آموزش معامله

فایل کوین چیست؟ پیش بینی قیمت و آینده (Filecoin)

ارزش ارز رمزنگاری شده فایل کوین Filecoin (FIL) در سال اخیر شاهد افزایش چشم‌گیری بوده است. همین عملکرد فایل کوین توجه سرمایه‌گذاران سراسر جهان را به خود جلب کرد. از نظر فعالان حوزه ارز دیجیتال این پروژه احتمالاً پیچیده‌ترین چیزی است که توسط صنعت بلاکچین تاکنون به بازار عرضه شده است.

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال چیست؟

اگر شما هم جزو افرادی هستید که تصمیم دارید روی فایل کوین سرمایه گذاری کنید حتما در ادامه با ما همراه باشید، در این مقاله، به بررسی این ارز دیجیتال خواهیم پرداخت. فراموش نکنید که تنها در صورت داشتن شناخت کامل از یک ارز دیجیتال می‌توانید از خرید و فروش آن کسب سود کنید.

تاریخچه فایل کوین

خوان بنت (Juan Benet) دانشمند و متخصص علوم رایانه، در بنیاد پروتکل لبز (Protocol Labs) در سال 2014 پروژه فایل کوین را آغاز کرد. اما فایل کوین مانند سایر ارزهای دیجیتال با شروعی پر سر و صدا همراه نبود. به مدت سه سال، این پروژه در سکوت و به دور از هرگونه هیاهو به کار خود ادامه داد. تا اینکه در سال 2017 به صورت عرضه اولیه سکه (Ico) معرفی شد.

اگرچه در ابتدا قرار بود، این پروژه در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ به بازار عرضه شود، اما به دلیل وجود آمدن مشکلاتی، عرضه این ارز دیجیتال به عقب افتاد. اما در نهایت و پس از سه سال، در اکتبر ۲۰۲۰، فایل کوین با نام اختصاری FIL در صرافی‌های ارز دیجیتال لیست شد.

عرضه اولین توکن‌های فایل کوین (FIL)

عرضه اولیه فایل کوین به مدت یک ماه ادامه طول کشید و چیزی که جالب توجه بود این بود که سرمایه‌ای بالغ بر ۲۵۰ میلیون دلار جذب شد و در آن زمان یک رکورد به شمار می‌رفت. ICO فقط برای سرمایه‌گذاران معتبر همان‌طور که طبق مقررات ایالات متحده تعریف شده بود در دسترس بود.

در عمل، این موضوع بدان معنا است که شرکت‌کنندگان این ICO افرادی با درآمد بیش از ۲۰۰ هزار دلار یا شبکه‌هایی به ارزش بیش از یک میلیون دلار بودند. هرچند فایل کوین با ICO خود تلاش کرد تا تطابق خود را با قوانین و استانداردهای موجود نشان دهد، اما بسیاری از اعضای جامعه با تصمیم مبنی بر حذف خرده سرمایه‌گذاران، کمی نا امید شدند. سرمایه‌گذاران می‌توانستند انتخاب کنند که توکن‌های خود را برای دوره‌های زمانی مختلف سرمایه گذاری کنند تا از تخفیف خرید اولیه برخوردار شوند.

وایت پیپر فایل کوین

توسعه‌دهندگان پروژه فایل کوین در سال 2017 نقشه راهی مفصل درباره چگونگی پیشبرد فایل کوین ارائه دادند. از آن زمان تا به امروز نقشه راه به روزرسانی نشده است. وایت پیپر ۳۶ صفحه‌ای درباره به چگونگی بدست آوردن توکن فایل کوین، نحوه کار ماینرها و به طور کلی نحوه کارکرد این شبکه است.

دلایل نیاز به ذخیره سازی غیرمتمرکز

ایده‌های مختلفی وجود دارد که باعث ایجاد پروژه‌های مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین است. اما بنا به دلایلی استفاده از فناوری بلاکچین برای محاسبات ابری و ذخیره سازی داده‌ها آنچنان که شایسته است مورد توجه قرار نگرفته است. یکی از دلایل احتمالی این است که، بحث ذخیره اطلاعات خسته کننده به نظر می‌رسد.

متاسفانه پروژه‌هایی وجود دارند که در مقایسه با طرح‌های کاربردی مانند فایل کوین مورد توجه بیشتری قرار گرفته‌اند. با این حال ذخیره‌سازی غیرمتمرکز در مقایسه با روش‌های انجام این فرآیند به شکل متمرکز، مزایای متعددی دارد. دو دلیل مهم که نیاز به ذخیره سازی غیرمتمرکز را ضرورت می‌بخشد عبارتند از:

آسیب‌پذیر بودن پلتفرم‌های ذخیره سازی متمرکز

یکی از مهم‌ترین مزایای ذکر شده، ذخیره ایمن داده‌های خصوصی است که توسط راه حل‌های ذخیره‌سازی غیرمتمرکز بلاکچین ارائه می‌شود. راه حل‌های ذخیره سازی متمرکز محبوب مانند Dropbox و Google در برابر حملات آسیب پذیر هستند. اگر یک هکر بتواند از محیط امنیتی یکی از این شبکه‌های متمرکز عبور کند، می‌‌تواند به تمام داده‌های ذخیره شده در آنجا دسترسی داشته باشد.

بسیاری از این داده‌ها مانند جزئیات مالی، رمزهای عبور و سایر داده‌های شخصی می‌توانند ماهیت حساس و خصوصی داشته باشند. از آنجایی که سرقت این داده‌ها می‌تواند خطرناک باشد و عواقب جبران ناپذیری با خود به همراه داشته باشد، حفاظت از آن‌ها به بهترین شکل ممکن ضروری است.

هزینه‌‌های ذخیره‌سازی زیاد

ذخیره‌سازی غیرمتمرکز داده‌ها نیز کارایی ذخیره سازی را افزایش می‌دهد که منجر به کاهش هزینه‌های ذخیره سازی می‌شود. سرویس Amazon S3 را در نظر بگیرید. کاربران برای استفاده از خدمات این پلتفرم، به ازای هر ترابایت فضا، باید ماهیانه 25 دلار پرداخت کنند. فایل‌کوین می‌تواند هزینه استفاده از همین اندازه فضای ذخیره سازی را به 2 دلار در ماه کاهش بدهد. شبکه‌های غیرمتمرکز می‌توانند هزینه‌ها را به شدت کاهش دهند زیرا هزینه‌های جاری شبکه‌های متمرکز را ندارند.

ذخیره سازی غیرمتمرکز درفایل کوین

یکی از ویژگی‌های مهم فایل کوین که از اهمیت بالایی برخوردار است، آدرس‌دهی محتوا (content addressing) است. یکی از معایب سیستم‌های ذخیره سازی متمرکز سنتی این است که سیستم‌ آدرس‌دهی بر اساس مکان است. اما در فایل کوین تمرکز به جای این‌که روی مکان باشد، روی فایل‌ها و محتوا است. این نوع ذخیره‌سازی دسترسی سریع‌تر و آسان‌تر به داده‌ها و اطلاعات را با خود به همراه دارد.

در سیستم‌های مبتنی بر آدرس‌دهی محتوا مانند فایل کوین روند ذخیره سازی داده‌ها از انعطاف بیشتری برخوردار است. همچنین این شبکه‌ها نسبت به شبکه‌های متمرکز از امنیت بیشتری برخوردار هستند. فایل کوین پس از دریافت اطلاعات آن‌ها را رمزنگاری کرده و به قطعات کوچکتر تقسیم می‌کند.

سپس این اطلاعات روی نودهای مختلف ذخیره می‌شود. فقط کاربر دارنده کلید خصوصی می‌تواند قطعات را دوباره جمع کند تا آن‌ها را به صورت کامل مشاهده کند. هرگونه خطای احتمالی در ذخیره‌سازی و جمع‌آوری مجدد قطعات، از طریق افزونگی ذخیره‌سازی در گره‌ها مدیریت می‌شود.

نحوه کار فایل کوین

سیستم فایل کوین به کاربران خود این امکان را می‌دهد، تا با استفاده از رمزارز بومی شبکه یعنی FIL فضای ذخیره سازی را در دستگاه‌های موجود اجاره کنند. کاربران در شبکه فایل کوین به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

مشتریان (Clients)

مشتریان آن دسته از کاربرانی هستند که برای ذخیره اطلاعات خود به دنبال فضایی در بلاکچین هستند. مشتریان در ازای دریافت این خدمات پول پرداخت می‌کنند. مشتریان با توجه به نیاز خود می‌توانند از یک یا چند فضای ذخیره‌سازی مختلف استفاده کنند. کاربران می‌توانند در صورت تمایل، ابتدا اطلاعات خود را رمزنگاری کرده و سپس ذخیره کنند.

ماینرهای ذخیره سازی ( Storage Miners ) 

کاربران دسته ذخیره‌سازی، ماینرهایی هستند که فضای ذخیره‌سازی را در اختیار شبکه قرار می‌دهند و به ازای آن رمزارز (FIL) دریافت می‌کنند. فایل کوین معاملات مربوط به پرداخت، ارسال و دریافت رمز ارز را جهت اطمینان از صحت فرآیند ذخیره‌سازی، ثبت می‌کند.

ماینرهای بازیابی ( Retrieval Miners )

ماینرهای بازیابی در صورت نیاز، اطلاعات را بازیابی کرده و در دسترس مشتری قرار می‌دهند. آن‌ها می‌توانند اطلاعات را چه از مشتریان و چه از ماینرهای ذخیره‌سازی دریافت کنند. ماینرهای بازیابی می‌توانند به عنوان ماینر ذخیره سازی نیز در شبکه فایل کوین فعالیت کنند.

در حال حاضر هر کاربری قادر به عضویت و استفاده از شبکه است. همچنین در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد جزئیات تکنیکی، می‌توان به کد متن منبع باز پروژه مراجعه کرد.

کاربردهای فایل کوین

اصلی‌ترین هدف فایل کوین این است که برخی از نگرانی‌های موجود در بخش اشتراک‌‌گذاری فایل و فضای ذخیره‌سازی ابری را از بین ببرد. زیرا کنترل اطلاعات توسط فن‌آوری‌های بزرگ و قدرتمندی مانند فضاهای ذخیره‌سازی ابرها (Clouds) به نظر خطرناک می‌رسد. فایل کوین اطلاعات را به شکل قطعات مجزا (Sector) در رایانه‌های موجود در سراسر دنیا پخش می‌کند. در هنگام نیاز هم، ماینرهای بازیابی، این اطلاعات را بازیابی کرده و در دسترس قرار می‎‎‌دهند.

فایل‌کوین در واقع در تلاش است تا با استفاده از فناوری بلاکچین، سرمایه‌ای بدست آورد تا بتواند شبکه‌ای همتا به همتا از نودهای ذخیره کننده ایجاد کند. اما توجه به این نکته حائز اهمیت است که فایل کوین در این زمینه تنها نیست و پلتفرم‌های مشابه نیز قبلا ارائه شده‌اند. اما به نظر می‌رسد فایل کوین در جذب کاربران موفق‌تر عمل کرده است و به عنوان یک راهکار ایمن برای ذخیره‌سازی اطلاعات به‌شمار می‌رود.

ماین فایل کوین

هنگامی که شبکه اصلی Filecoin فعال شود، کاربران این فرصت را خواهند داشت تا با ارائه خدمات ذخیره سازی و بازیابی داده‌ها به کاربران در سراسر شبکه جهانی، توکن‌های FIL را به دست آورند. هرچه یک ماینر اطلاعات بیشتری ذخیره کند، قدرت ذخیره‌سازی آن‌ها بیشتر می‌شود. با افزایش قدرت ذخیره‌سازی، احتمال تولید یک بلاک جدید در بلاکچین و دریافت جایزه بیشتر می‌شود. ماینرها می‌توانند انتخاب کنند که آیا می‌خواهند در استخراج ذخیره‌سازی، استخراج بازیابی، اجماع قدرت ذخیره‌سازی یا هر سه شرکت کنند.

استخراج در Filecoin با استخراج در بلاکچین اثبات کار متفاوت است. زیرا استخراج Filecoin بر اساس اجماع قدرت ذخیره‌سازی است. این به این معنی است که هر چه فضای ذخیره سازی اثبات شده بیشتری در اختیار شبکه قرار بدهید، احتمال دریافت جوایز مربوط به تکمیل بلاک‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

قدرت ذخیره‌سازی، با توجه به مقدار فضای اضافه شده به شبکه توسط هر ماینر، خطی است. در پلتفرم FileCoin تعداد GPU‌ها احتمال برنده شدن جوایز بلوک را تعیین نمی‌کند. این برخلاف روال کار بلاکچین‌‌‌های مبتنی بر الگوریتم اثبات کار است که در آن‌ها، همه ماینرها بر اساس قدرت پردازشگر گرافیکی سیستم‌های کامپیوتری خود با یکدیگر رقابت می‌کنند.

تایید صلاحیت ماینرهای فایل کوین

تمام ماینرها باید وثیقه بگذارند تا حسن نیت خود را ثابت کنند. البته در کنار آن، الگوریتم اثبات فضا-زمان (PoSt) بررسی می‌کند که آِیا یک ماینر برای مدت زمان قابل قبولی است که فعالیت می‌کند؟ در واقع میزان اعتبار یک ماینر در فایل‌کوین با استفاده از فضا و زمان مورد فعالیت در فایل کوین سنجیده می‌شود.

جایگاه فایل کوین

در زمان نگارش این مقاله، فایل کوین در رتبه ۳۵ coinmarketcap قرار دارد و سهم ۰.۲۳ درصدی از کل بازار را به خود اختصاص داده است. فایل کوین در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰(11 May 2021)  به بالاترین قیمت خود معادل ۸۲,۷۴۵.۱۹ رسید که در حال حاضر %۹۹.۹۳ پایین‌تر از آن تاریخ قرار دارد. چارت تغییرات قیمت فایل کوین را می‌توانید در شکل زیر مشاهده کنید.

کیف‌پول‌های فایل کوین

FilFox کیف پول رسمی فایل‌کوین است که امکان ذخیره‌سازی و ارسال و برداشت توکن FIL را در اختیار شما قرار می‌دهد. سایر کیف‌پول‌هایی که می‌توان برای ذخیره توکن‌های FIL از آن‌ها استفاده کرده عبارتند از:

کیف پول‌های نرم افزاری ارز فایل کوین

کیف پول‌های سخت افزاری ارز فایل کوین

خرید فایل کوین

اولین گام برای خرید فایل کوین، انتخاب یک پلتفرم یا صرافی ارز دیجیتال معتبر است. با توجه به تحریم‌های اعمال شده علیه کاربران ساکن ایران، صرافی‌های خارج از کشور، به کاربران ایرانی خدمات خود را ارئه نمی‌دهند. هر چند برخی از افراد با تغییر آی.پی سعی می‌کنند تا به صرافی‌های ارز دیجیتال خارج از کشور متصل شوند، اما باید توجه داشت که در صورت نمایان شدن آی.پی واقعی، حساب کاربری بلوکه خواهد.

بنابراین بهترین راه، خرید و فروش ارز دیجیتال فایل کوین از صرافی‌های داخل کشور است. در حال حاضر پلتفرم معاملات ارز دیجیتال والکس، امکان خرید و فروش فایل کوین را برای کاربران خود فراهم کرده است. شما می‌توانید پس از تایید حساب کاربری خود در بازار فایل‌کوین و سایر بازارهای والکس معاملات ارز دیجیتال انجام دهید.

صحبت نهایی

ذخیره‌سازی فایل یکی از کاربردهای مهم تکنولوژی بلاکچین است که در سال‌های اخیر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. فایل کوین تلاش فراوانی برای توسعه پروتکل ذخیره سازی غیر متمرکز کرده است. اما نباید فراموش کرد که هنوز چالش‌های زیادی پیش‌روی توسعه‌دهندگان آن قرار دارد.

ترغیب کاربران برای استفاده از راهکارهای ذخیره‌سازی غیر متمرکز چندان آسان به‌نظر نمی‌رسد. واقعیت این است که کاربران آسودگی در استفاده از سرویس‌هایی نظیر گوگل درایو و آمازون وب سرویس را دوست دارند.

به نظر شما آیا فایل‌کوین می‌تواند به وسیله ارائه خدمات خود در قالب یک رابط کاربری ساده و یوزر فرندلی، کاربران را به مهاجرت متقاعد کند؟

منبع
coinbureaucoincentral

رزا آذروند

من یک مهندس کامپیوتر نویسنده هستم و کریپتوکارنسی حوزه مورد علاقه من است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا