معرفی رمزارزها

ارز دیجیتال استلار چیست؛ داستان تاریخچه تا کاربرد این آلت کوین

پس از موفقیت پروژه بیت کوین و محبوبیت ارزهای دیجیتال در جهان، برنامه‌نویسان بسیاری مشتاق توسعه پروژه ارز دیجیتال شدند و ما روزانه شاهد افزایش تعداد رمزارزها هستیم. اما در این میان تنها تعدادی از پروژه‌ها هستند که مسیر موفقیت را در پیش می‌گیرند و نام آن‌ها مطرح می‌شود. بلاکچین و ارز دیجیتال استلار، یکی از این پروژه‌های موفق بود که توانست در فهرست رمزارز‌ها جایگاه مناسبی کسب کند.

در این مقاله، ابتدا به سوال ارز دیجیتال استلار چیست؟ پاسخ خواهیم داد سپس به بررسی بیشتر پروژه این ارز دیجیتال، ویژگی‌ها، اهداف و نحوه خرید خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

تعریف

استلار (Stellar) یک پروژه ارز دیجیتال مبتنی بر بلاکچین است. همان‌طور که می‌دانید سیستم‌هایی که بر پایه‌ی بلاکچین بنا می‌شوند، غیرمتمرکز و توزیع شده هستند و تراکنش‌ها و پرداخت‌ها در چنین شبکه‌هایی از طریق فرایند‌های همتا به همتا (Peer To Peer) انجام می‌شود.

این پروژه فعالیت خود را به‌عنوان یک شبکه پرداخت آغاز کرد و سپس رمزنگاری شد. در حال حاضر این ارز یک سیستم پرداخت و انجام مبادلات مالی با سرعت بالا و بسیار ارزان است. کارمزد تراکنش در این شبکه فقط به‌منظور جلوگیری از ایجاد تراکنش‌های اسپم است و مبلغ بسیار کمی برای کارمزد در شبکه تعیین شده است. در حال حاضر، سرعت انجام تراکنش در این پروژه کمتر از ۶ ثانیه است.

تاریخچه

یکی از بنیان‌گذاران پروژه ریپل با نام جد مک کالب (Jed McCaleb)، در سال ۲۰۱۴ پس از آن‌که با سایر توسعه‌دهندگان این پروژه دچار اختلاف نظر شد؛ تصمیم به راه‌اندازی پروژه ارز دیجیتال خود گرفت. او نام این پروژه را استلار گذاشت.

کدنویسی پروژه جدید مک‌کالب در ابتدا بسیار شبیه به کدهای نوشتاری ریپل بود و همه پروژه‌ی او را یک فورک از شبکه ریپل می‌دانستند. اما پس از کش و قوس‌های متعدد و برگزاری دادگاه میان او و توسعه‌دهندگان ریپل در سال ۲۰۱۵ با یک به‌روزرسانی بزرگ، توانست این شباهت را به‌طور کلی از بین ببرد و دیگر کسی نمی‌توانست ادعا کند که این ارز یک انشعاب از ریپل است.

رمزارز شبکه

این پروژه دارای یک رمزارز اختصاصی به نام لومن (Lumen) است که در بازار کریپتوکارنسی با نام اختصاری XLM شناخته می‌شود. لومن در واقع مکملی برای شبکه است و بیشتر یک رمزارز ارتباط دهنده به‌شمار می‌رود. لومن در بازار ارزهای دیجیتال به نام استلار مشهور است. ما نیز در این مقاله، از نام ارز دیجیتال استلار برای رمزارز بومی این شبکه استفاده خواهیم کرد.

رمز ارز اختصاصی استلار لومن

نحوه توزیع در شبکه

XLM از طریق استخراج در شبکه تولید نمی‌شود. شبکه دارای تورم ثابت سالیانه یک درصد است. توسعه‌دهندگان طوری برنامه‌ریزی کرده‌اند که عرضه در شبکه به‌صورت هفتگی محاسبه شود و با توجه میزان تورم در نظر گرفته شده، ارزهای جدید میان کاربرانی که بیش از ۰.۰۵٪ کل ارزهای موجود در شبکه را دارند،‌ توزیع می‌شود. به عبارت ساده‌تر، عرضه کوین بستگی به میزان دارایی کاربران شبکه دارد.

تمامی نودها می‌توانند در روند توزیع شرکت داشته باشند و شرط حضور در این فرایند حداقل موجودی ۰.۰۵ درصد از کل استلارهای موجود است. اما میزان ارز دریافتی به دارایی نود در هنگام فرایند توزیع بستگی دارد. به این معنا که اگر یک نود ۵ درصد از میزان کل را داشته باشد، هنگام عرضه نیز ۵ درصد از میزان توزیع به حساب او واریز می‌شود.

ویژگیها

 • شبکه‌ای غیر‌متمرکز و متن باز است.
 • تراکنش‌های مالی را با سرعت بالا و هزینه پایین انجام می‌دهد.
 • توانایی پشتیبانی از هزاران تراکنش به‌صورت هم‌زمان را دارد.
 • قابلیت معاملات چند ارزی را پشتیبانی می‌کند.
 • از قرارداد هوشمند (Smart Contract) و قابلیت چند امضایی (Multi Signatures) پشتیبانی می‌کند.
 • تورم ثابت سالیانه یک درصد دارد.

شبکه چطور کار می‌کند؟

رمز ارز استلار چطور کار می‌کند

قبل‌تر هم اشاره کردیم که این ارز در اصل یک شبکه پرداخت است که برای کامل بودن سیستم خود آلت کوین XLM ‌را توسعه داده است. این ارز یک رمزارز ارتباط دهنده است که به منظور تسریع و تسهیل مبادلات مالی در بلاکچین شکل گرفته است.

برای درک بهتر مفهوم شبکه، این‌طور تصور کنید که این بلاکچین عملکردی مانند پلتفرم انتقال پول بین‌المللی پی پال دارد؛ اما با سرعتی بالاتر و کارمزدهایی به مراتب کم‌تر از این شبکه متمرکز. در چنین سیستم‌های غیرمتمرکزی به‌دلیل آن‌که که دو طرف معامله بر روی یک شبکه تبادل انجام می‌دهند،‌ مبلغ کارمزد بسیار پایین است.

این ارز علاوه‌‌بر غیر‌متمرکز بودن به‌دلیل این‌که الگوریتم اجماع آن بر اساس اثبات کار یا همان استخراج نیست، کاربران کارمزدی به ماینرهای شبکه پرداخت نمی‌کنند و این دلیل دیگر پایین بودن هزینه تراکنش در بلاکچین است.

در این شبکه کاربران از طریق حساب بانکی، حساب خود را شارژ می‌کنند. مبلغ واریز شده به حساب این شبکه به‌عنوان اعتبار کاربر در نظر گرفته می‌شود و از طریق این اعتبار کاربر می‌تواند به حساب دیگران پول انتقال دهد و همچنین فرایندهای پرداخت را انجام دهد.

پشتیبانی از سیستم معاملات چند ارزی

یکی از ویژگی‌های منحصر به‌فرد این سیستم انتقال وجه، پشتیبانی هم‌زمان از چندین ارز فیات و رمزارز است. به این معنی که کاربر مبدا می‌تواند حساب خود را به دلار شارژ کند و کاربر مقصد مبلغ را برای مثال به یورو یا بیت کوین تحویل بگیرد. در این مبادله سیستم به‌طور خودکار و با کم‌ترین کارمزد و در مدت زمانی بسیار کوتاه تبدیل ارز انجام می‌دهد.

این فرایند از طریق فهرست معاملات جفت ارز شبکه انجام می‌گیرد. کاربران می‌توانند در این فهرست USDT موردنظر خود را انتخاب کنند و مابقی فرایند را به‌دست شبکه بسپارند. در حال حاضر این بلاکچین از ۱۸۰ ارز فیات و رمزارز پشتیبانی می‌کند.

پروتکل اجماع

همانطور که گفتیم، در شبکه خبری از فرایند ماینینگ و ماینرها نیست. در این شبکه، نودها بر اساس یک توافق‌نامه تراکنش‌ها را تایید می‌کنند. نودهای بلاکچین، یک فهرست از نودهای دیگر دارند و بر اساس میزان تایید در آن فهرست، تراکنش را تایید و اعتبارسنجی می‌کنند. در شبکه اعتبارسنجی برای همه کاربران آزاد است و شرایط خاصی ندارد. یکی از موارد تمایز این ارز از ریپل نیز تفاوت در نحوه انجام فرایند اجماع در این شبکه‌هاست.

نوسان قیمت طی سال‌های اخیر

رمزارز لومن یا همان XLM در آغاز کار در سال ۲۰۱۴، ارزشی معادل ۰.۰۰۲۳ دلار داشت و این رقم در سال ۲۰۱۵ به ۰.۰۰۴۹ دلار رسید. پس از آن تقریباً تا سال ۲۰۱۷، قیمتی ثابت و تا حدودی با روند نزولی در پیش گرفت.

در سال ۲۰۱۷، قیمت به یکباره رشد چشم‌گیری داشت و به ۰.۰۳۹۹ دلار رسید. پس از این رشد قیمت مجدداً تا ماه جولای سال ۲۰۱۷، استلار بازاری آرام و تا حدودی نزولی را در پیش گرفت. اما در این ماه قیمت این ارز به ۰.۵۴۲۱ رسید که بالاترین رقم قیمت تا آن زمان بود.

این افزایش قیمت تا ژانویه ۲۰۱۸ ادامه داشت و قیمت این ارز دیجیتال به ۰.۹۳ دلار رسید. اما پس از آن با یک سقوط بزرگ، ارزش آن به ۰.۲۱ دلار کاهش پیدا کرد و پس از آن نیز تا مدتی روندی نزولی را طی کرد. سرانجام، در نوسانات بازار رمزارزها در ابتدای سال ۲۰۲۱، لومن هم مانند سایر ارزهای دیجیتال روند صعودی در پیش گرفت و در زمان نگارش این مطلب قیمت آن حدود ۰.۲۳۳۱ دلار است.

کیف پول

یکی از دغدغه‌های اصلی کسانی که دارایی رمزارز دارند، نگهداری آن است. کاربران بسیاری کیف پول صرافی را امن و قابل اطمینان نمی‌دانند و تمایل دارند سرمایه‌ی خود را در کیف پول‌های شخصی نگهداری کنند.

ارز دیجیتال (XLM) نیز مانند سایر رمزارزها باید در کیف پولی ذخیره شود که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند. در حال حاضر چندین کیف پول‌ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری از این رمزارز پشتیبانی می‌کنند.

هر آدرس کیف پول برای فعال سازی، ۱ XML دریافت می‌کند. این مبلغ قابل برداشت نیست و به عنوان کارمزد کسر می‌شود. هنگام ارسال ارز از صرافی به کیف پول شخصی حتماً این نکته را در نظر داشته باشید. در زیر لسیتی از بهترین کیف پول های استلار را معرفی میکنیم.

۱. کیف پول‌ سخت‌افزاری

 • لجر نانو (Ledger Nano)
 • ترزور (Trezor)

۲. کیف پول‌ نرم‌افزاری

 • تراست والت (Trust Wallet)
 • گواردا (Guarda)
 • اتمیک والت (Atomic Wallet)
 • لابستر (Lobster)
 • استلارگیزر (Stargazer)
 • استرانگ هولد (Stronghold)
 • کیف پول دسکتاپ (Stellar Desktop Client)

ممو چیست؟

شناسه‌ی ممو، روش منحصر به فرد کردن دارایی هر فرد در صرافی ارز دیجیتال است. پلتفرم‌های معاملات ارز دیجیتال برای رمزارزهایی مانند استلار، آدرس اختصاصی به هر کاربر ارائه نمی‌دهند. در عوض، دارایی هر کاربر را با یک برچسب، منحصر به فرد می‌کنند. اگر قصد دارید که ارز خود را از کیف پول شخصی به صرافی بفرستید، دقت کنید که حتماً از صرافی ممو یا تگ را دریافت کرده و هنگام ارسال تراکنش آن را در بخش مربوطه وارد کنید، در غیر این صورت، امکان گم شدن ارز شما در شبکه وجود دارد.

خرید در والکس

والکس از ۵ تیر سال ۱۴۰۰، از ارز دیجیتال استلار در پلتفرم خود پشتیبانی می‌کند. راهنمای خرید استلار بسیار ساده است. شما می‌توانید برای خرید، در پنل خود در صرافی والکس به بخش کیف پول بروید و گزینه‌ی معامله را انتخاب کنید تا وارد بازار معاملات شوید.

سپس در بخش خرید یا فروش، معاملات مدنظر خود را انجام دهید. این رمزارز دهمین ارزی است که پلتفرم والکس از آن پشتیبانی می‌کند و روش انجام معاملات آن کاملاً شبیه به سایر رمزارزها است.

همچنین می‌توانید در بالای صفحه پایه بازار خود را تغییر دهید و در والکس معامله‌ی جفت ارز انجام دهید. کافی است هنگام انتخاب پایه بازار، USDT را انتخاب کنید.

صحبت پایانی

ارز دیجیتال استلار چیست؟ هدف اصلی شبکه ایجاد یک محیط غیر‌متمرکز و امن با سرعت بالا و ارزان، برای انجام تراکنش‌های مالی و خدمات پرداخت در سطح بین‌المللی است. در حال حاضر این رمزارز در رتبه ۱۹ فهرست ارزهای دیجیتال جای گرفته و صرافی‌های معتبر و مطرح جهانی همچون بایننس و بیترکس، از این ارز پشتیبانی می‌کنند. این ارز در زمان نگارش این مقاله، ۰.۴۳ درصد از سهم بازار کریپتوکارنسی را در اختیار دارد.

اما آینده استلار چیست؟ تحلیل‌گران بسیاری با توجه به نمودارها، آینده‌ای روشن را برای این شبکه و رمزارز آن پیش‌بینی کرده‌اند و سرمایه‌گذاری بر روی آن را یک گام مثبت می‌دانند. هرچند نمی‌توان به‌طور صد در صدی به تحلیل‌ها استناد کرد اما با توجه به رونق بازار کریپتو و روند ماه‌های اخیر، می‌توان آینده‌ای درخشان برای این شبکه متصور شد.

(۲ امتیاز) - ۳/۵
من با تو می‌نویسم و می‌خوانم.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس