اخبار بیت کوین

بیت کوین آلاینده ترین ارز دیجیتال جهان نام گرفت

پس از بیت کوین، لایت کوین دومین تولیدکننده بزرگ دی‌اکسید کربن در سال ۲۰۲۲ بود

بر اساس گزارش سایت Forexsuggest، بیت کوین با تولید تقریبا یک تن دی‌اکسید کربن (CO2) به ازای هر تراکنش، آلاینده‌ترین ارز دیجیتال جهان در سال ۲۰۲۲ بود.

به گزارش والکس و به نقل از Forkast، آلایندگی شبکه بیت کوین پس از کاهش در سال ۲۰۲۱، دوباره با شدت افزایش یافت. فعالیت شبکه بیت کوین در سال ۲۰۲۲ منجر به انتشار تقریبا ۸۶.۳ میلیون تن دی‌اکسید کربن شد. برای پاک‌سازی این مقدار گاز گلخانه‌ای، نیاز به وجود ۴۳۱.۶ میلیون درخت خواهد بود.

لازم به ذکر است که در این گزارش، اقبال روزافزون ماینرها به تامین انرژی فعالیت‌های ماینینگ از محل انرژی‌های سبز در نظر گرفته نشده است. طبق اطلاعات Bitcoin Mining Council، نزدیک به ۶۰ درصد از انرژی لازم برای استخراج بیت کوین از محل انرژی‌های پایدار تامین شده است که افزایشی ۳ درصدی نسبت به سال قبل داشته است.

روش اجماع شبکه بیت کوین که مبتنی بر الگوریتم اثبات کار (PoW) است، برای سالیان مدید عامل اصلی مخالفت با این شبکه بوده است. این شیوه نیاز به مصرف انرژی بالایی دارد. به عنوان مثال، با تغییر روش اجماع شبکه اتریوم به اثبات سهام (PoS) در سال گذشته، مصرف انرژی این شبکه تا ۹۹.۹۵ درصد کاهش یافت. بر خلاف روش PoW، در الگوریتم اثبات سهام، نیازی به حل مساله مشکل رمزنگاری توسط ولیدیتورها نیست و امنیت شبکه با وثیقه گذاشتن مقدار قابل توجهی از توکن بومی آن تامین می‌شود.

در بین ۱۰ رمزارز برتر از حیث ارزش بازار، ریپل (XRP) کمترین میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای به ازای هر تراکنش را داشت و پالیگان پس از بیت کوین، دومین ارز آلاینده بود.

در رده‌بندی کلی، ارز لایت کوین (LTC)، که فورکی از شبکه بیت کوین است و با مکانیزم مشابهی کار می‌کند، با تولید ۵۲۵۴۰۰ تن دی‌اکسید کربن، دومین رمزارز «کثیف» جهان بود. بیت کوین کش (BCH)، دیگر ارز دیجیتال فورک شده از بیت کوین، با تولید ۱۴۱۴۰۰ تن CO2، رتبه سوم را به خود اختصاص داد.

(۲ امتیاز) - ۱.۵/۵
منبع
Forkast
علاقه‌مند به ساختارهای غیرمتمرکز، دیفای و آزادی مالی
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس