اصطلاحات

اصطلاحات ارز دیجیتال؛ بیش از ۵۰ اصطلاح مهم دنیای کریپتوکارنسی

برای کمک به شما در سهولت درک مفاهیم کریپتوکارنسی، تصمیم گرفتیم واژه نامه­‌ای از کلمات و اصطلاحات ارز دیجیتال و کریپتوکارنسی را تهیه کنیم. در این مقاله اصطلاحات ارز دیجیتال به زبان ساده در اختیار شما قرار دارد و ما مرتباً این واژه نامه را به روزرسانی خواهیم کرد. اگر اصطلاحی را در لیست ما پیدا نکردید و فکر می­‌کنید که جایش در واژه نامه ما خالی است، لطفاً در بخش کامنت‌ها به ما اطلاع دهید.

فهرست مطالب

اصطلاحات پایه ارزهای دیجیتال

اصطلاحات عامیانه ارز دیجیتال

برای درک بهتر اینکه کریپتوکارنسی چیست، بهتر است با ابتدایی‌ترین اصطلاحات ارز دیجیتال آشنا شویم.

Cryptography (رمزنگاری)

به فرآیند رمزگذاری اطلاعات، رمزنگاری گفته می­‌شود­. رمزنگاری روشی برای محافظت از اطلاعات و ارتباطات با استفاده از کدها است؛ به گونه‌­ای که فقط کسانی که به این اطلاعات دسترسی دارند، می­‌توانند آنها را بخوانند و پردازش کنند.

کریپتوکارنسی یا ارز رمزنگاری شده (رمزارز یا ارز رمزپایه)، نوعی پول است که به‌عنوان اطلاعات رمزگذاری شده و دیجیتالی وجود دارد و مستقل از هر بانک یا مرجع مرکزی عمل می‌‎کند. رمزنگاری از ریاضیات پیچیده برای تنظیم، ایجاد و انتقال وجه استفاده می­‌کند.

Whitepaper (وایت پیپر)

وایت پیپر یا گزارش عملکرد، گزارشی است که در آن توسعه دهندگان به بیان جزئیات طرح یا سیستم‌شان می‌پردازند. در سال ۲۰۰۸، ساتوشی ناکاموتو نیز وایت پیپری از بیت کوین منتشر کرد. برای آشنایی کامل با گزارش عملکرد بیت کوین، می‌توانید به مقاله وایت پیپر بیت کوین چیست؟ مراجعه کنید.

Block (بلاک)

بلاک چین از بلاک ­ساخته شده است. هر بلاک بلاکچین، یک پایگاه داده تاریخی از کلیه معاملات انجام شده را تا زمان پر شدن بلاک نگه­داری می‌کند. رکوردهای ثبت شده در هر بلاک دائمی و تغییرناپذیر هستند.

Block Hight (ارتفاع بلاک)

به تعداد کل بلاک­‌ها قبل از بلاک موردنظر در بلاک چین، ارتفاع بلاک گفته می­‌شود.

Block Explorer (جستجوگر بلاک)

جستجوگر بلاک، یک موتور جستجو برای پیدا کردن ارزهای دیجیتال است که به کاربران این امکان را می­‌دهد اطلاعات لازم در مورد تراکنش‌­ها، آدرس‌­ها و دیگر موارد را پیدا کنند.

با استفاده از این موتور جستجو، کاربران می­‌توانند در مورد محتوای هر بلاک به ­طور جداگانه، وضعیت تراکنش­‌ها و تاریخچه آنها مطالعه کنند.

Peer 2 Peer (همتا به همتا)

در یک شبکه همتا به همتا (P2P) دو یا چند کامپیوتر (یا شخص) با یکدیگر در ارتباط هستند، بدون اینکه شخص سومی به عنوان واسطه مورد استفاده قرار گیرد.

اصطلاحات عامیانه

عامیانه‌ترین اصطلاحات ارز دیجیتال را در بخش زیر مرور می‌کنیم.

Miner (ماینر)

ماینر به کامپیوتر یا تجهیزاتی گفته می‌شود که بر اساس توان محاسباتی خود، بیت کوین یا یک رمزارز خاصی را استخراج می‌­کند.

Exchange (صرافی)

صرافی یکی از پرکاربرد‌ترین اصطلاحات ارز دیجیتال است. صرافی بستری است که از طریق آن می‌توان به خرید و فروش بیت کوین و سایر رمزارزها پرداخت و این ارزها را با یکدیگر و بین اشخاص مبادله کرد (به صورت آنلاین). صرافی‌ها می­‌توانند در ارائه انواع ارز دیجیتال و کارمزد آنها، متفاوت باشند.

برای خرید ارز دیجیتال می‌­توانید از صرافی­ خارجی مانند بایننس و صرافی داخلی مانند والکس استفاده کنید (جهت استفاده از صرافی­‌های خارجی، مسئله تحریم­‌ها و احتمال بسته شدن حساب کاربران ایرانی را در نظر بگیرید).

Whale (نهنگ)

اصطلاح نهنگ برای توصیف افرادی به ­کار می­‌رود که تراکنش‌­هایی با حجم بسیار بالا انجام می‌­دهند و دارایی زیادی در بازار دارند. حجم زیاد معامله‌­هایی که توسط وال­‌ها انجام می­‌شود، بر قیمت ارز دیجیتال در بازار تاثیر می­‌گذارد. به­ طور کلی، استراتژی­‌هایی که توسط افراد وال به­ کار می‌­رود، تاثیر زیادی بر وضعیت بازار ارز دیجیتال دارد که این تاثیرات می‌­توانند مثبت یا منفی باشند.

Market Cap (ارزش بازار)

ارزش بازار یا مارکت کپ از ضرب قیمت فعلی ارز دیجیتال موردنظر در تعداد کل ارزهای در گردش بدست می‌آید. رمزارزها بر اساس ارزش بازار رتبه دهی می‌شود. ارزش بازار ارز دیجیتال موردنظر را می‌توانید در سایت coinmarketcap بررسی کنید. برای مثال، در حال حاضر مارکت کپ بیت کوین، حدود ۲۲۰ میلیارد دلار است و در رتبه ۱ در بین رمزارزهای دنیا قرار دارد.

HODL (نگهداری ارز دیجیتال به مدت طولانی)

اصطلاح HODL در واقع هم ‌معنی واژه HOLD (به معنی نگه‌داشتن) در زبان انگلیسی است. این اصطلاح زمانی به وجود آمد که یکی از کاربران سایت بیت کوین تاک، پیام «من در حال هودل کردن هستم» را منتشر کرد.

 I AM HODLING 

در حقیقت، این کاربر به اشتباه به جای کلمه HOLD، کلمه HODL را نوشته و یک اشتباه تایپی بود. اما او به عمد این اشتباه را اصلاح نکرد. بعد از مدتی، اصطلاح هودل در جامعه کریپتو رواج پیدا کرد. بنابراین، به نگهداری بلند مدت بیت کوین و سایر رمزارزها در جامعه جهانی کریپتو، هودل می‌گویند.

اصطلاحات رایج در مورد کوین‌ها

اصطلاحات ارز دیجیتال درباره کوین‌ها

اولین کوینی که پس از شنیدن کلمه ارز دیجیتال به ذهن شما می‌آید، بیت کوین است. اما در کنار بیت کوین چند اصطلاح دیگر نیز وجود دارد که در زیر آنها را معرفی می‌کنیم.

بیت کوین

اولین و مشهورترین کریپتوکارنسی، بیت کوین است که به صورت غیرمتمرکز عمل می­‌کند و هیچ کس قادر به کنترل آن نیست. بیت کوین در سال ۲۰۰۹ توسط یک شخص یا سازمان ناشناس با نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» آغاز به کار کرد.

BTC

هر کریپتوکارنسی یک نماد ۳ حرفی دارد که برای مشخص شدن آن در پلتفرم­ های معادلاتی استفاده می­‌شود. BTC نماد بیت کوین است.

Satoshi Nakamoto (ساتوشی ناکاموتو)

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین است. هیچ کس نمی‌داند ناکاموتو کیست و تاکنون هویت او فاش نشده است.

Satoshi (ساتوشی)

کوچک‌ترین واحد بیت کوین، ساتوشی نام دارد. هر بیت کوین را می ‌توان به ۱۰۰ میلیون واحد تقسیم کرد و هر ساتوشی، یک صد میلیونم بیت کوین است.

Token (توکن)

توکن­‌ها رمزارزهایی هستند که بلاک چین اختصاصی ندارند و بر روی بستر سایر رمزارزها کار می­‌کنند؛ مانند تتر.

Altcoin (آلت کوین)

آلت کوین­‌ها رمزارزهایی هستند که بعد از بیت کوین ایجاد شده‌­اند.

کوین‌ها رمزارزهایی هستند که به صورت مستقل عمل می­‌کنند و بلاک چین اختصاصی دارند؛ مانند بیت کوین و اتریوم.

StableCoin (کوین‌هایی با قیمت ثابت)

در دنیای رمزارزها، کوین‌هایی وجود دارد که ارزش آنها با یک دارایی ثابت مانند دلار برابر است. به اینگونه کوین‌ها، استیبل کوین گفته می‌شود. برای مثال، قیمت استیبل کوینی مانند تتر، یک دلار است. استیبل کوین‌ها با هدف کاهش نوسانات بازار ایجاد شدند و بر خلاف دیگر رمزارزها که قیمت پایداری ندارند، می‌توانند از سرمایه معامله‌گران محافظت کنند.

ICO; Initial Coin Offering (عرضه اولیه سکه)

یکی از روش‌های تامین مالی برای پروژه‌های مرتبط با ارز دیجیتال، عرضه اولیه سکه یا ICO است. در این روش، سرمایه‌گذاران می‌توانند با استفاده از دیگر رمزارزها مانند بیت کوین یا ارزهای فیات مانند دلار، بر روی پروژه موردنظر سرمایه‌گذاری کنند و توکن‌های مربوط به آن پروژه را از سوی شرکت مربوطه دریافت کنند. عرضه اولیه سکه قبل از راه‌اندازی پروژه انجام می‌شود و توکن‌های پروژه به فروش می‌رسد.

اصطلاحات تخصصی

در این بخش به معرفی تخصصی‌ترین اصطلاحات ارز دیجیتال به زبان ساده می‌پردازیم.

 Hard Fork (هارد فورک)

هارد فورک به تغییرات اساسی در پروتکل رمزارز گفته می‌شود؛ به گونه‌ای که آن را به ۲ ارز متفاوت تبدیل می‌کند. در هارد فورک، نسخه جدید با نسخه‌های قبلی سازگار نیست. مثال بارز در این زمینه، بیت کوین کش است (فورک بیت کوین) که یکی از تغییرات اعمال شده در آن نسبت به بیت کوین، افزایش حجم بلاک‌هاست.

هارد فورک زمانی ایجاد می‌شود که برخی از ماینرها (استخراج کنندگان) تصمیم می‌گیرند قوانین جدیدی را برای رمزارز موردنظر ایجاد کنند. افرادی که با این تغییرات موافق‌اند، به فورک جدید می‌پیوندند. افرادی هم که مخالف هستند، می‌توانند از همان نسخه قبلی استفاده کنند.

 Soft Fork (سافت فورک)

در سافت فورک، یک تغییر جزئی در پروتکل رمزارز موردنظر ایجاد می‌شود که با نسخه‌های قبلی سازگار است.

Hash (هش)

به زبان خیلی ساده، هش به خروجی گفته می­‌شود که از اطلاعات ورودی بدست می‌آید. الگوریتم هش، اطلاعات ورودی را در هر اندازه­‌ای که باشد، دریافت کرده و یک خروجی با اندازه ثابت تولید می­‌کند.

هش را می‌توان «اثر انگشت دیجیتالی» نامید که از طریق پردازش اطلاعات توسط «تابع هش» ایجاد می­‌شود. این فرآیند به صورت خطی و یکطرفه صورت می‌گیرد. به این معنی که از طریق هش ایجاد شده، نمی‌توان به داده‌های اصلی (اطلاعات ورودی) دست پیدا کرد (همانطور که از طریق اثر انگشت، نمی‌توانیم انگشت را تصور کنیم و آن را بسازیم). هش بیت کوین ۶۴ رقمی است و با صفر شروع می‌­­شود.

Hash Rate (نرخ هش)

نرخ هش نشان می‌دهد کامپیوتر شما تا چه اندازه‌ای توان تولید دارد (سرعت انجام عملیات استخراج) و عملکرد آن چقدر است. نرخ هش یکی از مهمترین فاکتورهای انتخاب دستگاه استخراج محسوب می­‌شود.

Decentralization (غیرمتمرکز)

غیرمتمرکز بودن شاید مهمترین ویژگی بیت کوین و سایر رمزارزها باشد. با نبود مرجع مرکزی، رمزارزها نسبت به ارزهای فیات (دلار، ریال و غیره) و سایر روش‌های پرداخت، مزایای منحصر به فردی دارند. یکی از مهمترین این مزایا، عرضه پولی محدود است که به مرور زمان می­‌تواند باعث افزایش ارزش رمزارزها شود (به عنوان مثال، تعداد کل بیت کوین­‌ها، ۲۱ میلیون است؛ این تعداد ثابت در طول زمان، باعث افزایش قیمت بیت کوین می­‌شود).

با استفاده از کیف­ پول­‌های دیجیتالی، امکان دریافت، ذخیره­‌سازی و ارسال رمزارزها فراهم می­‌شود. هر کیف پول حاوی کلید خصوصی شماست که امکان دسترسی به بیت کوین و سایر رمزارزها را برای شما فراهم می­‌کند.

دفتر کل مرکزی (Central Ledger)

اصطلاح دفتر کل مرکزی به سازمانی گفته می‌‌‎‌شود که داده‌های مربوط به تراکنش‌ها و سایر موارد مشابه را به‌صورت سازماندهی شده نگهداری می‌کند.

دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger)

اصطلاح رایج دفتر کل توزیع شده سیستمی است که در آن تمام اطلاعات مربوط به تراکنش‌‌ها و مقدار سرمایه‌ها به صورت گسترده ثبت شده‌اند. روش توزیع اطلاعات در این دفتر دیجیتالی باعث افزایش امنیت اطلاعات و کاهش خطر هک شدن آنها شده است.
برای مثال، بلاک چین هم یک دفترکل توزیع شده به حساب می‌آید که در ابتدا فقط با هدف پیگیری تراکنش‌های بیت کوین ساخته شده بود.
بلاک چین یک دفترچه دیجیتالی از تمام معاملات انجام شدۀ یک رمزارز خاص است. این زنجیره بلاک شامل بلاک‌های جداگانه‌ای است که از طریق امضای رمزنگاری به یکدیگر متصل می‌شوند. هر بار که بلاک کامل شود، به عنوان یک بلاک جدید به بلاک چین اضافه می‌شود.
blockchain بطور مکرر در هزاران کامپیوتر در سراسر جهان کپی و ذخیره می‌شود. از آنجایی که هیچ نسخه اصلی در یک مکان خاص وجود ندارد، بلاک چین یک فناوری غیرمتمرکز محسوب می‌‌شود و همه نسخه‌های آن با هم برابرند.

Double spending (دوبار خرج کردن)

اگر کاربر تلاش کند که به صورت همزمان، یک رمزارز را در ۲ جای مختلف خرج کند، اصطلاح دوبار خرج کردن یا خرج کردن مضاعف را بکار می­‌برند.

۵۱% Attack (حمله ۵۱ درصدی)

اگر بیش از نیمی از شبکه بلاک چین توسط فرد یا گروهی از افراد کنترل شود، امکان ایجاد اختلال در شبکه وجود خواهد داشت (تأثیرات منفی مانند متوقف کردن استخراج، خرج کردن مضاعف یا تغییر تراکنش‌­ها).

ما در مقاله آیا حمله ۵۱ درصدی به بلاک چین بیت کوین امکان دارد؟، مفصل در مورد حمله ۵۱ درصدی صحبت کرده‌ایم.

KYC (احراز شناخت مشتری)

احراز شناخت مشتری (Know Your customer) برای توصیف قوانینی به‌­کار می­‌رود که طبق آنها، فروشنده باید اطلاعات کاملی از هویت خریدار داشته باشد. این اطلاعات برای تایید و احراز هویت کاربران استفاده می­‌شود و در تراکنش­‌های با حجم زیاد ضروری است.

اصطلاحات مربوط به کیف پول‌های ارز دیجیتال

اصطلاحات ارز دیجیتال درباره کیف پول

کیف پول ارز دیجیتال یکی از مهم‌ترین ابزارهای کاربران دنیای کریپتوکارنسی است. دانستن اصطلاحات ارز دیجیتال مرتبط با کیف پول برای هر تریدری یک ضرورت است. در این بخش مهم‌ترین این اصطلاحات را معرفی کرده‌ایم.

Address (آدرس کیف پول)

آدرس کیف پول، رشته­‌ای از حروف و اعداد است که به عنوان شماره حساب برای معاملات رمزنگاری شده محسوب می‌‌شود. آدرس­‌ها می­‌توانند به صورت عمومی به اشتراک گذاشته شوند. هر کوین یک آدرس منحصربه‌فرد دارد که مشخص می­‌کند روی بلاک چین قرار دارد. این آدرس، موقعیت مکانی است که در آن داده‌ها ذخیره شده و هر گونه تغییر در آن ثبت می­ شود.

برای خرید و فروش بیت کوین و سایر رمزارزها، تنهای چیزی که باید در اختیار دیگران قرار دهید، همین آدرس کیف پول است. هر بار که تراکنشی را در شبکه انجام می‌دهید، می‌توانید از یک آدرس منحصربه‌فرد و جدید استفاده کنید.

Public Key (کلید عمومی)

کلید عمومی یک آدرس کیف پول منحصربه‌فرد است که شامل رشته‌ای از اعداد و حروف می­‌شود. عملکرد کلید عمومی مشابه شماره حساب بانکی شماست که برای دریافت رمزارز استفاده می‌شود.

Private key (کلید خصوصی)

رشته­‌ای از اعداد و حروف که برای دسترسی به کیف پول شما استفاده می‌شود، کلید خصوصی نام دارد. در حالی که کیف پول شما توسط یک کلید عمومی نشان داده می­‌شود؛ کلید خصوصی، رمز عبور کیف پول شماست که باید از آن مراقبت کنید. شما هنگام فروش یا برداشت رمزارزها به این کلید نیاز دارید، زیرا این کار به عنوان امضای دیجیتالی شما محسوب می‌­شود.

Signature (امضاء)

زمانی که یک معامله در شبکه بلاک چین انجام می­‌دهید، باید معامله را با کلید خصوصی خودتان امضا کنید. این امضای رمزنگاری شده، به شما اجازه می­‌دهد که مالکیت خود را اثبات کنید.

Hot wallet (کیف پول گرم)

کیف پول گرم، به نوعی از کیف پول گفته می‌شود که به اینترنت متصل است و می‌تواند یک برنامه تحت وب یا یک برنامه موبایل باشد. استفاده از کیف­ پول‌های گرم آسان است، اما در مقایسه با سایر کیف پول­‌ها، از امنیت کمتری برخوردار هستند، زیرا ممکن است هکرها ب­توانند از طریق اینترنت به این نوع کیف پول­‌ها دسترسی پیدا کنند.

Cold wallet (کیف پول سرد)

کیف پول سرد، یک نوع کیف پول است که همواره به اینترنت متصل نیست. برای مثال، می‌­توانید چنین نرم‌افزاری را در درایو USB نصب کنید. کیف پول­‌های سرد بسیار امن ­تر از کیف­ پول‌های گرم هستند، زیرا هکرها برای دستیابی به کیف پول شما، به دسترسی فیزیکی نیاز دارند.

Software Wallet (کیف پول نرم­ افزاری)

کیف پول نرم‌افزاری یک شکل رایج از کیف پول است که در آن کلید خصوصی برای فرد در پرونده‌­های نرم‌افزاری روی کامپیوتر ذخیره می‌شود (کیف پول نرم‌افزاری مانند تراست ولت).

Hardware Wallet (کیف پول سخت ­افزاری)

کیف پول سخت‌افزاری یک وسیله فیزیکی، شبیه به USB است که اطلاعات مربوط به رمزارزها را در خود ذخیره می­‌کند و امن‌ترین راه برای نگهداری رمزارزها محسوب می‌شود (کیف پول سخت‌افزاری مانند لجر نانو اس).

Paper Wallet (کیف پول کاغذی)

ذخیره کردن رمز کیف پول (کلید خصوصی) روی یک سند فیزیکی، آن را به یک کیف پول کاغذی تبدیل می‌کند.

Cold Storage (ذخیره­ سازی سرد)

ذخیره‌­سازی سرد، اصطلاح دیگری است که برای یک “کیف پول کاغذی” یا “کیف پول سخت‌افزاری” استفاده می‌شود.

استخراج رمزارز به فرآیندی گفته می­‌شود که طی آن، یک سری محاسباتی ریاضی برای تأیید تراکنش­‌ها و تولید رمزارز انجام می­‌شود.

اصطلاحات مربوط به تراکنش ارزهای دیجیتال

تراکنش‌های ارز دیجیتال، هسته اصلی این دنیا را در بر دارند. در این بخش از اصطلاحات ارز دیجیتال، دو مورد از مهم‌ترین اصطلاح مربوط به تراکنش‌ها را بررسی می‌کنیم.

Confirmation (تأیید)

هر بار که تراکنش جدیدی در شبکه صورت می­‌گیرد، ماینرها، اعتبار و صحت تراکنش را بررسی و تأیید می‌کنند. برای اینکه تراکنش شما انجام شود، باید تاییدیه‌های موردنیاز را از شبکه دریافت کند.

 Transaction Fees (کارمزدهای تراکنش)

برای انجام تراکنش در شبکه رمزارزها، کاربر باید هزینه‌ای را بابت تایید تراکنش پرداخت کند. این هزینه‌ها با توجه به وضعیت شبکه و ترافیک آن، متغیر خواهد بود. اگر بخواهید تراکنش شما سریع‌تر تایید شود، باید کارمزد بیشتری پرداخت کنید.

اصطلاحات ارزهای دیجیتال مربوط به سرمایه‌گذاری

اصطلاحات ارز دیجیتال درباره سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری در دنیای کریپتوکارنسی اگر به صورت آگاهانه انجام شود، می‌تواند بسیار سودمند باشد. در این بخش برخی از اصطلاحات ارز دیجیتال مربوط به سرمایه‌گذاری را معرفی می‌کنیم.

Pump & Dump (پامپ و دامپ)

زمانی که گروهی از سرمایه‌گذاران تصمیم بگیرند قیمت رمزارزها را به صورت مصنوعی افزایش یا کاهش دهند، پامپ و دامپ اتفاق می‌افتد.

برخی از سرمایه‌گذاران زمانی که قیمت یک رمزارز پایین است، اقدام به خرید می‌کنند. سپس، با تبلیغات و اخبار دورغین باعث افزایش قیمت می‌شوند (پامپ) و به دیگران اعلام می‌کنند که الان بهترین زمان خرید است. بنابراین، تقاضا برای آن رمزارز زیاد می‌شود و سرمایه‌گذاران سودجو ارزهای خود در بالاترین قیمت می‌فروشند. بعد از مدتی، قیمت ها کاهش پیدا می‌کند (دامپ) و افراد بی تجربه بخشی از سرمایه خودشان را در این بازار از دست می‌دهند.

ATH (اوج قیمت بی سابقه)

اصطلاح ATH مخفف عبارت all-time high است که کاربرد زیادی در پیگیری بازار ارز دیجیتال دارد. این اصطلاح برای توصیف شرایطی به ­کار می­‌رود که در آن ارز دیجیتال به بالاترین قیمت خود رسیده است.

ATL (کمترین قیمت بی سابقه)

اصطلاح ATL نقطه مقابل ATH است که از عبارت all-time low گرفته شده و نشان می­‌دهد که ارز دیجیتال به کمترین قیمت خود رسیده است.

FOMO (فومو یا ترس از دست دادن)

اصطلاح فومو از حروف اول عبارت “fear of missing out” گرفته شده که در زبان فارسی به معنای «ترس از دست دادن» است. این اصطلاح برای افرادی استفاده می­‌شود که با بالا رفتن ارزش بعضی از سرمایه­‌ها، بدون درنظر گرفتن شرایط و از روی هیجان اقدام به خرید می‌­کنند تا از بقیه سهامداران عقب نیافتند.

همچنین زمانی که فرد سهمی را نمی‌­خرد و ارزش آن سهم بالا می‌­رود، احساس جا ماندن و آزردگی به او دست می‌­دهد که به آن فومو می­‌گویند. به­‌طور کلی، احساسات و هیجاناتی که باعث می‌­شوند یک سهامدار در مواقع بالا بودن قیمت­‌ها تصمیمات نادرستی بگیرد، فومو نام دارند.

Bears (خرس‌ها)

در بین کاربران ارز دیجیتال، به افرادی که همیشه حس بدبینی نسبت به قیمت ارزها دارند و روند بازار را رو به پایین پیش‌بینی می‌کنند، خرس گفته می‌شود. بر همین اساس، اصطلاح bearish هم به ‌­وجود آمده که از کلمه bear گرفته شده و به همان حس بی ­اعتمادی در بازار اشاره می‌کند.

Bear Market (بازار خرسی)

این اصطلاح با توجه به شکل دست‌های رو به پایین خرس هنگام مبارزه به­ وجود آمده است (بازار نزولی).

بازار خرسی به بازاری گفته می‌­شود که درآن قیمت‌هاثابت هستند یا اینکه روندی رو به پایین دارند. در این وضعیت کاربران نسبت به خرید و فروش ارزها اطمینان کافی ندارند.

 Bear Trap (تله خرسی)

 تله خرسی در اثر نفوذ برخی از سرمایه‌داران در روند بازار به ­وجود می‌آید که طی آن قیمت‌های ساختگی به کاربران نشان داده می‌شود تا آنها معامله‌های خود را بر اساس این قیمت‌های غیر واقعی انجام دهند.

این تله به این صورت است که در تحلیل تکنیکال، سیگنالی نادرست ایجاد می‌شود که سیر صعودی بازار را از دید کاربران دیگر پنهان ­کند.

کاربران با توجه به این تحلیل تکنیکال نادرست، از روند رو به افزایش قیمت‌ها آگاهی ندارند و تصور می­‎‌کنند که بازار روند نزولی دارد. در نهایت، این وضعیت به سود سرمایه‌گذرانی تمام می‌شود که به­ طور نامحسوس این تغییرات را ایجاد کرده‌اند.

Bulls (گاوها)

به کاربرانی که همواره نسبت به بالا رفتن ارزش سرمایه‌های خود امید دارند و نسبت به بازار و قیمت‌ها خوشبین هستند، گاو می‌گویند.

با توجه به این اصطلاح، کلمه Bullish هم مورد استفاده قرار می‌گیرد که ریشه آن کلمه Bull هست و به افکار مثبت در مورد ارزها و انتظار بالا رفتن قیمت اشاره دارد.

Bull Market (بازار گاوی)

مانند اصطلاح بازار خرسی، این اصطلاح با توجه به شکل شاخ‌های رو به بالای گاو هنگام مبارزه به­ وجود آمده است که در بازار هم به همین منظور استفاده می‌شود (بازار صعودی).

در صورتی که بازار روند صعودی داشته باشد، سرمایه‌گذاران با اطمینان خاطر معامله انجام دهند و امید به افزایش قیمت­‎‌ها وجود داشته باشد، بازار گاوی ایجاد می‌شود.

Bull Trap (تله گاوی)

این تله هم مانند تله خرسی، سیگنال نادرستی است که در تحلیل تکنیکال ایجاد می‌شود با این تفاوت که در تله گاوی، روند نزولی بازار از دید سرمایه‌گذاران پنهان می‌ماند تا آنها متقاعد شوند که بازار به حالت صعودی خود بازگشته است. در نتیجه، کاربران در حالی که از سیر نزولی قیمت‌ها آگاهی ندارند، به معامله‌های خود ادامه می‌دهند که در بیشتر مواقع به ضرر آنها منجر می‌شود.

Arbitrage (آربیتراژ)

در دنیای ارز دیجیتال به سودی که از تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار مختلف به دست می‌آید، آربیتراژ می‌گویند. این سود زمانی به وجود می‌آید که یک سرمایه در بازارهای مختلف قیمت متفاوتی داشته باشد.

برای مثال، ممکن است بیت کوین در یک صرافی به قیمت ۲۰۰۰۰ دلار و به ­طور همزمان در یک صرافی دیگر به قیمت ۱۹۹۰۰ دلار معامله شود. در این شرایط، معامله‌گران می‌­توانند از یک صرافی بیت کوین را ارزا‌ن‌­تر بخرند و همان بیت کوین را به قیمت بالاتر در صرافی دیگر به ­فروش برسانند، به سود به ­دست آمده از این معامله که حاصل تفاوت در قیمت بیت کوین است، آربیتراژ می‌گویند.

اصطلاحات مربوط به استخراج ارزهای دیجیتال

اصطلاحات ارز دیجیتال درباره استخراج

استخراج ارز دیجیتال یکی از روش‌های کسب درآمد در کریپتوکارنسی است. اصطلاحات ارز دیجیتال در بخش استخراج ممکن است برای شما که به فکر استخراج ارز هستید، بسیار مفید باشد.

Block Reward (جایزه بلاک)

ماینرها در ازای کاری که در شبکه بلاک چین انجام می‌دهند، رمزارز پاداش می‌گیرند.

Halving (نصف شدن پاداش استخراج)

پاداش اولین بلاک استخراج شده در سال ۲۰۰۹، ۵۰ بیت کوین بود. این پاداش بلاک هر ۴ سال یکبار، نصف می­‌شود. فرایند نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین، هاوینگ بیت کوین نام دارد.

Mining Pool (استخر استخراج)

اگر تعدادی از ماینرها قدرت محاسباتی خود را در کنار هم جمع کرده و تلاش کنند تا بتوانند معاملات موردنیاز برای شروع یک بلوک جدید در زنجیره را تکمیل کنند، آنها در یک «استخر استخراج» قرار می­‌گیرند. پاداش ماینرها بر اساس میزان مشارکت ماینرها، بین کسانی که در استخر قرار دارند، تقسیم می‌شود. ایده اصیلی این است که حضور در یک استخر استخراج ارزدیجیتال، شانس بیشتری برای داشتن هش‌های موفق را فراهم می­‌کند.

تراکنش‌هایی که در شبکه بلاک چین انجام می‌شوند، به تایید نیاز دارند. جهت اینکار، الگوریتم‌هایی وجود دارد که بر اساس آنها، ماینرها در مورد تایید یا عدم تایید یک تراکنش به توافق می‌رسند. به این نوع از الگوریتم‌ها، الگوریتم اجماع گفته می‌شود. در شبکه‌های بلاک چین، از ۲ الگوریتم کلی «گواه اثبات کار» و «گواه اثبات سهام» استفاده می‌شود.

Proof of work (گواه اثبات کار)

گواه اثبات کار یکی از اصطلاحات ارز دیجیتال است که قطعاً بسیار در مورد آن شنیده‌اید. اثبات کار فرآیندی است که طی آن ماینرها ثابت می‌کنند که روی حل یک مسئله ریاضی در شبکه کار کرده‌اند. هر ماینری که بتواند مسئله موردنظر را حل کند، می‌تواند بلاک جدید را به بلاک چین اضافه کند.

Proof of Stake (گواه اثبات سهام)

گواه اثبات سهام نوعی مکانیزم اجماع است که در آن، ماینرها بر اساس تعداد رمزارزهایی که دارند، انتخاب می‌شوند. به این معنی که هر چه دارایی یا سهام ماینر بیشتر باشد، شانس بیشتری برای تایید بلاک‌های جدید خواهد داشت.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین به بیان ساده یک نوع پول دیجیتالی جدید است. شما می‌توانید بیت کوین را مانند تراکنش‌های بانکی خود برای یک شخص دیگر ارسال کنید. با این تفاوت که دیگر بانک‌ها و موسسات مالی متمرکز یا حتی دولت‌ها نیز از معاملات شما باخبر نخواهند شد.
برای اطلاعات بیشتر پیشهاد می‌کنیم مقاله بیت کوین چیست را مطالعه کنید.

استخراج بیت کوین چگونه انجام می‌شود؟

استخراج بیت کوین امروزه با توجه به سختی شبکه بسیار بالا، امری تقریباً مشکل اما شدنی است. ما در مقاله نگاهی جامع و عمیق به ماینینگ یا استخراج بیت کوین به صورت جامع نحوه استخراج بیت کوین را بررسی کرده‌ایم.

بهترین کیف پول برای بیت کوین کدام است؟

انتخاب‌های بسیاری برای نگهداری بیت کوین وجود دارد. پیشنهاد ما برای نگهداری از بیت کوین به صورت نرم‌افزاری، کیف پول تراست والت است. در صورتی که شما نیازمند ذخیره سازی بیت کوین به صورت آفلاین هستید، ما کیف پول لجر را پیشنهاد می‌کنیم.

(۴۳ امتیاز) - ۴.۴/۵

کارشناس ارشد منابع آب و شیفته­‌ی دنیای نویسندگی. باور دارم همه چی در زندگی­مان به محتوا گره خورده است و همیشه به «محتوای خوب» نیاز داریم. در تلاشم گامی موثر در این مسیر بردارم.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
69 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مسعود م
مسعود م
1 ماه قبل

سلام دوستان لطفا میشه بگید اصطلاح Transaction password به چه معناست ؟ من وقتی از یه حسابم میخوام تتر ارسال کنم میگه علاوه بر آدرس مقصد باید (رمز تراکنش ) رو هم وارد کنی؟ این رمز تراکنش رو از کجا باید بیارم ؟

ر رواقی
ر رواقی
27 روز قبل
پاسخ به  مسعود م

سلام
وقت به خیر
کیف پول یا پلتفرم مبدا تراکنش شما چیست؟ احتمال میدهیم این یک کد تایید دو عاملی از سوی کیف پول مبدا تراکنش باشد که به ایمیل یا شماره تلفن شما ارسال میشود.

سپاس از همراهی شما

محسن سازگار
محسن سازگار
10 ماه قبل

با سلام.
از اطلاعات بسیار بهره بردم.خیلی ممنون.
لطفا در صورت امکان مقاله ای هم در مورد اصطلاحات و تعاریف روش خواندن جداول بازار قیمتها همچون ( شوتینگ استار، تاکوری لاین، سطوح فیبوناچی (حمایت و مقاومت )، چارت، کندل استیک، ریجکشن، ویک یا شدو، پترن و … ) توضیحات ساده، در صورت امکان همراه با عکس نمونه به اشتراک بگذارین خیلی ممنون میشم.
با سپاس فراوان

ر رواقی
ر رواقی
10 ماه قبل
پاسخ به  محسن سازگار

سلام
وقت به خیر
ممنونیم از پیشنهادات شما. قطعا در آینده به این موارد بیشتر پرداخته می‌شود. شما همچنین در پیج اینستاگرام والکس “wallexchange” هم مطالبی مفید در خصوص الگوهای مختلف کندلها و سطوح فیبوناچی می‌توانید مطالعه کنید.

سپاس از همراهی شما

فاطمه جلیلی
فاطمه جلیلی
1 سال قبل

باسلام و درود
ممنون بابت مطالب خوبتون 🌹

ر رواقی
ر رواقی
1 سال قبل
پاسخ به  فاطمه جلیلی

سلام
سپاسگذاریم از حسن توجه شما. امیدواریم امیدوتریم سایر مقالات بلاگ را در زمینه اصطلاحات کریپتویی مانند مارکت کپ یا وام کریپتویی هم مطالعه کنید. اگر موضوع خاصی برای پرداختن مد نظز شماست آن را با ما در میان بگذارید.

محمد
محمد
1 سال قبل

سلام ممنون از شما خیلی عالییی

ر رواقی
ر رواقی
1 سال قبل
پاسخ به  محمد

سلام
وقت شما به خیر
بدون شک رضایت شما کاربر عزیز باعث افتخار و دلگرمی ما خواهد بود. پیشنهاد می‌کنیم اگر به مطالعه مقالات آموزشی حوزه کریپتو علاقه‌مندید، مقاله پرایس اکشن چیست یا مقاله دیفای چیست را هم مطالعه کنید. ما همیشه منتظر شنیدن نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم. در پایان اگر موضوع یا مقاله‌ای مد نظرتان است تا در بلاگ والکس به آن پرداخته شود حتما آن با ما در میان بگذارید.

سپاس از همراهی شما

مهدی
مهدی
1 سال قبل

بسیارعالی وآموزنده بود.خداقوت بده بهتون

ر رواقی
ر رواقی
1 سال قبل
پاسخ به  مهدی

سلام
وقت شما به خیر
بدون شک رضایت شما کاربر عزیز باعث افتخار و دلگرمی ما خواهد بود. اگر به مطالعه مقالات آموزشی حوزه کریپتو علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله پرایس اکشن چیست یا مقاله دیفای چیست را هم مطالعه کنید. ما همیشه منتظر شنیدن نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

سپاس از همراهی شما

مهدی
مهدی
1 سال قبل

بسیار عالی و کاربردی…

ر رواقی
ر رواقی
1 سال قبل
پاسخ به  مهدی

سلام
ممنونیم از همراهی شما کاربرعزیز. امیدواریم سایر مقالات بلاگ را هم مطالعه و مورد قبول شما واقع شوند.

محمد
محمد
1 سال قبل

سلام
عالی بود خوشم اومد.

فروزان زیبائی
فروزان زیبائی
1 سال قبل
پاسخ به  محمد

سلام
وقت به خیر

خوشحالیم که این مقاله والکس توجه شما را جلب کرده است. از شما دعوت می‌کنیم به سایر مقالات بلاگ والکس نیز سر بزنید.

ممنون از همراهی شما

دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس