سرمایه گذاری

معاملات لانگ و شورت چیست؟ معرفی انواع پوزیشن های long و short

دنیای ارزهای دیجیتال پر از اصطلاحات تخصصی است. اگر کمی در این فضا فعالیت داشته باشید، احتمالا عبارت‌هایی مثل معاملات لانگ و شورت به گوشتان خورده است. در واقع معاملات لانگ و شورت یک استراتژی برای رسیدن به سود و کسب درآمد هستند. معامله‌گران از طریق این معاملات به سود می‌رسند. اما قبل از آن باید نتیجه‌گیری و پیش بینی منطقی و عاقلانه‌ای از بازار رمزارزها داشته باشند.

معاملات لانگ و شورت راهی برای سرمایه گذاری در بازار رمزارزها هستند. در هر دوی این پوزیشن‌های معاملاتی باید روی دارایی‌های خود ریسک کنید. اما در نهایت اگر پیش بینی درستی از رفتار آن دارایی در آینده داشته باشید، می‌توانید سود خوبی به دست آورید. در ادامه این مقاله مفهوم پوزیشن لانگ و شورت را در دنیای کریپتوکارنسی مورد بررسی قرار خواهیم داد.

معاملات لانگ

به طور کلی معامله‌گران بازار ارز دیجیتال برای اینکه موفق به کسب درآمد شوند، باید استراتژی‌های مختص به خودشان را داشته باشند. معاملات لانگ و شورت به این استراتژی‌ها مربوط می‌شوند. زمانی که درباره معاملات لانگ و شورت صحبت می‌کنیم قرار است نظرات معامله‌گران مختلف را درباره افزایش یا کاهش قیمت یک دارایی دیجیتال مورد بررسی قرار دهیم. در پوزیشن لانگ، معامله‌گر منتظر افزایش قیمت دارایی مورد نظر است. از آنجایی که بسیاری از دارایی‌های دیجتال بازار کریپتوکارنسی پرنوسان هستند، احتمال وقوع این اتفاق نسبتا زیاد است.

بنابراین زمانی که یک معامله‌گر حرفه‌ای افزایش قیمت یک دارایی را پیش‌بینی کند، وارد پوزیشن لانگ خواهد شد. در این صورت نسبت به خرید آن دارایی دیجیتال اقدام می‌کند. به این عمل لانگ کردن نیز می‌گویند. عموما افرادی که به سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت علاقه دارند از این نوع معاملات استفاده می‌کنند. معاملات لانگ دیدگاهی طولانی مدت به فرد معامله‌گر می‌دهد. در واقع می‌توان این گونه گفت که پس از شناسایی بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری بلندمدت، بهترین انتخاب معاملات لانگ خواهد بود. او در این شرایط دارایی مورد نظر خود را با قیمتی نسبتا کم خریداری می‌کند تا در یک نقطه مشخص و پس از افزایش قیمت آن دارایی، آن‌ها به بفروشد.

معاملات لانگ چیست؟

معاملات شورت

معاملات لانگ و شورت دو پوزیشن معاملاتی هستند که کاملا در نقطه مقابل یکدیگر قرار دارند. در معاملات شورت، معامله‌گر انتظار دارد تا قیمت ارز دیجیتال مورد نظر کاهش پیدا کند. این موضوع ممکن است در نگاه اول عجیب به نظر برسد. اما فقط نیاز به کمی تامل دارد تا متوجه عمق مطلب شوید. تریدری را تصور کنید که کاهش قیمت یک دارایی دیجیتال را پیش بینی کرده است. او در این صورت با استفاده از پلتفرم‌های وام‌دهی مقداری مشخص از آن رمزارز را خریداری می‌کند و سپس به فروش می‌رساند. در نهایت زمانی که ارزش دارایی مورد نظر کاهش پیدا کرد، قرض خود را با قیمتی کمتر پس می‌دهد. در این صورت اختلاف قیمت دارایی مورد نظر در آن بازه زمانی برابر با سود معامله‌گر خواهد بود.

البته فراموش نکنید که معاملات شورت برای افرادی که افت ارزش دارایی‌های خود را پیش بینی می‌کنند نیز می‌تواند سودمند باشد. زیرا در چنین شرایطی، اقدام به فروش آن داریی خواهد کرد و بدین ترتیب از ضرری که در آینده ممکن است شامل حالش شود جلوگیری می‌شود.

معاملات لانگ و شورت در بازارهای صعودی و نزولی مختلف

یکی از ابزارهایی که به معامله‌گران کمک می‌کند تا از پیش بینی قیمت یک ارز دیجیتال به سود برسند، معاملات لانگ و شورت است. همچنین تمام معاملات بازار مشتقات مثل معاملات فیوچرز و آپشن، نمونه‌ای از این ابزارهای مالی هستند. در واقع شما به عنوان یک تریدر می‌توانید معاملات لانگ و شورت را در قالب معاملات فیوچرز (Futures) در بازار ارزهای دیجیتال انجام دهید. برای مثال در قسمت معاملات مشتقه، صرافی‌های مختلفی مثل کوینکس، کوکوین و … این امکان را دارید تا بدون اینکه مالک یک دارایی باشید، در معاملات لانگ و شورت شرکت داشته باشید.

اگر بازارهای صعودی و نزولی مختلف را بررسی کنید، متوجه می‌شوید که اکثر معاملات لانگ در بازارهای صعودی رخ می‌دهند. در مقابل زمانی که بازار در حالت نزولی قرار دارد، تعداد معاملات شورت بسیار بیشتر از لانگ خواهد بود. البته فراموش نکنید که تمام این موارد نوعی نتیجه‌گیری شهودی است و هیچ قانون ثابتی در این باره وجود ندارد.

نمای معاملات لانگ و شورت

نحوه استفاده معامله‌گران از پوزیشن‌های لانگ و شورت

یکی از مهم‌ترین عواملی که در بازار ارزهای دیجیتال باعث کسب سود می‌شود این است که معامله‌گران زمان درست برای ورود به یک پوزیشن معاملاتی را درست تشخیص دهند. در همین راستا معامله‌گران باید در حوزه تحلیل تکنیکال و فاندامنتال رمزارزها توانایی کافی داشته باشند تا بتوانند پیش بینی درستی از وضعیت قیمت ارز دیجیتال مورد نظرشان ارائه دهند. برای مثال ممکن است طی تحلیل‌ها و بررسی‌ها مشخص شود که فلان پروژه بلاکچین، برای شراکتی قوی و محکم برنامه‌ریزی کرده است یا در حال اجرای نسخه بهبودیافته‌ای از خود است. در این صورت یک تریدر حرفه‌ای ممکن است بخواهد روی ارز دیجیتال اصلی آن شبکه معاملات لانگ را اجرا کند.

اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید، می‌توانید مقدار ارز مورد نظرتان را به صورت نقد از یک صرافی ارز دیجیتال خریداری کنید. همچنین این امکان را دارید تا از طریق قراردادهای مشتقه مانند معاملات فیوچرز، یک پوزیشن لانگ در صرافی مورد نظرتان باز کنید. اما به طور کلی فراموش نکنید که برای داشتن یک پیش بینی معتبر نسبت به آینده یک ارز دیجیتال، باید فرد فعالی در رسانه‌های اجتماعی باشید. زیرا تنها در این صورت است که می‌توانید به شکل آنلاین اخبار را دنبال کنید و نسبت به احساسات بازار درک درستی داشته باشید. همچنین استفاده از نمودارها، اندیکاتورها و الگوهای مختلف در آن‌ها را فراموش نکنید. زیرا کمک زیادی به تحلیل شما خواهند کرد.

علاوه بر معاملات لانگ، اتخاذ پوزیشن‌های شورت نیز نیازمند تحلیل و بررسی زیادی است. برای مثال تجربه نشان می‌دهد که معامله‌گران معمولا زمانی که بازار به سطح خرید بیش از حد نزدیک شده باشد، پوزیشن شورت باز می‌کنند. در چنین شرایطی قیمت یک دارایی دیجیتال برای مدتی طولانی دارای روند صعودی بوده است و احتمالا به حالت اشباع رسیده است. علاوه بر این، معمولا زمانی که ارزش یک رمزارز موفق به شکست سطح مقاومت نشود، معاملات شورت و باز کردن پوزیشن شورت در صرافی‌ها امر عاقلانه‌ای به نظر می‌رسد.

معاملات لانگ و شورت در بازار

روش باز کردن معاملات لانگ و شورت در دنیای کریپتوکارنسی

احتمالا تا کنون متوجه معنا و مفهوم معاملات لانگ و شورت شده‌اید. اینکه در شرایط مختلف معامله‌گران ممکن است از افزایش یا کاهش قیمت یک دارایی دیجیتال به سود برسند کاملا مربوط به همین موضوع است. اما این معاملات به چه روش‌هایی انجام می‌شود؟ در پاسخ به این سوال خوب است بدانید که معاملات لانگ و شورت به چند روش زیر قابل اجرا خواهد بود:

  • معاملات آپشن
  • قراردادهای آتی یا فیوچرز
  • ترید CFD
  • ترید با حساب مارجین

معاملات آپشن

اولین بازاری که امکان انجام معاملات لانگ و شورت در آن وجود دارد مربوط به بخش معاملات آپشن در بازار مشتقات می‌شود. تریدرها در این بازار حق خرید یا فروش دارایی مشخصی را با قیمتی تعیین شده خواهند داشت. بازار آپشن دو حالت کلی دارد:

  • کال (Call)
  • پوت (Put)

معاملات کال به تریدرها حق خرید دارایی می‌دهد. طبق این قرارداد، معامله‌گر برای خرید دارایی با قیمتی مشخص و در تاریخی معین، حق انتخاب دارد. معاملات پوت اما روشی برای انجام معاملات شورت محسوب می‌شود. زیرا تریدرها در آن حق فروش دارایی را دارند. بدین ترتیب افرادی که نزولی بودن یک بازار را پیش بینی کرده‌اند با فروش دارایی‌ها می‌توانند به سود برسند.

معاملات فیوچرز

یکی از ابزارهای معاملاتی در بازار مشتقات، معاملات آتی یا معاملات فیوچرز است. این معاملات به تریدرها کمک می‌کند تا برای خرید و فروش یک ارز دیجیتال با قیمتی معین و در تاریخی مشخص توافق کنند. معاملات لانگ و شورت در بازار فیوچرز بر اساس میزان درست بودن پیش بینی تریدرها از آینده ارز دیجیتال مورد نظر، سوددهی متفاوتی خواهد داشت. تریدرها در این بازار با توجه به تحلیل‌ها و پیش بینی‌های انجام شده وارد معاملات لانگ یا شورت می‌شوند.

بازار CDF

زمانی که معامله‌گران در بازار CDF اقدام به اجرای معاملات لانگ و شورت می‌کنند، هیچ خرید و فروشی اتفاق نمی‌افتد. بلکه تریدر تنها با پیش بینی اختلاف قیمت آن ارز دیجیتال می‌تواند به سود برسد. در واقع می‌توان این گونه گفت که معاملات CDF یا قراردادهای مابه‌التفاوت، به معامله‌گران کمک می‌کند تا از طریق قراردادهایی با صرافی یا کارگزاری وارد عملیات سرمایه گذاری شوند. سود و زیان تریدرها نیز در این معاملات از اختلاف قیمت موجود در رمزارز مورد نظر محاسبه می‌شود.

اتخاذ پوزیشن لانگ و شورت

حساب مارجین

زمانی که بحث انجام معاملات لانگ و شورت با حساب مارجین می‌شود، منظور این است که تریدر برای اجرا کردن معامله مورد نظر مقداری ارز دیجیتال از صرافی یا کارگزاری قرض می‌گیرد. در واقع افراد بدون اینکه مالک دارایی مورد نظر باشند می‌توانند وارد بازارهای معاملاتی شوند و به سود برسند. فقط توجه داشته باشید که این قابلیت تنها در برخی صرافی‌ها وجود دارد.

معاملات لانگ و شورت و کسب درآمد در بازار رمزارزها

به طور کلی فرقی نمی‌کند که در کدام یک از بازارهای مالی فعالیت داشته باشید. در هر صورت با افزایش یا کاهش قیمت یک داریی ممکن است عده‌ای به سود برسند و عده‌ای هم ضرر کنند. بازار ارزهای دیجیتال نیز به عنوان یکی از پرنوسان‌ترین بازارهای مالی، راه‌ها و ابزارهای مالی متنوعی برای کسب درآمد دارد. معاملات لانگ و شورت جزو این ابزارهای مالی هستند. افرادی که آینده یک ارز دیجیتال را آینده‌ای روشن همراه با افزایش قیمت پیش بینی می‌کنند، وارد معاملات لانگ می‌شوند. در مقابل افرادی که نسبت به نزولی بودن روند یک ارز دیجیتال در آینده مطمئن هستند نیز معاملات شورت را برای کسب درآمد انتخاب می‌کنند. در نهایت شما به عنوان یک تریدر در بازار ارزهای دیجیتال باید نسبت به رفتار رمزارزها حساس باشید و راه‌های کسب درآمد را کشف کنید. اگر پس از انجام تحلیل‌ها و بررسی‌های مورد نظر نسبت به خرید یا فروش یک ارز دیجیتال مطمئن شدید، می‌توانید از صرافی ایرانی و مطمئن والکس استفاده کنید.

(۱ امتیاز) - ۴/۵
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس