آموزش معامله

دوج کوین چیست؟ آشنایی کامل با رمزارز محبوب Dogecoin

بدون شک شما هم هنگام گشت‌و‌گذار در دنیای ارز دیجیتال با تصویر با‌ نمک و جالب یک سگ رو‌به‌رو شده‌اید. این سگ زیبا نماد و تصویر معرف ارز دیجیتال دوج کوین است که در ماه‌های اخیر اخبار زیادی پیرامون آن منتشر شده و بازار این ارز و تعداد کاربران آن تغییرات اساسی داشته است. اما دوج کوین چیست، از کجا آمده است و آیا آن‌طور که در ماه‌های اخیر سر و صدا به پا کرده است، ارز ارزشمندی هست؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها با ما همراه باشید.

دوج کوین چیست؟

دوج کوین (Dogecoin) یک شوخی بود که در سال 2013 با هدف به چالش کشیدن رمزارز بیت کوین به‌وجود آمد و به‌ مرور زمان توانست جایگاه مستحکمی در بازار رمزارزها کسب کند.

سازندگان دوج کوین عقیده داشتند که یک پروژه‌ی ارز دیجیتال باید در کنار مقاصد اقتصادی سرگرم‌کننده هم باشد. آن‌ها از یک میم اینترنتی (ایده‌های و طرح‌های مشهور در دنیای وب)، برای لوگوی خود استفاده کردند؛ نماد دوج کوین یک سگ ژاپنی شیبا اینو است. نام پروژه‌ نیز از یک برنامه‌ی طنز اینترنتی گرفته شده است؛ یکی از شخصیت‌های این برنامه عبارت Dwag که به معنی دوست صمیمی است را با لحن خاصی Doge تلفظ می‌کند که توسعه‌دهندگان این پروژه از این عبارت برای نام کوین و شبکه‌ی خود استفاده کردند.

پروژه‌ی Dogecoin یک شبکه غیر‌متمرکز و متن‌باز برای پرداخت‌های آنلاین و انتقال‌های مالی با سرعت بالا و از طریق تراکنش‌های همتا به همتا (Peer To Peer) است. شبکه‌ی دوج کوین از تکنولوژی بلاکچین لایت کوین برای ایجاد شبکه استفاده کرده است و تقریباً می‌توان این شبکه را یک کپی از شبکه لایت کوین دانست. کوین‌ها در این پروژه از طریق فرایند استخراج تولید می‌شوند و در الگوریتم اجماع دوج کوین که از نوع اثبات کار (Proof of Work) است، از سازو‌کار اسکریپت (Scrypt) استفاده شده است. عرضه‌ کوین‌های دوج نامحدود است، میزان خاصی برای آن در نظر گرفته نشده است. بنابراین این ارز یک رمزارز تورمی است و رکود تولید ندارد.

دوج کوین یکی از بزرگ‌ترین جوامع رمزنگاری شده با تعداد زیادی کاربر است که از آن به‌منظور پرداخت‌های تشویقی و امور خیریه استفاده‌ی بسیاری می‌شود.

تاریخچه رمزارز دوج کوین

بیلی مارکوس (Billy markus)، خالق دوج کوین یک برنامه‌نویس بود که به شوخی ایده‌ی راه‌اندازی یک پروژه‌ی ارز دیجیتال را برای به چالش کشیدن و شوخی با بیت کوین منتشر کرد. پس از آن یکی از تحلیل‌گران اطلاعات شرکت بزرگ ادوبی (Adobe) به نام جکسون پالمر (Jackson Palmer) با او در رابطه با ایده‌اش ارتباط برقرار کرد؛ یک شوخی و ارتباط پس از آن در نهایت به پیدایش ارز دیجیتال Dogecoin منجر شد.

دوج کوین در اواخر سال 2013، با کدنویسی بیلی مارکوس و همکاری‌های جکسون پالمر با او راه‌اندازی شد. بیلی پس از راه‌اندازی پروژه‌ی خود برای شوخی با خالق ناشناس بیت کوین ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، نام شیبتوشی ناکاموتو (Shibetoshi Nakamoto) را برای خود انتخاب کرد.

به‌قدری همه چیز در این پروژه در حد شوخی سرگرمی بود که توسعه‌دهندگان آن هیچ تلاشی برای معرفی ارز دیجیتال خود به کاربران دنیای کریپتو و جذب آن‌ها نمی‌کردند. دوج کوین فقط یک پروژه پرداخت آنلاین دوستانه بود. اما پس از گذشت مدتی برخی از حامیان این ارز نوظهور اعلام کردند که از این آلت کوین برای پرداخت پاداش به فعالان حوزه‌ی وب در ازای هزینه‌ی خدمات دریافتی از آن‌ها یا محتواهایی که تولید می‌کنند و انجام امور خیریه استفاده خواهند کرد. این اخبار آغازگر معرفی رمزارز دوج به فعالان دنیای ارزهای دیجیتال بود.

قیمت دوج کوین چطور تعیین می‌شود؟

قیمت دوج کوین

قیمت دوج کوین بسیار متأثر از هیجانات است. حتماً تا‌کنون شنیده‌اید که پس از انتشار توییت ‌ایلان ماسک در رابطه با دوج قیمت این ارز دیجیتال افزایش پیدا کرد. این شخصیت مطرح که صاحب کمپانی تسلا و سازنده‌ی خودروهای بی‌سرنشین است، یکی از حامیان اصلی این رمزارز است و در چند ماه اخیر با اظهار نظرهای خود در رابطه با دوج کوین توانسته بر روی قیمت کوین‌‌ها و تعداد کاربران این شبکه تأثیر زیادی داشته است. 

رمزارز دوج در سال 2015 قیمتی حدود 0.0002 دلار داشت. در این زمان قیمت بیت کوین حدود 255 دلار بود و دوج کوین هیچ جایگاه به‌خصوصی برای رقابت با محبوب‌ترین کوین بازار کریپتوکارنسی نداشت.

در سال 2015، پس از فعالیت چند گروه رسانه‌ای در زمینه‌ی انتشار اخباری در رابطه با Dogecoin، افراد بیشتری با این ارز آشنا شدند و ارزش بازار آن در این سال به حدود 0.2 دلار رسید. در این زمان قیمت این رمزارز حدود 0.015 دلار بود.

پس از این افزایش قیمت، دوج کوین تا سال 2020 میلادی تفاوت قیمت چندانی نداشت. اما در ابتدای سال 2021، پس از نوسانات شدید بازار ارزهای دیجیتال این رمزارز هم تحت تأثیر این نوسانات قرار گرفت و افزایش قیمت داشت. اما دلیل اصلی رشد قیمت آن در این سال همان‌طور که قبل‌تر هم اشاره کردیم، حمایت‌های ایلان ماسک از این سکه‌ی دیجیتالی بود.

در زمان نگارش این مقاله، بیش از 130 میلیون واحد دوج در بازار کریپتو در حال گردش است. قیمت این کوین حدود 0.20 دلار است و ارزش بازار آن به بیش از 26 میلیون دلار رسیده است.

دوج کوین چگونه استخراج می‌شود؟

می‌دانیم که استخراج یا همان فرایند اثبات کار (PoW)، یک نوع الگوریتم اجماع برای اعتبارسنجی و تایید تراکنش‌ها در شبکه‌های غیر‌متمرکز است که منجر به تولید بلاک‌ها و کوین‌های جدید در این سیستم‌ها می‌شود. در این فرایند شرکت‌کنندگان قدرت پردازش سیستم‌های خود را برای حل مسائل پیچیده‌ی ریاضی در اختیار شبکه قرار می‌دهند و در ازای آن پاداش دریافت می‌کنند.

قبل‌تر به این موضوع که دوج کوین تکنولوژی شبکه‌ی خود را از لایت کوین الهام گرفته است یا می‌توان گفت کپی کرده است؛ اشاره کردیم. بنابراین فرایند استخراج این رمزارز نیز مشابه لایت کوین است و از طریق الگوریتم Scrypt انجام می‌شود.

اکثر ما با فرایند استخراج بیت کوین آشنا هستیم. در این فرایند از الگوریتم SHA-256 استفاده شده است. همان‌طور که می‌دانید برای استخراج بیت کوین در گذشته نیاز به پردازنده‌های کامپیوتری بسیار قوی و کارت‌های گرافیکی با ظرفیت بالا بود و در سال‌های اخیر استخراج این رمزارز فقط با دستگاه‌های ماینینگ امکان‌پذیر شده است و این روند همچنان ادامه دارد.

اما الگوریتم Scrypt به‌نسبت الگوریتم SHA-256 استخراج بیت کوین، ساده‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود. برای استخراج از طریق این ساز‌وکار قدرت پردازش به‌مراتب کمتری برای حل مسائل پیچیده‌ی ریاضی سیستم نیاز و تولید بلاک‌های جدید نیاز است. با رایانه‌های با قدرت پردازش معمولی هم می‌توان به‌راحتی در فرایندهای استخراج ادغام شده با الگوریتم Scrypt شرکت کرد.

بنابراین استخراج رمزارز دوج به مراتب آسان‌تر از استخراج بیت کوین است. پاداش استخراج نیز در این شبکه نسبت به شبکه‌های بیت کوین و لایت کوین بالاتر است. اما با‌توجه به میزان ارزش دوج کوین در بازار کریپتوکارنسی استخراج بیت کوین و لایت کوین همچنان به‌صرفه‌تر است و سود بیشتری دارد.

در هر 1 دقیقه یک بلاک جدید در بلاکچین دوج کوین استخراج می‌شود. پاداش استخراج  نیز در این شبکه 10 هزار کوین رمزنگاری شده دوج است. 

چگونه دوج کوین خریداری کنیم؟

خرید دوج کوین

همان‌طور که قبل‌تر اشاره کردیم؛ برخی از طرفداران Dogecoin تصمیم گرفتند برای مطرح کردن نام این ارز دیجیتالی از ‌آن به منظور پرداخت هزینه‌ی دریافت خدمات اینترنتی به ارائه‌دهندگان خدمات و همچنین به‌عنوان یک طرح تشویقی چیزی مانند لایک کردن در دنیای وب یا به‌عنوان هزینه‌ی استفاده از محتواهای اینترنتی به تولید‌کنندگان محتوا، از این ارز دیجیتال استفاده کنند. این روش سبب شد میزان عرضه‌ی کوین‌های دوج به‌ مرور افزایش پیدا کند.

بنابراین پلتفرم‌های خرید و فروش آنلاین رمزارز تصمیم به افزودن این کوین به فهرست خود گرفتند. در حال حاضر و با‌توجه به محبوبیت دوج کوین، پلتفرم‌های بسیاری در سراسر جهان امکان خرید و فروش این ارز را از طریق ارزهای فیات یا مبادله‌ی آن‌ها با سایر رمزارزها فراهم کرده‌اند.

والکس نیز امروز، Dogecoin را به پنل معاملاتی خود اضافه کرد. کاربران ما می‌توانند از طریق شارژ ریالی حساب کیف پول والکس خود اقدام به خرید دوج کوین کنند. امکان مبادله‌ی دوج کوین‌‌ از طریق بازار USDT والکس با سایر رمزارزها نیز برای کاربران فراهم شده است. همچنین می‌توانید دارایی Doge خود را از پلتفرم‌های دیگر به کیف پول والکس انتقال دهید و در این پلتفرم دارایی خود را نقد کنید.

معامله دوج کوین در والکس

کیف پول‌های دوج کوین

یکی از اصلی‌ترین نکات که دارندگان تمامی رمزارزها باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند، طریقه‌ی نگهداری دارایی‌شان است. این رمزارز هم مانند سایر آلت کوین‌ها نیاز به یک کیف پول ارز دیجیتال امن و مطمئن برای ذخیره و نگهداری دارد. اما رمزارز دوج کوین مانند بیت کوین نیست که تمامی والت‌ها از آن پشتیبانی کنند و کاربران آن باید به‌دنبال کیف پول‌هایی باشند که از این رمزارز پشتیبانی می‌کنند. در ادامه به معرفی فهرستی از مطرح‌ترین والت‌های پشتیبانی کننده از دوج کوین می‌پردازیم:

 1. کیف پول تراست والت (Trust wallet)
 2. کیف پول کوینومی (Coinomi)
 3. کیف پول اتمیک (Atomic)
 4. کیف پول کیپ‌کی (KeepKey)
 5. کیف پول اکسدوس (Exodus)
 6. کیف پول موبایل دوج کوین (رسمی)
 7. کیف پول لجر (Ledger)
 8. کیف پول ترزور (Trezor)

در وب‌سایت رسمی دوج کوین نیز سه والت ارز دیجیتال به کاربران پیشنهاد شده است:

 1. دوج کوین کور (DogeCoin Core): نسخه‌ی کامل از بلاکچین دوج کوین است. با نصب این کیف پول به فول نود (کاربر کامل) در بلاکچین دوج کوین تبدیل می‌شوید.
 2. مولتی دوج (MultiDoge): این کیف پول نسخه‌ی کامل بلاکچین را دانلود نمی‌کند و فقط سیستمی برای ذخیره‌ی دارایی دوج شما خواهد بود.
 3. وب‌سایت my.dogechain.info: این وب‌سایت یک کیف پول آنلاین است که در مرورگرهای اینترنتی قابل اجراست.

صحبت پایانی

آینده دوج کوین چطور خواهد بود؟ این مطرح‌ترین پرسش برای کاربرانی است که هنوز نتوانسته‌اند به یک ارز دیجیتال که در ابتدا فقط یک شوخی بوده و امروز به شبکه‌ای برای خرید و فروش و سرمایه‌گذاری تبدیل شده است؛ اطمینان کنند.

این رمزارز در حال حاضر در رتبه‌ی هشتم وب‌سایت معتبر CoinMarketcap قرار گرفته است. این ارز در ماه‌های اخیر رکورد رشد 70 درصدی تنها طی 2 هفته را از آن خود کرده است.

بازار دوج کوین کاملاً تحت تأثیر هیجانات است و تحلیل و مبنای دقیقی تا‌کنون در رابطه با آن وجود نداشته است. بیلی مارکوس منتشر کننده‌ی ایده‌ی اصلی این شبکه، چند سال پیش تمامی دارایی Doge خود را فروخت و به‌عنوان یک کاربر عادی به جامعه‌ی Dogecoin بازگشت. او معتقد است ارزش واقعی این رمزارز به جامعه‌ی کاربری آن و فعالیت‌‌های انسان‌دوستانه و طرح‌های تشویقی که از طریق آن انجام می‌گیرد؛ وابسته است.

ممکن است در ماه‌های آتی حمایت‌های افراد یا سازمان‌های مشهور چیزی شبیه به حمایت ایلان ماسک از دوج کوین را شاهد باشیم و این ارز دیجیتال دوباره رشد قیمتی چشم‌گیر داشته باشد و همچنین ممکن است تمام این نظریات و حمایت‌ها اثر معکوس داشته باشد و قیمت Doge سقوط کند. سیاری از فعالان بازار کریپتو هنوز این ارز را جدی نگرفته‌اند؛ بنابراین نمی‌توان تحلیلی دقیق و اساسی در رابطه با آن داشت و برای اظهار نظر بیشتر باید منتظر گذر زمان و اتفاقات آینده بود.

مهسا قنبری

من با تو می‌نویسم و می‌خوانم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا