دسترسی سریع در حال بارگذاری

بیت کوین چیست؛ آموزشی ساده از مفهومی پیچیده

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
در حال بارگذاری ...

همچنان که جهان به آرامی در حال پذیرش ارزهای دیجیتال است، افراد زیادی در سراسر جهان در حال سرمایه­‌گذاری در این بازار هستند. اگر شما هم می­ خواهید در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه­ گذاری کنید یا در این زمینه اطلاعات کسب کنید، با ما همراه باشید تا با بیانی ساده، با اولین و مهم‌ترین ارز رمزنگاری شده بنام بیت کوین آشنا شوید.

در این مقاله، قبل از هر چیزی، در مورد دلایل شکل­ گیری بیت کوین صبحت می­ کنیم و بعد از آن، ماهیت بیت کوین، ویژگی­ ها و چگونگی تولید آن را بررسی خواهیم کرد.

پیشنهاد می کنیم ابتدا مقاله کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) یا رمزارز چیست؟ را مطالعه کنید.

چرا بیت کوین شکل گرفت؟

روش ­های زیادی برای درک فلسفه تشکیل بیت کوین وجود دارد. اجازه دهید با یک مثال شروع کنیم:

فرض کنید امروز نیاز دارید که مبلغی پول را از ایران به استرالیا انتقال دهید. شما به خدمات انتقال بانکی نیاز دارید و در نهایت، برای چنین نقل و انتقال­ های پولی (حواله ­ها)، باید هزینه­ های زیادی را پرداخت ­کنید:

 • هزینه تبدیل پول به ارز
 • هزینه خدمات به بانک برای ثبت سابقه پول و اطمینان از ایمنی
 • هزینه کارمزد معاملات در صورت استفاده از درگاه­ های پرداختی مانند پی پال (PayPal)

بنابراین، شما برای نقل و انتقالات داخلی و بین المللی، باید مبلغ زیادی از مبلغ انتقال را (بین 2 تا 10 درصد و گاهی بیشتر) به عنوان هزینه “خدمات” به واسطه­ هایی مانند بانک پرداخت کنید. برای مثال، اگر بخواهید 100 دلار را از کشور ایران به کشور دیگری انتقال دهید، باید هزینه ­ای بین 2 تا 10 دلار بابت این انتقال پرداخت کنید.

در واقعیت، همه چیز روی یک دفترچه (سوابق بانکی) کنترل می ­شود و پول فقط به صورت دیجیتالی از یک حساب به حساب دیگر منتقل می­ شود.

اگر همه چیز به صورت دیجیتالی انجام می­ شود، پس چرا شما باید اینقدر پول از دست دهید؟

وجود واسطه­ هایی مانند بانک و درگاه­ های پرداختی، باعث افزایش هزینه معاملات می ­شود که این هزینه ­ها در معاملات کلان، مبلغ قابل توجهی است.

از طرفی، ارزهای کاغذی مانند دلار یا ارزهای دیجیتالی متمرکز مانند پی پال، تحت کنترل گروه خاصی از افراد هستند. برای مثال، دولت آمریکا بدون هیج حد و مرزی می ­تواند به چاپ دلار بپردازد و بازار جهانی را تحت سلطه­ خود قرار دهد.

جهت ایجاد یک سیستم غیرمتمرکز و عمومی، از بین بردن واسطه‌ها و در نتیجه، از بین بردن هزینه­‌های اضافی معاملات، بیت کوین شکل گرفت؛ ارز دیجیتالی که تحت کنترل هیچ کسی نیست و امکان تولید دلخواه و بی‌ ‌رویه برای آن وجود ندارد.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یعنی چه

بیت کوین (bitcoin) که به اختصار BTC نام دارد، یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده است که مستقل از هر کشور یا محدوده جغرافیایی عمل می­ کند و توسط هر کسی که به اینترنت دسترسی داشته باشد، قابل استفاده است. بیت کوین به عنوان یک شبکه نظیر به نظیر (Peer to Peer) برای پرداخت­ های آنلاین ایجاد شده است که نیازی به یک سیستم پاسخگو مرکزی ندارد و تراکنش ­ها بین افراد بدون واسطه انجام می‌شود.

بر خلاف ارز فیات (یا پول­ های بی پشتوانه مانند تومان، دلار، یورو و سایر ارزهای کاغذی)، بیت کوین توسط هیچ کشوری تنظیم نشده است و هیچ دولت یا نهاد خاصی قادر به کنترل آن نیست. بیت کوین­ ها مانند دلار یا یورو چاپ نمی ­شوند؛ آنها توسط کامپیوترهایی در سراسر جهان و با استفاده از یک شبکه امن تولید می­ شوند.

همه چیز درباره ارزهای رمزنگاری شده توسط جامعه عظیمی از کاربران مانند من، شما و سایر افرادی که از آن استفاده می­ کنند، اداره می ­شود. این امر باعث می­ شود تا از انحصار هر شرکت و کشوری خارج شویم و مستقل عمل کنیم.

در واقع، بیت کوین نوعی پول است که ماهیت فیزیکی ندارد و در کیف پول­ دیجیتالی بیت کوین ذخیره می­‌شود. همه چیز بصورت الکترونیکی انجام می­‌شود و خبری از پول فیات (مانند دلار آمریکا یا هر ارز کاغذی دیگر) نیست.

تکامل پول و آغاز حکومت بیت کوین

بیت کوین و سایر رمزارزها آخرین فناوری ارائه شده در حوزه مالی هستند. اگر می‌خواهید در مورد تکامل پول بیشتر بدانید، می‌توانید به مقاله جهان چگونه از مبادله کالا به کالا به رمزارزها رسید؟ مراجعه کنید.

یکی از مهم‌ترین مزیت­ های بیتکوین این است که انتقال آن در سراسر جهان با هزینه­ های بسیار پایین صورت می­ گیرد. همچنین، معامله شما برای دیگران ناشناس باقی می ­ماند؛ فقط فرستند و گیرنده بیتکوین می ­دانند که چه کسانی در این معامله دخیل هستند.

امروزه هزاران ارز رمزگذاری شدۀ دیگری با کارکردها یا مشخصات مختلف وجود دارد که بعد از بیتکوین و بر پایه فناوری بلاکچین ساخته شده­ اند. به اینگونه ارزهای رمزگذاری شده که بعد از بیتکوین ایجاد شده­ اند، آلت کوین (جایگزین بیتکوین) گفته می­ شود. اتریوم، بیت کوین کش، لایت کوین، ریپل و مونرو، معروف‌­ترین و بزرگ‌ترین آلت کوین­ ها هستند.

هر کاربر در شبکه بیت کوین دارای 2 کلید عمومی و خصوصی است. کلید عمومی (قابل مقایسه با شماره حساب بانکی شما) به عنوان آدرسی است که می ­توانید آن را در اختیار هر کسی در هر جای دنیا قرار دهید تا برای شما ارز دیجیتال واریز کند. کلید خصوصی (قابل مقایسه با رمز کارت بانکی شما) به معنای یک رمز محافظت شده است که دسترسی به بیت کوین و انتقال آن، از طریق این کلید امکان­‌پذیر است.

بنابراین، برای خرید بیت کوین، تنها به کلید عمومی نیاز دارید که آن را در اختیار فروشنده قرار دهید ولی برای فروش بیت کوین جهت دسترسی به کیف پول خودتان­، کلید خصوصی حتماً ضروری است.

چه کسی برای اولین بار بیت کوین را معرفی کرد؟

ساتوشی ناکاموتو سازنده بیت کوین

در اکتبر سال 2008، مقاله ­ای با نام مستعار “ساتوشی ناکاموتو” (Satoshi Nakamoto) منتشر شد که بیتکوین را به عنوان یک سیستم پرداخت الکترونیکی مبتنی بر اثبات ریاضی پیشنهاد کرد. ایده این بود که یک وسیله مبادله (مستقل از هر مرجع مرکزی) تولید شود که بتواند بصورت الکترونیکی به روشی مطمئن، قابل اثبات و تغییرناپذیر، منتقل شود. بسیاری معتقدند که ساتوشی ناکاموتو یک شخص نیست و این ارز دیجیتال محصولی از یک گروه برنامه‌نویسی بزرگ است.

آیا بیت کوین پشتوانه­ دارد؟

شاید برایتان سوال شده باشد که بیت کوین چه پشتوانه ­ای دارد. قبل از اینکه در مورد پشتوانه­ این نوع ارزها صحبت کنیم، لازم است بدانیم که دیگر هیچ پول و ارزی در دنیا، پشتوانه ندارد؛ چه ریال ما و چه دلار آمریکا!

در حال حاضر تمام پول­ های دنیا، پول فیات یا بی پشتوانه هستند که از سال 1971 دلار هم به عنوان یک پول بی پشتوانه توسط ریچارد نیکسون، اعلام شد. دلار وقتی به وجود می ­آید که دولت آمریکا آن را چاپ کند. در گذشته، طلا پشتوانه دلار بود و عرضه آن با میزان طلای موجود در خزانه دولت، متناسب بود. اما امروزه، دلار هیچ پشتوانه ­ای ندارد!

پشتوانه بیتکوین به عنوان یک ارز رمزنگاری شده، شبکه امن آن و مردم هستند و استقبال و پذیرش عمومی است که قیمت و ارزش آن را تعیین می­ کند. به این صورت که هر چه افراد بیشتری بیتکوین را بپذیرند و تقاضا افزایش پیدا کند، قیمت بیتکوین روز به روز زیاد می ­شود. برای مطالعه بیشتر در این زمینه، می‌توانید به مقاله پشتوانه بیت کوین چیست مراجعه کنید.

تفاوت بیت کوین با ارزهای سنتی چیست؟

تفاوت بیت کوین با پول معمولی

بیت کوین مانند دلار، یورو یا ین می تواند به صورت دیجیتال معامله می شود. در صورت تمایل هر دو طرف معامله، می­ توان از بیت کوین جهت پرداخت هزینه ­های الکترونیکی استفاده کرد. اما بیت کوین با ارزهای سنتی و فیات تفاوت هایی دارد:

1. تمرکززدایی

مهمترین ویژگی بیتکوین، عدم تمرکز است. هیچ موسسه واحدی شبکه بیتکوین را کنترل نمی­ کند و این برنامه توسط یک شبکه آزاد کامپیوتری که در سراسر جهان پخش شده­ اند (نودها)، اداره می­ شود.

2. عرضه محدود

ارزهای فیات (دلار، یورو، ین و غیره) عرضه نامحدودی دارند؛ بانک های مرکزی می­ توانند به اندازه دلخواه آنها را چاپ کنند و می­ توانند نسبت به دیگران، ارزش پول را دستکاری کنند. در این صورت، دارندگان ارز، هزینه­ های دستکاری و تغییر را متحمل می­ شوند. در مقابل، عرضه بیت کوین محدود بوده و تعداد کل بیت کوین­ ها، 21 میلیون است.

3. حفظ هویت

در حالی که معمولاً هویت کاربران پرداخت های الکترونیکی سنتی (به منظور تأیید صحت و سایر قوانین) شناسایی می­ شود، در معاملات بیت کوین، کاربران ناشناس باقی می­ مانند. از آنجایی که یک “اعتبارسنج” مرکزی وجود ندارد، کاربران هنگام ارسال بیت کوین به کاربر دیگر نیازی به شناسایی خود ندارند.

هنگامی که یک درخواست معامله ارسال می­ شود، شبکه کلیه معاملات قبلی را بررسی می­ کند تا تأیید کند که فرستنده دارای بیت کوین لازم و همچنین اختیار ارسال آنها است. در عمل، هر کاربر با آدرس کیف پول خود مشخص می ­شود و برای خرید و فروش بیت کوین سیستم نیازی به شناخت هویت وی ندارد.

بر خلاف نظام سنتی که کل سوابق تراکنش­ ها در بانک مرکزی نگه­داری می­ شود، در شبکه بیت کوین، هیچ فرد یا بانکی، دفترچه معاملات ما را حفظ نمی ­کند؛ دفترچه در دسترس همه است و معاملات به آدرس کیف پول دیجیتالی ما پیوند دارد. برخلاف معاملات عادی که در آن باید مشخصات شخصی خود را وارد کنید، هنگام خرید بیت کوین تنها چیزی که هر کسی مشاهده خواهد کرد، آدرس کیف پول شماست. این امر، ناشناس بودن و امنیت معاملات آنلاین را تضمین می­ کند.

4. تغییر ناپذیری

معاملات بیت کوین برخلاف معاملات فیات الکترونیکی، قابل برگشت نیست. هیچ “داور” اصلی وجود ندارد که بتواند بگوید: “باشه، پول را برگردان”

اگرچه ممکن است این تغییر ناپذیری برخی از افراد را ناراحت کند؛ زیرا در این صورت، هرگونه معامله در شبکه بیت کوین را نمی­ توان با مشکل مواجه کرد.

5. تقسیم­ پذیری

کوچک‌ترین واحد یک بیت کوین، ساتوشی نام دارد. ساتوشی یک صد میلیونم بیت کوین (0.00000001) است (یک بیت کوین برابر است با صد میلیون ساتوشی). بنابراین، با استفاده از بیت کوین، می­ توان معاملات خرد را انجام داد؛ معاملات کوچکی که از طریق پول سنتی امکان ­پذیر نیستند.

مقایسه بیت کوین با پول معمولی

بیت کوین چگونه کار می­ کند؟

چالش اصلی که در رابطه با کارکرد یک سیستم پرداخت دیجیتال وجود دارد این است که مطمئن باشیم هیچ فردی بیشتر از یک بار، یک مقدار پول را برای پرداخت و یا سرمایه­ گذاری مصرف نمی‌کند. این را می­ دانیم که این امر برای پول­ های رایج مانند ریال، توسط بانک مرکزی کنترل می‌شود. اما نوآوری اصلی که بیت کوین را خاص می­ کند، این است که در شبکه برای تأیید معاملات، همه افراد حاضر در شبکه باید معامله را تأیید کنند. بیت کوین در سیستم خود از یک قدرت توزیع شده استفاده می ­کند؛ تمام شبکه بررسی می ­کند که همه چیز به درستی انجام می­ شود و هر بیت کوین فقط یکبار مصرف می­ شود.

بیت کوین بر اساس فناوری بلاکچین (blockchain) کار می­ کند. بلاکچین به معنای جایی است که همه‌ی تراکنش­ های تایید شده در مکانی به نام بلاک ثبت می‌شوند. در واقع، بلاکچین یک دفتر کل توزیع شده (عمومی) است که کل شبکه به آن اعتماد دارد و هر کاربری که در آن مشارکت دارد، یک نسخه از این دفتر را دارد. در بلاکچین هیچ نسخه اصلی وجود ندارد و همه نسخه­ ها با هم برابرند. هر تراکنشی که تأیید می ­شود (از جمله بیت­کوین­ هایی که تازه اضافه شده است)، در قالب بلاک به بلاکچین اضافه می شود.

کار تأیید معاملات توسط ماینرها انجام می‌شود که از کامپیوترهای خود برای تأیید معاملات استفاده می‌کنند. ماینرها، معادلات و مسائل ریاضی پیچیده­ ای را حل می­ کنند و یک بلاک در شبکه ایجاد می‌شود. بعد از گذشت چند ساعت از ثبت هر تراکنشی روی بلاکچین، پاک کردن و حذف کردن آن غیرممکن است.

تمامی بیت کوین­ هایی که می­ توان استخراج کرد، 21 میلیون است و تاکنون بیش از 18 میلیون بیت کوین استخراج شده است. هر 10 دقیقه یکبار، یک بلاک جدید در شبکه ایجاد می­ شود و شبکه بیت کوین به صورت خودکار معادلات ریاضی را پیچیده ­تر می ­کند (استخراج بیت کوین سختر از قبل می ­شود). اگر بتوان خیلی سریع بیت کوین­ ها را استخراج کرد، افزایش بیش از حد و ناگهانی بیت کوین، منجر به تورم می­ شود. بنابراین، نرم ‌افزار بیت کوین به ­گونه­ ای طراحی شده است که اگر بیت کوین به راحتی استخراج شود، شبکه محدودیت بیشتری را اعمال می ­کند.

بیت کوین چگونه کار می کند

در ژانویه سال 2009، هنگامی که اولین نسخه نرم افزار متن باز بیتکوین در دسترس قرار گرفت، اولین بلاک با نام “بلاک پیدایش” (Genesis block) استخراج شد و 50 بیتکوین به عنوان پاداش به کسی که اولین بلاک را استخراج کرد، به آدرس 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa ارسال شد. هر بار که یک بلاک جدید استخراج می­ شود، ماینر مقداری بیت کوین به عنوان پاداش استخراج دریافت می‌کند.

چرا باید از بیت کوین استفاده کنیم؟

دلایل زیادی وجود دارد که نشان دهندۀ اهمیت بیت کوین به عنوان یک ارز جهانی است:

 1. بیت کوین به عنوان ارز برتر در 5 سال گذشته انتخاب شده است.
 2. به عنوان یک واحد پول جهانی، می­ توانید بدون هیچ نگرانی در مورد هزینه­ های انتقال بین المللی، بیت کوین را به هر کسی در هر کجای دنیا ارسال کنید و به خرید و فروش بیت کوین بپردازید.
 3. هیج کس نمی ­تواند بودجه­ و سرمایه شما را قفل و دسترسی شما را قطع کند، زیرا شما بیت کوین را در یک کیف پول امن مانند بلاکچین نگه­داری می ­کنید.
 4. بیت کوین قابلیت ذخیره به صورت آفلاین را دارد و می­ توان از سرقت آن جلوگیری کرد.
 5. بیت کوین یک پدیده اقتصادی جهانی است که بدون تورم است و به آینده مالی بهتر، کمک خواهد کرد.
 6. به بازار بیت کوین می توان به عنوان یک فرصت سرمایه­ گذاری نگاه کرد؛ می‌توان با استفاده از آن سرمایه‌گذاری کرد و از سود آن بهره‌مند شد (البته فراموش نکنید که بازار بیت کوین نیز مانند سایر بازارهای مالی، با ریسک و نوسان همراه است).

در مقاله زیر، در مورد بیت کوین و مزایای آن بیشتر صحبت کرده‌ایم.

چگونه از بیت کوین استفاده کنیم؟

استفاده از بیت کوین

همانطور که گفتیم، هیچ شخص، شرکت یا دولتی بیت کوین را کنترل نمی­ کند، پس هر کسی می­ تواند صاحب این رمزارز شود. جهت استفاده از بیت کوین برای اهداف شخصی و تجاری، شما به یک کیف پول امن دیجیتال و اینترنت نیاز دارید و می توانید مانند پول معمولی از آن استفاده کنید: انتقال، دریافت و ذخیره.

هنگامی که برای اولین بار، کیف پول بیت کوین خود را تنظیم می­ کنید، از شما خواسته می ­شود که یک کلید خصوصی تنظیم کنید و این مهم‌ترین بخش امنیتی است. بهترین کار این است که کلید واژه خود را بر روی یک کاغذ بنویسید و آن را در جایی ایمن نگه دارید. از آنجایی که هیچ بانک یا واسطه­‌گر مالی هرگز به کیف پول شما  دسترسی ندارد، شما وظیفه امنیت آن را بر عهده دارید.

نکته مهم: هرگز کلید خصوصی خود را با کسی به اشتراک نگذارید!

اگر صاحب شغلی هستید و قصد دارید بیت کوین را به عنوان یک ابزار تجارت بپذیرید، به 3 ابزار نیاز دارید:

 1. یک کیف پول دیجیتال امن جهت دریافت پرداخت­‌ها
 2. استفاده از درگاه پرداخت بیت کوین
 3. انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال مطمئن جهت تبدیل بیت کوین به پول و ارز فیات (تومان، دلار و غیره)

کیف پول بیتکوین را می ­توانید روی رایانه یا تلفن همراه خود نصب کنید. پس از نصب، یک آدرس کیف پول ایجاد می­ شود و می­ توانید از این آدرس برای دریافت بیتکوین از هر کس در هر جای دنیا استفاده کنید. هر کیف پول می­‌تواند یک یا چند “آدرس کیف پول” داشته باشد. این یک آدرس اینترنتی منحصربه‌فرد برای اطمینان از ناشناس بودن معاملات است که به شما در حفظ امنیت کمک می­ کند.

نکته:

برای دریافت بیتکوین از صرافی یا فرد موردنظر، شما با آدرس عمومی بیتکوین سروکار دارید. این آدرس، عمومی است و هیچ کس نمی تواند از آن برداشت کند، مگر اینکه به اطلاعات حساب کاربری شما یا کلید خصوصی‌تان دسترسی داشته باشد. آدرس های عمومی بیت کوین که برای دریافت بیتکوین در اختیار صرافی یا فرد خاصی قرار می گیرد، هیچ مشکلی از نظر امنیتی ایجاد نمی کنند. موردی که اهمیت دارد، کلیدهای خصوصی، اطلاعات حساب کاربری، کلمات بازیابی کیف پول و غیره است. بنابراین در مورد امنیت آدرس عمومی بیتکوین، خیالتان راحت باشد. برای مثال، آدرس عمومی بیتکوین من به صورت زیر است:

۱AyPDv3x5eJSkUPJ4MTVDTaLDRjVwcShBV

هیچ کس نمی تواند از حساب من برداشت کند، مگر اینکه اطلاعات حساس من را بداند. از این آدرس می توانم برای دریافت بیتکوین استفاده کنم.

خرید و فروش بیت کوین

بیت کوین

یکی از ساده ­ترین روش ­ها برای خرید و فروش بیت کوین، استفاده از صرافی ارزهای دیجیتال مانند والکس یا بایننس است. ابتدا یک حساب کاربری ایجاد کنید، پس از تأیید هویت خود، می­ توانید به خرید و فروش بیت کوین بپردازید.

توصیه ما این است که جهت فعالیت در این حوزه یک پلتفرم مطمئن و ساده را انتخاب کنید و ابتدا، سرمایه­ گذاری خود را با مبالغ خیلی کم شروع کنید؛ حتی 100 هزار تومان!. بعد از آنکه کاملاً با سیستم آشنا شدید و تصمیم قطعی برای سرمایه ­گذاری­ های بزرگ گرفتید، به صورت حرفه ­ای کار خود را در بازار رمزارزها شروع کنید.

جمع بندی

 • مفهوم بیتکوین هیچ فرقی با ارزهای موجود یا کالاهایی مانند طلا و نقره ندارد. تفاوت قابل توجه این است که بیتکوین و آلت کوین­ ها وعده یک سیستم مالی را می­ دهند که توسط هیچ موسسه مالی قابل دستکاری و کنترل نیست.
 • تاکنون افراد زیادی خود را سازنده بیتکوین معرفی کرده ­اند اما هویت هیچ یک ثابت نشده است و هنوز هم معلوم نیست که سازنده اصلی این رمزارز کیست.
 • بیتکوین بر پایه فناوری بلاکچین طراحی و ایجاد شده است. بلاکچین مانند دفترچه فیزیکی است که توسط بانک ها نگهداری می­ شود. تنها تفاوت این است که بلاکچین توسط عموم مردم حفظ می­ شود و هر کسی می­ تواند از این دفترچه راهنما برای معامله ارزهای دیجیتال استفاده کند.
 • هنگامی که یک بلاک در شبکه بیتکوین وارد می‌شود، همه‌ افراد از ایجاد آن بلاک مطلع می‌شوند. در نتیجه، امکان دزدی و کلاه­برداری در شبکه از بین می‌رود.
 • تعداد بیتکوین­ ها محدود است و استخراج آن به مرور زمان پیچیده ­تر می شود. بنابراین، هیچ بانک مرکزی امکان ایجاد گروهی از بیتکوین ­ها را ندارد و در تبع آن، نمی‌تواند از ارزش آن کم کند.
 • بیتکوین بستری را فراهم کرده است که افراد و گروه­ هایی که از کنترل دولت­ ها و بانک­ ها بر روی پول­‌هایشان ناراضی هستند، به سیستم اعتماد کرده و از آن استقبال می­ کنند.
 • پشتوانه بیتکوین، پذیریش عمومی است؛ هر چقدر این پذیرش و تقاضا بیشتر شود، ارزش بیتکوین نیز بیشتر می­ شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ وایت پیپر بیت کوین چیست را نیز بخوانید. وایت پیپر یا گزارش عملکرد، گزارشی است که در آن توسعه دهندگان به بیان جزئیات طرح یا سیستم‌شان می‌پردازند. در سال 2008، ساتوشی ناکاموتو نیز وایت پیپری از بیت کوین منتشر کرد.

از زمان تولد بیتکوین در سال 2008 تاکنون، این رمزارز توانسته است جایگاه خود را به عنوان یک تکنولوژی، یک ارز و یک ماشین سرمایه­‌گذاری پیدا کند و موفقیت­‌های چشمگیری داشته است. اما در مورد آینده بیتکوین نمی‌­توان با قطعیت صحبت کرد.

به نظر شما ممکن است بیتکوین در سال‌های آینده آنقدر محبوب و رایج شود که به پول تو جیبی همۀ ما تبدیل شود؟!

امیدواریم این مقاله به عنوان مقدمه ­ای از بیت کوین و دنیای جذاب آن، توانسته باشد به شما در درک مفاهیم اولیه آن کمک کرده باشد.

ثبت نام در والکس با کد دعوت

نویسنده
amini
لیلی امینی
عضو تحریریه والکس
نوشتن و آموزش یکی از بهترین لذت های زندگی من است. می نویسم که یاد بگیرم و یاد بدهم...
نظرات کاربران
نظرات ارسال شده : 30 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

۳۰ پاسخ به “بیت کوین چیست؛ آموزشی ساده از مفهومی پیچیده”

 1. سهیل
  ۰۶ بهمن ۱۳۹۹

  با سلام
  با توجه به این که کار تایید معاملات و تراکنش ها توسط ماینرها انجام می شود و این نکته که ماینرها به عنوان پاداش بیت کوین دریافت می کنند، پس از استخراج تمامی بیت کوین ها و نبود پاداش، چه لزومی به ادامه ی فعالیت ماینرهاست؟
  و آیا با عدم فعالیت ماینرها پس از استخراج تمامی بیت کوین ها، تراکنش ها قابلیت ثبت شدن را دارا هستند؟
  اگر جواب منفی است، آیا می توان انتظار داشت که بیت کوین ها پس از استخراج کامل، به ارزی بی ارزش تبدیل شوند؟

  • لیلی امینی
   ۰۶ بهمن ۱۳۹۹

   سلام آقای سهیل

   پاداش ماینرهای بیت کوین از دو قسمت تشکیل می‌شود: یکی پاداش استخراج بلاک که توسط بلاکچین بیت کوین به ماینر داده می شود. یکی هم کارمزد تایید تراکنش هایی که در شبکه انجام می‌شوند. پس اگر زمانی تمام بیت کوین ها استخراج شوند، تا جایی که کاربران در شبکه تراکنش و معامله انجام دهند، کارمزد شبکه باقی می‌ماند و به ماینرها تعلق می‌گیرند.
   پیش بینی بیشتر متخصصان این است که تا آن زمان، قیمت بیت کوین آنقدر بالا رفته است که تایید تراکنش ها و دریافت کارمزد شبکه برای ماینرها به صرفه است و آن‌ها را برای ماندن در شبکۀ استخراج تشویق می‌کند. تا زمانی که ماینرها در شبکه باقی بمانند هم تراکنش ها در بلاک‌های جدید ثبت خواهند شد. تنها پاداش شبکه کاهش پیدا می‌کند.
   پس یک شرط اساسی برای ادامه کار شبکه بعد از تمام شدن ۲۱ میلیون واحد بیت کوین، بالا رفتن قابل توجه قیمت بیت کوین و به صرفه شدن کارمزد تراکنش ها برای ماینرها است که حاضر باشند بر سر آن رقابت کنند.

   با این حال تا تحقق این پیش بینی ها و این شرایط حدوداً ۱۲۰ سال دیگر باقی مانده است. طبق روند استخراج فعلی تا سال ۲۱۴۰ استخراج طول خواهد کشید و تا آن زمان سرنوشت قطعی شبکه نامعلوم است.

   سپاس از همراهیتان

 2. محمد رضا صالح
  ۱۷ دی ۱۳۹۹

  سلام روز خوش ممنون یشم در خصو ارز های دیگر هم توضیح بدین و نحوه خرید و فروش

  • لیلی امینی
   ۱۷ دی ۱۳۹۹

   سلام آقای صالح

   بله حتماً موردی که گفتید را انجام خواهیم داد.
   در مورد تتر و اتریوم و… در بلاگ مقاله نوشتیم و نحوه خرید و فروش آنها نیز مشابه بیت کوین است.

   سپاس از همراهیتان

 3. behrooz
  ۱۱ آذر ۱۳۹۹

  سلام خسته نباشین بیت کوین چطوری بخرم هرکاری کردم نمیشه

 4. علی
  ۰۶ آبان ۱۳۹۹

  سلام ، آیا معاملات بیت کوین و کلا ارز های دیجیتال دو طرفه است ، مثل فارکس هم معامله سل و یا بای داشته باشیم

  • لیلی امینی
   ۱۰ آبان ۱۳۹۹

   سلام آقای علی

   بله؛ معاملات ارز دیجیتال دو طرفه است. بعد از خرید ارز دیجیتال، می توانید آن را بفروشید یا در کیف پول تان نگهداری کنید.

   سپاس از همراهیتان

 5. نرگس
  ۰۹ مرداد ۱۳۹۹

  سلام، وقت بخیر، ممنون بابت این مقاله مفید. لطفا اشتباهات تایپی مکرر رو اصلاح بفرمایید.

  • لیلی امینی
   ۰۹ مرداد ۱۳۹۹

   سلام خانم نرگس

   خواهش میکنیم، بله حتما مجدد مقاله از نظر نگارشی بررسی و ویرایش خواهد شد.

   سپاس از همراهیتان

 6. ذبیح الا رستمی
  ۲۶ تیر ۱۳۹۹

  تشکر خانم امینی
  یه سوال فنی داشتم خدمتون اینکه الان والکس عضو شدم و سریعا مبلغ ۱۰ میلیون بیت بخرم و اصلا دیگه بهش دست نزنم چطور هست.یا اینکه مبلغ زیادی حدودا۵۰ میلیون بخرم میتونم ماهیانه سودش برداشت کنم.با تشکر

  • لیلی امینی
   ۲۹ تیر ۱۳۹۹

   سلام آقای رستمی
   خواهش میکنم

   متاسفانه ما نمی توانیم در خصوص خرید یا نخریدن بیت کوین به شما سیگنال بدهیم ولی در حالت کلی بد نیست که بخشی از سرمایه ای که برای سرمایه گذاری کنار گذاشته اید را به صورت طولانی مدت در بیت کوین سرمایه گذاری کنید.

   این بازار مثل بورس میماند و در صورت خرید و فروش میتوانید ماهانه سودتان را برداشت کنید.

   سپاس از همراهیتان

 7. مهدی
  ۰۴ خرداد ۱۳۹۹

  سلامم آیا بیت کوین خطری داره برای من که میخوام با کامپیوتر وارد شم و اطلاعات زیادی تو کامپیوتر دارم
  و بعد اگه بخوام وارد بیت کوین شم باید پولی بدم

  • لیلی امینی
   ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

   سلام آقای مهدی

   پاسخ بخش اول:
   خیر؛ خرید و فروش بیت کوین در صرافی ها و سایت های معتبر، خطری برای اطلاعات شما در کامیپوترتان ایجاد نمی کند.

   پاسخ بخش دوم:
   برای اینکه بتوانید وارد بازار ارزهای دیجیتال شوید، ابتدا در یک سایت ارز دیجیتال مانند والکس ثبت‌نام کنید.
   سپس حساب ریالی خودتان را شارژ کنید و برای خرید بیت کوین اقدام کنید.

   در سایت والکس برای شروع، می توانید با ۱۰۰ هزار تومان هم صاحب بیت کوین شوید.

   لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به مقاله زیر مراجعه کنید:
   آموزش خرید و فروش بیت کوین

   سپاس از همراهیتان

 8. حبیب
  ۰۱ خرداد ۱۳۹۹

  سلام خانم امینی سپاس از مقاله پرمحتوا وکاربردی که مرقوم نمودیدموفق وشادباشید

  • لیلی امینی
   ۰۲ خرداد ۱۳۹۹

   سلام آقای حبیب

   خواهش میکنم؛ خیلی خوشحالیم که این مقاله مورد پسندتان واقع شده.
   از شما دعوت میکنیم از سایر مقالات بلاگ نیز بازدید کنید.

   سپاس از همراهیتان

 9. محسن
  ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

  با سلام خدمت شما خانم امینی.
  ممنون که با صبر و حوصله به سوالات بنده پاسخ دادید.
  سوال دیگه ای برام پیش اومده. آیا راه دیگری برای استخراج بیت کوین به جز خرید ماینر نیز وجود دارد؟ چون دیده ام که اپلیکیشن هایی وجود داره که با اون بیت کوین استخراج می کنند البته با سرعت خیلی کمتر. در صورت صحت, آیا این نوع استخراج هم نیاز به مجوز از وزارت خاصی هست؟
  با تشکر

  • لیلی امینی
   ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

   سلام آقای محسن

   خواهش میکنیم؛ انجام وظیفست.

   اوایل کار بیت کوین، به دلیل اینکه رقابت برای ماینینگ کمتر بود و شرایط برای استخراج راحتر بود، امکان استخراج با تلفن همراه، تبلت یا لپ تاپ وجود داشت اما در حال حاضر استخراج با هر دستگاهی به جز دستگاه ماینر صرفه اقتصادی ندارد. اپلیکشن هایی که برای استخراج روی تلفن همراه یا لپ تاپ نصب می کنید، به شدت به دستگاه شما آسیب خواهند زد و باعث خرابی آن می شود. بنابراین، استفاده از اینگونه روش ها برای استخراج بیت کوین به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

   برای استخراج بیت کوین با استفاده اپلیکشن هایی که نصب می کنید، نیازی به اخذ مجوز نیست.

   سپاس از همراهیتان

   • محسن
    ۰۹ شهریور ۱۳۹۹

    با سلام خدمت شما سرکار خانم امینی بزرگوار،
    من یه سوالی در مورد ارزای دیجیتال (نه فقط بیت کوین) داشتم. می خواستم ببینم این ارزا چه ارزش افزوده ای برای متولیانشون و نیز اعضاشون ایجاد می کنن که می تونن بخشی از سود اون ارزش افزوده رو به اعضاشون بدن؟ به خصوص در مورد بعضی از ارزا که هیچ پول اولیه ای هم از اعضاشون نمی گیرن. به نظر می رسه هیچ ارزش افزوده ای براشون نداره. میشه بیشتر توضیح بدید. آخه می ترسم پولی که از این راه بدست میارم حروم باشه.
    ممنونم

   • لیلی امینی
    ۰۵ مهر ۱۳۹۹

    سلام آقای محسن

    ارزش گذاری ارزهای دیجیتال بر اساس اعتماد و مقبولیت آن ها تعیین می شود و همین موضوع باعث می شود تا قیمت ها تغییر کند. این مسئله برای طلا هم صادق بوده است و همچنین برای هر کدام از این ارزهایی که ارزش زیادی گرفته اند مثل اتریوم، whitepaper (وایت پیپر؛ گزارشی جامع در مورد ارز دیجیتال) نوشته می شود و براساس کارها و مزایای هر کدام از این ارزهای دیجیتال، ارزش آن ها تایید می شود.

    برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارزش ارزهای دیجیتال، لطفاً مقاله زیر را بخوانید:
    ارزش ارزهای دیجیتال در چیست و چه پشتوانه‌ای دارند؟

    سپاس از همراهیتان

 10. محسن
  ۳۱ فروردین ۱۳۹۹

  سلام.
  ممنون از توضیحات خوبتون

  • لیلی امینی
   ۳۱ فروردین ۱۳۹۹

   سلام آقای محسن
   خواهش میکنم؛ از رضایت شما در مورد این مقاله، خیلی انرژی گرفتیم.

   از شما دعوت میکنیم به سایر مقالات ما سر بزنید.

   سپاس از همراهیتون🌷

   • محسن
    ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

    سلام خانم امینی
    ببخشید می خواستم اگر امکان داره به این چند تا سوال من پاسخ بدید:
    ۱- تا چند سال پیش برخی افراد در ایران دستگاهی برقی با عنوان بیت کوین خریداری می کردند و با اون درآمدزایی می کردند. البته گفته می شد که این دستگاه برق زیادی مصرف می کنه. بعدها دولت جلوشون رو گرفت. این دستگاه چطور کار می کرده و آیا ارتباطی با این بیت کوین مجازی داره؟
    ۲- در مورد برخی از رمزارزها مثل pi باید برای خودمون عضو و زیرمجموعه پیدا کنیم بدون هیچ سرمایه گذاری اولیه ای, یه چیزی مثل شرکت های هرمی. اینا چطوری کار می کنند و از کجا اعتبار کسب می کنند. اگه میشه دقیق توضیح بدید.
    ممنونم

   • لیلی امینی
    ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

    سلام آقای محسن

    جواب سوال اول:
    دستگاهی که در مورد آن صحبت کردید، ماینر یا استخراج کننده نام دارد. این دستگاه معادلات پیچیده شبکه بیت کوین را حل می کند. در واقع، تایید تراکنش ها و نظارت بر معاملات بر عهده ماینرها هست و این کار را از طریق فرایند ماینینگ (استخراج) انجام می دهند. در ازای این کار، مقداری بیت کوین به عنوان پاداش به ماینرها تعلق می گیرد و صاحبان این دستگاه ها می توانند بیت کوین های بدست آمده را بفروشند و سود کنند.
    قبلاً سختی شبکه و رقابت برای استخراج بیت کوین پایین بود و افراد به تنهایی با خرید دستگاه ماینر می توانستند بیت کوین استخراج کنند اما اکنون این فرایند سخت تر شده است و ماینرها باید به استخرهای استخراج متصل شوند.
    استخر استخراج جایی هست که گروهی از افراد قدرت پردازشی دستگاه های خود را به اشتراک می گذارند و شانس خود را برای موفقیت در فرایند استخراج بالا می برند. بیت کوین بدست آمده از این روش بین افراد شرکت کننده، تقسیم می شود (بر اساس میزان منابعی که به اشتراک گذاشتند).

    چند وقت پیش در ایران استخراج بیت کوین قانونی اعلام شد؛ مشروط به اینکه مجوزهای لازم از وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) اخذ شود.
    برای کسب اطلاعات بیشتر، لطفاً به مقاله زیر مراجعه کنید:
    آیا خرید و فروش بیت کوین و استخراج آن قانونی است؟

    جواب سوال دوم:
    شبکه pi به نوعی یک شبه پانزی هست و می تواند باعث تلف شدن وقت شما شود و نهایتاً به سود نرسد.

    سپاس از همراهیتان🌷

 11. محمدرضا بهاریان
  ۲۲ فروردین ۱۳۹۹

  با سلام و آرزوی سلامتی
  میخواستم بدونم تو این حرفه ، مشاور یا راهنمای حرفه ای هم وجود داره که ما بتونیم از تجربیاتش بیشتر استفاده کنیم ؟

  • لیلی امینی
   ۲۹ فروردین ۱۳۹۹

   سلام آقای محمدرضا
   ممنون از آرزوی زیبایتان
   ما هم برای شما و سایر کاربران عزیزمان آرزوی سلامتی و شادکامی داریم.

   لطفاً وارد حساب کاربری تان شوید و در بخش “چت آنلاین” این مسئله را مطرح کنید. همکارانم شما را راهنمایی خواهند کرد.

   سپاس از همراهیتون🌷

 12. رضا خوش رفتار
  ۰۵ فروردین ۱۳۹۹

  سلام من عضو والکس هستم و مقداری بیت کوین خرید کردم می توانم اون رو به کیف پول دوستم در خارج از کشور انتقال بدهم

  • لیلی امینی
   ۰۶ فروردین ۱۳۹۹

   سلام آقای رضا
   بله، می توانید به آدرس کیف پولی که موردنظرتان هست، بیت کوین انتقال دهید:

   – برای برداشت از حساب بیت کوین خود باید به قسمت کیف پول مراجعه کنید و بر روی دکمه برداشت در کیف پول بیت کوین کلیک کنید.
   – مقدار ارزی را که می‌خواهید برداشت کنید را وارد نمایید و سپس، آدرس کیف پول مقصد (آدرس کیف پول دوستتان) را وارد کنید.
   – بر روی دکمه ایجاد درخواست برداشت، کلیک کنید.
   – به منظور حفظ ایمنی دارایی شما، ایمیل یا پیامکی (بنا به انتخاب شما) حاوی کد تایید به شما ارسال می‌شود که باید آن را وارد کنید.

   نکته مهم: در نوشتن آدرس کیف‌ پول مقصد، بسیار دقت کنید، چرا که بازگرداندن ارزهای دیجیتال فرستاده شده به آدرس اشتباه غیرممکن است.

   پس از تأیید درخواست برداشت توسط والکس، وضعیت درخواست از تأیید اولیه به تأیید نهایی تغییر می یابد. همچنین پس از ارسال ارز به حساب مقصد، وضعیت به انجام‌ شده تغییر خواهد یافت.

   برای کسب اطلاعات بیشتر، به بخش زیر مراجعه کنید:
   https://wallex.ir/how-to-use

   تشکر از همراهیتون🌷

 13. هاجر
  ۱۱ اسفند ۱۳۹۸

  سلام
  ممنونم بخاطر مطالب مفید و آموزندتون😊
  از معاملات انجام شده و یا رمزارزهای موجود در این سامانه ی دیحیتالی چه سودی عاید بوجودآرنده های بیت کویین و بلاک چین میشه؟!

  • لیلی امینی
   ۱۴ اسفند ۱۳۹۸

   سلام خانم هاجر
   خواهش میکنم؛ ممنون از اینکه نظراتتون رو برای ما ارسال می کنید

   برای ارزهایی دیجیتالی که از قبل توسط به وجود آوردنده ی آن استخراج شدند، ممکن است افزایش خرید و فروش برای صاحب ارز سود داشته باشه. ولی ارز های دیجیتالی مثل بیت کوین که از همون اول با روش پاداش استخراج تقسیم شدند، تنها تراکنش های آن ها در شبکه می تونه به نفع استخراج کنندگان باشه که البته این پاداش آن ها برای ایمن نگه داشتن شبکه هست

   پس این ماینرها (استخراج کنندگان) هستند که می تونند با استخراج سود کسب کنند و البته برای اینکار، باید دستگاه های مخصوص، برق، اینترنت و غیره رو فراهم کنند

   اگر به توضیح بیشتری نیاز هست، در خدمتتون هستیم
   سپاس از همراهیتون🌷