صرافی ها

نحوه مواجه با انتقال اشتباه ارز دیجیتال

دنیای کریپتوکارنسی‌ها و خرید و فروش ارز دیجیتال می‌تواند پیچیده باشد به خصوص اگر کاملاً با آن آشنا نباشید. یکی از اشتباهات رایج بین فعالان این بازار، انجام تراکنش اشتباه ارز دیجیتال است. ارسال ارز به یک آدرس اشتباه برای فردی ناشناس یا ارسال ارز به آدرس یک ارز دیگر در شبکه‌ای متفاوت، از اشتباهات رایج کاربران هنگام انتقال ارز است.

در این مقاله والکس، به بررسی انواع انتقال اشتباه ارز دیجیتال و روش‌های بازیابی ارزهای دیجیتال گم‌ شده می‌پردازیم.

ارسال ارز به آدرس ناشناس در شبکه رمزارزها

یکی از رایج‌ترین انواع انتقال اشتباه ارز دیجیتال، ارسال ارز به یک آدرس ناشناس است. برای مثال فرد ممکن است از بین آدرس‌های قدیمی که هنگام ارسال ارز استفاده کرده است، یک آدرس اشتباه را انتخاب کرده و ارز خود را به آن ارسال کند.

با این کار ارز از دسترس کاربر خارج شده است و احتمال بازیابی آن نزدیک به صفر است. تنها در صورتی بازگردانی این ارز ممکن است که صاحب آدرس کیف پول مقصد را پیدا کرده و او نیز بپذیرد که ارز را برگرداند.

با توجه به این که معمولاً آدرس کیف پول‌ها ناشناس هستند، عملاً امکان پیدا کردن آن فرد وجود ندارد و ممکن است دارایی کاربر برای همیشه از دست رفته باشد.

انجام تراکنش‌ها در شبکه بلاک چین قطعی و بدون امکان بازگشت یا لغو هستند. بنابراین بهتر است همیشه قبل از ارسال نهایی ارز، دوباره آدرس را با کیف پول مقصد چک کنید.

ارسال ارز به شبکه بلاک چین اشتباه

تا به حال پیش آمده است که یک ارز در بلاک چین ERC20  را به آدرسی در BEP20 بفرستید؟ معمولاً هنگامی که در کیف پول آدرس اشتباه برای یک ارز وارد می‌کنید، کیف پول آن را تشخیص داده و اجازه انجام تراکنش نمی‌دهد. اما دو بلاک چین اسمارت چین و اتریوم از فرمت مشابهی برای آدرس‌ها استفاده می‌کنند. بنابراین کیف پول هم اشتباه بودن آدرس را تشخیص نداده و تراکنش انجام می‌شود.

اما با وجود تایید تراکنش، ارز هرگز به مقصد نخواهد رسید. هرچند راه حلی برای بازیابی آن وجود دارد؛ به شرط آن که به کلید خصوصی کیف پول خود دسترسی داشته باشید. شما هنگام راه‌اندازی کیف پول‌های آنلاین و آفلاین ارز دیجیتال کلمات بازیابی دریافت می‌کنید که همان راه دسترسی به کلید خصوصی شماست.

در این مقاله ما برای نمونه روش بازیابی ارز بایننس کوین (BNB) که به آدرس اتریوم ارسال شده است را بررسی خواهیم کرد. اصول بازیابی همه ارزها که به بلاک چین‌های مختلف ارسال شده‌اند (اگر قابل بازیابی باشند) به همین شکل هستند.

نحوه بازگرداندن تراکنش اشتباه در کیف پول تراست ولت

ما برای مثال، یک تراکنش انتقال اشتباه ارز دیجیتال BNB به اتریوم در کیف پول تراست ولت انجام دادیم تا بتوانیم مراحل بازیابی را برای شما توضیح دهیم. در طی این مراحل هدف این است که کلید خصوصی کیف اتریوم را استخراج کرده و به عنوان کیف بایننس کوین ایمپورت کنیم.

این روش فقط در کیف پول‌هایی مانند تراست ولت که امکان ایمپورت کردن کلید خصوصی را دارند، مفید است. فرض کنید شما انتقال اشتباه ارز دیجیتال را انجام داده‌اید:

برای بازیابی ارز خود:

 • قبل از انجام هر کاری مطمئن شوید که کلمات بازیابی ولت را در جای امن و مطمئنی ذخیره کرده‌اید.
 • به سایت تبدیل کد Mnemonic بروید.
 • کلمات بازیابی ولت خود را در فیلد BIP39 وارد کنید.
بازیابی تراکنش اشتباه
 • گزینۀ ETH را انتخاب کنید. این آدرس خصوصی کیف پولی است که اشتباهی به آن BNB ارسال کرده‌اید.
 • کلید خصوصی کیف پول BNB را از لیست Derived Addresses انتخاب کنید. اگر تمام مراحل را درست پیش رفته باشید، Privet Key در ردیف اول بخش Table، آخر ردیف سمت راست است.
بازگشت تراکنش اشتباه
 • کلید خصوصی ETH را به عنوان کیف BNB Smart Chain در تراست ولت خود ایمپورت کنید.

برای ایمپورت کلید خصوصی اتریوم در تراست ولت این مراحل را طی کنید

 • تراست ولت را باز کنید و به بخش Setting بروید.
 • گزینه اول یعنی Wallets را انتخاب کنید.
انتخاب ولت برای بازگردانی تراکنش اشتباه
 • گزینه + را از بالا سمت راست صفحه انتخاب کنید.
بازگردانی تراکنش در تراست ولت
 • گزینۀ I already have a wallet را انتخاب کنید.
مراحل حل مشکل تراکنش اشتباه در تراست ولت
 • گزینۀ BNB Smart Chain را انتخاب کنید. یعنی باید آدرس خصوصی کیف اتریوم خود را به عنوان یک کیف BNB Smart Chain ایمپورت کنید.
انتخاب شبکه برای بازیابی تراکنش اشتباه
 • گزینۀ Privet Key را انتخاب کنید. کلید ۶۴ حرفی که به شما داده شده است را در کادر وارد کنید و Import را بزنید.
گزینۀ Privet Key در تراست ولت

با طی این مراحل باید بتوانید در کیف پول خود دارایی BNB خود را پیدا کنید.

بازیابی ارز از کیف پول‌هایی که امکان ایمپورت با کلید خصوصی را ندارند

اگر از کیف پولی استفاده می‌کنید که امکان ایجاد کیف پول با کلید خصوصی را ندارند، دو راه پیش رو دارید. با پشتیبانی کیف پول تماس بگیرید. وضعیت تراکنش خود را برای آن‌ها توضیح دهید و بخواهید ارز شما را بازگردانند. کیف پول لجر در صورتی که بتوانید با اسناد کافی این موضوع را ثابت کنید، ارز را برای شما بازگردانی خواهد کرد.

 کلید خصوصی خود را استخراج کرده و آن را در یک کیف پول دیگر که از فرمت کلید خصوصی شما پشتیبانی می‌کند، ایمپورت کنید. به این کار مهاجرت بین کیف پول‌ها هم گفته می‌شود. برای مثال، می‌توان این کار را بین کیف پول‌های زیر انجام داد:

 • Mycelium
 • Copay
 • Bitpay
 • Jaxx
 • Ledger
 • Keepkey
 • Trezor
 • info
 • Exodus
 • Trust
 • Coinomi

همه این کیف پول‌ها با BIP44 سازگار هستند.

ارسال ارز به صرافی بدون وارد کردن Tag یا Memo

انتقال ارز به صرافی بدون وارد کردن تگ

برخی از ارزها مانند ریپل (XRP) یا BNB در صرافی‌ها آدرس اختصاصی ندارند. صرافی‌ها برای همه اعضا از یک آدرس کیف پول استفاده می‌کنند و با استفاده از ابزار تگ یا ممو، بین کیف پول اعضا تمایز ایجاد می‌کنند. بنابراین هنگام ارسال ارز به کیف پول صرافی باید حتماً تگ اختصاصی کیف پول خودتان در صرافی را وارد کنید. در غیر این صورت ارز شما هرگز به مقصد نخواهد رسید.

برای این انتقال اشتباه ارز دیجیتال هم راه حلی وجود دارد. شما باید با پشتیبانی صرافی مقصد از طریق چت آنلاین، تیکت یا ایمیل تماس بگیرید. در متن پیام خود، رسید تراکنش که کیف پول مبدا در اختیار شما گذاشته است را به همراه هش تراکنش قرار دهید. با این کار ثابت می‌کنید که ارز را به حساب صرافی واریز کرده‌اید و فقط تگ را فراموش کردید.

در صورت امکان پشتیبانی صرافی مقصد بعد از بررسی تمام اسناد لازم، ارز را به حساب شخصی شما در صرافی برمی‌گرداند، اما همچنان امکان دارد که ارز شما برای همیشه گم شده باشد.

بازیابی به کمک تیم والکس

در بسیاری از مواقع، متأسفانه هیچ راهی برای بازگشت ارزی که به آدرس اشتباه ارسال شده است وجود ندارد. بهتر است قبل از انجام تراکنش، نسبت به این موضوع کاملاً آگاه باشید و خیلی دقیق مشخصات تراکنش را بررسی کنید.

حتما هر بار موقع ارسال ارز، آدرس مقصد را با گیرنده بررسی کنید. حتی آدرس‌های قدیمی که تا به حال چندین بار به آن ارز ارسال کرده‌اید.

اگر انتقال اشتباه ارز دیجیتال انجام داده‌اید و راه حل آن را در این مقاله پیدا نکردید، در کامنت‌ها برای ما مشخصات دقیق تراکنش را بفرستید. ما برای بررسی امکان بازگشت ارز گمشده، به اطلاعات زیر نیاز داریم:

 • نام و نوع کیف پول مبدا و مقصد
 • نام ارزی که به آدرس اشتباه ارسال شده است
 • نام و آدرس ارز مقصد

ما در صرافی ارز دیجیتال والکس در صورت امکان، روش بازگردانی ارز دیجیتال گم شده را برای شما ارسال خواهیم کرد.

اگر بیت کوین را به آدرس نامعتبر بفرستید چه اتفاقی می افتد؟

پرداخت رد می‌شود و بلاک چین آن را تایید نمی‌کند. به عنوان نتیجه، هیچ صرافی ارز دیجیتال وجود نخواهد داشت. همه آدرس‌های بیت کوین قابل قبول  از پیش وجود دارد. نمی توان یک مورد جدید ایجاد کرد.

اگر رمزارز را به شبکه اشتباهی ارسال کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر کریپتو شما در شبکه اشتباهی است، ممکن است برای هدف مورد نیاز شما قابل استفاده نباشد. به عنوان مثال، اتریوم ارسال شده به BSC در DApps و قراردادهای هوشمند اتریوم قابل استفاده نخواهد بود.

نحوه بازگرداندن تراکنش اشتباه در کیف پول تراست ولت چگونه است

می توانید با رفتن به سایت تبدیل کد Mnemonic و وارد کردن کلمات بازیابی ولت خود را در فیلد BIP39 و انتخاب گزینۀ ETH و مراحل دیگر کار بازیابی تراکنش را انجام دهید .

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

میانگین امتیازها: ۴.۸ / ۵. مجموع امتیازها: ۱۱۰

روزنامه‌نگاری خوانده‌ام و کلمه به کلمه پا به دنیای محتوا گذاشته‌ام. ورود به بازارهای مالی و دنیای ارز دیجیتال قدم بلند من برای یادگیری بیشتر است.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
1.4K دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
ak
ak
5 روز قبل

سلام وقت بخیر من از تراس والت ارز usdc coin arbiturm رو به ولت usdc coin erc20 صرافی کوینکس فرستادم و تراکنش موفق بود وتراس ولت کسر شده ولی به حساب کوینکس واریز نشد بعد از بررسی گفتن این ارز رو پشتبانی نمیکنه و صقحه اپلیکیشن بازبای ارز رو فرستادن که هرچی مشخضات رو خواسته بود وارد کردم اما همش خطا میده .من pv key ولت رو دارم .میخاستم ببینم امکان بازیابی هست ؟

ر رواقی
ر رواقی
1 روز قبل
پاسخ به  ak

سلام
دوست عزیز مقصد این تراکنش اشتباه شما یک صرافی متمرکز است. بنابراین تنها راه بازیابی آن همکاری صرافی مقصد با شماست. لطفا این مساله را با پشتیبانی کوینکس درمیان بگذارید.

سپاس از همراهی شما

امید کوشکی
امید کوشکی
6 روز قبل

سلام و درود من usdt (erc20) در صرافی کوکوین رو به ادرس matic (erc20) در تراست ولت زدم حالا تتر داخل ولتم نشسته ولی اصلا نمیتونم جابجاش کنم
راهکاری داره دوست عزیز؟
ممنون میشم کمکم کنید🙏

ر رواقی
ر رواقی
1 روز قبل
پاسخ به  امید کوشکی

سلام
کلیه توکن ها در یک شبکه یکسان، آدرس مشابهی دارند. مثلا آدرس کیف پول اتریوم (erc20) با آدرس کیف پول متیک (erc20) تراست ولت یکسان است. بنابراین شما دچار تراکنش اشتباه نشده اید.
اگر مشکلی درخصوص عدم انتقال تترهای خود دارید، لطفا مجددا شبکه مبدا و مقصد را بررسی کنید. در پایان این مساله را با پشتیبانی تراست ولت درمیان بگذارید. ممکن است با بروزرسانی یا ایمپورت مجدد کیف پول (با عبارات بازیابی)، این مشکل رفع شود.
https://support.trustwallet.com/support/home

سپاس از همراهی شما

اسماعیل رحیمی
اسماعیل رحیمی
7 روز قبل

سلام ارز gal را به اشتباه از شبکه bep20 در تراست .والت به شبکه erc20صرافی کوینکس ارسال کردم ایا راه حلی دارد .؟

ر رواقی
ر رواقی
3 روز قبل

سلام
وقت به خیر
توجه داشته باشید تراکنشهای اشتباه در تمام موارد قابل بازگشت نیستند. به دلیل اینکه مقصد این تراکنش هم یک صرافی متمرکز است، تنها راه بازیابی آن، همکاری صرافی کوینکس با شماست. لطفا این مساله را با پشتیبانی کوینکس در میان بگذارید.

سلیم محمدزاده
سلیم محمدزاده
13 روز قبل

سلام ارز لینک را اشتباهی با شبکه اشتباهی فرستادم چکار کنم.. تراست والت

ر رواقی
ر رواقی
10 روز قبل

سلام و عرض ادب
لطفا شبکه مبدا و مقصد این تراکنش اشتباه خود را به ما بگویید تا در صورت امکان بازیابی، شما را راهنمایی کنیم.

Ex1400
Ex1400
13 روز قبل

سلام خسته نباشین
ارز ترون به کیف پول قبلیم ارسال کردم ۱۲ کلمه کیفم رو ندارم ،هش تراکنش موجود هست ،موجودی داخل هش اوکی هست ،امکان بازگردانی ارز از طریق ترون اسکن و پشتیبانی ترون اسکن با مستندات وجود دارد؟؟

ر رواقی
ر رواقی
10 روز قبل
پاسخ به  Ex1400

سلام و عرض ادب
خیر دوست عزیز؛ تنها راه دسترسی مجدد شما به داراییها، داشتن عبارات بازیابی کیف پول قبلی شماست. متاسفانه راهکار دیگری برای این کار وجود ندارد.

اتابک مرادی
اتابک مرادی
25 روز قبل

من اتریوم را از کو کوین به تراست ولت انتقال دادم اما اینکار رو با پیشنهاد کو کوین تحت شبکه KCC فرستادم اما اتریوم در حساب نشان داده نشد در حالی که tx hash صادر شد که این تراکنش با موفقیت انجام شده . ایمپورت کردن رو هم با کلید خصوصی انجام دادم اما جواب نگرفتم ،چیکار باید بکنم؟!

ر رواقی
ر رواقی
20 روز قبل
پاسخ به  اتابک مرادی

سلام و عرض ادب
شبکه kcc در تراست ولت پشتیبانی نمی‌شود و متاسفانه در حال حاضر راهکاری برای بازیابی این تراکنش وجود ندارد.
همیشه هنگام تراکنش، به دقت به تطبیق شبکه مبدا با مقصد تراکنش توجه کنید.

سپاس از همراهی شما

نرگس معلمي
نرگس معلمي
28 روز قبل

سلام
من از تراست ولت تتر bep20 به خاطر اشتباه فرستادن آدرس کیف پول مقصد به شبکه تتر trc20 انتقال دادم لطفاً راهنمایی میکنید. آدرس مقصد هم تراست ولت بوده

ر رواقی
ر رواقی
22 روز قبل
پاسخ به  نرگس معلمي

سلام
وقت شما بخیر
آیا تراکنش اشتباه شما در شبکه تایید و موجودی تتر شما کسر شده است؟
در این صورت، کلید خصوصی کیف پول ترون تراست ولت خود را استخراجکرده و مجددا آن را به عنوان کیف اسمارت چین (bep20) ایمپورت کنید.

دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس