تحلیل و سرمایه گذاری

تحلیل فاندامنتال چیست؛ این نوع از تحلیل چه مزایا و معایبی دارد؟

یکی از مهم­ترین دغدغه‌های افرادی که تصمیم به سرمایه‌گذاری در مورد ارزهای دیجیتال می‌گیرند این است که قیمت بیت کوین در آینده چگونه خواهد بود؟ تحلیل فاندامنتال یکی از راه­‌های موثر تحلیل و پیش‌بینی قیمت بیت کوین در آینده است.

قبل از آشنایی با تحلیل فاندامنتال، بهتر است با مفاهیم اولیه و معاملات بازار ارز دیجیتال آشنایی پیدا کنید.

1. مفاهیم پایه ارز دیجیتال 

2. آشنایی با معاملات ارز دیجیتال

در ادامه مقالات آموزشی، قصد داریم شما را با تحلیل فاندامنتال، تحلیل تکنیکال، کیف پول ارز دیجیتال و استخراج بیت کوین بیشتر آشنا کنیم.

در این مقاله، به بررسی تحلیل فاندامنتال می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

[title name=”BTC” title=”تحلیل فاندامنتال بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال چیست؟” size=”2″ type=””]

تحلیل فاندامنتال روش تجزیه و تحلیل از بالا به پایین است که سعی می‌کند از طریق ارزیابی ارزش یک دارایی با توجه به عوامل اقتصادی و اجتماعی مؤثر بر این دارایی، ارزش آن را محاسبه کند.

پایه‌گذار تحلیل فاندامنتال بنجامین گراهام است. او یکی از مدیران بزرگ سرمایه‌گذاری، اقتصاددان معروف و یکی از فعالان حوزه بورس ایالت متحده آمریکاست. طبق نظر بنجامین گراهام، در تحلیل فاندامنتال ارزش درونی اوراق بهادار، عوامل زیادی مانند ضرایب قیمت‌ها، درآمد و پرداختی‌های شرکت و غیره مورد توجه قرار می­‌گیرد.

واضح است که دنیای ارزهای دیجیتال کاملاً متفاوت از دارایی­‌های سنتی نظیر سهام است، چرا که در تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال، عملاً معیارهای سنتی برای ارزش‌گذاری داخلی وجود ندارد. از این رو، تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال حتی برای بسیاری از تحلیل‌گران حرفه‌­ای نیز کاری بسیار دشوار است. اما یک تحلیل تخصصی می‌تواند اطلاعات دقیقی در مورد بهترین زمان خرید بیت کوین، قیمت بیت کوین در آینده و در مورد این که به جز بیت کوین، کدام ارز برای خرید و فروش مناسب است را در اختیار تحلیل‌گران و سرمایه‌گذاران قرار دهد.

تحلیل فاندامنتال نیازمند کسب دانش برای آگاهی از عوامل موثر بر قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در بلند مدت است. پس از جمع‌آوری اطلاعات و تحلیل آن­ها، می‌توان چشم اندازی از آینده ارزهای دیجیتال به دست آورد. برای آشنایی با “فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت بیت کوین”، می‌توانید به مقاله زیر مراجعه کنید.

[learn_more title=”بیشتر بدانید” button=”چه عواملی بر قیمت بیت کوین و سایر رمزارزها تاثیرگذار هستند؟” link=”https://wallex.ir/blog/%d8%b9%d9%88%d8%a7%d9%85%d9%84-%d8%aa%d8%a7%d8%ab%db%8c%d8%b1%da%af%d8%b0%d8%a7%d8%b1-%d8%a8%d8%b1-%d9%82%db%8c%d9%85%d8%aa-%d8%a8%db%8c%d8%aa-%da%a9%d9%88%db%8c%d9%86/”]

[title name=”BTC1″ title=”چه عواملی باید در تحلیل فاندامنتال در نظر گرفته شود؟” size=”2″ type=””]

عوامل موثر در تحلیل فاندامنتال

همانطور که اشاره شد، تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال نیاز به انجام مطالعات عمیق در این حوزه دارد. یک سرمایه‌گذار باهوش ارزهای دیجیتال باید به اندازه کافی در زمینه بازی با ارقام سنگین متبحر باشد و در فرآیند سرمایه‌گذاری همواره دقت عمل داشته باشد تا یاد بگیرد چگونه سرمایه‌گذاری کند. در اینجا این سوال مطرح می‌شود که عوامل موثر در تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال چیست؟

در ادامه، به معرفی برخی از این عوامل موثر می‌­پردازیم:

1- ارزش بازار

اگر بخواهیم ارزش بازار را به صورت ساده بیان کنیم، عبارت است از:

تعداد سهام یا دارایی یک شرکت ضرب در قیمت هر واحد از سهام یا دارایی

به عنوان مثال اگر قیمت بیت کوین (هر واحد) 8,351.24 دلار باشد و تعداد بیت­ کوین‌های در گردش 18,180,300 میلیون باشد، برای محاسبه ارزش بازار بیت کوین کافی است قیمت هر واحد از بیت کوین را در تعداد بیت کوین­‌های در گردش ضرب کنیم که می­‌شود 151828048572 و یا تقریبا 151 میلیون دلار.

ارزش بازار در واقع یک فاکتور بسیار مهم برای سرمایه‌گذاران است تا کل سرمایه موجود آن ارز در بازار ارزهای دیجیتال را تعیین کنند و بتوانند در مورد سرمایه‌گذاری تصمیم عاقلانه‌ای بگیرند. هر چقدر مقدار ارزش بازار یک ارز بالا باشد، نشان دهنده‌ی پایین بودن ریسک سرمایه‌گذاری است.

توجه به این نکته ضروری است که ارزش بازار تنها یکی از عوامل موثر بر تحلیل وضعیت بازار و یا قیمت بیت کوین در آینده است. برای ارزیابی دقیق، در نظر گرفتن تمام عوامل موثر در تحلیل فاندامنتال ضروری است.

2- بررسی موجودی کوین

آیا تا به حال برای شما این سوال پیش آمده است که برخی افراد چرا به جای خرید و فروش ارزهای دیجیتال اقدام به حفظ آن می­‌کنند؟ یکی از راهکارها برای کنترل تورم، عرضه تنها 21 میلیون بیت کوین در بازار بود که در حال حاضر 18 میلیون بیت کوین استخراج شده است. طبق قانون عرضه و تقاضا، عرضه کم و تقاضای زیاد باعث افزایش قیمت بیت کوین در آینده خواهد شد. از این رو، یکی از عوامل مهم که در تحلیل فاندامنتال باید به آن دقت کرد، موجودی کوین است.

3- حجم معاملات

یکی از عوامل بسیار مهم در تحلیل فاندامنتال در بازار بورس، حجم معاملات است. اما جالب است که بدانید حجم معاملات یکی از پارامترهای مهم در سنجش میزان محبوبیت یک ارز دیجیتال نیز است. حجم معاملات در بازار ارز دیجیتال عبارتند از:

میزان ارز دیجیتال معامله شده در بازه‌ی زمانی مشخص

حجم معاملات بالای یک ارز دیجیتال نشان دهنده‌ی این است که میزان تقاضای آن ارز زیاد است. برخی از افراد مبتدی ممکن است تنها به حجم مبادلات یک ارز دیجیتال در یک روز توجه کنند، درحالی که حجم مبادلات روزانه می­‌تواند تحت تاثیر یک خبر یا شایعه، تغییر ناگهانی داشته باشد. از این رو، بهتر است در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال، حجم معاملات در یک ماه مورد بررسی قرار بگیرد.

4- نرخ بازگشت سرمایه

بازده سرمایه‌گذاری یا نرخ بازگشت سرمایه یک ارز دیجیتال به عبارت ساده یعنی:

میزان سود دریافتی به ازای هر یک تومان سرمایه‌گذاری

محاسبه نرخ بازگشت سرمایه به سرمایه‌گذارن برای ارزیابی عملکرد ارز دیجیتال کمک شایانی می­‌کند. به عنوان مثال، قیمت بیت کوین در ابتدای راه‌اندازی 135 دلار بوده است. در زمان نگارش این مقاله در تاریخ 20 ژانویه 2020، هر واحد از بیت کوین با قیمت 8351 دلار با احتساب نرخ دلار 12990 تومان معادل 108482665 تومان معامله می‌شود. نرخ بازگشت سرمایه بیت کوین به صورت زیر محاسبه می‌شود:

6085%=135/ (8351-135)

5- هزینه لازم برای استخراج ارز دیجیتال

یکی از عوامل موثر در تحلیل فاندامنتال، ارز دیجیتال محاسبه مقدار هزینه لازم برای استخراخ آن ارز است. زیرا در صورتی که استخراج یک ارز دیجیتال نسبت به قیمت آن بسیار پر هزینه باشد، ماینرها تمایلی به استخراج آن ارز نخواهند داشت. در نتیجه، با توجه به کاهش مقدار استخراج، قیمت ارز سیر نزولی خواهد داشت.

بنابراین، یکی از عوامل موثر در تحلیل فاندامنتال که باید توسط ماینرها در نظر گرفته شود، مقایسه قیمت ارز دیجیتالی با مقدار هزینه‌ای است که باید برای استخراج آن صرف کنند. متاسفانه برخی از سرمایه‌گذارن مبتدی بدون توجه به این موضوع دچار خسارات زیادی می‌شوند.

[learn_more title=”بیشتر بدانید” button=”سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال و مدیریت ریسک‌های بازار” link=”https://wallex.ir/blog/%d8%b3%d8%b1%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%87-%da%af%d8%b0%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d8%b1%d8%b2-%d8%af%db%8c%d8%ac%db%8c%d8%aa%d8%a7%d9%84/”]

6- آینده ارز

با توجه به محبوبیت ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر، پروژه­‌های بسیار زیادی در حوزه ارز دیجیتال راه‌اندازی شده است. اما پس از بررسی و تحلیل اطلاعات به دست آمده، مشخص می­‌شود که اغلب آن­ها دارای نقشه راه مشخصی نیستند و چشم‌انداز واضحی از خود به سرمایه‌گذاران ارائه نمی­‌دهند.

توصیه می‌کنیم قبل از ورود به بازار خرید و فروش ارز دیجیتال موردنظر، در مورد برنامه کلی پروژه تحقیقات لازم را انجام دهید. در صورتی که در این زمینه از دانش کافی برخوردار نیستید، می‌توانید از افراد متخصص کمک بگیرید.

[title name=”BTC2″ title=”مزایا و معایب تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال” size=”2″ type=””]

مزایا و معایب تحلیل فاندامنتال

سرمایه‌گذاران بسیار زیادی در سراسر جهان از تحلیل فاندامنتال برای ارزیابی ارزهای دیجیتال و یا تخمین بیت کوین کمک می‌­گیرند اما در مقابل برخی نیز هستند که از روش‌های دیگر برای بررسی وضعیت بازار استفاده می­‌کنند. آن چه که مشخص است این است که تحلیل بنیادی یا فاندامنتال نیز مانند روش­‌های دیگر دارای مزایا و معایبی است که در ادامه برخی از آن‌ها را برای شما لیست کرده‌ایم:

مزایای تحلیل فاندامنتال

1- در فهم و درک کلی بازار ارز دیجیتال به ویژه تخمین قیمت بیت کوین بسیار موثر است.

2- تحلیل فاندامنتال یکی از روش‌های محبوب تحلیل برای سرمایه‌گذاری­ بلند مدت در حوزه ارزهای دیجیتال است.

3- عوامل موثر برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در تحلیل فاندامنتال در نظر گرفته می­‌شود.

معایب تحلیل فاندامنتال

1- سرمایه‌گذار برای درک درست از وضعیت بازار باید از تمام فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال با خبر باشد. این امر، مستلزم تحقیق و مطالعه زیاد است.

2- امکان برداشت اشتباه از برخی عوامل موثر در تحلیل فاندامنتال وجود دارد.

3- تحلیل فاندامنتال زمان‌بر است. با توجه به اینکه این تحلیل به بررسی همه جانبه عوامل مختلف نیاز دارد، مستلزم صبر و حوصله بسیار است.

[title name=”BTC3″ title=”نحوه عملکرد تحلیل فاندامنتال” size=”2″ type=””]

قیمت بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال به دنبال اخبار، رویدادها و حتی شایعات می­‌تواند تغییر کند. بخش عمده‌­ای از نوسانات ارز دیجیتال که طی چند سال شاهد آن بودیم، به دلیل احساساتی شدن برخی سرمایه‌گذران اتفاق افتاده است. بنابراین، بسیار ضروری است که در صورت عدم داشتن تجربه کافی در تحلیل فاندامنتال، از نظرات افراد با تجربه برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین بهره‌مند شوید تا بتوانید بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.

اگر تصمیم گرفته‌­­اید به سراغ تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال بروید، حتماً موارد زیر را که نقش اساسی در تعیین قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال دارند را مورد توجه قرار دهید:

 • نحوه عرضه و استخراج ارزهای دیجیتال در طولانی مدت
 • میزان تقاضا برای ارز دیجیتال
 • وضعیت کنونی بازار

صحبت پایانی

تحلیل فاندامنتال کار بسیار سختی نیست اما نیازمند گردآوری اطلاعات صحیح و تحلیل است. اگر به دنبال پیدا کردن بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری هستید، تحلیل فاندامنتال یک روش بسیار مطمئن برای بررسی وضعیت بازار است. با توجه به این که در حال حاضر بیش از 2 هزار ارز دیجیتال در جهان وجود دارد، قطعاً تحلیل فاندامنتال می‌تواند برای انتخاب مناسب ارز دیجیتال جهت سرمایه‌گذاری، بسیار موثر باشد.

لیلی امینی

چقدر زیباست: هر آنچه را که قبل از دیگران یاد گرفته‌ای، با تمام وجودت در اختیار آن‌ها قرار دهی.

نوشته های مشابه

‫۸ دیدگاه ها

 1. هیچ کسی نمیتونه به جز خودم ارزهای رمز گذاری شده من با رمزگذاری من قفِل کسی نمیتونه طرفشون بره قفل

  1. سلام آقای دوست محمدی

   تا زمانی که شما امنیت کیف پول خود را حفظ کنید یعنی:
   ۱- از کیف پول‌های معتبر استفاده کنید.
   ۲- کیف پول را در اختیار کسی قرار ندهید.
   ۳- کلید خصوصی و کلید پشتیبانی کیف پولتان را برای کسی نفرستید.
   ۴- در مکان‌های عمومی کیف پول خود را باز نکنید و کلید پشتیبانی را وارد نکنید.
   ۵- کلید خصوصی و پشتیبان ولت را به صورت آفلاین و در محلی امن نگه داری کنید.
   رمزارزهای شما در امنیت کامل هستند. ما در مقالۀ با ۱۰ مورد از کیف پول های ارز دیجیتال معتبر آشنا شوید مفصل از کیف پول‌های معتبر ارز دیجیتال گفته‌ایم.

   سپاس از همراهیتان.

  1. سلام آقای نصیری

   خواهش میکنم؛ از رضایت شما در مورد این مقاله بسیار خوشحال هستیم.
   از شما دعوت میکنیم از سایر مقالات بلاگ ما نیز بازدید کنید.

   سپاس از همراهیتان

 2. سلام خسته نباشید
  یکی از دوستان میگفت در حال حاضر بازار بیت قیمتش طبق تحلیل پیش نمیره چون دستکاری، اما از طریق فاندامنتال قابل پیش‌بینیه، میخواستم ببینم تو بازاری که توسط نهنگ هایا صرافی ها داره دستکاری میشه چه فاکتور هایی رو باید بعنوان فاندامنتال بررسی کرد تا قیمت رو بشه پیش بینی کرد؟!!!

  1. سلام آقای مهدی

   – صف خرید و فروش بیت کوین: یکی از کارهایی که در زمینه تحلیل فاندامنتال می توانید انجام دهید این هست که وارد صرافی های ارز دیجیتال شوید و وضعیت صف خرید و فروش را بررسی کنید (این روش خوبی برای تحلیل لحظه ای هست که الان کاربرها در حال خرید هستند یا فروش.
   – بررسی حجم معاملات خرید و فروش بیت کوین: یک مورد دیگر “بالا رفتن حجم تراکنش های بیت کوین” هست و نکته ی مهمی که می توانید در نظر بگیرید، وضعیت اوراق معامله بیت کوین در آینده هست. آیا مردم در حال خرید این اوراق هستند (در این صورت، احتمالاً قیمت بیت کوین بالا خواهد رفت) یا در حال فروش اند (کاهش احتمالی قیمت بیت کوین).
   – دنبال کردن اخبار جابجایی بیت کوین در حجم های بالا در سایت های معتبر (مثلا انتقال ۷۰ هزار بیت کوین از یک کیف پول به کیف پول دیگر)

   اگر سوالی دارید، در خدمتتان هستیم.
   سپاس از همراهیتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا