بلاکچین

آیا حمله 51 درصدی به بلاکچین بیت کوین امکان دارد؟

افراد بسیاری به‌دلیل این‌که بیت کوین یک ارز دیجیتال است و یک نهاد مرکزی از آن پشتیبانی نمی‌کند؛ برای سرمایه‌گذاری و انجام تبادلات مالی به این شبکه اطمینان ندارند. دیجیتالی بودن این رمزارز سبب شده دغدغه‌ی هک شدن آن همیشه حتی در میان کاربران قدیمی وجود داشته باشد. یکی از معروف‌ترین و مخرب‌ترین روش‌های هک بیت کوین که کاربران بسیاری نگران آن هستند؛ حمله 51 درصدی است. در این حمله مهاجم از طریق در اختیار گرفتن قدرت پردازش شبکه در ساز و کار اصلی و همیشگی آن اختلال ایجاد می‌کند و تراکنش‌‌ها و تبادلات را دستکاری می‌کند.

در این مقاله، به بررسی بیشتر این روش خواهیم پرداخت و بررسی خواهیم کرد که آیا شبکه بیت کوین دچار حمله 51٪ می‌شود یا خیر؟

حمله 51 درصدی چیست؟

حمله 51 درصدی (Attack 51%) که به آن حمله اکثریت نیز می‌گویند؛ در شرایطی رخ می‌دهد که یکی از نودهای شبکه بلاکچین بتواند بیش از 50 درصد قدرت پردازش شبکه یا همان هش‌ریت شبکه را به‌دست بیاورد. در این حالت مهاجم یا هکر می‌تواند کنترل بلاکچین را به‌دست بگیرد و در روند فعالیت‌‌‌های آن اختلالات اساسی ایجاد کند.

آیا حمله 51٪ به بیت کوین ممکن است؟

حمله 51٪ چگونه صورت می‌گیرد؟

بلاکچین‌ها سه ویژگی اصلی برای غیر متمرکز بودن دارند؛ عدم وابستگی به نهاد مرکزی، استفاده از سیستم همتا به همتا و ویژگی توزیع داده‌ها.

مهاجمان در این حمله، ویژگی توزیع داده در بلاکچین را هدف قرار می‌دهند. به این شکل که قدرت پردازش شبکه به جای آن‌که میان همه‌ی کاربران و در نقاط مختلف پخش شود، در یک نقطه‌ی خاص متمرکز می‌شود و قدرت شبکه در اختیار کنترل کننده‌ی آن نقطه قرار می‌گیرد.

مهاجمان در این حالت که بیشترین مقدار هش‌ریت شبکه را در اختیار دارند، اقدام به ایجاد یک انشعاب جدید در شبکه می‌کنند. آن‌ها بلاک‌های جدید ایجاد شده در این شبکه را جایگزین بلاک‌های زنجیره‌ی اصلی می‌کنند.

در زنجیره‌ی بلاکچین، بلاکی که طول آن از سایر بلاک‌ها بیشتر باشد؛ بلاک اصلی این زنجیره محسوب می‌شود. مهاجمان در طی حمله 51 درصدی از این ویژگی بلاکچین استفاده می‌کنند و بلاک‌‌های جدید بیشتری را به انشعابی که ایجاد کرده‌‌اند، در زمان کوتاه اضافه می‌کنند (به‌دلیل این‌که بیشتر توان هش‌ریت شبکه را در اختیار دارند، قادر به انجام این کار هستند).

این روند تا زمانی که قدرت مانند قبل میان نودها پخش شود، ادامه پیدا می‌کند. پس از حمله،کاربران به اشتباه انشعاب جدید راا که دارای بلاکی با بیشترین طول است، انشعاب اصلی می‌دانند، فعالیت خود را در این زنجیره ادامه می‌دهند و مهاجمان حمله را با موفقیت به پایان می‌رسانند.

عواقب حمله 51 درصد

  • امکان برگشت تراکنشی که کمی قبل‌تر تایید شده است، به‌وجود می‌آید. در این حالت می‌توان کوین‌‌ها را دوبار خرج کرد‌ (Double Spending).
  • می‌توان از تایید برخی تراکنش‌ها یا همه‌ی آن‌ها جلوگیری کرد.
  • مهاجم می‌تواند همه یا تعدادی از ماینرها را از فرایند استخراج رمزارز بازدارد. به این عمل، انحصار استخراج (Mining Monopoly) می‌گویند.
  • در طی این حمله می‌توان تراکنش‌های قبلی را حذف یا اصلاح کرد.
  • مهاجم می‌تواند تراکنش‌های ارسال شده توسط کاربران را لغو کند.
  • امکان ایجاد تراکنش جدید در شبکه در این حالت متوقف می‌شود.

احتمال حمله 51 درصدی به بیت کوین چقدر است؟

در پلتفرم‌هایی مانند بیت کوین که سیستم بر اساس الگوریتم اجماع کار می‌کند، تمام کاربران در کنترل امنیت شبکه دخیل هستند. هر چه شبکه بزرگ‌تر باشد و کاربران بیشتری داشته باشد، امنیت بالاتری دارد.

در بلاکچین بیت کوین که ایجاد بلاک‌های جدید از طریق الگوریتم اثبات کار‌ (PoW) انجام می‌شود و ماینرها در ازای استخراج بلاک پاداش دریافت می‌کنند؛ هرچه میزان فرایند استخراج بیشتر باشد، امنیت شبکه بالاتر می‌رود. زیرا افزایش عملیات ماینینگ قدرت هش‌ریت شبکه را نیز افزایش می‌دهد. هرچه توان هش‌ریت بلاکچین بالاتر برود، مهاجمان در حمله 51 درصدی قدرت، زمان و هزینه‌ی بیشتری نیاز دارند تا به بیش از 50 درصد توان شبکه دست پیدا کنند.

آیا بیت کوین در خطر حمله ۵۱ درصد است؟

همچنین برای تغییر اطلاعات و تراکنش‌های تایید شده در هر بلاک، نیاز است اطلاعات بلاک‌های قبلی نیز تغییر پیدا کند. این روند نیز با توجه به رشد روزافزون بلاکچین بیت کوین و تعداد بالای بلاک‌‌های آن، غیر‌‌ممکن به‌نظر می‌رسد.

مورد دیگر این‌که یکی از اهداف حمله 51 درصدی، تغییر یا بازگشت تراکنش‌های قبلی است. تعداد بالای ماینرها و نودها در این شبکه سبب شده تراکنش‌‌ها تعداد بسیاری تاییدیه دریافت کنند. به‌همین خاطر برگشت دادن یا کنسل کردن تراکنش‌‌ها نیز در حال حاضر تقریباً غیرممکن است.

با توجه به این توضیحات، می‌توان گفت احتمال حمله 51٪ به بیت کوین تقریباً صفر است و چنان‌چه این حمله انجام شود؛ شاید مهاجمان بتوانند اختلالی بسیار جزئی در برخی بلاک‌‌ها ایجاد کنند و حمله حاصلی برای آن‌ها نداشته نباشد.

حمله 51٪ به سایر آلت کوین‌ها

سایر آلت کوین‌ها شبکه‌هایی کوچک‌تر و ضعیف‌تر نسبت به بیت کوین دارند. این شبکه‌ها کاربران کمتری دارند و حضور ماینرهای کمتر، سبب شده هش‌ریت پایینی داشته باشند. پایین بودن توان هش‌ریت بستر مناسبی را برای مهاجمان ایجاد می‌کند تا به‌راحتی به توان 51٪ دست پیدا کنند و کنترل بلاکچین را در اختیار بگیرند.

بیت کوین گلد، در ماه می ۲۰۱۸ دست‌خوش یک حمله‌ی 51 درصدی قرار گرفت و مهاجم توانست با ایجاد اختلال در شبکه، تعدادی از این ارز به ارزش ۱۸ میلیون دلار را تحت اختیار خود درآورد. همچنین کوین‌‌هایی نظیر زن‌کش، ورج و مونا‌کوین تا به امروز گرفتار این حمله‌ی مخرب شده‌اند. 

حمله 51٪ به کریپتوکارنسی‌ها

حمله 51 درصدی در مکانیزم اثبات سهام

در مکانیزم اثبات سهام ‌(PoS) نودها با توجه به میزان ارزی که در کیف پول خود ذخیره یا استیک می‌کنند؛ می‌توانند تراکنش‌ها را تایید کنند و در ازای آن پاداش دریافت می‌کنند.

مهاجم در این پلتفرم‌ها باید بتواند در حساب کیف پول خود مبلغی بیش از 50 درصد کل ارزهای استیک شده در کیف پول سایر کاربران شبکه، استیک کند تا توانایی کنترل بلاکچین و دست‌کاری تراکنش‌ها را داشته باشد.

این حمله صدها برابر بیش ‌از حمله به بلاکچین‌‌های مبتنی بر اثبات کار نیاز به هزینه دارند و عملاً از لحاظ مالی سود آن‌چنانی برای مهاجم نخواهد داشت. همچنین در صورتی که شبکه این نود را متخاصم یا متخلف تشخیص دهد، تمام دارایی او در کیف پولش مسدود و غیر قابل دسترسی خواهد شد. به‌همین خاطر احتمال می‌رود درصد ضرر این حمله از درصد سود آن بیشتر باشد. در نتیجه، می‌توان گفت مکانیزم PoS نیز در برابر حمله 51٪ مصون است.

صحبت پایانی

همان‌طور که تا این‌جا اشاره کردیم، احتمال حمله 51 درصدی به بیت کوین تقریباً صفر است. اما اگر به فرض محال این اتفاق رخ دهد و مهاجمی موفق شود علی‌رغم هزینه‌های بالا و سختی فراوان، 50 درصد هش‌ریت شبکه بیت کوین را در اختیار بگیرد؛ باز هم نمی‌تواند برخی اقدامات را انجام دهد.

مهاجم یا مهاجمین نمی‌توانند تراکنش‌هایی که زمان زیادی از انجام آن‌‌ها گذشته است را دست‌کاری کنند. فقط تراکنش‌‌هایی که تازه و جدید هستند، ممکن است در معرض خطر باشند. پس نگران تراکنش‌هایی که مدت طولانی از تاییدشان گذشته، نباشید.

همچنین توانایی دستیابی به کلیدهای خصوصی که راه رسیدن به ذخایر کیف پول ارز دیجیتال کاربران است را ندارند و کیف پول‌‌ها از این حمله همیشه در امان هستند. 

در آخر این‌که امنیت بلاکچین بیت کوین توسط کاربران تامین می‌شود و تعداد بالای کاربران و ماینرها که این روزها در حال انجام تراکنش و ماینینگ هستند؛ اجازه‌ی دسترسی مهاجمان به شبکه را نخواهد داد و نیازی نیست نگران از دست رفتن سرمایه‌ی خود از طریق حمله 51٪ باشید.

مهسا قنبری

من با تو می‌نویسم و می‌خوانم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا