آموزش معامله

ارز مانا چیست؟ آشنایی با توکن محبوب واقعیت مجازی

خرید ارز مانا و حضور در واقعیت مجازی پلتفرم محبوب دیسنترالند، از مباحث داغ این روزهای کریپتوکارنسی است. توکنی که در اواخر سال 2021 با افزایش چندین برابری در قیمت، چشم بسیاری از کارشناسان و فعالان ارزهای دیجیتال را به خود خیره کرده است.

برای شناخت بهتر ارز مانا، نیاز است ابتدا پلتفرم واقعیت مجازی دیسنترالند و نحوه کارایی آن را شرح دهیم. سپس به معرفی توکن بومی آن یعنی مانا و ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت.

تعریف دیسنترالند

دیسنرتالند و ارز مانا

Decentraland یک پلتفرم واقعیت مجازی مبتنی بر اتریوم است. در این دنیای مجازی، زمین‌هایی (LAND) وجود دارند که امکان خرید و فروش، ساخت و ساز و توسعه آنها را خواهید داشت و  می‌توانید از آن کسب درآمد کنید. در دیسنترالند هیچگونه محدودیتی برای فعالیت کاربران وجود ندارد که آن را به اولین پلتفرم مجازی و دیجیتال آزاد در دنیا تبدیل می‌کند.

دیسنترالند چگونه کار می‌کند؟

مشابه بازی‌هایی مانند Skyrim و Fallout، Decentraland یک دنیای مجازی همه جانبه است. این دنیا به صورت سه بعدی برای کاربران طراحی شده است و هوش مصنوعی آن در حد پیشرفته‌ای توسعه یافته است.

خارج از محیط بازی، تیم Decentraland بازاری را همراه با یک ویرایشگر Drag&Drop منتشر کرده است که کاربران می توانند به بخش‌های ساخت زمین دسترسی داشته باشند. این بازار شرکت‌کنندگان را قادر می‌سازد تا توکن‌های LAND را با قیمت مانا، توکن بومی دیسنترالند، مدیریت و مبادله کنند.  همچنین کاربران می‌توانند از  این بازار برای معامله یا انتقال بسته‌ها و سایر اقلام درون بازی مانند پوشیدنی‌ها و نام‌های منحصر به فرد استفاده کنند.

با توجه به اینکه دیسنترالند، روی پلتفرم اتریوم پیاده سازی شده است، بنابراین کلیه عملیات صورت گرفته درون این محیط، توسط این شبکه تایید می‌شود.

پروتکل Decentraland دارای سه لایه است:

پروتکل اجماع: مالکیت زمین و محتوای زمین را از طریق یک قرارداد هوشمند اتریوم ردیابی می‌کند.

محتوای زمین: از یک سیستم توزیع غیر متمرکز برای ارائه محتوا در دنیای مجازی استفاده می‌کند.

لایه زمان واقعی: اتصالات همتا به همتا را برای کاربران فراهم می‌کند تا با یکدیگر تعامل داشته باشند.

منظور از LAND چیست؟

لند چیست

در Decentraland، فضاهایی برای تعامل وجود دارند که از یکسری توکن غیر قابل تعویض به نام LAND تشکیل شده‌اند. در صورتی که یکی از زمین‌ها را در اختیار داشته باشید، می‌توانید انوع بازی‌ها، پویا نمایی، آموزش، توسعه فردی و هر فعالیتی که به ذهن شما می‌رسد را در آن انجام دهید. البته توجه داشته باشید که این زمین‌ها محدودیت دارند. تعداد LAND محدود است، و هر قطعه زمین 33 فوت در 33 فوت است، اما هیچ محدودیتی برای ارتفاع آن وجود ندارد.

یک ویژگی جدید به نام اDecentraland LAND Estates در این فضای مجازی ایجاد شده است که به شما امکان می‌دهد با تداعی زمین‌های مجاور، راحت‌تر زمین خود را مدیریت کنید. اگر علاقه‌مند به خرید زمین هستید (یا فقط می خواهید نقشه این واقعیت مجازی را ببینید)، باید بازار LAND را بررسی کنید.

نکته جالب این LAND‌ها، گروه بندی مناطق مشابه است. به طور مثل یک بخش ممکن است صرفاً به پلتفرم‌های ارز دیجیتال و صرافی‌های آن اختصاص داشته باشد و بخش دیگر در حوزه هنری به فعالیت مشغول باشد.

مانا، توکن بومی دیسنترالند

توکن بومی مانا

MANA توکن بومی Decentraland است. مانا یک توکن بر پایه شبکه ERC20 است و از آن برای خرید قطعه زمین و همچنین پرداخت هزینه کالاها و خدمات داخلی در واقعیت مجازی Decentraland استفاده می‌شود.

خرید زمین در دیسنترالند تنها با استفاده از ارز مانا امکانپذیر است. در روزهای اول پیدایش دیسنترالند شما می‌توانستید هر قطعه زمین را با مبلغ هزار مانا خریداری کنید. اما در حال حاضر ارزان‌ترین زمین موجود حدوداً 12 هزار مانا هزینه خواهد داشت. این مبلغ البته در مقابل مبالغ میلیونی برای خرید زمین در دیسنترالند است. برخی شرکت‌های بزرگ با خرید زمین‌های اختصاصی خود، فضای رقابتی جالبی را در این پلتفرم به وجود آورده‌ند که  ‌اند. ‌اند و قیمت زمین‌های آنها به چندین میلیون مانا می‌رسد.

تاریخچه مانا

Decentraland و پروژه‌های جذاب آن در اوایل سال 2015 توسط Ari Meilich و Esteban Ordano وارد مرحله آزمایشی خود شد. ابتدا این پروژه به صورت یک شبکه پیکسلی بسیار ساده بود که پیکسل‌ها را به کاربران خود از طریق الگوریتم اثبات کار ارایه می‌کرد. پس از استقبال کاربران از این روش مبادله، در سال 2017 ارز مانا به بازار معرفی شد. توکنی که در خرید و فروش‌های شبکه از آن استفاده می‌شد.

در نهایت در سال 2021 با افزایش محبوبیت NFT‌ها در میان کاربران، توکن مانا در بسیاری از صرافی‌های برتر دنیا لیست شد.

تغییرات قیمتی مانا

ارز مانا در اوایل سال 2017 با نرخ 0.1 دلار وارد بازار کریپتوکارنسی شد. با توجه به عدم شناخت کافی روی این توکن و البته همه گیر نبودن کریپتوکارنسی، روند حرکتی این توکن نیز ثابت ماند. به طوریکه تا اوایل سال 2021 تغییر قیمت محسوسی در مانا مشاهده نشد.

سال 2021 اما سال شکوفایی مانا است. با توجه به محبوبیت NFT‌ها و البته اعتماد بیشتر کاربران به این توکن‌های غیر قابل تعویض، مانا نیز در لیست توکن‌های محبوب بسیاری از کاربران قرار گرفت. در اوایل سال 2021 رکورد تاریخی 1.4 دلار برای این کوین به ثبت رسید.

پس از معرفی متاورس و افزایش آگاهی عموم مردم به پلتفرم واقعیت مجازی دیسنترالند و البته لیست شدن مانا در صرافی‌های بزرگ دنیا، قیمت این توکن جهشی 400 برابری را تجربه کرد و در حال حاضر با قیمتی نزدیک به 4 دلار در بازار در حال معامله است.

مزایا و معایب مانا

ویژگی‌های ارز مانا

توکن مانا در کنار محبوبیت خود، از یکسری مزایا و معایب مشابه سایر توکن‌های جدید در بازار برخوردار است که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

مزایای مانا

. دیسنترالند یکی از بزرگترین پلتفرم‌های مجازی در دنیا بشمار می‌رود.

. در دیسنترالند با استفاده از مانا، می‌توانید انواع NFT‌ها، آثار هنری و زمین خریداری کنید.

. مانا پتانسیل رشد بسیار بالایی را در سال 2021 از خود نشان داده است.

. مانا از توسعه پروژه‌های غیر متمرکز در بستر اتریوم استقبال می‌کند.

معایب مانا

. در کنار موفقیت بسیار چشمگیر مانا، این کوین هنوز در مراحل اولیه توسعه است.

. مفهوم NFT هنوز موضوعی جدید برای کاربران کریپتوکارنسی است و بسیاری در خصوص آن تردید دارند.

. بازار NFT بسیار رقابتی است و ممکن است توکن جدیدی وارد بازار شود و خیلی زود مانا را از دور رقابت خارج کند.

آیا مانا آینده خوبی دارد؟

مانا یک توکن جدید در دنیای کریپتوکارنسی است و هنوز زمان زیادی برای توسعه و رشد این توکن وجود دارد. با این حال، حتی به عنوان یک توکن تازه وارد، مانا پتانسیل رشد بسیار بالایی از خود نشان داده است. اوایل اکتبر 2021 مانا موفق به ثبت رکورد 4.69 دلاری در بازار شد.

در کنار این موارد، بسیاری از کارشناسان عقیده دارند حداقل قیمت قابل دستیابی برای مانا تا انتهای سال 2022، 10 دلار خواهد بود. برخی حتی باور دارند این توکن تا 5 سال آینده به قیمت بیش از 50 دلار برسد.

جایگاه مانا در بازار

رمزارز مانا در حال حاضر بر اساس آمار سایت CoinMarketCap، در رتبه 28 فهرست رمزارزها قرار گرفته است و قیمت آن هنگام نگارش این مقاله، حدود 3.63 دلار است. همچنین ارزش بازار یا مارکت کپ مانا حدود 6.16  میلیارد دلار است.

کیف پول‌های مانا

کیف پول ارز مانا

با توجه به ERC20 بودن توکن مانا، بسیاری از کیف پول‌های برتر دنیا که از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کنند، قابلیت ذخیره سازی مانا ر ا دارند که در این بخش به صورت مجزا بهترین کیف پول‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای مانا را معرفی می‌کنیم.

کیف پول نرم‌افزاری

دو کیف پول محبوب تراست ولت و اتمیک ولت قابلیت ذخیره سازی مانا را دارند. در کنار این دو، کیف پول اختصاصی اتریوم یعنی MyEtherWallet نیز از رمزارز مانا پشتیبانی می‌کند.

کیف پول سخت‌افزاری

مشابه بسیاری از توکن‌های معتبر در بازار، کیف پول سخت‌افزاری محبوب لجر قابلیت ذخیره سازی مانا را دارد.

صحبت پایانی

آینده بازارهای معاملاتی در دنیا در حال تغییر است. روش‌های سنتی خرید و فروش جای خود را به روش‌های دیجیتالی و حتی مجازی در بازار داده‌اند. مانا با پلتفرم دیسنترالند در حال تغییر زمین بازی در حوزه کریپتوکارنسی است. اما آیا قادر به پیشرفت و ایجاد انقلاب در این حوزه است؟ تنها زمان و البته اهداف ویژه این توکن، به این پرسش پاسخ خواهند داد.

منبع
CoincentralKrakenCoinmarketcapPickaCrypto

مسعود فاضل

کارشناس ادبیات انگلیسی، سابقه فعالیت دو ساله در گردشگری و تور خارجی، کارشناس تولید محتوا در حوزه بلاکچین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا