قیمت ارزهای دیفای | بازارها

کوین~ قیمت~ قیمت تترتغییرات (24h)

327,000,000 تومان

7,262.02 تتر

+1.71٪فروش آنیخرید آنی

836 تومان

0.02 تتر

-4.35٪فروش آنیخرید آنی

3,704,096 تومان

83.5 تتر

+2.06٪فروش آنیخرید آنی

29,063,729 تومان

644.4 تتر

+2.72٪فروش آنیخرید آنی

18,172 تومان

0.404 تتر

+2.14٪فروش آنیخرید آنی

4,120 تومان

0.0909 تتر

+3.13٪فروش آنیخرید آنی

49,692 تومان

1.096 تتر

+2.46٪فروش آنیخرید آنی

24,114 تومان

0.5385 تتر

+13.96٪فروش آنیخرید آنی

67,010 تومان

1.54 تتر

+6.2٪فروش آنیخرید آنی

1,970,000 تومان

44.38 تتر

+2.31٪فروش آنیخرید آنی

پروژه‌های دیفای

امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi یک فناوری مالی نوظهور است که بر اساس دفتر کل توزیع شده، پیاده سازی شده است. در ایالات متحده، فدرال رزرو و کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) قوانینی را برای موسسات مالی متمرکز مانند بانک‌ها و کارگزاری‌ها تعریف می‌کند تا مصرف‌کنندگان برای دسترسی مستقیم به سرمایه و خدمات مالی، به آن‌ها تکیه کنند. DeFi این سیستم مالی متمرکز را با توانمندسازی افراد برای مبادلات دیجیتالی همتا به همتا به چالش می‌کشد. حذف واسطه‌های متمرکز را می‌توان مهم‌ترین دلیل گرایش سرمایه‌گذاران به خرید ارزهای دیجیتال و عامل رشد قیمت رمزارزهای این حوزه دانست.

DeFi هزینه‌هایی را که بانک‌ها و سایر شرکت‌های مالی برای استفاده از خدمات خود دریافت می‌کنند، حذف می‌کند. کاربران این حوزه، پول را در یک کیف پول دیجیتال امن نگهداری می‌کنند و می‌توانند در عرض چند دقیقه پول را انتقال دهند و هر کسی که به اینترنت متصل است می‌تواند از DeFi استفاده کند.

دیفای چگونه کار می‌کند؟

امور مالی غیرمتمرکز از فناوری بلاکچین استفاده می‌کند. برنامه‌هایی به نام dApps یا اپلیکیشن غیرمتمرکز برای مدیریت تراکنش‌ها و اجرای در بلاکچین‌های دیفای استفاده می‌شوند.
در بلاکچین، تراکنش‌ها در بلاک‌ها ثبت می‌شوند و سپس توسط سایر کاربران تایید می‌شوند. اگر این تأییدکننده‌ها در مورد یک تراکنش به توافق برسند، بلاک بسته و رمزگذاری می‌شود. اطلاعات موجود در بلاک‌های قبلی را نیز نمی‌توان بدون تغییر بلاک‌های پیش از آن تغییر داد، بنابراین هیچ راهی برای تغییر زنجیره بلاک دیفای وجود ندارد. این مفهوم همراه با سایر پروتکل‌های امنیتی، ماهیت امن یک بلاکچین دیفای را فراهم می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با سازوکار فناوری دیفای، مقاله دیفای چیست؟ را مطالعه کنید.

موارد استفاده دیفای

تراکنش‌های مالی همتا به همتا (P2P) یکی از ویژگی‌های اصلی DeFi است. تراکنش همتا به همتا در دیفای، چیزی است که دو طرف طی آن توافق می‌کنند که ارز دیجیتال را برای کالاها یا خدمات، بدون دخالت شخص ثالث مبادله کنند.

در DeFi، مبادله همتا به همتا می‌تواند نیاز کاربر به خدمات مالی همچون امور وام‌دهی را برآورده کند. پرداخت‌های همتا به همتا از طریق یک برنامه غیرمتمرکز یا dApp انجام می‌شود و همان فرآیند را در بلاکچین دنبال می‌کند.

موارد کلی استفاده از دیفای به شرح زیر است:

قابلیت دسترسی

هر کسی با اتصال به اینترنت می‌تواند به یک پلتفرم DeFi دسترسی داشته باشد و تراکنش‌ها بدون هیچ گونه محدودیت جغرافیایی انجام می‌شود.

کارمزد و نرخ بهره مطلوب

پروژه‌های DeFi هر دو طرف معامله را قادر می‌سازد تا مستقیماً و بدون واسطه، با کارمزدی مناسب از طریق شبکه‌های DeFi وام بدهند، وام بگیرند، با دارایی خود تامین نقدینگی کرده و سود برداشت کنند.

امنیت و شفافیت

در حوزه دیفای، تمامی تراکنش‌ها بر بستر بلاکچین ذخیره و ثبت می‌شوند، و برای تمامی کاربران قابل دسترسی و بررسی هستند. سوابق شفاف و بدون بازگشت تراکنش‌های دیفای، به همراه استفاده از تکنولوژی قراردادهای هوشمند، امنیت را برای کاربران این حوزه فراهم می‌کند.

خودمختاری

پلتفرم‌های DeFi به هیچ مؤسسه مالی متمرکزی متکی نیستند و ماهیت غیرمتمرکز پروتکل‌های DeFi بسیاری از خطرات ناشی از تصمیمات و سیاست‌های مالی دولتی را کاهش می‌دهد.

مهم‌ترین ارزهای دیفای

تمرکززدایی هدف اصلی دیفای است و در این راستا بسیاری از رمزارزها با هدف این اکوسیستم همسو شده‌اند. ارزهایی مانند یرن فایننس، میکر، فانتوم و آوه از مهم‌ترین ارزهای حوزه دیفای و پیشگامان استفاده از امور مالی غیرمتمرکز در اکوسیستم خود هستند.