تحلیل و سرمایه گذاری

نسبت شارپ چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

نسبت شارپ یکی از اصطلاحات رایج در بازارهای مالی است. معامله‌گران بازار ارز دیجیتال با اصطلاح نرخ بازگشت سرمایه غریبه نیستند. نرخ بازگشت سرمایه در واقع نسبت درآمد ما از یک سرمایه‌گذاری به سرمایه اولیه است. ما می‌دانیم قیمت ارز دیجیتال می‌تواند در سقوط و صعود ما را شگفت زده کند، نسبت شارپ می‌تواند به ما نشان دهد میزان بازدهی سرمایه نسبت به ریسک چقدر است.

بهتر است مقاله‌ی زیر را پیش از ادامه این مطلب مرور کنید:

نسبت شارپ چیست؟

نسبت شارپ (Sharp Ratio) ، عددی است که نشان می‌دهد بازده یک سرمایه‌گذاری بدون ریسک، چقدر تضمین شده است. این فرمول را ویلیام شارپ در سال 1966 طراحی کرده و توسعه داده است:

نسبت شارپ

چگونه نسبت شارپ را تفسیر کنیم؟

نسبت شارپ را می‌توان با در نظر گرفتن نتیجه به شکل‌های زیر تفسیر کرد:

  1. نسبت بالاتر از 1.0 قابل قبول است.
  2. نسبت بالاتر از 2.0 در محاسبات بسیار خوب است.
  3. نسبت 3.0 یا بالاتر عالی ارزیابی می‌شود.
  4. نسبت زیر 1.0 به حداقل بازده کافی نمی‌رسد.
  5. نسبت شارپ منفی به این معنی است که نرخ بدون ریسک بیشتر از بازده سبد سهام است یا انتظار می‌رود بازده سبد سهام منفی باشد.

اهمیت نسبت شارپ چیست؟

نسبت شارپ نشان دهنده تمایل سرمایه‌گذاران برای کسب بازده بالاتر با ابزارهای بدون ریسک است. از آنجایی که نسبت شارپ بر اساس انحراف معیار محاسبه می‌شود که خود یک واحد اندازه‌گیری ریسک در سرمایه گذاری است، نسبت شارپ میزان بازده حاصل از یک سرمایه‌گذاری را بعد از در نظر گرفتن تمام ریسک‌های ممکن نشان می‌دهد. در واقع این شاخص، مفیدترین شاخص تعیین عملکرد یک سرمایه در بازار است که شما به عنوان سرمایه‌گذار باید از آن مطلع باشید.

  • تعیین میزان بازده

نسبت شارپ، مکانیسمی برای تعیین عملکرد یک صندوق سرمایه‌گذاری در برابر سطح معینی از ریسک است. هرچه این نسبت بالاتر باشد، عملکرد آن نسبت به ریسک موجود بهتر خواهد بود. اگر نسبت شارپی منفی به دست آوردید، بهتر است در نحوه‌ی سرمایه‌گذاری خود تجدیدنظر کنید.

  • مقایسه عملکرد دارایی‌های مختلف

شاخص شارپ می‌تواند به عنوان ابزار مقایسه دو سرمایه‌گذاری مختلف در یک بازار به کار گرفته شود. برای مثال، شما می‌توانید این شاخص را برای مقایسه میزان بازده و ریسک بیت کوین و اتریوم محاسبه کنید. با این کار دو رمزارز مختلف که ریسک‌های مشابهی دارند را با میزان بازده احتمالی آ‌نها مقایسه خواهید کرد.

  • مقایسه عملکرد دارایی در برابر معیار بازدهی

نسبت شارپ می‌تواند به شما بگوید رمزارزی که انتخاب کردید، آینده‌ی بهتری نسبت به ارزهای مشابه در همان دسته‌بندی دارد یا خیر. در واقع نسبت شارپ به شما کمک می‌کند افق دید بازتری پیدا کرده و وضعیت دارایی خود را بهتر بررسی کنید. فرض کنید که نسبت شارپ معیار در بازار رمزارزها، حداقل 1.5 است. با محاسبه‌ی این شاخص برای دارایی خودتان می‌توانید بفهمید این رمزارز نسبت به کل بازار عملکرد خوبی دارد یا خیر.

چطور ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش دهیم؟

نسبت شارپ

Sharp Ratio می‌تواند تا حد زیادی ریسک و بازده یک سرمایه‌گذاری را نشان دهد. اما شما با متنوع کردن سبد دارایی‌های خود می‌توانید ریسک کل سرمایه را تا حد قابل قبولی کاهش دهید. در واقع با سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف که نسبتاً از همدیگر مستقل عمل می‌کنند، می‌توانید نسبت سود و ریسک سرمایه‌گذاری‌های خود را در حد تعادل نگه داشته و امنیت ارزش دارایی خود را تضمین کنید.

انواع نسبت شارپ

نسبت شارپ به طور کلی دو نوع دارد: نسبت ترینور و سورتینو. این نسبت‌ها برای معامله‌گران خرد دید بهتری از بازار فراهم می‌کنند.

1. نسبت ترینور

در سال 1965، فردی به نام جک ترینور، فرمول ترینور را توسعه داد. در این فرمول به جای استفاده از انحراف معیار در مخرج، از بتا استفاده می‌شود. معیار ترینور میزان پولی که یک سبد دارایی کسب خواهد کرد را نسبت به ریسک آن در بازار محاسبه خواهد کرد. به عبارت دیگر، این معیار فقط از یک ریسک سیستماتیک یا بتا استفاده می‌کند، در حالی که نسبت شارپ از ریسک کل استفاده می‌کند.

نسبت ترینورضریب بتای پورتفوی در واقع تغییرات بازده رمزارز یا سهام نسبت به تغییرات بازده کل بازار را بیان می‌کند. ممکن است یک رمزارز حرکتی مشابه با بازار داشته باشد، در این حالت ضریب بتای آن 1 است. در حالتی که این ضریب کمتر از یک باشد، رمزارز یا دارایی رفتاری تدافعی دارد و نسبت به تغییرات بازار کمتر واکنش نشان می‌دهد. بتای 0 نیز نشان می‌دهد که رمزارز یا سهام رفتاری مستقل از کل بازار دارد.

بتای بیشتر از یک، رفتار تهاجمی رمزارز را نشان می‌دهد. یعنی با تغییرات کوچک در بازار، قیمت ارز رفتار شدیدتری نشان می‌هد. این نوع از دارایی‌ها ریسک سیستماتیک بالاتری دارند. بتای منفی نیز نشان می‌دهد که رفتار قیمتی رمزارز با بازار معکوس است و با کاهش شاخص کل بازار، قیمت آن افزایش می‌یابد یا برعکس. دقت کنید بتای منفی و صفر در نسبت ترینور باعث می‌شود عدد به دست آمده در بازار معنی‌دار نباشد.

2. نسبت سورتینو

نسبت شارپ

در مقابل نسبت ترینور، نسبت سورتینو قرار دارد. سورتینو برای ارزیابی بازده یک سرمایه در برابر ریسک نامطلوب آن استفاده می‌شود. این نسبت با کم کردن بازده بدون ریسک از بازده مورد انتظار و تقسیم نتیجه آن به انحراف معیار نامطلوب سبد سرمایه‌گذاری به دست می‌آید.

نحوه‌ی محاسبه‌ی نسبت سورتینو:

در واقع نسبت سورتینو محاسبه‎‌ی نسبت شارپ است، با این تفاوت که در نسبت‌شارپ هر دو ریسک مثبت و منفی در نظر گرفته می‌شود، اما در نسبت سورتینو فقط ریسک نامطلوب و بخش‌های نزولی بازار در نظر گرفته می‌شود. درست مانند شاخص شارپ، هرچه نسبت سورتینو عدد بالاتری باشد، سرمایه‌گذاری در آن سبد سرمایه مناسب‌تر خواهد بود.

نسبت سورتینو برای سرمایه‌گذاران خردی که قصد دارند در بازه‌ی زمانی کوتاه مدت سود مشخصی کسب کنند، مفید است.

اعداد مورد نیاز برای محاسبه این فرمول‌ها را چطور به دست بیاوریم؟

دنبال کردن اخبار بازار و جست وجو در اینترنت، بهترین راه برای به دست آوردن نرخ‌های بازده و نرخ سود بدون ریسک و انحراف معیار برای هر بازار مالی است. با دنبال کردن اخبار بازار و نمودارهای مالی و زمانی می‌توانید اعداد موردنیاز خود را پیدا کرده و فرمول نسبت شارپ را اجرا کنید.

برای مثال، شما 45 میلیون تومان در بیت کوین سرمایه گذاری کرده‌اید. نرخ بازگشت سود دارایی شما 12% درصد و نوسان آن 10% بوده است. بازدهی موثر سبد سرمایه گذاری 17% و با بازده مورد انتظار 12% درصد بوده است، در حالی که نرخ سود بدون ریسک 5% محاسبه شده است. همه‌ی ارقام فرضی هستند. نسبت شارپ برابر است با:

در این محاسبه، نسبت شارپ کمتر از یک است و نرخ بازدهی سود قابل قبول نیست. حال در نظر بگیریم بازده موردانتظار سرمایه‌گذاری 35% درصد باشد، در این صورت محاسبه نسبت شارپ به شکل زیر است:

در این حالت سرمایه‌گذاری در این رمزارز بسیار پربازده خواهد بود.

محدودیت‌های نسبت شارپ

نسبت‌شارپ از انحراف معیار سود به عنوان میانگین ریسک کل در مخرج کسر استفاده می‌کند. این انحراف معیار معمولاً نشان می‌دهد که توزیع سود نرمال است. در بازارهایی مانند بازار کریپتوکارنسی که توزیع سود در آن نه تنها نرمال نیست، بلکه نوسانات شدید بازار را تا حد زیادی غیر قابل پیش‌بینی می‌کنند، کارایی این نسبت کاهش پیدا می‌کند.

به همین دلیل در بازار کریپتوکارنسی توصیه می‌شود که این نسبت را برای مدت زمان محدود محاسبه کرده و برای بازه‌های طولانی از آن استفاده نکنید. در ضمن در هر بار محاسبه، بازه‌ی زمانی مشخص و ثابتی را در نظر بگیرید که کار محاسبات پیچیده و پراکنده نشود.

صحبت پایانی

تمام شاخص‌هایی که برای محاسبه‌ی نرخ سود احتمالی، امکان‌های سرمایه‌گذاری و همچنین محاسبات مربوط به حد سود و ضرر وجود دارند، صرفاً بخشی از کاری است که شما به عنوان یک معامله‌گر در بازار ارزهای دیجیتال باید انجام دهید. نسبت شارپ مانند شاخص‌های دیگر همچون نرخ بازگشت سرمایه یا مارکت کپ، محدودیت‌هایی دارد که باید هنگام محاسبه و برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری آن‌ها را در نظر بگیرید.

فروزان زیبائی

همیشه به‌خاطر نوشته‌هایم شناخته شده‌ام. کار حرفه‌ای نوشتن را با روزنامه‌نگاری شروع کردم و حالا تولید محتوا، چراغ روشن روزهای کاری من است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا