آموزش معاملهمنتخب سردبیر

تراکنش اشتباه ارز دیجیتال و آموزش بازیابی ارز دیجیتال گم شده

دنیای کریپتوکارنسی‌ها می‌تواند پیچیده باشد به خصوص اگر کاملاً با آن آشنا نباشید. یکی از اشتباهات رایج بین فعالان این بازار، انجام تراکنش اشتباه ارز دیجیتال است. ارسال ارز به یک آدرس اشتباه برای فردی ناشناس یا ارسال ارز به آدرس یک ارز دیگر در شبکه‌ای متفاوت، از اشتباهات رایج کاربران هنگام انتقال ارز است.

در این مقاله والکس، به بررسی انواع تراکنش اشتباه ارز دیجیتال و روش‌های بازیابی ارزهای دیجیتال گم‌ شده می‌پردازیم.

ارسال ارز به آدرس ناشناس در شبکه رمزارزها

یکی از رایج‌ترین انواع تراکنش اشتباه ارز دیجیتال، ارسال ارز به یک آدرس ناشناس است. برای مثال فرد ممکن است از بین آدرس‌های قدیمی که هنگام ارسال ارز استفاده کرده است، یک آدرس اشتباه را انتخاب کرده و ارز خود را به آن ارسال کند.

با این کار ارز از دسترس کاربر خارج شده است و احتمال بازیابی آن نزدیک به صفر است. تنها در صورتی بازگردانی این ارز ممکن است که صاحب آدرس کیف پول مقصد را پیدا کرده و او نیز بپذیرد که ارز را برگرداند.

با توجه به این که معمولاً آدرس کیف پول‌ها ناشناس هستند، عملاً امکان پیدا کردن آن فرد وجود ندارد و ممکن است دارایی کاربر برای همیشه از دست رفته باشد.

انجام تراکنش‌ها در شبکه بلاکچین قطعی و بدون امکان بازگشت یا لغو هستند. بنابراین بهتر است همیشه قبل از ارسال نهایی ارز، دوباره آدرس را با کیف پول مقصد چک کنید.

ارسال ارز به شبکه بلاکچین اشتباه

تا به حال پیش آمده است که یک ارز در بلاکچین ERC20  را به آدرسی در BEP20 بفرستید؟ معمولاً هنگامی که در کیف پول آدرس اشتباه برای یک ارز وارد می‌کنید، کیف پول آن را تشخیص داده و اجازه انجام تراکنش نمی‌دهد. اما دو بلاکچین اسمارت چین و اتریوم از فرمت مشابهی برای آدرس‌ها استفاده می‌کنند. بنابراین کیف پول هم اشتباه بودن آدرس را تشخیص نداده و تراکنش انجام می‌شود.

اما با وجود تایید تراکنش، ارز هرگز به مقصد نخواهد رسید. هرچند راه حلی برای بازیابی آن وجود دارد؛ به شرط آن که به کلید خصوصی کیف پول خود دسترسی داشته باشید. شما هنگام راه‌اندازی کیف پول‌های آنلاین و آفلاین ارز دیجیتال کلمات بازیابی دریافت می‌کنید که همان راه دسترسی به کلید خصوصی شماست.

در این مقاله ما برای نمونه روش بازیابی ارز BNB که به آدرس اتریوم ارسال شده است را بررسی خواهیم کرد. اصول بازیابی همه ارزها که به بلاکچین‌های مختلف ارسال شده‌اند (اگر قابل بازیابی باشند) به همین شکل هستند.

بازیابی ارز BNB در کیف پول ETH

ما برای مثال، یک تراکنش اشتباه BNB به اتریوم در کیف پول تراست ولت انجام دادیم تا بتوانیم مراحل بازیابی را برای شما توضیح دهیم. در طی این مراحل هدف این است که کلید خصوصی کیف اتریوم را استخراج کرده و به عنوان کیف بایننس کوین ایمپورت کنیم.

این روش فقط در کیف پول‌هایی مانند تراست ولت که امکان ایمپورت کردن کلید خصوصی را دارند، مفید است. فرض کنید شما تراکنش اشتباه زیر را انجام داده‌اید:

برای بازیابی ارز خود:

1- قبل از انجام هر کاری مطمئن شوید که کلمات بازیابی ولت را در جای امن و مطمئنی ذخیره کرده‌اید.

۲- به سایت تبدیل کد Mnemonic بروید: https://iancoleman.io/bip39

3- کلمات بازیابی ولت خود را در فیلد BIP39 وارد کنید.

تراکنش اشتباه ارز دیجیتال

۴- گزینۀ ETH را انتخاب کنید. این آدرس خصوصی کیف پولی است که اشتباهی به آن BNB ارسال کرده‌اید.

۵- کلید خصوصی کیف پول BNB را از لیست Derived Addresses انتخاب کنید. اگر تمام مراحل را درست پیش رفته باشید، Privet Key در ردیف اول بخش Table، اخر ردیف سمت راست است.

تراکنش اشتباه ارز دیجیتال

۶- کلید خصوصی ETH را به عنوان کیف BNB SmartChain در تراست ولت خود ایمپورت کنید.

برای ایمپورت کلید خصوصی اتریوم در تراست ولت این مراحل را طی کنید

۱- تراست ولت را باز کنید و به بخش Setting بروید.

۲- گزینه اول یعنی Wallets را انتخاب کنید.

۳- گزینه + را از بالا سمت راست صفحه انتخاب کنید.

تراکنش اشتباه ارز دیجیتال

۴- گزینۀ I already have a wallet را انتخاب کنید.

تراکنش اشتباه ارز دیجیتال۵- گزینۀ Smart Chain را انتخاب کنید. یعنی باید آدرس خصوصی کیف اتریوم خود را به عنوان یک کیف BNB Smart Chain ایمپورت کنید.

۶- گزینۀ Privet Key را انتخاب کنید. کلید ۶۴ حرفی که به شما داده شده است را در کادر وارد کنید و Import را بزنید.

تراکنش اشتباه ارز دیجیتال

با طی این مراحل باید بتوانید در کیف پول خود دارایی BNB خود را پیدا کنید.

بازیابی ارز از کیف پول‌هایی که امکان ایمپورت با کلید خصوصی را ندارند

اگر از کیف پولی استفاده می‌کنید که امکان ایجاد کیف پول با کلید خصوصی را ندارند، دو راه پیش رو دارید:

1. با پشتیبانی کیف پول تماس بگیرید. وضعیت تراکنش خود را برای آن‌ها توضیح دهید و بخواهید ارز شما را بازگردانند. کیف پول لجر در صورتی که بتوانید با اسناد کافی این موضوع را ثابت کنید، ارز را برای شما بازگردانی خواهد کرد.

2. کلید خصوصی خود را استخراج کرده و آن را در یک کیف پول دیگر که از فرمت کلید خصوصی شما پشتیبانی می‌کند، ایمپورت کنید. به این کار مهاجرت بین کیف پول‌ها هم گفته می‌شود. برای مثال، می‌توان این کار را بین کیف پول‌های زیر انجام داد:

 • Mycelium
 • Copay
 • Bitpay
 • Jaxx
 • Ledger
 • Keepkey
 • Trezor
 • info
 • Exodus
 • Trust
 • Coinomi

همه این کیف پول‌ها با BIP44 سازگار هستند.

ارسال ارز به صرافی بدون وارد کردن Tag یا Memo

تراکنش اشتباه ارز دیجیتال

برخی از ارزها مانند ریپل یا BNB در صرافی‌ها آدرس اختصاصی ندارند. صرافی‌ها برای همه اعضا از یک آدرس کیف پول استفاده می‌کنند و با استفاده از ابزار تگ یا ممو، بین کیف پول اعضا تمایز ایجاد می‌کنند. بنابراین هنگام ارسال ارز به کیف پول صرافی باید حتما تگ اختصاصی کیف پول خودتان در صرافی را وارد کنید. در غیر این‌صورت ارز شما هرگز به مقصد نخواهد رسید.

برای این اشتباه هم راه حلی وجود دارد. شما باید با پشتیبانی صرافی مقصد از طریق چت آنلاین، تیکت یا ایمیل تماس بگیرید. در متن پیام خود، رسید تراکنش که کیف پول مبدا در اختیار شما گذاشته است را به همراه هش تراکنش قرار دهید. با این کار ثابت می‌کنید که ارز را به حساب صرافی واریز کرده‌اید و فقط تگ را فراموش کردید.

در صورت امکان پشتیبانی صرافی مقصد بعد از بررسی تمام اسناد لازم، ارز را به حساب شخصی شما در صرافی برمی‌گرداند، اما همچنان امکان دارد که ارز شما برای همیشه گم شده باشد.

صحبت پایانی

در بسیاری از مواقع، متاسفانه هیچ راهی برای بازگشت ارزی که به آدرس اشتباه ارسال شده است وجود ندارد. بهتر است قبل از انجام تراکنش، نسبت به این موضوع کاملاً آگاه باشید و خیلی دقیق مشخصات تراکنش را بررسی کنید.

 • حتما هر بار موقع ارسال ارز، آدرس مقصد را با گیرنده بررسی کنید. حتی آدرس‌های قدیمی که تا به حال چندین بار به آن ارز ارسال کرده‌اید.
 • از درستی شبکه انتقال ارز مطمئن شوید و فرمت آدرس‌ها را بررسی کنید.
 • از صحت کد تگ یا ممو مطمئن شوید.

اگر تراکنش اشتباهی انجام داده‌اید و راه حل آن را در این مقاله پیدا نکردید، در کامنت‌ها برای ما مشخصات دقیق تراکنش را بفرستید. ما برای بررسی امکان بازگشت ارز گمشده، به اطلاعات زیر نیاز داریم:

 • نام و نوع کیف پول مبدا و مقصد
 • نام ارزی که به آدرس اشتباه ارسال شده است
 • نام و آدرس ارز مقصد

ما در والکس در صورت امکان، روش بازگردانی ارز دیجیتال گم شده را برای شما ارسال خواهیم کرد.

فروزان زیبائی

همیشه به‌خاطر نوشته‌هایم شناخته شده‌ام. کار حرفه‌ای نوشتن را با روزنامه‌نگاری شروع کردم و حالا تولید محتوا، چراغ روشن روزهای کاری من است.

نوشته های مشابه

‫۶۳۷ دیدگاه ها

  1. سلام
   وقت به خیر
   آیا مقصد تراکنش اشتباه شما تراست ولت بوده؟ در این صورت کیف پول شیبا (در همان شبکه بی بی دوج) خود را در تراست ولت فعال و مجددا موجودی آن را بررسی کنید.

   سپاس از همراهی شما

 1. من ارز dai رو شبکه BSC برداشت زدم به کانترکت بازی cpan که اینم خودش رو شبکهbsc هست میخواستم ببینم راهی هست واسه بازیابی داراییم؟

  1. سلام
   وقت به خیر
   متاسفانه ما راهی برای بازگردانی ارزی که به آدرس کانترکت ارسال شده نمی‌شناسیم. لطفاْ همیشه قبل از انجام تراکنش خود، حتماً صحت آدرس مقصد چندبار را بررسی کنید.

   سپاس از همراهی شما

 2. سلام و عرض ادب.
  بنده مقداری ارز شیبا از صرافی *** خرداری کردم و بعد از چند روز متوجه شدم به تراست ولتم نیومده. الان متوجه شدم شبکه را در صرافی اشتباه زدم. جای ERC20 زدم PEP20 . ممنون و سپاسگذارم بفرمایید راه برگشتش چیه.
  ادرس ولت ******

  1. سلام
   وقت به خیر
   شما باید مطابق آموزش همین مقاله ابتدا کلید خصوصی “اسمارت چین” خود را استخراج و آن را به عنوان کیف پول “اتریوم” در تراست ولت ایمپورت کنید.
   توجه داشته باشید که تراکنش‌های اشتباه همیشه قابل بازگشت نیستند.

   سپاس از همراهی شما

 3. ممنون از همکاری شما سوالم را اینکونه تکمیل کنم که در شبکه kcc انتقال به صورت kcc-peg tether ثبت شده ممنون میشم بهم بگید منظور چی هست

  1. سلام. وقت شما به خیر

   توکنهای peg شده در اصل معرف و نماینده توکن اصلی یک بلاکچین دیگر هستند. شبکه kcc بلاکچین اختصاصی صرافی Kucoin محسوب میشود. این شبکه برای اینکه بتواند توکن سایر بلاکچین‌ها (مثلا تتر) را میزبانی کند. از نسخ peg آنها استفاده می‌کند. به عبارتی peg Token نسخه ساختگی از یک توکن دیگر است. اما به دلیل اینکه شما تتر را در شبکه kcc انتقال داده‌اید، نوع توکن kcc-peg tether است و باید مطابق کامنت قبلی، ابتدا کلید خصوصی اسمارت چین خود را استخراج و آن را به عنوان یک یک پول kcc (در کیف پولی که از این شبکه پشتیبانی کند مانند متامسک) ایمپورت کنید.
   توجه داشته باشید این تنها راه حلیست که ما برای بازیابی دارایی شما می‌شناسیم و امیدواریم از این طریق مشکل شما برطرف شود.

   سپاس از همراهی شما

   1. سلام و ممنون از راهنمایی های شما. سرانجام موفق به بازیابی تترهام شدم. طبق دستورالعمل شما ابتدا ولت متامسک ساختم و پس از آن private key ولت اتریوم خود را در سایتی که گفتید بازیابی کرده و در متامسک ایمپورت کردم، چون تترم در شبکه اتریوم منتقل شده بود. سپس شبکه kcc را به متامسک متصل کردم، و در نهایت آدرس تتر شبکه اتریوم را اضافه نمودم. تترم اضافه شد و آنرا برداشت نمودم. با سپاس از شما

    1. سلام
     بسیار خوشحالیم که این مشکل شما برطرف شد.
     سپاس از همراهی و محبت شما کاربر گرامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا