آموزش معامله

ارز اتم چیست؟ آشنایی با کهکشان دنیای کریپتوکارنسی

بسیاری از کارشناسان ارز دیجیتال عقیده دارند، با توجه به کارایی فناوری بلاک‌چین، ضعف‌هایی همچنان در این سیستم وجود دارد. رمزارز اتم با اکوسیستم کازماس، متدی جدید در حوزه کریپتوکارنسی است که هدف آن رفع موانع و سختی‌های موجود در شبکه بلاک‌چین و ارتقا سرعت و امنیت این شبکه است.

برای درک بهتر از رمزارز اتم و نحوه خرید اتم، ابتدا به تعریف اکوسیستم آن یعنی کازماس پرداخته‌ایم و ویژگی‌های آن را به صورت تخصصی بررسی کرده‌ایم.

تعریف کازماس

Cosmos اکوسیستمی متشکل از ابزار‌ها و زنجیره‌های بلاک‌چین است که امکان تعامل با سایر زنجیره‌های بلاک‌چین را فراهم می‌کند. زنجیره اصلی کازماس در بخشی به نام Cosmos Hub  وجود دارد که در واقع یک دفتر کل توزیع بلاک‌چین برای کازماس است. در کازماس بلاک‌چین‌های سازگار به عنوان Zone عمل می‌کنند که اصطلاحی مرتبط با این بلاک‌چین است. Zone‌ها به توسعه‌دهندگان امکان شخصی‌سازی بلاک‌چین و تنطیمات آن را می‌دهند.

Zone‌ها با استفاده از Cosmos SDK ایجاد می‌شوند که در واقع اصول اولیه مورد نیاز برای توسعه بلاک‌چین کازماس را در اختیار دارند. الگوریتم اجماع پیش فرض برای کازماس، Tendermint Core نام دارد که مکانیسمی برای اعتبار سنجی تراکنش‌ها ایجاد کرده است.

در تعریفی ساده‌تر کازماس را می‌توان شبکه‌ای برای ایجاد تعامل بین سایر شبکه‌ها تعریف کرد. به کازماس، اینترنت بلاک‌چین نیز می‌گویند.

در ادامه به تعریف کامل تر از Cosmos Hub، Cosmos SDK و Zone‌ها می‌پردازیم.

کازماس چگونه کار می‌کند؟

کازماس پروژه‌ای است که روی ایجاد شبکه‌ای از بلاک‌چین‌های مختلف که قابلیت تعامل دارند، تمرکز دارد. شبکه Cosmos، از شبکه اصلی بلاک‌چین اثبات سهام و بلاک‌چین‌های سفارشی شده به نام Zones تشکیل شده است. زنجیره اصلی، Cosmos Hub، دارایی‌ها و داده‌ها را بین Zone‌های متصل، منتقل می‌کند و یک لایه امنیتی مشترک را فراهم می‌کند.

شبکه کازماس به سه لایه مختلف تقسیم می‌شود:

1. شبکه: به تایید تراکنش‌ها و سایر پیام‌های اجماع اجازه می‌دهد تا با cosmos hub ارتباط برقرار کنند.

2. برنامه: شبکه را در مورد وضعیت جدید تراکنش‌ها و موجودی‌ها به روز می‌کند.

3. اجماع: گره‌ها را در نحوه توافق آنها در مورد افزودن تراکنش‌های جدید سازماندهی می‌کند.

این سه لایه از طریق مجموعه‌ای از ابزارها و برنامه‌های منبع باز ترکیب می‌شوند. به عنوان مثال، Tendermint لایه‌های شبکه را برای استفاده در یک زنجیره آماده می‌کند.

منظور از Zones چیست؟

به بلاک‌چین‌های سفارشی کازماس، Zones می‌گویند. Zone‌ها برای طیف گسترده‌ای از برنامه‌های مختلف استفاده می‌شوند. این اصطلاح در واقع یک نام جایگزین برای زنجیره‌های جانبی بلاک‌چین است. هر Zone می‌تواند تراکنش‌های خود را احراز هویت کند. همچنین توسعه دهندگان می‌توانند هر کدام یک Zone شخصی با قابلیت تعامل را داشته باشند.

Zone‌ها از معماری Hub & Spoke استفاده می‌کنند که هاب‌ها مانند مسیریاب‌ها برای مناطق مختلف عمل می‌کنند. Cosmos Hub یکی از محبوب‌ترین این هاب‌ها است، اما هاب‌های دیگری نیز وجود دارند. در واقع هر توسعه دهنده‌ای توانایی ایجاد هاب شخصی خود را روی شبکه دارد. با اتصال به یک هاب، یک بلاک چین می‌تواند به هر Zone متصل به همان هاب وصل شود. هاب‌ها همچنین می‌توانند به یکدیگر متصل شوند. همچنین، هر کسی می‌تواند Cosmos Hub را فورک کند و نسخه خود را راه‌اندازی کند، مشابه کاری که بایننس در سال 2019 روی زنجیره بایننس انجام داد.

Cosmos Hub چیست؟

کازماس هاب

Cosmos Hub، بلاک‌چین اصلی کازماس است که سایر بلاک چین‌های سفارشی‌شده به نام Zones را به هم متصل می‌کند. این کار با پیگیری وضعیت هر Zone از طریق پروتکل ارتباطات بین بلاک چین (IBC) انجام می‌شود. از طریق این پروتکل، اطلاعات می‌توانند به راحتی بین هر منطقه متصل به Cosmos Hub جا به جا شوند.

Cosmos Hub به عنوان یک دفتر کل مرکزی برای اکوسیستم کازماس عمل می‌کند که در آن Zones ،پیام‌های ارتباطی بین بلاک چین‌ها را مبادله می‌کنند. این پیام‌ها از دو نوع تراکنش استفاده می‌کنند که به  IBCBlockCommitTx و IBCPacketTx  معروف هستند.

IBCBlockCommitTx آخرین هش بلوک را در هر Zone معینی ارتباط می‌دهد و IBCPacketTx  به یک Zone اجازه می‌دهد تا ثابت کند که زنجیره اطلاعات ارسال شده قانونی است و توسط برنامه فرستنده منتشر شده است.

بیایید تصور کنیم دو برنامه غیر متمرکز در دو منطقه مختلف می‌خواهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. برای انجام این کار، پیام‌های IBC به Cosmos Hub ارسال می‌شود. پس از آن، پیام‌ها از طریق Cosmos Hub به Zone‌های مختلف ارسال می‌شوند و هر Zone نتایج تعاملات خود را روی بلاک چین‌های خود ثبت می‌کند.

در نهایت نتیجه تعامل دو برنامه غیرمتمرکز مورد مثال و همچنین Cosmos Hub در بلاک چین قابل رویت است و در واقع این تعامل با موفقیت صورت گرفته است. این توانایی بلاک چین‌ها در تعامل با یکدیگر، به کازماس لقب اینترنت بلاک چین‌ها را داده است.

Cosmos SDK چیست؟

Cosmos SDK یک کیت توسعه نرم‌افزار متن باز است که به کاربران امکان می‌دهد زنجیره‌های بلوکی سفارشی ایجاد کنند. پروتکل اجماع پیش‌فرض در Cosmos SDK،  Tendermint Core است، اما ماژول‌های مختلف از پیش ساخته شده‌ای وجود دارد که توسعه دهندگان می‌توانند بدون Tendermint از آن استفاده کنند. البته که استفاده از Cosmos SDK این فرآیند را به طور قابل توجهی ساده می‌کند و تمام استانداردهایی را که هنگام ساخت یک بلاک چین انتظار می‌رود را ارائه می‌دهد.

از بهترین مثال‌های ایجاد شده در Cosmos SDK، می‌توان از بایننس چین نام برد.

Tendermint چیست و چرا مهم است؟

تندرمینت

Tendermint پروتکلی است که مکانیزم اجماع بلاک‌چین کازماس را فراهم می‌کند. علاوه بر آن Tendermint ابزاری را فراهم می‌کند که به برنامه‌های مختلف شبکه اجازه اتصال به بلاک چین را می‌دهد. Tendermint Core پروتکل اجماع پیش‌فرض کازماس است.

Tendermint Core، با نگه داشتن یک کپی از داده‌های بلاک چین، اعتبار سنجی لازم برای گره‌های شبکه را انجام می‌دهد. البته محدودیت اعتبار سنجی در Cosmos Hub وجود دارد. به طوریکه تنها 100 گره به صورت همزمان قابلیت دریافت اعتبار از شبکه را دارند و برای اضافه شدن بلوک جدید به بلاک چین، باید رای گیری در سیستم حکومتی کازماس انجام شود.

برای رای دادن و اعتبار سنجی در کازماس باید از توکن بومی این شبکه یعنی Atom استفاده کرد. مکانیسم Tendermint به گونه‌ای طراحی شده است که به اعتبار دهنده‌ها در شبکه پاداش می‌دهد. به این صورت که به ازای رای گیری و اختصاص اعتبار به هر 100 گره ایجاد شده، سیستم به صورت خودکار به آنها پاداش می‌دهد. این کار به افزایش اعتبار توکن بومی کازماس یعنی اتم و همچنین امنیت بالاتر تراکنش‌ها منجر می‌شود.

 Tendermint در حال حاضر بین مشارکت کنندگان در سیستم کازماس به دلایل بسیار محبوبت فراوانی دارد. برای مثالTendermint  برای بلاک چین‌های خصوصی و عمومی بسیار مناسب است. Tendermint  همچنین قابلیت اجرای هزاران تراکنش را در هر ثانیه دارد و تاییده این تراکنش‌ها زیر یک ثانیه انجام می‌شود. تراکنش‌ها به محض ایجاد در شبکه، تایید می‌شوند که این امر در مقایسه با بلاک چین اتریوم و بیت کوین، بسیار سریعتر رخ می‌دهد.

تاریخچه اتم

شبکه کازماس در سال 2014 توسط Jae Kwon و Ethan Buchman تاسیس شد. در ابتدا تمرکز این دو فرد روی توسعه Tendermint  بود و سعی در بهینه سازی این هسته مرکزی برای سیستم کازماس بودند. در نهایت پس از قبولی در آزمون‌های متعدد، Jae Kwon در سال 2019 شبکه کازماس را به دنیای کریپتوکارنسی معرفی کرد.

معرفی توکن بومی کازماس

سکه اتم

ATOM توکن بومی کازماس است که سه مورد استفاده اصلی دارد:

1. کاربران باید هزینه تراکنش خود را با استفاده از اتم متناسب با توان محاسباتی مورد نیاز پرداخت کنند.

2. اتم برای شرکت در سیستم حاکمیت Cosmos Hub استفاده می‌شود. هرچه اتم بیشتری در اختیار داشته باشید، قدرت رای بیشتری در تصمیم گیری‌های پلتفرم خواهید داشت.

3. توکن اتم در اعتبارسنجی‌ها و برای دریافت پاداش، در الگوریتم اجماع قرار می‌گیرد.

اتم از طریق عرضه اولیه یا ICO به بازار کریپتوکارنسی وارد شد و البته هیچ محدودیتی در عرضه نیز ندارد. توکن اتم یک توکن تورمی است به این معنی که شرایط مختلف بازار روی قیمت این توکن تاثیر می‌گذارد.

تغییرات قیمتی اتم

اتم در آپریل 2019 با عرضه اولیه کار خود را آغاز کرد. قیمت آغازین این عرضه اولیه حدود 7.5 دلار بود و البته استقبال بسیار مناسبی از این عرضه اولیه انجام شد. قیمت اتم تا اواخر سال 2020 نوسانات زیادی را تجربه نکرد و در بازه 4 تا 6 دلار در بازار معامله می‌شد.

با شروع سال 2021، اتم مشابه باقی ارزها، روزهای خوب خود را آغاز کرد. قیمت اتم در فوریه 2021 به بالای 17 دلار رسید اولین رکورد تاریخی را برای خود به ثبت رساند. پس از سقوط بیت کوین و ایجاد تحریم‌های شدید دولت چین علیه کریپتوکارنسی، قیمت اتم مجدداً سقوط کرد و به نرخ 9 دلار رسید. اما این پایان کار نبود چرا که پس از توقفی 2 ماهه، اتم در اکتبر سال 2021 به بالاترین رقم ممکن یعنی 44 دلار رسید و مجدداً موفق به ثبت رکوردی دیگر در بازار شد.

ویژگی‌های اتم

. استیک کردن

ماژول Staking Hub که بر روی موتور Tendermint ساخته شده است، یکی از کارآمدترین پیاده سازی‌های صورت گرفته روی الگوریتم اثبات سهام در جهان است. دارندگان توکن اتم می‌توانند با قفل کردن توکن خود، زنجیره بلاک‌چین را در ازای کارمزد تراکنش، ایمن کنند.

. رای دادن

با استیک کردن توکن اتم، دارندگان می‌توانند در فرآیند‌‌های رای گیری شبکه کازماس مشارکت داشته باشند.

رقبای اصلی اتم

 در حال حاضر تمرکز اصلی توسعه دهندگان در حوزه بلاک چین، روی شبکه اتریوم است. به عنوان مثال پولکادات با ارایه مفهوم مولتی‌چین، سعی در تغییر شبکه اتریوم و اتصال نقاط مختلف این شبکه به یکدیگر را دارد. در صورت تحقق این امر بار ترافیکی شبکه اتریوم بسیار کمتر از گذشته خواهد بود.

در کنار پولکادات، فانتوم با ارایه شبکه بسیار سریع و امن خود، رقابت نزدیکی با اکوسیستم کازماس دارد. گرچه اهداف هر دو شبکه با یکدیگر تفاوت‌های اساسی دارند.

آینده اتم

white paperer اتم در سال 2019 توسط Jae Kwon در دسترس قرار گرفت. پس از آن قیمت اتم با رشدی 400 برابری در بازار رو به رو شد. اتم در وایت پیپر خود به برنامه‌های شگفت انگیزش در حوزه بلاک چین اشاره کرده است. افزایش سرعت و امنیت تراکنش‌ها، اتصال گره‌های شبکه، استفاده از Cosmos SDK برای بهینه سازی بلاک چین و چندین پروژه جذاب دیگر از جمله موارد استفاده اتم است.

اتم همچنین در حال پیاده سازی شبکه دوم و ارتقا یافته خود به نام Cosmos Network 2.0  است و به گفته موسسان آن، مشابه کهکشان، اکوسیستم کازماس همواره در حال گسترش است.

جایگاه اتم در بازار

رمزارز اتم در حال حاضر بر اساس آمار سایت CoinMarketCap، در رتبه 33 فهرست رمزارزها قرار گرفته است و قیمت آن هنگام نگارش این مقاله، حدود 22.96 دلار است. همچنین ارزش بازار یا مارکت کپ اتم حدود 5.173  میلیارد دلار است.

کیف پول اتم

کیف پول اتم

1. کیف پول نرم‌افزاری

اتم دارای کیف پول نرم‌افزاری اختصاصی خود به نام Cosmostation  است. کیف پولی که به کاربران اجازه خرید و فروش، دریافت و برداشت و همچنین استیک کردن توکن بوی کازماس یعنی اتم را می‌دهد. علاوه بر این کیف پول، دو کیف پول محبوب بازار یعنی اتمیک والت و تراست والت نیز از اتم پشتیبانی می‌کنند.

2. کیف پول سخت افزاری

در کیف پول‌های سخت‌افزاری هر دو نسخه کیف پول لجر یعنی Ledger Nano X و Ledger Nano S از رمزارز اتم پشتیبانی می‌کنند.

صحبت پایانی

کازماس یکی از اولین راه‌حل‌های موجود برای ایجاد بلاک‌چین‌های قابل همکاری بود و همچنان یک گزینه محبوب باقی مانده است. Tendermintو Cosmos SDK هر دو ابزار قدرتمندی هستند که امروزه در ایجاد بلاک‌چین‌های جدید استفاده می‌شوند. با این حال، از سال 2017 ما شاهد تمرکز بیشتر روی زنجیره‌های جانبی بوده‌ایم که با بلاک‌چین‌های پرترافیک مانند اتریوم کار می‌کنند. اینکه آیا این روند ادامه خواهد داشت یا خیر هنوز مشخص نیست. با این وجود، کازماس برنامه‌هایی برای گسترش روندهای فعلی از جمله NFT، وثیقه‌سازی DeFi، و سهام‌داری بین زنجیره‌ای دارد که به کازماس فرصت می‌دهد تا محبوبیت خود را در آینده افزایش دهد.

منبع
KrakenBinanceFoolCoinmarketcap

مسعود فاضل

کارشناس ادبیات انگلیسی، سابقه فعالیت دو ساله در گردشگری و تور خارجی، کارشناس تولید محتوا در حوزه بلاکچین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا