آموزش معامله

ارز دیجیتال لایت کوین چیست؛ لایت کوین بهتر است یا بیت کوین؟

علاقه مردم به ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر به طرز چشم‌گیری افزایش پیدا کرده است. در حال حاضر شاید کمتر کسی باشد که نام ارزهای دیجیتال را نشنیده باشد یا در ارتباط با آن اطلاعاتی هر چند مختصر نداشته باشد. اگرچه ممکن است اغلب افراد تنها بیت کوین را به عنوان ارز دیجیتال بشناسند اما بعد از ظهور بیت کوین، صدها رمز ارز دیگر وارد بازار شده است. لایت کوین یکی از ارزهای دیجیتال است که به عنوان نقره در برابر طلایی با نام بیت‌ کوین شناخته می‌شود.

در این مقاله قصد داریم درباره چگونگی پیدایش ارز دیجیتال لایت‌ کوین، مزیت‌های لایت‌ کوین و تفاوت آن با بیت کوین صحبت کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

لایت کوین چیست؟

لایت کوین

لایت کوین (Litecoin) با علامت اختصاری (LTC) یکی از معروفترین کوین‌های بازار کریپتوکارنسی‌ است. این ارز دیجیتال مشابه بیت کوین یک شبکه پرداخت متن باز مبتنی بر بلاکچین است. سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان لایت کوین این پروتکل را یک شبه آزمایش تکمیلی برای بیت کوین می‌دانند. ارز دیجیتال لایت کوین به صورت غیر متمرکز طراحی شده است و شبکه آن تحت نظارت هیچ نهاد مرکزی نیست.

لایت کوین چگونه به وجود آمد؟

لایت کوین در اواخر سال 2011 توسط مهندس سابق گوگل و کوین بیس، چارلی لی (Charlie Lee) راه‌اندازی شد. چارلی لی از مدت‌ها قبل ایده طراحی ایجاد ارز دیجیتال جدید با سرعت بیشتر نسبت به بیت کوین را در سر می‌پروراند. او یازده روز قبل از عرضه عمومی لایت‌کوین، یک کوین دیگر به نام فیربریکس (Fairbrix) را ایجاد کرده بود. اما علی‌رغم تلاش‌های چارلی، کد تعریف شده این کوین از اعتبار کافی برخوردار نبود. بعد از شکست پروژه فیربریکس او نا امید نشد و لایت کوین را با موفقیت طراحی کرد.

شبکه لایت کوین چگونه کار می کند؟

برای استخراج ارزهای دیجیتال از الگوریتم‌های متفاوتی استفاده می‌شود. لایت‌کوین از الگوریتم بر مبنای گواهی اثبات کار (PoW) به نام اسکریپت (Scrypt) استفاده می‌کند. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های الگوریتم اسکریپت این است که بلاک‌های داده را در مدت زمان کوتاهی پردازش می‌کند. اسکریپت نسبت به الگوریتم بیت کوین تراکنش‌ها را با سرعت چهار برابر بیشتر تایید می‌کند. علاوه بر این، اگرچه این الگوریتم در بنیان خود پیچیدگی‌های زیادی دارد اما استفاده از آن آسان است. همچنین امکان محاسبه آسان‌تر را فراهم می‌کند.

الگوریتم اسکریپت از یک موتور محاسباتی برای پردازش تراکنش‌ها استفاده می‌کند که محاسبات در آن به صورت طبقه‌بندی شده انجام می‌شوند. سپس استخراج کنندگان با تجهیزات خاص خود تراکنش‌ها را تایید می‌کنند. استخراج کنندگان پس از استخراج هر بلاک، به عنوان پاداش لایت‌کوین دریافت می‌کنند.

پشتوانه لایت کوین

لایت‌کوین یک ارز دیجیتال غیر متمرکز است. به این معنا که فاقد هر گونه نهاد مرکزی است و سازمان‌هایی مانند بانک یا دولت، نمی توانند آن را صادر یا کنترل کنند. به عبارت دیگر، تورم یا قوانین دولتی نمی‌تواند ارز دیجیتال لایت کوین را تحت تاثیر قرار دهد.

مزیت‌های ارز دیجیتال لایت کوین

لایت‌کوین یکی از قدیمی‌ترین کوین‌های عرضه‌ شده به بازار است که مورد پذیرش کاربران قرار گرفته است. این ارز دیجیتال به دلیل فراهم کردن امکان پرداخت‌های نسبتاً فوری و کم هزینه برای کاربرانی که به تاییدهای فوری و هزینه کم تراکنش‌ها نیاز دارند، بسیار مناسب است. همین ویژگی لایت‌کوین را به عنوان یک جایگزین برای بیت کوین به خصوص در کشورهای در حال توسعه تبدیل می‌کند. سایر مزایای لایت کوین عبارتند از:

  • تولید چهار برابری کوین نسبت به بیت‌کوین
  • انجام تراکنش‌های با حجم بالا در زمان کم

معایب ارز دیجیتال لایت کوین

لایت‌کوین مانند سایر ارزهای دیجیتال در کنار داشتن مزایا برخی معایب نیز دارد. یکی از مهم‌ترین ایرادهای ارز دیجیتال لایت‌کوین این است که فرآیند ماینینگ آن نیازمند صرف انرژی بالایی است. از طرف دیگر، کاربران برای حفظ امنیت کوین‌های خود نیاز به دانش فنی بالا دارند. در غیر این صورت، ممکن است که دارایی خود را از دست بدهند.

استخراج لایت کوین

استخراج لایت کوین

تا چند سال قبل استخراج ارزهای دیجیتال از طریق کامپیوترهای خانگی امکان‌پذیر بود. اما امروزه به دلیل افزایش رقابت در صنعت ماینینگ برای استخراج لایت‌کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال به دستگاه‌های سخت‌افزاری قدرتمند نیاز است. علاوه بر دستگاه استخراج، برق مناسب برای این کار نیز باید فراهم باشد. زیرا برای فعالیت ماینینگ برق زیادی لازم است. همچنین استخراج کنندگان به تجهیزات تهویه برای افزایش طول عمر و کارایی دستگاه نیاز خواهند داشت.

یکی دیگر از روش‌های ساده و سریع برای استخراج  ارز دیجیتال لایت کوین، استخر استخراج (Mining Pool) است. استخر استخراج محلی مجازی است که به ماینرها کمک می‌کند در رقابت برای به دست آوردن پاداش تنها نباشند. گروهی از ماینرها  قدرت پردازشی دستگاه‌های خود را در استخر با یکدیگر ادغام می‌کنند. در نتیجه  شانس آن‌ها برای به دست آوردن پاداش افزایش پیدا می‌کند. استخرهای استخراج روش‌های پرداخت مختلفی برای سود ماینینگ دارند. بهترین استخرها برای ماین کردن لایت‌کوین عبارتند از:

  • litecoinpool.org
  • antpool.com
  • prohashing.com

روش سوم برای استخراج لایت‌کوین، کلود ماینینگ یا استخراج ابری است. این روش در واقع اجاره کردن سخت‌افزار با قدرت مشخص از شرکت‌هایی است که خدمات اجاره تجهیزات ماینینگ ارائه می‌دهند. این روش برای افرادی مناسب است که سرمایه اولیه لازم برای خرید تجهیزات را در اختیار ندارند یا نمی‌خواهند با مسائل قانونی درگیر شوند. افرادی که ماینر را برای مدت مشخص اجاره می‌کنند، صرفاً هر ماه مبلغی به عنوان اشتراک به شرکت اجاره دهنده پرداخت می‌کنند.

قبل از عضویت و پرداخت، درباره سرویس موردنظر خود به اندازه کافی تحقیق کنید. افزایش تمایل افراد به کلود ماینینگ طی سال‌های اخیر سبب ظهور وب سایت‌های جعلی زیادی در این حوزه شده است. آن‌ها بعد از دریافت پول از شما هیچ سخت‌افزاری در فضای ابری در اختیارتان قرار نداده یا در بهترین حالت، سیستمی با هش ریت به مراتب پایین‌تر از مقدار وعده داده شده ارائه می‌کنند.

آیا استخراج ارز دیجیتال لایت کوین سودآور است؟

میزان درآمد از استخراج لایت کوین به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. نوع سخت‌افزار، هزینه برق، قیمت ارز دیجیتال، سختی شبکه و نرخ هش از مهم‌ترین عوامل موثر بر درآمد استخراج است. استخراج کنندگان برای این که بتوانند تخمین درستی از درآمد خود داشته باشند، باید پتانسیل تجهیزات خود، پاداش‌های برآورد شده و هزینه‌ها را محاسبه کنند. متاسفانه افرادی که کورکورانه وارد این حوزه می‌شوند، متحمل ضررهای مالی هنگفتی خواهند شد.

تفاوت لایت کوین با بیت کوین

لایت کوین در مقابل بیت کوین

هر چند لایت کوین و بیت کوین شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند اما چند تفاوت بین این دو ارز دیجیتال وجود دارد. اصلی‌ترین تفاوت سیستمی بیت کوین و لایت‌کوین مربوط به سرعت انجام تراکنش است. تراکنش‌های لایت کوین تقریباً چهار برابر سریع‌تر از بیت کوین انجام می‌شوند.

یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی بیت‌کوین و لایت‌کوین، در تعداد کوین‌های موجود از هر کدام از آن‌ها است. تعداد کل کوین‌های بیت کوین، 21 میلیون واحد است. در حالی که این تعداد برای لایت کوین حداکثر تا 84 میلیون کوین در نظر گرفته شده است.

همچنین بیت کوین و لایت کوین از الگوریتم‌ هش کاملاً متفاوتی استفاده می‌کنند. لایت‌کوین بر اساس الگوریتم Scrypt این کار را انجام می‌دهد و بیت کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می‌کند.

معرفی بهترین کیف پول‌های لایت کوین

کیف پول لایت کوین

کیف پول‌های مختلفی برای نگهداری ارز دیجیتال لایت کوین وجود دارد. آشنایی با انواع والت‌های کریپتوکارنسی برای سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال ضروری است. برخی از کیف پول‌های لایت کوین که محبوبیت بیشتری دارند عبارتند از:

1. کیف پول لجر نانو ایکس (Ledger Nano X)

لجر نانو ایکس در دسته کیف‌ پول‌های سرد قرار می‌گیرد. این کیف پول به دلیل برخوردار بودن از امنیت بالا یک گزینه مناسب برای افرادی است که مقدار قابل توجهی لایت کوین دارند و به دنبال راهی مطمئن برای حفظ سرمایه خود هستند. زیرا امکان هک به دلیل داشتن لایه‌های محافظتی و امنیتی تقریباً به صفر رسیده است. برخی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که کار با کیف پول لجر نانو ایکس ممکن است سخت باشد اما رابط کاربری این کیف پول آسان است و اغلب افراد به راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند.

2. کیف پول ترزور (Trezor)

ترزور اولین کیف پول سخت‌افزاری ارزهای دیجیتال است که به دلیل امنیت بسیار بالا از محبوبیت زیادی برخوردار است. این کیف پول یک دستگاه کوچک است که به وسیله کابل USB به کامپیوتر وصل می‌شود. کلیدهای خصوصی لایت‌کوین در تزور به صورت آفلاین ذخیره می‌شود و کل کیف پول نیز توسط یک عبارت بازیابی 24 کلمه‌ای پشتیبانی می‌شود. این کیف پول در دو مدل ترزور وان (TREZOR One) و ترزور مدل تی (TREZOR Model) ارائه شده است.

3. کیف پول تراست (Trust wallet)

تراست ولت بدون شک یکی از بهترین کیف پول‌های نرم‌افزاری لایت کوین برای سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS است. یکی از مزیت‌های مهم این کیف پول، پشتیبانی از اغلب ارزهای دیجیتال شناخته‌ شده است.

این کیف پول برای حفظ دارایی کاربران خود در مقابل هرگونه هک و سرقت تدابیر امنیتی خاصی در نظر گرفته است. به عنوان مثال، کلیدهای خصوصی روی سرور ذخیره نمی‌شود؛ این کلیدها فقط در موبایل کاربر ذخیره می‌شوند. به همین دلیل به جز کاربر هیچ فرد دیگری امکان دسترسی به آن‌ها را ندارد. همچنین کارمزد تراکنش‌ها در کیف پول تراست به دلیل استفاده از آدرس‌های بومی برای دریافت لایت‌کوین‌ها کمتر از تراکنش‌های عادی است.

4. کیف پول اکسودوس (Exodus)

اکسودوس یکی دیگر از کیف پول‌های نرم‌افزاری محبوب برای ذخیره لایت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال است. این کیف پول در جولای ۲۰۱۶ (تیر ۱۳۹۵) توسط دنیال کستنالی و جی پی ریچاردسن راه‌اندازی شد. رابط کاربری اکسودوس علاوه بر برخوردار بودن از زیبایی و جذابیت، با کاربر تعامل موثری برقرار می‌کند.

یکی دیگر از مزیت‌های این کیف پول، پشتیبانی تمام وقت تیم توسعه‌دهنده از کاربران است. اما توجه به این نکته حائز اهمیت است که اکسودوس فاقد دو ویژگی امنیتی تایید دو مرحله‌ای و قابلیت چند امضایی است و برای تامین امنیت به یک رمز عبور و ۱۲ رشته کلمه برای بازیابی اطلاعات اتکا کرده است.

5. کیف پول اتمیک (Atomic Wallet)

اتمیک یکی از کیف پول‌های محبوب و کاربردی‌ برای نگهداری ارز دیجیتال لایت‌کوین است. این کیف پول به‌گونه‌ای طراحی شده است که حتی کاربران مبتدی بتوانند از آن استفاده کنند. اما در کنار سادگی، ویژگی‌های کاربردی بسیار زیادی در دسترس کاربران قرار گرفته است.

استفاده از این کیف پول رایگان است اما برای استفاده از برخی امکانات آن باید کارمزد پرداخت شود. والت اتمیک دارای نسخه موبایل و دسکتاپ برای تمام سیستم عامل‌ها است. این کیف پول علاوه بر این که از لایت‌کوین پشتیبانی می‌کند، قابلیت ذخیره بیش از ۵۰۰ ارز دیجیتال دیگر را نیز فراهم کرده است.

تاریخچه قیمت لایت کوین

تاریخچه قیمت لایت کوین

لایت کوین زمانی که برای اولین بار عرضه شد، قیمتی حدود ۱ سنت داشت. قیمت این ارز تا سال ۲۰۱۴ به رشد صعودی خود ادامه داد اما بعد از آن روند نزولی به خود گرفت و حدود سه سال در محدوده قیمت ۱ تا ۴ دلار نوسان می‌کرد. اما با افزایش آگاهی مردم از بازار ارزهای دیجیتال و بیشتر شدن تقاضا در سال ۲۰۱۷، قیمت لایت کوین به بالاترین قیمت تاریخ خود یعنی ۳۲۰ دلار رسید.

از اواسط سال 2018 قیمت این ارز دیجیتال مانند سایر ارزهای دیجیتال روندی نزولی به خود گرفت. اما لایت کوین توانست از اواسط سال 2019 خود را احیا کند. به طوری که در زمان نگارش این مقاله هر واحد از لایت کوین با قیمت 155.85 دلار معادل ۳,۷۵۴,۴۳۱ تومان معامله می‌شود.

معاملات لایت کوین

افرادی که علاقه‌ای به استخراج لایت کوین ندارند، می‌توانند آن را از صرافی‌ها خریداری یا معامله کنند. توجه به این مورد ضروری است که خرید و فروش لایت کوین در صرافی‌های خارجی به دلیل تحریم‌هایی که علیه کاربران ایرانی اعمال شده است، با ریسک بلوکه شدن سرمایه همراه است. یک روش امن و سریع برای خرید لایت کوین استفاده از خدمات والکس یا دیگر سایت‌های ایرانی رمزارز است. امکان خرید لایت‌کوین به‌صورت 24 ساعته در سایت والکس برای کاربران فراهم است.

آینده لایت کوین

لایت کوین

مطالعه قیمت ارز دیجیتال لایت کوین از زمان ظهور تا به امروز نشان دهنده این موضوع است که قیمت لایت کوین از بیت‎ کوین پیروی می‌کند. بنابراین این احتمال وجود دارد که در آینده همین روند تکرار شود. از طرف دیگر اغلب تحلیلگران و تریدرهای حرفه‌ای بازار ارزهای دیجیتال، در ارتباط با آینده لایت کوین بسیار خوشبین هستند.

همچنین در سال‌های اخیر لایت کوین عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین از خود نشان داده است و همین امر باعث شده است که به یکی از ارزهای دیجیتال مهم در دنیای کریپتوکارنسی تبدیل شود. اما نباید فراموش کرد که پیش بینی آینده لایت‌کوین مانند سایر ارزهای دیجیتال با قطعیت همراه نیست. یک موضوع غیر قابل پیش‌بینی می‌تواند باعث افزایش یا کاهش ناگهانی قیمت این ارز دیجیتال شود.

صحبت پایانی

افرادی که قصد دارند روی ارز دیجیتال لایت‌کوین سرمایه‌گذاری کنند، باید تمام مزایا و معایب این ارز دیجیتال را به خوبی بررسی کنند. مطالعه تحلیل‌ها و پیش بینی‌های فعالان حوزه ارز دیجیتال در ارتباط با لایت‌کوین می‌تواند در تصمیم‌گیری نهایی موثر باشد.

اما آن چه که واضح است، لایت‌کوین توانایی خود را در ایجاد شبکه پرداختی غیر متمرکز همتا به همتا با هزینه‌های پایین به کاربران خود اثبات کرده است، به همین دلیل انتظار می‌رود که این ارز دیجیتال در آینده با اقبال عمومی بیشتری همراه باشد.

رزا آذروند

من یک مهندس کامپیوتر نویسنده هستم و کریپتوکارنسی حوزه مورد علاقه من است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا