معرفی رمزارزها

آشنایی با پولکادات و بررسی نقش آن در توسعه وب ۳

از ویژگی‌های اصلی بلاکچین، تامین امنیت تراکنش‌ها و بروزرسانی‌های همیشگی جهت بهبود شبکه است. اما با تمام این تفاصیل، بلاکچین به خودی خود شبکه کاملی نیست و بسیاری از توسعه‌دهندگان مرتباً در تلاش برای رفع مشکلات این شبکه هستند. پولکادات برای تغییر سیستم شبکه بلاکچین وارد این حوزه شده است و با افزایش روز افزون خرید پولکادات (DOT) رو به رو بوده که در این مقاله به بررسی پرسش ارز دیجیتال پولکادات چیست پرداخته‌ایم.

پولکادات چیست؟

تعریف پولکادات

شبکه این ارز یک مولتی‌چین است که هدف آن اتصال بلاکچین‌های تخصصی مختلف به یک شبکه واحد است. بلاکچین‌هایی که به این ارز متصل می‌شوند به طور موازی با هم عمل می‌کنند که به آن پاراچین می‌گویند. توکن قابل معامله شبکه در بازار کریپتوکارنسی به نام دات (DOT) شناخته می‌شود.

هدف نهایی ایجاد یک فریم ورک متمرکز همانند HTML است. همانطور که می‌‌دانید HTML تمامی وب‌سایت‌ها و سرورهای مختلف را به صورت یکپارچه به هم متصل کرده است. پس تحقق یک فریم ورک واحد برای بلاکچین‌های مستقل امری بسیار مهم است.

اما این توکن توسط چه کسی تاسیس شد؟ این ارز توسط Gavin Wood یکی از بنیانگذاران Ethereum در کنار Peter Czaban و Robert Habermeier در سال ۲۰۱۶ تاسیس شد.

وود، زبان برنامه نویسی Solidity را اختراع کرد که به توسعه‌دهندگان برای نوشتن برنامه‌های غیر متمرکز بر بستر اتریوم کمک می‌کند. وود در سال ۲۰۱۵ شرکتی به نام Parity Technologies را با جوتا اشتاینر تأسیس کرد. هدف این شرکت اجرای پروژه‌های مختلف بر بستر اتریوم بود.

تاریخچه

این ارز زاییده فکر دکتر گاوین وود است که یکی از بنیانگذاران اتریوم و مخترع زبان قرارداد هوشمند Solidity است. دکتر وود کار بر روی ایده طراحی نسخه خرد شده اتریوم را در اواسط سال ۲۰۱۶ آغاز کرد و اولین پیش نویس white paper را در اکتبر ۲۰۱۶ منتشر کرد. وود در سال ۲۰۱۵ شرکتی به نام Parity Technologies را با جوتا اشتاینر تاسیس کرد. هدف این شرکت اجرای پروژه‌های مختلف بر بستر اتریوم بود. برای آشنایی با اتریوم مقاله ای در والکس نوشته شده است.

در سال ۲۰۱۷، دکتر وود و پیتر زابان بنیاد Web3 را تاسیس کردند. وب ۳ یک نهاد غیرانتفاعی برای حمایت از تحقیق و توسعه Polka dot است و برای نظارت بر کمک‌های مالی جمع آوری شده تاسیس شده است. بنیاد Web3 مستقر در سوئیس، اولین فروش توکن Polka dot را در اکتبر ۲۰۱۷ با استفاده از یک حراج در هلند به نام Spend-All Second Price انجام داد. این حراج ۱۴۵ میلیون دلار را در کمتر از دو هفته به دست آورد و ۵۰ درصد از عرضه اولیه (حدود ۱۰ میلیون ارز دات) را به فروش رساند و  پس از این حراج بود که بنیاد Web3 شرکت Parity Technologies را برای توسعه Polka dot انتخاب کرد.

دلیل اهمیت

برای ایجاد سیستم‌های غیر متمرکز و نوآورانه، توسعه دهندگان با مشکلات بسیاری روبرو هستند چرا که پیچیدگی‌های بلاکچین آنها را مجبور می‌کند که این سیستم‌ها را از پایه طراحی کنند در حالی که این ارز به دنبال راهی برای توسعه دهندگان است تا به جای صرف وقت و هزینه برای طراحی، توسعه دهندگان تمامی مدل‌های از پیش طراحی شده خود را روی همه بلاکچین‌ها پیاده سازی کنند.

دو مشکل اساسی شبکه بلاکچین مقیاس پذیری و حاکمیت است. مقیاس‌پذیری به تعداد تراکنش‌هایی اشاره دارد که یک شبکه در یک ثانیه می‌تواند انجام دهد. حاکمیت نیز به امکان ایجاد تغییر در پروتکل‌ها و مدیریت شبکه گفته می‌شود. این ارز با هدف حل این مشکلات وارد بازار شده است.

وب ۳ چیست؟

اصطلاح جدیدی در دنیای اینترنت در حال ترند شدن است که به وب ۳ معروف است و به گفته بسیاری از کارشناسان، اینترنت را به شکلی که امروز می‌شناسیم برای همیشه تغییر می‌دهد. برای درک بهتر این مفهوم نیاز هست ابتدا وب ۱ و ۲ را به صورت خلاصه شرح دهیم.

وب ۱

وب ۱ اولین نوع اینترنت بود. بیشتر کاربران وب ۱، مصرف کنندگان محتوا بودند و سازندگان معمولاً وب‌سایت‌هایی می‌ساختند که صرفا شامل متن و یا نهایتاً تصویر بود. وب ۱ تقریباً از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۴ دوام آورد. به وب ۱، اینترنت فقط خواندنی نیز می‌گفتند.

وب ۲

 اما اکثر ما اینترنت را به شکل کنونی آن تجربه کرده‌ایم که به آن وب ۲ می‌گویند. از وب ۲ به اینترنت اجتماعی و تعاملی یاد می‌شود. در وب ۲ تمرکز از روی توسعه دهندگان صفحات وب به سمت مصرف کنندگان آن رفت و شبکه‌های اجتماعی رفتار کاربران اینترنت را برای همیشه تغییر داد. اما وب ۳ چیست؟

وب ۳

تمرکز زدایی از مهم‌ترین اهداف وب ۳ است. در نسخه‌های پیشین اینترنت، وب سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی هر محصول، معمولاً روی یک سرور ذخیره و اجرا می‌شوند اما در وب ۳ هدف تمرکززدایی و برداشتن محدودیت‌ها است.

در این مدل از اینترنت، برنامه‌ها و اطلاعات، روی زنجیره‌هایی از شبکه بلاکچین به صورت همتا به همتا ذخیره می‌شود که به برنامه‌‌های غیر متمرکز معروف هستند. از ویژگی‌های وب ۳ رقابت بین توسعه‌دهندگان برای ارایه کیفیت بالاتر در خدمات و امنیت است.

نقش پولکادات در توسعه وب ۳

بسیاری از کارشناسان وب ۲ را به دلیل متمرکز بودن بیش از حد نقد می‌کنند و ادعا می‌کنند که وب ۲ راه را برای تمرکز بیش از حد بر سود، انواع غیر‌منطقی تبلیغات، نظارت انبوه، افزایش نقض امنیت، کاهش حریم خصوصی و سرقت گسترده داده‌ها هموار کرده است.

 این توکن با موازی سازی تراکنش‌ها، مشکل مقیاس پذیری را حل می‌کند. مشکلی که تاکنون مانع توسعه بلاکچین شده است. این رمزارز همچنین یک سیستم حکومتی باز و بسیار پیشرفته دارد که به شبکه اجازه می‌دهد تا با سرعت بسیار بیشتری نوآوری داشته باشد. برنامه‌های کاربردی  بلاکچین از  جمله امور مالی و انرژی غیرمتمرکز تا بازی‌ها و ارتباطات در Polka dot توسعه پیدا می‌کنند و اساس حوزه‌های قضایی دیجیتال در وب ۳ را تشکیل می‌دهند. Polka dot اولین پروژه ای است که توسط بنیاد وب ۳ رهبری می شود.

زنجیره رله و پاراچین

زنجیره رله (Relay Chain) ستون فقرات شبکه Polka dot است و مرکز اصلی ارتباط بین پاراچین‌ها است. اعتبار سنج‌ها در زنجیره رله، بلوک‌ها را از تمام پاراچین‌ها می‌پذیرند و به این شکل امنیت در سراسر شبکه تامین می‌شود.

 اما پاراچین‌ها (Parachain)، بلاکچین‌های مستقلی هستند که در زنجیره رله اجرا می‌شوند و ویژگی‌های خاص را برای شبکه فراهم می‌کنند و هر پاراچین یک هدف تخصصی را در شبکه انجام می‌دهد. پاراچینها همچنین از یک مدل امنیتی مشترک ارائه شده توسط زنجیره رله بهره خواهند برد که امنیت آنها را رد برابر حملات احتمالی تا ۵۱ درصد افزایش می‌دهد.

با این حال، تنها تعداد محدودی پاراچین در شبکه وجود دارد که البته تعداد آنها در آینده ارز پولکادات افزایش خواهد یافت.

تغییرات قیمتی

چارت قیمتی

این ارز در سپتامبر ۲۰۲۰ با قیمت اولیه ۲.۹ دلار شروع به کار کرد و تغییرات قیمتی تقریبا با نرخ ثابتی تا انتهای سال ۲۰۲۰ ادامه داشت. اما از ابتدای سال ۲۰۲۱ و با قدرت گرفتن و محبوبیت رمزارزها، این ارز نیز روند رشد خود را شروع کرد به طوری که در اوایل سال ۲۰۲۱ قیمت این ارز از ۵ دلار به تقریبا ۱۶ دلار رسید. نیمه اول سال ۲۰۲۱ بهترین روزهای ارز دات بود که با ثبت اولین رکرود تاریخی این رمزارز یعنی قیمت ۳۹ دلار توجه همه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرد.

 با ایجاد قوانین سخت‌گیرانه در حوزه کریپتوکارنسی در میانه سال ۲۰۲۱، روند کلی رشد رمزارزها متوقف شد و بسیاری از کوین‌های موجود در بازار از جمله دات، کاهش شدید قیمتی را تجریه کردند اما در نهایت رمزارز دات با توجه به روزرسانی‌های هوشمندانه شبکه خود موفق شد رکورد تاریخی دیگری با قیمت ۵۳ دلار برای خود به ثبت برساند.

ویژگی‌ها

. مقیاس پذیری

بلاکچین‌های ایزوله، تنها می‌توانند حجم محدودی از ترافیک را پردازش کنند که این امر منجر به شلوغی شبکه می‌شود. از آنجایی که Polka Dot یک شبکه چند زنجیره‌ای خرد شده است، می‌تواند بسیاری از تراکنش‌ها را در چندین زنجیره به صورت موازی پردازش کند و بر مشکلات موجود در شبکه‌های قدیمی که تراکنش‌ها را به ترتیب پردازش می‌کنند، غلبه کند. این قدرت پردازش موازی، مقیاس پذیری را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد، بنابراین شرایط مناسبی را برای افزایش پذیرش و رشد در آینده ایجاد می‌کند.

. قابلیت همکاری

همانطور که قبل‌تر نیز عنوان شد، بلاکچین‌ها به صورت ایزوله از هم در حال فعالیت هستند اما از طریق این ارز به دو روش می‌توان بین بلاکچین‌ها همکاری به‌وجود آورد.

قابلیت همکاری داخلی بین پاراچین‌ها توسط زنجیره‌ای به نام رله فراهم می‌شود. رله‌ها همکاری بین پاراچین‌ها را امکان پذیر می‌کنند. قابلیت همکاری خارجی با زنجیره‌های دیگر از طریق پاراچین‌های تخصصی به نام پل حاصل می‌شود. پل‌ها یک بلاکچین مستقل را به دیگری متصل می‌کنند.

. امنیت مشترک

با توجه به اینکه Polka Dot از طریق اثبات سهام اجرا می‌شود، بنابراین هر کاربر می‌تواند اعتبار سنجی‌های لازم برای تراکنش‌ها را به آسانی انجام دهد. از آنجایی که تمام پروژه‌هایی که در Polka Dot ساخته می‌شوند اساساً منابع را با یکدیگر ترکیب می‌کنند، پس کافی است در یکی از دات‌های ایجاد شده امنیت کافی برقرار باشد. این امنیت در نهایت برای کلیه تراکنش‌ها در نظر گرفته خواهد شد.

. ارتقا بدون نیاز به فورک

Polka Dot قادر است بدون نیاز به فورک شبکه را ارتقا دهد. به عبارت دیگر، زمانی که یک ارتقا پیشنهاد می‌شود در میان دارندگان توکن حاکمیتی به رای گذاشته می‌شود که اگر نتیجه مثبت باشد، پروتکل بر اساس نتیجه مثبت تغییر می‌کند و اگر نتیجه منفی باشد هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

پولکادات یا کاردانو

پولکادات و کاردانو دو استراتژی کاملاً متفاوت را در پیش گرفته‌اند و در دراز مدت اهداف متفاوتی را برای تغییرات در شبکه در نظر دارند اما تفاوت پولکا استارتر با پولکادات کاملاْ برعکس است.

Cardano یک زیرساخت دو لایه دارد، در حالی که Polka Dot چندین بلاکچین را به یک شبکه اصلی متصل می‌کند. نقطه قوت این ارز پایداری و مقیاس‌پذیری بی‌پایان است، در حالی که نقطه مثبت کاردانو کارمزد تراکنش بسیار پایین (در برخی مواقع صفر) و سرعت بالای تراکنش‌ها است و البته کاردانو از نظر زیست محیطی پایدارتر است.

هدف Cardano یک شبکه ارتقا یافته برای توسعه نرم‌افزار‌های غیر متمرکز است، در حالی که بنیانگذاران Polka Dot آن را برای عملکرد بهتر و قابلیت همکاری بین بلاکچین‌های متعدد ایجاد کردند.

از دیگر تفاوت‌های اصلی این است که کاردانو استخر سهام بهتری نسبت به این ارز دارد. استخر سهام، گره‌ای است که شامل سهام ترکیبی از سرمایه‌گذاران مختلف است. همچنین عرضه توکن‌های کاردانو بسیار بیشتر از عرضه توکن‌های این ارز است.

تحلیل پولکادات

پولکادوت در ۱ نوامبر بر اساس آنچه در راهنمای خرید پولکادات عنوان شده است شاهد یک حجم خرید افزایشی در بازارها بود که در نهایت توکن دات را به سمت ثبت قیمت جدید با نرخ ۵۳ دلار در بازار سوق داد. طبق گزارشات، Polka dot Runtime در ۴ نوامبر به v9122 ارتقا یافته است. این ارتقا به توسعه‌دهندگان دات اجازه می‌دهد تا در پاراچین‌های جدید ثبت نام کنند. گزارش‌های دیگری نشان می‌دهد که این ارز ۱۲ پروژه جدید را تکمیل کرده است و ۹ پروژه آتی این رمزارز در مرحله اعتبار سنجی قرار دارد که با تکمیل آنها راه برای توسعه‌دهندگان هموارتر از قبل خواهد بود. 

با بررسی بازه ۳ ماهه اخیر قیمت در بازار، شاهد رشد تقریباً چند برابری این رمزارز بوده‌ایم به طوری که در اوایل ماه سپتامبر قیمت دات ۲۷ دلار بود. قیمت رمزارز دات در هنگام نگارش این مقاله حدود ۴۰.۱۵ دلار است.

پولکادات اهداف بلندپروازانه‌ای برای آینده بلاکچین در نظر دارد و در صورت تحقق این اهداف، آینده درخشانی در انتظار آن خواهد بود.

نحوه استخراج

توکن دات

برای درک بهتر این قسمت از مقاله پیشنهاد می‌کنیم مقاله الگوریتم اجماع را مطالعه بفرمایید.

شبکه Polka dot یک سیستم حکومتی پیچیده دارد که در آن همه دارندگان DOT حق رای دارند و به محافظت آن کمک می‌کنند. این ارز از ۴ ویژگی مهم در شبکه خود بهره‌مند است که در عملکرد آن تاثیر مستقیم دارد.

Nominators: مسئول ایمن‌سازی شبکه هستند و اعتبار سنجی‌های لازم را انجام می‌دهند.

Validators:مهر و موم کردن بلوک‌های شبکه را برعهده دارد.

Classifiers: مسئول حفظ بلوک‌ها و اطلاعات لازم برای ایجاد بلوک‌های شبکه جدید هستند.

Fishers: مسئولیت یافتن رفتارهای مخرب احتمالی در شبکه را برعهده دارند.

این سیستم به همه اعتبارسنج‌ها بدون توجه به نوع مشارکت آنها، پاداش‌های اعتبار سنجی را به طور مساوی پرداخت می‌کند و پس از کسر پرداخت اعتبارسنجی، جوایز مشارکت به طور متناسب بین همه شرکت‌کنندگان توزیع می‌شود.

طبق توضیحات بالا احتمالاً متوجه شده‌اید که رمزارز دات را نمی‌توان مشابه سایر رمزارزها به روش سنتی استخراج پولکادات انجام داد. اگر می‌خواهید توکن‌های DOT را استخراج کنید، باید مقداری رمزارز DOT داشته باشید که به شما اجازه بدهد در حکومت polka dot شرکت کنید و در ازای رای‌گیری و ایمن نگه‌داشتن شبکه، پاداش دریافت کنید.

جایگاه در بازار

جایگاه در بازار

رمزارز دات در حال حاضر بر اساس آمار سایت CoinMarketCap، در رتبه ۸ فهرست رمزارزها قرار گرفته است. همچنین ارزش بازار یا مارکت کپ دات حدود ۴۰.۸۹ میلیارد دلار است.

بهترین کیف پول‌های رمزارز دات کدامند؟

در این بخش به معرفی برترین کیف پول های پولکادات می‌پردازیم.

۱. کیف پول نرم‌افزاری

imToken

TokenPocket Wallet

Atomic Wallet

Trust Wallet

۲. کیف پول سخت افزاری

Ledger Nano X

Ellipal Titan

صحبت پایانی

تکنولوژی بلاکچین دایماً در حال پیشرفت و به روز رسانی است و حوزه کریپتوکارنسی همواره در حال جذب افراد متخصص برای بهبود شرایط شبکه است. در این میان پولکادات برای  ایجاد تغییرات بزرگ روی این شبکه پا به عرصه میدان گذاشته است و در صورتی که اهداف خود را به خوبی عملی کند، تغییرات گسترده‌ای روی بلاکچین رخ خواهد داد. در این مقاله به سوال ارز دیجیتال پولکادات چیست پاسخ دادیم.

به نظر شما آیا پولکادات توانایی رسیدن به اهداف بلند پروازانه خود را خواهد داشت؟

سوالات متداول

پولکادات چیست؟

این ارز یک مولتی چین است و هدف اصلی آن ارتباط بلاک چین‌هایمختلف با یکدیگر است.

آیا پولکادات قابل استخراج است؟

ارز پولکادات با تا توجه به ماهیت مولتی چین بودن آنُ قابل استخراج نیست.

آیا پولکادات برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

ارز دیجیتال پولکادات یکی از پروژه‌های بزرگ اتریوم و وب ۳است و در آینده تاثیر بسزایی در توسعه بلاک چین خواهد داشت.

(۴ امتیاز) - ۲.۷/۵
کارشناسی ادبیات انگلیسی من را به دنیای ترجمه و خلق محتوا در حوزه بلاک چین و کریپتوکارنسی کشاند.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس