قیمت توکن صرافی‌ها

توکن صرافی

توکن صرافی، یک دارایی دیجیتال است که توسط یک صرافی ارز دیجیتال ارائه شده است. یک صرافی ارز دیجیتال ممکن است به دلایل مختلفی توکن خود را راه اندازی کند و صاحبان صرافی اغلب توکن هایی را به عنوان مشوق به کاربران می دهند. به طور کلی، بیشتر توکن‌های صرافی برای افزایش نقدینگی صرافی، ایجاد انگیزه در فعالیت‌های معاملاتی یا تسهیل فرآیند حاکمیت اجتماعی یک صرافی طراحی شده‌اند.

کارایی توکن‌های صرافی

صرافی‌های کریپتوکارنسی بسترهایی برای خرید، فروش و مبادله ارزهای دیجیتال هستند و جنبه جدایی‌ناپذیر اکوسیستم بلاکچین به شمار می‌روند. صرافی‌ها یک رابط کاربر پسند ارائه می‌دهند که شبیه به آنچه از اکثر مبادلات مالی آنلاین سنتی یا حساب‌های کارگزاری انتظار دارید است. همان‌طور که صنعت بلاکچین به پیشرفت خود ادامه می‌دهد، صرافی‌های کریپتوکارنسی با نیازهای در حال رشد مشتریان خود سازگار شده‌اند. توکن‌های صرافی نیز یکی از این نوآوری‌ها هستند. قیمت توکن های صرافی عموما بر مبنای کارایی آن‌ها و اعتبار صرافی صادرکننده‌شان تعیین می‌شود.

به طور کلی، سه ویژگی اصلی برای توکن‌های صرافی وجود دارد که به طور مستقیم هم برای معامله‌گران و هم برای خود صرافی مفید است:

نقدینگی

نقدینگی به دردسترس‌بودن سرمایه مالی یک صرافی و قدرت نقدشوندگی آن اشاره دارد. بازارهایی که نقدینگی بیشتری دارند، روان‌تر عمل می‌کنند و دارایی‌هایی که نقدشوندگی بیشتری دارند، می‌توانند راحت‌تر مبادله شوند. به جای بازارسازان سنتی، صرافی‌های کریپتویی می‌توانند از توکن‌های بومی به عنوان انگیزه‌ای برای معامله‌گران استفاده کنند تا با خرید توکن های صرافی، نقدینگی بیشتری را به بازارهای کریپتو وارد کنند. یکی از راه‌های پاداش دادن به معامله‌گران برای افزایش بهره‌وری، این است که پروژه به آن‌ها توکن‌های صرافی متناسب با حجم کل معاملاتشان ارائه دهد.

تخفیف در کارمزد

صرافی‌های کریپتو معمولاً از معامله‌گران می‌خواهند که هنگام اجرای یک سفارش، کارمزد آن را نیز پرداخت کنند. به منظور ایجاد انگیزه در معاملات و ایجاد وفاداری مشتری، بسیاری از صرافی‌ها تخفیف‌هایی در کارمزد از طریق توکن صرافی ارائه می‌دهند. در بیشتر موارد، کاربران هنگام پرداخت هزینه‌های خود با استفاده از توکن صرافی، تخفیف دریافت می‌کنند؛ اگرچه برخی از صرافی‌ها نیز بر اساس مقداری از توکن‌های صرافی که کاربر در کیف پول حساب خود نگهداری می‌کند، تخفیف‌های هزینه‌ای نیز ارائه می‌دهند. هر دو رویکرد، کاربران را تشویق می‌کند تا وجوه اضافی را به اکوسیستم صرافی اختصاص دهند و منافع آتی را به دست آورند و مستقیماً تقاضا برای توکن بومی خود را افزایش دهند.

حاکمیت

برخی از توکن‌های صرافی به عنوان یک مکانیزم حاکمیتی ایجاد شده‌اند. به طور کل سیستم حاکمیتی یک توکن در جهت پیشبرد اهداف صرافی و پروژه‌های آتی آن طراحی شده است. توکن‌های صرافی که برای این منظور طراحی شده‌اند، معمولاً به دارندگان خود حق رأی یا امتیازات انحصاری ارائه می‌دهند. از معروف‌ترین توکن‌های حاکمیتی یک صرافی می‌توان به توکن وان اینچ (One Inch) اشاره کرد.