بلاکچین

استفاده از فناوری بلاکچین برای حفظ امنیت اطلاعات

با پیشرفت تکنولوژی خصوصاً در دهه اخیر، امنیت اطلاعات به بحث بسیار مهمی بدل شده است. با یک حساب سرانگشتی متوجه می‌شویم که اطلاعات خصوصی و محرمانه بسیار زیادی از ما در وب‌سایت‌های مختلف وجود دارد که در مورد امنیت آنها مطمئن نیستیم. فناوری بلاکچین می‌تواند تا حدودی این اطلاعات خصوصی ما را امن‌تر سازد و از افشای این اطلاعات در فضای مجازی جلوگیری کند.

در این مقاله به بررسی امنیت در بلاکچین می‌پردازیم. برای درک بهتر این مقاله پیشنهاد می‌کنیم مقاله تکنولوژی بلاکچین چیست را مطالعه بفرمایید.

اهمیت حریم خصوصی

یک ضرب المثل رایج در میان کاربران اینترنت وجود دارد که اگر برای محصول پولی پرداخت نمی‌کنید، شما همان محصول هستید. معنی این ضرب المثل این است که برای شرکت‌هایی که خدمات رایگان ارائه می‌کنند، مانند پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی، اطلاعات شخصی ارزشمند است.

با در نظرگرفتن رقابت شدید برای برتری یافتن در دنیای پیچیده تکنولوژی، مسلماً برنده، شرکت یا پلتفرمی است که بتواند از حریم خصوصی و اطلاعات شخصی افراد به بهترین شکل ممکن محافظت کند.

افشای اطلاعات، امری اجتناب ناپذیر

اگر اخبار دنیای تکنلوژی را دنبال کرده باشید، هر از چندگاهی خبر افشای اطلاعات کاربران وب‌سایت، صرافی و پلتفرم خاصی در این اخبار به چشمتان خورده است. شرکت‌های بزرگی که وعده حفاظت از حریم شخصی شما را داده‌اند و به وعده خود عمل نکرده‌اند.

بزرگترین افشای اطلاعات در سال 2019 برای فیسبوک اتفاق افتاد. اطلاعات شخصی 419 میلیون کاربر فیسبوک در اینترنت به اشتراک گذاشته شد که این اطلاعات حاوی آدرس محل سکونت این کاربران و حتی شماره تماس با آنها بود. نکته مهم این اتفاق، وعده‌های شرکت فیسبوک بود که بارها عنوان کرده بود حفظ حریم شخصی کاربران و امنیت حساب‌ها و اطلاعات آنها در اولویت اول فیسبوک قرار دارد.

درز شدن اطلاعات شخصی کاربران از این دست در سال‌های اخیر کم نبوده است. اما در هر صورت و با هرگونه تدابیر امنیتی اتخاذ شده در این وب‌سایت‌ها، باز هم اطلاعات افراد به طور کامل محافظت نمی‌شود.

آیا بلاکچین می‌تواند بهتر عمل کند؟

همانطور که از نامش پیداست، بلاکچین زنجیره ای از بلوک‌های دیجیتالی است که حاوی سوابق تراکنش‌ها و اطلاعات کاربر است. هر بلوک به تمام بلوک‌های قبل و بعد از آن متصل است. این اتصال در واقع  دستکاری اطلاعات را دشوار می کند، زیرا یک هکر برای جلوگیری از شناسایی شدن باید بلوک حاوی آن رکورد و همچنین بلوک‌های مرتبط با آن را تغییر دهد کاری که در عمل بسیار زمانبر و سخت است. این روش کار بلاکچین، ممکن است به اندازه کافی یک عامل بازدارنده نباشد، اما بلاکچین دارای ویژگی‌های ذاتی دیگری است و ابزار‌های امنیتی بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

سوابق موجود در بلاکچین از طریق کریپتوگرافی یا رمزنگاری ایمن سازی می‌شوند. کاربران شبکه، کلیدهای خصوصی خود را دارند و از آن برای انجام تراکنش‌های درون شبکه استفاده می‌کنند. این کلید خصوصی در واقع  به عنوان یک امضای دیجیتال شخصی عمل می‌کند.

خبر بد برای هکر‌ها این است که تکنولوژی بلاکچین به صورت غیر متمرکز است و در سراسر شبکه بلاکچین به صورت همتا به همتا (Peer to Peer) توزیع می‌شود. شبکه بلاکچین دایما در حال بروزرسانی و همگام‌سازی است.

از آنجایی که بلاکچین‌ها مکان مرکزی ندارند پس نمی‌توان برای آنها یک نقطه جهت هک شدن در نظر گرفت. این بدین معنی است که برای دسترسی به هر نمونه (یا حداقل 51 درصد اکثریت) از یک بلاکچین خاص و تغییر همه آنها به طور همزمان، نیاز به مقادیر عظیمی از قدرت محاسباتی است که این قدرت هرگز از طریق رایانه‌های معمولی تامین نخواهد شد.

راه حل بلاکچین

همانطور که بیت‌کوین نشان داده است، کریپتوگرافی می‌تواند راهی امن برای ذخیره و مدیریت اطلاعات، از جمله اطلاعات شخصی باشد چرا که داده‌های خصوصی در بلاکچین توسط کریپتوگرافی محافظت می‌شود.

در زیر دو روش معرفی می‌شود که از طریق آنها می‌توان از فناوری بلاکچین برای محافظت از داده‌های شخصی استفاده کرد.

  • رمزگذاری هومومورفیک (Homomorphic Encryption)

نوع جدیدی از رمزگذاری به نام رمزگذاری هومومورفیک در بلاکچین ایجاد شده است که امکان انجام محاسبات روی داده‌های رمزگذاری شده را بدون نیاز به رمزگشایی آن داده‌ها فراهم می‌کند. این بدان معناست که حریم خصوصی و امنیت داده‌ها می‌تواند در حین انجام محاسبات حفظ شود و تنها کاربرانی اجازه دسترسی به جزییات داده‌ها را دارند که کلید اختصاصی و یا رمز اختصاصی را داشته باشند.

تکنیک‌های رمزنگاری مانند Zero Knowledge Proofs (ZKPs) و zk-SNARKs قبلاً از رمزگذاری هومومورفیک استفاده کرده‌اند.  به عنوان مثال پروتکل کریپتوگرافی محبوب به نام Zcash از zk-SNARK برای رمزگذاری داده‌های خود استفاده می‌کند و کلیدهای رمزگشایی را به اشخاص مجاز می‌دهد و تنها این افراد اجازه دسترسی به داد‌ها را دارند.

  •  کانال های دولتی

کانال‌های دولتی، تعاملات زنجیره بلوکی هستند که می‌توانند روی بلاکچین رخ دهند، اما در عوض خارج از بلاکچین انجام می‌شوند. کانال های دولتی از طریق سه فرآیند زیر عمل می‌کنند:

  1. قفل کردن: معامله با استفاده از یک قرارداد هوشمند در زنجیره قفل می‌شود.
  2. تعامل: فعل و انفعالات خارج از زنجیره یا در یک زنجیره جانبی اتفاق می‌افتد.
  3. انتشار: پس از کامل شدن تعاملات و بسته شدن کانال دولتی، قفل قرارداد هوشمند باز شده و پیامی مبنی بر انجام شدن معامله در بلاکچین منتشر می‌شود.

به زبانی ساده‌تر کانال های دولتی می توانند به ارائه دهندگان خدمات مجازی مانند کلیه پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی اجازه دهند، داده‌های کاربران خود را خصوصی و ایمن نگه دارند.

صحبت پایانی

فناوری بلاکچین، فناوری پیچده‌ای محسوب می‌شود و با توجه به بروزرسانی‌های لحظه‌ای که روی بلوک‌های آن انجام می‌شود، هک کردن و دسترسی به اطلاعات کاربران امری بسیار پیچیده و سخت خواهد بود. شاید آینده امنیت فضای مجازی و سایبری را فناوری بلاکچین تعیین کند.

آیا بلاکچین می‌تواند از پس این مهم به خوبی برآید؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

منبع
cointelegraphibm

مسعود فاضل

کارشناس ادبیات انگلیسی، سابقه فعالیت دو ساله در گردشگری و تور خارجی، کارشناس تولید محتوا در حوزه بلاکچین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا