کیف پول

هکرها چگونه رمزارزهای شما را می‌دزدند؟ + روش‌های جلوگیری از هک کیف پول ارز دیجیتال

هک ‌کردن از زمانی که دسترسی به کنترل تکنولوژی محاسبات خلق شد، وجود داشته ‌است. حتی قبل از استفاده گسترده از اینترنت، کامپیوترهایی که از تکنولوژی حفاظت پسورد استفاده می‌کردند، مورد هک و استثمار قرار گرفته‌اند. کیف پول‌ ارز دیجیتال هم از این قاعده مستثنا نیست.

اما هک کیف پول‌های دیجیتالی در فضای کریپتوکارنسی خیلی مشکل‌ساز است، چرا که تراکنش‌ها در شبکه بلاکچین غیرقابل بازگشت هستند. از آنجایی که شبکه بلاکچین غیرمتمرکز است و هیچ نهادی وجود ندارد که بتوانیم به آن اعتماد کنیم، بنابراین هیچ مکانیزمی برای تشخیص معاملات با ارزهای سرقتی و ارزهای مشروع وجود ندارد. با وجود عدم امکان بازگشت تراکنش‌ها در شبکه، حفاظت از دارایی و معاملات امر بسیار مهمی تلقی می‌شود.

چه میزان ارز دیجیتال در طی سال های گذشته به سرقت رفته ‌است؟

از زمان ایجاد شبکه بلاکچین و رمزارزها، خبرهای داغی در حوزه هک ‌شدن و دزدیده شدن دارایی‌های ارز دیجیتال افراد در سرتیتر خبرگزاری‌ها قرار گرفته است، در ادامه، تنها به ۵ مورد از بیشترین سرقت‌ها اشاره می‌کنیم:

DAO, $۵۳ million

Bitfinex, $۷۲ million

Parity, $۳۰ + $۲۷۵ million

Mt. Gox, $۴۶۰ million

Coincheck, $۵۳۰ million

مبالغ بالا در طول زمان برحسب قیمت ارزهای دیجیتال نوسان می‌کنند.

می‌توان به صورت تخمینی گفت که بیش ‌از ۱ میلیارد دلار پول در حوزه رمزارزها به سرقت رفته ‌است و یا اشتباه انسانی بوده ‌است (مثلا ارز دیجیتال به آدرس اشتباه ارسال شده است).

اجازه دهید قبل از آشنایی با چگونگی هک کردن رمزارزها، مروری کوتاه بر انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال داشته باشیم.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

دو نوع کیف پول برای ذخیره رمزارزها وجود دارد:

 1. کیف پول گرم: کیف پولی است که به اینترنت متصل و به راحتی در دسترس است. علی‌رغم تدابیر امنیتی پیشرفته، کیف پول گرم می‌تواند در برابر حملات هکری آسیب‌پذیر باشد.
 2. کیف پول سرد: این کیف پول در حالت برون‌خط و آفلاین ذخیره می‌شود و در بازارهای اصلی به منظور ذخیره ایمن کریپتوکارنسی‌ها نظیر بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد. کیف پول سرد را نمی‌توان مورد سرقت آنلاین قرار داد، زیرا این کیف پول‌ها دائماً به اینترنت متصل نیستند. در نتیجه، در معاملات بخش اعظم ذخایر ارز دیجیتال را در کیف پول سرد نگه‌داری می‌کنند.

کیف پول‌های گرم و سرد، به 5 دسته کیف پول آنلاین، کیف پول موبایل، کیف پول دسکتاپ، کیف پول کاغذی و کیف پول سخت‌افزاری تقسیم می‌شوند.

[learn_more title=”بیشتر بدانید” button=”کیف پول ارز دیجیتال چیست و انوع آن کدام است؟ (Digital Currency Wallet)” link=”https://wallex.ir/blog/%da%a9%db%8c%d9%81-%d9%be%d9%88%d9%84-%d8%a7%d8%b1%d8%b2-%d8%af%db%8c%d8%ac%db%8c%d8%aa%d8%a7%d9%84-%d9%88-%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b9-%d8%a2%d9%86/”]

هکرها چگونه از کیف پول دیجیتالی شما دزدی می‌کنند؟

دزدی از ارز دیجیتال

اولین قدم برای اینکه بتوانید رمزارزهای خودتان را در مقابل هکرها حفظ کنید، این است که با نحوه دزدی و هک کردن این اشخاص آشنا شوید. در ادامه، در مورد روش‌هایی که هکرها از طریق آنها می‌توانند دارایی کیف پول ارز دیجیتال شما را به سرقت ببرند، صحبت می‌کنیم.

[title name=”hac1″ title=”1. دزدی از موجودیت‌های متمرکز (مانند صرافی های متمرکز)” size=”3″ type=””]

شما احتمالاً متوجه این موضوع مورد شده‌اید، چون کمی قبل‌تر به این عامل اشاره کردیم. توجه داشته باشید که چقدر عامل‌های متمرکز می‌توانند در دزدی کریپتوکارنسی‌ها نقش داشته باشند.

[title name=”hac2″ title=”2. در دسترس قرار دادن اطلاعات محرمانه و پسوردهایتان” size=”3″ type=””]

اگر فردی به کلید خصوصی (Private Key) و کلمات بازیابی کیف پول شما دسترسی داشته باشد، می‌تواند در هر کجای دنیا که باشد، کیف پول شما را هک کرده و دارایی‌هایتان را به کیف ‌پول دیگری انتقال دهد. به هیچ عنوان اطلاعات محرمانه مانند رمز عبور کیف پول و اطلاعات کاربری خودتان در صرافی‌ها را در اختیار دیگران قرار ندهید.

[title name=”hac3″ title=”3. حمله فیشینگ” size=”3″ type=””]

در حمله فیشینگ کلاهبرداران با توجه به اعتماد یک فرد به سایتی معتبر، از این اعتبار سوء استفاده می‌کنند و با درست ‌کردن ظاهری دقیقاً مشابه با آن سایت، اقدام به گرفتن اطلاعات محرمانه فرد مانند رمز عبور می‌کنند.

در سال گذشته، کلاهبرداران با استفاده از آدرس سایت‌های مشابه صرافی بایننس که به صورت Binancẹ نوشته می‌شد، اقدام به گرفتن اطلاعات محرمانه افراد در سایت بایننس کرده‌ بودند. شاید بار اولی که خودتان هم این کلمه را دیدید، متوجه جایگزینی”e”با”ẹ” نشدید. افراد مالباخته هم متوجه این تفاوت نشدند!

در ایران بسیاری از افرادی که در تلگرام خرید و فروش ارز دیجیتال انجام می‌دهند، از درگاه‌های بانکی فیشینگ شده استفاده می‌کنند که اطلاعات حساب بانکی و رمز دوم فرد را برداشته و حساب آنها را خالی می‌کنند. لذا، خیلی توجه داشته باشید که حتماً درگاه بانکی به درگاه شاپرک متصل بوده و کد پذیرنده معتبر باشد. آدرس را حرف به حرف چک کنید.

درگاه‌های پرداخت جعلی با آدرس‌های shaparaak – shaparek – shaprak – shaaparak – shaparak-ir متأسفانه توانسته‌اند کلاهبرداری‌های زیادی انجام دهند. اکثر این درگاه‌ها https بوده‌اند و باعث فریب افراد حرفه‌ای هم شده‌اند. لذا به قفل سبز رنگ https کنار آدرس درگاه صرفاً اکتفا نکنید و کل آدرس را چک کنید.

ما در مقاله فیشینگ (Phishing) چیست؟، مفصل در مورد فیشینگ صحبت کرده‌ایم. 

[title name=”hac4″ title=”4. حمله آچار ۵ دلاری” size=”3″ type=””]

یکی از خطرناک‌ترین راه‌های دزدی همین مورد است که در این حالت شما را می‌دزدند و در صورتی که به آن‌ها اطلاعات حسابتان را ندهید، شما را شکنجه کرده و حتی تهدید به مرگ می‌کنند (cointelegraph). این حمله بیشتر بر روی کسانی انجام می‌شود که در جامعه سرشناس هستند و دارایی زیادی دارند.

[title name=”hac5″ title=”5. حمله کپی پیست کردن (Copy & Paste)” size=”3″ type=””]

در این حمله هکرها با نصب برنامه مخرب بر روی دستگاه شما (مانند موبایل یا لپ تاپ) که بدون اطلاع شما توسط نرم‌افزار دیگری نصب می‌شود، اقدام به کلاهبرداری می‌کنند. این حمله به این صورت است که وقتی شما برای برداشت ارز دیجیتال در حال پیست کردن آدرس کیف ‌‌پول ارز دیجیتال خود هستید، این برنامه بجای اینکه آدرس کیف ‌پول شما را پیست کند، آدرس کیف ‌پول هکر را پیست می‌کند و شما ناخواسته به حساب این فرد ارز دیجیتال ارسال می‌کنید.

[title name=”hac6″ title=”6. ربات‌های هک Slack” size=”3″ type=””]

یک آفتی که امنیت کیف پول‌های ارز دیجیتال را به خطر می‌اندازد، ربات‌هایی هستند که بر روی Slack مستقر می‌شوند. این ربات‌ها شما را به سمت URL های خاصی هدایت می‌کند که از شما کلیدهای خصوصیتان را می‌خواهند.

[title name=”hac7″ title=”7. افزونه‌ی مرورگرها” size=”3″ type=””]

شاید گاهی اوقات به فکر استفاده از افزونه‌هایی باشید که تجربه‌ی کاربری شما را بر روی سایت‌های خرید و فروش افزایش دهند. استفاده از این افزونه‌ها علاوه بر کارایی که دارند، ممکن است عملکرد خلافی داشته باشند و زمانی که شما در حال وارد کردن اطلاعات خودتان هستید، آن‌ها را بخوانند و از این طریق اقدام به هک کیف پول شما کنند. همیشه سعی کنید از کیف پول‌های معتبر و با کیفیت بالا استفاده کرده و در استفاده از افزونه مرورگرها احتیاط کنید.

[title name=”hac8″ title=”8. تبلیغات دروغین” size=”3″ type=””]

فریب برخی تبلیغات را نخورید و هوشیار باشید!

برخی اوقات شما در حال جستجوی سایت‌های خرید و فروش رمزارز هستید که با تبلیغات گوگل مواجه می‌شوید یا شاید هم در نتایج جستجو، هکرها با استفاده از صفحات جعلی شما را به سمت سایت خودشان هدایت ‌کنند و قصد هک کردن کیف پول ارز دیجیتال شما را داشته باشند. در این مواقع، حتماً باید از صرافی‌های مطمئن و شناخته شده استفاده کنید.

فراموش نکنید که: 

مواردی که در بالا اعلام شد، تنها بخشی از روش‌هایی هست که هکر از طریق آنها دارایی‌ها ارز دیجیتال شما را می‌دزدند. در کار کردن با کیف پول ارز دیجیتال نهایت دقت را داشته باشید و تمامی جوانب امنیتی را رعایت کنید. در حفظ رمزها یا کلیدهای خصوصی، کلیدهای بکاپ و همچنین استفاده از صرافی‌ها و کیف پول نصب شده روی گوشی و سایر مواردی که وجود دارد، دقت لازم را داشته باشید.

اکنون وقت آن رسیده است که یاد بگیریم چگونه از کیف پول‌های ارز دیجیتال خود مراقبت کنیم و دست هکرهای بی رحم ارز دیجیتال را از پشت ببندیم!!!

[title name=”hac9″ title=”چگونه از هک شدن کیف پول ارز دیجیتال جلوگیری کنیم؟” size=”2″ type=””]

جلوگیری از هک ارز دیجیتال

با بالا رفتن ارزش ارزهای دیجیتال، مبادلات ارز دیجیتال در معرض هک‌های مخرب قرار دارد. مقدار زیادی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین برای همیشه مفقود شده است. برخی از کابران کلیدهای خصوصی خودشان را گم کرده‌اند و برخی نیز مورد حمله هکرها قرار گرفتند.

به دلیل هک شدن مکرر ارزهای دیجیتال برخی از سرمایه‌گذاران از فعالیت در فضای ارزهای دیجیتال منصرف شده‌اند. هک شدن صرافی‌های معتبر و معروفی مانند Mt.Gox و Bitfinex نگرانی‌هایی را در مورد امنیت ارزهای دیجیتال و رمزارزها ایجاد کرده است.

گاهی اوقات انتشار این گونه اخبارها تصوری را در ذهن عموم مردم ایجاد کرده است که ارزهای دیجیتال قابلیت هک دارند! در صورتی که به دلیل نداشتن ماهیت فیزیکی این خود ارزهای دیجیتال نیستند که مورد هک قرار می‌گیرند. برای مثال، مگر می‌شود که خود دلار را هک کرد؟

عدم رعایت اصول امنیتی در نگه‌داری ارزهای دیجیتال زمینه را برای هک کردن و نفوذ به کیف پول‌های ارز دیجیتال فراهم می‌کند. برای مثال، زمانی که یک صرافی ارز دیجیتال هک می‌شود، در واقع، کیف پول صرافی از طریق روش‌های مختلف هک شده است (کیف پول‌هایی که از نوع گرم هستند).

با رشد دنیای رمزارزها و روی آوردن سرمایه‌گذاران به این بازار، سارقان و هکرها نیز به بازار رمزارزها چشم امید دوخته‌اند! و برای دزدیدن دارایی‌ها و هک کیف پول‌های ارز دیجیتال نقشه می‌کشند. هکرهایی که در فضای مجازی ناپدید می‌شوند و هرگز دیده نمی‌شوند. با این حال، سرمایه‌گذارانی که هوشیار و آماده هستند، می‌توانند اقداماتی را برای حفاظت از دارایی‌های دیجیتال خود انجام دهند.

[title name=”hac10″ title=”1. از کیف پول‌های با امنیت بالا استفاده کنید” size=”3″ type=””]

یکی از بهترین راه‌های حفاظت از ارزهای دیجیتال، تهیه یک کیف پول با امنیت بالا است. می‌توانید از کیف پول‌های نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری مختلفی استفاده کنید که از این بین، دستگاه‌های سخت‌افزاری بهترین گزینه کیف پول هستند. این کیف پول فیزیکی (“ذخیره­ سازی سرد”) مانند دیسک USB به نظر می‌رسد و به عنوان یک فروشگاه فیزیکی برای ارزهای دیجیتال عمل می‌کند.

در حالی که کیف‌ پول‌های سخت‌افزاری در برابر دزدان دیجیتالی امنیت بالایی دارند، یک خطر وجود دارد: اگر رمز عبور خود را فراموش کنید، هرگز نخواهید توانست محتویات کیف پولتان را بازیابی کنید.

برخی از محبوب‌ترین کیف پول‌های سخت‌افزاری، کیف پول لجر نانو است.

برای افرادی که در مورد استفاده از یک دستگاه فیزیکی برای سرمایه‌گذاری واحد پول دیجیتال دچار تردید هستند، کیف پول آنلاین نیز وجود دارد. تمام این کارها به همان طریق و بدون ابزار دستی انجام می‌شوند. به طور مشابه، کیف پول آنلاین نیز دارای کلیدهای مخصوصی است که قابل بازیابی نیستند، بنابراین ضروری است که کلید خصوصی خود را در مکانی امن نگه دارید و آن را فراموش نکنید.

 افراد برای حفاظت از کلیدهای خود اقداماتی جالب را انجام می‌دهند و آن‌ها را در صندوق‌های امانات پنهان نگه می‌دارند یا به عنوان رمزنگاری در فایل‌های گرافیکی نگهداری می‌کنند.

 جالب است بدانید که برخی از کاربران حتی اطلاعات کلیدی خود را با تتو خالکوبی کرده‌اند و نگهداری می‌کنند.

کیف پول‌های کاغذی یک نوع خاص از کیف پول‌ها هستند که توسط سیستم عامل‌های وب مانند BitAddress یا WalletGenerator تولید می‌شوند. این برنامه‌ها آدرس بیت کوین و کلیدهای خصوصی را ایجاد می‌کنند که بعد از آن می‌توانند چاپ شوند.

گفتنی است که کیف پول‌هایی وجود دارد که به جای چاپ اطلاعات کلیدی در یک قطعه کاغذ، آن را بر روی یک تکه فلز حکاکی می­‌کند.

کیف‌ پول‌های دسکتاپ گزینه دیگری از کیف پول‌های دیجیتالی هستند. آن‌ها مستقیماً با اینترنت در ارتباط نیستند. با این حال، ویروس‌هایی وجود دارند که برای بازیابی اطلاعات کیف پول‌های بیت کوین طراحی شده‌اند، بنابراین ممکن است به اندازه کیف پول سخت‌افزاری ایمن نباشند.

[title name=”hac11″ title=”2. از صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال استفاده کنید” size=”3″ type=””]

قبل از ترید ارز دیجیتال در صرافی موردنظر، حتماً در مورد معتبر بودن صرافی تحقیق کنید. بهتر است از صرافی‌های ناشناخته استفاده نکنید. برای انتخاب صرافی ارز دیجیتال، توصیه‌های زیر را به خاطر بسپارید:

 1. بررسی دامنه صرافی و بوکمارک کردن آدرس صرافی را در مرورگر خودتان
 2. بررسی اسکم نبودن آدرس صرافی (scam یعنی کلاهبردار و متقلب)
 3. خودداری از کلیک کردن بر روی لینک های آنلاین در زمان بررسی صرافی ارز دیجیتال
 4. بررسی اعتبار صرافی موردنظر در بازار
 5. تحقیق در مورد اعضا، تیم و تکنولوژی های بکار برده شده در صرافی
 6. میزان سرمایه در حال گردش در صرافی
 7. بررسی سایت، بلاگ و شبکه های اجتماعی صرافی

نهایتاً مطمئن شوید که صرافی موردنظر فعال است، برای کسب و کار خود هزینه کرده و به بهترین روش امنیت معاملات صرافی را تضمین می‌کند.

[title name=”hac12″ title=”3. با روش‌های زیر از دارایی‌هایتان حفاظت کنید” size=”3″ type=””]

راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید از دارایی‌هایتان محافظت کنید و احتمال هک شدن کیف پول‌های دیجیتالی را کاهش دهید.

اجرا کردن اقدامات زیر می‌تواند تاثیر بسزایی در کاهش ریسک هک شدن دارایی‌های دیجیتال شما داشته باشد:

۱- ارزهای دیجیتال خود را به صورت آفلاین در کیف پول سخت‌افزاری نگه دارید.

۲- کیف پول سخت‌افزاری یا کاغذی خود را در مواقعی که نیاز ندارید، در گاو صندوق یا محیطی امن نگهداری کنید.

۳- کلید خصوصی Private Key یا Recovery Seed ( ۱۲ الی ۲۴ کلمه بازیابی کیف پول) خود را در محیطی آفلاین و به دور از محلی که کیف پول سخت‌افزاری خود را نگهدای می‌کنید، نگه دارید.

۴- ارزهای دیجیتال نگه‌داری شده در حساب کاربری خود در صرافی‌ها را محدود کنید. ارز دیجیتال را به مقداری که قصد معامله کردن دارید، در صرافی نگه‌داری کنید و مابقی را در کیف پول سخت‌افزاری خود نگه دارید.

۵- آدرس‌ سایت‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال و کیف پول خود را Bookmark کنید تا در هنگام  ورود با مشاهده ی علامت بوکمارک آن‌ها از فیشینگ نبودن آن مطمئن شوید.

۶- برای ورود به حساب‌های خود از امکان ورود دو مرحله‌ای (Two step) استفاده کنید. می‌توانید برای ورود دو مرحله‌ای از Google Authenticator و یا حداقل ارسال کد تأیید توسط sms یا email استفاده کنید.

۷- از گفتن میزان دارایی‌های کریپتو خود برای دیگران خودداری کنید و صحبت کردن در رابطه با موجودی خود در فضای مجازی را محدود کنید.

۸- برای نگهداری دارایی‌های خود از چندین آدرس و کیف پول سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری استفاده کنید. منظورمان این است که تمام دارایی خودتان را در یک کیف پول قرار ندهید و از کیف پول‌های مختلف برای تقسیم دارایی‌هایتان استفاده کنید.

“همه‌ی تخم مرغ‌ها را یک سبد نچینید”

۹- در لحظه‌ی ارسال ارز دیجیتال، یکبار دیگر آدرس گیرنده را با دقت چک کنید و حتی الامکان با گیرنده تماس بگیرید و از او بخواهید ۵ کارکتر اول و آخر آدرس خود را برای شما بخواند.

۱۰-  برخلاف تصور عموم، کیف پول‌های کاغذی کاملاً امن نیستند. در صورت تمایل به استفاده از کیف پول‌های کاغذی حتماً توجه کنید که کیف پولتان توسط سرویس‌های متن باز (Open Source) و معتبر و به صورت آفلاین تولید می‌شود. حتماً با پرینتر شخصی خودتان آن را پرینت کنید و مطمئن شوید فایل ‌آن را از روی دستگاه خود کاملاً حذف کرده‌اید. اخیراً یکی از وبسایت‌های تولید آدرس سخت‌افزاری اقدام به دزدیدن دارایی‌های کاربران خود کرده است.

11- برای شناسایی هرگونه فعالیت مشکوک، معاملات انجام شده خودتان را پیگیری کنید. افزونه‌هایی هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید که در صورت بروز مشکل این نکته را به شما یادآور شوند.

12- تمام نرم‌افزارهایی که از راه دور کنترل سیستم شما را برعهده دارند را حذف کنید. این برنامه‌ها دارای حفره‌های امنیتی زیادی هستند که می‌تواند به ضرر شما تمام شود.

13- از سیستم عامل لینوکس استفاده کنید، این سیستم عامل از لحاظ طراحی از سیستم عامل ویندوز ایمن‌تر است.

14- قابلیت بروزرسانی خودکار را در کیف پول‌های ارز دیجیتال خود را غیر فعال کنید. بهتر است خودتان بصورت دستی این بروزرسانی‌ها را انجام دهید.

15- اکثر هکرها از تبلیغات فیشینگ بسیار وسوسه‌انگیزی استفاده می‌کنند تا کاربران روی آن‌ها کلیک کنند و با کلیک کاربر بر روی آن، این بدافزار روی سیستم او نصب می‌شود. از آنجا که تشخیص تمایز بین تبلیغات ایمن و نرم‌افزارهای مخرب و آلوده سخت نیست، توصیه می‌کنیم یک ADblockers را در مرورگر خود نصب کنید.

16- از رمزهای سخت استفاده کنید؛ کار را برای هکرهای کیف پول ارز دیجیتال دشوارتر کنید.

و در آخر اینکه اخبار مهم و به روز شده از آخرین ترفندهای هکرها برای به سرقت بردن دارایی‌های ارز دیجیتال را دنبال کنید و همیشه به ­روز باشید.

صحبت پایانی

دنیای ارزهای دیجیتال و رمزارزها ما را برای حفظ دارایی‌های دیجیتال به چالش کشیده است ولی همین ارزهای دیجیتال فرصت باور نکردنی را برای ما خلق کرده ‌است که در آن می‌توانیم به دنیای بدون مرز مالی متصل شویم و زندگی خود را بهبود بخشیم.

با اجرا کردن قدم‌های درست برای حفاظت از دارایی‌های خود، به طور قابل توجهی می‌توانیم از ریسک هک بیت کوین و سایر رمزارزها بکاهیم.

قطعاً با گذشت زمان، با توجه به رشد ابزارها و دانش در حوزه کریپتوکارنسی، شاهد توسعه ابزارهایی هستیم که دزدان و هکرها را در مرحله اول هک متوقف خواهند کرد ولی تا آن زمان، بهتر است که حداقل کار هکرها را سخت‌تر کنیم و اجازه ندهیم به دارایی‌هایمان دسترسی پیدا کنند.

ثبت نام در والکس

لیلی امینی

چقدر زیباست: هر آنچه را که قبل از دیگران یاد گرفته‌ای، با تمام وجودت در اختیار آن‌ها قرار دهی.

نوشته های مشابه

‫۲۱۰ دیدگاه ها

 1. اگه کسی از کیف پل تراست ولت ارزی رو خارج کنه و انتقالش بده به کیف پول خودش یا صرافی قابل ردیابی و پیگیری هست یا باید بیخیالش بشیم. ممکنه چند بار انتقالش بده به کیف پولهای متفاوت مثلا تراست ولت دیگه و کوینومی ومتامسک و… و در آخر برای نقد کردن واریز کنه به صرافی آیا قابل ردیابی هست

  1. سلام
   وقت به خیر
   خیر، ردیابی تراکنش‌ها در بلاکچین تقریبا امری غیرممکن است.

   سپاس از همراهی شما

 2. سلام امروز از کیف پول تراست ولتم ۴۲ دلار اتریوم برداشت شده میشه فهمید کی اینکارو کرده؟؟یا بیخیالش بشم و هک شدم؟

  1. سلام
   وقت به خیر
   آیا در صفحه اتریوم تراست ولت شما تراکنشی ثبت شده است؟ در این صورت ممکن است فردی به کیف پول شما دسترسی داشته باشد و پیشنهاد می‌کنیم دارایی خود را هرچه سریع‌تر به کیف پول دیگری انتقال دهید.
   در بلاکچبن امکان پی بردن به هویت افراد پشت هر تراکنش، تقریبا صفر است. در صورتی که نسبت به حفظ و نگهداری عبارات بازیابی کیف پول خود و همچنین رمزعبور آن دقت کافی را نکرده‌اید.
   پیشنهاد می‌کنیم مقاله هکرها چگونه رمزارزهای شما را می‌دزدند؟ را مطالعه کنید.

   سپاس از همراهی شما

 3. سلام من حدود ۱۰ روز پیش ۱ اتریوم خریدم و به تراست ولتم انتقال دادم تا همین چند ساعت پیش هم رقم مولتی که نشون میداد درست بود یهو الان بدون این که انتقالی رخ بده رقم مولتی رو کمتر نشون میده انگار اتریوم ام جابه جا شده ولی تو هیچ جا نشون نمیده جابجایی انجام شده ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   وقت به خیر
   صفحه اتریوم تراست ولت خود را بررسی کنید که آیا تراکنشی انجام شده یا خیر. در غیر این صورت این مشکل از سمت کیف پولشماست. بهتر است در صورت امکان تراست ولت را بروزرسانی و با وی پی ان موجودی خود را چک کنید.

   سپاس از همراهی شما

 4. سلام وقتتون بخیر
  دوتا توکن به یک اسم و یک اندازه ولی کانترکتشون باهم فرق می‌کنه به تراست ولتم واریز شده از bscscan که چک کردم زده فیشینگه و سریعا انتقالش بدید که موجودیتون در خطره منم انتقالش دادم به یه کیف پول دیگه ولی خطا زد و انجام نشد و همچنان هستش مشکلی بوجود نمیاد برای بقیه ارزهایی که دارم؟
  ممنون میشم کمک کنید

  1. سلام
   وقت به خیر
   حدس ما این است که این یک حمله داستینگ بوده و برای حفظ امنیت کیف پول خود باید این تراکنش‌ها را نادیده بگیرید. داستینگ‌ها تراکنش‌های با ارزش بسیار ناچیز هستند که قابل خرج کردن و انتقال نبوده و صرفاً با هدف سوءاستفاده از آدرس کیف پول فرد قربانی ارسال می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله راه‌های مقابله با حملات داستینگ را مطالعه کنید.

   سپاس از همراهی شما

 5. سلام
  من از اکانت *** مقداری اترکلاسیک در شبکه اتریوم به آدرس بیپ۲۰ اترکلاسیک کیف پول تراست ولت زدم و با وجود موفق بودن تراکنش اما ارز واریز نشد.
  در کیف تراست تونستم با استفاده از شبکه اترکلاسیک و آدرس بیپ۲۰ ارسال شده، ارزها را بیارم ولی فقط بصورت Watch only هست
  چطور میتونم از حالت واچ انلی خارجش کنم که بتونم استفاده کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. سلام
   وقت به خیر
   شما اتریوم کلاسیک را از بستر اصلی خود اشتباها به شبکه بایننس چین انتقال داده اید. برای رفع این مشکل مقاله آموزش بازیابی ارزدیجیتال گم شده را مطالعه کنید. همچنین میتوانید با پشتیبانی کیف پول تراست والت ارتباط بگیرید.

   سپاس از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا