خرید آپتیمیزم
آپتیمیزم(OP)Optimism

قیمت آپتیمیزم | خرید آپتیمیزم | فروش آپتیمیزم (OP)

قیمت آپتیمیزم (لحظه‌ای)

98,800تومان
-2.09%
1.70$
کم‌ترین قیمت (۲۴ ساعت)بیش‌ترین قیمت (۲۴ ساعت)

97,625تومان

101,693تومان

1.68$1.75$

حجم معاملات (۲۴h)

158,818,049

$

تسلط به بازار (دامیننس)

0%

حجم کل بازار

1,886,624,744

$

ارز در گردش

26%

مجموع ارز در دسترس

4,294,967,296

حداکثر ارز قابل عرضه

4,294,967,296

نوع شبکه در والکس
رتبه جهانی

46

آپتیمیزم چیست؟

آپتیمیزم یک راهکار لایه دوم در بستر اتریوم است و ارز دیجیتال آپتیمیزم (OP) توکن بومی این شبکه نام دارد که از امنیت شبکه اتریوم بهره برده و بر اساس فناوری رول‌آپ خوشبینانه (Optimistic Rollups) به بهبود مقیاس پذیری اتریوم کمک می‌کند. این بدان معناست که تراکنش‌ها بدون نیاز به اعتماد در Optimism ثبت شده و در نهایت به اتریوم ارسال و در آنجا تایید می‌شوند.

آپتیمیزم به عنوان یکی از بزرگترین راه‌حل‌های مقیاس پذیری اتریوم، با بیش از 313 میلیون دلار ارزش کل قفل شده (TVL)، در حال حاضر میزبان 97 پروتکل شناخته شده از جمله سینتتیکس، یونی سواپ و ولودروم است.

بنیانگذاران آپتیمیزم

خالقان پروتکل آپتیمیزم، کوین هو (Kevin Ho) و جین‌گلان وانگ (Jinglan Wang) نام دارند. کوین هو به عنوان مدیر پروتکل Optimism PBC نیز شناخته می‌شود. او تحصیلات خود را در دانشگاه پنسیلوانیا در رشته علوم کامپیوتر با گرایش رسانه‌های دیجیتال به پایان رساند.

در حال حاضر جینگ‌لان وانگ به عنوان مدیرعامل آپتیمیزم فعالیت می‌کند.

نحوه عملکرد شبکه آپتیمیزم

آپتیمیزم با استفاده از فناوری رول‌آپ خوشبینانه (Optimism Rollups) کار می‌کند. این رول‌آپ‌ها همه تراکنش‌ها را تجمیع و آنها را در قالب یک تراکنش به لایه یک یعنی اتریوم ارسال می‌کنند. سپس تراکنش‌های ارسالی در بلاکچین اتریوم تایید می‌شوند. به این ترتیب، بلاکچین لایه دو Optimism تمام ویژگی‌های امنیتی اتریوم به ارث می‌برد.

همه بلاک‌های آپتیمیزم در یک قرارداد هوشمند ویژه در اتریوم به نام Canonical Transaction Chain یا به اختصار CTC ذخیره می‌شوند. بلاک‌های ایجاد شده در شبکه آپتیمیزم در یک فهرست ضمیمه در CTC نگهداری می‌شوند. در واقع این فهرست بلاکچین Optimism را تشکیل می‌دهد.  

این رول‌آپ‌ها بر این فرض استوار هستند که همه تراکنش‌ها معتبر بوده مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. به همین دلیل به آنها رول‌آپ‌های «خوشبینانه» گفته می‌شود. این رویکرد دلیل اصلی تراکنش‌های فوق‌العاده سریع در شبکه Optimism است.

برای جلوگیری از انجام تراکنش‌های مشکوک و تایید نهایی آنها، سیستم یک دوره یک هفته‌ای در نظر گرفته که طی آن تراکنش‌ها در حالت تعلیق قرار می‌گیرند. اگر در این زمان مشکلی از جانب تراکنش وجود نداشته باشد، تراکنش‌ها به حالت تایید نهایی در می‌آیند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با شبکه آپتیمیزم (Optimism)

ویژگی های آپتیمیزم

ویژگی ها و کاربردهای آپتیمیزم

آپتیمیزم یک راهکار لایه دو است که برای کاهش بار شبکه اتریوم طراحی شده است. این شبکه دو ویژگی اصلی دارد:

  • امکان انجام تراکنش‌های تقریباً آنی
  • امکان اجرای تراکنش‌هایی تا ده برابر ارزان‌تر بر روی بلاکچین اتریوم

با توجه به حجم تراکنش‌های روزانه اتریوم، این ویژگی‌ها چشمگیر هستند. بلاکچین اتریوم امکان توسعه آسان و انعطاف‌پذیر پروژه‌های غیرمتمرکز را فراهم می‌کند. تعداد اپلیکیشن‌های ساخته‌شده بر بستر اتریوم به سرعت در حال افزایش است. با این حال، بر کسی پوشیده نیست که توسعه اتریوم و ازدحام شبکه آن، مشکلاتی را برای این شبکه ایجاد کرده است. به عنوان مثال، افزایش حجم تراکنش‌ها باعث بالا رفتن زمان و هزینه مورد نیاز برای تایید آنها شده است. با توجه به اینکه، این شبکه به طور متوسط می‌تواند 10 الی 15 تراکنش در ثانیه را پردازش کند، بنابراین افزایش تراکنش‌ها، منجر به زمان تایید طولانی و پرداخت کارمزد بالا می‌شود. اما Optimism به وسیله رول‌آپ‌های خود، زمان تایید و کارمزد تراکنش‌ها را کاهش داده است.

ارز دیجیتال آپتیمزیم (OP)

ارز دیجیتال آپتیمیزم

در حال حاضر ارز دیجیتال آپتیمیزم دارای ارزش بازار بیش از 1.35 میلیارد دلار است. سقف عرضه آپتیمیزم، 4,294,967,296 توکن است که بیش از 880 میلیون آن در گردش است. لازم به ذکر است که توکن OP با نرخ تورم 2 درصد به بازار عرضه می‌شود.

تخصیص ارز دیجیتال آپتیمیزم

نحوه تخصیص ارز دیجیتال آپتیمیزم عبارتند از:

  • 25 درصد: صندوق اکوسیستم
  • 20 درصد: تامین مالی
  • 17 درصد: سرمایه‌گذاران
  • 19 درصد: مشارکت‌کنندگان اصلی
  • 19 درصد: ایردراپ که 5 درصد آن در اولین ایردراپ توزیع و 14 درصد باقیمانده باید در ایردراپ‌های آینده توزیع شوند.

30 درصد از کل عرضه آپتیمیزم در سال اول برای توزیع در دسترس قرار گرفت. عرضه توکن‌های باقی‌مانده، برای انتشار سالانه (طی چهار سال) برنامه‌ریزی شده‌اند.

امنیت شبکه آپتیمیزم

از آنجایی که شبکه Optimism در بالای بلاکچین اتریوم فعالیت دارد و برای کارکرد خود به این شبکه متصل است، امنیت آن بر اساس الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) اتریوم تامین می‌شود. تراکنش‌ها در شبکه آپتیمیزم در بلاکی تجمیع شده و در قالب یک تراکنش به شبکه اصلی اتریوم برای تایید نهایی ارسال می‌شوند.

روش های سرمایه گذاری در آپتیمیزم

برای سرمایه‌گذاری در Optimism مانند هر ارز دیجیتال دیگری، راه‌های مختلفی وجود دارد. برخی روش‌های کسب درآمد از آپتیمیزم شامل، معامله کوتاه مدت، سرمایه‌گذاری بلند مدت، شرکت در ایردراپ و استیکینگ است.

معامله کوتاه مدت

تریدرهای کوتاه مدت می‌توانند به‌وسیله تحلیل تکنیکال به بررسی روند قیمتی آپتیمیزم پرداخته و به کمک نوسانات بازار، از این رمزارز سود کسب کنند. معامله کوتاه مدت که بر اساس تایم فریم‌های 15 دقیقه تا 4 ساعته انجام می‌شود، در صورت برخورداری تریدر از دانش کافی، می‌تواند راه مناسبی برای کسب سود از توکن OP باشد.

سرمایه‌گذاری بلند مدت

برخی کاربران به کمک تحلیل فاندامنتال، به سرمایه‌گذاری بلند مدت در توکن OP می‌پردازند. طبق گفته کارشناسان، پروژه‌های لایه دو اتریوم می‌توانند با رشد اکوسیستم خود، آینده درخشانی داشته باشند. البته لازم به ذکر است، برای سرمایه‌گذاری بلند مدت، باید همه جوانب پروژه مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد.

شرکت در ایردراپ

آپتیمیزم در حال حاضر 5 درصد از کل عرضه توکن‌های OP را در قالب ایردراپ بین کاربران اولیه پروژه توزیع کرده است. طبق چارت توزیع توکن‌ها، 14 درصد توکن‌های OP بین کاربران آینده شبکه توزیع خواهد شد. برای شرکت در ایردراپ‌های آتی این شبکه، باید به فعالیت در شبکه مانند انجام تراکنش و استیکینگ توکن OP بپردازید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایردراپ‌های آتی توکن OP، بهتر است به ایت رسمی پروژه مراجعه کنید.

استیکینگ توکن OP

از آنجایی که شبکه آپتیمیزم بر اساس الگوریتم اجماع اثبات سهام فعالیت می‌کند، کاربران می‎توانند به استیکینگ توکن OP بپردازند. در آینده کاربرانی که تعداد زیادی توکن OP در اختیار داشته باشند، می‌توانند به عنوان نود در شبکه فعالیت کنند. اما در حال حاضر تمام نودها در اختیار Optimism PBC است و شبکه به صورت متمرکز اداره می‌شود.

جدیدترین اخبار آپتیمیزم

مطالب جدید
ایردراپ DOGS در تلگرام؛ از غافله عقب نمانید!

Dogs یک مینی اپلیکیشن در تلگرام است که در حال حاضر به کاربران بر اساس قدمت حساب تلگرامشان توکن رایگان DOGS پاداش می‌دهد. این بدان معنی است که سن اکانت تلگرام شما تعیین‌کننده مقدار توکنی است که به شما داده می‌شود.

خرید ارز‌های مشابه

خرید پالیگان - تومان
+1.95%

30,248

تومان
خرید لوپرینگ - تومان
+1.63%

8,652.579

تومان
خرید اسکیل نتورک - تومان
+1.28%

2,510.9331

تومان
خرید کارتسی - تومان
+1.17%

8,501.493

تومان
خرید ایمیوتبل اکس - تومان
+6.29%

77,762.802

تومان
خرید اربیتروم - تومان
-1.16%

40,689

تومان
خرید متیس توکن - تومان
+0.19%

2,331,373.2

تومان
خرید تتر - تومان
-0.79%
تترUSDT

58,110

تومان
خرید بیت کوین - تومان
+0.18%

3,412,329,707

تومان
خرید اتریوم - تومان
-0.24%

183,192,954

تومان

محاسبه قیمت آپتیمیزم (OP)

OP

Optimism