کیف پول

باج افزار چیست؟ چگونه با باج افزار مقابله کنیم؟

استفاده از ارز دیجیتال در سال‌های اخیر با رشد قابل‌توجهی همراه بوده است. اما با گسترش روزافزون استفاده از ارزهای دیجیتال، روزانه شاهد آن هستیم که افراد زیادی به دلیل عدم آگاهی دارایی‌های خود را از دست می‌دهند. این مساله از آنجایی حائز اهمیت می‌شود که در اغلب موارد این دارایی‌ها قابل بازیابی نیستند. یکی از خطرهایی که افراد فعال در حوزه ارزهای دیجیتال را تهدید می‌کند، از دست دادن ارز دیجیتال توسط باج افزار است. در این مقاله، به موضوع باج افزار، انواع آن‌ و روش‌های مقابله با این بدافزار مخرب می‌پردازیم.

باج افزار چیست؟

باج افزارها (Ransomware) نوعی از بدافزارهای مخرب هستند که به سیستم‌های افراد، شرکت‌های شخصی و دولتی نفوذ کرده و دسترسی به سامانه یا فایل‌هایی مانند اطلاعات مالی را محدود می‌کنند. روش محدود کردن دسترسی به سامانه یا اطلاعات توسط باج‌افزار، معمولاً از طریق رمزگذاری یا قفل‌گذاری روی فایل‌ها و داده‌ها صورت می‌گیرد. باج افزار می‌تواند از طریق لینک‌های فریبنده مانند ایمیل، پیامک، وب سایت و غیره به سیستم نفوذ کند. مهاجم در ازای ارسال کلید رمزگشایی برای کاربر، از او درخواست باج می‌کند.

انواع باج‌افزارها

باج افزار

باج‌افزارها انواع مختلفی دارند که با توجه به ترتیب شدت و میزان تخریب، به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

1. Scareware یا ترس‌افزار

ترس‌افزار برنامه‌ی کامپیوتری است که با هدف آسیب زدن یا مختل کردن یک سیستم کامپیوتری طراحی می‌شود. این نوع باج افزار با ایجاد ترس در کاربر، او را به انجام کاری مجبور می‌کند که در نظر دارد. مهاجم عموماً از یک تبلیغ پاپ آپ شروع می‌کند و در آن سعی دارد با استفاده از تکنیک‌های مهندسی اجتماعی کاربر را بترساند.

2. Screen lockers یا قفل‌کننده صفحه نمایش

در این نوع از باج افزار، مهاجم صفحه نمایش کاربر را قفل می‌کند و یک صفحه اخطار روی صفحه نمایش نشان داده می‌شود. محتوای این پیام در اغلب موارد در بردارنده‌ی این مضمون است که به دلیل در اختیار داشتن محتوای مجرمانه، دسترسی کاربر به سیستم قطع شده است. کاربر برای به دست آوردن دسترسی مجدد به سیستم باید جریمه پرداخت کند.

3. Encryption ransomware یا رمز‌گذار

باج افزارهای رمزگذار به سادگی و با استفاده از روش‌های جدید، فایل‌های قربانی را رمزگذاری می‌کنند. مهاجمین در ازای ارسال کلید رمزگشایی، از کاربر درخواست باج می‌کنند. از آنجایی که در اغلب موارد هدف باج‌افزارهای رمزگذار سازمان‌های بزرگ است، مبلغ باج بسیار هنگفت است. علاوه بر این، حتی پس از پرداخت باج، هیچ تضمینی برای ارسال کلید رمزگشایی فایل وجود ندارد.

چند نمونه از مهم‌ترین باج افزارهای مخرب

بدافزارهای مخرب

باج افزار WastedLocker

باج افزار wastedlocker توسط یک گروه از مجرمان سایبری بسیار ماهر با نام evil corp ایجاد شد. هدف این باج افزار، آلوده کردن سیستم قربانیان و گرفتن باج بود. این باج افزار از سال ۲۰۰۷ تا به امروز به عنوان یکی از مخرب‌ترین باج افزارها شناخته می‌شود که سر و صدای بسیاری هم در رسانه‌ها به پا کرد. این بدافزار مشخصاً برای حمله به شرکتی خاص طراحی می‌شود. در پیام‌های این باج افزار، قربانی به اسم خطاب می‌شود و تمامی فایل‌های رمزگذاری ‌شده افزونه‌ی garminwasted. دارند.

یکی از قربانیان برجسته این باج افزار تا به امروز شرکت گارمین (Garmin) است. گارمین یک شرکت فناوری آمریکایی است که در سال ۱۹۸۹ فعالیت خود را در زمینه‌ی دستگاه‌های جی پی اس آغاز کرده است. این شرکت در ۲۳ جولای ۲۰۲۰ به وسیله بدافزار WastedLocker مورد حمله قرار گرفت و در نتیجه بسیاری از خدمات آن در سراسر جهان مختل شد. به طوری که کاربران خلبان هم قادر به دانلود نقشه‌های گارمین روی دستگاه‌های خود نبودند. طبق گزارشات، باج 10 میلیون دلاری درخواست شده بود.

باج افزار DoppelPaymer

DoppelPaymer بدافزاری از نوع باج‌افزار است که برای جلوگیری از دسترسی قربانیان به پرونده‌های آن‌ها از طریق رمزگذاری طراحی شده است. این باج افزار توسط گروهی به نام « INDRIK SPIDER » طراحی شده است. تحقیقات نشان می‌دهد که مجرمان از DoppelPaymer در حملات هدفمند استفاده می‌کنند. یعنی آن‌ها شرکت‌ها یا صنایع خاصی را مورد هدف قرار می‌دهند و معمولاً به دنبال نفوذ در کل شبکه هستند (به عنوان مثال، تمام رایانه‌های مورد استفاده در یک شرکت خاص).

این باج افزار پسوند “.locked” را به نام هر فایل رمزگذاری شده اضافه می‌کند. به عنوان مثال، “1.jpg” به “1.jpg.locked” تبدیل می‌شود. تمام پیام‌های باج، حاوی متن یکسانی است که بیان می‌کند قربانیان نباید:

 • رایانه‌های خود را خاموش یا راه‌اندازی مجدد کنند.
 • پرونده‌های رمزگذاری شده یا پیام‌های باج را تغییر نام دهند یا حذف کنند.
 •  با استفاده از نرم‌افزارهای دیگر سعی کنند پرونده‌ها را بازیابی کنند.

زیرا انجام این اقدامات ممکن است منجر به از دست دادن دائمی اطلاعات شود.

باج افزار Pony Final

انواع باج افزارها

در تاریخ ۲۷ می سال ۲۰۲۰، تیم امنیتی مایکروسافت در یک رشته توییت به سازمان‌های سراسر جهان هشدار داد که در برابر نوع جدیدی از باج‌افزار، تدابیر امنیتی اتخاذ کنند. این باج‌افزار که PonyFinal نام داشت، مبتنی بر جاوا بود. هدف Pony Final بیشتر بیمارستان‌ها و موسسات خدمات بهداشتی و سلامت است.

این بدافزار از نوع باج افزارهای مبتنی بر انسان (Human-operated) است. یعنی مهاجمین از آسیب‌پذیری‌ امنیت اطلاعات سیستم‌های موردنظر سوءاستفاده می‌کنند. نقطه‌ی نفوذ معمولاً یک حساب کاربری در سرور مدیریت سیستم است که باند PonyFinal با استفاده از حملات brute-force که رمزعبورهای ضعیف را حدس می‌زند، از آن عبور می‌کند.

باج افزار REvil

برای اولین بار در آوریل 2019 باج‌افزار REvil (Sodinokibi) کشف شد. مهاجمان از روش‌های مختلفی برای آلوده کردن سیستم‌ قربانیان خود استفاده می‌کنند. آن‌ها می‌توانند با شناسایی نقاط آسیب‌پذیر رایانه اقدام به کاشت باج‌افزار کنند یا از روش‌های دیگری مانند فیشینگ کمک بگیرند.

مهاجمین از این باج‌افزار برای رمزگذاری سیستم‌های تجاری بسیار مهم استفاده می‌کنند و مبلغ هنگفتی را به‌عنوان باج برای رمزگشایی درخواست می‌کنند. مهاجمین در صورت برآورده نشدن مطالبات، تهدید می‌کنند که داده‌های سرقتی قربانیان خود را در وب سایت Happy Blog به حراج خواهند گذاشت. این باج افزار از یک تایمر شمارش معکوس استفاده می‌کند که نشان می‌دهد چه زمانی افشای داده‌ها صورت خواهد گرفت تا قربانیان خود را بیشتر تحت فشار قرار دهند. نمونه‌ای از پیامی که از سمت باند REvil به قربانیان ارسال می‌شود، در ادامه آورده شده است:

سلام – برخی از پرونده‌های شما حاوی اطلاعات محرمانه، بارگیری شده است و در سرورهای ما میزبانی می‌شوند. اگر از مذاکره با ما خودداری کنید، کلیه اسناد در وبلاگ و رسانه‌ها منتشر می‌شود. در صورت توافق، داده‌ها برای همیشه حذف می‌شوند. ما شما را تشویق می‌کنیم که از طریق چت پشتیبانی سریع با ما تماس بگیرید (منبع).

دلیل موفقیت باج افزارها چیست؟

ransomware

نتایج گزارشات نشان می‌دهد که دلیل موفقیت باج افزارها این است که اغلب سیستم‌ها در برابر حملات مخرب هیچگونه محافظتی ندارند. علت این بی‌توجهی آن است که اغلب قربانیان هرگز تصور نمی‌کردند که قربانی باج‌افزارها شوند. سازمان‌های امنیتی مدام با انتشار بیانه‌های مرتبط با باج افزارها، هشدار می‌دهند. به همین دلیل است که سازمان‌ها باید برای جلوگیری از رمزگذاری شدن فایلها توسط باج افزارها، وقت و هزینه لازم را صرف کنند. در غیر این صورت، مجبور به پرداخت مبلغی چند برابر به باندهای مهاجم خواهند شد تا اطلاعات خود را بازیابی کنند. 

روش‌های پیشگیری از ورود باج افزارها به سیستم

جلوگیری از باج‌افزارها

با توجه به این که در باج‌ افزارها از الگوریتم‌های بسیار قوی برای آلوده کردن سیستم کاربر استفاده می‌شود، بازیابی سیستم آلوده، مشکلات و هزینه فراوانی را با خود به همراه خواهد داشت. به همین دلیل پیشگیری از آلوده شدن به باج افزارها، بهترین راه مقابله است. برخی از مهم‌ترین راهکارهای حفاظت از سیستم‌ در مقابل باج افزارها عبارتند از:

 • اجتناب از باز کردن ایمیل‌های اسپم یا لینک‌های درون آن‌ها
 • کلیک نکردن روی لینک‌های مخرب
 • عدم دانلود فایل از سایت‌های نامعتبر و باز کردن آن
 • پاسخ ندادن به ایمیل‌هایی که حاوی درخواست برای ارسال اطلاعات شخصی مانند نام کاربری، پسورد یا جزئیات حساب بانکی است.
 • باز نکردن پیوست‌ ایمیل‌های مشکوک
 • عدم دریافت فایل از منابع نامعتبر
 •  پشتیبان‌گیری منظم
 • نصب و به روز کردن ضدویروس‌ها
 • غیرفعال کردن و محدود کردن اجرای اسکریپت‌های غیرضروری
 • استفاده از آپدیت‌های آنلاین برای سرورهای ویندوزی و کلاینت‌های کامپیوتری
 • غیرفعال کردن ریموت دسکتاپ در زمان‌هایی که نیازی به آن نیست.
 • خودداری از کلیک روی تبلیغات و وب‌سایت‌هایی با منبع ناشناس

چگونه کامپیوتر خود را برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال ایمن کنیم؟

حملات باج افزاری با هدف سرقت ارزهای دیجیتال به این صورت است که رمز کامپیوتر یا کیف پول کاربر توسط مهاجمین از سیستم برداشته می‌شود. پس از آنکه رمزها توسط مهاجمین تغییر پیدا کرد، کاربر توسط مهاجمین مجبور به پرداخت باج می‌شود.

اگر مشغول خرید و فروش ارز دیجیتال هستید، اولین چیزی که باید رعایت کنید این است که امنیت سایبری خود را بازبینی کنید. تنها در این صورت است که می‌توانید در مقابل حملات باج افزارها ایمن بمانید. شما برای حفظ سرمایه خود باید از کلید خصوصی و  کلمات بازیابی خود به خوبی محافظت کنید. اگر بتوانید این کار را به درستی انجام دهید، احتمال قربانی شدن شما توسط باج افزارها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

اقدامات مهم در صورت نفوذ باج افزار به سیستم

اقدامات مهم هنگام آلوده شدن سیستم به بدافزار

در صورتی که متوجه شدید سیستم شما توسط باج افزار مورد حمله قرار گرفته است، بهتر است قبل از هر اقدامی با یک کارشناس متخصص در حوزه امنیت شبکه‌های کامپیوتری صحبت کنید. سیستم آلوده را در صورت امکان خاموش کنید و از روشن کردن مجدد آن خودداری کنید. زیرا ممکن است برخی از فایل‌های شما از این حمله مصون مانده باشند و در صورت روشن کردن مجدد سیستم، رمزگذاری چندباره روی فایل‌ها انجام شود.

در صورتی که از داده‌های خود فایل پشتیبان ندارید، برای پرداخت باج به تنهایی تصمیم نگیرید و حتماً با افراد متخصص مشورت کنید. زیرا گزارش‌هایی وجود دارد که پرداخت باج لزوماً منجر به رمزگشایی نشده است.

صحبت نهایی

اگر در حوزه ارزهای دیجیتال فعال هستید و به عنوان یک تریدر یا معامله‌گر سرمایه خود را وارد این بازار کرده‌اید، باید از اطلاعات خود به دقت محافظت کنید. یکی از راه‌هایی که به شما کمک می‌کند، رصد مداوم اخبار امنیتی است که توسط سازمان‌های مربوطه در ارتباط با باج افزارها منتشر می‌شود. همچنین نسبت به انجام اقدامات پیشگیرانه نباید بی‌توجه باشید و از باز کردن ایمیل‌ها و پیام‌های ناشناس به شدت اجتناب کنید.

رزا آذروند

من یک مهندس کامپیوتر نویسنده هستم و کریپتوکارنسی حوزه مورد علاقه من است.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا