دای
تحلیل دای
(DAI)Dai
قیمت دای (DAI)
58,647تومان
+0.13%
1.00$

کم‌ترین قیمت (۲۴ ساعت)

58,334تومان

0.99$
بیش‌ترین قیمت (۲۴ ساعت)

58,981تومان

1.01$

 تحلیل روزانه و لحظه ای دای

این شاخص به صورت آنی نمایی کلی از تحلیل تکنیکال دای در بازه زمانی (time frame) انتخاب شده را نمایش می‌دهد. این ابزار، برایندی از محبوب‌ترین اندیکاتورهای تکنیکال دای همچون میانگین متحرک همگرایی/ واگرایی (MACD)، ایچیموکو، استوکاستیک، مومنتوم و شاخص قدرت نسبی (RSI) است.

در این شاخص با انتخاب بازه زمانی مورد نظر خود، می‌توانید مشاهده کنید که طبق داده‌های اندیکاتورهای تکنیکال، شرایط دای برای انجام چه معامله‌ای مناسب‌تر است. توجه داشته باشید که این شاخص صرفا داده‌های تکنیکال را در نظر می‌گیرد و برای سرمایه‌گذاری باید عوامل دیگر مانند ویژگی‌های بنیادین ارز را نیز بررسی کنید.

دای (DAI) اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز با پشتوانه وثیقه کریپتو است که با قفل کردن رمز ارزهای مختلف در قراردادهای هوشمند، تلاش می‌کند ارزش خود را به صورت ۱:۱ با دلار آمریکا ثابت نگه دارد. توکن دای به عنوان یکی از رقبای تتر، در جایگاهی بین استیبل کوین‌های کاملا الگوریتمی و با پشتوانه ارز فیات قرار می‌گیرد. از این رو، تحلیل دای به درک تفاوت‌های آن با سایر استیل کوین‌ها کمک می‌کند.

تحلیل تکنیکال دای

در پاسخ به این سوال که آیا قیمت استیبل کوین دای در آینده افزایش یا کاهش خواهد یافت، هیچ پاسخ صریحی وجود ندارد. تحلیل تکنیکال دای به سختی امکان‌پذیر است؛ چرا که قرار است ارزش DAI به صورت ۱:۱ با دلار آمریکا حفظ شود؛ به این ترتیب، کاهش و رشد قیمت برای این توکن شرایط ایده‌آلی نیست. با این حال، قیمت DAI ممکن است همچنان در نوسان باشد که این موضوع بیشتر با احساسات بازار مرتبط است.

تحلیل فاندامنتال دای

بررسی داده‌های فاندامنتال در تحلیل دای نشان می‌دهد عرضه در گردش این استیبل کوین ۴.۶ میلیارد توکن است و سقف عرضه ندارد. در حال حاضر، توکن دای از نظر ارزش بازار در رتبه ۱۸ ام در میان تمام ارزهای دیجیتال و رتبه ۳ ام در میان ۴۶ استیبل کوین قرار دارد. در مورد سایر داده‌های فاندامنتال برای تحلیل DAI می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بنیانگذار

استیبل کوین DAI توسط MakerDAO که یک پروتکل اعطای وام دیفای است پشتیبانی می‌شود. بنیاد میکر توسط رون کریستنسن (Rune Christensen) تأسیس شد. او پروتکل متن باز MakerDAO را در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی کرد تا در امور مالی غیرمتمرکز پیشرو باشد. MakerDAO استیبل کوین DAI را در دسامبر ۲۰۱۷ از طریق یک قرارداد هوشمند در بلاکچین اتریوم راه‌اندازی کرد تا امکان دریافت وام (در قالب توکن DAI) با ارزهای دیجیتال (به عنوان وثیقه) را فراهم کند.

با وجود اینکه کریستنسن خالق میکردائو است، مالکیت این پروژه را به جامعه غیرمتمرکز میکر (MakerDAO) واگذار کرده است.

دای متمایز از از سایر استیبل کوین‌ها

 • حاکمیت غیرمتمرکز: برخلاف بسیاری از استیبل کوین‌ها که توسط یک شرکت متمرکز مدیریت می‌شوند، DAI توسط یک نهاد غیرمتمرکز اداره می‌شود.
 • تنوع وثیقه: DAI توسط چندین استیبل کوین، رمزارز و اوراق قرضه وثیقه می‌شود.
 • قابلیت سپرده‌گذاری در صندوق‌های دارای بهره: سود این صندوق‌ها معمولا بالاتر از بهره وام است. از این رو دریافت وام در قالب توکن DAI مقرون به صرفه خواهد بود.
 • پرکاربردترین استیبل کوین در دیفای: از توکن دای در ۴۰۰ dApps و کیف پول پشتیبانی می‌شود.

آیا دای کاملا غیرمتمرکز است؟

در حال حاضر منابع وثیقه توکن DAI عبارتند از:

 • دارایی‌های واقعی (RWA) شامل اسناد و اوراق قرضه آمریکا: ۴۹.۴۲٪
 • استیبل کوین‌ها: USDP ،USDC و GUSD (به ترتیب ۸.۷۶٪، ۲.۰۳٪ و ۱۰.۸٪)
 • stETH (توکن لیکویید استیکینگ لیدو): ۱۱.۴۹٪
 • ETH: به میزان ۱۰.۷۴٪
 • توکن‌های LP: حدود ۳.۹۸٪
 • WBTC: حدود ۱.۷۴٪
 • RETH (پلتفرم اسپارک): ۰.۴۷٪

علیرغم کاهش اتکای میکر به استیبل کوین‌ها به ویژه USDC، دارایی‌های متمرکز همچنان رتبه دوم را دارند. از این رو، در کل می‌توان گفت که DAI یک استیبل کوین الگوریتمی ترکیبی است؛ تا حدی متمرکز است، اما به اندازه کافی انعطاف‌پذیر است تا بتواند به طور کامل غیرمتمرکز شود.

آیا ممکن است نرخ برابری دای با دلار از بین برود؟

در تاریخ ۱۰ مارس ۲۰۲۳، بانک سیلیکون ولی (SVB) تعطیل شد و هرج و مرج مالی گسترده ناشی از آن به اکوسیستم کریپتو نیز نفوذ کرد. شرکت سیرکل (Circle) صادرکننده USDC حدود ۳.۳ میلیارد دلار سپرده نقدی در این بانک داشت و MakerDAO نیز از USDC برای تولید توکن دای استفاده می‌کرد. در آن زمان، USDC حدود ۴۰٪ از سهم دارایی‌های وثیقه DAI را تشکیل می‌داد. در نتیجه، سقوط آن باعث شد توکن دای نیز برای مدتی ارزش یک دلاری خود را از دست بدهد و به قیمت ۰.۸۶ دلار برسد. به همین دلیل، میکر دائو تصمیم گرفت سهم کلی USDC برای ذخایر وثیقه DAI را به تنها ۸٪ کاهش دهد. بنابراین، هر چه سهم استیبل کوین‌ها در دارایی‌های وثیقه کمتر شود خطر دی پگ شدن توکن دای کمتر خواهد شد.

تحلیل آنچین دای

در حالی که تسلط DAI در بخش استیبل کوین‌ها افزایش و به دلیل مشکلات حقوقی فزاینده برای صرافی بایننس از BUSD پیشی گرفته، رشد شبکه آن کاهش قابل توجهی را نشان می‌دهد. این کاهش ممکن است به کاهش سرعت پذیرش آدرس‌های جدید یا کاهش موقت علاقه شرکت‌کنندگان جدید دلالت داشته باشد. این موضوع تا حدی به دی پگ شدن کوتاه مدت توکن دای پس از واقعه ورشکستگی بانک سیلیکون ولی نیز مربوط می‌شود. برخی از داده‌های آنچین برای تحلیل دای عبارتند از:

 • تعداد آدرس‌های فعال: ۲٬۴۵۱
 • حجم تراکنش‌های روزانه: ۷۶ میلیون دلار
 • میزان وثیقه قفل شده: ۸.۹ میلیارد دلار
 • توزیع عرضه: توکن دای در میان حدود ۴۰ زنجیره بلاکچین توزیع شده است

آینده دای

بر اساس تحلیل دای، عرضه توکن DAI کاملا بر اساس تقاضا است. هیچ سقفی برای عرضه کل DAI وجود ندارد و بر اساس مقدار وثیقه ذخیره شده در هر لحظه تغییر می‌کند. همچنین MakerDAO، صدور کننده استیبل کوین دای، در کاهش اتکای این پلتفرم به استیبل کوین‌های متمرکز گام‌هایی برداشته است. در نتیجه این اقدامات، توکن DAI می‌تواند در نهایت به جایی برسد که کاملا غیرمتمرکز شود.

مشاهده تحلیل سایر ارزها:

تحلیل بیت کوین - تحلیل تتر - تحلیل اتریوم

جدیدترین اخبار دای

مطالب جدید
مقام ارشد بیتفینکس: ۲۰۲۴ سال طلا، نقره و بیت کوین است

جگ کونر، مدیر بخش معاملات مشتقه صرافی بیتفینکس در تحلیل خود پیش‌بینی کرده که در سال ۲۰۲۴ تقاضا برای طلا، نقره و بیت کوین افزایش یابد. او معتقد است که بازار سهام به دلیل تورم بالا، افزایش نرخ‌های بهره، رشد متوسط درآمد و تغییرات ژئوپولیتیک در ماه‌های آتی، وضعیت چندان مناسبی نخواهد داشت.

مطالب جدید
نقشه جامع بایننس از صنعت رمز ارزها؛ با مهم‌ترین پروژه‌های ارزهای دیجیتال آشنا شوید

یکی از راه‌هایی که بتوان با کمک آن بیشتر با صنعت بلاکچین و ارزهای دیجیتال آشنا شوید، شناخت حوزه‌های مختلف این صنعت است. در این مطلب گزارش جامع بخش تحقیقاتی بایننس که به ارائه نقشه‌ای از پروژه‌های کریپتویی بر اساس حوزه فعالیت آنها پرداخته را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مطالب جدید
زندان با سم بنکمن فرید چه کرده؟ اولین تصویر از مدیرعامل سابق FTX در زندان منتشر شد

تصویری که تیفانی فونگ (Tiffany Fong)، گزارشگر مستقل جرایم رمزارزی در X منتشر کرده، سم بنکمن فرید (Sam Bankman-Fried)، مدیرعامل سابق صرافی FTX را در زندان نشان می‌دهد که دیگر ریش خود را اصلاح نمی‌کند و به‌طور محسوسی لاغرتر به نظر می‌رسد.