آموزش معامله

ارز دیجیتال کاردانو Cardano چیست؟ بررسی بلاک چین کاردانو به همراه تاریخچه آن

ارز دیجیتال کاردانو با نماد اختصاری ADA یکی از پروژه‌های مستعد دنیای ارزهای دیجیتال است. از نظر فعالان حوزه ارز دیجیتال، یک رقیب قدرتمند برای اتریوم، ایاس و سایر پلتفرم‌های قرارداد هوشمند است. این ارز پس از ظهوری درخشان، نگاه‌ها را به سمت خود خیره کرد و توانست افراد زیادی را مشتاق به سرمایه‌گذاری کند. در این مطلب همراه ما باشید زیرا در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد که ارز دیجیتال کاردانو چیست و چه کاربردی دارد.

فهرست مطالب

تاریخچه کاردانو

در سال ۲۰۰۹ با ظهور بیت کوین اولین نسل از رمزارزها به وجود آمد. رمزارزهای نسل دوم نیز از سال ۲۰۱۵ با انتشار اتریوم شکل گرفت. این ارز نسل سوم بلاکچین و رمزارزها است که برای مقابله با مشکلات نسل‌های پیشین عرضه شد. این پروژه در سال ۲۰۱۵ به‌عنوان یک شبکه رمزارز و یک پروژه منبع باز استارت خورد و دو سال بعد در تاریخ ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ توسط چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) خالق کاردانو، کارآفرین آمریکایی و متخصص ارزهای دیجیتال وارد بازار شد. هاسکینسون که چندین شرکت مبتنی بر رمزگذاری را تاسیس کرده است و با جاه‌ طلبی‌های خود در حوزه امور مالی غیرمتمرکز شناخته می‌شود معتقد است، بلاکچین این پروژه بی‌نهایت کارآمدتر از اتریوم است.

کاردانو چیست؟

در پاسخ به این سوال که کاردانو چیست باید گفت یک پلتفرم مبتنی بر بلاک‌چین است که با هدف رفع مشکلات نسل‌های قبلی رمزارزها مانند بیت کوین و اتریوم راه‌اندازی شد. ساختار و معماری آن امکان پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند. این ویژگی باعث شده است که شبکه‌ای سازگارتر و مقیاس‌پذیرتر باشد. 

رمزارز بومی ADA چیست؟

ارز دیجیتال آدا (ADA) رمزارز بومی این شبکه است که برای انجام عملیات‌های مختلف در شبکه استفاده می‌شود.

اهداف عملیاتی پروژه کاردانو چیست؟

پروژه کاردانو

این پروژه از یک فلسفه علمی و یک رویکرد پژوهش محور متولد شده است و اهداف عملیاتی خود را ارائه یک اکوسیستم متعادل و پایدار معرفی می‌کند که بتواند نیازهای کاربران را تامین کند. ارتقای امنیت تراکنش‌ها در بلاکچین، افزایش سرعت تراکنش‌ها و ایجاد ثبات در برنامه‌های غیرمتمرکز در بستر بلاکچین از دیگر اهداف آن هستند. سایر اهداف بلند مدت و کوتاه مدت این سازمان عبارتند از:

وارد شدن شرکت‌های فورچون به اکوسیستم

اهداف کوتاه مدت: تا سال ۲۰۲۴، سه شرکت فورچون جهانی ۵۰۰(Fortune Global 500)  این ارز را خریداری و از بلاکچین آن استفاده خواهند کرد.

 اهداف بلند مدت: تا سال ۲۰۲۶، حداقل ۱۰ شرکت‌ فورچون جهانی ۵۰۰، دارای توکن ADA خواهند بود و از آن استفاده می‌کنند.

همکاری ارز کاردانو با بانک‌‌ها

یکی از مهم‌ترین اهداف کوتاه مدت  این شرکت، همکاری با ۵۰ بانک برای استفاده از رمزارز ADA است. اگر بتواند به این اهداف دست پیدا کند، کاربران ADA با استفاده از بلاکچین شبکه می‌توانند توکن‌های خود را به ارزهای مختلف فیات یا توکن‌های دیگر تبدیل کنند.

گسترش اکوسیستم و خودکفا شدن آن

بنیاد این ارز برنامه دارد که در ۵ سال پیش رو، آینده کاردانو و بلاکچین را خودکفا کند و ادارۀ آن را به جامعۀ این توکن بسپارد. البته برای رسیدن به این هدف باید حداقل یک میلیارد کاربر داشته باشد. این کمک‌ می‌کند تا بتواند حداقل به یک کشور خدمات دهد.

افزایش تعداد کیف پول‌های پشتیبانی‌کننده از کاردانو

تعداد کیف پول‌‌های پشتیبانی‌کننده از ADA محدود است. در حال حاضر آسان‌ترین راه برای ارسال و دریافت این ارز دیجیتال استفاده از کیف‌ پول رسمی، دِدالوس (Daedalus) است. یکی از اهداف کوتاه مدت این سازمان، افزایش تعداد کیف پول‌ها است.

نقشه راه (ADA)

نقشه راه کاردانو

این نقشه راه از پنج مرحله اصلی تشکیل شده است: بایرون(Byron)، شلی(Shelley)، گوگن(Goguen)، باشو(Basho) و ولتر(Voltaire). 

اولین مرحله از پنج مرحله در نقشه راه توسعه به نام شاعر و سیاستمدار جورج گوردون بایرون (ملقب به لرد بایرون) نامگذاری شد. بایرون، فاز اول راه‌اندازی شبکه را همراه با قابلیت‌های اساسی، مانند انتقال ADA، مشخص کرد. این به‌روزرسانی در تاریخ ۲۵ جولای ۲۰۲۰  (۴ مرداد ۱۳۹۹) انجام شد. از دیگر ویژگی‌های قابل توجه این مرحله می‌توان به عرضه کیف پول Daedalus و Yoroi ADA اشاره کرد. 

 هارد فورک شلی دومین مرحله از نقشه راه توسعه است که  به نام نویسنده مری شلی نامگذاری شد. این فاز در تاریخ ۲۹ جولای ۲۰۲۰ (۸ مرداد ۱۳۹۹) اتفاق افتاد و گام‌های بیشتری را به سمت تمرکززدایی ارائه داد. نُدها در حال حاضر توسط جامعه این پروژه و سهام استخرها توسط دارندگان ADA اداره می‌شوند.

فاز گوگن برگرفته شده از نام دانشمند کامپیوتر جوزف گوگن سومین مرحله از نقشه راه بلند مدت است. یکی از اهداف اولیه این فاز این است که به کاربران فنی و غیر فنی اجازه ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) می‌دهد. یکی دیگر از ویژگی‌های قابل توجه این فاز انتشار زبان برنامه نویسی Marlowe بود.

فاز باشو از نام ماتسو باشو، شاعر ژاپنی گرفته شده است که به خاطر هایکوی خود مشهور است. فاز باشو روی بهینه سازی مقیاس پذیری و قابلیت همکاری متمرکز است.

فاز ولتر که آخرین مرحله در نقشه راه است به نام نویسنده و فیلسوف فرانسوی نامگذاری شده است. این مرحله روی یکپارچه سازی حکومت غیرمتمرکز برنامه‌ریزی می‌کند. یک سیستم رأی گیری باز و خزانه‌داری وجود خواهد داشت که از طریق کارمزد تراکنش تأمین می‌شود. این به این معنی است که وقتی فاز ولتر اجرا می‌شود، این ارز به طور کامل توسط خود جامعه آن اداره خواهد شد.

کاربردهای ارز دیجیتال

اهمیت ارز کاردانو

بدون تردید تراکنش‌های بین المللی مهم‌ترین کاربرد این ارز است. بیت کوین و بسیاری از رمزارزها به دلیل مشکل مقیاس‌پذیری نمی‌توانند برای تراکنش‌های بین‌المللی مورد استفاده قرار بگیرند. کاربران می‌توانند تراکنش‌های برون مرزی خود را با استفاده از این شبکه به صورت آنی و با هزینه کم انجام دهند. این تراکنش‌ها همتا‌به‌همتا بوده و از امنیت قابل قبولی برخوردار هستند. کاربرد دیگر برای قراردادهای هوشمند است. افراد، سازمان‌ها و حتی حکومت‌ها می‌توانند به کمک قرارداد هوشمند، توافق نامه‌های مهم خود را تنظیم کنند.

با ۵ پروژه برتر شبکه کاردانو آشنا شوید

شبکه کاردانو

رشد مداوم امکان توسعه برای پروژه‌های مختلف را فراهم کرده است. این شبکه قصد دارد در سال‌های آینده پروژه‌های بیشتری را جذب کند و سلطنت بلاک‌چین اتریوم را متزلزل کند. تعدادی از پروژ‌ه‌های برتر عبارتند از:

امپاوا (EMPOWA)؛ پروژه موفق و مهم شبکه اتریوم

یکی از پروژه‌های مهم و موفق شبکه، امپاوا است. هدف این پلتفرم افزایش تعداد مسکن در آفریقا است. با استفاده از توکن‌های EMPOWA، در آفریقا ۵۰ میلیون خانه ساخته شد.

افرادی که توکن‌های امپاوا را خریداری می‌کنند از درآمد حاصل از اجاره بهای مسکن سهمی دریافت می‌کنند. در واقع همین موضوع افراد را برای همکاری با این پلتفرم ترغیب می‌کند.

 آردانا (Ardana)؛ پروژه ای برای جذب جریان نقدی

آردانا دومین پروژه است که برای جذب جریان نقدی و ادامه سفر با دیفای کمک خواهد کرد. همچنین آردانا یک استیبل کوین با پشتوانه دارایی زنجیره‌ای است که امکان انجام معاملات با سرمایه کارآمد بین استیبل کوین‌ها را فراهم می‌کند.

آردانا با بسیاری از شرکت‌های با فناوری پیشرفته و شرکت‌های بلاک چین با مشخصات گسترده مانند سیستم‌های پلاتونیک، الروند، لیکوئید و شبکه کوتی همکاری کرده است.

ساندی سواپ (SundaeSwap)؛ یک توکن بومی امبد بخش

ساندی سواپ یکی از پروژ‌‌ه‌های بسیار امید بخش است که در آوریل سال ۲۰۲۱ تاسیس شد. ساندی سواپ یک صرافی غیر متمرکز است که دارای یک توکن بومی به نام ساندی است. عرضه اولیه این توکن از طریق ISO انجام می‌شود. مهم‌ترین ویژگی این صرافی این است که IPFS از فرانت اند آن میزبانی می‌کند.

ملد (Meld)؛ پروتکلی دیفای با قابلیت وام دهی توکن

پروژه ملد که در سال ۲۰۲۱ راه اندازی شد در واقع یک پروتکل دیفای است که قابلیت وام‌دهی توکن را در این شبکه فراهم می‌کند. ویژگی متمایز کننده ملد در مقایسه با سایر پروتکل‌های وام دهی این است که از وام دهی ارز فیات پشتیبانی می‌کند.

درانکن دراگون گیمز (Drunken Dragon Games)؛ مبتنی بر شبکه اتریوم

درانکن دراگون گیمز یک بازی NFT بر پایه این شبکه است که توکن‌های غیر قابل تعویض آن بین سهامداران شبکه در استخر استیکینگ توزیع می‌شود. هر چند این بازی در زمان نگارش این مقاله منتشر نشده است، اما پیش بینی می‌شود که تا سال ۲۰۲۴ این بازی اجرا شود.

بلاک‌چین کاردانو

بلاک چین کاردانو

بلاکچین این توکن همانند بلاکچین اتریوم، پلتفرمی برای قرارگیری قراردادهای هوشمند است. این بلاک چین به افراد اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به شخص سوم، معاملات خود را انجام دهند.

 در این نوع از معاملات، شرایطی برای دو طرف تعیین می‌شود که با محقق شدن آن‌ها، موارد دیگری که در قرارداد قید شده است، به صورت خودکار انجام می‌شود. این شبکه غیرمتمرکز است و تحت نظارت هیچ مرجع، شخص یا حکومتی نیست.

 معماری بلاکچین کاردانو

بلاک‌چین این پروژه از دو لایه اصلی تشکیل شده است:

لایه اجماع (CSL): این لایه در حال حاضر تقریباً کامل شده است و برای انتقال توکن‌های ADA به کیف پول یا صرافی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لایه محاسباتی (CCL): لایه محاسبات هنوز در حال توسعه است و به صورت کامل در دسترس کاربران قرار نگرفته است. این لایه به کاربران این امکان را می‌دهد تا قراردادهای هوشمند ایجاد کنند.

 مزایای معماری بلاکچین کاردانو

در ادامه می خواهیم مزایا و کارکردهای این شبکه را باهم بررسی کنیم:

در نسل‌های قبلی بلاکچین، هر دو لایه‌ی اجماع و محاسباتی در یک لایه قرار داشتند، جدا شدن این عملیات‌ها در دو لایه‌ی مختلف باعث شده است تا لایه‌ی محاسباتی این ارز در مقایسه با اتریوم انعطاف پذیرتر باشد.

 معاملات به صورت شفاف انجام می‌شود. این مثال را در نظر بگیرید: شما برای انجام یک طرح یا کار مشخص با یک نفر قرارداد بسته‌اید. شما به عنوان کارفرما و طرف دیگر به عنوان مجری یک توافق‌نامه هوشمند ایجاد می‌کنید. هزینه نهایی کار توسط شما پرداخت و در لایه اجماع بلاکچین ذخیره می‌شود.

تنها پس از اتمام طرح یا کار توسط مجری، بودجه پرداختی از سوی شما به لایه محاسباتی منتقل می‌شود و مجری می‌تواند پول خود را بگیرد. توجه به این نکته حائز اهمیت است که برای تکمیل این فرآیند نیازی به شخص سوم نیست و کارها به صورت کاملاً خودکار انجام می‌شود.

کارمزد تراکنش‌ها در بلاکچین این توکن در مقایسه با اتریوم و سایر بلاکچین‌های مشابه کمتر است.

 الگوریتم اجماع در بلاکچین کاردانو

الگوریتم اجماع در بلاک‌چین کاردانو

الگوریتم اجماع یک روش برای به توافق رسیدن اعضای یک شبکه در بلاک‌چین است. این توافق درباره وضعیت دفترکل توزیع شده بدست می‌آید. الگوریتم اجماع انواع مختلفی دارد، در حال حاضر بیشتر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم از الگوریتم گواه اثبات کار (PoW) استفاده می‌کنند. یکی از معایب الگوریتم گواه اثبات کار این است که با افزایش سختی شبکه، مصرف انر‌ژی نیز افزایش پیدا می‌کند.

 این در حالی است که بلاک‌چین، از یک الگوریتم اجماع جدید به نام Ouroboros بهره می‌برد. این الگوریتم نسبت به الگوریتم اثبات کار برق کمتری مصرف می‌کند و در نتیجه آسیب کمتری به محیط زیست وارد می‌شود. به همین دلیل است که این ارز به عنوان رمزارز دوستدار محیط‌ زیست شناخته می‌شود.

مقیاس‌پذیری بلاک‎‌چین کاردانو

در دنیای ارزهای دیجیتال،‌ مقیاس‌پذیری به این معنا است که بلاک‌چین در یک بازه زمانی خاص چند تراکنش را می‌تواند پردازش کند. یکی از نقاط ضعف رمزارزهای نسل اول و دوم، مقیاس‌پذیری است. زیرا بلاک‌چین‌ آن‌ها تراکنش‌های محدودی را در یک بازه زمانی مشخص می‌توانند انجام دهند. به عنوان مثال بلاک‌چین بیت کوین در یک ثانیه تنها هفت تراکنش را پردازش می‌کند. این پروژه که از همان ابتدا به دنبال رفع مشکلات رمزارزهای قدیمی بود، در این مورد توانست گوی رقابت را از حریفان خود برباید و رکورد بیشترین تراکنش در ثانیه را به خود اختصاص دهد.

روش‌های کسب کاردانو

کسب درآمد از کاردانو

راحت‌ترین روش بدست آوردن، خرید این ارز دیجیتال از صرافی‌های داخلی و خارجی است. البته از آن‌جایی که برخی از صرافی‌های خارجی از IP ایران پشتیبانی نمی‌کنند و حساب کاربران ایرانی مسدود می‌شود، خرید یا مبادله از صرافی‌های خارجی توصیه نمی‌شود. هر چند برخی از افراد برای اتصال به صرافی‌های خارجی از VPN استفاده می‌کنند، اما باید توجه داشته باشید در صورتی که صرافی‌های خارجی کیف پول خریداران ایرانی رمزارزها را شناسایی کنند، حساب آن‌ها را مسدود خواهند کرد. یکی دیگر از روش‌های به دست آوردن این توکن، استیکینگ در شبکه کاردانو است.

شما می‌توانید ارز دیجیتال کاردانو را از صرافی والکس به صورت امن و سریع بحرید. برای نحوه خرید کاردانو کافی است که در صرافی ارز دیجیتال والکس عضو شوید و با کاربران دیگر به خرید و فروش این ارز دیجیتال بپردازید. 

بهترین کیف پول‌ها

کیف پول کاردانو

کیف پول‌هایی که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند محدود است و به همین دلیل انتخاب کیف پول مناسب برای کاربران این ارز دیجیتال با چالش همراه است. آسان‌ترین راه برای ارسال و دریافت ارز دیجیتال کاردانو استفاده از کیف‌ پول رسمی، دِدالوس است. این کیف دسکتاپی از امنیت بالایی برخوردار است و به طور بیست و چهار ساعته در دسترس است. سایر کیف پول‎‌هایی که برای ذخیره می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد، عبارتند از:

 • کیف پول سخت‌افزاری Trezor Model T
 • کیف پول سخت‌افزاری Ledger Nano X
 • کیف پول سخت‌افزاری Ledger Nano S
 • کیف پول نرم‌افزاری Guarda
 • کیف پول نرم‌افزاری Atomic
 • کیف پول نرم‌افزاری YOROI
 • کیف پول نرم‌افزاری Exodus

یکی از مشکلاتی که در ارتباط با کیف پول‌های این ارز گزارش شده است، عدم همگام‌سازی موجودی در کیف پول‌های مختلف است. البته کاربران تا زمانی که کلید خصوصی یا کلمات بازیابی خود را در اختیار داشته باشند، هیچ خطری دارایی‌های آن‌ها را تهدید نمی‌کند.

مروری بر مرورگر بلاکچین کاردانو

مرورگر اختصاصی کاردانو

مرورگر بلاکچین برای مشاهده آدرس‌ها، بلاک‌ها و در کل اطلاعات تراکنش‌ها در دنیای ارزهای رمزنگاری شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین کاربردهای مرورگرهای بلاکچین بررسی موقعیت تراکنش‌ها است. برای مثال کاربران می‌توانند بررسی کنند که تراکنشی که انجام داده‌اند تایید شده است یا خیر.

 explorer.cardano.org لینک مرورگر بلاکچین کاردانو است که با وارد کردن آدرس والت می‌توان وضعیت تراکنش‌های انجام‌شده را مشاهده کرد. این مرورگر قابل اعتماد است و کاربران به آسانی می‌توانند از آن استفاده کنند.

 تاریخچه قیمتی ارز ADA

ارز ADA در همان ابتدای عرضه مورد استقبال عمومی گرفت و در کوتاه مدت موفق به رشد قیمتی ۶ هزار درصدی شد. اما بعد از آن قیمت این توکن یک دوره رکود طولانی را تجربه کرد. در زمان نگارش این مقاله هر واحد از کاردانو با قیمت ۰.۸۰۲۰۶۵ دلار،  معامله می‌شود و سهم  ۱.۴۸ درصدی از کل بازار را به خود اختصاص داده است. از نظر فعالان حوزه کریپتو آینده بسیار درخشان است و به زودی شاهد روند صعودی قیمت خواهیم بود.

خرید ارز دیجیتال کاردانو از والکس

صرافی ارز دیجیتال والکس از رمزارز ادا در بلاکچین BEP2 پشتیبانی می‌کند. این ارز علاوه بر بلاکچین اختصاصی خود، در بستر زنجیره بایننس (BEP2) هم در دسترس است.

شما برای خرید این ارز می‌توانید با عضویت در صرافی والکس با دیگر کاربران به معامله این ارز دیجیتال بپردازید. اگر در پلتفرم والکس عضو نیستید، با ثبت نام در این صرافی شروع کنید. بعد از احراز هویت، وارد بازار شوید و با قیمت لحظه‌ای و هماهنگ با بازارهای جهانی معامله‌ی خود را انجام دهید.

 • در والکس یک حساب کاربری بسازید.
 • مدارک خود را آپلود کنید و منتظر مراحل احراز هویت بمانید.
 • از طریق حساب بانکی، کیف پول ریالی خود را شارژ کنید.
 • به صفحه معامله‌ها بروید و سفارش خرید را ثبت کنید.

اگر از کاربران حرفه‌ای بازار ارزهای دیجیتال هستید، می‌توانید ارزهای خود را همگام با بازارهای جهانی خرید و فروش کنید. در والکس امکان معامله جفت ارز بین کاردانو و تتر فراهم است و شما می‌توانید بدون نگرانی درباره نوسانات نرخ دلار با استیبل کوین تتر ترید کنید.

همچنین با معامله‌ی جفت ارز بیت کوین-کاردانو نیر در پایه بازار BTC در والکس می‌توانید از نوسانات مهم این دو بازار برای کسب سود بهره ببرید. 

آینده ارز دیجیتال کاردانو چطور پیش‌بینی می‌شود؟

ما در این مقاله پاسخ سوال ارز دیجیتال کاردانو چیست را بررسی کریدم. اغلب ارزهای دیجیتال به دلیل ایجاد سر و صدا و هیجان دچار نوسانات شدید می‌شوند. این در حالی است که کاردانو وارد گرداب هیجان نشده است و مسیر اصولی را طی می‌کند. به همین دلیل است که این رمز ارز هرچند پروژه جدیدی به شمار می‌رود اما از سوی سرمایه‌گذاران مورد حمایت قرار گرفته است. علاوه بر این توسعه‌دهندگان  این پروژه از آغاز به کار پروژه تا امروز به طور مداوم در حال تلاش برای رشد و توسعه این شبکه هستند. در نتیجه‌ی تلاش آن‌ها این پروژه به موفقیت‌های چشمگیری نیز دست پیدا کرده است. نگاهی کوتاه به برنامه‌های عملیاتی این پروژه هم امیدبخش آینده‌ روشن است.

سوالات متداول

کاردانو چیست؟

کاردانو یک پلتفرم مبتنی بر بلاک‌چین است که با هدف رفع مشکلات نسل‌های قبلی رمزارزها مانند بیت کوین و اتریوم راه‌اندازی شد. ساختار و معماری کاردانو امکان پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند. این ویژگی باعث شده است که شبکه کاردانو سازگارتر و مقیاس‌پذیرتر باشد.

رمزارز ADA چیست؟

ارز دیجیتال آدا (ADA) رمز ارز بومی کاردانو است که برای انجام عملیات‌های مختلف در شبکه استفاده می‌شود.

از کجا کاردانو بخریم؟

شما برای خرید کاردانو می‌توانید با عضویت در صرافی والکس با دیگر کاربران به خرید و فروش این ارز دیجیتال بپردازید. اگر در پلتفرم والکس عضو نیستید، با ثبت نام در این صرافی شروع کنید. بعد از احراز هویت، وارد بازار کاردانو شوید و با قیمت لحظه‌ای و هماهنگ با بازارهای جهانی معامله‌ی خود را انجام دهید.

آیا ارز کاردانو قابل استخراج است؟

خیر. ارز دیجیتال کاردانو را نمی‌توان با استفاده از استخراج بدست آورد. زیرا توکن‌های آن قبل از عرضه عمومی، ایجاد شده‌اند و به عنوان پاداش به کسانی داده می‌شوند که از آن‌ها نگهداری می‌کنند یا در تایید تراکنش‌ها مشارکت دارند.

بهترین کیف پول کاردانو چیست؟

آسان‌ترین راه برای ارسال و دریافت ارز دیجیتال کاردانو استفاده از کیف‌ پول رسمی کاردانو، دِدالوس است. این کیف دسکتاپی از امنیت بالایی برخوردار است و به طور بیست و چهار ساعته در دسترس است.

(۵ امتیاز) - ۳.۲/۵

منبع
academy.binance
من رزا آذروند یک مهندس کامپیوتر نویسنده هستم و کریپتوکارنسی حوزه مورد علاقه من است. با تولید محتوا در والکس قصد دارم تا اطلاعات خود را در این زمینه با شما در میان بگذارم.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس