قیمت استیبل کوین‌ها

استیبل کوین

استیبل کوین‌ها رمزارزهایی هستند که ارزش‌ آن‌ها به دارایی خاصی گره خورده است. این دارایی می‌تواند ارز فیات مانند دلار یا طلای فیزیکی باشند. هدف اصلی استیبل کوین‌ها، ثبات قیمتی در بازار و دوری از نوسانات رمزارزهایی مانند بیت کوین یا اتریوم است. قیمت استیبل کوین ها قرار است همواره مطابق پشتوانه آن‌ها باشد.

نحوه عملکرد استیبل کوین‌ها

استیبل کوین‌ها سعی می‌کنند ارزش بازار خود را به یک مرجع خارجی، که معمولاً یک ارز فیات است، متصل کنند. استیبل کوین‌ها ممکن است به ارزی مانند دلار آمریکا یا به کالایی مانند طلا متصل شوند یا از الگوریتمی برای کنترل عرضه استفاده کنند. استیبل کوین‌ها همچنین دارایی‌های ذخیره را به عنوان وثیقه یا از طریق فرمول‌های الگوریتمی که قرار است عرضه را کنترل کنند، نگهداری می‌کنند. با مطالعه مقاله استیبل کوین چیست؟ می‌تواند با این دسته از رمزارزها بیشتر آشنا شوید.

چرا استیبل کوین‌ها مهم هستند؟

ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین با مشکلاتی همچون نوسانات بالا یا کارمزدهای گران در صرافی‌ها همراه هستند. اگرچه برای بسیاری از تریدرها، نوسانات بالا فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری و کسب سود است اما در خرید و فروش روزانه، این مورد می‌تواند ضررهایی را متوجه کاربران کند.

استیبل کوین‌ها به دلیل ثبات قیمتی، یک گزینه مناسب برای استفاده در معاملات هستند. از استیبل کوین‌ها می‌توان برای تسهیل معاملات بین صرافی‌های مختلف استفاده کرد.همچنین برخی معامله‌گران با خرید ارزهای استیبل کوین سعی در حفظ ارزش دارایی خود دارند.

انواع استیبل کوین‌ها

استیبل کوین‌ها طبق پشتوانه‌شان دسته‌بندی می‌شوند. در حال حاضر در دنیای ارزهای دیجیتال، چهار نوع پشتوانه برای استیبل کوین‌ها وجود دارد که شامل ارز فیات، دارایی‌های ارزشمند مانند طلا، رمزارزهای دیگر و یا سیستم‌های الگوریتمی می‌شوند.

استیبل کوین بر پایه ارز فیات

بیشتر استیبل کوین‌های بازار رمزارزها، بر پایه ارز فیات هستند که معروف‌ترین آن‌ها تتر یا USDT است. پشتوانه این ارز دلار آمریکا است و طراحی شده تا همواره هم‌قیمت آن باشد.

استیبل کوین بر پایه دارایی‌های ارزشمند

برخی استیبل کوین‌ها نیز بر پایه طلا یا نقره طراحی شده‌اند و پایه اصلی آن‌ها، همان دلار آمریکا است.

به عنوان مثال: استیبل کوین پکس گلد (Pax Gold)  با پشتوانه طلا در بازار ارائه شده است و بسیاری از معامله‌گران برای خرید طلای دیجیتال، به سراغ این استیبل کوین می‌روند.

استیبل کوین بر پایه کریپتوکارنسی

این نوع از استیبل کوین‌ها بر پایه سایر رمزارزها پیاده سازی شده‌اند. از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به استیبل کوین دای (DAI) اشاره کرد. دای استیبل کوین پروتکل معروف Maker Dao است. نکته مهم این است که پشتوانه اصلی ارز دای مشابه تتر، دلار آمریکا است اما توسط بنیاد اتریوم پشتیبانی می‌شود.

استیبل کوین‌های الگوریتمی

این مدل از استیبل کوین‌ها ممکن است پشتوانه اصلی نداشته باشند. در عوض میزان عرضه آن‌ها توسط الگوریتم‌های خاصی در بازار کنترل می‌شود. این الگوریتم‌ها وظیفه دارند قیمت استیبل کوین‌های الگوریتمی را ثابت نگه دارند.