خرید آربیتروم
آربیتروم(ARB)Arbitrum

قیمت آربیتروم | خرید آربیتروم | فروش آربیتروم (ARB)

قیمت آربیتروم (لحظه‌ای)

49,348تومان
+2.53%
0.84$
کم‌ترین قیمت (۲۴ ساعت)بیش‌ترین قیمت (۲۴ ساعت)

47,258تومان

49,973تومان

0.80$0.85$

حجم معاملات (۲۴h)

135,744,561

$

تسلط به بازار (دامیننس)

0%

حجم کل بازار

2,623,444,715

$

ارز در گردش

32%

مجموع ارز در دسترس

10,000,000,000

حداکثر ارز قابل عرضه

10,000,000,000

نوع شبکه در والکس
رتبه جهانی

38

بازارهای معاملاتی در والکس

همه ارز‌های دیجیتال
بازارآخرین قیمتتغییرات (24h)
خرید اربیتروم
ARB/TMN
اربیتروم/تومان

49,325

2.18٪+معامله
خرید اربیتروم
ARB/USDT
اربیتروم/تتر

0.8392

2.99٪+معامله

آربیتروم چیست؟

آشنایی با آربیتروم، هر آنچه راجع‌‌به ARB باید بدانید.

رمزارز آربیتروم در بازار ارزهای دیجیتال، رتبه جهانی ۳۸ را دارد. قیمت آربیتروم امروز ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۴۹,۳۲۵ تومان معادل ۰.۸۳۵۱ تتر در بازار والکس همگام با بازار جهانی است. این ارز توکن حاکمیتی شبکه Arbitrum است که با هدف بهبود سرعت، مقیاس‌پذیری و کاهش کارمزدهای بلاکچین اتریوم راه‌اندازی شده است. شما در این صفحه می‌توانید قیمت لحظه‌ای ارز دیجیتال ARB را همگام با بازار جهانی در پایه بازارهای تتر و تومان مشاهده و سفارش خرید و فروش خود را در صرافی والکس ثبت کنید.

معرفی ارز دیجیتال آربیتروم (Arbitrum)

معرفی ارز دیجیتال آربیتروم

آربیتروم یک راهکار لایه ۲ برای بلاکچین اتریوم است که برای بهبود سرعت تراکنش‌ها، مقیاس‌پذیری و افزایش حریم خصوصی شبکه اتریوم طراحی شده است. این راهکار قصد دارد با تخلیه هر چه بیشتر کار و ذخیره داده‌ها از شبکه اصلی اتریوم (لایه ۱) ازدحام این شبکه و کارمزد‌های تراکنش‌های آن را کاهش دهد. استراتژی مورد استفاده شبکه Arbitrum برای ذخیره‌سازی داده‌ها به‌صورت آفچین، راه حل مقیاس‌بندی لایه ۲ نامیده می‌شود. با این راهکار، کاربران می‌توانند تراکنش‌ها را خارج از شبکه اصلی انجام دهند تا از ترافیک شبکه اتریوم کاسته ‌شود.

پروژه Arbitrum توسط Offchain Labs، یک شرکت تحقیق‌وتوسعه بلاکچین مستقر در نیویورک راه‌اندازی شده است. این شرکت در سال ۲۰۱۸ تأسیس شد. Offchain Labs برای اولین بار این راهکار لایه ۲ را از طریق ارائه وایت پیپر Arbitrum در دانشگاه پرینستون در سال ۲۰۱۸ ارائه کرد.

در حال حاضر، این اکوسیستم شامل ۳ محصول اصلی است:

Arbitrum One: شبکه اصلی و رسمی اکوسیستم آربیتروم است که در ۳۱ آگوست ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد. این شبکه، توان کل اکوسیستم را تامین کرده و تراکنش‌ها را روی ماشین مجازی آربیتروم (AVM) پردازش می‌کند که با ماشین مجازی اتریوم (EVM) کاملاْ سازگار است.

Arbitrum Nitro: یک به‌روزرسانی فنی برای فناوری زیربنایی Arbitrum One است. توسط Nitro، تراکنش‌ها سریع‌تر، سازگارتر با EVM و ارزان‌تر می‌شوند. Arbitrum One به طور رسمی در 31 آگوست 2022، یک سال پس از عرضه عمومی به Nitro مهاجرت کرد.

Arbitrum Nova: یک زنجیره جدید است که بر کاهش کارمزد تراکنش‌ها با کاهش ذخیره داده‌ها در بلاکچین اتریوم تمرکز دارد. Nova به ویژه برای بازی‌ها و برنامه‌های اجتماعی با حجم بالای تراکنش‌های بالاتر اما ارزش کم مفید است. برای مثال، شبکه اجتماعی Reddit از Nova برای پرداخت پاداش به کامیونیتی خود استفاده می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با Arbitrum می‌توانید مقاله  آربیتروم چیست؟ را در بلاگ والکس مطالعه کنید.

بنیانگذاران

بنیانگذاران Offchain Labs، اد فلتن (Ed Felten)، استیون گلدفدر (Steven Goldfeder) و هری کالودنر (Harry Kalodner) با سال‌ها تجربه در علوم کامپیوتر، رمزنگاری و بلاکچین هستند.

اد فلتن استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه پرینستون است و به عنوان معاون پرزیدنت اوباما خدمت کرده است. او یکی از بنیانگذاران و دانشمندان ارشد Offchain Labs محسوب می‌شود.

استیون گلدفدر دانشمند کامپیوتر و کارآفرینی است که دکترای خود را از دانشگاه پرینستون دریافت کرده است. همچنین، یکی از بنیانگذاران و مدیرعاملان شرکت Offchain Labs است.

هری کالودنر محقق کامپیوتر و دانشجوی دکتری در دانشگاه پرینستون است. وی یکی از بنیانگذاران و مدیر ارشد فناوری Offchain Labs است.

در سال ۲۰۲۰، آن‌ها اولین نسخه آربیتروم را راه‌اندازی کردند و آزمایش نسخه بتا را در اواسط همان سال به پایان رساندند. در نهایت، در آگوست ۲۰۲۱ نسخه اصلی را در شبکه اصلی اتریوم راه‌اندازی کردند. این شبکه به دلیل قابلیت‌های خود توانست توجه زیادی را در جامعه اتریوم به دست آورد. تاکنون پروژه‌هایی از جمله Uniswap ،Chainlink و Aave این شبکه را پذیرفته‌‌‌اند و از آن استفاده می‌کنند.

کاربرد ارز آربیتروم (ARB)

ارز دیجیتال ARB، توکن حاکمیتی بلاکچین Arbitrum است که در ۲۳ مارس ۲۰۲۳ عرضه شد. این توکن ERC-20 مانند ETH در شبکه اتریوم به عنوان هزینه گس به کار نمی‌رود. از این رو، کارمزدهای شبکه آربیتروم با ETH یا هر توکن ERC-20 دیگری که توسط DAppها پشتیبانی شوند، قابل پرداخت است. این بدان معناست که هولدرهای رمز ارز آربیتروم نیازی به خرج کردن توکن‌های خود برای استفاده از سرویس‌های Arbitrum ندارند، بلکه می‌توانند آن‌ها را استیک کرده و بابت تأمین امنیت شبکه پاداش دریافت کنند. کاربردهای این توکن عبارتند از :

 • وسیله‌ای برای معامله و انتقال ارزش
 • به عنوان سرمایه‌گذاری
 • برای رای دادن به تصمیمات حاکمیتی شبکه

ویژگی های مهم آربیتروم

وجه تمایز این راهکار لایه ۲ از دیگر راه حل‌های مقیاس‌پذیر اتریوم استفاده از نوع خاصی از رول‌آپ‌های بلاکچین به نام Optimistic Rollup است. این نوع رول‌آپ مانند سایر رول آپ‌ها تراکنش‌های خارج از زنجیره را پردازش می‌کند، اما در حین دسته‌بندی تراکنش‌ها از تکنیک‌های فشرده‌سازی نیز استفاده می‌کند. این فشرده‌سازی به کاهش کارمزدها و بهینه‌سازی فضای بلاک کمک می‌کند، زیرا تنها داده‌های ضروری در بلاکچین اتریوم ذخیره می‌شوند. از دیگر ویژگی‌های مهم این پروژه می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • کارمزد پایین تراکنش: یک تراکنش ده‌ها دلاری در اتریوم، تنها چند سنت در این شبکه لایه ۲ هزینه دارد.
 • سازگاری کامل با EVM: هر DApp موجود در شبکه اتریوم می‌تواند بدون تغییر کد در بستر آربیتروم اجرا شود.
 • مقیاس‌پذیری: در حالی که اتریوم ۱۴ تراکنش در ثانیه انجام می‌دهد، این شبکه لایه ۲ با نزدیک به ۴۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه بسیار سریع‌تر است. در عین حال، از امنیت اتریوم نیز برخوردار است.
 • تمرکززدایی: شبکه Arbitrum به هیچ اپراتور متمرکزی وابسته نیست، در عوض از یک شبکه غیرمتمرکز اعتبار سنجی استفاده می‌کند.

امنیت شبکه آربیتروم چگونه تامین می‌شود؟

رول‌آپ‌ها معمولاً امنیت خود را از بلاک‌چین اصلی می‌گیرند. آربیتروم نیز امنیت خود را از شبکه اتریوم می‌گیرد. به عبارت دیگر، اتریوم با الگوریتم اثبات سهام اعتبار محاسبات آفچین را تضمین می‌کند.
استفاده از Optimistic Rollup به این معنی است که Arbitrum تراکنش‌ها را خارج از شبکه اتریوم پردازش می‌کند و قبل از ارسال آن‌ها به شبکه اصلی، چندین تراکنش را در یک دسته جمع‌آوری می‌کند. این رول‌آپ‌ها «خوشبینانه» نامیده می‌شوند، زیرا فرض می‌کنند که اکثر تراکنش‌ها معتبر هستند اما از یک سیستم اثبات تقلب با زمان‌بندی مشخص استفاده می‌کنند. هر تأیید کننده‌ای در شبکه می‌تواند در عرض یک هفته نتایج یک دسته تراکنش را با محاسبه اثبات تقلب به چالش بکشد.

اگر بلوک‌های معیوب وجود داشته باشند، تراکنش‌های دسته جمعی مجدداً اجرا شده و به روز می‌شوند. سپس، اعتبارسنجی که آن‌ها را تایید کرده جریمه شده و وثیقه خود را از دست می‌دهد. اگر اثبات تقلب ناموفق باشد و دوره چالش سپری شود، دسته تراکنش در شبکه اصلی اتریوم معتبر پذیرفته می‌شود.

چه مقدار توکن آربیتروم (ARB) در گردش است؟

ارز دیجیتال ARB، توکن حاکمیتی شبکه Arbitrum است. عرضه اولیه برای راه‌اندازی این توکن ۱۰ میلیارد توکن با نرخ تورم سالانه ۲ درصد است. در حال حاضر، ۱,۲۷۵,۰۰۰,۰۰۰ توکن در گردش است. تخصیص این توکن به شرح زیر است:

 • ۴۲.۷۸٪ خزانه داری DAO
 • ۲۶.۹۴٪ تیم Offchain Labs
 • ۱۷.۵۳٪ سرمایه‌گذاران
 • ۱۱.۶۲٪ (۱.۱۶۲ میلیارد توکن) ایردراپ به کاربران واجد شرایط
 • ۱.۱۳٪ (۱۱۳ میلیون توکن) ایردراپ‌ها به DAO

Arbitrum DAO یا نهاد حاکمیت غیرمتمرکز این اکوسیستم می‌تواند اعداد تخصیص را با رأی دادن به آن‌ها تغییر دهد. از این رو، سقف عرضه این توکن نامشخص است.

خرید و فروش آربیتروم

از آنجایی که اتریوم با ازدحام و کارمزد تراکنش‌های بالا مواجه است، راهکارهای لایه ۲ اهمیت فزاینده‌ای پیدا کرده‌اند. در میان این راهکارها، نوآوری Arbitrum یک راه حل امیدوارکننده برای چالش‌های پیش روی اتریوم است. با توجه به اینکه این پروژه توسط تیمی از کارشناسان خبره پشتیبانی می‌شود، از نظر بنیادی قوی به نظر می‌رسد. به‌علاوه، این شبکه تراکنش‌ها را با سرعت بسیار بالا تأیید می‌کند و انتخاب خوبی برای تراکنش‌های سریع و ارزان است. برای خرید یا فروش ارز دیجیتال ARB می‌توانید همین حالا از طریق صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال والکس اقدام کنید.

نحوه خرید از والکس

فرآیند خرید ارز دیجیتال ARB بسیار ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که در صرافی والکس عضو شوید. برای انجام این کار، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا در صرافی والکس یک حساب کاربری بسازید. (ثبت نام در والکس)
 2. مدارک خود را آپلود کرده و مراحل احراز هویت را طی کنید.
 3. از طریق حساب بانکی، کیف پول ریالی خود را شارژ کنید.
 4. با مراجعه به صفحه ارز دیجیتال آربیتروم، سفارش خرید ارز ARB را ثبت کنید.

نحوه خرید با موبایل

برای خرید این ارز دیجیتال با موبایل، مطابق مراحل زیر عمل نمایید:

 1. اپلیکیشن موبایل والکس را از اپ استورهای معتبر، دانلود و نصب کنید.
 2. فرآیند ثبت نام و احراز هویت در اپلیکیشن کاملاً مشابه وب‌سایت والکس است.
 3. سپس، وارد بخش بازارها شوید و بازار آربیتروم را انتخاب کنید.
 4. با بررسی قیمت‌های لحظه‌ای مطابق با بازارهای جهانی، می‌توانید سفارش خرید ARB را با پایه ریالی یا دلاری ثبت کنید.

نحوه فروش در والکس

با ثبت سفارش فروش در اپلیکیشن یا وب سایت والکس می‌توانید رمز ارز آربیتروم را به‌فروش برسانید. برای این کار، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. از بخش کیف پول، ارز دیجیتال ARB را پیدا کرده و روی گزینه واریز کلیک کنید. با انتخاب شبکه انتقال، آدرس کیف پول به شما نمایش داده می‌شود.
 2. آدرس کیف پول والکس به دو صورت QR کد یا ترکیبی از اعداد و حروف نمایش داده می‌شود که می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.
 3. اگر مقداری رمز ارز در والت شخصی خود دارید، آدرس کیف پول والکس را وارد کرده و با انتخاب مقدار گزینه ارسال را انتخاب کنید.
 4. پس از آنکه ARB به کیف پول والکس ارسال شد، سفارش فروش را با قیمت دلخواهتان ثبت کنید.
 5. همچنین، شما می‌توانید برای آن مقدار رمز ارز آربیتروم که قبلاً از والکس خریداری کرده‌‌اید و همچنان در کیف پول صرافی قرار دارد، سفارش فروش ثبت کرده و آن را بفروشید.

مزایای خرید و فروش آربیتروم از والکس

 • امکان انجام معاملات ARB در ۷ روز هفته و به‌صورت ۲۴ ساعته
 • پشتیبانی از خرید و فروش ارز دیجیتال ARB به‌صورت ریالی یا مبادله جفت ارز با تتر یا بیت کوین
 • امکان استفاده از API و بات معامله‌گر
 • امکان سفارش‌گذاری با حد ضرر
 • پشتیبانی قوی و سریع در ۲۴ ساعت شبانه‌روز

روش کسب آربیتروم رایگان

تنها روش کسب آربیتروم خرید و فروش آن در صرافی‌های مجاز یا شرکت در ایردراپ‌های این ارز است.

کارمزد معامله آربیتروم (ARB)

در هر معامله ارز دیجیتال، درصدی از کل مبلغ آن به‌عنوان کارمزد از هر دو طرف معامله کسر می‌شود. اخذ کارمزد از ثبت معاملات صوری و تکراری جلوگیری می‌کند. از این رو، خرید و فروش ارز دیجیتال ARB در هر صرافی از جمله صرافی والکس شامل کارمزد است. میزان کارمزد هر معامله با توجه به حجم معامله‌های ۳۰ روز اخیرِ کاربر و طبق جدولی به‌صورت پلکانی محاسبه می‌شود.

کارمزد خرید: به صورت پلکانی از ۰/۳۵ درصد آغاز شده و با افزایش حجم معاملات طی مدت زمان ۳ ماه، تا ۰/۲ درصد کاهش پیدا می‌کند.

کارمزد فروش: به صورت پلکانی از ۰/۳۵ درصد آغاز شده و با افزایش حجم معاملات طی مدت زمان ۳ ماه، تا ۰/۲ درصد کاهش پیدا می‌کند.

کارمزد واریز: در حال حاضر، امکان واریز این کوین به والکس وجود ندارد.

کارمزد برداشت: در حال حاضر، امکان برداشت این کوین از والکس وجود ندارد.

کارمزد انتقال داخل صرافی والکس: انتقال بین دو کیف پول در صرافی رایگان است.

 روش نگهداری

انتخاب نوع کیف پول به مقدار ارز دیجیتال ARB و کاری که قصد انجام آن را دارید بستگی دارد. کیف پول‌های سخت‌افزاری (سرد) امن‌ترین گزینه برای ذخیره‌سازی هستند. اما این کیف پول‌ها معمولاً گران بوده و کار با آن‌ها نیاز به تجربه دارد. است. کیف پول‌ نرم‌افزاری (گرم) گرینه ساده‌تری بوده و معمولاً رایگان است. کار با این کیف پول‌ها راحت‌تر است، اما امنیت کمتری نسبت به کیف پول‌های سرد دارند. کیف پول‌ صرافی‌ها به ویژه برای افرادی که معاملات مکرر انجام می‌دهند، بهترین گزینه هستند. نمونه‌هایی از این کیف پول‌ها عبارتند از:

کیف پول سخت‌افزاری: لجر نانو اس (Ledger Nano S)، لجر نانو ایکس (Ledger Nano X) و ترزور (Trezor).

کیف پول نرم‌افزاری: متامسک (Metamask)، تراست ولت (Trust Wallet) و اتمیک ولت (Atomic Wallet).

کیف پول صرافی والکس: یکی از امن‌ترین راه‌های ذخیره و نگهداری آربیتروم در بازار ارزهای دیجیتال کیف پول صرافی والکس است. این کیف پول از روش ذخیره‌سازی سرد استفاده می‌‌کند.

پرسش‌های متداول

بهترین راه برای خرید ارز دیجیتال ARB، استفاده از صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال است.  با توجه به تحریم کاربران ایرانی در صرافی‌های خارجی، ممکن است دارایی این کاربران مسدود شود. از این رو، بهتر است از یک صرافی معتبر داخلی مانند والکس مطابق با قیمت جهانی و با خیال راحت خرید کنید.

با عضویت در یک پلتفرم مطمئن داخلی می‌توانید ارزهای دیجیتال را به ریال تبدیل کنید. شما می‌توانید در صرافی والکس ارز آربیتروم (ARB) را به‌صورت ریالی به فروش رسانده و تبدیل به ارز فیات کنید.

خیر؛ چون نقل‌وانتقال رمز ارزها در شبکه بلاکچین انجام می‌شود، پرداخت کارمزد برای انجام تراکنش‌های شبکه ضروری است. مقدار کارمزد خرید و فروش ARB در صرافی والکس نسبت به تراکنش‌های بانکی و سنتی، بسیار کمتر است.

خیر؛ ARB یک توکن حاکمیتی در پلتفرم Arbitrum است و به دلیل اتکا به مدل اجماع اثبات سهام، امکان استخراج آن وجود ندارد. برای کسب درآمد از این ارز دیجیتال می‌توانید آن را استیک کنید.

بله؛ صرافی والکس به‌صورت ۲۴ ساعت شبانه‌روز و در ۷ روز هفته امکان خرید و فروش ارز دیجیتال ARB را برای شما فراهم کرده است.

خیر؛ شما می‌توانید بدون هیچ‌گونه محدودیتی، از صرافی والکس رمز ارز ARB را با ریال یا تتر خریداری کنید.

بله؛ آربیتروم از جمله ارزهای دیجیتال آینده‌دار است که با توجه به قابلیت‌های آن پتانسیل صعود را دارد. این پروژه تأثیر به‌سزایی در افزایش کارایی اکوسیستم اتریوم دارد.

جدیدترین اخبار آربیتروم

مطالب جدید
نات کوین برنامه‌ ۴ ساله بازی خود را مشخص کرد!

ساشا (Sasha) بنیان‌گذار نات کوین (Notcoin)، انتظار ندارد که بازی‌های کلیکی به موفقیت درازمدت دست یابند. در عوض، او بر این باور است که این بازی‌ها باید مدل‌های پایداری برای بقای خود پیدا کنند.

خرید ارز‌های مشابه

خرید پالیگان - تومان
+2.88%

34,716

تومان
خرید لوپرینگ - تومان
+5.2%

10,377.1934

تومان
خرید اسکیل نتورک - تومان
+3.56%

3,330.50618

تومان
خرید کارتسی - تومان
+3.89%

10,081.8834

تومان
خرید ایموتیبل - تومان
+2.16%

95,379.2238

تومان
خرید اپتیمیزم - تومان
+3.36%

116,115.892

تومان
خرید متیس توکن - تومان
+0.41%

3,140,917.16

تومان
خرید تتر - تومان
-0.05%
تترUSDT

59,062

تومان
خرید بیت کوین - تومان
+1.14%

3,886,413,515

تومان
خرید اتریوم - تومان
+1.67%

212,168,830

تومان

محاسبه قیمت آربیتروم (ARB)

ARB

Arbitrum