آموزش معامله

یونی سواپ چیست؟ آشنایی با بزرگترین پلتفرم غیرمتمرکز دنیا

تمرکززدایی از مهم‌ترین فاکتور‌ها برای توسعه‌دهندگان شبکه بلاک‌چین است. پلتفرم یونی سواپ با عملکردی متفاوت در خرید یونی سواپ و البته منحصر به‌فرد، خود را پیشگام در عرضه خدمات غیرمتمرکز مبادلاتی در حوزه کریپتوکارنسی می‌داند. علاوه بر این، یونی سواپ برای بهبود، افزایش امنیت، کاهش ترافیک و کارمزد شبکه اتریوم نیز برنامه‌های ویژه‌ای در نظر دارد.

در این مقاله به صورت تخصصی به معرفی پلتفرم و رمزارز یونی سواپ می‌پردازیم.

یونی سواپ چیست؟

Uniswap پلتفرم معاملاتی غیرمتمرکز ساخته شده بر بستر اتریوم است و در بیانی خلاصه‌تر، یک پروتکل نقدینگی خودکار است. عدم نظارت نهاد و یا سازمان خاص روی این پلتفرم، آن را تبدیل به بزرگترین پلتفرم غیرمتمرکز دنیا کرده است. یونی سواپ به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون واسطه و با امنیت بالا به معامله بپردازند. علاوه بر این، یونی سواپ به صورت متن‌باز توسعه یافته است و تمامی کدهای آن روی GitHub موجود است.

از آنجایی که پروتکل یونی سواپ غیرمتمرکز است، هیچ فرآیند فهرست‌بندی برای آن وجود ندارد. اساساً هر توکن ERC20 را می‌توان تا زمانی که یک استخر نقدینگی برای معامله‌گران وجود داشته باشد راه‌اندازی کرد. در نتیجه این پلتفرم هیچ هزینه‌ای برای فهرست‌بندی دریافت نمی‌کند. در بیان ساده‌تر، پروتکل یونی سواپ به عنوان نوعی کالای عمومی عمل می‌کند.

خالق یونی سواپ

پروتکل یونی سواپ توسط هیدن آدامز در سال 2018 ایجاد شد. اما فناوری زیربنایی که الهام‌بخش اجرای آن بود، اولین بار توسط بنیانگذار اتریوم، ویتالیک بوترین، تعریف شد. در نهایت در اوایل اکتبر سال 2020 میلادی، توکن یونی به صورت رسمی وارد بازار‌های معاملاتی شد.

نحوه عملکرد یونی سواپ

یونی سواپ مشابه تکنولوژی سنتی ارز دیجینتال عمل نمی‌کند و با معرفی سیستمی به نام Constant Product Market Maker کار می‌کند که نوعی از مدلی به نام Automated Market Maker (AMM) یا همان بازارسازی خودکار است.

بازارسازان خودکار قراردادهای هوشمندی هستند که ذخایر نقدینگی (استخرهای نقدینگی) را نگه می‌دارند تا معامله‌گران بتوانند با آن‌ها معامله کنند. این ذخایر توسط تامین‌کنندگان نقدینگی پر می‌شود. در ازای پر کردن ذخایر نقدینگی، هزینه تراکنش‌ها با توجه به سهم مشارکت آن‌ها، به این تامین‌کنندگان پرداخت می‌شود.

برای تامین نقدینگی استخرهای پلتفرم یونی سواپ، هر فرد باید واریزی معادل دو توکن استخر انجام دهد. برای مثال استخر اتریوم/تتر را در نظر بگیرید. در صورتی که شما قصد داشته باشید در این استخر سرمایه‌گذاری انجام دهید، می‌بایست از هر توکن به صورت مساوی بر پایه ERC20 واریز داشته باشید. در ازای این‌کار پس از بازارسازی خودکار صورت گرفته توسط یونی سواپ، هزینه تراکنش‌‌ها با توجه به سهم واریزی شما به شما پرداخت خواهد شد.

معرفی رمزارز یونی سواپ

توکن یونی سواپ

توکن بومی پلتفرم یونی سواپ با نماد UNI در بازار شناخته می‌شود. دارندگان این توکن امکان شرکت در حکومت یونی سواپ و رای گیری‌های لازم جهت تغییرات احتمالی را دارند.

در حال حاضر بیش از یک میلیارد از این توکن در بازارهای جهانی توزیع شده است که 60 درصد از این مقدار در اختیار کاربران و خریداران این توکن است و 40 درصد باقی مانده بین اعضای اصلی تیم و سرمایه‌گذاران اصلی پلتفرم، تقسیم شده است.

بیتشرین توزیع توکن یونی در استخرهای نقدینگی پلتفرم یونی سواپ انجام می‌شود. هر فردی می‌تواند روی شبکه اتریوم و بر پایه ERC20، در پلتفرم یونی سواپ وارد شود و از استخرهای نقدینگی آن استفاده کند. از محبوب‌ترین این استخرها می‌توان به استخر اتریوم/تتر و اتریوم/دای اشاره کرد.

نحوه قیمت گذاری رمزارز یونی سواپ

اما نحوه قیمت‌گذاری این توکن با توجه به تعاریف بالا چگونه است؟ به جای یک سیستم دفترچه سفارش که قیمت هر دارایی توسط بالاترین خریدار و پایین‌ترین فروشنده تعیین می‌شود، یونی سواپ از یک سیستم بازارساز خودکار استفاده می‌کند. این روش جایگزین برای تعدیل قیمت دارایی بر اساس عرضه و تقاضای آن است. به طور مثال هر چقدر میزان واریز این توکن در یکی از استخرهای نقدینگی بیشتر باشد، قیمت توکن نیز افزایش پیدا می‌کند و در صورت کاهش مقدار واریزی، قیمت توکن نیز کم خواهد شد.

برای واریز توکن جدید به استخر نقدینگی یونی سواپ، شما می‌بایست مقدار مساوی از توکن واریزی و توکن ERC20 اتریوم داشته باشید. ارائه دهندگان نقدینگی به اختصارLP(Liquidity Provider) نام دارند.

حجم استخر نقدینگی نیز در تعیین قیمت توکن یونی تاثیر دارد. هر چه نقدینگی بیشتری در یک استخر وجود داشته باشد، انجام معاملات بزرگتر بدون کاهش قیمت آسان‌تر است.

استخرهای نقدینگی در یونی سواپ

استخر نقدینگی یونی سواپ

هر صرافی برای موفقیت نیاز به نقدینگی دارد. نقدینگی یک صرافی بیانگر قیمت بهتر، لغزش کمتر و افزایش ثبات نسبت به بازارهای غیر نقدشونده است و در نهایت به سود معامله‌گران است. چالش پروتکل‌های نقدینگی غیرمتمرکز مانند یونی سواپ همواره جذب نقدینگی کافی برای رقابت با صرافی‌های متمرکز بوده است. چالش دیگر اما اعتماد به این سامانه‌ها است.

یونی سواپ این چالش‌ها را با استخرهای نقدینگی ایمن شده در بلاکچین اتریوم و با قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز رفع می‌کند. باید در نظر داشت که قراردادهای هوشمند برنامه‌های مستقلی هستند که عملکردهای ورودی/خروجی خاصی دارند. از آنجایی که آن‌ها فقط می‌توانند ورودی‌های خاصی را برای اجرای خروجی‌های داده شده بپذیرند، برای کار کردن به واسطه‌ها نیازی ندارند.

ارائه‌دهندگان نقدینگی یونی سواپ به جای واگذاری دارایی‌ها به یک اپراتور در یک صرافی خاص، مجموعه‌ای از دو توکن را به مقدار مساوی به یک قرارداد هوشمند (در اینجا منظور یک استخر نقدینگی است) واریز می‌کنند. سپس قرارداد هوشمند یک توکن استخر نقدینگی را به سپرده‌گذار که نشان‌دهنده توکن‌های اساسی است، صادر می‌کند و به مالک آنها حق دریافت سود از استخر را می‌دهد.

در واقع، این سود استخر نقدینگی است که مردم را تشویق می‌کند تا نقدینگی را برای یونی سواپ فراهم کنند. مدل استخر نقدینگی یونی سواپ به قدری موفق بوده است که ارائه‌دهندگان نقدینگی بیش از ۸ میلیارد دلار توکن ارزهای دیجیتال را قفل کرده‌اند.

یونی سواپ ورژن 3

یونی سواپ ورژن 3

فناوری پشت یونی سواپ تا امروز چندین بار اصلاح شده است. به احتمال زیاد، اگر از یونی سواپ استفاده کرده‌اید، از Uniswap v2 استفاده کرده‌اید. آخرین به‌روز رسانی این پلتفرم Uniswap v3 نام دارد که به بررسی ویژگی‌های منحصر به فرد آن می‌پردازیم.

1-بهره وری سرمایه افزایش پیدا می‌کند

یکی از مهم‌ترین تغییراتی که با یونی سواپ نسخه 3 ایجاد می‌شود، مربوط به کارایی سرمایه در گردش است. بیشتر بازارسازان خودکار، سرمایه در گردش بسیار ناکارآمدی دارند. یعنی بیشتر وجوه موجود در آنها، بلا استفاده مانده است. به عنوان مثال، یونی سواپ در حال حاضر حدود 5 میلیارد دلار نقدینگی قفل شده دارد، در حالی که تنها حدود 1 میلیارد دلار در روز حجم و توان معامله دارد.

یونی سواپ ورژن 3 این مشکل را برطرف می‌کند. ارائه‌دهندگان نقدینگی اکنون می‌توانند محدوده‌های قیمتی سفارشی را تعیین کنند که می‌خواهند برای آن نقدینگی فراهم کنند. این کار منجر به تمرکز بیشتر نقدینگی در محدوده قیمتی می‌شود که بیشتر فعالیت‌های معاملاتی در آن اتفاق می‌افتد و از واریز وجوه بیشتر و به اصطلاح ناکارآمد در استخر جلوگیری می‌شود.

به نوعی، Uniswap v3 یک روش ابتدایی برای ایجاد یک کتاب سفارش زنجیره‌ای در اتریوم است که در آن بازارسازان می‌توانند تصمیم بگیرند که نقدینگی را در محدوده قیمتی که تعیین می‌کنند، ارائه دهند. شایان ذکر است که این تغییر به نفع بازارسازان حرفه‌ای نسبت به شرکت کنندگان خرده فروش است. زیبایی بازار سازان خودکار در این است که هر کسی می‌تواند نقدینگی را تامین کند و سرمایه خود را به کار گیرد.

2-توکن‌های LP قابل تعویض با NFTهای دیگر است

موقعیت تامین‌کنندگان نقدینگی منحصر به فرد است زیرا هر سپرده‌گذار می‌تواند محدوده قیمت خود را تعیین کند. این بدان معنی است که پوزیشن‌های Uniswap LP دیگر قابل تعویض نیستند. در نتیجه، هر موقعیت LP اکنون با یک توکن غیر قابل تعویض (NFT) نشان داده می‌شود که البته قابل تعویض با سایر NFT‌های دیگر موجود در پلتفرم است.

3- Uniswap v3 در لایه 2 مستقر خواهد شد

کارمزد تراکنش‌های اتریوم در سال گذشته به شدت افزایش یافته است. این امر استفاده از اتریوم را از نظر اقتصادی برای بسیاری از کاربران غیرقابل تحمل می‌کند.

Uniswap v3 به زودی روی یک راه حل مقیاس‌پذیری در لایه 2 به نام Optimistic rollup مستقر خواهد شد. این یک روش منظم برای مقیاس‌پذیری در قراردادهای هوشمند است. در عین حال همچنان امنیت تراکنش‌ها از سمت اتریوم تضمین خواهد شد. این استقرار در نهایت منجر به افزایش گسترده تراکنش و کارمزدهای بسیار کمتر برای کاربران خواهد شد.

نحوه خرید رمزارز یونی سواپ

پس از ثبت نام در سایت والکس و انجام احراز هویت شما می‌توانید یونی سواپ را در پلتفرم معاملات والکس خرید و فروش کنید. برای خرید این ارز کافی است وارد حساب کاربری خود شده و پس از انتخاب بازار یونی سواپ، از دو طریق سفارش سریع و یا معامله حرفه‌ای خرید خود را انجام دهید.

 اگر از کاربران حرفه‌ای بازار رمزارز هستید و تمایل دارید با قیمت به‌روز تتر و یا بیت کوین اقدام به معامله کنید، این گزینه در والکس برای شما فراهم شده است. علاوه بر امکان خرید به صورت ریالی، شما می‌توانید در معامله جفت ارز، یونی سواپ را با تتر یا رمزارز بیت کوین خرید کنید.

تغییرات قیمتی رمزارز یونی سواپ

یونی یکی از جدیدترین توکن‌های موجود در بازار است که عمر پیدایش و معاملاتش به کمتر از یکسال می‌رسد. با این حال با توجه به پروژه‌های موفقی که پشت سر گذاشته است، از نوسان قیمتی مناسبی برخوردار است.

عرضه اولیه این توکن در 19 اکتبر 2020 با نرخ نزدیک به 7 دلار شروع شد. کار برای یونی بسیار کند پیش می‌رفت و حتی تا اواخر سال 2020 ارزش آن کاهشی معادل 2 دلار نیز تجربه کرد. اما افزایش قیمت یونی از فوریه 2021 شروع شد. با لیست شدن در صرافی‌های بزرگی همچون بایننس، توکن یونی روند افزایش نرخ خود را آغاز کرد.

همزمان با رشد قیمتی یونی، پلتفرم یونی سواپ با به‌روز رسانی‌‌های متعدد خود، شرایط را برای این پلتفرم بهبود می‌بخشید. در نهایت پس از یک بازه 3 ماهه، یونی موفق به ثبت رکورد 42 دلار در ماه مه شد.

با شدت گرفتن تحریم‌‌های دولت چین روی صنعت کریپتوکارنسی و البته سقوط ارزش اکثر کوین‌های بازار، روند رشد یونی نیز متوقف شد. در زمان نگارش این مقاله توکن یونی با نرخ 15.23 دلار معامله می‌شود.

جایگاه رمزارز یونی سواپ در بازار

رمزارز یونی در حال حاضر بر اساس آمار سایت CoinMarketCap، در رتبه نوزدهم فهرست رمزارزها قرار گرفته است. همچنین ارزش بازار یا مارکت کپ یونی حدود 9.5 میلیارد دلار است.

کیف پول‌های رمزارز یونی سواپ

کیف پول یونی سواپ

یونی سواپ در حال حاضر یکی از شناخته شده‌ترین و البته بزرگترین پلتفرم معاملاتی غیرمتمرکز در دنیا است. بنابراین تعداد بسیار زیادی از کیف پول‌های موجود در بازار، از جمله سخت‌افزاری و نرم‌افزاری از توکن بومی آن پشتیبانی می‌کنند که در این بخش به معرفی بهترین کیف پول‌‌ها برای رمزارز یونی سواپ پرداخته‌ایم.

. کیف پول نرم‌افزاری

تراست والت با پشتیبانی از توکن یونی و البته ERC20، بهترین گزینه برای نگه‌داری یونی است. در کنار تراست والت، کیف پول‌‌ متامسک نیز از این توکن پشتیبانی می‌کند.

. کیف پول سخت‌افزاری

در بخش کیف پول‌‌های سخت‌افزاری، کیف پول لجر پشتیبانی کاملی از توکن یونی ارایه می‌دهد.

صحبت پایانی   

یونی سواپ برای بهبود شبکه اتریوم و رفع موانع آن به‌وجود آمد و تا به اینجای کار نیز تا حدودی در این امر موفق بوده است. پرو‌ژه‌‌های جذاب یونی سواپ و البته افزایش حجم نقدینگی موجود در استخر‌های آن، نوید بخش شرایط مطلوب‌تری برای آینده است.

نظر شما در مورد یونی سواپ چیست؟ آیا این پلتفرم توانایی بهبود شبکه اتریوم را دارد؟

منبع
BinanceCoindeskShrimpy

مسعود فاضل

کارشناس ادبیات انگلیسی، سابقه فعالیت دو ساله در گردشگری و تور خارجی، کارشناس تولید محتوا در حوزه بلاکچین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا