صرافی هاکیف پول

کیف پول ارز دیجیتال غیر متمرکز چیست؟ بررسی انواع و کاربردها

اولین گام برای ورود به بازار ارز دیجیتال داشتن کیف پول است. دو کیف پول در بازار کریپتوکارنسی برای نگهداری دارایی‌ها وجود دارد، کیف پول متمرکز و کیف پول غیر متمرکز؛ در کیف پول‌های متمرکز، همواره شخص دومی روی دارایی‌ها نظارت دارد، در واقع این نوع کیف پول را می‌توان به سیستم بانکی تشبیه کرد. در سیستم بانکی با اینکه حساب در اختیار فرد است اما بانک هم روی دارایی‌های او نظارت دارد. اما در کیف پول ارز دیجیتال غیر متمرکز، تنها کسی که به حساب ولت دسترسی دارد مالک حساب است. کیف پول‌های غیر متمرکز به کسانی پیشنهاد می‌شود که علم و دانش کافی در زمینه رمزارزها دارند و می‌توانند سرمایه‌شان را مدیریت کنند.

کیف پول غیر متمرکز چیست؟

شناخت انواع کیف پول ارز دیجیتال به شما کمک خواهد کرد تا یک ولت مناسب برای خود انتخاب کنید. قبل از آنکه در مورد کیف پول غیرمتمرکز صحبت کنیم بهتر است به صورت مختصر کیف پول ارز دیجیتال متمرکز را معرفی کنیم.

کیف پول متمرکز: در کیف پول‌های متمرکز، کلید خصوصی علاوه بر اینکه در اختیار فرد است، در اختیار شخص ثالثی هم قرار دارد! یعنی به جز مالک حساب، شخص دیگری هم به عنوان واسطه به حساب دسترسی دارد. این نوع کیف پول بیشتر در صرافی‌ها استفاده می‌شود. کیف پول متمرکز هیچ تفاوتی با سیستم بانکی ندارد. استفاده از این کیف پول‌ها راحت است.

کیف پول غیرمتمرکز: کارایی کیف پول غیر متمرکز کاملا برعکس ولت متمرکز است. در این کیف پول‌ها، صرافی‌ها، سرویس‌دهنده‌های ولت و … اجازه ورود به ولت یا استفاده از کلید خصوصی کاربران را ندارند. افرادی که از کیف پول‌های غیر متمرکز استفاده می‌کنند، واسطه و شخص ثالث را از دسترسی به ولت منع می‌کنند. این کیف پول‌ها به صورت P2P کار می‌کنند و اجازه ارسال، دریافت یا هر گونه تراکنشی را فقط به مالک حساب می‌دهند.

همین حالا هم برخی صرافی‌ها با عنوان صرافی متمرکز و صرافی غیر متمرکز فعالیت می‌کنند که صرافی‌های متمرکز اجازه دسترسی به کلید خصوصی کاربران را دارند و صرافی‌های غیر متمرکز هم این اجازه را ندارند. نحوه معامله در صرافی‌های غیر متمرکز هم P2P است.

انواع کیف پول غیر متمرکز

کیف پول غیر متمرکز انواع مختلفی دارد. در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

کیف پول گرم یا نرم افزاری

کیف پول گرم یا نرم افزاری به صورت یک برنامه روی دستگاه موبایل یا کامپیوتر نصب می‌شود و اجازه دسترسی به دارایی‌ها را به مالک حساب می‌دهد. این کیف پول‌ها آنلاین هستند و معمولا از آن‌ها برای تریدهای روزانه و انجام معاملات خرد استفاده می‌کنند. کیف پول‌های گرم دسترسی راحت تری نسبت به کیف پول‌های سرد دارند اما با این حال امنیت کمتری دارند! به همین دلیل استفاده از آن‌ها برای معاملات طولانی مدت مناسب نیست.

انواع کیف پول غیرمتمرکز

کیف پول سرد یا سخت افزاری

کیف پول‌های سرد یا سخت افزاری آفلاین هستند و فقط در هنگام انجام تراکنش‌ها به اینترنت متصل می‌شوند. این کیف پول‌ها بر خلاف کیف پول‌های گرم امنیت بالایی دارند و از آن‌ها برای معاملات دراز مدت استفاده می‌شود. این کیف پول‌ها رایگان نیستند و بر خلاف هات ولت ها، در شروع کار باید بابت خریدشان هزینه‌ای بپردازید.

واقعیت کیف پول غیر متمرکز

با اینکه برخی کیف پول‌ها به عنوان ولت غیر متمرکز شناخته می‌شوند و دسترسی شخص ثالث را به حساب منع می‌کنند، اما با این حال توسعه‌دهندگان آن‌ها موظف هستند تا با توجه به قوانین دولت‌ها، آن‌ها را طراحی کنند. در این صورت واژه غیر متمرکز اصطلاح کاملا درستی نیست چرا که دولت‌ها برای جلوگیری از تخلف‌های مختلف مجبور به وضع قوانینی خاص می‌شوند و سرویس‌دهندگان نیز موظف هستند تا این قوانین را رعایت کنند.

قانون کیف پول غیر متمرکز را تایید می‌کند، اما برای کنترل و نظارت بر آن قوانین وضع خواهد کرد؛ با توجه به این قوانین متخلفان و مشاغل فاسد نمی‌توانند از ماهیت کیف پول‌ها به نفع خود استفاده کنند. هر چند توسعه‌دهندگان امکان سوءاستفاده از ویژگی غیر متمرکز بودن ولت‌ها را محدود می‌کنند اما با این حال وجود برخی قوانین برای مدیریت بهتر ولت‌ها الزامی است. مخالفان این طرح بر این باورند که با وجود قوانین، این ولت‌ها هم تفاوتی با کیف پول‌های متمرکز ندارند.

ولت های غیر متمرکز

معرفی بهترین کیف پول غیر متمرکز ارز دیجیتال

با شناخته شدن بازار کریپتوکارنسی، توسعه‌دهندگان زیادی کیف پول‌های مختلفی طراحی کردند. حالا تعداد زیادی از ولت‌های غیر متمرکز وجود دارد که انتخاب کیف پول شخصی را برای کاربر مشکل می‌کند. در ادامه به معرفی چند کیف پول غیر متمرکز غیر متمرکز خوب می‌پردازیم. اگر تسلط کافی به بازار ارز دیجیتال دارید، از این کیف پول‌ها برای مدیریت سرمایه‌تان استفاده کنید.

کیف پول تراست ولت (trust wallet)

کیف پول trust به عنوان یک کیف پول غیر متمرکز معتبر شناخته می‌شود که توسط بسیاری از معامله‌گران استفاده می‌شود. این کیف پول بیشتر برای کسانی که تمایل به استفاده از ولت در موبایل دارند قابل استفاده است. تراست ولت از ارزهای زیادی پشتیبانی می‌کند که با استاندارد ERC-20 و ERC-223 هستند. این کیف توسط بسیاری از معامله‌گران حرفه‌ای پیشنهاد می‌شود و گزینه خوبی برای نگهداری دارایی‌های خرد و انجام معاملات کوتاه مدت است.

کیف پول متامسک (metamask)

کیف پول متامسک یکی از پرکاربردترین کیف پول غیر متمرکز است. نسخه موبایلی این کیف پول در دسترس است و کاربران امکان استفاده از آن در تلفن‌های همراه‌شان را دارند. توکن‌های مبتنی بر استاندارد ERC-20 و BEP-20 توسط متامسک پشتیبانی می‌شوند. امنیت بالای این کیف پول موجب محبوبیت بیشتر آن می‌شود. اگر به دنبال ولت مناسبی هستید که از راه حل لایه دوم پشتیبانی می‌کند، متامسک بهترین گزینه است. راه حل لایه دوم بری از بین بردن برخی مشکلات در شبکه بلاکچین استفاده می‌شود و متماسک از معاملات آن مثل پالیگان پشتیبانی می‌کند.

کیف پول تروزر مدل تی (trezor t)

کیف پول غیر متمرکز تروزر مدل تی یک کیف پول سرد یا سخت افزاری است که با پشتیبانی از حافظه micro usb و صفحه نمایش دیجیتال، یکی از کیف پول‌های کاربردی در بازار کریپتوکارنسی به شمار می‌رود. پشتیبانی از صدها ارز دیجیتالی، کیف پول تروزر را به یکی از بهترین کیف پول‌ها تبدیل می‌کند. این ولت به صرافی‌هایی مثل Changelly و CoinSwich هم متصل است؛ پس چنانچه نیاز به انجام تراکنش خاصی در این صرافی‌ها دارید، این کیف پول کار را برایتان راحت‌تر می‌کند. توسعه‌دهندگان کیف پول تروزر با ارتقا آن، قابلیت پشتیبانی از ۱۶۰۰ رمز ارز در این کیف پول را به وجود آوردند.

کیف پول لجر نانو ایکس (ledger nano x)

یکی از بهترین کیف پول‌ها برای انجام تراکنش‌های مختلف در بازار ارز دیجیتال لجر نانو ایکس است. این کیف پول هم به کامپیوتر و هم به موبایل متصل می‌شود. پشتیبانی این ولت از ۱۸۰۰ رمز ارز، معامله و ترید را برای معامله‌گران راحت می‌کند! از آن‌جا که این کیف پول دارای نرم افزار به خصوصی است، امکان دسترسی لحظه‌ای به دارایی را هم می‌دهد.

کیف پول والیوم

کیف پول غیر متمرکز والیوم یک ولت ساده رمزگذاری شده است و تحت وب کار می‌کند. عدم دسترسی والیوم به اطلاعات امنیتی مثل کلید خصوصی آن را به تبدیل به گزینه‌ای جذاب برای معامله‌گرها می‌کند. امکان پشتیبان‌گیری از حساب‌ها در والیوم وجود دارد و کاربران می‌توانند در صورت نیاز کیف پول‌های خود را بازیابی کنند. نقطه ضعف والیوم نداشتن نرم افزار مخصوص برای رایانه یا کامپیوتر است اما از آن‌جا که ویژگی‌هایی مانند پشتیبانی از ۴۰۰ توکن و ۲۰ کوین دارد، یکی از بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتالی به شمار می‌رود.

کیف پول متمرکز یا غیر متمرکز؟

چنانچه علم و دانش کافی درباره بازار کریپتوکارنسی ندارید از کیف پول‌های متمرکز استفاده کنید، اما اگر استفاده از کیف پول‌های غیر متمرکز برایتان کار سختی نیست و دانش و اطلاعات کافی درباره رمز ارزها را دارید، می‌توانید از ولت‌های غیر متمرکز استفاده کنید. کیف پول غیر متمرکز دسترسی واسطه‌ها را از بین می‌برد و امنیت حساب را افزایش می‌دهد؛ اما با این حال ریسک بیشتری هم دارد چرا که با یک اشتباه کوچک، ممکن است تمام سرمایه‌تان را از بین ببرید.

انواع کیف پول غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول‌های سرد یا سخت افزار و کیف پول‌های گرم یا نرم افزاری

آیا استفاده از اصطلاح غیر متمرکز برای کیف پول‌های بازار کریپتوکارنسی درست است؟

 از آنجا که دولت‌ها برای استفاده از کیف پول‌ها ممکن است قوانینی وضع کنند، واژه غیر متمرکز چندان درست نیست. از آنجا که ماهیت بازار غیر متمرکز است، انتظار می‌رود این ولت ها هم کاملا غیر متمرکز باشند.

کیف پول متمرکز بهتر است یا غیر متمرکز؟

برای افراد تبدی کیف پول متمرکز و برای افراد حرفه‌ای کیف پول غیر متمرکز پیشنهاد می‌شود.

بهترین کیف پول‌های غیر متمرکز چه هستند؟

 تراست ولت، متامسک، تروزر مدل تی، لجر نانو ایکس و والیوم.

(۲ امتیاز) - ۵/۵

در میان کلمه‌هایم روزگار می‌گذرانم. رسالتم این است تا با کلمه‌ها، به کسب‌و‌کارها کمک کنم فروش و آگاهی از برند خودشان را افزایش دهند. درباره موضوعات مختلف می‌نویسم تا به جهان‌های متفاوت هر کسب‌و‌کار با قلمم سرکشی کنم.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس