دسترسی سریع در حال بارگذاری

تحلیل تکنیکال چیست؛ چگونه قیمت بیت کوین را پیش بینی کنیم؟

تحلیل تکنیکال چیست؛ چگونه قیمت بیت کوین را پیش بینی کنیم؟

در مقاله چه عواملی بر قیمت بیت کوین و سایر رمزارزها تاثیرگذار هستند؟، 10 عامل موثر بر قیمت بیت کوین را بررسی کردیم. در این مقاله اشاره شد که با استفاده از نمودارهای قیمتی می‌توان قیمت بیت کوین را تحلیل کرد. به این نوع تحلیل، تحلیل تکنیکال گفته می‌شود. بر خلاف تحلیل فاندامنتال که بر پایه اخبار، رسانه‌ها و افراد تأثیرگذار صورت می‌گیرد، در تحلیل تکنیکال، قیمت بیت کوین با استفاده از شاخص‌های ریاضی و تفسیر نمودارها صورت می‌گیرد.

در مقاله پیش‌رو، به آموزش اولیه تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین می‌پردازیم تا به کمک این آموزش‌ها بتوانید با تحلیل‌های درست به خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بپردازید.

روش‌هایی برای پیش‌بینی الگوی قیمتی

اگر می‌خواهید در بازار رمزارزها و به خصوص بیت کوین سرمایه‌گذاری کنید، بسیار حیاتی است که بدانید چه زمانی بیت کوین بخرید و چه زمانی آن را بفروشید تا سود کنید. بنابراین، نیاز دارید که از روش‌های پیش‌بینی قیمت بیت کوین و سایر رمزارزها استفاده کنید.

پیش‌بینی کردن حرکات قیمتی ارزها کار سختی است. متاسفانه هیچکس هم همیشه درست پیش‌بینی نمی‌کند. بسیاری از تریدرها سر این قضیه، کلی از سرمایه‌شان را از دست داده‌اند.

تریدرها (معامله‌گران) برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین از 2 روش استفاده می‌کنند:

 1. تحلیل فاندامنتال (Fundamental Analysis): اساس تحلیل در این روش بر پایه اخبار، اقتصاد و وضعیت جامعه است.
 2. تحلیل تکنیکال (Technical Analysis): در این روش قیمت‌ها، روند قبلی بازار و حجم معاملات اساس تحلیل هستند.

3 اصل اساسی در تحلیل تکنیکال

در تحلیل تکنیکال با استفاده سوابق معاملات تجزیه و تحلیل و پیش‌بینی قیمت بیت کوین انجام می‌شود.

 3 اصل برای تحلیل تکنیکال وجود دارد:

 1. همه چیز در قیمت خلاصه می‌شود. قیمت رکن اساسی تحلیل تکنیکال است و تحرکات قیمتی نشان‌دهنده‌ی میزان عرضه و تقاضای بازار است.
 2. قیمت دارای روند است. قیمت دارای روند کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است.
 3. گذشته تکرار می‌شود. روندهای قیمت تمایل دارند که تکرار شوند.

درک نمودارهای قیمتی بیت کوین

در صورتی که ما اکنون بیت کوین داشته باشیم و یا به فکر این باشیم که مقداری بیت کوین در آینده بخریم، باید بدانیم که چه زمانی آن را بفروشیم یا دوباره بخریم تا بتوانیم در این روند سود کنیم.

آنالیز کردن نمودارهای قیمتی و فهمیدن شرایط معامله در دنیای مالی، کار دلهره‌آوری است، مخصوصاً برای کسانی که تازه شروع به ترید ارز دیجیتال (Trade) کرده‌اند.

کجا می‌توانیم نمودارهای قیمتی بیت کوین را پیدا کنیم؟

برای اینکه بتوانیم تحلیل تکنیکال (Technical) را براساس قیمت و حجم معاملاتی انجام دهیم، باید از نمودارهای قیمتی که به‌طور قابل فهمی اطلاعات را نشان می‌دهند، استفاده کنیم. برای شروع می‌توانید از سایت زیر استفاده کنید.     

      https://www.coindesk.com/price

نمودارهای قیمتی ساده

بیشتر نمودارهای پایه‌ای، قیمت‌ها را با خط نشان می‌دهند.

این نمودارها نشان دهنده‌ی قیمت در زمان‌های مختلف هستند. از این نمودارها می‌توانیم برای نگاه اجمالی و بررسی وضعیت اخیر کوین‌ها استفاده کنیم.

نمودارهای شمعی (انتخاب تریدرها)

معروف‌ترین نوع نمودار بین تریدرها، نمودارهای شمعی (candlestick) هستند؛ مانند نمونه زیر.

نمودارهای شمعی اطلاعات بیشتری از نمودارهای حالت قبل نشان می‌دهند. هر شمع نشان دهنده قیمت شروع، کمترین قیمت، بیشترین قیمت معاملاتی و قیمت پایانی است.

همچنین رنگ شمع‌ها نشان دهنده این است که قیمت پایانی از قیمت شروع بیشتر بوده است یا نه. معمولاً سبز نشان دهنده بیشتر بودن قیمت پایانی از شروع و قرمز نشان دهنده کمتر بودن آن است.

نمودارهای شمعی متعلق به خانواده نمودارهای قیمتی (open high, low close) (OHLC) هستند.

نمودارهای بیشتری هم وجود دارند که متناسب با سلیقه هر یک از تریدرها هستند.

نوع دیگری از نمودارها که ارزش اشاره‌ کردن دارد، نمودار بر پایه غیر زمانی است (non-time based) (NTB).

برای مبتدیان این نمودارها غیر بصری و همچنین برای درک کردن کمی سخت هستند.

نمودارهای شمعی حاوی اطلاعات مفیدی برای تریدرهای ماهر هستند، مانند اندازه شمع که پهن یا نازک است (این اندازه نشان دهنده تفاوت قیمت بین بیشترین و کمترین مقدار است).

روندها در نمودارهای قیمتی

روندهای تغییر قیمت نقش مهمی در معاملات ایفا می‌کنند.

این روندها به تریدرها این فرصت را می‌دهد تا از الگوهای موجود در داده های مربوط به قیمت استفاده کرده و بتوانند تصمیمات بهتری برای معاملات خود بگیرند.

این روندها چگونه روی نمودار مشخص می‌شوند؟ 

اگر به نمودار قیمت بیت کوین توجه کنیم، متوجه می‌شویم که قیمت‌ها در زمان‌های مختلف در راستای خطوطی نامرئی حرکت می‌کنند (که البته در شکل زیر آن‌ها را برای شما مرئی کرده‌ایم!!).

این پدیده و خطوط در هر نموداری با هر تقسیم‌بندی زمانی (هفتگی،روزانه و حتی ۳۰ دقیقه ای) دیده می‌شود و ربطی به صعودی یا نزولی بودن نمودار ندارد.

خطوط و کانال‌های روند

به خطوطی که در نمودارهای بالا می‌بینید، خطوط روند (trend lines) گفته می‌شود.

نکته قابل توجه این است که تغییر قیمت‌ها فقط در راستای یک خط اتفاق نمی‌افتد، بلکه بین دو خط نوسان می‌کنند. به فاصله بین این دو خط، کانال روند (trend channel) گفته می‌شود.

برای رسم کانال روند، دو خط که یکی نقاط کف قیمت را به هم وصل می‌کند و خط دیگر، نقاط سقف قیمتی را به هم وصل می‌کند را رسم می‌کنیم.

کانال روند (trend channel) یکی از گسترده‌ترین مفاهیمی است که در تجزیه و تحلیل فنی قیمت استفاده می‌شود.

یک ویژگی مهم روندها این است که می‌توان آن‌ها را به روندهای کوچک‌تر تقسیم کرد که خود از بخش‌های کوچک‌تری تشکیل شده‌اند.

روندها از نظر ساختار به صورت فراکتال هستند. به این معنی که هر چقدر بازه زمانی را کوچک‌تر کنیم (به عبارتی نمودار را با جزئیات بیشتر ببینیم)، باز هم به همان صورت خواهد بود.

چگونگی ترسم خطوط روند و کانال روند

برای این کار تنها به پلتفرمی نیاز است که امکان رسم روی نمودار را به ما بدهد؛ مانند Bitcoin Charts یا Zero Block

برای استفاده از ابزارهای مربوط به line یا channel، به صورت زیر عمل می‌کنیم:

ترسیم روندهای صعودی (Up trend)

برای رسم uptrend از پایین‌ترین نرخ قیمت تا جایی که دوباره نرخ کاهش پیدا می‌کند، خطی را رسم می‌کنیم.

بعد از رسم خط، باید آن را تنظیم کرد تا در حد امکان بر قیمت‌ها مماس شود (اگرچه که این اتفاق هیچ‌گاه به طور کامل رخ نمی‌دهد).

ترسیم روند نزولی (downtrend)

downtrend هم دقیقاً مانند uptrend رسم می‌شوند. با این تفاوت که خط  downtrend را از بالاترین نرخ قیمت تا جایی که دوباره نرخ قیمت افزایش پیدا می‌کند، رسم می‌کنیم. در شکل پایین خط چین، خط روند نزولی را نمایش می‌دهد.

استفاده از روندها در معاملات

تا اینجا متوجه شدیم که می‌توان با رسم خطوط و کانال روند متوجه وضعیت یک کوین شویم. ‌می‌توانیم متوجه شویم که مثلاً قیمت بیت کوین در کانال صعودی قرار گرفته و یا نزولی است. بنابراین، می‌توانیم تصمیمات بهتری برای معاملات خود اتخاذ کنیم.

دقت کنید که اگرچه استفاده از روندها در تصمیم‌گیری مفید است اما اتکا کردن به آنها به عنوان تنها عامل موثر در تصمیم‌گیری، هوشمندانه نیست.

حتی اگر قیمت‌ها در پایین‌ترین سطح ممکن باشند و خرید بیت کوین عالی به نظر برسد، به دنبال مهر تایید از سوی دیگر شاخص‌ها باشید تا مطمئن شوید که این معامله (Trade) برای شما ضرری به دنبال ندارد.

علاوه بر این‌ها، همیشه به بازه‌های زمانی کوچک‌تر و بزرگ‌تر توجه کنید. بعضی وقت‌ها اگر به بازه‌ی زمانی کوچک توجه کنیم، ممکن است به نظر برسد که قیمت‌ها در uptrend قرار دارند. در حالی که اگر در بازه‌های زمانی بزرگتر به بررسی نمودار بپردازیم، متوجه می‌شویم که یک روند صعودی برای بازه زمانی کوتاه مدت در دل یک روند نزولی بلند مدت جای گرفته است.

خیلی از معامله‌گران ترجیح می‌دهند که خلاف روندها معامله‌ای انجام ندهند و همیشه به روندها اعتماد کنند.

صحبت پایانی

در این مطلب از آموزش تحلیل قیمت بیت کوین، با برخی مفاهیم اولیه تحلیل تکنیکال آشنا شدیم. با کمک این قواعد خواهیم توانست که تحلیل و پیش ‌ینی بهتری نسبت به قیمت ارزهای دیجیتال داشته باشیم. برای آشنایی با نحوه خرید بیت کوین با ریال در ایران می‌توانید از مقاله چگونگی خرید بیت کوین و فروش بیت کوین به همراه آموزش کامل کمک بگیرید.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
نویسنده
amini
لیلی امینی
عضو تحریریه والکس
چقدر زیباست: هر آنچه را که قبل از دیگران یاد گرفته‌ای، با تمام وجودت در اختیار آن‌ها قرار دهی.
نظرات کاربران
نظرات ارسال شده : 22 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ پاسخ به “تحلیل تکنیکال چیست؛ چگونه قیمت بیت کوین را پیش بینی کنیم؟”

 1. آرمان
  ۰۹ آذر ۱۳۹۹

  سلام ممنون بخاطره توضیحات خوبتون…یسوال اون قسمت که میگه هرموقع قراره از بین کوین برای معامله استفاده بشه ماینرهای سیستم شروع به محاسبه معادلات ریاضی میکنند و بعدش بخاطره حل مسئله پاداش میگیرن که میشه همون بیت کوین…دقیقا منظورتون چیه میشه بیشتر توضیح بدین؟

  • لیلی امینی
   ۱۱ آذر ۱۳۹۹

   سلام آقای آرمان
   خواهش میکنیم؛ خوشحالیم که از نحوه پاسخگویی تیم محتوا راضی هستید.

   استخراج بیت کوین دو کار عمده انجام می‌دهد:

   ۱- ساتوشی ناکاموتو، برای بیت کوین ۲۱ میلیون واحد در نظر گرفته است. او شبکۀ بیت کوین را به شکلی برنامه‌نویسی کرد که تنها راه رسیدن به یک واحد بیت کوین جدید، حل کردن معادلات ریاضی باشد که به آن استخراج می‌گویند، چرا که ماینر (استخراج‌کننده) باید از میان هزاران پاسخ ممکن، یک پاسخ صحیح را برای حل معادله پیدا کنند. حل این معادله یک بلاک جدید در بلاکچین بیت کوین ایجاد می‌کند. شبکه به ماینر در ازای انجام این کار بیت کوین پاداش می‌دهد. اما دلیل این پاداش چیست؟ مورد دوم همین سوال را پاسخ می‌دهد:

   ۲- تراکنش‌های شبکه بیت کوین باید فضایی برای ذخیره شدن داشته باشند. بلاکچین برای بیت کوین شبیه یک دفتر ثبت و حسابداری عمل می‌کند. هر بلاک در بلاکچین ظرفیت ثبت ۶ تراکنش را دارد (شبیه یک صفحه از دفتر حسابداری که گفته شد)، پس برای انجام تراکنش‌های بیشتر به بلاک‌های بیشتری هم نیاز است و این یعنی لازم است معادلات بیشتری حل شود تا بلاک‌های جدیدی که در نکتۀ اول گفته شد، استخراج شوند.

   امیدواریم با این توضیح بیشتر با مقوله استخراح بیت کوین آشنا شده باشید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله “نگاهی جامع و عمیق به ماینینگ یا استخراج بیت کوین” را در والکس بخوانید.

   سپاس از همراهیتان

   1
   1
 2. مجتبی بهروزنیا
  ۲۲ مهر ۱۳۹۹

  با سلام و خسته نباشید.. من به عنوان یک تازه کار هیچ گونه اطلاعاتی در مورد مباحث و رویه خرید و فروش تحلیلها و غیره ندارم. در ضمن برای اینکار ( معامله) عجله هم نمیکنم. فقط در حال افزایش آگاهی و شناخت بیشتر هستم تا در انجام معاملات سرمایه ی خودم را از دست ندهم…. برای افزایش آگاهی نیاز به متون و یا فیلم و مقالاتی دارمکه در این راه کمک کنند. آیا چیزی برای معرفی وجود دارد

 3. مهدی
  ۲۱ مهر ۱۳۹۹

  سلام و عرض ادب

  آموزش‌های حرفه ای
  مثل تکنیک‌های معاملاتی چطور میتونم پیدا کنم؟

  باتشکر فراوان از شما🌹

  • لیلی امینی
   ۲۱ مهر ۱۳۹۹

   سلام آقای مهدی

   می توانید از سایت فراچارت استفاده کنید.

   سپاس از همراهیتان