قیمت ارزهای NFT

ارزهای NFT

توکن غیرقابل تعویض (Non-Fungible Token) که به اختصار به آن NFT‌ گفته می‌شود؛ نوعی دارایی دیجیتال رمزنگاری شده است که حق مالکیت یک اثر را در فضای بلاکچین به دارنده خود اعطا می‌کند. ارزهای NFT تفاوت‌های زیادی با سایر رمزارزها دارند که اصلی‌ترین آن، همان قابلیت تعویض‌پذیری است که در NFT امکان مبادله توکن با نوع مشابه (ارزش یکسان) وجود ندارد. به عبارتی هر NFT  توکنی منحصر به فرد بوده که دارای ارزشی مختص به خود است.

نحوه عملکرد NFT

همانند ساخت هر ارز دیجیتالی، امروزه ساخت NFT هم به لطف وجود پروتکل‌های متعدد راحت است. یکی از محبوب‌ترین پروتکل‌ها، استاندارد ERC-721 است که برای ساخت و تبادل ارزهای NFT در بلاکچین اتریوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. ورژن بهبود یافته ERC-721 استاندارد ERC-1155 است که امکان نگهداری توکن‌های NFT و سایر رمزارزها را داخل یک قرارداد هوشمند ارائه می‌دهد. به لطف این استاندارد، گستره‌ای از امکانات در اختیار کاربران و خصوصا توسعه‌دهندگان قرار می‌گیرد. وقتی توسط یکی از این پروتکل‌ها توکن غیرقابل تعویض ایجاد می‌شود، در واقع آن NFT که حاوی مشخصات خاص و متفاوتی است، در بلاکچین اتریوم ذخیره می‌شود.

امروزه کاربرد ارز دیجیتال NFT بسیار گسترده است و از آنها در حوزه‌های گیمینگ، متاورس، هویت دیجیتال، هنر و ... استفاده می‌شود.

مهمترین کاربرد ارزهای NFT

از مهمترین کاربردهای NFT تبدیل اشیاء قابل لمس به توکن غیر قابل تعویض یا به اصطلاح توکنیزه کردن آنها است. این کار علاوه بر تسهیل فرآیند خرید و فروش، ریسک بروز اتفاقاتی مثل جعل و کلاهبرداری را کاهش می‌دهد.

صنعت هنر

شما به راحتی می‌توانید آثار هنری فیزیکی را به توکن غیر قابل تعویض تبدیل کنید. ساختار تکنولوژی به کار رفته در ارزهای NFT، تشخیص اصالت آثار هنری را بسیار آسان کرده و هنرمندان با تبدیل آثار خود می‌توانند در محیطی شفاف به تبادل و فروش آنها بپردازند.

تایید اعتبار مدارک

مدارکی که بر پایه تکنولوژی توکن‌های NFT ساخته می‌شوند، حجم کاغذ و بروکراسی اداری را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهند و فرآیند پیگیری و تایید مدارک با استفاده از ان اف تی تسهیل می‌شود.

صنعت بازی های ویدیویی

با ورود NFTها به دنیای بازی‌های ویدیویی، بازیکنان مالک حقیقی دارایی‌های درون بازی می‌شوند. به عنوان مثال شما می‌توانید بعد از ساعت‌ها بازی، تفنگ ایده‌آل خود را به دست آورده و حتی با فروش آن کسب درآمد کنید. این کار با توکنیزه کردن اشیای درون بازی، انقلابی بزرگ را برای صنعت گیم پدید می‌آورد.
پروژه‌های معروف NFT

از پروژه‌های مطرح NFT می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کریپتو کیتز (Crypto Kitties): پلتفرم و بازی ای بلاکچینی که در آن کاربران میتوانند گربه های مجازی منحصر به فرد ایجاد و پرورش دهند و سپس به خرید فروش آنها در قالب ارزهای NFT بپردازند.
  • اپن سی (Open Sea): سیستم فعال در حوزه ثبت آثار هنری و اشیاء کلکسیونی به واسطه‌ی NFT است که شما می‌توانید خرید ارزهای NFT را در آن تجربه کنید.
  • اتریوم نیم سرویس (Ethereum Name Service ): سیستم ارائه خدمات نام دامنه و ثبت آن به‌واسطه‌ی NFTها.
  • دیسنترالند (Decentraland): پلتفرمی جامع برای خرید و فروش زمین‌های مجازی در قالب توکن NFT.

همچنین پروژه‌های NBA Top Shot و Dr.Seuss از دیگر پروژه‌هایی هستند که تا امروز به‌طور موفقیت‌آمیز از توکن‌های غیر‌قابل تعویض برای ارائه و ثبت دارایی‌های مجازی کلکسیونی استفاده کرده‌اند.