قیمت رمزارزهای اوراکل

کوین~ قیمت~ قیمت تترتغییرات (24h)

194,960 تومان

2.9774 تتر

+4.54٪فروش آنیخرید آنی

8.276672 تومان

0.0001264 تتر

-1.76٪فروش آنیخرید آنی

184,064 تومان

2.811 تتر

-1.88٪فروش آنیخرید آنی

1,803 تومان

0.02778 تتر

-0.61٪فروش آنیخرید آنی

563,302 تومان

8.54 تتر

+1.54٪فروش آنیخرید آنی

967,021 تومان

14.6489 تتر

+1.34٪فروش آنیخرید آنی

پروژه‌های اوراکل

اوراکل‌ها، پروتکل‌هایی هستند که بلاکچین‌ها را به سیستم‌های خارجی متصل می‌کنند و به قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهند که به ورودی‌ها و خروجی‌های دنیای واقعی متصل شوند. برای مثال، یک اوراکل به اکوسیستم وب 3.0، روشی برای اتصال به سیستم‌های قدیمی موجود، منابع داده و محاسبات پیشرفته ارائه می‌دهد.

شبکه‌های اوراکل غیرمتمرکز (DON) اجرای قراردادهای هوشمند ترکیبی را امکان‌پذیر می‌سازند که در آن زیرساخت‌های خارج از زنجیره و کدهای درون زنجیره‌ای برای ارائه برنامه‌های غیرمتمرکز پیچیده (DApps) با هم همراه می‌شوند.

نحوه عملکرد اوراکل‌ها

هر سیستمی که یک بلاکچین را به داده‌های خارج از زنجیره متصل می‌کند، اوراکل نامیده می‌شود. هر ورودی داده از طریق یک تراکنش خارجی به این اوراکل‌ها هدایت می‌شود. اوراکل‌ها به‌عنوان میان‌افزار بلاکچین در نظر گرفته می‌شوند، زیرا به‌عنوان پیوندی بین این دو بخش عمل می‌کنند.

برای مثال: ارز اوراکل چین لینک، یک نمونه از ارزهای حوزه اوراکل است، زیرا هم دسترسی به داده‌های خارجی را فراهم و هم مشکلات قراردادهای هوشمند را حل می‌کند. این پروژه توانست با موفقیت خود، سرمایه‌گذاران زیادی را به خرید ارزهای دیجیتال حوزه اوراکل تشویق کند. از دیگر ارزهای اوراکل برتر می‌توان به اتم و سلر نتورک ‌اشاره کرد. این سرویس‌ها اوراکل‌هایی را ارائه می‌کنند که از یک قرارداد هوشمند و برخی اجزای خارج از زنجیره تشکیل شده‌اند که می‌توانند رابط‌های کاربری برنامه (API) را شناسایی کنند و تراکنش‌هایی را برای به‌روزرسانی داده‌های قرارداد هوشمند به طور منظم ارسال کنند.

جزئیات بیشتر از سازوکار اوراکل‌ها را می‌توانید در مقاله اوراکل چیست؟ بخوانید.

کاربرد ارزهای اوراکل

توسعه‌دهندگان قراردادهای هوشمند، از اوراکل‌ها برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز پیشرفته‌تری در طیف وسیع‌ استفاده می‌کنند. در ادامه به معرفی مهم‌ترین کاربردهای این تکنولوژی می‌پردازیم که پروژه‌های فعال در این حوزه توانسته‌اند با تمرکز بر آن‌ها، ارزش و قیمت ارزهای اوراکل خود را افزایش دهند.

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)

بخش بزرگی از اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) به اوراکل‌ها برای دسترسی به داده‌های مالی در مورد دارایی‌ها و بازارها نیاز دارد.

به‌عنوان مثال: بازارهای پولی غیرمتمرکز از اوراکل‌های قیمت برای تعیین ظرفیت استقراض کاربران استفاده می‌کنند. پلتفرم‌های دارایی مصنوعی از اوراکل‌های قیمت برای تطبیق ارزش توکن‌ها با دارایی‌های دنیای واقعی استفاده می‌کنند و سازندگان بازار خودکار (AMM) از این اوراکل‌ها برای کمک به تمرکز نقدینگی در قیمت فعلی بازار برای بهبود کارایی سرمایه استفاده می‌کنند.

NFTهای پویا و بازی

اوراکل‌ها موارد استفاده غیرمالی را برای قراردادهای هوشمند نیز فعال می‌کنند؛ مانند NFT ‌های پویایی که می‌توانند بر اساس رویدادهای خارجی مانند زمان روز یا آب و هوا، ظاهر، ارزش یا توزیع را تغییر دهند.

بیمه

قراردادهای هوشمند بیمه از اوراکل‌های ورودی برای تأیید وقوع رویدادهای بیمه‌پذیر در طول رسیدگی به ادعاها، APIهای وب، تصاویر ماهواره‌ای و داده‌های قانونی استفاده می‌کنند. اوراکل‌های خروجی همچنین می‌توانند قراردادهای هوشمند بیمه را با روشی برای پرداخت خسارت با استفاده از سایر بلاکچین‌ها یا شبکه‌های پرداخت سنتی ارائه دهند.