صرافی ها

نحوه مواجه با انتقال اشتباه ارز دیجیتال

دنیای کریپتوکارنسی‌ها و خرید و فروش ارزدیجیتال می‌تواند پیچیده باشد به خصوص اگر کاملاً با آن آشنا نباشید. یکی از اشتباهات رایج بین فعالان این بازار، انجام تراکنش اشتباه ارز دیجیتال است. ارسال ارز به یک آدرس اشتباه برای فردی ناشناس یا ارسال ارز به آدرس یک ارز دیگر در شبکه‌ای متفاوت، از اشتباهات رایج کاربران هنگام انتقال ارز است.

در این مقاله والکس، به بررسی انواع انتقال اشتباه ارز دیجیتال و روش‌های بازیابی ارزهای دیجیتال گم‌ شده می‌پردازیم.

ارسال ارز به آدرس ناشناس در شبکه رمزارزها

یکی از رایج‌ترین انواع انتقال اشتباه ارز دیجیتال، ارسال ارز به یک آدرس ناشناس است. برای مثال فرد ممکن است از بین آدرس‌های قدیمی که هنگام ارسال ارز استفاده کرده است، یک آدرس اشتباه را انتخاب کرده و ارز خود را به آن ارسال کند.

با این کار ارز از دسترس کاربر خارج شده است و احتمال بازیابی آن نزدیک به صفر است. تنها در صورتی بازگردانی این ارز ممکن است که صاحب آدرس کیف پول مقصد را پیدا کرده و او نیز بپذیرد که ارز را برگرداند.

با توجه به این که معمولاً آدرس کیف پول‌ها ناشناس هستند، عملاً امکان پیدا کردن آن فرد وجود ندارد و ممکن است دارایی کاربر برای همیشه از دست رفته باشد.

انجام تراکنش‌ها در شبکه بلاک چین قطعی و بدون امکان بازگشت یا لغو هستند. بنابراین بهتر است همیشه قبل از ارسال نهایی ارز، دوباره آدرس را با کیف پول مقصد چک کنید.

ارسال ارز به شبکه بلاک چین اشتباه

تا به حال پیش آمده است که یک ارز در بلاک چین ERC20  را به آدرسی در BEP20 بفرستید؟ معمولاً هنگامی که در کیف پول آدرس اشتباه برای یک ارز وارد می‌کنید، کیف پول آن را تشخیص داده و اجازه انجام تراکنش نمی‌دهد. اما دو بلاک چین اسمارت چین و اتریوم از فرمت مشابهی برای آدرس‌ها استفاده می‌کنند. بنابراین کیف پول هم اشتباه بودن آدرس را تشخیص نداده و تراکنش انجام می‌شود.

اما با وجود تایید تراکنش، ارز هرگز به مقصد نخواهد رسید. هرچند راه حلی برای بازیابی آن وجود دارد؛ به شرط آن که به کلید خصوصی کیف پول خود دسترسی داشته باشید. شما هنگام راه‌اندازی کیف پول‌های آنلاین و آفلاین ارز دیجیتال کلمات بازیابی دریافت می‌کنید که همان راه دسترسی به کلید خصوصی شماست.

در این مقاله ما برای نمونه روش بازیابی ارز بایننس کوین (BNB) که به آدرس اتریوم ارسال شده است را بررسی خواهیم کرد. اصول بازیابی همه ارزها که به بلاک چین‌های مختلف ارسال شده‌اند (اگر قابل بازیابی باشند) به همین شکل هستند.

تراکنش اشتباه ارز دیجیتال

ما برای مثال، یک تراکنش انتقال اشتباه ارز دیجیتال BNB به اتریوم در کیف پول تراست ولت انجام دادیم تا بتوانیم مراحل بازیابی را برای شما توضیح دهیم. در طی این مراحل هدف این است که کلید خصوصی کیف اتریوم را استخراج کرده و به عنوان کیف بایننس کوین ایمپورت کنیم.

این روش فقط در کیف پول‌هایی مانند تراست ولت که امکان ایمپورت کردن کلید خصوصی را دارند، مفید است. فرض کنید شما انتقال اشتباه ارز دیجیتال را انجام داده‌اید:

برای بازیابی ارز خود:

 • قبل از انجام هر کاری مطمئن شوید که کلمات بازیابی ولت را در جای امن و مطمئنی ذخیره کرده‌اید.
 • به سایت تبدیل کد Mnemonic بروید.
 • کلمات بازیابی ولت خود را در فیلد BIP39 وارد کنید.
بازیابی تراکنش اشتباه
 • گزینۀ ETH را انتخاب کنید. این آدرس خصوصی کیف پولی است که اشتباهی به آن BNB ارسال کرده‌اید.
 • کلید خصوصی کیف پول BNB را از لیست Derived Addresses انتخاب کنید. اگر تمام مراحل را درست پیش رفته باشید، Privet Key در ردیف اول بخش Table، آخر ردیف سمت راست است.
بازگشت تراکنش اشتباه ارزدیجیتال
 • کلید خصوصی ETH را به عنوان کیف BNB SmartChain در تراست ولت خود ایمپورت کنید.

برای ایمپورت کلید خصوصی اتریوم در تراست ولت این مراحل را طی کنید

 • تراست ولت را باز کنید و به بخش Setting بروید.
 • گزینه اول یعنی Wallets را انتخاب کنید.
انتخاب ولت برای بازگردانی تراکنش اشتباه
 • گزینه + را از بالا سمت راست صفحه انتخاب کنید.
بازگردانی تراکنش در تراست ولت
 • گزینۀ I already have a wallet را انتخاب کنید.
مراحل حل مشکل تراکنش اشتباه در تراست ولت
 • گزینۀ Smart Chain را انتخاب کنید. یعنی باید آدرس خصوصی کیف اتریوم خود را به عنوان یک کیف BNB Smart Chain ایمپورت کنید.
انتخاب اسمارت چین در تراست ولت
 • گزینۀ Privet Key را انتخاب کنید. کلید ۶۴ حرفی که به شما داده شده است را در کادر وارد کنید و Import را بزنید.
گزینۀ Privet Key در تراست ولت

با طی این مراحل باید بتوانید در کیف پول خود دارایی BNB خود را پیدا کنید.

بازیابی ارز از کیف پول‌هایی که امکان ایمپورت با کلید خصوصی را ندارند

اگر از کیف پولی استفاده می‌کنید که امکان ایجاد کیف پول با کلید خصوصی را ندارند، دو راه پیش رو دارید. با پشتیبانی کیف پول تماس بگیرید. وضعیت تراکنش خود را برای آن‌ها توضیح دهید و بخواهید ارز شما را بازگردانند. کیف پول لجر در صورتی که بتوانید با اسناد کافی این موضوع را ثابت کنید، ارز را برای شما بازگردانی خواهد کرد.

 کلید خصوصی خود را استخراج کرده و آن را در یک کیف پول دیگر که از فرمت کلید خصوصی شما پشتیبانی می‌کند، ایمپورت کنید. به این کار مهاجرت بین کیف پول‌ها هم گفته می‌شود. برای مثال، می‌توان این کار را بین کیف پول‌های زیر انجام داد:

 • Mycelium
 • Copay
 • Bitpay
 • Jaxx
 • Ledger
 • Keepkey
 • Trezor
 • info
 • Exodus
 • Trust
 • Coinomi

همه این کیف پول‌ها با BIP44 سازگار هستند.

ارسال ارز به صرافی بدون وارد کردن Tag یا Memo

انتقال ارز به صرافی بدون وارد کردن تگ

برخی از ارزها مانند ریپل (XRP) یا BNB در صرافی‌ها آدرس اختصاصی ندارند. صرافی‌ها برای همه اعضا از یک آدرس کیف پول استفاده می‌کنند و با استفاده از ابزار تگ یا ممو، بین کیف پول اعضا تمایز ایجاد می‌کنند. بنابراین هنگام ارسال ارز به کیف پول صرافی باید حتماً تگ اختصاصی کیف پول خودتان در صرافی را وارد کنید. در غیر این صورت ارز شما هرگز به مقصد نخواهد رسید.

برای این انتقال اشتباه ارز دیجیتال هم راه حلی وجود دارد. شما باید با پشتیبانی صرافی مقصد از طریق چت آنلاین، تیکت یا ایمیل تماس بگیرید. در متن پیام خود، رسید تراکنش که کیف پول مبدا در اختیار شما گذاشته است را به همراه هش تراکنش قرار دهید. با این کار ثابت می‌کنید که ارز را به حساب صرافی واریز کرده‌اید و فقط تگ را فراموش کردید.

در صورت امکان پشتیبانی صرافی مقصد بعد از بررسی تمام اسناد لازم، ارز را به حساب شخصی شما در صرافی برمی‌گرداند، اما همچنان امکان دارد که ارز شما برای همیشه گم شده باشد.

بازیابی به کمک تیم والکس

در بسیاری از مواقع، متأسفانه هیچ راهی برای بازگشت ارزی که به آدرس اشتباه ارسال شده است وجود ندارد. بهتر است قبل از انجام تراکنش، نسبت به این موضوع کاملاً آگاه باشید و خیلی دقیق مشخصات تراکنش را بررسی کنید.

حتما هر بار موقع ارسال ارز، آدرس مقصد را با گیرنده بررسی کنید. حتی آدرس‌های قدیمی که تا به حال چندین بار به آن ارز ارسال کرده‌اید.

اگر انتقال اشتباه ارز دیجیتال انجام داده‌اید و راه حل آن را در این مقاله پیدا نکردید، در کامنت‌ها برای ما مشخصات دقیق تراکنش را بفرستید. ما برای بررسی امکان بازگشت ارز گمشده، به اطلاعات زیر نیاز داریم:

 • نام و نوع کیف پول مبدا و مقصد
 • نام ارزی که به آدرس اشتباه ارسال شده است
 • نام و آدرس ارز مقصد

ما در والکس در صورت امکان، روش بازگردانی ارز دیجیتال گم شده را برای شما ارسال خواهیم کرد.

اگر بیت کوین را به آدرس نامعتبر بفرستید چه اتفاقی می افتد؟

پرداخت رد می‌شود و بلاک چین آن را تایید نمی‌کند. به عنوان نتیجه، هیچ صرافی ارز دیجیتال وجود نخواهد داشت. همه آدرس‌های بیت کوین قابل قبول  از پیش وجود دارد. نمی توان یک مورد جدید ایجاد کرد.

اگر رمزارز را به شبکه اشتباهی ارسال کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر کریپتو شما در شبکه اشتباهی است، ممکن است برای هدف مورد نیاز شما قابل استفاده نباشد. به عنوان مثال، اتریوم ارسال شده به BSC در DApps و قراردادهای هوشمند اتریوم قابل استفاده نخواهد بود.

(۱۰۸ امتیاز) - ۴.۸/۵
منبع
makeuseoftransitnet
روزنامه‌نگاری خوانده‌ام و کلمه به کلمه پا به دنیای محتوا گذاشته‌ام. ورود به بازارهای مالی و دنیای ارز دیجیتال قدم بلند من برای یادگیری بیشتر است.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
1K دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
بهزاد شهابی
بهزاد شهابی
16 ساعت قبل

یه مقدار تتر بر بستر بی ان بی از کیف پول متاماسک انتقال دادم به تتر شبکه اتریوم صرافی کوکین راهکار برگردوندنش چیه!🥺

رامین رواقی
رامین رواقی
2 ساعت قبل
پاسخ به  بهزاد شهابی

سلام
وقت شما به خیر
توجه داشته باشید که تراکنشهای اشتباه همیشه قابل بازیابی نیستند. به دلیل اینکه مقصد تراکنش شما یک صرافی متمرکز است، تنها راه بازیابی آن، همکاری تیم پشتیبانی صرافی با شماست. بنابراین لطفا این مساله را با پشتیبانی کوکوین در میان بگذارید.

سپاس از همراهی شما

سعید
سعید
2 روز قبل

سلام
وقت بخیر
من ارز باینسس رو به یک کیف پول دیگه ارسال کردم، همیشه خیلی سریع انجام میشد و ساکسس میشد اما این بار ارز از کیف پول خارج شده و به مقصد نرسیده و در قسمت ویدرال نوشته done & block chain confirmed
ادرس هم درسته
و الان مدت زمان زیادی گذشته، حدود ۸ ساعت.
ممنون میشم راهنما یی بفرمایید

رامین رواقی
رامین رواقی
1 روز قبل
پاسخ به  سعید

سلام
وقت شما به خیر
در صورتی که تراکنش شما در شبکه تایید نشده باشد، اسناد تراکنش مربوطه را برای پشتیبانی صرافی مبدا ارسال کنید و این مساله را با آنها در میان بگذارید.

سپاس از همراهی شما

Amin ghanbari amir
Amin ghanbari amir
3 روز قبل

از کیف پول تراست والت من دزدی شده و حسابم خالی شده ،چجوری میتونم پیگیری کنم ؟

رامین رواقی
رامین رواقی
2 روز قبل
پاسخ به  Amin ghanbari amir

سلام
وقت شما به خیر
در صورتی که تراکنشی در کیف پول شما انجام شده باشد که از انجام آن بی اطلاعید، کیف پول شما هک شده است. به دلیل ماهیت شبکه بلاکچین که در آن هویت افراد مشخص نیست، در این شرایط امکان پیگیری تراکنش وجود ندارد.

سپاس از همراهی شما

هادی معصومی
هادی معصومی
4 روز قبل

سلام من ارز usdc را اشتباهی به ادرسusdt تترم واریز کردم و هر دو رو با شبکه Trc20واریز انجام دادم الان راه بازگشتی وجود داره و متاسفانه صرافی *** ارز usdcرو پیشتیبانی نمیکنه

رامین رواقی
رامین رواقی
3 روز قبل
پاسخ به  هادی معصومی

سلام
وقت شما به خیر
متاسفانه هادی جان راهی برای بازگشت چنین تراکنش اشتباهی وجود ندراد. بازیابی تراکنشهای اشتباه در موارد معدودی قابل انجام است. بنابراین همیشه قبل از انجام هر تراکنشی به دقت نام توکن و شبکه آن را بررسی کنید.

سپاس از همراهی شما

هادی معصومی
هادی معصومی
3 روز قبل
پاسخ به  رامین رواقی

با پشتیبانی صرافیم هماهنگ شدم و اونا ازم ی ادرس دیگه گرفتن و برای بازیابی ارسال کردن و گفتن بازیابی انجام میگیره

ممد جواد
ممد جواد
1 روز قبل
پاسخ به  هادی معصومی

آقا هادی چی شد ؟ برات بازیابی کردن؟
منم دقیقا مشکل شما رو دارم ولی بهم گفتن احتمال بازیابی نشدن هم هست

آرمان شکیبا
آرمان شکیبا
5 روز قبل

سلام،مقداری ارز لونای کلاسیک رو از صرافی کوکوین به کیف پول تراست ولت انتقال دادم و شبکه دو طرف هم lunc بود،ادرس هم درست وارد شد با وجود اینکه صرافی پروسه را کامل درج کرده ولی ارزی توی تراست ولت من ننشسته و در بازدید از مراحل انتقال زده هیچ ارزی منتقل نشده و متوجه شدم تراست ولت از شبکه لونا پشتیبانی نمیکنه در صورتی که ادرس کیف پولش روی همین شبکه بود،در حال حاضر چه کاری میشه انجام داد.لطفا راهنمایی بفرمایید.

رامین رواقی
رامین رواقی
4 روز قبل
پاسخ به  آرمان شکیبا

سلام
وقت شما به خیر
متاسفانه تراست ولت از شبکه لونا کلاسیک پشتیبانی نمیکند و در حال حاضر راهی برای بازیابی این تراکنش وجود ندارد.

سپاس از همراهی شما

مهدی نجاری
مهدی نجاری
7 روز قبل

سلام.با سپاس از اطلاعات خوب شما.
اینجانب تعدادی ارز “چین لینک” خریداری کردم و برای کیف پول “لومی” ارسال کرد.به نظر شبکه را اشتباه انتخاب کردم که به مقصد نرسید..فکر می کنم از شبکه BEP20 استفاده کردم. از طریق سایت BscScan وارد شدم واریز موفقیت آمیز بوده ولی به مقصد ولت نرسیده است.لطفا بفرمایید چیکار می توانم بکنم؟

رامین رواقی
رامین رواقی
4 روز قبل
پاسخ به  مهدی نجاری

سلام
وقت شما به خیر
شبکه چین لینک در کیف پول مقصد چه بوده است؟ در صورت امکان، کلید خصوصی “شبکه مقصد تراکنش” را استخراج کنید و سپس آن را به عنوان کیف پول اسمارت چین (اگر اطمینان دارید شبکه مبدا bep20 بوده) ایمپورت نمایید. امیدواریم با این روش تراکنش شما بازیابی شود.

سپاس از همراهی شما

مهدی نجاری
مهدی نجاری
2 روز قبل
پاسخ به  رامین رواقی

سلام و احترام با سپاسگزاری از پاسخگویی شما

 • مطمئن شدم شبکه مبدا BEP20 می باشد و شبکه مقصد ERC20 (ولت لومی)می باشد.طبق راهنمایی شما به سایت تبدیل کد Mnemonic رفتم.ولی در قسمت انتخاب نوع ارز دیجیتال ، ارز چین لینک وجود نداشت تا ادامه دهم.ضمن سپاس مجدد ،لطفا راهنمایی فرمائید.
رامین رواقی
رامین رواقی
1 روز قبل
پاسخ به  مهدی نجاری

سلام
وقت شما به خیر
با این اوصاف شما مرتکب یک تراکنش اشتباه از مبدا اسمارت چین به مقصد اتریوم شده اید. بنابراین ابتدا کلید خصوصی کیف پول اتریوم (erc20) خود را استخراج کنید و سپس آن را به عنوان کیف پول اسمارت چین (bep20) ایمپورت نمایید.
سپاس از همراهی شما

شهریار فرجی
شهریار فرجی
9 روز قبل

سلام من حدود۷ماه است مقداری ارز ایپ به ادرس اشتباه از کوینکس به صرافی والکس انتقال دادم. اطلاعات تراکنش ثبت کردن ام متاسفانه هنوز به نتیجه ای نرسیده. میشه بفرمایید چقدر طول میکشه. ممنون

رامین رواقی
رامین رواقی
7 روز قبل
پاسخ به  شهریار فرجی

سلام
وقت شما به خیر
دوست عزیز توجه داشته باشید که تراکنشهای اشتباه به مقصد صرافی های متمرکز تحت شرایطی خاص و با همکاری تیم پشتیبانی قابل بازگشت است. بنابراین لطفا این مساله را با پشتیبانی صرافی مقصد در میان بگذارید.

سپاس از همراهی شما

دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس