آموزش معامله

چین لینک چیست؟ تاریخچه و نحوه عملکرد آن

چین لینک از بدو زمان ورودش به حوزه کریپتو کارنسی، موج تازه‌ای از به‌کارگیری قراردادهای هوشمند در بلاکچین‌ها را ایجاد کرده و موجب جلب توجه پروژه‌های DeFi، سرمایه‌گذاران و غول‌های بزرگ فناوری ازجمله گوگل و سوئیفت به خود شده است. اگر مایلید بیشتر در خصوص پروژه چین لینک، توکن LINK، تاریخچه، خرید چین لینک، نحوه عملکرد و رقبای آن بدانید، ادامه این مقاله را از دست ندهید. پیشنهاد می‌کنیم به منظور درک بهتر مطالب ارایه شده، ابتدا مقاله قرارداد هوشمند چیست؟ را مطالعه کنید. 

چین لینک چیست؟

محبوبیت بلاکچین از زمانی که بیت کوین، اولین رمزارز بازار در سال 2010 راه‌اندازی شد، افزایش خیره کننده‌ای داشته است. اما بلاکچین محدودیت‌هایی هم دارد. این سیستم ذاتاً از داده‌های جهان حقیقی به دور است. هرچند این مساله از نظر امنیت و یکپارچگی خوب به نظر می‌رسد، اما از طرفی موجب محدودیت داده‌های ورودی می‌شود.

بنابراین بلاکچین‌ها برای رصد کردن داده‌های حقیقی، نیاز به زدن پلی به دنیای واقعی دارند. اما برای فعالیت چنین سیستمی، داده‌های ورودی نمی‌توانند از یک منبع واحد باشند. چرا؟ چون در این صورت بلاکچین به یک منبع داده متمرکز متکی می‌شود و این با ماهیت این شبکه در تضاد است. این دقیقاً همان مشکلیست که چین لینک می‌تواند به حل آن کمک کند.

چین لینک شبکه‌ای غیرمتمرکز از اوراکل‌هاست که داده‌های منابع خارج از بلاکچین را به قراردادهای هوشمند ارایه می‌دهد. در حقیقت این پروژه می‌تواند شکاف بین داده‌های سنتی و فناوری بلاکچین را برطرف و قراردادهای هوشمند را قادر به ارتباطی ایمن با داده‌های دنیای واقعی کند. به این ترتیب می‌توانیم بگوییم:

چین لینک، ورودی / خروجی‌هایی قابل اعتماد و غیرقابل دستکاری را به بلاکچین‌ها ارایه می‌دهد

بنیانگذاران چین لینک

بنیانگذاران چین لینک

وایت‌پیپر چین لینک در سال 2017 توسط سرگئی نظروف (Sergey Nazarov)، استیو آلیس (Steve Ellis) و آری ژولز (Ari Juels) منتشر شد. دلیل اینکه شما در مورد این پروژه چیز زیادی نشنیده‌اید، رویکرد توسعه‌دهندگان آن است. آنها علاقه چندانی به بازاریابی این محصول ندارند. شاید این مساله به شخصیت درونگرای سرگئی نظروف بر می‌گردد. او برخلاف جاستین سان (Justin Sun)، بنیانگذار ترون که همواره هیاهوی زیادی پیرامون محصولات خود به راه می‌اندازد، به ندرت از توییتر استفاده می‌کند و علاقه چندانی به مصاحبه با مجلات مختلف ندارد.

سرگئی نظروف کیست؟

سرگئی نظروف

سرگئی نظروف کارآفرین 32 ساله روسی است که به عنوان بنیانگذار اصلی چین لینک شناخته می‌شود. او در سنین کودکی  همراه با خانواده‌اش به نیویورک نقل مکان کرد. از آنجا که والدین نظروف هر دو مهندس بودند، او از سن 5 سالگی کار کردن با کامپیوتر را آموخت. سرگرمی مورد علاقه او بازی لگو بود و او یکبار هم در حالی که تنها 7 سال داشت، تلویزیون قدیمی منزلشان را باز کرد تا با نحوه کار کردن آن آشنا شود.

علی‌رغم اینکه نظروف از دانشگاه نیویورک با مدرک لیسانس فلسفه و مدیریت فارغ التحصیل شد، اما  او از همان ابتدا عاشق کارآفرینی و خلق چیزهای جدید بود. وی در سال ۲۰۱۴ شرکت CryptoMail که یک سرویس ایمیل کاملا غیرمتمرکز  و مبتنی بر بلاکچین بود را تاسیس کرد. این مقدمه‌ای بر آشنایی او با مهندس نرم‌افزار، استیو الیس (Steve Ellis) و راه‌اندازی پلتفرم  Smart contract شد. این پلتفرم به عنوان راهی برای ایجاد قراردادهای قابل اعتماد و قابل برنامه‌ریزی برای پرداخت‌های گسترده بانکی بود و موجب اهمیت مساله اوراکل‌ها برای نظروف گردید. سرانجام تلاش‌های او برای تمرکززدایی اوراکل‌ها، منتهی به خلق شبکه غیرمتمرکز چین لینک در سال ۲۰۱۷ شد.

معرفی توکن چین لینک (LINK) 

سکه چین لینک

توکن بومی چین لینک (LINK) بر بستر شبکه اتریوم (ERC-20) ساخته شده و برای پرداخت پاداش به نودهای این شبکه در ازای داده‌هایی که به بلاکچین اتریوم و سایر پلتفرم‌های قرارداد هوشمند ارایه می‌دهند، استفاده می‌شود. علاوه بر این، نودهای چین لینک از LINK به عنوان وثیقه برای استیکینگ (سپرده‌گذاری) هم استفاده می‌کنند. بنابراین اگر نودها دچار رفتاری نادرست مثلا ارایه داده‌های غلط شوند، جریمه شده و با خطر از دست دادن LINK خود مواجه می‌شوند.

به گفته بنیانگذاران پروژه چین لینک، تعداد یک میلیارد توکن LINK در سال 2017 از پیش استخراج شده و افرادی که قصد دست‌یابی به این توکن را دارند، می توانند آن را از صرافی‌های ارز دیجیتال خریداری کنند.

توکن LINK در دسامبر 2017 از طریق یک عرضه اولیه (ICO) توزیع و کل موجودی 1 میلیاردی آن به صورت زیر تخصیص یافت:

 • 35٪ به صورت عرضه عمومی
 • 35٪ به عنوان مشوق اپراتور نودها
 • 30٪ برای پشتیبانی از توسعه پروتکل چین لینک

گذری بر قراردادهای هوشمند و اوراکل

قرارداد هوشمند چیست؟

قرارداد هوشمند

همانطور که قبل‌تر صحبت کردیم، چین لینک داده‌های منابع خارج از بلاکچین را به قراردادهای هوشمند ارایه می‌دهد. اما ممکن است با این پرسش مواجه شوید که اصلاً قرارداد هوشمند چیست؟ بنابراین اجازه دهید ابتدا این بحث را با تعریف ساده‌‎ای از قراردادهای هوشمند آغاز کنیم. قراردادهای هوشمند توافق‌نامه‌هایی از پیش تعیین شده هستند که در صورت برآورده شدن شرایط آنها، به طور خودکار اجرا می‌شوند. از آنجا که این قراردادها بر بستر بلاکچین فعالیت دارند، غیرقابل تغییر بوده و سطح بالایی از اعتماد را بین طرفین ایجاد می‌کنند.

تامین مالی جمعی، مثال خوبی از قراردادهای هوشمند است. فرض کنید به منظور تامین مالی جمعی، مقدار مشخصی اتر (ETH) باید در تاریخی معین به یک قرارداد هوشمند واریز شود و در صورت سررسید این تاریخ، این مبلغ به اهداکنندگان عودت داده خواهد شد. این کار تنها توسط قراردادهای هوشمند و ایجاد پیش شرط‌های زمانی قابل انجام است.

اوراکل چیست؟

قرارداد هوشمند در چین لینک

هرچند اکثر کاربران حداقل یکبار واژه «قراردادهای هوشمند» در بلاکچین‌ شنیده‌اند، اما باید یادآوری کنیم این قراردادها در صورت عدم وجود اوراکل‌ها، نه تنها هوشمند نبوده، بلکه «قراردادهایی خنگ» هستند! به این دلیل که اتریوم و سایر بلاکچین‌ها ذاتاً اطلاعاتی درون زنجیره‌ای دارند و برای سوالاتی که نیازمند دسترسی به منابع داده خارجی‌اند، با مشکل مواجه‌اند. بنابراین وظیفه اصلی اوراکل‌ها اتصال منابع داده خارجی به قراردادهای هوشمند به زبانی قابل فهم است.

در حقیقت اوراکل‌ها یک نرم‌افزار واسط هستند که داده‌های دنیای واقعی را به قراردادهای هوشمند بلاکچین (و بالعکس) منتقل می‌‌کنند.

اوراکل

اما معضل اصلی اینجاست که هر یک از اوراکل‌ها متمرکز هستند (متعلق به یک شرکت/سازمان) و با این حساب، ما چگونه می‌توانیم به داده‌های آنها برای قراردادهای هوشمند، اعتماد کنیم؟به عنوان مثال اگر یک اوراکل معیوب باشد، چگونه متوجه می‌شوید که داده‌های شما دقیق است؟

اگر موافقید قبل از پرداختن به نحوه کار چین لینک، یک جمع‌بندی درخصوص قراردادهای هوشمند و اوراکل انجام دهیم:

 • قراردادهای هوشمند، توافق‌نامه‌هایی تغییرناپذیر و قابل تاییدند که در صورت برآورده شدن شروط لازم، بطور خودکار اجرا می‌شوند.
 • اوراکل‌ها به منظور انتقال داده‌های خارج از زنجیره، به قراردادهای هوشمند هم ورود کرده‌اند.
 • اوراکل‌های متمرکز، به نوعی مزایای قراردادهای هوشمند در بلاکچین را نقض می‌کنند. زیرا ممکن است منابع داده آنها غیرقابل اعتماد یا معیوب باشند.
دیاگرام شبکه چین لینک

ضرورت استفاده از چین لینک

هرچند بلاکچین به عنوان یک دفتر کل غیرمتمرکز و ایمن برای تراکنش‌های دیجیتالی بسیار عالی عمل می‌کند، اما برای پرداختن به مواردی که خارج از بلاکچین رخ می‌دهد چندان عالی نیست. امروزه داداه‌های «خارج از زنجیره» زیادی وجود دارند که بر بازارها تاثیر گذارند. در این خصوص می‌توان به ارزهای فیات، کارت‌های اعتباری و حتی شرایط آب و هوا و نتایج ورزشی اشاره کرد. بنابراین چین لینک به منظور بهبود عملکرد بلاکچین‌ها، با ایجاد یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز، داده‌های دنیای واقعی را به قراردادهای هوشمند ارسال می‌کند.

به عنوان مثال سوالات زیر را درنظر بگیرید:

 • آب و هوای امروز اصفهان چگونه است؟
 • بهای اتریوم چقدر است؟
 • آیا پرواز D-42498 از فرودگاه شیراز به تاخیر افتاد؟

پاسخ به چنین سوالاتی در بلاکچین آن‌هم به روشی مطمئن و غیرمتمرکز، فوق‌العاده دشوار است و تا زمانی که یک اوراکل معتبر برای ارایه این اطلاعات به قراردادهای هوشمند وجود نداشته باشد، هرگز نمی‌توان اپلیکیشن‌هایی غیرمتمرکز در زمینه آب و هوا،  بیمه، بازارهای پیشبینی، صرافی‌های غیرمتمرکز و … ارایه داد.

قرارداد درخواست

نحوه عملکرد چین لینک

در چین لینک هنگامی که یک قرارداد هوشمند به داده‌ای از دنیای خارج نیاز داشته باشد، این فرآیند با ارسال درخواست (Requesting Contract) آغاز می‌شود.

ساختار قرارداهای چین لینک

سپس چین لینک این درخواست را به عنوان یک «رویداد» ثبت کرده و به نوبه خود یک قرارداد هوشمند متناسب با آن (قرارداد سطح خدمات یا SLA) را در بلاکچین ایجاد می‌کند. قرارداد SLA شامل سه قرارداد فرعی است:

 • قرارداد اعتبار (Reputation Contract):

اعتبار و صحت عملکرد یک ارایه‌دهنده اوراکل را بررسی و سپس نودهای نامعتبر یا فاقد اعتماد را کنار می‌گذارد.

 • قرارداد تطبیق سفارش (Order-Matching Contract):

درخواست‌های ارایه شده را به نودهای چین لینک ارسال و سپس پیشنهادات آنها درخصوص تعداد و نوع اوراکل‌ها را برای اجابت درخواست مربوطه دریافت می‌کند.

 • قرارداد تجمیع (Aggregating Contract):

 تمام اطلاعاتی که به وسیله اریه‌دهندگان اوراکل عرضه می‌شود را با یکدیگر سنجیده و نتیجه‌ای کامل و صحیح را به سفارش‌دهنده ارایه می‌دهد.

قرارداد تجمیع چین لینک

نرم‌افزار هسته چین لینک (Chainlink Core)

در مرحله بعد، نودهای چین‌لینک اطلاعات درخواست شده را دریافت و آنها را توسط نرم‌افزار Chainlink Core، به زبان منبع داده مربوطه ترجمه می‌کنند. سپس این درخواست توسط یک رابط برنامه‌نویسی خارجی (API) به منابع داده هدایت می‌شود. پس از جمع‌آوری داده‌ها، مجدداً آنها از طریق Chainlink Core به زبان بلاکچین ترجمه شده و به قرارداد تجمیع چین لینک ارسال می‌شوند.

قرارداد تجمیع چین لینک

نکته جالب اینجاست که قرارداد تجمیع می‌تواند داده‌ها را علاوه بر یک منبع واحد، از منابع متعددی دریافت و صحت آنها را تطبیق دهد. بنابراین برای مثال هواشناسی، اگر پنج نود پاسخی یکسان و دو نود پاسخی متفاوت را از سنسور آب و هوا ارایه دهند، قرارداد تجمیع تشخیص می‌دهد که این دو نود معیوب (یا غیر صادقانه) بوده و پاسخ آنها را کنار می‌گذارد. به این ترتیب نودهای چین لینک می‌توانند داده‌های هر منبع را اعتبارسنجی کنند.

همچنین قرارداد تجمیع می‌تواند این فرآیند اعتبارسنجی را برای منابع متعددی تکرار و سپس تمامی داده‌های تأیید شده را با میانگین‌گیری از آنها تطبیق دهد.( البته در شرایطی خاص میانگین تمامی پاسخ‌ها را نمی‌توان محاسبه کرد که ما در این مقاله به آن نمی‌پردازیم).

اعتبارسنجی در قرارداد تجمیع

موارد استفاده از چین لینک

چین لینک را می‌توان در صنایع مختلفی از جمله بورس اوراق بهادار که نیاز به داده‌های بازار دارند، یا شرکت‌های بیمه و زنجیره تامین که مستلزم ثبت وقایع برحسب زمان هستند، استفاده کرد. در ادامه به چند نمونه از کاربردهای چین لینک اشاره می‌کنیم:

 • یک راهکار غیرمتمرکز اوراکل به منظور استفاده در داداه‌های آب و هوایی.
 • استفاده در داده‌های مکانی به منظور ردیابی زنجیره‌های تامین.
 • استفاده در داده‌های مرتبط با پرداخت‌های خرده فروشی یا بانکی.

البته فراموش نکنید که اینها تنها بخش کوچکی از کاربردهای چین لینک در دنیای واقعی است. اگر بخواهیم از سایر کاربردهای این پروژه نام ببریم، می‌توان به فایننس غیرمتمرکز (DeFi)، بازی‌ها، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، حق مالکیت آثار هنری و پرداخت‌های خرد و کلان اشاره کرد.

چین لینک و پولکادات، رقیب یا رفیق؟

مقایسه چین لینک و پولکادات

چین لینک یک شبکه مبتنی بر اوراکل است که برای تامین داده‌های قیمتی در پروژه‌های اتریوم استفاده می‌شود. از طرفی پولکادات شبکه‌ای برای اتصال و راه‌اندازی اپلیکیشن‌های بلاکچین است که فناوری پاراچین آن به عنوان پلی بین بلاکچین‌های مختلف عمل می‌کند.  بنابراین پولکادات برخلاف چین لینک که مکمل اتریوم است، در تلاش است تا به رقیبی برای اتریوم بدل شود.

مارکوس دی ماریا (Marcus de Maria)، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری Mastery معتقد است هدف نهایی پولکادات (DOT) و چین لینک (LINK) هر دو یکیست و آن چیزی نیست جز حل مسئله قابلیت همکاری. پس بیشتر از آنکه آنها در حال رقابت باشند، در حال همکاری‌اند:

هر دو شبکه سعی دارند جهانی بسازند که در آن تمامی شبکه‌ها و بلاکچین‌ها بتوانند با یکدیگر تعامل داشته باشند و با هم کار کنند. این را می‌توانید اینترنت فردا بنامید

مارکوس دی ماریا

مشارکت چین لینک با کاردانو

مقایسه کاردانو و چین لینک

استفاده از اوراکل‌های چین لینک در دفتر کل توزیع کاردانو (DLT) به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا به داده‌های سطح سازمانی چین لینک در قراردادهای هوشمند، دسترسی پیدا کنند. این اوراکل‌ها از برنامه‌هایی که با داده‌های ورزشی و هواشناسی سروکار دارند، پشتیبانی کرده و در حوزه گیم و توکن‌های کلکسیونی مانند NFTها استفاده خواهند شد. 

چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، بنیانگذار کاردانو معتقد است اوراکل‌های چین لینک برای قراردادهای هوشمند پیشرفته ضروری هستند و اطلاعات واقعی را به بلاکچین کاردانو ارایه می‌دهند:

استفاده از اوراکل‌های چین لینک، ساختاری بی‌نقصی را برای اکوسیستم دیفای (DeFi) بر بستر کاردانو فراهم خواهد کرد

چالز هاسکینسون

چارت قیمتی چین لینک

چارت قیمت چین لینک

ارز دیجیتال چین لینک در سال 2017 با قیمتی کمتر از 20 سنت عرضه شد و تا سال 2019 زیر 1 دلار قرار داشت. اما یکباره قیمت آن در سال 2020 شروع به افزایش کرد و از محدوده 2 دلار (اوایل سال 2020)، به سقف تاریخی 52.88 دلار (10 مه 2021) رسید. روند رو به رشد توکن لینک باعث شگفتی بسیاری از فعالان حوزه کریپتو شد و عده‌ای از تحلیلگران این رشد قیمت را به تمرکز زدایی، تیم قدرتمند و شرکای خوب این پروژه نسبت داده‌اند.

نحوه خرید و فروش چین لینک

نحوه معامله چین لینک مانند سایر ارزهای دیجیتال است و شما  در صرافی‌های رمزارز مختلفی می‌توانید اقدام به خرید و فروش LINK کنید. هر چند ماهیت لینک بر اساس استاندارد ERC20 اتریوم است، اما اخیراً این توکن به شبکه بایننس (BEP2) هم ورود کرده است. از مزایای معامله چین لینک در بستر بایننس می‌توان به سرعت بالای تایید تراکنش‌ها و پرداخت کارمزد به مراتب کمتر نسبت به شبکه اتریوم اشاره کرد. برای شروع سرمایه‌گذاری در چین لینک می‌توانید با ثبت‌نام در بازار ارز دیجیتال والکس، به دنیای معاملات این رمزارز ورود کنید. ازجمله مزایای خرید چین لینک در والکس عبارتند از:

 • پشتیبانی از لینک در شبکه BEP2
 • امکان معامله لینک در سه پایه بازار ریال، تتر و بیت کوین
 • برخورداری هر کاربر از یک آدرس کیف پول اختصاصی برای هر ارز دیجیتال
 • ذخیره ایمن دارایی‌ها در کیف پول سرد (سخت افزاری)

کیف پول‌های ارز دیجیتال چین لینک (LINK)

کیف پول چین لینک

لینک را می‌توان در کلیه کیف پول‌هایی که از بستر ERC-20 اتریوم پشتیبانی می‌کنند، نگهداری کرد. بنابراین شما بر اساس سطح امنیت و قابلیت‌های مدنظر خود می‌توانید یکی از کیف‌پول‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را انتخاب کنید. مهمترین پارامترها در انتخاب کیف پول لینک عبارتند از:

 1. امنیت: ویژگی‌های امنیتی خوب مانند احراز هویت دو مرحله‌ای، بیومتریک و بازکردن قفل با چهره، و …
 2. رابط کاربری دوستانه: انتقال و دریافت وجه آسان و پشتیبانی از ویژگی‌هایی مانند مشاهده موجودی، کپی آدرس و QR آدرس.
 3. پشتیبانی از دیفای (DeFi): از آنجا که چین لینک یک پروتکل اصلی برای پروژه‌های دیفای است، کیف پول شما هم باید به راحتی با پروتکل‌های دیفای تعامل داشته باشد.

برخی از بهترین کیف پو‌‌های نرم‌افزاری لینک:

 • اتمیک (Atomic): نسخه مناسب تلفن همراه و دسکتاپ
 • تراست ولت (Trust Wallet):نسخه تلفن همراه
 • مای اتریوم (MyEtherWallet): تحت وب

برخی از بهترین کیف پو‌‌های سخت‌افزاری لینک:

صحبت پایانی

در این مقاله سعی داشتیم پروژه چین لینک را به ساده‌ترین شکل ممکن برای شما عزیزان تشریح کنیم. چین لینک با ارایه راهکاری منحصر به فرد برای تبادل داده‌ها در داخل و خارج از بلاکچین (بین دنیای دیجیتال و واقعی) یکی از امیدوارکننده‌ترین نوآوری‌ها در بین پلتفرم‌های فایننس غیرمتمرکز و به طور کلی بلاکچین محسوب می‌شود. 

اگر سوال یا نکته‌ای درخصوص نحوه عملکرد چین لینک و توکن آن دارید، بی‌صبرانه منتظر نظرات شما همراهان عزیز هستیم.

رامین رواقی

کارشناس ارشد الکترونیک، علاقه‌مند به حوزه بلاکچین، رمزارزها و هر چیز مرتبط با تکنولوژی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا