آموزش معامله

فانتوم چیست؟ آشنایی با اکوسیستم سریع کریپتوکارنسی

از دلایل اصلی محبوبیت کریپتوکارنسی در بین مردم، امنیت بالا و عدم دخالت نهاد‌ها و سازمان‌های دولتی در اجرای تراکنش‌ها است. در کنار این موارد سرعت بالای تراکنش‌ها نیز بر این محبوبیت افزوده است. با این حال همچنان نقد‌های زیادی بر شبکه بلاک‌چین وارد است که در کنار تمام مزایای مطرح شده، این شبکه هنوز به رشد کامل خود نرسیده است. اینجاست که فانتوم با نوآوری‌های خود وارد کار می‌شود.

شبکه فانتوم با ویژگی‌های منحصر به فرد خود در جهت بهبود بلاک‌چین به حوزه کریپتوکارنسی معرفی شده است. در این مقاله به معرفی کامل شبکه محبوب فانتوم و توکن بومی آن پرداخته‌ایم.

فانتوم چیست؟

چندین مکعب بهم پیوسته برای معرفی فانتوم

Fantom یک پلتفرم قرارداد هوشمند غیرمتمرکز و منبع باز برای پروژه‌های dApps و دارایی‌های دیجیتال است. شبکه اصلی بلاک‌چین فانتوم در دسامبر 2019 راه‌اندازی شد و توسعه‌‎دهندگان شبکه آن در نظر دارند با ارائه تعادلی پایدار از مقیاس پذیری، امنیت و تمرکززدایی، شرایط جدیدی را در شبکه بلاک‌چین به‌وجود آورند. یکی از اهداف فانتوم، جایگزینی شبکه اتریوم و تغییر شرایط حاکم بر قرارداد‌های هوشمند است.

فانتوم قصد دارد مقیاس‌پذیری بیشتر و هزینه‌های کمتری نسبت به پلتفرم قراردادهای هوشمند ارائه دهد. زیرساخت‌های فانتوم از طریق مکانیسم اجماع طراحی شده است که کارایی عملیاتی کل شبکه را حفظ می‌کند.

مکانسیم اصلی فانتوم به بدون رهبر یا Lachesis معروف است. Lachesis یک مکانسیم اجماع است که سبب افزایش سرعت و ایمنی شبکه فانتوم می‌شود. از ویژگی‌های دیگر مکانیسم Lachesis امکان تایید فوری تراکنش‌ها در کمتر از یک ثانیه است. ویژگی منحصر به فردی که فانتوم را به یکی از سریع‌ترین بلاکچین‌ها بدل می‌کند.

تاریخچه فانتوم

فانتوم در سال 2018 توسط Ahn Byung Ik، دانشمند علوم کامپیوتر در کره جنوبی تاسیس شد. قبل از تاسیس فانتوم، Ahn به عنوان رئیس انجمن فناوری‌های غذایی در کره مشغول به کار بود. او در سال 2019 از پروژه فانتوم کناره‌گیری کرد.

از فوریه 2019 تا به امروز، فانتوم توسط بنیاد فانتوم رهبری می‌شود. بنیاد فانتوم تیمی متشکل از 28 مهندس، دانشمند، محقق، طراح و کارآفرین است.

معرفی توکن بومی فانتوم

توکن بومی شبکه فانتوم، FTM نام دارد که برای حاکمیت، پرداخت‌ها و کارمزدها در شبکه استفاده می‌شوند. در مجموع حدود 3.175 میلیارد کوین FTM وجود دارد که 2.5 میلیارد آن تا مارس 2021 در گردش بوده است. FTM به عنوان توکن اصلی شبکه فانتوم، هم به صورت توکن ERC20 در اکوسیستم اتریوم و توکن BEP2 در اکوسیستم بایننس در دسترس است.

فانتوم با ارایه ساختار سهامی جدید و نوآورانه خود، شرایطی را برای دارندگان توکن فراهم می‌کند که به سوددهی بالا برسند. یکی از این روش‌ها Fantom’s Fluid Rewards نام دارد. در این روش کاربران با استفاده از گره‌های شبکه می‌توانند به سود سالانه 4 درصد دست پیدا کنند.

فانتوم همچنین از یک ویژگی به نام Liquid Staking استفاده می‌کند که به موجب آن سهامداران می‌توانند توکن‌های خود را  به عنوان وام در Fantom Finance استفاده کنند. Fantom Finance مجموعه‌ای از برنامه‌های غیرمتمرکز ارائه شده توسط فانتوم است.

از پروژه‌های غیرمتمرکز دیگر فانتوم می‌توان به fUSD  اشاره کرد که یک استیبل کوین مبتنی بر فانتوم است که به دلارآمریکا متصل است. فانتوم همچنین در برنامه غیرمتمرکز fLend  که یک استخر نقدینگی است به کاربران اجازه دریافت و یا وام دهی را می‌دهد.

چرا فانتوم مهم است؟ کاربرد فانتوم

کلمه فانتوم در یک صفحه آبی

 تمرکز فانتوم بر پشتیبانی از توسعه برنامه‌های dApp و جایگاه متمایز آن در دنیای ارزهای دیجیتال قرار دارد. از دیگر جنبه‌های‌ منحصر به فرد فانتوم، اکوسیستم غنی از ابزارهای ماژولار آن است که برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات و سرعت توسعه بلاکچین طراحی شده است. فانتوم یک بلاکچین متن باز است و کدهای آن در Github برای عموم در دسترس است و هر توسعه دهنده‌ای که تمایل داشته باشد می‌تواند با استفاده از کدهای فانتوم و APIهای آن، زنجیره‌ای جدید در بلاکچین ایجاد کند.

فانتوم از توکن ERC20 پشتیبانی می‌کند با این تفاوت که نمی‌توان آن را مستقیماً در بلاک‌‌چین Opera، بلاک‌چین اختصاصی فانتوم، استفاده کرد. توکن‌های ERC20 که به کیف پول فانتوم وارد می‎‌شوند به طور خودکار به Opera FTM تبدیل می‌شوند و برای استفاده در شبکه اتریوم سازگار است. فانتوم همچنین از توکن‌های BEP2 که روی بلاک‌چین بایننس اجرا می‌شوند، پشتیبانی می‌کند.

تغییرات قیمتی فانتوم

نموداری برای رویت تغییرات ارز فانتوم در کوین مارکت کپ

فانتوم در اواخر سال 2018 با عرضه اولیه توکن FTM وارد بازار شد و با نرخ 0.024 دلار کار خود را شروع کرد. شرایط برای فانتوم تا اوایل سال 2021 به آرامی پیش می‌رفت و تغییرات قیمت محسوسی در این توکن مشاهده نشد.

در اوایل سال 2021 و با اوج‌گیری دنیای کریپتوکارنسی و رکورد شکنی‌های بیت کوین و اتریوم، فانتوم نیز افزایش نرخ چشمگیری را بعد از 2 سال تجربه کرد. در فوریه سال 2021 برای اولین بار فانتوم به نرخ 0.5 دلار در بازار‌های جهانی رسید. این افزایش نرخ فانتوم با لیست شدن در صرافی‌های مشهور جهانی مانند بایننس ادامه‌دار شد و در نهایت در ماه سپتامبر با ثبت قیمت 1.21 دلار، رکوردی تاریخی برای خود به ثبت رساند.

پروژ‌ه‌های فانتوم از سپتامبر 2021 به صورت جدی‌تر وارد فاز عملیاتی شد و مجدداً با ثبت رکوردی دیگر با نرخ 3.39 دلار در نوامبر 2021، چشم همگان را به سمت خود خیره کرد.

ویژگی‌های فانتوم

فانتوم دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که آن را تبدیل به یکی از آینده‌دار‌ترین توکن‌های موجود در بازار می‌کند. در زیر به بررسی برخی از این ویژگی‌های متمایز پرداخته‌ایم.

. مقیاس پذیری

از اصلی‌ترین مشکلات اکوسیستم اتریوم، ترافیک بسیار بالا، هزینه کارمزد‌سنگین و عدم توانایی این شبکه در مقیاس پذیری است. فانتوم تضمین می‌کند که هر یک از شبکه‌ها و گره‌های موجود در بلاک‌چین به صورت مستقل از هم کار کنند که این مورد سبب بهبود عملکرد شبکه و افزایش سرعت تراکنش‌ها می‌شود.

روش مقیاس‌پذیری در فانتوم، اختصاص یک بلاک‌چین مستقل به هر یک از تراکنش‌ها است که مانند برنامه‌های یک سیستم عامل خانگی به صورت کاملاً جدا از هم کار می‌کنند که به اصطلاح به آن، سیستم ماژولار می‌گویند.

. استفاده از مکانیسم اثبات سهام برای افزایش امنیت

همانطور که می‌دانید بیت کوین با استفاده از روش اثبات کار به استخراج و تایید تراکنش‌ها می‌پردازد که این روش علاوه بر مصرف مقدار بالای انرژی، امنیت شبکه را نیز به طور محسوس کاهش می‌دهد. اتریوم نیز مشابه با بیت کوین از روش اثبات کار در شبکه خود استفاده می‌کند.

فانتوم بر خلاف بیت کوین و اتریوم بر مکانیزم اجماع و استفاده از اثبات سهام متکی است که این رویکرد فانتوم، علاوه بر کاهش صدمات بر محیط زیست، منجر به افزایش امنیت شبکه می‌شود.

. سرعت بسیار بالای معاملات و کارمزد نزدیک به صفر

یکی از جذابیت‌های اصلی فانتوم پردازش تراکنش‌های شبکه با سرعتی بسیار بالا است. فانتوم می‌تواند هزاران تراکنش موجود در شبکه را در کسری از ثانیه انجام دهد و به گزارش بسیاری از وب‌سایت‌های معتبر حوزه کریپتوکارنسی، سریع‌ترین پلتفرم بلاک‌چین موجود در بازار است. همچنین کارمزد معاملات در شبکه فانتوم چیزی نزدیک به صفر است که فانتوم را به رقیب اصلی اتریوم تبدیل می‌کند.

معرفی چند پروژه جذاب فانتوم

 . hyperjump

پروژه HyperJump اکوسیستم ساخته‌شده روی قرارداد‌های هوشمند برای صنعت بازی‌های رایانه‌ای است. HyperJump با ارایه بازی‌هایی بر اساس سیستم پاداش‌دهی یکی از پروژه‌های جذاب فانتوم است.

. Geist Finance

Geist Finance یک بازار وام‌دهی و قرض گرفتن در Fantom است، جایی که سپرده‌گذاران می‌توانند با ارائه نقدینگی لازم در شبکه فانتوم، سود کسب کنند. این پروژه در 6 اکتبر سال جاری راه‌اندازی شد که با استقبال عموم مواجه گردید. با راه‌اندازی این پروژه، توکن بومی فانتوم رشد 36 درصدی را تجربه کرد.

. Beefy Finance

Beefy Finance یک پلتفرم بهینه‌ساز چند زنجیره‌ای است که به کاربران اجازه می‌دهد با هلد کردن توکن‌های خود به سود برسند. پروتکل  Beefy Finance  شامل استخرهای نقدینگی و امکان استخراج رمزارز است. شریک اصلی Beefy Finance کیف پول معتبر تراست والت است.

. Travala

Travala با استفاده ار فناوری بلاکچین فانتوم، یکی از پلتفرم‌های محبوب برای عاشقان سفر است. در این پلتفرم بیش از 3 هزار گزینه از جمله انواع هتل، تور‌های گردشگری و سایر موارد مرتبط با سفر برای کاربران وجود دارد.

رقبای اصلی فانتوم

یک پل روی آبی با نمادهای اتریوم و فانتوم در دو سوی آن

فانتوم با هدف بهبود نواقص اتریوم به بازار آمد و مسلماً رقیب اصلی خود را اتریوم می‌بیند. اتریوم با وجود ایرادات بسیار از جمله کارمزد تراکنش‌های بالا، همچنان دومین رمزارز محبوب در بازار است و با ارایه اتریوم 2 سعی در بهبود نواقص خود دارد.

اما فانتوم رقبای دیگری نیز دارد. کاردانو که از آن به اتریوم دوم یا اتریوم بهتر یاد می‌شود شرایط بسیار بهتری در بازار نسبت به فانتوم دارد.

شبکه سولانو نیز یکی از رقبای اصلی فانتوم است. سولانو با قابلیت اجرای پنج هزار تراکنش در هر ثانیه، شبکه‌ای به مراتب سریع‌تر از فانتوم ارایه می‌دهد. همچنین توکن‌های ارایه شده توسط فانتوم 8 برابر گران‌تر از توکن‌های سولانو است.

آیا فانتوم آینده خوبی دارد؟

نماد فانتوم روی یک صفحه آبی

با توجه به سرعت تراکنش و پلتفرم قراردادهای هوشمند پیشرفته‌ای که ارائه می‌دهد، فانتوم می‌تواند یک سرمایه‌گذاری قوی در ارزهای دیجیتال باشد. فانتوم قیمت بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری دارد و در صورتی که به اهداف تعیین شده خود برسد می‌تواند از لحاظ قیمتی شرایط بسیار مناسبی را در بازار به‌وجود بیاورد.

از عوامل تاثیرگذار دیگر برای سرمایه‌گذاری باید به نقشه راه یک ارز اشاره کرد. با بررسی نقشه راه فانتوم از ابتدای پیدایش به این موضوع پی می‌بریم که فانتوم به وعده‌های خود تا به امروز جامع عمل پوشانده است.

سرمایه‌گذاران می‌توانند با مشاهده و مطالعه whitepaper این کوین، اطلاعات دقیق‌تری از اهداف و نقشه ترسیم شده پیش روی فانتوم را به‌دست آورند.

جایگاه فانتوم در بازار

رمزارز FTM در حال حاضر بر اساس آمار سایت CoinMarketCap، در رتبه 40 فهرست رمزارزها قرار گرفته است. همچنین ارزش بازار یا مارکت‌کپ فانتوم حدود 5.45 میلیارد دلار است.

کیف پول‌های فانتوم

قرار دادن فانتوم داخل کیف پول نرم افزاری

. کیف پول نرم‌افزاری

فانتوم دارای کیف پول نرم‌افزاری اختصاصی خود در شبکه اوپرا به نام fwallet است که در آن کاربران می‌توانند به دریافت و ارسال رمزارز فانتوم بپردازند و همچنین به اکوسیستم fantomDeFi  دسترسی پیدا کنند.

دو کیف پول نرم‌افزاری مطرح بازار یعنی متامسک و تراست والت نیز از این توکن پشتیبانی می‌کنند.

. کیف پول سخت‌افزاری

کیف پول مطرح و قابل اعتماد لجر پشتیبانی کامل از توکن فانتوم ارایه می‌دهد.

صحبت پایانی

Fantom یک پلتفرم برای توسعه و استقرار dApps بر اساس دارایی‌های دیجیتال و قراردادهای هوشمند است. ابزارها و مؤلفه‌هایی که فانتوم در اختیار دارد به پروژه‌های غیرمتمرکز امکان سرعت بخشی و مقیاس پذیری بالا می‌دهد. شبکه اثبات سهام فانتوم نیز برای بسیاری از دوستداران محیط زیست، ویژگی حیاتی است و فانتوم را در بین جامعه کریپتوکرانسی محبوب نگه می‌دارد.

نظر شما در مورد فانتوم چیست؟ آیا فانتوم توانایی رقابت با غولی قدرتمند به نام اتریوم را دارد؟

از طريق
CoinmarketcapMeduimGeminiKriptomat

مسعود فاضل

کارشناس ادبیات انگلیسی، سابقه فعالیت دو ساله در گردشگری و تور خارجی، کارشناس تولید محتوا در حوزه بلاکچین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا