آموزش معامله

ریپل چیست؟ آیا ریپل با XRP متفاوت است؟

هنگامی که صحبت از رمزارزها می‌شود، اولین رمزارزی که به ذهن‌تان می‌آید کدام است؟ احتمالاً یکی از 10 انواع رمزارز برتر دنیا باشد. ریپل هم در این لیست قرار دارد، اما تفاوت‌هایش آن را از بقیه متمایز می‌کند.

مهم‌ترین تفاوت آن که می‌توان در یک نگاه یافت، این است که قیمت هر کوین ریپل حدود یک دلار است؛ اما این تمام ماجرای تمایز این رمزارز نیست.

شاید در ابتدا بگوییم که می‌توان به علت قیمت مناسبش، در آن سرمایه‌گذاری بهتری کرد و کوین‌های بیشتری خرید؛ اما این روش صحیحی برای سرمایه‌گذاری نیست.

البته ریپل برای سرمایه‌گذاری گزینه‌ی بسیار مناسبی است؛ اما دلیل آن، تفاوت‌های عمده‌اش با سایر رمزارزهاست.

برای این‌که بتوانید تفاوت‌های ریپل را بهتر درک کنید، باید برای سوال‌های زیر پاسخ‌های درست و مناسبی داشته‌باشید.

ریپل چیست؟ آیا ریپل با XRP متفاوت است؟ نقاط ضعف و قوت ریپل کدامند؟ آیا ریپل متمرکز است؟ آیا می‌توان ریپل را استخراج کرد؟ چطور می‌توان در ریپل سرمایه‌گذاری کرد؟

زمانی‌که پاسخ این سوال‌ها را بدانید، می‌توانید در مورد نحوه سرمایه‌گذاری در ریپل، بهتر و دقیق‌تر تصمیم‌ بگیرید.

[title name=”Ripple” title=”ریپل چیست؟ آیا ریپل با XRP متفاوت است؟” size=”2″ type=””]

اولین چیزی که باید بدانید، این است که ریپل هم یک پلتفرم و هم یک ارز دیجیتال است. پلتفرم ریپل، یک پروتکل منبع‌باز (کدباز: Open Source) است که برای انجام هرچه سریع‌تر و ارزان‌تر تراکنش‌ها راه‌اندازی شد.

اما این فقط یک تعریف کلی و ساده از این رمزارز بود. برای این‌که بتوانید دقیق‌تر ریپل را درک کنید، بهتر است ابتدا در مورد تاریخچه‌ی پیدایش آن بیشتر بدانید.

تاریخچه ریپل

ریپل شرکتی بزرگ در زمینه تکنولوژی است که در سانفرانسیسکو قرار دارد و با بیش از 300 کارمند در حال فعالیت است. تمرکز این شرکت، بر روی سهولت بخشیدن به انتقال پول و دارایی در سطح دنیاست.

شروع ایده‌ی آن در سال 2004 بود، اما از سال 2012 به‌طور رسمی عملی شد. در سال 2005، وبسایت Ripplepay.com توسط رایان فوگر (Ryan Fugger)، برنامه‌نویس کانادایی، با هدف پیشرو شدن در عرصه‌ی رمزارزها، راه‌اندازی شد. اما این ایده هم مانند دیگر ایده‌های نو، در ابتدای کار با استقبال زیادی روبه‌رو نشد.

در سال 2011، فاگر با کمک کریس لارسن (Chris Larsen) و جرد مک‌کالب (Jared McCaleb) سیستمی بر مبنای ارزهای دیجیتال را جایگزین RipplePay کرد. تایید تراکنش‌ها در این سیستم، برخلاف بیت کوین که توسط ماینرها انجام می‌شود، به واسطه‌ی اجماع جامعه، اعتبارسنجی می‌شود.

الگوریتم اجماع به زبان ساده یعنی روش‌هایی برای به توافق رسیدن اعضای یک شبکه؛ در شبکه‌ی بیت‌ کوین، نودها توسط الگوریتم اجماع تراکنش‌ها را تایید و بلاک‌های جدید را تولید می‌کنند.

سال 2012، فعالیت بر روی پروتکل‌ تراکنش‌ ریپل آغاز شد. این پروتکل،‌ با هدف تسریع در انجام تراکنش‌های مستقیم بین دو طرف معامله‌ی ارز فیات، بدون اتلاف وقت و دریافت کارمزد، طراحی شد.

در همین راستا برای اینکه افراد بتوانند راحت‌تر و سریع‌تر به نقل و انتقالات مالی بر اساس این پروتکل بپردازند، توکن ارزشمندی به نام XRP را خلق کردند.

در سال 2014، همین سیستمی که فقط برای انتقال پول بین اشخاص به‌کار گرفته‌ می‌شد، توسط بانک‌ها هم مورد توجه و استفاده قرار گرفت. چندین بانک و موسسه‌های اعتباری از ریپل به‌صورت آزمایشی استفاده کردند.

از سال 2014 به بعد، تعداد بانک‌ها و موسسه‌های مختلفی که از این سیستم استفاده می‌کردند، روزبه‌روز بیشتر شد.

لازم به ذکر است که ریپل یک کمپانی خصوصی‌ است. آن‌ها سرمایه‌های خود را از طریق سازمان‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر به‌دست آوردند. مدل درآمدی این کمپانی براساس سرویس‌های حرفه‌ای و یکپارچه‌سازی ریپل‌نت (RippleNet) برای موسسات مالی مختلف است.

تراکنش‌ها با ریپل به سرعت انجام می‌شوند

ریپل چیست؟

نظام‌ بانکداری امروز، از سیستم‌های قدیمی و کند برای انتقال وجه بین موسسات مختلف در سرتاسر دنیا استفاده می‌کند. ریپل با هدف حل‌ کردن این مسئله (کندی سیستم‌های بانکی) شکل گرفته ‌است و به فعالیت‌هایش ادامه می‌دهد.

به بیان ساده، ریپل‌نت (RippleNet) شبکه‌ای از موسسات ارائه‌دهنده پرداخت‌های مالی (مثل بانک‌ها) هست که به کمک‌ راه‌حل‌های توسعه‌یافته‌ی ریپل، به انتقال وجه در سطح جهانی سهولت می‌بخشد.

برای این که اهمیت وجود ریپل را بهتر درک کنید، به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید محمد از کاشان یک کنسول بازی دارد که دیگر به آن نیاز ندارد. اما به یک لپ‌تاپ مناسب برای کارهای روزمره‌اش شدیداً احتیاج دارد. مریم هم از مشهد تمایل دارد که یک ساعت هوشمند داشته باشد و دیگر نیازی به لپ‌تاپش حس نمی‌کند. در آخر هم علی از اصفهان به دنبال یک کنسول بازی خوب است و نیازی به ساعت هوشمندش ندارد.

قبل از این که شیپور یا دیوار وجود داشته باشند، این افراد احتمالاً هیچ‌وقت از حضور و نیازهای یک‌دیگر خبردار نمی‌شدند و نمی‌توانستند با هم معامله‌ انجام دهند.

در مورد تراکنش‌های مالی هم همینطور است. کمی قبل‌تر از ظهور دستگاه‌های ATM و اپلیکیشن‌های آنلاین پرداخت، انتقال وجه در سطح شهری و کشوری به صورت زیر انجام می‌شد.

تبادلات مالی در گذشته

حدس می‌زنم که اکنون اهمیت ظهور ATMها و اپلیکیشن‌های پرداخت روی گوشی هوشمندتان را خیلی بهتر درک می‌کنید. ریپل هم خدمت بزرگی مشابه به همین، به صنعت بانکداری در کل دنیا می‌کند.

در سیستم بانکداری جاری، هیچ‌کدام از این افراد از وجود هم اطلاعی ندارند و نمی‌توانند دارایی‌هایشان را با هم دادوستد کنند.

اما در دنیای ریپل، اصلاً اینطور نیست. علی و محمد و مریم می‌توانند در ریپل بگویند: «من به لپ‌تاپ نیاز دارم، اما کنسول بازی‌ام را دیگر نمی‌خواهم.» در اینجا سیستم تمام تلاش خودش را به کار می‌گیرد تا هرچه سریع‌تر و ارزان‌تر خواسته‌ی آن‌ها را برطرف کند.

برای مثال اگر فردی از قاره‌ی آسیا بخواهد مقدار زیادی پول را به حساب شخصی در اروپا منتقل کند، می‌تواند این انتقال را در ریپل، در کمتر از 4 ثانیه، انجام دهد.

در واقع وظیفه‌ی ریپل، متصل کردن ماموران پرداخت در تمام نقاط دنیا، برای سهولت در عملیات انتقال وجه است. مامورهای پرداخت در ریپل، گِیت‌وِی (Gateway) نامیده می‌شوند و معمولاً هم بانک‌ها یا موسسه‌های مالی دیگری که سپرده‌ را قبول می‌کنند، هستند.

خبر خوب این است که ریپل محدود به پول نقد نیست. معمولاً هم مامورین پرداخت در قدیم، می‌توانستند با هر چیز با ارزش دیگری معاملات بین افراد را انجام‌ دهند. در واقع قدرتی که پشت ریپل نهفته شده‌ است، توانایی آن برای انجام تراکنش‌ها با هر چیز با ارزشی مثل طلاست.

احتمالاً به این فکر می‌کنید که XRP دقیقاً چه نقشی در ریپل دارد؟ در تصویر پایین در این مورد صحبت می‌کنیم.

تفاوت ریپل با XRP

اکنون به خوبی این را می‌دانید که ریپل همان XRP نیست. در واقع اگر کسی به اشتباه مدعی شود که ریپل با XRP تفاوتی ندارد، دقیقا‍ً مانند این است که بگوید اینترنت با گوگل فرقی ندارد! اما چون همه این رمزارز را به نام ریپل می‌شناسند، ما هم در این مقاله از همین نام استفاده می‌کنیم.

تا اینجا متوجه شدید که ریپل یعنی چه؟ و فرق آن با XRP چیست؟ اکنون نوبت آن رسیده که در مورد مزایا و معایب آن صحبت کنیم.

[title name=”Advantages&disadvateges” title=”مزایا و معایب ریپل (XRP)” size=”2″ type=””]

مزایا و معایب ریپل

در ابتدا سعی می‌کنیم از مزایای ریپل بگوییم.

 مزایای ریپل

 • ریپل از همان ابتدا با هدف تسریع تراکنش‌های مالی طراحی شد و در این مدت توانایی‌هایش را در این مورد ثابت کرده است.
 • ریپل به عنوان یک سازمان رسمی که تمرکز اصلی‌اش به کارگیری توسط بانک‌ها بود شروع به کار کرد. پس مانند خیلی از رمزارزهای دیگر نیازی به مقررات خاص برای استفاده ندارد.
 • ریپل این توانایی را دارد که با هر ارز یا دارایی‌ (حتی طلا) مبادله شود و در ازای آن مبلغ ناچیزی را برای کارمزد کسر کند.
 • همانطور که کمی‌ بالاتر هم به آن اشاره کردیم، ریپل یک سازمان رسمی است که توسط چندین بانک مطرح پذیرفته شده‌ است. بنابراین ریپل مثل برخی دیگر از کریپتوکارنسی‌ها، یک استارتاپ بلاکچینی بی‌نام و نشان نیست.
 • ریپل تورم ندارد. چون همه‌ی توکن‌های آن به طور کلی استخراج شدند و در حال حاضر وجود دارند.
 • هرچه تعداد بانک‌هایی که از تکنولوژی ریپل استفاده می‌کنند بیشتر شود، ارزش XRP هم بیشتر خواهد شد. اگر روزی برسد که همه‌ی بانک‌ها از این تکنولوژی برای انجام تراکنش‌های مالی خودشان استفاده کنند، همه‌ی افرادی که از همان ابتدا در آن سرمایه‌گذاری کرده‌ بودند، به ثروت هنگفتی می‌رسند.

 معایب ریپل

 •  ایده‌ی اصلی رمزارزها این بود که غیرمتمرکز عمل کنند اما ریپل شدیداً متمرکز است. چون همه‌ی توکن‌های آن در حال ‌حاضر استخراج شده‌اند، خود توسعه‌دهندگان تصمیم می‌گیرند که چه زمانی و چقدر از آن را توزیع کنند یا نکنند. پس اساساً شبیه سرمایه‌گذاری در بانک است.
 • علاوه بر این که ریپل متمرکز است، ریپل‌لب‌ها (RippleLabs: جاهایی که در آن ریپل توسعه پیدا می‌کند) 65 درصد از کل کوین‌ها را به خود اختصاص داده‌اند، که این به معنای مالکیت انحصاری آن‌هاست.
 • ریپل منبع‌باز (Open Source) است. این کار خیلی صحیح و هوشمندانه به‌نظر می‌رسد. اما باید این را هم در نظر گرفت که به محض این‌که کدهای آن در دسترس قرار بگیرند، فرصت مناسبی برای هکرها به‌وجود می‌آید تا بتوانند آن ‌را هک کنند. شاید هم تا الان توانسته‌‌ باشند!

[title name=”IsRippleaGoodInvestment?” title=”آیا خرید ریپل سرمایه‌گذاری خوبی است؟” size=”2″ type=””]

در نهایت، هیچ‌وقت نمی‌توان به قطعیت گفت که سرمایه‌گذاری‌ به صورت 100% ایمن است. هر تصمیمی ریسک‌های خاص خود را دارد. با این حال لیستی از نقاط ضعف و قوت ریپل را به شما ارائه کردیم تا خودتان بتوانید در این مورد تصمیم‌گیری کنید.

البته نکته‌ی مهم در سرمایه‌گذاری ریپل این است که رمزارز ریپل (XRP) براساس مارکت کپ آن که طبق دیتاهای coinmarketcap، 8.9 میلیارد دلار برآورد شده، جایگاه چهارم در بین‌ رمزارزهای دنیا را به خودش اختصاص داده ‌است.

همچنین حجم روزانه معاملات بازار آن به مقدار 1.96 میلیارد دلار می‌رسد. بنابراین می‌توان در مورد آینده‌ی رمزارز ریپل خوشبین بود.

[title name=”HowToInvestInRipple?” title=”چطور در ریپل سرمایه‌گذاری کنیم؟” size=”2″ type=””]

سرمایه‌گذاری در ریپل خیلی ساده است. این رمزارز با دلار آمریکا (USD) در Bitstamp ،Kraken ،Gatehub ،Cex.io ،Bitfinex و Exmo  به‌راحتی معامله می‌شود. البته برای خارجی‌ها به‌راحتی انجام می‌شود؛ برای ما ایرانی‌ها، به‌علت تحریم مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند.

در پلتفرم معاملاتی والکس، می‌توانید خرید و فروش ریپل را بدون نگرانی از تحریم‌ انجام دهید.

[title name=”RipplesWallets” title=”کیف‌پول‌های ریپل کدام‌اند؟” size=”2″ type=””]

انتخاب کیف پول مناسب برای ریپل به سادگی انتخاب کیف پول برای بیت کوین نیست. چون برای استفاده از کیف پول‌های بیت کوین، نیازی به پرداخت کوین ندارید؛ اما برخی کیف پول‌های ریپل حدود 20 عدد XRP برای هر آدرس از کاربران کسر می‌کنند.

کیف پول‌های موبایل ریپل

همانطور که از نام این نوع کیف پول مشخص است، این کیف پول‌ها اپلیکیشن‌هایی هستند که شما می‌توانید آن‌ها را روی تلفن همراه هوشمندتان نصب کنید.

اپلیکیشن‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای ذخیره کردن کلیدهای خصوصی‌تان استفاده کنید. اما پیشنهاد ما این است که از کیف پولی استفاده کنید که کلیدهای خصوصی‌تان را روی دستگاهی که اپلیکیشن در آن نصب شده، ذخیره کند؛ نه سرور آنلاین ارائه ‌دهنده آن کیف‌پول.

کیف پول‌های موبایل ریپل

کیف پول‌های دسکتاپ/ تحت وب ریپل

کیف پول‌های دسکتاپ هم اپلیکیشن‌هایی هستند که بر روی کامپیوتر شما نصب می‌شوند. برخی از شرکت‌ها، علاوه ‌بر نسخه‌ی دسکتاپ، نسخه‌ی موبایل را هم در دسترس افراد قرار می‌دهند.

نکته‌ای که در بالا به آن اشاره شد، این‌جا هم مهم است. سعی کنید کلیدهای خصوصی‌تان را در کیف پول‌هایی ذخیره کنید که ترجیحاً روی خود دستگاه ذخیره می‌شود و در سرور ارائه دهنده کیف پول ذخیره نکنید.

کیف پول‌های دسکتاپ/ تحت وب ریپل

کیف پول‌های سخت افزاری ریپل

کیف پول‌های سخت افزاری به شکل فلش USB ساخته می‌شوند تا شما بتوانید رمزارزهای خودتان را به صورت آفلاین برای خودتان ذخیره کنید.

این نوع از کیف پول، قابلیت تولید کلیدهای خصوصی و امضاهای دیجیتال را به صورت آفلاین دارد که به همین علت آن‌ها را از هک ‌شدن ایمن نگه‌می‌دارد.

کیف پول‌های سخت افزاری ریپل

در مورد نحوه سرمایه‌گذاری و کیف‌پول‌های ریپل صحبت کردیم. اکنون زمان آن رسیده است که کمی تخصصی‌تر ریپل را مورد بررسی قرار دهیم.

XRP با دیگر کریپتوکارنسی‌ها تفاوت‌های مشخصی دارد:

 • تراکنش‌های فوق سریع: سرعت تراکنش‌های ریپل از شبکه‌ی بیت‌ کوین هم بیشتر است.
 • به راحتی به دارایی‌های دیگر هم تبدیل می‌شود: ریپل با کمترین کارمزد به ارزها، سهام و حتی طلا هم تبدیل می‌شود.
 • در مقابل هک شدن و اسپم، به خوبی محافظت می‌شود.
 • ایجاد تورم در ریپل غیرممکن است: همه‌ی کوین‌های آن استخراج شدند. پس اضافه کردن کوین جدید غیرممکن است.
 • تراکنش‌ها قابل ویرایش هستند: هر کدام از تراکنش‌ها در صورت بروز خطا، امکان کنسل شدن یا ویرایش را دارند.

اکنون که این موارد را بررسی کردیم، نوبت به بررسی قیمت ریپل می‌رسد.

[title name=”PriceHistoryReview” title=”بررسی تاریخچه قیمت ریپل” size=”2″ type=””]

بررسی تاریخچه قیمت ریپل

XRP برای اولین بار در بازار با قیمت 0.06 دلار شروع کرد. افزایش قیمت این رمزارز به علت عقد قرارداد با بانک‌های مختلف اتفاق می‌افتاد. از سال 2014، قیمت این رمزارز شدیداً رشد پیدا کرد.

اولین رشد قابل ملاحظه قیمت ریپل در ماه مه سال 2017 اتفاق افتاد. احتمالاً دلیل این افزایش قیمت، به تاسیس ادارات آن در بمبئی و سنگاپور مربوط می‌شود. در آن زمان  یک XRP، ارزش 0.34 دلاری داشت.

بررسی تاریخچه قیمت ریپل

دومین افزایش قیمت در ژانویه 2018 اتفاق افتاد. بالاترین قیمت XRP در تاریخ 4 ژانویه 2018 رخ داد که به 3.84 دلار  رسیده‌ بود.

در سال 2018 قیمت این کوین به آهستگی پایین آمد تا در سپتامبر به 0.29 دلار رسید.

بررسی تاریخچه قیمت ریپل

در سپتامبر 2018، قیمت XRP به 0.56 دلار افزایش یافت. برای بیش از یک سال پس از آن، دیگر قیمت XRP افزایش نیافت و در حدود 0.5 و 0.2 دلار نوسان داشت.

بررسی تاریخچه قیمت ریپل

زمانی که دلایل بالا رفتن قیمت XRP را بررسی می‌کنیم، می‌بینیم که با هر خبر تازه در مورد عضو شدن یک بانک جدید و پذیرفتن XRP در سیستم آن، قیمت XRP هم در کوتاه مدت، افزایش می‌یابد.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که عموم افراد به موفقیت این شرکت واکنش نشان می‌دهند.

[title name=”Q&A” title=”پاسخ به چند سوال متداول شما در مورد ریپل/ XRP” size=”2″ type=””]

در مورد مسائل عمومی و کمی تخصصی صحبت کردیم. اکنون نوبت پاسخ به سوال‌های احتمالی شماست. اگر پاسخ هر کدام از سوال‌های خود را در اینجا نیافتید، می توانید در بخش نظرات سوال خودتان را مطرح کنید.

 آیا ریپل فناوری متمرکز است؟

در مورد این سوال، انتقاد‌های زیادی به ریپل وارد است. برای روشن شدن این موضوع، با هم به بررسی چند مورد می‌پردازیم.

این رمزارز هم درست مثل بیت کوین، بعد از این که منتشر شد، سازنده‌های آن دیگر کنترلی روی آن ندارند. اما با این که ریپل‌لب‌ها هیچ کنترلی روی آن ندارند، تاثیرات زیادی را روی عملکرد آن داشته‌اند؛ چون که خود سازمان آن را حفظ می‌کند.

پس اگر تحت هر شرایطی، نیاز به تولید کوین‌های بیشتری بشود، این کار عملی است. ریپل‌لب‌ها، حکم بانک مرکزی را برای ریپل‌نت دارند.

پروتکل‌های ریپل، منبع‌باز هستند. این یعنی که اگر ریپل‌لب‌ها دیگر وجود نداشته ‌باشند، اعتبارسنج‌ها می‌توانند به تنهایی شبکه را اداره کنند. اما از طرفی دیگر محصولاتی که شرکت آن‌ها را به بانک‌ها و موسسات عرضه می‌کند، منبع‌باز نیستند و فقط توسط ریپل‌لب‌ها اداره می‌شوند.

در آخر هم باید گفت که واقعاً جواب مشخصی برای متمرکز یا غیرمتمرکز بودن آن وجود ندارد. چون هم می‌توان بدون ریپل‌لب، کارها را به درستی پیش‌ برد و هم حدود 65% از ذخایر XRP متعلق به خودشان است.

 آیا ریپل سرمایه‌گذاری خوبی است؟

وقتی افراد XRP را می‌خرند، به معنای آن است که به آینده‌ی ریپل در مورد به‌دست‌آوردن اعتماد بانک‌ها و موسسات مختلف باور دارند.

اما چون هیچکسی نمی‌تواند در مورد موفقیت این سازمان در رسیدن به چشم‌اندازش و اینکه آیا بانک‌ها آن را به‌کار می‌گیرند یا نه، اظهارنظر قطعی کند، این سوال هم فعلاً بی‌جواب می‌ماند.

صحبت پایانی

در این مقاله در مورد ریپل و اهدافش و نحوه‌ی کارکردش صحبت کردیم. اکنون می‌دانید که ریپل شبکه‌ای است که برای سهولت‌بخشی به انتقال پول در سطح جهانی طراحی شده و توسط بانک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از سوی دیگر، XRP توانسته از سال 2018 تا مه 2020 جایگاه خودش را در بین رمزارزهای دیگر حفظ کند. البته که حفظ این جایگاه در دنیای رمزارزها، اصلاً کار ساده‌ای نیست؛ اما به تازگی ریپل بعد از بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین، ارز دیجیتال تتر، کاردانو و دوج کوین، در رتبه هفتم جهانی رمزارزها قرار گرفته است.

به‌نظر می‌رسد که ریپل برای رسیدن به اهدافش، به آرامی در حال پیشرفت و توسعه است. نظر شما در مورد این رمزارز چیست؟ آیا در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید؟

نوریه رضوی‌ثانی

من با دو کلمه تعریف می‌شوم: تکنولوژی و داستان‌پردازی.

نوشته های مشابه

‫۸ دیدگاه ها

 1. ممنون مطلب مفیدی بود
  سوالی خدمتتون داشتم…در مورد کیف پول هایی که در موردش حرف زدید…آیا کسی که در سایت والکس حساب کاربری دارد باز هم به این کیف پول های سخت افزاری ویا نرم افزاری نیاز پیدا میکند؟؟

  1. سلام

   خواهش میکنیم؛ خوشحالیم که این مطلب برایتان مفید بوده

   خیر، کسی که در والکس حساب کاربری دارد، دارای کیف پول اختصاصی نیز هست و نیازی به استفاده از سایر کیف پول ها ندارد. اما در صورت تمایل می توانید از کیف پول های دیگری نیز استفاده کنید.
   در مقاله زیر، در مورد کیف پول والکس صحبت کرده‌ایم:
   کیف پول والکس و نحوه ذخیره سازی دارایی کاربران
   همچنین، در مقاله نگهداری دارایی در کیف پول صرافی ارز دیجیتال چه مزایا و معایبی دارد؟، مزایا و معایب نگهداری ارز دیحیتال در کیف پول صرافی را بررسی کرده‌ایم.
   لطفاً این مقالات را بخوانید و با آگاهی کامل بهترین تصمیم را بگیرید.

   سپاس از همراهیتان

  1. سلام خانم شکوفه

   خواهش میکنیم؛ خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بوده

   برنامه اضافه شدن ریپل به لیست رمزارزهای سایت در حال انجام هست و بزودی به سایت اضافه می شود.

   سپاس از همراهیتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا