آموزش معامله

استلار چیست و چگونه استلار بخریم (Stellar)؟

پس از موفقیت پروژه بیت کوین و محبوبیت ارزهای دیجیتال در جهان، برنامه‌نویسان بسیاری مشتاق توسعه پروژه ارز دیجیتال شدند و ما روزانه شاهد افزایش تعداد رمزارزها هستیم. اما در این میان تنها تعدادی از پروژه‌ها هستند که مسیر موفقیت را در پیش می‌گیرند و نام آن‌ها مطرح می‌شود. بلاکچین و ارز دیجیتال استلار، یکی از این پروژه‌های موفق بود که توانست در فهرست رمزارز‌ها جایگاه مناسبی کسب کند.

در این مقاله، به بررسی بیشتر پروژه ارز دیجیتال استلار، ویژگی‌ها و اهداف آن خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

استلار چیست؟

استلار (Stellar) یک پروژه ارز دیجیتال مبتنی بر بلاکچین است. همان‌طور که می‌دانید سیستم‌هایی که بر پایه‌ی بلاکچین بنا می‌شوند، غیرمتمرکز و توزیع شده هستند و تراکنش‌ها و پرداخت‌ها در چنین شبکه‌هایی از طریق فرایند‌های همتا به همتا (Peer To Peer) انجام می‌شود.

این پروژه فعالیت خود را به‌عنوان یک شبکه پرداخت آغاز کرد و سپس رمزنگاری شد. در حال حاضر استلار یک سیستم پرداخت و انجام مبادلات مالی با سرعت بالا و بسیار ارزان است. کارمزد تراکنش در این شبکه فقط به‌منظور جلوگیری از ایجاد تراکنش‌های اسپم است و مبلغ بسیار کمی برای کارمزد در شبکه استلار تعیین شده است. در حال حاضر، سرعت انجام تراکنش در این پروژه کمتر از 6 ثانیه است.

تاریخچه استلار

تاریخچه استلار

یکی از بنیان‌گذاران پروژه ریپل با نام جد مک کالب (Jed McCaleb)، در سال 2014 پس از آن‌که با سایر توسعه‌دهندگان این پروژه دچار اختلاف نظر شد؛ تصمیم به راه‌اندازی پروژه ارز دیجیتال خود گرفت. او نام این پروژه را استلار گذاشت.

کدنویسی پروژه جدید مک‌کالب در ابتدا بسیار شبیه به کدهای نوشتاری ریپل بود و همه پروژه‌ی او را یک فورک از شبکه ریپل می‌دانستند. اما پس از کش و قوس‌های متعدد و برگزاری دادگاه میان او و توسعه‌دهندگان ریپل در سال 2015 با یک به‌روزرسانی بزرگ، توانست این شباهت را به‌طور کلی از بین ببرد و دیگر کسی نمی‌توانست ادعا کند استلار یک انشعاب از ریپل است.

رمزارز شبکه استلار

پروژه استلار دارای یک رمزارز اختصاصی به نام لومن (Lumen) است که در بازار کریپتوکارنسی با نام اختصاری XLM شناخته می‌شود. لومن در واقع مکملی برای شبکه استلار است و بیشتر یک رمزارز ارتباط دهنده به‌شمار می‌رود. لومن در بازار ارزهای دیجیتال به نام استلار مشهور است. ما نیز در این مقاله، از نام ارز دیجیتال استلار برای رمزارز بومی این شبکه استفاده خواهیم کرد.

ارز دیجیتال استلار

رمزارز شبکه استلار چطور توزیع می‌شود؟

XLM از طریق استخراج در شبکه تولید نمی‌شود. شبکه استلار دارای تورم ثابت سالیانه یک درصد است. توسعه‌دهندگان طوری برنامه‌ریزی کرده‌اند که عرضه استلار در شبکه به‌صورت هفتگی محاسبه شود و با توجه میزان تورم در نظر گرفته شده، ارزهای جدید میان کاربرانی که بیش از 0.05٪ کل ارزهای موجود در شبکه را دارند،‌ توزیع می‌شود. به عبارت ساده‌تر، عرضه کوین بستگی به میزان دارایی کاربران شبکه دارد.

تمامی نودها می‌توانند در روند توزیع شرکت داشته باشند و شرط حضور در این فرایند حداقل موجودی 0.05 درصد از کل استلارهای موجود است. اما میزان استلار دریافتی به دارایی نود در هنگام فرایند توزیع بستگی دارد. به این معنا که اگر یک نود 5 درصد از میزان استلار کل را داشته باشد، هنگام عرضه نیز 5 درصد از میزان توزیع به حساب او واریز می‌شود.

استلار چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • شبکه‌ای غیر‌متمرکز و متن باز است.
 • تراکنش‌های مالی را با سرعت بالا و هزینه پایین انجام می‌دهد.
 • توانایی پشتیبانی از هزاران تراکنش به‌صورت هم‌زمان را دارد.
 • قابلیت معاملات چند ارزی را پشتیبانی می‌کند.
 • از قرارداد هوشمند (Smart Contract) و قابلیت چند امضایی (Multi Signatures) پشتیبانی می‌کند.
 • تورم ثابت سالیانه یک درصد دارد.

شبکه استلار چطور کار می‌کند؟

ارز دیجیتال استلار

قبل‌تر هم اشاره کردیم که استلار در اصل یک شبکه پرداخت است که برای کامل بودن سیستم خود آلت کوین XLM ‌را توسعه داده است. این ارز یک رمزارز ارتباط دهنده است که به منظور تسریع و تسهیل مبادلات مالی در بلاکچین استلار شکل گرفته است.

برای درک بهتر مفهوم شبکه استلار، این‌طور تصور کنید که این بلاکچین عملکردی مانند پلتفرم انتقال پول بین‌المللی پی پال دارد؛ اما با سرعتی بالاتر و کارمزدهایی به مراتب کم‌تر از این شبکه متمرکز. در چنین سیستم‌های غیرمتمرکزی به‌دلیل آن‌که که دو طرف معامله بر روی یک شبکه تبادل انجام می‌دهند،‌ مبلغ کارمزد بسیار پایین است.

استلار علاوه‌‌بر غیر‌متمرکز بودن به‌دلیل این‌که الگوریتم اجماع آن بر اساس اثبات کار یا همان استخراج نیست، کاربران کارمزدی به ماینرهای شبکه پرداخت نمی‌کنند و این دلیل دیگر پایین بودن هزینه تراکنش در بلاکچین استلار است.

در این شبکه کاربران از طریق حساب بانکی، حساب استلار خود را شارژ می‌کنند. مبلغ واریز شده به حساب این شبکه به‌عنوان اعتبار کاربر در نظر گرفته می‌شود و از طریق این اعتبار کاربر می‌تواند به حساب دیگران پول انتقال دهد و همچنین فرایندهای پرداخت را انجام دهد.

پشتیبانی از سیستم معاملات چند ارزی

یکی از ویژگی‌های منحصر به‌فرد این سیستم انتقال وجه، پشتیبانی هم‌زمان از چندین ارز فیات و رمزارز است. به این معنی که کاربر مبدا می‌تواند حساب خود را به دلار شارژ کند و کاربر مقصد مبلغ را برای مثال به یورو یا بیت کوین تحویل بگیرد. در این مبادله سیستم به‌طور خودکار و با کم‌ترین کارمزد و در مدت زمانی بسیار کوتاه تبدیل ارز انجام می‌دهد.

این فرایند از طریق فهرست معاملات جفت ارز شبکه انجام می‌گیرد. کاربران می‌توانند در این فهرست USDT موردنظر خود را انتخاب کنند و مابقی فرایند را به‌دست شبکه بسپارند. در حال حاضر این بلاکچین از 180 ارز فیات و رمزارز پشتیبانی می‌کند.

پروتکل اجماع استلار

همانطور که گفتیم، در شبکه استلار خبری از فرایند ماینینگ و ماینرها نیست. در این شبکه، نودها بر اساس یک توافق‌نامه تراکنش‌ها را تایید می‌کنند. نودهای بلاکچین استلار، یک فهرست از نودهای دیگر دارند و بر اساس میزان تایید در آن فهرست، تراکنش را تایید و اعتبارسنجی می‌کنند. در شبکه استلار اعتبارسنجی برای همه کاربران آزاد است و شرایط خاصی ندارد. یکی از موارد تمایز استلار از ریپل نیز تفاوت در نحوه انجام فرایند اجماع در این شبکه‌هاست.

نوسان قیمت استلار طی سال‌های اخیر

رمزارز لومن یا همان XLM در آغاز کار در سال 2014، ارزشی معادل 0.0023 دلار داشت و این رقم در سال 2015 به 0.0049 دلار رسید. پس از آن تقریباً تا سال 2017، قیمتی ثابت و تا حدودی با روند نزولی در پیش گرفت.

در سال 2017، قیمت استلار به یکباره رشد چشم‌گیری داشت و به 0.0399 دلار رسید. پس از این رشد قیمت مجدداً تا ماه جولای سال 2017، استلار بازاری آرام و تا حدودی نزولی را در پیش گرفت. اما در این ماه قیمت این ارز به 0.5421 رسید که بالاترین رقم قیمت استلار تا آن زمان بود.

این افزایش قیمت تا ژانویه 2018 ادامه داشت و قیمت ارز دیجیتال استلار به 0.93 دلار رسید. اما پس از آن با یک سقوط بزرگ، ارزش آن به 0.21 دلار کاهش پیدا کرد و پس از آن نیز تا مدتی روندی نزولی را طی کرد. سرانجام، در نوسانات بازار رمزارزها در ابتدای سال 2021، لومن هم مانند سایر ارزهای دیجیتال روند صعودی در پیش گرفت و در زمان نگارش این مطلب قیمت آن حدود 0.2331 دلار است.

قیمت ارز دیجیتال استلار

کیف پول استلار

یکی از دغدغه‌های اصلی کسانی که دارایی رمزارز دارند، نگهداری آن است. کاربران بسیاری کیف پول صرافی را امن و قابل اطمینان نمی‌دانند و تمایل دارند سرمایه‌ی خود را در کیف پول‌های شخصی نگهداری کنند.

ارز دیجیتال استلار یا همان لومن (XLM) نیز مانند سایر رمزارزها باید در کیف پولی ذخیره شود که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند. در حال حاضر چندین کیف پول‌ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری از این رمزارز پشتیبانی می‌کنند.

هر آدرس کیف پول استلار برای فعال سازی، 1 XML دریافت می‌کند. این مبلغ قابل برداشت نیست و به عنوان کارمزد کسر می‌شود. هنگام ارسال ارز استلار از صرافی به کیف پول شخصی حتماً این نکته را در نظر داشته باشید.

1. کیف پول‌ سخت‌افزاری

 • لجر نانو (Ledger Nano)
 • ترزور (Trezor)

2. کیف پول‌ نرم‌افزاری

 • تراست والت (Trust Wallet)
 • گواردا (Guarda)
 • اتمیک والت (Atomic Wallet)
 • لابستر (Lobster)
 • استلارگیزر (Stargazer)
 • استرانگ هولد (Stronghold)
 • کیف پول دسکتاپ استلار (Stellar Desktop Client)

ممو در استلار چیست؟

شناسه‌ی ممو، روش منحصر به فرد کردن دارایی هر فرد در صرافی ارز دیجیتال است. پلتفرم‌های معاملات ارز دیجیتال برای رمزارزهایی مانند استلار، آدرس اختصاصی به هر کاربر ارائه نمی‌دهند. در عوض، دارایی هر کاربر را با یک برچسب، منحصر به فرد می‌کنند. اگر قصد دارید که ارز خود را از کیف پول شخصی به صرافی بفرستید، دقت کنید که حتماً از صرافی ممو یا تگ را دریافت کرده و هنگام ارسال تراکنش آن را در بخش مربوطه وارد کنید، در غیر این صورت، امکان گم شدن ارز شما در شبکه وجود دارد.

خرید استلار در والکس

والکس از 5 تیر سال 1400، از ارز دیجیتال استلار در پلتفرم خود پشتیبانی می‌کند. شما می‌توانید برای خرید استلار، در پنل خود در صرافی والکس به بخش کیف پول بروید و گزینه‌ی معامله را انتخاب کنید تا وارد بازار معاملات استلار شوید.

سپس در بخش خرید یا فروش استلار، معاملات مدنظر خود را انجام دهید. رمزارز استلار دهمین ارزی است که پلتفرم والکس از آن پشتیبانی می‌کند و روش انجام معاملات آن کاملاً شبیه به سایر رمزارزها است.

همچنین می‌توانید در بالای صفحه پایه بازار خود را تغییر دهید و در والکس معامله‌ی جفت ارز تتر-استلار انجام دهید. کافی است هنگام انتخاب پایه بازار، USDT را انتخاب کنید.

صحبت پایانی

هدف اصلی شبکه استلار ایجاد یک محیط غیر‌متمرکز و امن با سرعت بالا و ارزان، برای انجام تراکنش‌های مالی و خدمات پرداخت در سطح بین‌المللی است. در حال حاضر رمزارز استلار در رتبه 19 فهرست ارزهای دیجیتال جای گرفته و صرافی‌های معتبر و مطرح جهانی همچون بایننس و بیترکس، از این ارز پشتیبانی می‌کنند. استلار در زمان نگارش این مقاله، 0.43 درصد از سهم بازار کریپتوکارنسی را در اختیار دارد.

تحلیل‌گران بسیاری با توجه به نمودارها، آینده‌ای روشن را برای این شبکه و رمزارز آن پیش‌بینی کرده‌اند و سرمایه‌گذاری بر روی آن را یک گام مثبت می‌دانند. هرچند نمی‌توان به‌طور صد در صدی به تحلیل‌ها استناد کرد اما با توجه به رونق بازار کریپتو و روند ماه‌های اخیر استلار، می‌توان آینده‌ای درخشان برای این شبکه متصور شد.

مهسا قنبری

من با تو می‌نویسم و می‌خوانم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا