بلاکچین

در مورد تکنولوژی دفتر کل توزیع شده (DLT) چه می‌دانید؟

یکی از مهمترین مفاهیم حوزه خرید و فروش ارز دیجیتال که بارها و بارها به گوشمان می­‌رسد، اصطلاح دفتر کل توزیع شده است. درک این مفهوم، سفر در دنیای ارزهای دیجیتال و فناوری بلاکچین را برای ما راحت‌­تر می‌­کند. در این مقاله، ابتدا مروری کوتاه بر دفتر کل و تاریخچه آن در جهان خواهیم داشت و در ادامه، به بررسی دفتر کل توزیع شده و تفاوت آن با دفتر کل سنتی و بلاکچین می‌­پردازیم.

دفتر کل چیست؟

دفتر کل (Ledger) به دفتری گفته می‌­شود که اطلاعات مالی مانند نام حساب، بدهکار، بستانکار و غیره را به صورت جداگانه ثبت می­‌کند و بخشی از سیستم حسابداری است.

3 مورد زیر توسط دفتر کل انجام می‌­شود:

  1. تأیید مالکیت
  2. شناسایی هویت
  3. مشخص کردن وضعیت

تاریخچه دفتر کل در جهان

روند تکامل دفتر کل در جهان را می­‌توان در 6 مورد زیر خلاصه کرد:

  1. لوح­‌های گلی: اولین نمونه‌­های استفاده از دفتر کل در بابل باستان شکل گرفت؛ به این صورت که اطلاعات بر روی لوح­‌های سفالی حکاکی می­‌شد و به دنبال آن، خط میخی اختراع شد.
  2. پاپیروس: دومین نمونه­‌های بکارگیری دفتر کل جهت ثبت اطلاعات، با استفاده از گیاه پاپیروس شکل گرفت که توسط مصر باستان ساخته شد.
  3. چوب‌­خط: بعد از اختراع کاغذ پاپیروس، از چوب­‌خط برای ثبت اطلاعات استفاده شد. چوب­‌خط تکه‌­ای از چوب یا استخوان بود که رویدادهای مهم بر روی آن حکاکی می­‌شد.
  4. کاغذ: مرحله بعدی در تکامل دفاتر کل، اختراع کاغذ از چوب بود و تا سالیان سالیان، از کاغذ برای ثبت اطلاعات استفاده می­‌شد. با پیشرفت تکنولوژی و ظهور دنیای دیجیتال، امروزه دفتر کل­‌های کاغذی کمتر مورد استفاده قرار می­‌گیرند.
  5. دفتر کل دیجیتالی: سندهای کاغذی کم کم جای خود را به سندهای دیجیتالی دادند و اطلاعات مختلف روی یک پایگاه­ داده ثبت می­‌شدند (ثبت اطلاعات در یک سرور مرکزی).
  6. دفتر کل توزیع شده: ذخیره‌­سازی اطلاعات در یک کامپیوتر مرکزی باعث می­‌شد که در دسترسی به اطلاعات، محدودیت­‌هایی ایجاد شود و شفافیت وجود نداشته باشد. همچنین، مسئله امنیت اطلاعات مطرح شد که با نابود کردن پایگاه داده مرکزی، تمام اطلاعات از بین می­‌رفت. بنابراین، تکنولوژی راه حل بهتری در این مورد ارائه داد: دفتر کل توزیع شده.

دفتر کل توزیع شده چیست؟

دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) یا دفتر کل اشتراکی، یک پایگاه­ داده­ (مخزن اطلاعات) است که بین چندین گره (Node) یا دستگاه‌­های محاسباتی پخش می‌شود. هر بار که نسخه جدیدی از اطلاعات ثبت می‌­شود، هر گره یا دستگاه، نسخه قبلی را بروزرسانی می­‌کند. همه نسخه­‌ها در دفاتر کل توزیع شده با هم برابر هستند و سرور مرکزی وجود ندارد.

دفتر کل توزیع شده چیزی جز یک دفترچه اشتراکی نیست (دفترچه عمومی) و یک سیستم برای مدیریت معاملات است اما تفاوت، در ماهیت چگونه نگهداری اطلاعات و مدیریت دفترچه نهفته است. به عنوان مثال، در مورد ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین (Bitcoin)، هر گره (هر شرکت کننده در سیستم) نسخه اصلی دفترچه را دارد و می­‌تواند سوابق تراکنش‌­های خودش را ببیند.

جهت اعمال هر گونه تغییر و ایجاد یک تراکنش جدید در شبکه، تأیید کاربران نیاز است و هیچ کس به تنهایی نمی­‌تواند تغییری در سیستم ایجاد کند. در دفاتر کل توزیع شده از سیستم همتا به همتا (کاربر به کاربر؛ Peer 2 Peer) استفاده شده است. در سیستم همتا به همتا (P2P)، ساختار دفاتر کل توزیع شده به گونه‌­ای طراحی است که نیاز به واسطه­‌هایی مانند بانک را از بین می­‌برد.

مقایسه دفتر کل توزیع شده و دفتر کل سنتی

دفاتر کل سنتی دارای معایبی بودند که باعث شد یک دفتر کل تکمیلی به نام “دفتر کل توزیع شده” ایجاد شود. این 2 نوع دفتر را می‌­توان از 4 جنبه مختلف، مورد بررسی و مقایسه قرار داد:

1. امنیت اطلاعات

خراب شدن یا هک سرور مرکزی در دفاتر کل سنتی، موجب از بین رفتن و سرقت تمام اطلاعات می­‌شود. حتی ممکن است نهاد یا سرور مرکزی، اطلاعات محرمانه کاربران را افشا کند. در مقابل، در دفاتر توزیع شده به دلیل تمرکززدایی، سیستم از امنیت بالایی برخوردار است و جهت ایجاد اختلال در شبکه، باید بیش از نیمی از کاربران شبکه با هم همکاری کنند که احتمال این کار بسیار پایین است.

2. واسطه­‌ها و هزینه‌­ها

در دفاتر کل سنتی، شما مجبور به پرداخت هزینه­‌های اضافی هستید. برای مثال، اگر بخواهید جهت انتقال وجه از بانک استفاده کنید، باید کارمزد پرداخت کنید. در دفاتر کل توزیع شده، به دلیل حذف واسطه­‌ها، نیازی به پرداخت کارمزد به واسطه نیست و در هزینه­‌ها صرفه­‌جویی می‌­شود (انتقال وجه بدون نیاز به بانک).

3. سرعت انجام کارها

همیشه وقتی پای یک واسط در میان باشد، از سرعت انجام کارها کاسته می‌­شود. در دفاتر کل سنتی به دلیل انجام فرآیندهای طولانی توسط واسطه­‌ها، سرعت انجام کار پایین می‌­آید و واسطه­‌ها در هر زمانی در دسترس نیستند. در دفاتر کل توزیع شده، کاربران بدون نیاز به واسطه­‌ها و در هر ساعتی از شبانه­‌روز، می‌­توانند معاملات خود را انجام دهند.

بنابراین، به دلیل حذف واسطه­‌ها، سرعت انجام امور در دفاتر کل توزیع شده نسبت به دفاتر کل سنتی، بالاتر است. برای مثال، شما ساعت 3 شب نمی­‌توانید از خدمات حضوری بانک‌­ها (افتتاح حساب و غیره) استفاده کنید اما ساعت 3 شب، می­‌توانید ثبت نام کنید و برای خرید بیت کوین اقدام کنید.

4. شفافیت

در دفاتر کل سنتی، کابران از  تمام کارهایی که در سیستم انجام می­‌شود، اطلاع ندارند، دسترسی محدودی دارند و سیستم بدون نیاز به کسب اجازه از کاربران، اهداف خاصی را دنبال می‌­کند و شفافیت وجود ندارد. اما در دفاتر کل توزیع شده، همۀ اطلاعات سیستم بین کاربران به اشتراک گذاشته می‌­شود و هیچ نسخه اصلی از اطلاعات وجود ندارد. تمام تراکنش­‌ها بین کاربران قابل مشاهده است و هیچ کس نمی‌­تواند تقلب کند.

تفاوت بین دفتر کل توزیع شده و بلاکچین

اصطلاح دفتر کل توزیع شده و بلاکچین (Blockchain) اغلب با یک مفهوم و به جای هم استفاده می­‌شوند و این امر باعث سردرگمی بسیاری از ما شده است. تفاوت این 2 اصطلاح چیست؟ آیا دفتر کل توزیع شده همان بلاکچین است؟

بلاکچین یکی از انواع دفتر کل توزیع شده است که با استفاده از علم رمزنگاری، اطلاعات را در زنجیره­‌ای از بلوک ذخیره می‌­کند و در شبکه­‌های همتا به همتا، توزیع و مدیریت می­‌شود. داده­‌ها بعد از ثبت در بلوک غیرقابل تغییر هستند و استفاده از رمزنگاری امنیت شبکه را تضمین می‌­کند. در مورد بیت کوین، بلاکچین معاملات بیت کوین را ثبت می­‌کند اما از بلاکچین به روش­‌های مختلفی می­‌توان برای ثبت انواع سوابق (فراتر از سوابق مالی) استفاده کرد. هر چیزی که باید غیرقابل تغییر باشد، مانند سوابق مربوط به مراقبت­‌های بهداشتی، می­‌تواند توسط بلاکچین ثبت شود.

بنابراین، هر بلاکچین یک دفتر کل توزیع شده است اما هر دفتر کل توزیع شده­‌ای، بلاکچین نیست. از دیگر انواع دفاتر کل توزیع شده، می­‌توان هش­گراف، هولوچین، تنگل و رادیکس را نام برد.

ما در مقاله تکنولوژی بلاکچین چیست؟، مفصل در مورد بلاکچین صحبت کرده‌ایم.

صحبت پایانی

تکنولوژی همیشه راه­ حل‌­هایی را ارائه داده است که زندگی را راحت و آسان کند و کارها با سرعت بیشتری انجام شود. این راه­ حل‌­های جدید، اکثر اوقات با شک و تردید و ترس همراه بوده­‌اند اما گذر زمان نشان داده است که جامعه به آرامی این تغییرات بزرگ و مفید را خواهد پذیرفت.

در سال­‌های دور، انسان­‌ها برای ثبت اطلاعات خود از گل، چوب و کاغذ استفاده می‌­کردند اما امروزه با استفاده از علوم کامپیوتری و علم رمزنگاری، انواع مختلفی از دفتر کل­‌های ثبت اطلاعات مانند بلاکچین ایجاد شده است که به صورت غیرمتمرکز، عمومی و شفاف، مورد استفاده قرار می­‌گیرند و اطلاعات آنها در زنجیره‌ای از بلاک ذخیره می‌شود.

عملکرد کدام یک از دفتر کل­‌ها بهتر است؟ دفتر کل سنتی یا دفتر کل توزیع شده؟

خوشحال می‌شویم نظرتان را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

لیلی امینی

چقدر زیباست: هر آنچه را که قبل از دیگران یاد گرفته‌ای، با تمام وجودت در اختیار آن‌ها قرار دهی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا