صرافی ها

نحوه مواجه با انتقال اشتباه ارز دیجیتال

دنیای کریپتوکارنسی‌ها و خرید و فروش ارزدیجیتال می‌تواند پیچیده باشد به خصوص اگر کاملاً با آن آشنا نباشید. یکی از اشتباهات رایج بین فعالان این بازار، انجام تراکنش اشتباه ارز دیجیتال است. ارسال ارز به یک آدرس اشتباه برای فردی ناشناس یا ارسال ارز به آدرس یک ارز دیگر در شبکه‌ای متفاوت، از اشتباهات رایج کاربران هنگام انتقال ارز است.

در این مقاله والکس، به بررسی انواع انتقال اشتباه ارز دیجیتال و روش‌های بازیابی ارزهای دیجیتال گم‌ شده می‌پردازیم.

ارسال ارز به آدرس ناشناس در شبکه رمزارزها

یکی از رایج‌ترین انواع انتقال اشتباه ارز دیجیتال، ارسال ارز به یک آدرس ناشناس است. برای مثال فرد ممکن است از بین آدرس‌های قدیمی که هنگام ارسال ارز استفاده کرده است، یک آدرس اشتباه را انتخاب کرده و ارز خود را به آن ارسال کند.

با این کار ارز از دسترس کاربر خارج شده است و احتمال بازیابی آن نزدیک به صفر است. تنها در صورتی بازگردانی این ارز ممکن است که صاحب آدرس کیف پول مقصد را پیدا کرده و او نیز بپذیرد که ارز را برگرداند.

با توجه به این که معمولاً آدرس کیف پول‌ها ناشناس هستند، عملاً امکان پیدا کردن آن فرد وجود ندارد و ممکن است دارایی کاربر برای همیشه از دست رفته باشد.

انجام تراکنش‌ها در شبکه بلاک چین قطعی و بدون امکان بازگشت یا لغو هستند. بنابراین بهتر است همیشه قبل از ارسال نهایی ارز، دوباره آدرس را با کیف پول مقصد چک کنید.

ارسال ارز به شبکه بلاک چین اشتباه

تا به حال پیش آمده است که یک ارز در بلاک چین ERC20  را به آدرسی در BEP20 بفرستید؟ معمولاً هنگامی که در کیف پول آدرس اشتباه برای یک ارز وارد می‌کنید، کیف پول آن را تشخیص داده و اجازه انجام تراکنش نمی‌دهد. اما دو بلاک چین اسمارت چین و اتریوم از فرمت مشابهی برای آدرس‌ها استفاده می‌کنند. بنابراین کیف پول هم اشتباه بودن آدرس را تشخیص نداده و تراکنش انجام می‌شود.

اما با وجود تایید تراکنش، ارز هرگز به مقصد نخواهد رسید. هرچند راه حلی برای بازیابی آن وجود دارد؛ به شرط آن که به کلید خصوصی کیف پول خود دسترسی داشته باشید. شما هنگام راه‌اندازی کیف پول‌های آنلاین و آفلاین ارز دیجیتال کلمات بازیابی دریافت می‌کنید که همان راه دسترسی به کلید خصوصی شماست.

در این مقاله ما برای نمونه روش بازیابی ارز بایننس کوین (BNB) که به آدرس اتریوم ارسال شده است را بررسی خواهیم کرد. اصول بازیابی همه ارزها که به بلاک چین‌های مختلف ارسال شده‌اند (اگر قابل بازیابی باشند) به همین شکل هستند.

تراکنش اشتباه ارز دیجیتال

ما برای مثال، یک تراکنش انتقال اشتباه ارز دیجیتال BNB به اتریوم در کیف پول تراست ولت انجام دادیم تا بتوانیم مراحل بازیابی را برای شما توضیح دهیم. در طی این مراحل هدف این است که کلید خصوصی کیف اتریوم را استخراج کرده و به عنوان کیف بایننس کوین ایمپورت کنیم.

این روش فقط در کیف پول‌هایی مانند تراست ولت که امکان ایمپورت کردن کلید خصوصی را دارند، مفید است. فرض کنید شما انتقال اشتباه ارز دیجیتال را انجام داده‌اید:

برای بازیابی ارز خود:

 • قبل از انجام هر کاری مطمئن شوید که کلمات بازیابی ولت را در جای امن و مطمئنی ذخیره کرده‌اید.
 • به سایت تبدیل کد Mnemonic بروید.
 • کلمات بازیابی ولت خود را در فیلد BIP39 وارد کنید.
بازیابی تراکنش اشتباه
 • گزینۀ ETH را انتخاب کنید. این آدرس خصوصی کیف پولی است که اشتباهی به آن BNB ارسال کرده‌اید.
 • کلید خصوصی کیف پول BNB را از لیست Derived Addresses انتخاب کنید. اگر تمام مراحل را درست پیش رفته باشید، Privet Key در ردیف اول بخش Table، آخر ردیف سمت راست است.
بازگشت تراکنش اشتباه ارزدیجیتال
 • کلید خصوصی ETH را به عنوان کیف BNB SmartChain در تراست ولت خود ایمپورت کنید.

برای ایمپورت کلید خصوصی اتریوم در تراست ولت این مراحل را طی کنید

 • تراست ولت را باز کنید و به بخش Setting بروید.
 • گزینه اول یعنی Wallets را انتخاب کنید.
انتخاب ولت برای بازگردانی تراکنش اشتباه
 • گزینه + را از بالا سمت راست صفحه انتخاب کنید.
بازگردانی تراکنش در تراست ولت
 • گزینۀ I already have a wallet را انتخاب کنید.
مراحل حل مشکل تراکنش اشتباه در تراست ولت
 • گزینۀ Smart Chain را انتخاب کنید. یعنی باید آدرس خصوصی کیف اتریوم خود را به عنوان یک کیف BNB Smart Chain ایمپورت کنید.
انتخاب اسمارت چین در تراست ولت
 • گزینۀ Privet Key را انتخاب کنید. کلید ۶۴ حرفی که به شما داده شده است را در کادر وارد کنید و Import را بزنید.
گزینۀ Privet Key در تراست ولت

با طی این مراحل باید بتوانید در کیف پول خود دارایی BNB خود را پیدا کنید.

بازیابی ارز از کیف پول‌هایی که امکان ایمپورت با کلید خصوصی را ندارند

اگر از کیف پولی استفاده می‌کنید که امکان ایجاد کیف پول با کلید خصوصی را ندارند، دو راه پیش رو دارید. با پشتیبانی کیف پول تماس بگیرید. وضعیت تراکنش خود را برای آن‌ها توضیح دهید و بخواهید ارز شما را بازگردانند. کیف پول لجر در صورتی که بتوانید با اسناد کافی این موضوع را ثابت کنید، ارز را برای شما بازگردانی خواهد کرد.

 کلید خصوصی خود را استخراج کرده و آن را در یک کیف پول دیگر که از فرمت کلید خصوصی شما پشتیبانی می‌کند، ایمپورت کنید. به این کار مهاجرت بین کیف پول‌ها هم گفته می‌شود. برای مثال، می‌توان این کار را بین کیف پول‌های زیر انجام داد:

 • Mycelium
 • Copay
 • Bitpay
 • Jaxx
 • Ledger
 • Keepkey
 • Trezor
 • info
 • Exodus
 • Trust
 • Coinomi

همه این کیف پول‌ها با BIP44 سازگار هستند.

ارسال ارز به صرافی بدون وارد کردن Tag یا Memo

انتقال ارز به صرافی بدون وارد کردن تگ

برخی از ارزها مانند ریپل (XRP) یا BNB در صرافی‌ها آدرس اختصاصی ندارند. صرافی‌ها برای همه اعضا از یک آدرس کیف پول استفاده می‌کنند و با استفاده از ابزار تگ یا ممو، بین کیف پول اعضا تمایز ایجاد می‌کنند. بنابراین هنگام ارسال ارز به کیف پول صرافی باید حتماً تگ اختصاصی کیف پول خودتان در صرافی را وارد کنید. در غیر این صورت ارز شما هرگز به مقصد نخواهد رسید.

برای این انتقال اشتباه ارز دیجیتال هم راه حلی وجود دارد. شما باید با پشتیبانی صرافی مقصد از طریق چت آنلاین، تیکت یا ایمیل تماس بگیرید. در متن پیام خود، رسید تراکنش که کیف پول مبدا در اختیار شما گذاشته است را به همراه هش تراکنش قرار دهید. با این کار ثابت می‌کنید که ارز را به حساب صرافی واریز کرده‌اید و فقط تگ را فراموش کردید.

در صورت امکان پشتیبانی صرافی مقصد بعد از بررسی تمام اسناد لازم، ارز را به حساب شخصی شما در صرافی برمی‌گرداند، اما همچنان امکان دارد که ارز شما برای همیشه گم شده باشد.

بازیابی به کمک تیم والکس

در بسیاری از مواقع، متأسفانه هیچ راهی برای بازگشت ارزی که به آدرس اشتباه ارسال شده است وجود ندارد. بهتر است قبل از انجام تراکنش، نسبت به این موضوع کاملاً آگاه باشید و خیلی دقیق مشخصات تراکنش را بررسی کنید.

حتما هر بار موقع ارسال ارز، آدرس مقصد را با گیرنده بررسی کنید. حتی آدرس‌های قدیمی که تا به حال چندین بار به آن ارز ارسال کرده‌اید.

اگر انتقال اشتباه ارز دیجیتال انجام داده‌اید و راه حل آن را در این مقاله پیدا نکردید، در کامنت‌ها برای ما مشخصات دقیق تراکنش را بفرستید. ما برای بررسی امکان بازگشت ارز گمشده، به اطلاعات زیر نیاز داریم:

 • نام و نوع کیف پول مبدا و مقصد
 • نام ارزی که به آدرس اشتباه ارسال شده است
 • نام و آدرس ارز مقصد

ما در والکس در صورت امکان، روش بازگردانی ارز دیجیتال گم شده را برای شما ارسال خواهیم کرد.

اگر بیت کوین را به آدرس نامعتبر بفرستید چه اتفاقی می افتد؟

پرداخت رد می‌شود و بلاک چین آن را تایید نمی‌کند. به عنوان نتیجه، هیچ صرافی ارز دیجیتال وجود نخواهد داشت. همه آدرس‌های بیت کوین قابل قبول  از پیش وجود دارد. نمی توان یک مورد جدید ایجاد کرد.

اگر رمزارز را به شبکه اشتباهی ارسال کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر کریپتو شما در شبکه اشتباهی است، ممکن است برای هدف مورد نیاز شما قابل استفاده نباشد. به عنوان مثال، اتریوم ارسال شده به BSC در DApps و قراردادهای هوشمند اتریوم قابل استفاده نخواهد بود.

(۱۰۸ امتیاز) - ۴.۸/۵
روزنامه‌نگاری خوانده‌ام و کلمه به کلمه پا به دنیای محتوا گذاشته‌ام. ورود به بازارهای مالی و دنیای ارز دیجیتال قدم بلند من برای یادگیری بیشتر است.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
1.2K دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
هوشنگ
هوشنگ
27 روز قبل

– سلام .من تو صرافی کوینکس ارز Bnx جدید خریداری کردم ب کیف پول تراست انتقال دادم هنوز نیومده. اسمارت کانترکت ارزها با هم فرق دارد.از کجا باید پیگیری کنم؟ چون ادرس Bnx قدیمی رو وارد کردم و توی تراست هم همین آدرس قدیمی بود الان باید چیکار کنم؟
0xffe1*********7fd57
(Txid)
0x3c5*******eC35CFd
(آدرسی ک فرستادم تو کیف پول)

ر رواقی
ر رواقی
23 روز قبل
پاسخ به  هوشنگ

سلام و عرض ادب
هوشنگ عزیز لطفا اسناد این تراکنش خود را برای پشتیبانی تراست ولت ارسال کرده و این مساله را با آنها در میان بگذارید.

https://support.trustwallet.com/support/home

امیر حاجی رجبی
امیر حاجی رجبی
1 ماه قبل

سلام
من مقداری توکن blk(babyfloki) از کیف پول trust wallet خودم که روی شبکهbep20 بود رو اشتباهی به آدرس bnb کیف پول خودم در صرافی bingx واریز کردم.
آیا امکان برگشت این توکن وجود دارد؟
ممنون میشم من رو راهنمایی کنید

ر رواقی
ر رواقی
1 ماه قبل

سلام
وقت به خیر
به دلیل اینکه مقصد این تراکنش اشتباه شما یک صرافی متمرکز است، تنها راه بازگشت این تراکنش، همکاری پشتیبانی صرافی با شما است. لطفا این مساله را با صرافی مقصد در میان بگذارید.

سپاس از همراهی شما

علی ایزانلو
علی ایزانلو
1 ماه قبل

اقا کمکم کنید من هرکاری میکنم از تراس ولت تتر بر بستر trc20 انتقال به صرافی نمیشه یعنی کارمزد کم میکنه ولی تتر هامو انتقال نمیده چکار کنم میگه ناموفق بود ولی کارمزدشم کم کرده

ر رواقی
ر رواقی
1 ماه قبل
پاسخ به  علی ایزانلو

سلام و عرض ادب
اخیرا به دلیل پروپوزال جدید ترون، تراکنشهای این شبکه در برخی کیف پول‌ها از جمله تراست ولت با مشکل مواجه است. در حال حاضر باید منتظر یک آپدیت جدید از سمت توسعه‌دهندگان تراست ولت باشیم تا این مشکل به صورت کامل برطرف شود. بنابراین تا قبل از انجام آپدیت جدید کیف پول خود، از تراکنش در شبکه ترون بپرهیزید.

سپاس از همراهی شما

فریلا
فریلا
1 ماه قبل

سلام
روز به خیر

از تراست ولتم ، مقداری شیبا انتقال دادم به کیف پول ایرانی ام
ولی متاسفانه آدرس بیت کوین در اون کیف پول را واریز کردم. چکار کنم؟ راه حلی وجود داره؟

ر رواقی
ر رواقی
1 ماه قبل
پاسخ به  فریلا

سلام و عرض ادب
منظور شما از کیف پول ایرانی چیست، آیا شیبا خود را به کیف پول یک صرافی متمرکز انتقال داده اید؟ اگر مقصد تراکنش اشتباه شباه شما یک صرافی متمرکز است، تنها راه بازیابی آن همکاری تیم پشتیبانی صرافی با شما است. بنابراین لطفا این مساله را با صرافی مقصد در میان بگذارید.

سپاس از همراهی شما

مهرداد سیدروحی
مهرداد سیدروحی
1 ماه قبل

من مقداری فانتوم را از تراست ولت خواستم به کیف والکس بفرستم هرکاری میکنم نمیتونم پیدا کنم که کجا فرستادم راهی هست البته قبل از ان خود تراست ولت تبدیل به کویین کرده بود که خواست مقداری bnb داشته باشم لطفاً کمک کنید

ر رواقی
ر رواقی
1 ماه قبل

سلام
وقت به خیر
مهرداد عزیز تاریخچه تمام تراکنشهای انجام شده در صفحه هر توکن در تراست ولت مشخص است. اما اینکه از روی هش تراکنش پی به هویت کیف پول گیرنده ببرید، این در بلاکچین تقریبا غیرممکن است.
(پیشنهاد میکنیم در قسمت تاریخچه تراکنش فانتوم در تراست ولت، آدرس مقصد را با آدرس کیف پول فانتوم صرافی والکس مقایسه کنید)

تورج توکلی
تورج توکلی
1 ماه قبل

با سلام و عرض ادب؛
بنده از صرافی بینگ ایکس مقداری ارز پالیگان (متیک) به کیف پول تراست ولت فرستادم توی بستر BEP20 که نوشته بود کارمزدش کمتر هست، ولی هنوز نرسیده. توی صرافی و BSC SCAN هم موفق نشون میده. ممنون میشم راهنماییم کنید. مشخصات تراکنش رو هم براتون میفرستم.
TXID: 0x43b0*****69209dfca
ADDRESS: 0x******266489f7

ر رواقی
ر رواقی
1 ماه قبل
پاسخ به  تورج توکلی

سلام
وقت شما به خیر
تورج جان شما هنگام انجام هر تراکنشی باید به تطبیق شبکه مبدا با مقصد توجه کنید. ما احتمال میدهیم در مورد این ترتاکنش شما این مساله رعایت نشده است.
به عنوان مثال نمیتوانید توکنی را در بستر اسمارت چین را به آدرس کیف پولی در شبکه پالیگان ارسال کنید. به دلیل فرمت مشابه آدرسهای این دوشبکه، تراکنش در بلاکچین انجام میشود، اما این یک تراکنش اشتباه است و در کیف پول مقصد نمایش داده نمیشود.
لطفا مجددا این مساله را بررسی کنید و شبکه مبدا تراکنش (شبکه ارسال در صرافی) و شبکه مقصد تراکنش (شبکه دریافت در تراست ولت ) را به ما بگویید تا دقیقتر شما را راهنمایی کنیم.

سپاس از همراهی شما

مهدی نادری
مهدی نادری
1 ماه قبل

سلام وقت به خیر
من میخواستم کیف پول تراست ولتم رو به یه بازی متاورسی متصل کنم وقتی گزینه کانکت رو زدم تو تراست ولتم یه مقدار هزینه تراکنش خواست و بعد از اون باید قرار داد رو sign می کردم رو sign که زدم هیچ اتفاقی نیوفتاد دوباره زدم انگار که رفته باشه مرحله بعد یک تایید دیگه خواست منم تایید کردم و الان دارم چک می کنم هر چی بیت کوین و کاردانو روی شبکه بایننس داشتم منتقل شده به یه کیف پولی که نمیشناسم
الان کاری میشه کرد؟؟
چرا باید تو تراست ولت برای متصل کردن کیف پول یه انتقال خودکار صورت بگیره؟

ر رواقی
ر رواقی
1 ماه قبل
پاسخ به  مهدی نادری

سلام و عرض ادب
مهدی عزیز آیا شما کیف پول خود را به پلتفرم معتبری متصبل کرده اید؟ توجه داشته باشید که پلتفرمها و بازی های متاورسی برای تسهیل فعالیت کاربران، به کیف پول‌ها متصل میشوند. تا با این کار بتوانید برای خرید اقلام درون بازی اقدام کنید. این کار به منزله انجام تراکنش از سوی پلتفرم مربوطه نیست و کنترل دارایی ها همواره به عهده کاربر است. (مانند اتصال کیف پول پول متامسک به دیسنترالند)
اما اگر شما از یک وبسایت یا نرم افزار جعلی استفاده کنید و کیف پول خود را به آن متصل کنید، امکان سرقت دارایی های دیجیتال شما بسیار زیاد است! متاسفانه اگر تراکنشی در کیف پول شما انجام شده باشد، راهکاری برای بازگشت آن وجود ندارد.

سپاس از همراهی شما

دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس