صورتی که کاربر میزان وثیقه خود را افزایش دهد، به کاربر دارایی موضوع وکالت بیشتر و وکالت خرید و فروش دیگری داده نمی‌شود اما کاربر از قیمت لیکویید شدن فاصله خواهد گرفت و قیمت لیکویید شدن افزایش خواهد یافت. در هر حالت، اگر قیمت رمزارز موضوع موقعیت معامله تعهدی در بازار انتخابی به قیمت لیکویید شدن برسد، موقعیت بسته خواهد شد و مطابق با بند ۶.۲ به صورت خودکار و به بهترین نرخ تعهد کاربر به استرداد دارایی موضوع وکالت ایفا خواهد شد و برای جبران بدهی کاربر، وثیقه برداشت خواهد شد. در این حالت به کاربر هیچ مبلغی بازگشت داده نخواهد شد.
  • ۵.۶. دستور مقامات دارای صلاحیت: در صورتی که والکس از مقامات دارای صلاحیت دستوری مبنی بر بستن موقعیت معامله تعهدی کاربر و یا ایجاد هرگونه محدودیت در خصوص آن دریافت کند، به دلیل الزامات قانونی، موقعیت مربوطه بسته و یا مطابق دستور دریافتی عمل خواهد شد.
 • ۶. آثار خاتمه موقعیت‌ تعهدی: در صورتی که به دلیل تحقق هر یک از فروض موضوع ماده ۵ این شرایط اختصاصی، موقعیت معامله تعهدی خاتمه یابد، به شرح ذیل عمل خواهد شد:

  • ۶.۱. در صورتی که کاربر در سود باشد: نخست، بسته به نوع موقعیت تعهدی، ریال دریافتی یا رمزارز خریداری‌شده در نتیجه معامله تعهدی، به صورت خودکار و به بهترین نرخی که در زمان فروش یا خرید، رمزارز موضوع موقعیت در بستر والکس معامله می‌شود، به دارایی موضوع وکالت  تبدیل می‌شود و پس از استرداد دارایی موضوع وکالت و کسر کارمزدها و وجه‌التزام موضوع ماده ۴، اصل وثیقه همراه با سود به‌دست‌آمده کاربر به کیف پول ریالی وی واریز خواهد شد.
  • ۶.۲ در صورتی که کاربر در سود نباشد: نخست، بسته به نوع موقعیت تعهدی، ریال دریافتی یا رمزارز خریداری‌شده در نتیجه معامله تعهدی، به صورت خودکار و به بهترین نرخی که در زمان فروش یا خرید، رمزارز موضوع موقعیت در بستر والکس معامله می‌شود، به دارایی موضوع وکالت  تبدیل می‌شود و پس از استرداد دارایی موضوع وکالت و کسر کارمزدها وجه‌التزام موضوع ماده ۴، و همچنین جبران مابقی آن از وثیقه، باقی‌مانده وثیقه، در صورت وجود، به کیف پول ریالی کاربر واریز خواهد شد.
 • ۷. سایر مقررات:

  • ۷.۱. اختیارات والکس: کاربر با آگاهی و رضایت کامل تایید و تصدیق می‌کند که والکس این اختیار را دارد که در صورت خاتمه موقعیت معامله تعهدی (خواه علت خاتمه به دلیل پایان مدت ۳ (سه) روزه موقعیت باشد یا انصراف کاربر یا هر دلیل دیگر که در این شرایط اختصاصی تصریح شده است) ریال دریافتی یا رمزارز خریداری‌شده در نتیجه معامله تعهدی را (و در صورت عدم تکافوی آن، همراه با وثیقه)، با بهترین نرخ به دارایی موضوع وکالت تبدیل کند، کارمزد‌ها و وجه‌التزام موضوع ماده ۴ را کسر و دریافت کند و مابقی آن را (در صورت وجود) به کیف پول ریالی کاربر منتقل نماید.
  • ۷.۲. آگاهی کاربر: بدون وجود هرگونه مسئولیتی برای والکس، والکس محتوای آموزشی و راهنمای تعیین موقعیت معامله تعهدی را در قالب متن، ویدیو و سایر روش‌ها در دسترس کاربر قرار داده است. ارائه این محتوا صرفاً برای تسهیل استفاده آگاهانه کاربر حرفه‌ای و آگاه به امور مالی و سرمایه‌گذاری از امکان معامله تعهدی بستر والکس است و نافی مسئولیت کاربر در فرض نبود دانش و اطلاع فنی و مالی کافی از سازوکار معامله تعهدی و تحقق هرگونه ضرر معاملاتی نخواهد بود. بنابراین کاربر ضمن پذیرش مسئولیت تام خود در سود یا زیان معاملاتی، تأیید می‌نماید که والکس اطلاع‌رسانی متعارف در خصوص معامله تعهدی را انجام داده است و لازم است که کاربر پس از مطالعه و بررسی محتوای موجود، نسبت به استفاده صحیح از امکان معامله تعهدی اقدام کند.
  • ۷.۳. ارتباط با موافقت‌نامه استفاده از خدمات والکس: این شرایط اختصاصی به عنوان متمم، مکمل موافقت‌نامه استفاده از خدمات والکس است و مفاد و شروط ذکرشده در آن موافقت‌نامه، از جمله تعاریف و اصطلاحات تعریف‌شده، بخش جدایی‌ناپذیر از این شرایط اختصاصی خواهد بود و در مقام تفسیر و فهم این شرایط اختصاصی باید آن موافقت‌نامه در نظر گرفته شود. با این حال، در صورت وجود هرگونه تزاحم، تعارض یا مغایرت بین مفاد شرایط اختصاصی با مفاد موافقت‌نامه استفاده از خدمات والکس، شرایط اختصاصی حاکم خواهد بود.

والکس با ایجاد طرح‌های حمایتی و تشویقی گوناگون در قالب سکوی معاملاتی، از قبیل اعطای اعتبار، کاهش کارمزد، بازارسازی یا سایر موارد، برای کاربران دارای شرایط در بستر والکس فرصت معامله بیشتر را فراهم می‌کند. این طرح‌ها، با اهداف متفاوتی طراحی و ایجاد می‌شوند و با اعطای مزایایی به کاربران از جمله اعتبار معاملاتی، انجام معاملات بیشتر را تسهیل خواهند کرد.

شرایط اختصاصی سکوی معاملاتی («شرایط اختصاصی») مطابق با مواد ۱۰ و ۲۱۹ قانون مدنی کشور، میان والکس و کاربر (با تعریف مندرج در موافقت‌نامه (شرایط عمومی) استفاده از خدمات والکس)، که مجتمعاً «طرفین» نامیده می‌شوند، منعقد گردید. کاربر با پذیرش این شرایط اختصاصی و شرکت در هریک از طرح‌های سکوی معاملاتی، آگاهی کامل خود از مفاد این شرایط اختصاصی، آخرین نسخه به‌روزرسانی‌شده موافقت‌نامه استفاده از خدمات والکس و همچنین هرگونه مقررات خاص مربوط به طرح سکوی معاملاتی که قصد شرکت در آن را دارد، اعلام می‌کند. کاربر هرگونه حق و ادعایی مبنی بر عدم آگاهی و اطلاع کافی خود از مفاد اسناد بیان‌شده را از خود سلب و ساقط می‌نماید.

 • ۱. تعاریف: علاوه بر اصطلاحاتی که در متن این شرایط اختصاصی یا موافقت‌نامه (شرایط عمومی) استفاده از خدمات والکس تعریف شده، تعاریف زیر مورد توافق طرفین است:

  • الف. حساب سکو: حساب جانبی در بستر والکس است که با فعال‌سازی برخی از طرح‌های سکوی معاملاتی، از جمله در طرح‌های اعطای اعتبار، برای کاربر ایجاد می‌شود و اعتبار دریافتی به این حساب منتقل خواهد شد. همچنین «وثیقه» از حساب کاربری کاربر («حساب اصلی») در بستر والکس به این حساب جانبی منتقل خواهد شد و کاربر می‌تواند با مجموع اعتبار اعطاشده و وثیقه که «دارایی سکو» را تشکیل می‌دهد، به معامله بپردازد.
  • ب. دارایی سکو: عبارت است از مجموع وثیقه و اعتبار اعطاشده به کاربر در طرح‌های اعطای اعتبار سکوی معاملاتی.
  • ج. وثیقه / دارایی ورودی: برای شرکت در طرح‌های اعطای اعتبار سکوی معاملاتی لازم است کاربر میزانی از دارایی خود را تحت عنوان وثیقه، در اختیار والکس قرار دهد.
  • د. معامله آنی: منظور روش خرید و فروش آنی در بستر والکس است. نرخ لحظه‌ای معامله آنی در صفحه «خرید فروش آنی» بستر والکس نمایش داده می‌شود.
  • ه. قیمت لیکویید شدن: قیمت لیکویید شدن عبارت است از حالتی که به دلیل رسیدن ارزش دارایی سکو به آن، وثیقه کاربر برای جبران ضرر بیشتر کاربر کافی نبوده و برای تادیه اصل مبلغ اعتبار اعطاشده موضوع طرح‌های اعطای اعتبار سکوی معاملاتی و هزینه‌ها و کارمزدهای طرح اعطای اعتبار (به شرح بند ۳.۱.۴)، ضرورت برداشت دارایی سکو ( اعم از وثیقه و اعتبار اعطاشده) ایجاد گردد.
 • ۲. شرایط لازم برای شرکت در طرح‌ها: با توجه به نوع و هدف طرح سکوی معاملاتی، کاربران دارای شرایط شرکت در طرح‌ها می‌توانند متفاوت و متغیر باشند. والکس این حق را دارد که برای طرح‌های گوناگون سکوی معاملاتی، شروطی از قبیل طی شدن مرحله خاصی از مراحل احراز هویت، دارا بودن سطح معینی از سطوح کارمزدی، دارا بودن حداقل موجودی مورد نیاز (برای طرح‌هایی که در قالب اعتبار هستند) یا هر شرط متناسب دیگری، پیش‌بینی کند.

 • ۳. انواع طرح‌ها: طرح‌های سکوی معاملاتی می‌تواند در دسته‌های گوناگونی از قبیل اعطای اعتبار، کاهش کارمزد، بازارسازی و سایر موارد بگنجد.

  • ۳.۱. اعطای اعتبار: با هدف افزایش معاملات، در برخی از طرح‌های سکوی معاملاتی، والکس می‌تواند با همکاری شرکت‌های ثالث و همچنین بانک‌ها و موسسات اعتباری («ارائه‌دهنده اعتبار»)، برای بازه زمانی معین و به شرح ذیل، زمینه اعطای اعتبار به کاربران دارای شرایط را فراهم کند. کاربر دارای شرایط دریافت اعتبار، با وثیقه‌گذاری مقدار مشخصی از دارایی خود این امکان را خواهد داشت که از ارائه‌دهنده اعتبار، اعتبار دریافت کند و در بازه زمانی ۳۰ (سی) روزه از این اعتبار برای معامله آنی، معامله پیشرفته یا معامله از طریق بات‌های معامله‌گر، در حساب سکوی خود استفاده نماید. بدین منظور کاربر برای تامین اعتبار موضوع این بند از طریق ارائه‌دهنده اعتبار، با رعایت قوانین و موازین شرعی و دستورالعمل‌های مربوطه و همچنین در حدود توافق فی‌مابین والکس با ارائه‌دهنده اعتبار، به والکس وکالت بلاعزل با سلب حق انجام مورد وکالت بالمباشره می‌دهد و می‌پذیرد که در صورت خاتمه طرح، والکس به شرح این شرایط اختصاصی، حق استرداد اعتبار اعطاشده و هزینه‌ها و کارمزدهای طرح اعطای اعتبار (به شرح بند ۳.۱.۴) را از طریق فروش دارایی سکو، جبران کسری آن از طریق برداشت وثیقه (بسته به مورد) و واریز این مبالغ به حساب ارائه‌دهنده اعتبار را خواهد داشت.

   • ۳.۱.۱. فعال‌سازی طرح: هنگامی که کاربر شرایط و قوانین طرح اعطای اعتبار را می‌پذیرد و طرح را فعال می‌کند، در کنار حساب اصلی کاربر، والکس حساب سکو برای کاربر ایجاد می‌کند که این حساب تا تاریخ خاتمه طرح (خواه علت خاتمه به دلیل پایان مدت زمان طرح باشد یا هر دلیل دیگر) باقی خواهد ماند.
   • ۳.۱.۲. معاملات در حساب سکو: کاربر شرکت‌کننده در این طرح می‌تواند در حساب سکو با دارایی سکو اقدام به معامله کند تا معاملات او مشمول معاملات طرح قرار گیرد. کاربر در حساب سکو امکان واریز و برداشت ریالی و رمزارزی نخواهد داشت. با این حال کاربر می‌تواند از حساب اصلی خود به حساب سکو رمزارز یا وجوه ریالی انتقال دهد و پیشینه انتقالات از حساب اصلی به حساب سکو را مشاهده کند. همچنین در حساب سکو کاربر می‌تواند با امکان معامله آنی یا پیشرفته، معامله انجام دهد و امکان ساخت بات معامله‌گر در حساب سکو نیز وجود دارد.
   • ۳.۱.۳. حد هشدار و لیکویید شدن: در صورتی که ارزش دارایی سکو، روند کاهشی بگیرد و کاربر در ضرر باشد، پیش از رسیدن به قیمت لیکویید شدن، به صورت خودکار به کاربر این هشدار داده خواهد شد تا با مدیریت دارایی‌ها یا انتقال دارایی از حساب اصلی به حساب سکو، نسبت به افزایش میزان وثیقه اقدام نماید یا طرح را خاتمه دهد. در صورتی که کاربر میزان وثیقه خود را افزایش دهد، به کاربر اعتبار بیشتری داده نمی‌شود اما کاربر از آستانه لیکویید شدن فاصله خواهد گرفت. در هر حالت، اگر ارزش دارایی سکو به قیمت لیکویید شدن برسد، طرح خاتمه خواهد یافت و مطابق با شق «ب» بند ۳.۱.۶ به صورت خودکار و در قالب معامله آنی، تعهد کاربر به استرداد اعتبار اعطاشده و هزینه‌ها و کارمزدهای موضوع بند ۳.۱.۴ ایفا خواهد شد و برای جبران بدهی کاربر، وثیقه برداشت خواهد شد. در این حالت به کاربر هیچ مبلغی بازگشت داده نخواهد شد.
   • ۳.۱.۴. هزینه و کارمزدهای طرح اعطای اعتبار:‌ هزینه‌ها و کارمزدهای طرح اعطای اعتبار سکوی معاملاتی به شرح ذیل خواهد بود و این مبالغ در خاتمه طرح از کاربر کسر خواهد شد:

    • الف. هزینه بازپرداخت اعتبار: باتوجه به اینکه در طرح‌های اعطای اعتبار سکوی معاملاتی، والکس به وکالت از کاربر، برای کاربر از ارائه‌دهنده اعتبار، اعتبار تامین می‌کند، علاوه بر اصل اعتبار، کاربر متعهد است به صورت روزانه و به میزان ٪۰.۱ (یک دهم درصد) میزان اعتبار اعطاشده، به ارائه‌دهنده اعتبار مبلغی پرداخت نماید که این مبلغ به شرح این شرایط اختصاصی از کاربر کسر خواهد شد.
    • ب. کارمزد معاملاتی: از آنجایی که معاملات سکو در بستر والکس صورت می‌گیرد، با هر معامله کارمزدی به والکس تعلق خواهد گرفت. کارمزد معاملاتی در حساب سکو، مانند یک حساب کاربری جدید، از سطح یک آغاز می‌شود.
   • ۳.۱.۵. مدت زمان طرح اعطای اعتبار و خاتمه آن: در فروض ذیل طرح اعطای اعتبار سکوی معاملاتی خاتمه خواهد یافت:

    • الف. پایان مدت زمان طرح: اگر از لحظه فعال‌‌سازی، ۳۰ (سی) روز کامل سپری شود و کاربر مطابق با بند ۳.۱.۷ نسبت به تمدید طرح اقدام ننماید، طرح به صورت خودکار بسته خواهد شد.
    • ب. بستن طرح توسط کاربر: کاربر می‌تواند در هر زمان با تشخیص خود به بستن طرح اقدام نماید و بسته به اینکه در سود است یا زیان، مطابق با بند ۳.۱.۶ این شرایط اختصاصی عمل خواهد شد.
    • د. خاتمه طرح به دلیل رسیدن به قیمت لیکویید شدن: اگر ارزش دارایی سکو به قیمت لیکویید شدن برسد، طرح خاتمه خواهد یافت و مطابق با شق «ب» بند ۳.۱.۶ به صورت خودکار و در قالب معامله آنی، تعهد کاربر به استرداد اعتبار اعطاشده و هزینه‌ها و کارمزدهای موضوع بند ۳.۱.۴ ایفا خواهد شد و برای جبران بدهی کاربر، وثیقه برداشت خواهد شد. در این حالت به کاربر هیچ مبلغی بازگشت داده نخواهد شد.
    • ه. دستور مقامات دارای صلاحیت: در صورتی که والکس از مقامات دارای صلاحیت دستوری مبنی بر بستن طرح سکوی معاملاتی و یا ایجاد هرگونه محدودیت در خصوص آن دریافت کند، به دلیل الزامات قانونی، طرح مربوطه بسته و یا مطابق دستور دریافتی عمل خواهد شد.
   • ۳.۱.۶. آثار خاتمه طرح اعطای اعتبار: در صورتی که به دلیل تحقق هر یک از فروض بند ۳.۱.۵ این شرایط اختصاصی، طرح اعطای اعتبار خاتمه یابد، به شرح ذیل عمل خواهد شد:

    • الف. در صورتی که کاربر در سود باشد: اگر کاربر در زمان خاتمه طرح به میزان اعتبار دریافتی و هزینه‌ها و کارمزدهای موضوع بند ۳.۱.۴ دارایی ریالی داشته باشد، از دارایی ریالی این مبالغ کسر می‌شود. در غیر این صورت، نخست، دارایی سکو به صورت خودکار و در قالب معامله آنی فروخته می‌شود و پس از استرداد اعتبار اعطاشده و هزینه‌های آن به ارائه‌دهنده اعتبار و کسر کارمزد معاملاتی، اصل وثیقه همراه با سود به‌دست‌آمده کاربر به کیف پول ریالی وی واریز خواهد شد.
    • ب. در صورتی که کاربر در سود نباشد: اگر کاربر در زمان خاتمه طرح به میزان اعتبار دریافتی و هزینه‌ها و کارمزدهای موضوع بند ۳.۱.۴ دارایی ریالی داشته باشد، از دارایی ریالی این مبالغ کسر می‌شود. در غیر این صورت، نخست، دارایی سکو به صورت خودکار و به در قالب معامله آنی فروخته می‌شود و پس از استرداد اعتبار اعطاشده و هزینه‌های آن به ارائه‌دهنده اعتبار و کسر کارمزد معاملاتی، و همچنین جبران مابقی آن از وثیقه، باقی‌مانده وثیقه در صورت وجود، به کیف پول ریالی کاربر واریز خواهد شد.
   • ۳.۱.۷. تمدید طرح اعطای اعتبار: کاربران این امکان را دارند تا درخواست تمدید مدت زمان طرح اعطای اعتبار خود را ثبت نمایند. در این راستا کاربران ۵ (پنج) روز پیش از اتمام مدت زمان طرح، به صورت خودکار پیغامی جهت یادآوری تاریخ پایان طرح خود دریافت می‌نمایند و در این بازه زمانی پنج روزه تا پیش از پایان طرح، کاربر امکان ثبت درخواست تمدید را خواهد داشت. در صورتی که در روز پایان طرح اعطای اعتبار، کاربر به میزان هزینه‌ها و کارمزدهای طرح در شرف پایان خود، در حساب سکو، موجودی ریالی داشته باشد، عملیات تمدید به صورت خودکار انجام خواهد شد. در صورتی که در بازه زمانی میان درخواست کاربر تا پایان مدت زمان طرح، کاربر نسبت به بستن طرح اعطای اعتبار خود اقدام نماید یا ارزش دارایی سکوی کاربر به قیمت لیکویید شدن برسد، طرح خاتمه خواهد یافت و عملیات تمدید صورت نخواهد گرفت. همچنین در صورتی که در روز پایان طرح اعطای اعتبار، کاربر به میزان هزینه‌ها و کارمزدهای طرح در شرف پایان خود، موجودی ریالی نداشته باشد، عملیات تمدید انجام نخواهد شد و کاربر پیغامی مبنی بر ناموفق بودن عملیات تمدید دریافت خواهد کرد.

   • ۳.۱.۸. امکان اتصال سکو به کیف پول حساب اصلی: کاربر می‌تواند به شرح ذیل، با استفاده از امکان اتصال سکو به کیف پول حساب اصلی، خطر خاتمه طرح به‌واسطه رسیدن ارزش دارایی سکو به قیمت لیکویید شدن را کاهش دهد:

    • ۳.۱.۸.۱. کاربر می‌تواند جواز دسترسی حساب سکو به کیف پول حساب اصلی و برداشت دارایی از کیف پول (ریال یا تتر) جهت افزایش وثیقه (موضوع بند ۳.۱.۳) را به والکس اعطا نماید تا در زمانی که ارزش دارایی سکو به میزان حد هشدار رسید، به صورت خودکار و با برداشت میزان مشخصی دارایی از کیف پول حساب اصلی، وثیقه کاربر به میزان حد فاصل حد هشدار تا قیمت لیکویید شدن افزایش یابد. مبلغ افزایش وثیقه (به میزان حد فاصل حد هشدار تا قیمت لیکویید شدن) در زمان فعال‌سازی این امکان به کاربر نمایش داده خواهد شد.
    • ۳.۱.۸.۲. کاربر می‌تواند تعداد دفعات مجاز برای برداشت خودکار جهت افزایش وثیقه را تعیین نماید. در هر زمان امکان ویرایش تعداد دفعات مجاز برداشت و نوع دارایی موضوع برداشت جهت افزایش وثیقه (ریال یا تتر) برای کاربر وجود خواهد داشت. همچنین کاربر می‌تواند در هر زمان این امکان را غیرفعال نماید.
    • ۳.۱.۸.۳. باتوجه به نوسانات بازار رمزارز، در صورتی کاربر رمزارز تتر را به عنوان نوع دارایی موضوع برداشت جهت افزایش وثیقه انتخاب کرده باشد، در زمان رسیدن ارزش دارایی سکو به حد هشدار، معادل ریالی مبلغ حد فاصل حد هشدار تا قیمت لیکویید شدن، از دارایی تتر کاربر در کیف پول حساب اصلی با نرخ فروش معامله آنی، نخست به ریال تبدیل و سپس برداشت خواهد شد و وثیقه افزایش خواهد یافت.
    • ۳.۱.۸.۴. در صورتی که در زمان رسیدن ارزش دارایی سکو به حد هشدار در کیف پول حساب اصلی کاربر، دارایی کافی (از نوع دارایی موضوع برداشت انتخاب‌شده توسط کاربر) موجود نباشد و ارزش دارایی سکو به قیمت لیکویید شدن برسد، مطابق با شق «د» بند ۳.۱.۵ طرح خاتمه خواهد یافت و مطابق با فروض بند ۳.۱.۶ عمل خواهد شد.
  • ۳.۲. طرح کاهش کارمزد: در این طرح والکس با دریافت مبلغ مشخصی به عنوان کارمزد فعال‌سازی، سطح کارمزدی کاربر در معاملات مربوط به حساب اصلی او را افزایش می‌دهد و در نتیجه میزان کارمزد پرداختی کاربر برای دوره زمانی مشخص کاهش می‌یابد. در این طرح حساب جانبی سکو برای کاربر ایجاد نمی‌شود و پس از پایان مدت طرح کاربر می‌بایست برای استفاده از امکانات طرح، دوباره با پرداخت کارمزد فعال‌سازی طرح را فعال کند.
  • ۳.۳. طرح بازارسازی:‌ در این طرح والکس با دریافت کارمزد فعال‌سازی از کاربر، سطح کارمزدی کاربر در معاملات مربوط به حساب اصلی او را افزایش می‌دهد و در نتیجه میزان کارمزد پرداختی کاربر برای دوره زمانی مشخص کاهش می‌یابد. همچنین والکس با تعیین اهداف مشخص معاملاتی برای کاربر این امکان را برای او فراهم می‌کند تا در صورتی که کاربر این اهداف را تحقق بخشید، پاداشی به وی تعلق گیرد. نوع و میزان پاداش بسته به طرح می‌تواند متغیر باشد و در این طرح حساب جانبی سکو برای کاربر ایجاد نمی‌شود.
 • ۴. قوانین و شرایط طرح‌ها: هر طرح بسته به نوع آن دارای قوانین و شرایط خاصی است که کاربر پیش از شرکت در طرح مورد نظر می‌بایست قوانین و شرایط آن را خوانده و با اطلاع و رضایت کامل از مفاد آن در طرح مورد نظر شرکت کند. کاربر با پذیرش این شرایط اختصاصی و شرکت در طرح‌های سکوی معاملاتی، آگاهی کامل خود از مفاد قوانین و شرایط طرح سکوی معاملاتی که خواهان شرکت در آن را است، را اعلام می‌دارد و هرگونه حق و ادعایی مبنی بر عدم آگاهی و اطلاع کافی خود از مفاد اسناد بیان‌شده و سازوکار طرح سکوی معاملاتی انتخابی -در هر حالتی، چه در فرض تحقق سود و چه در فرض تحقق ضرر و نقد شدن تمام وثیقه کاربر- از خود سلب و ساقط می‌نماید. قوانین و شرایط طرح‌های سکوی معاملاتی بدون قید انحصار می‌تواند شامل موارد ذیل باشد:

  • الف. بازه زمانی مشخص طرح: در صورتی که طرح به این زمان انقضا برسد، طرح به پایان می رسد.
  • ب. حداقل روزهای معامله: حداقل تعداد روزهایی که کاربر می‌بایست به معامله بپردازد.
  • ج. کارمزد فعال‌سازی: این هزینه برای فعال‌سازی مصرف می شود و پس از پایان طرح باز نمی‌گردد.
 • ۵. سایر مقررات:

  • ۵.۱. اختیارات والکس: کاربر با شرکت در طرح‌های سکو معاملاتی رضایت خود را نسبت به موارد ذیل اعلام می‌دارد:

   • ۵.۱.۱ کاربر با شرکت در طرح‌های اعتباری سکوی معاملاتی، با آگاهی و رضایت کامل تایید و تصدیق می‌کند که والکس مطابق با این شرایط اختصاصی، این اختیار را دارد که در صورت خاتمه طرح (خواه علت خاتمه به دلیل هریک از فروضی باشد که در این شرایط اختصاصی تصریح شده است) نسبت به فروش دارایی سکوی کاربر با در قالب معامله آنی اقدام کند و بلافاصله اعتبار اعطاشده به کاربر را همراه با هزینه‌های آن به ارائه‌دهنده اعتبار مسترد کند و مابقی آن را (در صورت وجود) به کیف پول ریالی حساب اصلی منتقل نماید.
   • ۵.۱.۲ والکس این اختیار را دارد که در طرح‌های اعطای اعتبار سکوی معاملاتی، سطح کارمزدی کاربر را در حساب سکو و در خصوص معاملات مربوط به این حساب تغییر دهد اما این تغییر هیچ‌گاه در خصوص حساب اصلی و معاملات مربوط به آن صورت نخواهد گرفت.
   • ۵.۱.۳ در خصوص طرح‌های کاهش کارمزد، برای کاربر حساب سکو ایجاد نخواهد شد و کاربر در حساب اصلی خود امکان استفاده از مزایای طرح را خواهد داشت. توضیح آن که در صورتی که کاربر طرح‌های مبتنی بر کاهش کارمزد را فعال کند، مطابق شروط طرح، در خصوص معاملات بازارهای مشخص‌شده در طرح و در حساب اصلی، کارمزد تطبیق داده می‌شود. با اتمام مهلت طرح، والکس کارمزد را به حالت پیش از طرح بر می‌گرداند.
  • ۵.۲. آگاهی کاربر: بدون وجود هرگونه مسئولیتی برای والکس، والکس محتوای آموزشی و راهنمای مربوط به طرح‌های سکوی معاملاتی را در قالب متن، ویدیو و سایر روش‌ها در دسترس کاربر قرار داده است. ارائه این محتوا صرفاً برای تسهیل استفاده آگاهانه کاربر حرفه‌ای و آگاه به امور مالی و سرمایه‌گذاری از طرح‌های سکوی معاملاتی در بستر والکس است و نافی مسئولیت کاربر در فرض نبود دانش و اطلاع فنی و مالی کافی از نحوه انجام معاملات و تحقق هرگونه ضرر معاملاتی نخواهد بود. بنابراین کاربر ضمن پذیرش مسئولیت تام خود در سود یا زیان معاملاتی، تأیید می‌نماید که والکس اطلاع‌رسانی متعارف در خصوص طرح‌های سکوی معاملاتی را انجام داده است و لازم است که کاربر پس از مطالعه و بررسی محتوای موجود، نسبت به شرکت در طرح‌های سکوی معاملاتی اقدام کند.
  • ۵.۳. ارتباط با موافقت‌نامه استفاده از خدمات والکس: این شرایط اختصاصی به عنوان متمم، مکمل موافقت‌نامه استفاده از خدمات والکس است و مفاد و شروط ذکرشده در آن موافقت‌نامه، از جمله تعاریف و اصطلاحات تعریف‌شده، بخش جدایی‌ناپذیر از این شرایط اختصاصی خواهد بود و در مقام تفسیر و فهم این شرایط اختصاصی باید آن موافقت‌نامه در نظر گرفته شود. با این حال، در صورت وجود هرگونه تزاحم، تعارض یا مغایرت بین مفاد شرایط اختصاصی با مفاد موافقت‌نامه استفاده از خدمات والکس، شرایط اختصاصی حاکم خواهد بود.

والکس می‌تواند با همکاری همکاران تجاری خود («ارائه‌دهنده اعتبار») برای کاربران دارای شرایط بستر والکس زمینه دریافت اعتبار را مهیا کند. در صورتی که کاربر توسط ارائه‌دهنده اعتبار دارای شرایط دریافت اعتبار تشخیص داده شود و در کیف پول رمزارز خود، رمزارز قابل وثیقه‌گذاری برای دریافت اعتبار را داشته باشد، این امکان برای او وجود دارد که با وثیقه‌گذاری رمزارز موجود در کیف پول خود، از ارائه‌دهنده اعتبار، اعتبار دریافت کند.

شرایط اختصاصی اعطای اعتبار («شرایط اختصاصی») مطابق با مواد ۱۰ و ۲۱۹ قانون مدنی کشور، میان والکس و کاربر (با تعریف مندرج در موافقت‌نامه (شرایط عمومی) استفاده از خدمات والکس)، که مجتمعاً «طرفین» نامیده می‌شوند، منعقد گردید. کاربر با پذیرش این شرایط اختصاصی و شرکت در هریک از طرح‌های اعتباری ارائه‌شده توسط همکاران تجاری والکس و ارائه‌دهندگان اعتبار (از جمله وال‌پی)، آگاهی کامل خود از مفاد این شرایط اختصاصی، آخرین نسخه به‌روزرسانی‌شده موافقت‌نامه استفاده از خدمات والکس و همچنین هرگونه مقررات خاص مربوط به طرح‌های اعتباری یا موافقت‌نامه‌های ارائه‌دهندگان اعتبار را، اعلام می‌کند. کاربر هرگونه حق و ادعایی مبنی بر عدم آگاهی و اطلاع کافی خود از مفاد اسناد بیان‌شده را از خود سلب و ساقط می‌نماید.

 • ۱. شرایط لازم برای دریافت اعتبار: متناسب با شخص ارائه‌دهنده اعتبار و نوع طرح اعطای اعتبار مربوطه، شرایط خاصی برای کاربران تعیین خواهد شد. کاربران می‌بایست شرایط موردنظر ارائه‌دهنده اعتبار را در بستر، وب‌سایت یا هرگونه پایگاه اطلاعاتی مربوط به ارائه‌دهنده اعتبار جستجو و مطالعه کنند و با آگاهی کامل از این شرایط آن را بپذیرند. همچنین والکس ممکن است شرایط خاصی برای کاربران تعیین نماید که این شرایط پیش از دریافت اعتبار به اطلاع کاربر خواهد رسید.

 • ۲. فرآیند اعطای اعتبار و وثیقه‌گذاری رمزارز: فرآیند اعطای اعتبار توسط ارائه‌دهنده اعتبار تعیین خواهد شد و کاربر می‌بایست جزییات آن را با مراجعه به بستر، وب‌سایت یا هرگونه پایگاه اطلاعاتی مربوط به ارائه‌دهنده اعتبار جستجو و مطالعه کند. کاربر با درخواست ارائه اعتبار به ارائه‌دهنده اعتبار و پذیرش قوانین، مقررات یا موافقت‌نامه میان کاربر و ارائه‌دهنده اعتبار، موافقت خود با این شرایط اختصاصی را اعلام می‌دارد و می‌پذیرد که رمزارزهای کاربر مطابق با شرایط و جزییات اعلامی به او توسط ارائه‌دهنده اعتبار، در وثیقه والکس قرار ‌گیرد. در این حالت کاربر حق فروش و یا هرگونه تصرف یا تراکنش دیگر در خصوص رمزارزهای موضوع وثیقه را نخواهد داشت و در صورت اعلام ارائه‌دهنده اعتبار تحت هر عنوان، از جمله عدم پرداخت اقساط اعتبار اعطاشده، والکس متعهد است نسبت به پرداخت رمزارزهای موضوع وثیقه به ارائه‌دهنده اعتبار اقدام نماید. کاربر با درخواست دریافت اعتبار، رضایت و آگاهی کامل خود به این موضوع را اعلام می‌دارد و در این مورد هیچ‌گونه حقی برای طرح ایراد و اعتراض نخواهد داشت.

 • ۳. آگاهی و رضایت کاربر و عدم مسئولیت والکس: کاربر با دریافت اعتبار، رضایت و آگاهی خود به مفاد بندهای ذیل را اعلام می‌دارد و حق هرگونه اعتراض و ادعایی را در خصوص نحوه عملکرد والکس، در مقام اجرای این بندها، از هر جهت از خود ساقط می‌نماید. در صورت وجود هرگونه ادعا و اعتراض از ناحیه کاربر، کاربر می‌بایست به ارائه‌دهنده اعتبار یا بستر واسط تسهیل‌کننده اعطای اعتبار مراجعه نماید:

  • ۳.۱. در صورتی که والکس، از جمله در خصوص انجام محاسبات، هر نوع اشتباهی کنند، والکس در هر زمان این اختیار را دارد تا راساً، با تشخیص خود و بدون انجام هرگونه تشریفات حقوقی (اعم از قضائی) یا اداری و بدون دریافت اجازه کتبی از کاربر در رفع اشتباه و برداشت از کیف پول‌های کاربر اقدام نماید. تشخیص والکس نسبت به وقوع اشتباه یا لزوم برداشت از کیف پول‌های کاربر معتبر خواهد.

  • ۳.۲. در صورتی که به هر دلیل رمزارزهای موضوع وثیقه مطابق با حکم، دستور یا اعلام مراجع دارای صلاحیت، متعلق حق ثالث باشد، والکس این حق را دارد که با اعلام ارائه‌دهنده اعتبار، به میزان رمزارزهای موضوع وثیقه، هرگونه دارایی ریالی یا رمزارزی موجود در کیف پول‌های کاربر، را در اختیار ارائه‌دهنده اعتبار قرار دهد، خواه روند استرداد رمزارز موضوع وثیقه توسط والکس به دارنده واقعی آن طی شده باشد یا در دست انجام باشد. در صورت تحقق فرض صدر این بند و عدم وجود هرگونه دارایی قابل استرداد در کیف پول‌های کاربر، والکس موضوع را به ارائه‌دهنده اعتبار اطلاع خواهد داد و مطابق با قرارداد (موافقت‌نامه، شرایط استفاده یا مانند آن) میان کاربر و ارائه‌دهنده اعتبار عمل خواهد شد.

  • ۳.۳. کاربر با دریافت اعتبار و وثیقه‌گذاری دارایی خود در بستر والکس، اعلام و اظهار می‌دارد که والکس هیچ‌گونه مسئولیتی در خصوص اقدامات ارائه‌دهندگان اعتبار و بسترهای واسط تسهیل‌کننده اعطای اعتبار به کاربر ندارد و در صورت بروز هرگونه اختلاف، کاربر می‌بایست موضوع را از طریق ارائه‌دهنده اعتبار و بستر واسط تسهیل‌کننده اعطای اعتبار مربوطه پیگیری کند.

 • ۴. ارتباط با موافقت‌نامه استفاده از خدمات والکس: این شرایط اختصاصی به عنوان متمم، مکمل موافقت‌نامه استفاده از خدمات والکس است و مفاد و شروط ذکرشده در آن موافقت‌نامه، از جمله تعاریف و اصطلاحات تعریف‌شده، بخش جدایی‌ناپذیر از این شرایط اختصاصی خواهد بود و در مقام تفسیر و فهم این شرایط اختصاصی باید آن موافقت‌نامه در نظر گرفته شود. با این حال، در صورت وجود هرگونه تزاحم، تعارض یا مغایرت بین مفاد شرایط اختصاصی با مفاد موافقت‌نامه استفاده از خدمات والکس، شرایط اختصاصی حاکم خواهد بود.