اصطلاحات

عدد نانس در بلاکچین چیست؟ پاسخ شگفت‌انگیز معمای استخراج

عدد نانس یا Nonce درواقع کوته‌واژه‌ی عبارت «شماره‌ای که فقط یک‌بار استفاده شده» یا (number only used once) است. در حوزه‌ی استخراج ارز دیجیتال، نانس در واقع همان شماره‌ای است که به بلاکِ هش‌شده یا رمزنگاری شده در بلاکچین اضافه می‌شود.

در این مقاله والکس بخوانید نانس چیست و چه کاربردی دارد؟

عدد نانس چیست؟

نانس یک شماره تصادفی یا نیمه‌تصادفی است که برای یک مصرف خاص به وجود می‌آید. عدد نانس عموماً در ارتباطات رمزنگاری‌شده یا فناوری اطلاعات به کار می‌رود. نانس در واقع مقداری است که بر اساس زمان تغییر می‌کند، آن هم به این خاطر که تأیید کند، مقادیر خاص بیش از یک‌بار استفاده نشده‌اند. نانس را می‌توان یک برچسب‌زمان (timestap)، یا شمارنده بازدیدکنندگان یک وبسایت درنظر گرفت؛ به بیان دیگر، چیزی است که زمان جزئی از وجود او است.

همانطور که می‌دانید، بلاکچین بستری برای ایجاد رمزارزها است. برای اینکه بلاکچین امن باقی بماند، داده‌های بلاک‌های قبلی به صورت یک سری اعداد یا حروف رمزگذاری یا به اصطلاح هش می‌شوند. این عمل با پردازش ورودی بلاک از طریق یک تابع انجام می‌شود که یک خروجی با طول ثابت و مشخص به ما می‌دهد.

تابعی که برای ایجاد هش به کار می‌رود یک تابع قطعی و ثابت است؛ به این معنا که هر زمان که همان ورودی به آن داده شود، نتیجه تغییر نخواهد کرد. معنای دیگر آن این است که تابع می‌تواند ورودی را نیز رمزنگاری کند تا معلوم شدن مقادیر ورودی مشکل یا ناممکن شود. همچنین هر تغییر کوچک در ورودی، یک هش بسیار متفاوت به وجود می‌آورد. این سیستم پیچیده، شبکه محرمانگی بلاکچین را به وجود می‌آورد.

نانس چه کاربردی دارد؟

عدد نانس در بلاکچین

مقادیر نانس با توجه نوع مصرف آن تفاوت‌هایی دارد. یکی از مصارف معمول نانس برای الوریتم‌های اجماع است. الگوریتم‌های اجماع معمولاً باید از طریقی اطمینان حاصل کنند که ارتباطات گذشته بازپردازش نشوند. به همین منظور این الگوریتم‌ها از نانس استفاده می‌کنند. برای مثال وقتی از یک سایت کالایی را سفارش می‌دهید، نانس باعث می‌شود که اصالت خرید شما تأیید شود. بدون این فرآیند، اشخاص دیگر به صورت بالقوه می‌توانند اطلاعات رمزنگاری شده را هرچند بار که دلشان بخواهند به کار بگیرند و تحت نام و اطلاعات خرید شما، برای خودشان سفارشاتی ثبت کنند.

در هش‌کردن یا Hashing، نانس نقش کلیدی دارد. سیستم اثبات کار یا گواه کار (Proof of Work) از مقادیر نانس برای تغییر دادن ورودی به یک تابع هش رمزنگاری استفاده می‌کند. در اینجا نانس کمک می‌کند تا به میزان مطلوب سختی شبکه برسیم. در الگوریتم اثبات کار، ما از استخراج برای تولید بلاک‌های جدید در بلاکچین استفاده می‌کنیم. در رمزارزها عدد نانس همان چیزی که استخرج‌کنندگان یا به اصطلاح ماینرها برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند. وقتی که راه‌حل معادله پیدا می‌شود، در مقابل آن راه حل یک رمزارز به استخراج‌کنندگان ارائه می‌شود.

کاربرد دیگر نانس، مدیریت هویت افراد است. برای مثال وقتی بخواهیم حساب کاربری‌امان را چه با تأیید یک مرحله‌ای و چه دو مرحله‌ای بازیابی کنیم، این بازیابی با استفاده از مقادیر انجام می‌شود. به همین ترتیب، نرم‌افزارهای ایجاد کننده‌ی امضاهای دیجیتال نیز از نانس استفاده کرده و همچنین با نانس امضاها را مقایسه و تأیید می‌کنند.

عدد نانس کجا قرار می‌گیرد؟

جایگاه استفاده‌ی عدد نانس در درخت مرکل است. درخت مرکل، راه حل ساتوشی ناکاموتو برای حل مشکل فضای ذخیره سازی بلاکچین بیت کوین است. در سیستمی که درخت مرکل ارائه می‌کند، زمانی که یک تراکنش جدید انجام و نهایی شد، تمامی تراکنش‌های قبلی می‌توانند نادیده گرفته شوند. البته در این راه حل تراکنش‌های قبلی حذف یا شکسته نمی‌شوند، فقط به صورت خلاصه در ریشه‌ی درخت ذخیره می‌شوند.

مهم‌ترین قسمت درخت مرکل، سربرگ یا Header آن است. سربرگ محلی است که اطلاعاتی مانند: نانس، هش بلاک و هش ریشه در آن ذخیره می‌شود. هنگامی که یک بلاک در بلاکچین استخراج و تایید شد، در واقع یک درخت مرکل در آن ایجاد شده است. نانس عددی است که تمامی اطلاعات درخت مرکل در آن ذخیره شده است. در تصویر زیر می‌توانید شمایی کلی و فرضی از درخت مرکل و جایگاه نانس را ببینید:

عدد نانس

کاربرد نانس در استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین به زبان ساده، حل کردن معادلات ریاضی مختلف برای پیدا کردن یک بلاک در بلاکچین است که توسط شبکه تایید شود. در واقع هر عدد بیت کوین، یک رشته کد از حروف و اعداد است که در فضایی به نام بلاک ذخیره شده است. هر بلاک بیت کوین همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، شامل سربرگ و اطلاعات تراکنش‌های قبلی است.

عدد نانس در واقع، عدد 256 بیتی هش بلاک جدید را مشخص می‌کند. ماینر‌های بیت کوین آنقدر نانس‌های مختلفی را آزمایش می‌کنند تا به عددی برسند که با استفاده از آن، عدد هش هدر بلاک از هدف تعیین شده توسط شبکه بیت کوین کوچک‌تر باشد. اولین ماینری که موفق شد این عدد را پیدا کند، یک بلاک می‌سازد و پاداش استخراج بلاک را دریافت می‌کند. به همین دلیل، به این عدد، عدد رویایی ماینرها گفته می‌شود.

نانس صفر به چه معناست؟

بدون حضور عدد نانس در مشخصات یک تراکنش، ماینر نمی‌تواند با حفظ نظم تراکنش‌ها به آن‌ها ساماندهی کند. برای مثال اگر چهاردهمین اتریوم در حال استخراج باشد و نانس اتریوم شماره‌ی 10، صفر باشد، یعنی توالی بلاک‌ها و تراکنش‌ها برهم خورده است. به همین دلیل تراکنش‌هایی با نانس 0 در لیست تایید ماینرها قرار نمی‌گیرند چرا که انسجام بلاکچین را حفظ نمی‌کنند. به همین دلیل اگر نانس یک تراکنش صفر باشد، تراکنش هرگز انجام نخواهد شد.

کاربرد عدد نانس در لغو تراکنش در حال انتظار

ماینرها هنگام فعالیت در شبکه و استخراج رمزارزها، به دنبال دو نوع مختلف پاداش هستند. یکی پاداش بلاک و دیگری کارمزد تراکنش‌های کاربران. به همین دلیل زمانی که یک تراکنش  را برای تایید انتخاب می‌کنند، تلاش می‌کنند تراکنش‌هایی را انتخاب کنند که بیشترین کارمزد را دارند. به همین دلیل زمانی که ترافیک شبکه زیاد است، تراکنش‌ها با کارمزد پایین تایید نمی‌شوند.

یک راه حل برای لغو تراکنش‌های تایید نشده، انجام دادن دوباره تراکنش با همان عدد نانس قبلی است. ما در سوال نهم مقاله‌ی پاسخ به 17 سوال مهم در مورد کیف پول Trust + آموزش تصویری به بررسی راه حل این مشکل در کیف پول تراست پرداخته‌ایم.

صحبت پایانی

عدد نانس یک راه حل دقیق برای حفظ امنیت رمزنگاری در بلاکچین است. ما در این مقاله والکس تلاش کردیم تا مفهوم این اصطلاح را تا حد زیادی برای شما روشن کنیم و کاربرد آن را به شما نشان دهیم.

با این حال، ممکن است درک عملکرد این عدد چندان آسان نباشد. به همین دلیل ما در تیم محتوا منتظر سوالات شما درباره نانس شگفت انگیز هستیم. اگر پیشنهادی برای بهبود مقاله دارید یا فکر می‌کنید نکته‌ای هست که بهتر است به آن بپردازیم، لطفاً آن را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

منبع:Investopedia

فروزان زیبائی

همیشه به‌خاطر نوشته‌هایم شناخته شده‌ام. کار حرفه‌ای نوشتن را با روزنامه‌نگاری شروع کردم و حالا تولید محتوا، چراغ روشن روزهای کاری من است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا