کیف پول

صرافی DEX در تراست ولت چیست و چه ویژگی‌های دارد؟

یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های دیجیتالی میان سرمایه‌داران رمزارزها کیف پول تراست ولت است. دلایلی چون رایگان بودن، تنوع کوین‌ها، امنیت بالا و سایر موارد این‌چنینی از جمله ویژگی‌های مطرح این ولت ارز دیجیتال است که سبب محبوبیت آن شده است. اما گزینه‌ی صرافی DEX در تراست ولت خود به‌تنهایی یکی از ارکان اصلی محبوبیت آن میان تریدرها و سرمایه‌داران ارز دیجیتال است.

در این مقاله قصد داریم به بررسی این بخش تراست ولت بپردازیم. اما قبل از شروع مبحث اصلی، باید توضیحی در رابطه با DEX ارائه دهیم.

DEX چیست؟

صرافی‌های غیر متمرکز (DEX)، نوعی از بسترهای معاملاتی ارز دیجیتال هستند که کاربران آن‌ها می‌توانند بدون ایجاد حساب کاربری در آن سیستم، رمزارزهای خود را مبادله کنند.

این صرافی‌ها دارایی کاربران را در یک حساب متمرکز نگهداری نمی‌کنند و معاملات به‌طور مستقیم از کیف پول‌های آن‌ها صورت می‌گیرد. به‌عبارت دیگر، فقط کافی است برای انجام معامله در این پلتفرم‌ها کیف پول خود را به صرافی ارز دیجیتال موردنظر متصل کنید.

مزایای صرافی غیر‌متمرکز (DEX) نسبت به صرافی‌‌های متمرکز کدامند؟

صرافی غیر‌متمرکز چه مریت هایی دارد

از همان ابتدای ظهور کریپتوکارنسی‌ها، صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال نقش اساسی در خرید و فروش و تبادل این دارای‌های دیجیتالی و رمزنگاری شده داشتند. اگر این پلتفرم‌ها وجود نداشتند، خرید و فروش این ارزها امکان‌پذیر نبود و شاید اگر صرافی‌های متمرکز نبودند، رمزارزها جایگاه امروزی را پیدا نمی‌کردند.

اما با این حال صرافی‌ها و سیستم متمرکز آن‌ها تا حدودی ماهیت غیر‌متمرکز ارزهای دیجیتالی را تحت الشعاع قرار می‌دهند. کاربران در این سیستم‌ها احراز هویت می‌شوند و دارایی‌های خود را در کیف پول صرافی های دیجیتال ذخیره می‌کنند.

احراز هویت سبب می‌شود آن‌طور که رسالت رمزارزها بوده، افراد در معاملات ناشناس باقی نمانند. همچنین کیف پول صرافی ممکن است هک شود و دارایی ذخیره شده‌ی کاربران نزد صرافی از بین برود. پس عملاً بخشی از ویژگی‌های اصلی رمزارزها در بستر سیستم‌های متمرکز مبادله ارز دیجیتال بی‌معنا هستند.

احراز هویت در صرافی DEX
  • در پلتفرم‌های غیرمتمرکز معامله ارز دیجیتال (DEX)، کاربران نیازی به ساخت حساب کاربری و احراز هویت ندارند و معاملات آن‌ها کاملاً ناشناس انجام می‌شود.
  • دارایی رمزارز در صرافی غیرمتمرکز، نزد خود کاربر است و به‌طور کامل اختیار آن را در دست دارد.
  • صرافی‌های غیر متمرکز از چندین نقطه‌ی مختلف در سراسر جهان کنترل می‌شوند و سرور مرکزی ندارند. این توزیع شدگی، امنیت این پلتفرم‌ها را نسبت به نوع متمرکز آن‌ها افزایش می‌دهد.
  • این پلتفرم‌ها سیاست خاصی را دنبال نمی‌کنند و به نسبت صرافی‌های متمرکز که از قوانین خاصی پیروی می‌کنند آزاد‌تر هستند.
  • کارمزد معاملات در پلتفرم‌های DEX به نسبت صرافی‌های متمرکز کریپتو به مراتب پایین‌تر است و این در حالی است که کاربر کارمزد انتقال رمزارز از ولت خود به کیف پول صرافی را نیز پرداخت نمی‌کند.

بخش صرافی DEX در تراست ولت چطور راه‌اندازی شد؟

بخش صرافی DEX در تراست ولت

تراست ولت یکی از پلتفرم‌های پیشرو در معرفی صرافی‌های غیر‌متمرکز به فعالان دنیای کریپتو بود. این کیف پول که در ابتدا کار خود را با ایجاد بستری برای خرید و فروش توکن اتریوم آغاز کرد؛ در سال ۲۰۱۸ توسط صرافی مطرح باینس خریداری شد و پس از آن با پشتیبانی از فهرست بلند بالای رمزارزها، تبدیل به یکی از برترین ولت‌های تلفن همراه ارز دیجیتال شد.

این کیف پول پشتیبانی از DEX را نیز با Binance DEX آغاز کرد. به فاصله‌ی چند روز بعد نیز صرافی غیر متمرکز بایننس با پشتیبانی از WalletConnect به کاربران این ولت اجازه‌ی دسترسی به خدمات خود را داد.

از آن پس تراست ولت سعی کرد با پشتیبانی از انواع مختلف DEXهای موجود از این سیستم‌ها حمایت و استفاده از خدمات آن‌ها را برای کاربران خود فراهم کند. کمی بعد همکاری با KyberNetwork و چندین صرافی غیر متمرکز دیگر را نیز آغاز کرد.

استفاده از صرافی DEX در تراست ولت چه مزیت‌هایی دارد؟

  1. تراست ولت تمام تلاش خود را برای ساده بودن رابط کاربری کرده است. در بخش DEX هم این کیف پول سعی کرده است ساده‌ترین روش را برای کاربران خود فراهم کند تا آن‌ها به آسانی بتوانند از خدمات صرافی‌های غیرمتمرکز متصل به تراست ولت استفاده کنند.
  2. این‌که کاربران می‌توانند با تلفن همراه خود در هر زمان و مکان به یک صرافی غیر‌متمرکز متصل شوند و رمزارزهای خود را مبادله کنند، ویژگی جذابی برای تریدرها و سرمایه‌گذاران بازار کریپتو است. زیرا در حال حاضر بسیاری از پلتفرم‌های مبادله‌ی رمزارز نسخه‌ی تلفن همراه ارائه نمی‌دهند.
  3. از چند روش پرداخت برای خرید رمزارز پشتیبانی می‌کند و کاربران به‌راحتی می‌توانند با کارت‌های بانکی یا کارت‌های اعتباری یا روش‌های دیگر، ارز دیجیتال خریداری کنند، به یک صرافی غیرمتمرکز متصل شده و به‌راحتی رمزارز خریداری شده را ترید کنند.
  4. تراست ولت اطلاعات هویتی خاصی از کاربر نمی‌‌خواهد و همان اطلاعات محدود نیز در این کیف پول کاملاً محفوظ است و این حفظ هویت سبب می‌شود به‌راحتی و با اطمینان کامل بتوان از آن به‌عنوان یک بستر امن برای خدمات DEX استفاده کرد.
  5. به‌دلیل بالا بودن تعداد کاربران تراست ولت و استفاده‌ی هم‌زمان تعداد بسیاری از آن‌ها از خدمات DEX ‌این کیف پول، به‌طور قطع مبادلات شما در زمان بسیار کوتاهی انجام می‌شود.

چگونگی انجام معاملات با استفاده از صرافی DEX ‌در تراست ولت

بخش-dex-در-تراست-والت

همان‌طور که قبل‌تر اشاره کردیم بخش صرافی DEX ‌در تراست ولت از چند سیستم غیرمتمرکز مانند Binanac DEX و KyberNetwork پشتیبانی می‌کند. شما می‌توانید یکی از صرافی‌هایی که با تراست ولت همکاری دارند را برای مبادله‌ی رمزارزهای خود انتخاب کنید.

سپس رمزارزی که قصد دارید مبادله کنید را انتخاب نمایید. پس از آن رمزارز موردنظر برای دریافت را انتخاب کرده و سفارش خود را ثبت کنید. منتظر بمانید تا تراکنش شما انجام شود.

بخش تبادل رمزارز‌ها (Exchange)‌، در حال حاضر کنار بخش Swap در تراست ولت قرار دارد. در این بخش برای تریدرهای حرفه‌ای که می‌توانند زمان تغییر قیمت را تحلیل کنند، ویژگی‌هایی چون تعیین سفارش برای تاریخ و ساعت مشخص در نظر گرفته شده است (زمان‌بندی معاملات).

تفاوت Exchange و Swap در تراست ولت

بخش Swap در این کیف پول، محلی برای تعویض رمزارزهای شبکه‌های مختلف با یکدیگر است. باید توجه داشته باشید که برای تعویض توکن‌ها یا یکدیگر بلاکچین یا شبکه‌ی آن‌ها باید یکسان باشد و انتقال توکن از یک شبکه به شبکه‌ی دیگر باعث از بین رفتن دارایی شما خواهد شد. در حال حاضر این بخش جفت ارزهای زیادی برای مبادله ارائه نمی‌دهد.

تفاوت Exchange و Swap در تراست ولت

بخش Exchange تراست ولت وابسته به صرافی بایننس است و از طریق سرور این صرافی، امکان مبادلات ارز دیجیتال را فراهم می‌کند. بنابراین تمامی ارزهایی که در فهرست مبادلات بایننس پشتیبانی می‌شود در Exchange تراست ولت نیز قابل مبادله است. کاربران می‌توانند جفت ازهای موردنظر خود را از فهرست مشخص شده انتخاب کنند و مبادلات رمزارز خود را انجام دهند. همچنین قابلیت تبدیل ارز در تراست ولت (Swap) نیر برای کاربران آن فراهم است.

توجه داشته باشید این مبادلات شامل کارمزد است و باید بدانید که به‌طور کلی کارمزد معاملات ارز دیجیتال در بستر کیف پول‌های دیجیتالی به مراتب بیشتر از کارمزد تراکنش‌‌های صرافی‌هاست.

Swap تراست ولت

صحبت پایانی

این مقاله از سایت community.trustwallet.com بازنویسی و ترجمه شده است تا کاربران والکس با بخش DEX در تراست ولت به‌طور کامل آشنا شوند و بتوانند به‌راحتی از این بخش کیف پول دیجیتال شخصی خود استفاده کنند. در صورت به‌روز‌رسانی مطالب این منبع و سایر منابع مرتبط با این موضوع، این مقاله نیز به‌روزرسانی خواهد شد.

من با تو می‌نویسم و می‌خوانم.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
16 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
محمدرضا اسداللهی
محمدرضا اسداللهی
28 روز قبل

چرا ارزهایی که میگیرم‌بعدا تبدیل نمیشه به بی ان بی ‌تو کیف پول تراست والتم یک نفر گفت باید بخش ‌کس اکتیو فعال کنی وقتی میرم تو بخش دکس اکتیو یک کادر خالی میاد که باید توش یک چیزایی بنویسیم که نمی‌دونم چی باید بنویسم شما میدونی داشتان چیه

ر رواقی
ر رواقی
25 روز قبل

سلام
وقت شما به خیر
شما قصد تبدیل چه ارزهایی به BNB را در تراست ولت دارید؟ خطای دریافتی شما چیست؟
لطفا تراست ولت خود را در صورت امکان بروزرسانی کنید. توجه داشته باشید که شما در تراست ولت فقط میتوانید برخی توکنهای با شبکه یکسان را به یکدیگر سواپ کنید. ضمن اینکه BNB در تراست ولت در دو بستر BEP20 و BEP2 است و همیشه باید در هنگام سواپ به تطبیق شبکه ها توجه داشته باشید.

سپاس از همراهی شما

عباس
عباس
2 ماه قبل

سلام
مدتی است که دکس در تراست ولت بسته شده
شما علتش رو میدونید؟

رامین رواقی
رامین رواقی
2 ماه قبل
پاسخ به  عباس

سلام
وقت شما به خیر
تراست ولت خود را در صورت امکان بروزرسانی کنید و مجددا با استفاده از وی پی ان این مساله را بررسی استفاده کنید.

سپاس از همراهی شما

محمد شیری
محمد شیری
1 سال قبل

من تو تراس ولت کیشو ب اتریوم تبدیل کردم قسمت dex.. گازشو اوردم پایین بیس دلار اتریوم کم کرد ولی تراگنشی انجام نشد .. تعداد کیشو هم کم نشد یه ماه پیش.. الان باز خریدم میخام تبدیل کنم نمیشه تراکنش قبلی معلق مونده چکار کنم کسی هس راهنمایی کنه

رامین رواقی
رامین رواقی
1 سال قبل
پاسخ به  محمد شیری

سلام
وقت به خیر
در سوالات ۹ و ۱۰ مقاله ” پاسخ به ۱۷ سوال مهم در مورد کیف پول تراست ولت“، مسئله تعلیق تراکنش و لغو کردن آن را بررسی کرده‌ایم. لطفاً این بخش را مطالعه کنید.

سپاس از همراهی شما

majid
majid
1 سال قبل

سلام .
من تعدادی ارز شیبا رو میخاستم به اتریوم تبدیل کنم ولی متاسفانه تبدیل نشد ولی
تعدادی اتریوم از کیف پولم کسر شده ممنون میشم راهنمایی کنید

رامین رواقی
رامین رواقی
1 سال قبل
پاسخ به  majid

سلام
وقت به خیر
شیبا در تراست ولت در دو شبکه ERC20 و BEP20 موجود است و شما تنها می‌توانید شیبا ERC20 را با اتریوم سواپ کنید.
اتریوم کسر شده مربوط به کارمزد تراکنش است. پیشنهاد می‌کنیم وضعیت تایید شدن تراکنش خود را با وارد کرد هش آن در ترکر https://etherscan.io/ بررسی کنید. درصورت تایید بودن، کیف پول خود را بروزرسانی و توسط وی پی ان موجودی آن را بررسی کنید.

سپاس از همراهی شما

امید
امید
1 سال قبل

سلام لطفا کمک کنید بدجور ریختم بهم
ببخشید من تو قسمت dex کیشو رو به اتریوم تبدیل کردم کارمزد هم کم شد ولی به اتریومم اضافه نشد و همچنان کیشو مقدارش هست ولی کارمزد کم شده و وقتی میخوام دباره بفروشم میگه قبلا انجام شده و موجودی شما کافی نیس باید چکار کنم؟؟
وضعیت تراکنش هم نوشته complete

رامین رواقی
رامین رواقی
1 سال قبل
پاسخ به  امید

سلام
وقت به خیر
درصورتی که تراکنش شما در https://etherscan.io/ تایید شده، کیف پول خود را بروزرسانی و مجددا توسط وی پی ان موجودی آن را بررسی کنید. در صورت رفع نشدن این مشکل، با پشتیبانی تراست ولت ارتباط برقرار کنید.
https://support.trustwallet.com/en/support/home

سپاس از همراهی شما

علی
علی
1 سال قبل

سلام خسته نباشید میخواستم بدونم در قسمت dex امکان تبدیل تتر Erc20 به ارزbnb یا هر ارز دیگری به غیر از اتریوم وجود دارد یا خیر؟

رامین رواقی
رامین رواقی
1 سال قبل
پاسخ به  علی

سلام
وقت به خیر
برای تبدیل رمزارزها با بلاکچین‌های مختلف، تنها راه شما استفاده از پروتکل‌های بریج مانند برگر سوآپ و یا استفاده از صرافی‌های متمرکزی که از توکن‌های شما پشتیبانی می‌کنند، است.

سپاس از همراهی شما

امید
امید
1 سال قبل

خیلی عالی بود دم شما گرم??

فروزان زیبائی
فروزان زیبائی
1 سال قبل
پاسخ به  امید

سلام
وقت به خیر

خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید بوده است. از شما دعوت می‌کنیم سایر مقالات بلاگ والکس را نیز بخوانید.

ممنون از همراهی شما

دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس