آموزش معامله

تتر چیست؛ با مهمترین استیبل کوین بازار رمزارزها آشنا شوید

استیبل کوین‌ها نقش مهمی در بازار رمزارزها ایفا می‌کنند. منظور از استیبل کوین، رمزارزی است که دارای پشتوانه است و تحت تاثیر نوسانات بازار ارز دیجیتال قرار نمی‌گیرد. مهمترین استیبل کوین بازار، ارز دیجیتال تتر است. در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد که تتر چیست و چرا اهمیت دارد؟ با ما همراه باشید.

تتر چیست؟

تتر (Tether) یک نوع ارز دیجیتال است که تفاوت‌های اساسی با بیت کوین و سایر رمزارزهای بی‌پشتوانه دارد. تتر یک استیبل کوین یا ارز دیجیتال پایدار است. اما چرا به آن کوین پایدار می‌گویند؟

استیبل کوین‌ها پشتوانه‌ای مانند کالا یا دارایی دارند و قیمت آنها به ارزش پشتوانه‌ای که دارند، وابسته است؛ به این معنی که هر تغییری در ارزش پشتوانه، روی رمزارز موردنظر تاثیر می‌گذارد. پشتوانه تتر (USDT)، دلار است و به همین دلیل استیبل کوین نامیده می‌شود. ارزش تتر با 1 دلار آمریکا برابر است.

ارز دیجیتال تتر تنها استیبل کوین بازار رمزارزها نیست و ارزهای دیگری مانند تتر نیز وجود دارد. اما قدرتمندترین استیبل کوین در حال حاضر USDT است. این رمزارز با ارزش بازار حدود 43 میلیارد دلار، بعد از بیت کوین، اتریوم و بایننس کوین، در رتبه چهارم بازار رمزارزها در دنیا قرار دارد.

چرا استیبل کوین‌هایی مانند تتر به وجود آمدند؟

همانطور که می‌دانید، قیمت رمزارزهایی مانند بیت کوین دائماً در حال نوسان است و در روز ممکن است کاهش یا افزایش شدیدی را تجربه کند. پس به دلیل این نوسانات شدید فعلاٌ نمی‌توانیم از بیت کوین در تبادلات مالی روزانه، پرداخت‌ها و قراردادها استفاده کنیم. همچنین سرعت انجام تراکنش‌های بیت کوین پایین است (7 تراکنش در ثانیه). بنابراین، استیبل کوین‌ها به وجود آمدند تا این مشکلات را حل کنند. ارزش‌گذاری ارزهای دیجیتال پایدار بر اساس ارزهای فیات معتبر دنیا مانند دلار انجام می‌شود که توسط بانک مرکزی کشورها مدیریت و کنترل می‌شود.

بنابراین:

 • تریدرها با استفاده از استیبل کوینی مانند تتر، می‌توانند از نوسانات شدید بازار کریپتو در امان باشند.
 • از تتر می‌توان به عنوان دلار استفاده کرد و به آسانی به صرافی‌های خارجی مانند بایننس انتقال دلاری انجام داد.

اکنون که می‌دانید تتر چیست وقت آن است که با چگونگی تولید و مزایا-معایب آن آشنا شوید.

تتر چگونه تولید می‌شود؟

تتر چگونه تولید می‌شود؟

تولید تتر به‌سختی تولید بیت کوین نیست و بر خلاف بیت کوین، عرضه تتر محدودیت ندارد. برای تولید تتر فرایندی به نام ماینینگ یا استخراج وجود ندارد و این رمزارز از سوی یک نهاد متمرکز تولید می‌شود.

به ازای هر تتری که وارد بازار می‌شود، گفته شده 1 دلار آمریکا به‌عنوان پشتوانه این رمزارز در بانک وجود دارد. البته در این مورد شبهاتی وجود دارد و برخی تتر را متهم کرده‌اند که پشتوانه‌ای ندارد؛ این افراد معتقد هستند به ازای تمام تترهایی که تاکنون تولید شده، دلار در ذخایر بانکی نگهداری نشده است.

همانطور که کمی قبل‌تر اشاره کردیم، محدودیتی در عرضه تتر وجود ندارد و میزان عرضه‌ی آن متناسب با میزان تقاضا تغییر می‌کند؛ هرچه تقاضا برای ارز دیجیتال تتر بیشتر باشد، تولید و عرضه آن نیز از سوی نهاد کنترل کننده بیشتر می‌شود.

یک سوال: تا اینجا مشخص شد که تتر همان دلار است، پس چه تفاوتی با آن دارد؟

درست است که ارزش یک تتر برابر یک دلار است اما تراکنش‌های تتر در بستر بلاکچین انجام می‌شوند و غیرمتمرکز هستند. تنها موردی که در مورد تتر به صورت متمرکز انجام می‌شود، تولید و توزیع توکن‌های آن است.

تتر چه مزیت‌هایی دارد؟

 1. سرعت انجام تراکنش‌های تتر بالاست. این ویژگی برای کسانی که می‌خواهند از فرصت‌ آربیتراژ در بازار رمزارزها استفاده کنند، مهم است (سود حاصل از تفاوت قیمت رمزارز در صرافی‌های مختلف، آربیتراژ نام دارد).
 2. قیمت تتر ثابت است و تحت تاثیر نوسانات بازار رمزازها قرار نمی‌گیرد.
 3. کارمزد تراکنش‌های تتر پایین است.
 4. ارز دیجیتال تتر دارای پشتوانه است.
 5. تتر را می‌توان به آسانی به پول نقد تبدیل کرد.

تتر چه معایبی دارد؟

 1. دستکاری در عرضه تتر، ممکن است روی قیمت سایر رمزارزها تاثیر بگذارد.
 2. اگر روزی تتر توسط دلار پشتیبانی نشود، چه اتفاقی برای این استیبل کوین می‌افتد؟

تتر چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

تفاوت تتر با بیت کوین

 1. تتر بلاکچین اختصاصی ندارد (توکن) اما بیت کوین بلاکچین اختصاصی دارد (کوین).
 2. کارمزد تراکنش تتر از کارمزد تراکنش بیت کوین کمتر است.
 3. تتر قیمتی ثابت دارد اما قیمت بیت کوین دائم در حال تغییر است.
 4. عرضه تتر نامحدود است اما بیت کوین عرضه‌ محدودی دارد (21 میلیون بیت کوین).
 5. تتر ماینینگ ندارد اما بیت کوین طی فرایند ماینینگ تولید می‌شود.

آیا تتر بلاکچین اختصاصی دارد؟

تتر یک توکن است و بلاکچین اختصاصی ندارد. تراکنش‌های این رمزارز روی بلاکچین‌های سایر رمزارزها انجام می‌شود. در واقع، با استفاده از قرارداد هوشمند، توکن‌های تتر روی بلاکچین میزبان ایجاد می‌شوند. کارمزد تراکنش‌های تتر نیز با توجه به بلاکچین میزبان پرداخت می‌شود. برای مثال، کارمزد انتقال تتر در شبکه اتریوم با اتر و در شبکه ترون با ترون پرداخت می‌‌شود.

چند نوع تتر وجود دارد؟

انواع تتر

به دلیل اینکه تتر یک توکن است و بلاکچین اختصاصی ندارد، روی بلاکچین‌های مختلفی پیاده‌سازی شده است. در ابتدا، ارز دیجیتال تتر روی بلاکچین بیت کوین کار خودش را شروع کرد اما اکنون روی بلاکچین‌های متعددی در دسترس است. چند مورد از مهمترین این بلاکچین‌ها که بیشتر از انواع دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • USDT ERC20: تتر مبتنی بر بلاکچین اتریوم
 • USDT Omni: تتر مبتنی بر بلاکچین بیت‌ کوین
 • USDT TRON: تتر مبتنی بر بلاکچین ترون

تتر روی بلاکچین ایاس، الگوراند، بایننس اسمارت‌چین و چند بلاکچین دیگر نیز قرار دارد.

هر بلاکچین فرمت خاصی برای آدرس رمزارز موردنظر دارد. هنگام انتقال تتر حتماً به نوع شبکه آن توجه کنید. اگر تتر را به آدرسی با فرمت اشتباه ارسال کنید، دارایی شما از دست می‌رود. پس به فرمت آدرس تتر در شبکه مبدا و مقصد توجه داشته باشید:

 1. آدرس تتر در بلاکچین بیت کوین با 1، 3 و bc1 شروع می‌شود؛ مانند: bc1K4xPcUn21kMe9qw9fG8w8y3WDrGfsLa
 2. آدرس تتر در بلاکچین اتریوم با Ox شروع می‌شود؛ مانند: 0xA24fA3dfE169b57838f3381d1074c46d8568e01D
 3. آدرس تتر در بلاکچین ترون با T شروع می‌شود؛ مانند: TTTABhr1qxQzAdZQMMNJDpF9Dt58hCQzcJ

احتمالاً سوالی که در اینجا برایتان پیش آمده، این است که سرعت و کارمزد انتقال کدام نوع تتر بهتر است؟

سرعت انتقال تتر در بلاکچین ترون نسبت به سایر بلاکچین‌ها بالاتر است و کارمزد آن نیز بسیار پایین است.

آیا می‌توان انواع تتر را به یکدیگر تبدیل کرد؟

برای تبدیل انواع تتر به یکدیگر به شما یک روش را معرفی می‌کنیم. قبل از آن، یادآوری می‌کنیم که هنگام انتقال تتر به شبکه مبدا و مقصد انتقال توجه کنید که یکی باشد. اگر شما تتر روی شبکه ترون را به آدرس تتر روی شبکه اتریوم انتقال دهید، سرمایه شما از بین می‌رود.

در مورد تبدیل انواع تتر، فرض کنید که می‌خواهید تتر روی شبکه اتریوم را به تتر روی شبکه ترون تبدیل کنید. برای این کار، می‌توانید از صرافی ارز دیجیتالی استفاده کنید که از هر دو شبکه پشتیبانی می‌کند. برای مثال، صرافی بایننس از تتر روی بلاکچین اتریوم و و تتر روی بلاکچین ترون پشتیبانی می‌کند. ابتدا، تتر خود به آدرس تتر روی شبکه اتریوم در بایننس انتقال دهید (شبکه مبدا و مقصد یکی باشد). سپس، هنگام برداشت تتر از صرافی بایننس، آدرس مقصد را از نوع تتر روی شبکه ترون وارد کنید. خود صرافی بایننس این تبدیل را برای شما انجام می‌دهد.

چه کیف پول‌هایی از تتر پشتیبانی می‌کنند؟

کیف پول‌های مختلفی از ارز دیجیتال تتر پشتیبانی می‌کنند. 5 مورد از بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال برای تتر، عبارتند از:

 1. تراست ولت (نرم‌افزاری)
 2. اتمیک (نرم‌افزاری)
 3. مای اتر ولت (نرم‌افزاری)
 4. لجر (سخت‌افزاری)
 5. ترزور (سخت‌افزاری)

چگونه ارز دیجیتال تتر بخریم؟

ساده‌ترین راه برای خرید تتر این است که در یک صرافی ارز دیجیتال ثبت نام کرده و برای خرید اقدام کنید. شما به عنوان یک کاربر ایرانی می‌توانید به 2 روش زیر ارز دیجیتال تتر بخرید:

 1. خرید ریالی تتر با کارت بانکی (در صرافی ارز دیجیتال ایرانی)
 2. استفاده از معامله جفت ارز- تبدیل رمزارز بیت کوین به تتر در صرافی ایرانی یا خارجی

فراموش نکنید که برای استفاده از صرافی خارجی معتبر مانند بایننس باید آی پی خودتان را تغییر دهید تا به هویت شما پی نبرند (از فیلترشکن با آی پی ثابت استفاده کنید).

صحبت پایانی

با توجه به تحریم کاربران ایرانی از سوی صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی، امن‌ترین روش خرید تتر در ایران، استفاده از صرافی ارز دیجیتال ایرانی است. صرافی‌های معتبری در این زمینه وجود دارد که به‌راحتی می‌توانید در آنها ثبت نام کنید و تتر بخرید. ما در مقاله زیر، چند صرافی معتبر ایرانی را در این زمینه به شما معرفی کرده‌ایم.

والکس، یکی از بازارهای ارز دیجیتال ایرانی در زمینه خرید و فروش تتر و سایر رمزارزها است که توانسته است پلتفرمی حرفه‌ای و ایمن ارائه نماید و بیش از 350 هزار کاربر دارد.

خرید ریالی تتر در والکس مانند خرید ریالی بیت کوین است که در مقاله “چگونگی خرید و فروش بیت کوین“، به‌طور مفصل به آموزش آن پرداخته‌ایم.

لیلی امینی

چقدر زیباست: هر آنچه را که قبل از دیگران یاد گرفته‌ای، با تمام وجودت در اختیار آن‌ها قرار دهی.

نوشته های مشابه

‫۶ دیدگاه ها

  1. سلام
   وقت به خیر
   رضایت شما قطعا موجب دلگرمی ماست. پیشنهاد می‌کنیم سایر مقالات بلاگ را هم مطالعه فرمایید.

   سپاس از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا