آموزش معاملهمقالات ارز دیجیتال

اسمارت ریبالانس چیست؟ آموزش استفاده از ربات Smart Rebalance ارز دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال یکی از جوان‌ترین بازارها به حساب می‌آید که در همین مدت زمان کم از طول عمر خود موفق به جذب افراد زیادی شده است. با توجه به اینکه بسیاری از افراد علاقمند به فعالیت در این بازار شاغلند، از زمان کافی در طول روز برای رصد نمودار قیمت برخوردار نیستند و از طرف دیگر امکان بررسی بازار در زمان خواب معامله‌گران نیز وجود ندارد، ابزارهایی به نام ربات معامله‌گر ایجاد شده است. این ربات‌ها می‌توانند بر اساس برنامه‌ریزی معین عمل کنند و به همین دلیل این احتمال وجود دارد که بتواند نتایج بهتری را برای معامله‌گران رقم بزند. ربات ارز دیجیتال صرافی کوکوین به نام اسمارت ریبالانس (Smart Rebalance) یکی از بهترین ابزارهایی است که فعالان در بازار ارز دیجیتال می‌توانند برای معامله این ارزها استفاده کنند. در ادامه به شرح کاملی از اسمارت ریبالانس و صرافی‌هایی که از این ربات استفاده می‌کنند می‌پردازیم.

اسمارت ریبالانس چیست؟

تعدیل هوشمند پورتفو یا Smart Rebalance به عنوان یک استراتژی کلاسیک شناخته می‌شود که دهه‌هاست در بازارهای سنتی بکار گرفته می‌شود. افزایش مقدار دارایی‌های سرمایه‌گذار از طریق فروش دارایی در قله و خرید آن در کف، اصلی‌ترین هدف این استراتژی است. بر اساس این استراتژی پورتفو تغییر اساسی نمی‌کند و زمانی که عدم تعادل پورتفو از نسبت (Ratio) خاصی بیشتر شده یا در صورتی که زمان تعدیل مجدد فرا برسد، تعدیل هوشمند توسط بات اسمارت ریبالانس آغاز می‌شود. در این حالت از طریق فروش کوین‌های دارای نسبت بالا و خرید کوین‌های نسبت پایین، سهم کوین‌ها در سبد سرمایه‌گذاری معامله‌گر تعدیل می‌شود. فروش دارایی در قله و خرید در کف،‌در کوتاه مدت سهم برخی کوین‌ها را بیشتر و سهم برخی را کمتر می‌کند. اما با توجه به استفاده از نوسانات بازار،‌ در دراز مدت مقدار کل دارایی‌ها افزایش پیدا می‌کند. 

برای درک بهتر عملکرد ربات اسمارت ریبالانس یک مثال مطرح می‌کنیم:

تصور کنید که سبد دارایی یک معامله‌گر شامل ۴ دارایی LTC ،ETH ،BTC و KCS باشد. در صورتی که در این سبد سهم هر چهار کوین به صورت مساوی و به میزان ۲۵ درصد و ارزش کل پورتفولیو ۱۰۰۰ دلار باشد، پس ارزش هر کدام از این کوین‌ها ۲۵۰ دلار است. اگر فاصله زمانی برای تعدیل پورتفو روی ۱۲ ساعت تنظیم شده باشد و در ۱۲ ساعت آینده BTC افزایش و در عین حال ETH کاهش پیدا کند، در زمان تعدیل مجدد ۱۲ ساعته،‌ بات اسمارت ریبالانس شروع به فعالیت می‌کند.

در این حالت با توجه به افزایش BTC مقدار بیش از حد آن فروخته شده تا دوباره سهم هر کدام از کوین‌ها در پورتفو به ۲۵ درصد برسد.

ربات Smart Rebalance

مزایای استفاده از ربات اسمارت ریبالانس

با توجه به این موضوع که استراتژی هولدینگ یا نگهداری طولانی مدت ارز دیجیتال در بین معامله‌گران افزایش داشته است، ربات Smart Rebalance روش جدید برای هولد کردن را پیشنهاد می‌دهد. این روش که به صورت بالقوه از نوسانات سریع بازار استفاده می‌کند،‌ می‌تواند دارایی‌های افراد در بازار ارز دیجیتال را افزایش دهد. زمانی که قیمت یک دارایی یا کوین تا آستانه مورد انتظار افزایش پیدا می‌کند، اسمارت ریبالانس ارزش دلاری اضافی را حذف کرده و آن را بین سایر دارایی‌ها در پورتفو توزیع می‌کند. در این حالت حتی اگر قیمت آن کوین قبل از تعدیل مجدد به ارزش اولیه بازگردد، باز هم سود خالص به دست آمده و در نتیجه مقدار کل دارایی‌ها افزایش پیدا کرده است.

حالت‌های تعدیل پورتفو توسط بات اسمارت ریبالانس

در حال حاضر تعدیل در ربات اسمارت ریبالانس به دو روش انجام می‌شود که شامل تعدیل آستانه‌ای (Threshold Rebalancing) و تعدیل دوره‌ای (Periodic Rebalancing) می‌شود که روش اول بر اساس سهم کوین و روش دوم بر اساس زمان انجام می‌شود.

  • تعدیل آستانه‌ای: اگر فرض کنیم که آستانه نسبت سهم هر کوین در سبد ۳ درصد باشد در صورتی که نسبت یکی از کوین‌ها ۳ درصد افزایش پیدا کند، به دلیل انحراف از هدف، تعدیل مجدد انجام شده و سهم هر کوین به تنظیمات اولیه باز می‌گردد.
  • تعدیل دوره‌ای: با این فرض که زمان تعدیل مجدد پورتفو ۲۴ ساعت باشد، پس از ۲۴ ساعت ربات به صورت خودکار نسبت کوین‌ها را در صورت تغییر به تنظیمات اولیه باز می‌گرداند.

ربات کوکوین چیست؟

یکی از برترین صرافی‌ها در زمینه معاملات ارز دیجیتال، صرافی کوکوین است که این اواخر به منظور رفاه حال کاربران خود سرویس ربات تریدر یا معامله‌گر تحت وب جدید خود را ارائه کرده است. اسمارت ریبالانس یکی از استراتژی‌های ربات کوکوین به حساب می‌آید. این ربات می‌تواند به عنوان یک ابزار معاملاتی هوشمند و در عین حال رایگان، به جای کاربران در بازار ارز دیجیتال معامله کرده و به این ترتیب سودآوری کلی معامله‌گران ارز دیجیتال را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. در حال حاضر تمام کاربران از طریق تلفن همراه یا وب‌سایت می‌توانند به این سرویس ربات کوکوین دسترسی داشته باشند.

دلایل مهمی برای راه‌اندازی این سرویس از طرف کوکوین وجود دارد. اولین هدف از طراحی این سرویس این است که بتوان تاکتیک‌های سرمایه‌گذاری حرفه‌ای را برای معامله‌گران و کاربران روزمره و عادی بازار ارزهای دیجیتال در دسترس قرار داد. بر اساس ادعای سازنده این سرویس، با استفاده از این ربات، معامله‌گران نیاز به ساعت‌ها تحقیق نخواهند داشت و در نتیجه به صورت خلاصه می‌توان گفت که این ربات معامله ارزهای دیجیتال را برای کاربران آسان‌تر می‌کند.

اسمارت ریبالانس و سایر استراتژی‌های این ربات به عنوان یکی از بهترین ربات‌های ارز دیجیتال، مشکلاتی مانند نیاز به خواب و معامله بر اساس احساسات را حل کرده است. معامله‌گرانی که از این سرویس استفاده می‌کنند می‌توانند مدت زمان بیشتری برای لذت بردن از زندگی خود داشته باشند و به کارهایی که علاقه دارند بپردازند. با توجه به اینکه ربات صرافی کوکوین به صورت دائم در حال به‌روزرسانی و بهینه‌سازی است، کاربران می‌توانند با خیال راحت به سایر امور بپردازند چون سبد معاملاتی آن‌ها در بازار ارز دیجیتال با استفاده از این ربات کار خود را انجام می‌دهد. در واقع امکانات و قابلیت‌های این سرویس می‌تواند راحتی و صرفه‌جویی در وقت و زمان را برای معامله‌گران به ارمغان آورد.

ربات ارز دیجیتال صرافی کوکوین در حال حاضر از چهار استراتژی پشتیبانی می‌کند که به شرح زیر است:

  • ربات معامله‌گر کلاسیک یا اسپات (Classic Grid)
  • ربات معامله‌گر فیوچرز کوکوین (Futures Grid)
  • ربات سرمایه‌گذاری و ورود پله‌ای معروف به میانگین هزینه دلاری یا DCA (Dollar Cost Avereage)
  • ربات ریبالانس یا تنظیم کننده هوشمند پورتفولیو (Smart Rebalance)
ربات کوکوین

معرفی ربات اسمارت ریبالانس کوکوین

یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های عرضه شده توسط ربات کوکوین با نام اسمارت ریبالانس یا تعدیل کننده هوشمند پورتفولیو شناخته می‌شود. با توجه به اینکه هولد یا نگهداری طولانی مدت ارز دیجیتال یک روش ثابت شده برای کسب سود در این بازار است، این ربات بین هولدرهای ارز دیجیتال از محبوبیت بالایی برخوردار خواهد بود. این ربات معامله‌گر می‌تواند بر اساس نرخ و زمان تنظیم شده و فعالیت کند. به عنوان مثال می‌توان این ربات را برای ایجاد تعادل مجدد در پورتفولیو در بازه زمانی ۱۲ ساعت یا هر زمان که درصد انحراف بیش از ۲ درصد است، تنظیم کرد.

معرفی ربات اسمارت ریبالانس والکس

به سیستم خودکاری گفته می‌شود که به جای سرمایه‌گذاران در بازار ارز دیجیتال کار کرده و معاملات را به صورت خودکار برای آن‌ها انجام می‌دهد. ربات معامله‌ گر والکس از اطلاعاتی مانند قیمت‌های فعلی و سطوح نوسانی استفاده کرده و بر اساس آن‌ها موقعیت‌های خرید یا فروش را باز و بسته می‌کند که این کار باعث تسهیل انجام معاملات می‌شود.  این ربات‌ها به دلیل عدم برخورداری از احساسات در مقایسه با انسان کارایی و عملکرد بهتری دارند و در صورت استفاده از این ابزارها احتمال خطا نیز کمتر می‌شود.

با استفاده از ربات اسمارت ریبالانس این امکان برای کاربران وجود دارد که بتوانند پورتفولیوی خود را در بازه‌های زمانی مشخص یا زمانی که بالانس آن به اندازه مشخصی تغییر می‌کند، تعدیل کرده و به این ترتیب سود و زیاد خود را در معاملات تنظیم کنند. به عنوان مثال تصور کنید که یک کاربر دارای سبدی از ارزهای دیجیتال است که ۵۰ درصد آن را بیت‌ کوین، ۴۰ درصد آن را اتریوم و ۱۰ درصد را نیز تتر تشکیل داده است. در صورتی که در بازار قیمت این ارزها با افزایش و کاهش طبیعی مواجه شود، بخشی از سبد کاربر سودده بوده و بخش دیگر زیان‌ده می‌شود. ربات اسمارت ریبالانس این امکان را فراهم می‌کند که کاربر بتواند همواره درصد سهم دارایی‌های خود را به صورت ۵۰، ۴۰ و ۱۰ درصد نگه دارد. در واقع این ربات از سود افزایش قیمت یکی از دارایی‌ها برای جبران ضرر دارایی دیگر استفاده می‌کنید.

استراتژی استفاده از بات معامله گر اسمارت ریبالانس به دو صورت است:

  • استراتژی بالانس زمانی‌: در این استراتژی، ربات در بازه‌های زمانی مشخص سبد دارایی‌ها را بررسی کرده و آن را تعدیل می‌کند.
  • استراتژی بالانس درصدی: در این استراتژی، ربات در صورت تغییر سهم هر دارایی به میزان تعیین شده، بدون در نظر گرفتن زمان، تعدیل در سبد و سهم دارایی‌ها را انجام می‌دهد.
ریبالانس و تسهیل معاملات

ربات اسمارت ریبالانس؛ ابزار تسهیل معاملات در بازار ارز دیجیتال

در سال‌های اخیر، ربات‌های معامله‌گر در بازار ارز دیجیتال به یکی از ابزارهای مهم و اساسی تبدیل شده‌اند که امکان استفاده توسط معامله‌گران با هر سطحی از دانش و آگاهی را دارند. در این بازار محبوب که قیمت دارایی‌ها به صورت لحظه‌ای در نوسان است، تنها انتخاب یک استراتژی مطمئن می‌توان شرایط بهتری را برای معامله‌گران فراهم کند. یکی از بهترین روش‌ها برای مدیریت نوسانات در این بازار و فعالیت به عنوان یک معامله‌گر موفق، استفاده از ربات‌های تریدر مانند ربات اسمارت ریبالانس است. تجربه شما درباره استفاده از این ربات یا سایر ربات‌های معاملاتی چیست؟ والکس همراه شماست تا همیشه به روزترین و کاربردی‌ترین ابزارها را در اختیار داشته باشید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

میانگین امتیازها: ۵ / ۵. مجموع امتیازها: ۱

منبع
kucoin.com
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ربات های والکس