دسترسی سریع

هکرها چگونه رمزارزهای شما را می‌دزدند؟ + روش های جلوگیری از هک کیف پول ارز دیجیتال

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
در حال بارگذاری ...

هک ‌کردن از زمانی که دسترسی به کنترل تکنولوژی محاسبات خلق شد، وجود داشته ‌است. حتی قبل از استفاده گسترده از اینترنت، کامپیوترهایی که از تکنولوژی حفاظت پسورد استفاده می‌کردند، مورد هک و استثمار قرار گرفته‌اند. کیف پول های ارز دیجیتال هم از این قاعده مستثنا نیستند.

اما هک کیف پول های دیجیتالی در فضای کریپتوکارنسی خیلی مشکل‌ساز است، چرا که تراکنش ها در شبکه بلاکچین غیرقابل بازگشت هستند. از آنجایی که شبکه بلاکچین غیرمتمرکز است و هیچ نهادی وجود ندارد که بتوانیم به آن اعتماد کنیم، بنابراین هیچ مکانیزمی برای تشخیص معاملات با ارزهای سرقتی و ارزهای مشروع وجود ندارد. با وجود عدم امکان بازگشت تراکنش‌ها در شبکه، حفاظت از دارایی و معاملات امر بسیار مهمی تلقی می‌شود.

چه میزان ارز دیجیتال در طی سال های گذشته به سرقت رفته ‌است؟

از زمان ایجاد شبکه بلاکچین و رمزارزها خبرهای داغی در حوزه هک ‌شدن و دزدیده شدن دارایی‌های ارز دیجیتال افراد در سرتیتر خبرگزاری ها قرار دارد، در ادامه تنها به ۵ مورد از بیشترین سرقت‌ها اشاره می‌کنیم:

DAO, $۵۳ million

Bitfinex, $۷۲ million

Parity, $۳۰ + $۲۷۵ million

Mt. Gox, $۴۶۰ million

Coincheck, $۵۳۰ million

مبالغ بالا در طول زمان برحسب قیمت ارزهای دیجیتال نوسان می‌کنند.

می‌توان به صورت تخمینی گفت که بیش ‌از ۱ میلیارد دلار پول در حوزه رمزارزها به سرقت رفته ‌است و یا اشتباه انسانی بوده ‌است (مثلا ارز دیجیتال به آدرس اشتباه ارسال شده است).

اجازه دهید قبل از آشنایی با چگونگی هک کردن رمزارزها، مروری کوتاه بر انواع کیف پول های ارز دیجیتال داشته باشیم.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

دو نوع کیف پول برای ذخیره رمزارزها وجود دارد:

 1. کیف پول گرم: کیف پولی است که به اینترنت متصل و به راحتی در دسترس است. علی‌رغم تدابیر امنیتی پیشرفته، کیف پول گرم می‌تواند در برابر حملات هکری آسیب‌پذیر باشد.
 2. کیف پول سرد: این کیف پول در حالت برون‌خط و آفلاین ذخیره می‌شود و در بازارهای اصلی به منظور ذخیره ایمن کریپتوکارنسی نظیر بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد. کیف پول سرد را نمی توان مورد سرقت قرار داد، زیرا این کیف پول ها به اینترنت متصل نیستند. در نتیجه، در معاملات بخش اعظم ذخایر ارز دیجیتال را در کیف پول سرد نگه داری می کنند.

کیف پول های گرم و سرد، به 5 دسته کیف پول آنلاین، کیف پول موبایل، کیف پول دسکتاپ، کیف پول کاغذی و کیف پول سخت افزاری تقسیم می شوند.

هکرها چگونه از کیف پول دیجیتالی شما دزدی می کنند؟

دزدی از ارز دیجیتال

اولین قدم برای اینکه بتوانید رمزارزهای خودتان را در مقابل هکرها حفظ کنید، این است که با نحوه دزدی و هک کردن این اشخاص آشنا شوید. در ادامه، در مورد روش هایی که هکرها از طریق آنها می توانند دارایی کیف پول ارز دیجیتال شما را به سرقت ببرند، صحبت می کنیم.

1. دزدی از موجودیت‌های متمرکز (مانند صرافی های متمرکز)

شما احتمالا متوجه این موضوع مورد شده اید، چون کمی عقب تر به این عامل اشاره کردیم. توجه داشته باشید که چقدر عامل‌های متمرکز می توانند در دزدی کریپتوکارنسی‌ها نقش داشته باشند.

2. در دسترس قرار دادن اطلاعات محرمانه و پسوردهایتان

اگر فردی به کلید خصوصی (Private Key) شما دسترسی داشته باشد، می‌تواند در هر کجای دنیا که باشد، کیف پول شما را هک کرده و دارایی ها را به کیف‌پول دیگری انتقال دهد. به هیچ عنوان اطلاعات محرمانه مانند رمز عبور کیف پول و اطلاعات کاربری خودتان در صرافی ها را در اختیار دیگران قرار ندهید.

3. حمله فیشینگ

در حمله فیشینگ کلاهبرداران با توجه به اعتماد یک فرد به سایتی معتبر، از این اعتبار سوء استفاده می‌کنند و با درست‌کردن ظاهری دقیقاً مشابه با آن سایت، اقدام به گرفتن اطلاعات محرمانه فرد مانند رمز عبور می‌کنند.

در سال گذشته، کلاهبرداران با استفاده از آدرس سایت‌های مشابه صرافی بایننس که به صورت Binancẹ نوشته می‌شد، اقدام به گرفتن اطلاعات محرمانه افراد در سایت بایننس کرده‌ بودند. شاید بار اولی که خودتان هم این کلمه را دیدید، متوجه جایگزینی”e”با”ẹ” نشدید. افراد مالباخته هم متوجه این تفاوت نشدند!

در ایران بسیاری از افرادی که در تلگرام خرید و فروش ارز دیجیتال انجام می دهند، از درگاه های بانکی فیشینگ شده استفاده می‌کنند که اطلاعات حساب بانکی و رمز دوم فرد را برداشته و حساب آنها را خالی می‌کنند. لذا، خیلی توجه داشته باشید که حتماً درگاه بانکی به درگاه شاپرک متصل بوده و کد پذیرنده معتبر باشد. آدرس را حرف به حرف چک کنید.

درگاه های پرداخت جعلی با آدرس‌های shaparaak – shaparek – shaprak – shaaparak – shaparak-ir متأسفانه توانسته اند کلاهبرداری های زیادی انجام دهند. اکثر این درگاه ها https بوده‌اند و باعث فریب افراد حرفه‌ای هم شده‌اند. لذا به قفل سبز رنگ https کنار آدرس درگاه صرفاً اکتفا نکنید و کل آدرس را چک کنید.

ما در مقاله فیشینگ (Phishing) چیست؟، مفصل در مورد فیشینگ صحبت کرده‌ایم. 

4. حمله آچار ۵ دلاری

یکی از خطرناک‌ترین راه‌های دزدی همین مورد است که در این حالت شما را می‌دزدند و در صورتی که به آن‌ها اطلاعات حسابتان را ندهید، شما را شکنجه کرده و حتی تهدید به مرگ می‌کنند (cointelegraph). این حمله بیشتر بر روی کسانی انجام می‌شود که در جامعه سرشناس هستند و پول زیادی دارند.

5. حمله کپی پیست کردن (Copy & Paste)

در این حمله هکرها با نصب برنامه مخرب بر روی دستگاه شما (مانند موبایل یا لپ تاپ) که بدون اطلاع شما توسط نرم افزار دیگری نصب می‌شود، اقدام به کلاهبرداری می‌کنند. این حمله به این صورت است که وقتی شما برای برداشت ارز دیجیتال در حال پیست کردن آدرس کیف ‌‌پول ارز دیجیتال خود هستید، این برنامه بجای اینکه آدرس کیف ‌پول شما را پیست کند، آدرس کیف‌پول هکر را پیست می‌کند و شما ناخواسته به حساب این فرد ارز دیجیتال ارسال می‌کنید.

6. ربات های هک Slack

یک آفتی که امنیت کیف پول های ارز دیجیتال را به خطر می‌اندازد، ربات‌هایی هستند که بر روی Slack مستقر می‌شوند. این ربات ها شما را به سمت URL های خاصی هدایت می‌کند که از شما کلیدهای خصوصیتان را می‌خواهند.

7. افزونه‌ی مرورگرها

شاید گاهی اوقات به فکر استفاده از افزونه هایی باشید که تجربه‌ی کاربری شما را بر روی سایت های خرید و فروش افزایش دهند. استفاده از این افزونه‌ها علاوه بر کارایی که دارند ممکن است عملکرد خلافی داشته باشند و زمانی که شما در حال وارد کردن اطلاعات خودتان هستید، آن‌ها را بخوانند و از این طریق اقدام به هک کیف پول شما کنند. همیشه سعی کنید از کیف پول های معتبر و با کیفیت بالا استفاده کرده و در استفاده از افزونه مرورگرها احتیاط کنید.

8. تبلیغات دروغین

فریب برخی تبلیغات را نخورید و هوشیار باشید!

برخی اوقات شما در حال جستجوی سایت‌های خرید و فروش رمزارز هستید که با تبلیغات گوگل مواجه می‌شوید یا شاید هم در نتایج جستجو، هکرها با استفاده از صفحات جعلی شما را به سمت سایت خودشان هدایت ‌کنند و قصد هک کردن کیف پول ارز دیجیتال شما را داشته باشند. در این مواقع، حتما! باید از صرافی های مطمئن و شناخته شده استفاده کنید.

فراموش نکنید که 

مواردی که در بالا اعلام شد، تنها بخشی از روش هایی هست که هکر از طریق آنها دارایی ها ارز دیجیتال شما را می دزدند. در کار کردن با کیف پول ارز دیجیتال نهایت دقت را داشته باشید و تمامی جوانب امنیتی را رعایت کنید. در حفظ رمزها یا کلیدهای خصوصی، کلیدهای بکاپ و همچنین استفاده از صرافی‌ها و کیف پول نصب شده روی گوشی و سایر مواردی که وجود دارد، دقت لازم را داشته باشید.

اکنون وقت آن رسیده است که یاد بگیریم چگونه از کیف پول های ارز دیجیتال خود مراقبت کنیم و دست هکرهای بی رحم ارز دیجیتال را از پشت ببندیم!!!

چگونه از هک شدن کیف پول ارز دیجیتال جلوگیری کنیم؟

جلوگیری از هک ارز دیجیتال

با بالا رفتن ارزش ارزهای دیجیتال، مبادلات ارز دیجیتال در معرض هک های مخرب قرار دارد. مقدار زیادی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین برای همیشه مفقود شده است. برخی از کابران کلیدهای خصوصی خودشان را گم کردند و برخی نیز مورد حمله هکرها قرار گرفتند.

به دلیل هک شدن مکرر ارزهای دیجیتال برخی از سرمایه گذاران از فعالیت در فضای ارزهای دیجیتال منصرف شده اند. هک شدن صرافی های معتبر و معروفی مانند Mt.Gox و Bitfinex نگرانی های را در مورد امنیت ارزهای دیجیتال و رمزارزها ایجاد کرده است.

گاهی اوقات انتشار این گونه اخبارها تصوری را در ذهن عموم مردم ایجاد کرده است که ارزهای دیجیتال قابلیت هک دارند! در صورتی که به دلیل نداشتن ماهیت فیزیکی این خود ارزهای دیجیتال نیستند که مورد هک قرار می گیرند. برای مثال، مگر می شود که خود دلار را هک کرد؟

عدم رعایت اصول امنیتی در نگه داری ارزهای دیجیتال زمینه را برای هک کردن و نفوذ به کیف پول های ارز دیجیتال فراهم می کند. برای مثال، زمانی که یک صرافی ارز دیجیتال هک می شود، در واقع، کیف پول صرافی از طریق روش های مختلف هک شده است (کیف پول هایی که از نوع گرم هستند).

با رشد دنیای رمزارزها و روی آوردن سرمایه گذاران به این بازار، سارقان و هکرها نیز به بازار رمزارزها چشم امید دوخته اند! و برای دزدیدن دارایی ها و هک کیف پول های ارز دیجیتال نقشه می کشند. هکرهایی که در فضای مجازی ناپدید می شوند و هرگز دیده نمی‌شوند. با این حال، سرمایه گذارانی که هوشیار و آماده هستند، می‌توانند اقداماتی را برای حفاظت از دارایی‌های دیجیتال خود انجام دهند.

1. از کیف پول های با امنیت بالا استفاده کنید

یکی از بهترین راه‌های حفاظت از ارزهای دیجیتال، تهیه یک کیف پول با امنیت بالا است. می توانید از کیف پول های نرم افزاری یا سخت افزاری مختلفی استفاده کنید که از این بین، دستگاه‌های سخت‌افزاری بهترین گزینه کیف پول هستند. این کیف پول فیزیکی (“ذخیره­ سازی سرد”) مانند دیسک USB به نظر می‌رسد و به عنوان یک فروشگاه فیزیکی برای ارزهای دیجیتال عمل می‌کند.

در حالی که کیف‌ پول‌های سخت‌افزاری در برابر دزدان دیجیتالی امنیت بالایی دارند، یک خطر وجود دارد: اگر رمز عبور خود را فراموش کنید، هرگز نخواهید توانست محتویات کیف پولتان را بازیابی کنید.

برخی از محبوب‌ترین کیف پول‌های سخت‌افزاری، کیف پول لجر نانو است.

برای افرادی که در مورد استفاده از یک دستگاه فیزیکی برای سرمایه‌گذاری واحد پول دیجیتال دچار تردید هستند، کیف پول آنلاین نیز وجود دارد. تمام این کارها به همان طریق و بدون ابزار دستی انجام می‌شوند. به طور مشابه، کیف پول آنلاین نیز دارای کلیدهای مخصوصی است که قابل بازیابی نیستند، بنابراین ضروری است که کلید خصوصی خود را در مکانی امن نگه دارید و آن را فراموش نکنید.

 افراد برای حفاظت از کلید های خود اقداماتی جالب را انجام می‌دهند و آن‌ها را در صندوق‌های امانات پنهان نگه می‌دارند یا به عنوان رمزنگاری در فایل‌های گرافیکی نگهداری می کنند.

 جالب است بدانید که برخی از کاربران حتی اطلاعات کلیدی خود را با تتو خالکوبی کرده اند و نگهداری می‌کنند.

کیف پول کاغذی یک نوع خاص از کیف پول ها هستند که توسط سیستم عامل‌های وب مانند BitAddress یا WalletGenerator تولید می‌شوند. این برنامه‌ها آدرس بیت کوین و کلیدهای خصوصی را ایجاد می‌کنند که بعد از آن می‌توانند چاپ شوند.

گفتنی است که کیف پول هایی وجود دارد که به جای چاپ اطلاعات کلیدی در یک قطعه کاغذ، آن را بر روی یک تکه فلز حکاکی می­ کند.

کیف‌ پول های دسکتاپ گزینه دیگری از کیف پول های دیجیتالی هستند. آن‌ها مستقیماً با اینترنت در ارتباط نیستند. با این حال، ویروس‌هایی وجود دارند که برای بازیابی اطلاعات کیف پول های بیت کوین طراحی شده‌اند، بنابراین ممکن است به اندازه کیف پول سخت افزاری ایمن نباشند.

2. از صرافی های معتبر ارز دیجیتال استفاده کنید

قبل از ترید ارز دیجیتال در صرافی موردنظر، حتما در مورد معتبر بودن صرافی تحقیق کنید. بهتر است از صرافی های ناشناخته استفاده نکنید. برای انتخاب صرافی ارز دیجیتال، توصیه های زیر را به خاطر بسپارید:

 1. بررسی دامنه صرافی و بوکمارک کردن آدرس صرافی را در مرورگر خودتان
 2. بررسی اسکم نبودن آدرس صرافی (scam یعنی کلاهبردار و متقلب)
 3. خودداری از کلیک کردن بر روی لینک های آنلاین در زمان بررسی صرافی ارز دیجیتال
 4. بررسی اعتبار صرافی موردنظر در بازار
 5. تحقیق در مورد اعضا، تیم و تکنولوژی های بکار برده شده در صرافی
 6. میزان سرمایه در حال گردش در صرافی
 7. بررسی سایت، بلاگ و شبکه های اجتماعی صرافی

نهایتاً مطمئن شوید که صرافی موردنظر فعال است، برای کسب و کار خود هزینه کرده و به بهترین روش امنیت معاملات صرافی را تضمین می کند.

3. با روش های زیر از دارایی‌هایتان حفاظت کنید

راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید از دارایی‌هایتان محافظت کنید و احتمال هک شدن کیف پول های دیجیتالی را کاهش دهید.

اجرا کردن اقدامات زیر می‌تواند تاثیر بسزایی در کاهش ریسک هک شدن دارایی های دیجیتال شما داشته باشد:

۱- ارزهای دیجیتال خود را به صورت آفلاین در کیف پول سخت‌افزاری نگه دارید.

۲- کیف پول سخت افزاری یا کاغذی خود را در مواقعی که نیاز ندارید در گاو صندوق یا محیطی امن نگهداری کنید.

۳- کلید خصوصی Private Key یا Recovery Seed ( ۱۲ الی ۲۴ کلمه بازگردانی کیف پول) خود را در محیطی آفلاین و به دور از محلی که کیف پول سخت افزاری خود را نگهدای می‌کنید، نگه دارید.

۴- ارزهای دیجیتال نگه‌داری شده در حساب کاربری خود در صرافی ها را محدود کنید. ارز دیجیتال را به مقداری که قصد معامله کردن دارید، در صرافی نگه داری کنید و مابقی را در کیف پول سخت افزاری خود نگه دارید.

۵- آدرس‌ سایت‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال و کیف پول خود را Bookmark کنید تا در هنگام  ورود با مشاهده ی علامت بوکمارک آن‌ها از فیشینگ نبودن آن مطمئن شوید.

۶- برای ورود به حساب‌های خود از امکان ورود دو مرحله‌ای (Two step) استفاده کنید. می‌توانید برای ورود دو مرحله‌ای از Google Authenticator و یا حداقل ارسال کد تأیید توسط sms یا email استفاده کنید (برای مطالعه بیشتر در این مورد، به مقاله “آموزش راه اندازی شناسایی دو عاملی گوگل” مراجعه کنید).

۷- از گفتن میزان دارایی های کریپتو خود برای دیگران خودداری کنید و صحبت کردن در رابطه با موجودی خود در فضای مجازی را محدود کنید.

۸- برای نگهداری دارایی‌های خود از چندین آدرس و کیف پول سخت افزاری یا نرم افزاری استفاده کنید. منظورمان این است که تمام دارایی خودتان را در یک کیف پول قرار ندهید و از کیف پول های مختلف برای تقسیم دارایی‌هایتان استفاده کنید.

“همه ی تخم مرغ ها را یک سبد نچینید”

۹- در لحظه ی ارسال ارز دیجیتال، یکبار دیگر آدرس گیرنده را با دقت چک کنید و حتی الامکان با گیرنده تماس بگیرید و از او بخواهید ۵ کارکتر اول و آخر آدرس خود را برای شما بخواند.

۱۰-  برخلاف تصور عموم، کیف پول‌های کاغذی کاملاً امن نیستند. در صورت تمایل به استفاده از کیف پول‌های کاغذی حتماً توجه کنید که کیف پولتان توسط سرویس های متن باز (Open Source) و معتبر و به صورت آفلاین تولید می‌شود و حتماً با پرینتر شخصی خودتان آن را پرینت کنید و مطمئن شوید فایل ‌آن را از روی دستگاه خود کاملاً حذف کرده اید. اخیراً یکی از وبسایت های تولید آدرس سخت افزاری اقدام به دزدیدن دارایی‌های کاربران خود کرده است.

11- برای شناسایی هرگونه فعالیت مشکوک، معاملات انجام شده خودتان را پیگیری کنید. افزونه هایی هستند که می توانید از آن ها استفاده کنید که در صورت بروز مشکل این نکته را به شما یادآور شوند.

12- تمام نرم افزارهایی که از راه دور کنترل سیستم شما را برعهده دارند را حذف کنید. این برنامه‌ها دارای حفره‌های امنیتی زیادی هستند که می‌تواند به ضرر شما تمام شود.

13- از سیستم عامل لینوکس استفاده کنید، این سیستم عامل از لحاظ طراحی از سیستم عامل ویندوز ایمن‌تر است.

14- قابلیت بروزرسانی خودکار را در کیف پول های ارز دیجیتال خود را غیر فعال کنید. بهتر است خودتان بصورت دستی این بروزرسانی ها را انجام دهید.

15- اکثر هکرها از تبلیغات فیشینگ بسیار وسوسه انگیزی استفاده می کنند تا کاربران روی آن‌ها کلیک کنند و با کلیک کاربر بر روی آن، این بدافزار روی سیستم شما نصب می‌شود. از آنجا که تشخیص تمایز بین تبلیغات ایمن و نرم افزارهای مخرب و آلوده سخت نیست، توصیه می کنیم یک ADblockers را در مرورگر خود نصب کنید.

16- از رمزهای سخت استفاده کنید؛ کار را برای هکرهای کیف پول ارز دیجیتال دشوارتر کنید.

و در آخر اینکه اخبار مهم و به روز شده از آخرین ترفندهای هکرها برای به سرقت بردن دارایی های ارز دیجیتال را دنبال کنید و همیشه به ­روز باشید.

صحبت پایانی

دنیای ارزهای دیجیتال و رمزارزها ما را برای حفظ دارایی های دیجیتال به چالش کشیده است ولی همین ارزهای دیجیتال فرصت باور نکردنی را برای ما خلق کرده ‌است که در آن می‌توانیم به دنیای بدون مرز مالی متصل شویم و زندگی خود را بهبود بخشیم.

با اجرا کردن قدم های درست برای حفاظت از دارایی های خود، به طور قابل توجهی می‌توانیم از ریسک هک شدن دارایی های خود بکاهیم.

قطعا با گذشت زمان، با توجه به رشد ابزارها و دانش در حوزه کریپتوکارنسی، شاهد توسعه ابزارهایی هستیم که دزدان و هکرها را در مرحله اول هک متوقف خواهند کرد ولی تا آن زمان، بهتر است که حداقل کار هکرها را سخت‌تر کنیم و اجازه ندهیم به دارایی هایمان دسترسی پیدا کنند.

نویسنده
amini
لیلی امینی
عضو تحریریه والکس
نوشتن و آموزش یکی از بهترین لذت های زندگی من است. می نویسم که یاد بگیرم و یاد بدهم...
نظرات کاربران
نظرات ارسال شده : 32 نظر

۳۲ پاسخ به “هکرها چگونه رمزارزهای شما را می‌دزدند؟ + روش های جلوگیری از هک کیف پول ارز دیجیتال”

 1. hamid
  ۲۶ تیر ۱۳۹۹

  عالی بود

  • لیلی امینی
   ۲۶ تیر ۱۳۹۹

   سلام آقای حمید

   خواهش میکنیم؛ خوشحالیم که این مقاله مورد پسندتان واقع شده

   از شما دعوت میکنیم به سایر مقالات بلاگ ما سر بزنید.

   سپاس از همراهیتان

   2
   1
 2. امیر
  ۰۲ مرداد ۱۳۹۹

  سلام به کیف پول من دوتا هکر وارد شدن هی دارن از کیف پولم دزدی میکنن چطوری از کیف پولم اینهارو بندازم بیرون

  • لیلی امینی
   ۰۵ مرداد ۱۳۹۹

   سلام آقای امیر

   به دلیل اینکه جزئیات بیشتری در اختیار ما نیست (مثل اینکه از چه نوع کیف پولی دارید استفاده می کنید) بهترین راه حلی که به نظرمان می رسد این هست که رمزارزهای کیف پول فعلی تان را به یک کیف پول جدید انتقال دهید/ تمام موارد امنیتی را رعایت کنید و از کیف های امن، معتبر و شناخته شده استفاده کنید.

   سپاس از همراهیتان

 3. امیررضا
  ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

  سلام خانم امینی
  من نمی تونم با تیم پشتیبانی شما تماس میگیرم ولی کسی جواب نمیده.
  لطفا راهنمایی کنید: من برای کارت ملی ندارم و برای کارت ملی هوشمند اقدام کردم و یک رسید دریافت کردم که ارزش کارت ملی رو داره و گفتن کارت ملی احتمالا ۵ یا ۶ ماه بعد بیاد، حالا سوال من این هست میشه من برای احراز هویت با این رسید یا شناسنامه اقدام کنم؟!؟
  یا باید ۶ ماه دیگه با کارت هوشمند اقدام کنم؟!
  متشکرم🌷

  1
  1
  • لیلی امینی
   ۳۱ مرداد ۱۳۹۹

   سلام آقای امیررضا

   با شناسنامه عکس دار هم می توانید ثبت نام کنید و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

   سپاس از همراهیتان

 4. Mehdi. Raad
  ۲۹ مرداد ۱۳۹۹

  بشخصه دستتون دو میبوسم بابت این که سعی میکنی بهترین اطاعت رو به مخاطبهاتون ارایه میکنید.
  ممنونم از شما خانم امینی بهترین هستین
  همیشه منو اطرافیهام دنبال کننده مطالب آموزنده شما هستیم

  • لیلی امینی
   ۳۱ مرداد ۱۳۹۹

   سلام آقای راد

   خواهش میکنیم؛ انجام وظیفه هست.

   بسیار خوشحالیم که مطالب ما برایتان مفید بوده و ممنون از پیام پر از مهرتان.

   سپاس از همراهیتان

 5. Mehdi Raad
  ۲۹ مرداد ۱۳۹۹

  فقط یه سوال در مورد هک کردن ددارم
  صرافی کوینکس یه سالی هست که باهاش کار میکنم.
  تا جایی که من اطلاع دارم برای هکهای بزرگ مثل صرافی ها
  هکر ها جدای زمان خیلی زیادی که باید خرج کنن سخت افزار های گرون قیمت هم باس داشته باشن.
  به نظر شما با تمام موارد مربوطه که یه هکر باس داشته باشه.
  شندیدم که میکن هکر ها
  بیشتر سراغ افرادی هستند که داراهی های زیادی رو نگه داری میکنن؟.
  به دلیل مواردی که عرض کردم.
  چقدر صحت داره این جریان
  ایا درسته که هکر ها خیلی به ندرت سراغ سرمایه های کم میرن؟
  منظورم کیف پول ها و طرافی ها هستن که بٱ دارایی های زیاد سرو کار دارن
  همونطور که حتماً خودتون هم میدونین هک صرافی ها و یه سری کیف پول ها کار ساده ای نیس.
  شخصاً نظرم اینه که هکر ها به ندرت سراغ کیف ها یی با دارایی های پایین میرن
  وهمچنین تعدای از کیف پول های برند

  • لیلی امینی
   ۱۶ شهریور ۱۳۹۹

   سلام آقای راد

   در صورتی که موارد امنیتی را در کیف پول‌های مختلف رعایت نکنید، چه سرمایه کمی داشته باشید و چه سرمایه ی زیاد، مورد توجه افراد هکر هستید و ممکن است کیف پول شما هک شود. برای صرافی ها نیز همین امر صادق هست؛ فرقی نمی کند که صرافی بزرگ باشد یا کوچک. بنابراین، در همه صرافی ها و کیف پول های ارز دیجیتال باید موارد امنیتی رعایت شود و نباید به این مسئله دل خوش بود که به دلیل اینکه در صرافی یا کیف پول خاصی سرمایه کمی وجود دارد، از خطر هک در امان هستید.

   سپاس از همراهیتان

 6. Mehdi.raad.org@jmail.com
  ۲۹ مرداد ۱۳۹۹

  و اینک ه چقدر میشه روی گوگل حساب کرد
  اخه تایدیه دو عاملی و مرور گرها و جیمیل و غیرهه کع تعداذشونم کم نیس همه متعلق به این کمپانی هستند.
  ایا میتونن جلوی فقالیت کاربر رو بگیرن
  بیشتر بخاطر تحریم های ایران ذهنمو درگیر کردع
  اخه من اب عم بخوام بخورم باس گوگل اول تایید کنه تا بتونم……
  یا منی که بیشتر فعالیتم رو با تلفن همراهم انجام میدم برام سواله که گوگل رابطه خوبی با شرکت هواوی نداره یه وقت سر دعوای اینا حسابهای منو بلاک نکنن اخه گوشیم هواوی هست

  • لیلی امینی
   ۱۶ شهریور ۱۳۹۹

   سلام آقای راد

   سیستم ۲fa یا google authenticator مستقل از گوگل است و فقط بر اساس زمان روی گوشی و کلید توکن ورودی کار می کند. در صورت عدم تمایل استفاده از این محصول، می توانید از اپلیکشن های ۲fa دیگر موجود در play store یا app store استفاده کنید که تعداد آن‌ها کم نیست.
   در مورد سرویس جیمیل هم در صورت عدم تمایل می توانید از سرویس دهنده های دیگر mail مانند protonmail یا سرویس های دیگری که ادعای رمز گذاری کامل و privacy دارند، استفاده کنید.

   سپاس از همراهیتان

 7. منصور
  ۱۷ شهریور ۱۳۹۹

  سلام و خسته نباشید
  نظرتون در خصوص امنیت کیف پول لجر ایکس دست دوم چیه؟
  یه نفر میگه یه بار کریپتو واریز کرده و یکبار هم برداشت کرده. میشه اطمینان کرد؟
  ممنون

  • لیلی امینی
   ۱۷ شهریور ۱۳۹۹

   سلام آقای منصور
   ممنون

   ۲ توصیه داریم؛ یک اینکه حتی الامکان از افراد ناشناس کیف پول ارز دیجیتال خریداری نکنید و دوم به دلیل احتمال بروز موارد امنیتی، از کیف پول دیجیتال دست دوم استفاده نکنید.
   اما موردی که برای کیف پول لجر وجود دارد این هست که می توانید کیف پول لجر را ریست کنید و خیالتان از بابت امنیت کیف پول راحت شود. مقاله زیر را مشاهده کنید:
   آموزش ریست کردن کیف پول لجر

   سپاس از همراهیتان

 8. Hadis
  ۲۳ شهریور ۱۳۹۹

  سلام. من کیف پول دیجیتالtrust wallet رو از گوگل پلی دانلود کردم و داخل کیف پولم مقداری تتر دارم . وارد سایت getbitcoin.to شدم و مقداری بیت کوین ب دست اوردم و شماره کیف پول بیت کوین رو دادم برای انتقال ارز ولی این سایت کلاهبرداری هستش.امکانش هست با اون شماره کیف پول بیت کوینی به تتر هام دسترسی پیدا کنن و جاب جاش کنند.ممنون

  • لیلی امینی
   ۲۳ شهریور ۱۳۹۹

   سلام خانم Hadis

   خیر، امکان ندارد با آدرس کیف پول بیت کوین به تترهای شما دسترسی پیدا کنند.

   سپاس از همراهیتان

 9. baghai
  ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

  بنده کیف پول ترون لینک را که افزونه کروم هست بروی کرمم ایجاد کردم و به محض واریز مقداری ترون داخل کیف پول نمیدونم چرا برداشت شده چطوری میتونم بفهمم که هک شده یا کجا رفته چون من هیچ پرداختی انجام ندادم خود بخود برداشت شده .

 10. جمیل
  ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

  باسلام .مقداری ترون داخل کیف پول ترون ولت داشتم..میبینم نیستش..میه برم فتا پیگیری کنم ؟ آیا میتونن رد آپی اینرنتشو بزنن یا آدرسی رو که رفته برام در بیارن؟؟

 11. علی
  ۰۴ مهر ۱۳۹۹

  سلام وقتتون بخیر
  امروز تمام اتریوم من از کیف پول تراست والت م به ادرسی منتقل شده و به عبارتی از من دزدیدن
  من در یک ماه گذشته هیج نقل و انتقالی نداشتم و فقط روزانه موجودی کیف پولو با موبایل پک میکردم
  ممکنه راهنمایی کنید که چگونه هک شدم و چگونه قابل پیگیری است ؟

  • لیلی امینی
   ۰۷ مهر ۱۳۹۹

   سلام آقای علی

   ممکن است کسی به گوشی شما دسترسی داشته یا اینکه ۱۲ کلمه بازیابی شما را داشته و وارد کیف پول تان شده است.
   متاسفانه راهی برای برگرداندن ارزهای دزدیده شده وجود ندارد.

   سپاس از همراهیتان

 12. رضا سرلک
  ۲۶ مهر ۱۳۹۹

  من در والکس کیف پولم هست ایا باز نیاز به کیف پول سخت افزاری هست

  • لیلی امینی
   ۲۶ مهر ۱۳۹۹

   سلام آقای سرلک

   خیر به کیف پول سخت افزاری نیاز ندارید و می توانید از کیف پول والکس استفاده کنید.

   سپاس از همراهیتان

 13. parviz
  ۰۹ آبان ۱۳۹۹

  اگر گوشی دزدیده شود امکان انتقال ارز از کیف پول کوینومی وتراست والت وجود داره

  • لیلی امینی
   ۱۰ آبان ۱۳۹۹

   سلام

   اگر کیف پول روی گوشی تان بدون پسورد باشد، بله امکان انتقال و دزدیده شدن ارزهایتان وجود دارد. می توانید برای تراست ولت، رمز عبور تعریف کنید.
   از بخش تنظیمات، روی گزینه Security کلیک کرده و با انتخاب گزینه Passcode، یک رمز برای کیف پول تان انتخاب کنید. هر بار که بخواهید وارد کیف پول تان شوید، باید این رمز را وارد کنید.
   null

   گزینه Passcode را فعال کنید.

   null

   برای افزایش امنیت دارایی هایتان، می توانید از امضاهای چندجانبه استفاده کنید: کاربر باید جداگانه معامله را با استفاده دو یا چند دستگاه تأیید کند. در صورتی که یکی از دستگاه ها از بین برود، دزدیده و یا هک شود، هکر قادر نیست به کیف پول شما دسترسی پیدا کند.

   سپاس از همراهیتان

 14. حامد
  ۲۳ آبان ۱۳۹۹

  سلام من میخاستم کلا از کیف پولم خارج بشم یعنی حسابمم کلا قطع بشه اگه بشه راهنماییم کنید؟

  • لیلی امینی
   ۲۵ آبان ۱۳۹۹

   سلام آقای حامد

   از چه کیف پولی استفاده می کنید؟

   سپاس از همراهیتان

 15. safber
  ۲۴ آبان ۱۳۹۹

  از راهنمایی ارزنده شما بسیار ممنون و متشکرم

  • لیلی امینی
   ۲۵ آبان ۱۳۹۹

   سلام

   خواهش میکنیم؛ خیلی خوشحالیم که از مطالب بلاگ استفاده کردید.
   با آرزوی موفقیت برای شما کاربر عزیز

   سپاس از همراهیتان

 16. حسین
  ۲۶ آبان ۱۳۹۹

  با سلام.از پریروز که هاردفورک بیت کش شروع شد موجودی بیت کش در کیف پولم صفر شده البته بقیه ارزها هستن فقط بیت کش صفر شده.تمام موجودی بیت کش من پریروز برداشت شده و به ی آدرس دیگه ریخته شده علت چیست ؟

  • لیلی امینی
   ۲۶ آبان ۱۳۹۹

   سلام آقای حسین

   از چه کیف پولی استفاده می کنید؟

   سپاس از همراهیتان

 17. حسین
  ۰۲ آذر ۱۳۹۹

  سلام وقت بخیر. من در کیف پول اگسودوس مقداری بیت کش و ارزهای دیگر داشتم.از روز قبل از هاردفورک بیت کش تمام موجودی بیت کش من برداشت شده و موجودی بیت کش من صفر شده است.ولی سایر ارزها هستن.الان یک هفته گذشته هنوز به حسابم برنگشته.ضمن اینکه داخل کیف پول قسمت بیت کش نوشته در حال بروز رسانی و فعلا نمیتوان اکسچنج کرد.خواستم بدونم هارد فورک چه زمانی تمام میشود و ایا موجودی بیت کش من برمیگرده ؟ اتفاق دیگر اینکه همین مورد در کیف پول اتمیک یکی از دوستان من ایجاد شده و بیت کش دوستم نیز در همان تاریخ و ساعت برداشت شده .ممنون میشم راهنمایی کنید.سپاس فراوان

  • لیلی امینی
   ۰۵ آذر ۱۳۹۹

   سلام آقای حسین

   هاردفورک بیت کوین کش روز ۱۵نوامبر سال ۲۰۲۰ انجام شده است. بسیاری از کیف‌پول‌های معتبر ارز دیجیتال از دو روز قبل از هاردفورک تا دو روز بعد از آن انجام معاملات و تراکنش‌های بیت کوین کش را متوقف کردند تا امنیت دارایی کاربران حفظ شود.
   اگر بعد از تاریخ ۱۷ نوامبر همچنان این مشکل را داشتید، روش‌های زیر را امتحان کنید. قبل از هر کاری، از کیف پول خود بک آپ بگیرید و کلید پشتیبانی و کلید خصوصی را در جای امنی یادداشت کنید:
   ۱- نرم افزار خود را به روزرسانی کنید.
   ۲- با وی‌پی‌ان وارد ولت خود شوید.
   ۳- ولت را روی یک تلفن همراه امن دیگر نصب کنید و کیف پول خود را روی آن فعال کنید.
   ۴- به پشتیبانی کیف پول تیکت بزنید و مسئله خود را مطرح کنید.

   این کارها برای کیف پول اتمیک هم کاربردی است.

   سپاس از همراهیتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *