ترید

چطور از اهرم در معامله تعهدی استفاده کنیم؟

معاملات تعهدی یا مارجین تریدینگ (Margin Trading) به لطف بازدهی فوق‌العاده بالا و جذابیت خاص خود، در سال‌های اخیر مورد توجه سرمایه‌گذاران زیادی قرار گرفته است. این سبک برای افرادی که به دنبال کسب درآمد از تحرکات بازار هستند، یک استراتژی مطلوب به شمار می‌رود. معاملات مارجین در دل خود مفهومی به نام اهرم را جای داده‌اند. اهرم یک شمشیر دو لبه است که در عین سودآوری، می‌تواند بسیار خطرناک نیز باشد! از همین رو استفاده از اهرم در معامله تعهدی نیازمند کسب دانش کامل در مورد نحوه عملکرد آن است.

در این مقاله قصد داریم به بررسی مزایا و معایب اهرم معاملات تعهدی بپردازیم و با نحوه استفاده از این گزینه در معاملات مارجین صرافی والکس نیز آشنا شویم.

معاملات تعهدی و اهرم: بررسی مفاهیم اولیه

پیش از بررسی مزایا و معایب استفاده از اهرم در معامله تعهدی، شاید بررسی مفاهیم پایه‌ای آن به صورت مختصر خالی از لطف نباشد. معاملات مارجین یا تعهدی، به معاملاتی گفته می‌شود که در آن یک سرمایه‌گذار با دریافت مبلغی به‌عنوان وثیقه از صرافی ارز دیجیتال یا کارگزار بورس، اقدام به معامله می‌کند. به عنوان مثال در صورتی که شما قصد انجام یک معامله چند صد یا هزار دلاری را داشته باشید ولی موجودی‌تان برای انجام این کار کافی نباشد، یک معامله تعهدی چاره کار خواهد بود. برخلاف معاملات اسپات که در آن خریدار از موجودی خود استفاده می‌کند، در معاملات مارجین شخص سرمایه‌گذار متعهد به بازگرداندن دارایی قرض گرفته شده برای دریافت وثیقه خود است.

در سمت دیگر با مفهوم اهرم یا لوریج (Leverage) طرف هستیم. اهرم‌ها می‌توانند میزان کسب سود (یا ضرر!) یک معامله را چندین برابر افزایش دهند. به عنوان مثال در صورتی که شما از موفقیت معامله خود اطمینان داشته باشید، می‌توانید از یک اهرم ۳ یا حتی ۱۰ برابری استفاده کرده و سود نهایی خود را بیشتر کنید؛ اما در سمت دیگر در صورتی که تحرکات بازار مطابق انتظار شما نباشد، ضرر شما در همین عدد ضرب شده و رقم بزرگ‌تری خواهد شد. از همین رو پیش از استفاده از چنین گزینه‌هایی، توصیه می‌کنیم آموزش ترید به صورت حرفه‌ای را دنبال کنید.

اهرم و معاملات تعهدی هر دو در کنار یکدیگر عمل کرده و مکمل هم به شمار می‌روند. با در نظر داشتن این موارد، به سراغ بررسی مزایا و معایب استفاده از اهرم در معامله تعهدی می‌رویم.

 مفهوم اهرم در مارجین تریدینگ

مزایای استفاده از اهرم معاملات تعهدی

در صورتی که یک سرمایه‌گذار بتواند به درستی از قدرت اهرم در معامله تعهدی استفاده کند، از مزایای بی‌نظیر آن بهره‌مند خواهد شد! برخی از مهم‌ترین مزایای این نوع معامله عبارت‌اند از:

افزایش سود بالقوه

همان‌طور که اشاره شد، اهرم‌ها در معاملات ارزهای دیجیتال می‌توانند سود شما را چندین برابر افزایش دهند. در صورتی که شما از تغییرات و نحوه نوسانات بازار در آینده اطمینان داشته باشید، استفاده از یک اهرم با ضریب بالا به معنای واقعی کلمه می‌تواند سکوی پرتاب شما برای کسب سود بسیار بیشتر از یک معامله ساده باشد!

فرصت‌های معاملاتی بهبود یافته

به لطف ویژگی مارجین، سرمایه‌گذاران قادر خواهند بود تا سقف و محدودیت معاملاتی خود را افزایش دهند. این نوع ترید که به تحرکات بازار بستگی دارد، امکان ورود به معاملات بزرگ‌تر را فراهم کرده و چالش‌های مربوط به سرمایه اولیه پایین را از بین می‌برد. در سمت دیگر یک اهرم هوشمندانه و دقیق با ضریب بالا، می‌تواند سودآوری را چندین برابر افزایش داده و چندین برابر وثیقه اولیه را به دارایی‌های اصلی شما اضافه کند.

مدیریت هزینه

استفاده از اهرم در معامله تعهدی در کنار کاهش سرمایه اولیه مورد نیاز برای ورود به بازار، امکان مدیریت سرمایه‌گذاری‌های بزرگ با سرمایه محدود را نیز فراهم می‌کند. به عبارت بهتر این نوع معاملات برای افرادی که دانش کافی در مورد ترید را داشته و تنها با محدودیت سرمایه مواجه هستند، یک استراتژی بی‌نظیر به شمار می‌روند.

مزایای لوریج در مارجین تریدینگ

تنوع بالای سبد سرمایه‌گذاری

معاملات مارجین امکان ایجاد تنوع در سبد سرمایه‌گذاری را فراهم کرده‌اند. تنوع بالا می‌تواند امکان پیاده‌سازی چندین استراتژی معاملاتی را فراهم کرده و ریسک ضرر را به طور بالقوه کاهش دهد. در نهایت با یک سبد متنوع، امکان کسب سود بهینه‌تری پیش روی شما خواهد بود.

بهینه‌سازی ضریب سود و زیان

مدیریت دقیق نسبت اهرم معامله تعهدی می‌تواند سود و زیان ناشی از معاملات را کنترل کند. به عنوان مثال شما می‌توانید بسته به اطمینان خود از هر یک از بازارها، اهرم با ضریب متفاوتی را تنظیم کنید تا در نهایت این بهینه‌سازی، شما را به سود برساند.

معایب استفاده از اهرم در معاملات تعهدی

علی‌رغم تمام جذابیت‌های استفاده از اهرم در معامله تعهدی، این گزینه می‌تواند در نوع خود بسیار خطرناک و ویران‌کننده باشد. به همین منظور بهتر است موارد زیر را به عنوان معایب استفاده از این روش در نظر داشته باشید.

افزایش ریسک

یک اهرم در کنار چند برابر کردن سود، می‌تواند ضرر شما از یک معامله اشتباه را نیز چندین برابر افزایش دهد! هرچه میزان ضریب اهرم شما بالاتر باشد، احتمال ضرر شما نیز به همان میزان افزایش خواهد یافت. درنتیجه تنها زمانی از اهرم‌های بالا استفاده کنید که اطمینان کافی از نتیجه را داشته باشید.

احتمال مارجین کال

معاملات مارجین نیاز به استقراض وجه از یک صرافی ارز دیجیتال یا کارگزاری دارند. در صورتی که حرکت بازار نامطلوب بوده و مطابق انتظار شما نباشد، معامله‌گران ممکن است با فراخوان تعهدی یا همان مارجین کال مواجه شوند. در این شرایط سرمایه‌گذاران نیاز به ارائه وثیقه بیشتر برای حفظ دارایی قرض گرفته شده و ادامه معامله دارند. در صورت عدم فراهم شدن شرایط، ممکن است معامله به کلی منحل گردد. معمولاً این شرایط باعث لیکویید شدن و از دست رفتن دارایی سرمایه‌گذار می‌شود.

معایب استفاده از اهرم در معامله تعهدی

هزینه بهره استقراض

دریافت وجه به صورت استقراض در معاملات مارجین هزینه‌های بهره خود را به همراه دارد که می‌تواند سودآوری را کاهش دهد. این هزینه ممکن است در معاملات طولانی‌مدت، حتی باعث متضرر شدن سرمایه‌گذاران نیز شود. درنتیجه توجه به میزان بهره استقراض یک نکته کلیدی در استفاده از اهرم در معاملات تعهدی به شمار می‌رود.

تصمیمات احساسی و غیرمنطقی

معاملات تعهدی برای کاربران مبتدی استراتژی مناسبی نیست؛ زیرا کسب سود در این نوع معامله می‌تواند منجر به وسوسه آن‌ها برای استفاده از اهرم‌های بالا با ریسک فراوان شود. همچنین ممکن است در صورت حرکت بازار در جهت مخالف، سرمایه‌گذاران مبتدی دچار استرس عاطفی شده و برای بازیابی ضررهای کوتاه‌مدت، دست به اقدامات نادرستی بزنند. به ویژه در شرایط بازار نوسانی و تغییر قیمت ارز دیجیتال منتخب سرمایه‌گذاران، افراد مبتدی با احتمال بیشتری در معرض این خطر قرار می‌گیرند.

استفاده از اهرم در معاملات تعهدی والکس

اکنون که با ماهیت، مزایا و معایب اهرم در معامله تعهدی آشنا شدید، نوبت به آموزش استفاده از آن در صرافی والکس می‌رسد. در صورتی که به این نوع معامله علاقه دارید، تنها کافی است یک حساب کاربری در این صرافی ارز دیجیتال ایجاد کنید. با کلیک بر روی گزینه معامله و سپس معامله تعهدی در منو والکس، وارد این بخش خواهید شد.

آموزش استفاده از اهرم در مارجین تریدینگ

در حین ایجاد یک معامله تعهدی و پس از تعیین نوع پوزیشن لانگ و شورت، قسمتی برای تنظیم نسبت اعتبار وجود دارد که همان بخش اهرم به شمار می‌رود. در این بخش می‌توانید با توجه به دانش و اطمینان خود از تحرکات بازار، ضریب اهرم را از میان گزینه‌های موجود انتخاب کنید.

نحوه استفاده از اهرم در معامله تعهدی

با انتخاب گزینه نسبت اعتبار، می‌توانید نسبت اهرم مورد نظر خود را مشخص کنید. این نسبت بین ۱.۵ الی ۳ برابر متغیر است. تنظیم نسبت اهرم در واقع میزان سود یا ضرر شما در انتهای معامله را نشان می‌دهد. اهرم‌های ضریب بالا در صورت حدس درست حرکات بازار منجر به کسب سود بالاتر خواهند بود؛ اما از طرفی، ضریب بیشتر احتمال لیکویید شدن را نیز افزایش می‌دهد.

آموزش استفاده از اهرم در مارجین

به‌عنوان مثال در صورتی که سرمایه اولیه شما ۱ میلیون تومان بوده و پیش‌بینی افزایش قیمت بیت‌کوین را داشته باشید، می‌توانید در صفحه معاملات تعهدی بیت کوین یک موقعیت لانگ ایجاد کنید. در این شرایط در حالتی که اهرم ۲ برابری را انتخاب کرده و بازار مطابق پیش‌بینی شما حرکت کند (رشد ۱ میلیون تومانی سرمایه اولیه)، در نهایت به سود ۲ میلیون تومانی دست خواهید یافت.

روش کار اهرم در مارجین تریدینگ

همچنین در صورت پیش‌بینی یک بازار نزولی، گزینه ایجاد یک معامله شورت پیش روی شما خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آموزش تصویری ایجاد معامله مارجین و استفاده از اهرم در آن، می‌توانید مقاله راهنمای کامل معاملات تعهدی در والکس را مطالعه کنید.

اهرم؛ شمشیر دولبه جذاب و خطرناک!

استفاده از اهرم در معامله تعهدی می‌تواند سکوی پرتاب یک سرمایه‌گذار یا موشکی به سمت بال‌های پرواز او باشد! توصیه می‌کنیم که پیش از استفاده از این روش معامله، حتماً آموزش‌های لازم در خصوص معاملات بازارهای مالی را تجربه کنید. با کسب اطلاعات کافی در این رابطه، حتی بازارهای نزولی نیز می‌توانند برای شما سودآور و فرصت‌آفرین باشند!

آیا پیش از این تجربه استفاده از اهرم در معاملات ارز دیجیتال را داشته‌اید؟ نظرات و تجربیات ارزشمند خود در این خصوص را با ما و سایر کاربران والکس به اشتراک بگذارید.

نظرها و کامنت‌های شما در بهبود مطالب والکس کمک کننده خواهد بود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: ۴.۸ / ۵. مجموع آرا: ۴

منبع
investopedia
نوشته های مشابه
اشتراک در
اطلاع از
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا