دسترسی سریع در حال بارگذاری

کیف پول تراست ولت؛ آموزش کیف پول نرم‌افزاری Trust wallet

179809
۱۹ خرداد ۱۳۹۹
کیف پول تراست ولت؛ آموزش کیف پول نرم‌افزاری Trust wallet

در بازار ارزهای دیجیتال و کریپتوکارنسی، افراد سودجویی وجود دارند که تلاش می‌کنند با روش‌های مختلف هک، مالک ارزهای دیجیتال دیگران شوند. بنابراین، داشتن روشی ساده و ایمن برای نگهداری ارزهای دیجیتال بسیار اهمیت دارد. برای نگهداری ارزهای دیجیتال می‌توانید از 2 نوع کیف پول نرم‌افزاری و سخت‌افزاری استفاده کنید. از بین کیف پول‌های نرم‌افزاری، کیف پول Trust Wallet (تراست ولت) یک کیف پول دیجیتالی مناسب برای نگهداری و دسترسی به ارزهای دیجیتال است که در ادامه، با این کیف پول آشنا می‌شویم.

قبل از مطالعه این بخش، از شما دعوت می‌کنیم مقاله “کیف پول ارز دیجیتال چیست و انواع آن کدام است” را مطالعه کنید.

کیف پول Trust wallet

کیف پول Trust Wallet، یک برنامه کیف پول موبایل است که امکان ارسال، دریافت و ذخیره ارزهای دیجیتال را برای کاربران فراهم می‌کند (والت مولتی کارنسی یا کیف پول چند ارزی). این کیف پول با ظاهری ساده طراحی شده است و بستری را فراهم کرده است که تنظیم و استفاده از آسان باشد.

صرافی بایننس سال 2018 تراست ولت را تحت مالکیت خود درآورده است تا سرویس بهتری را ارائه کند (با این حال، این کیف پول برای کاربران ایرانی تحریم نیست و در حال حاضر نیازی به استفاده از فیلترشکن ندارد).

از آنجایی که کیف پول Trust Wallet یک کیف پول ارز دیجیتال غیرمتمرکز است، برای ایجاد آن نیازی به وارد کردن ایمیل و شناسه کاربری ندارید. این کیف پول گزینه خیلی خوبی برای تازه کارها و کاربرانی است که دوست ندارند از برنامه‌هایی با ظاهر و رابط کاربری پیچیده استفاده کنند.

برخی از ویژگی‌ها و مزایای تراست ولت:

 • ایمن و مطمئن
 • قابل دسترس و رایگان
 • ساده، سهولت در استفاده و کاربرپسند
 • امکان تعیین رمز عبور برای ورود به کیف پول
 • قابلیت نصب همزمان روی چند دستگاه موبایل
 • ارائه شده برای دو سیستم عامل اندروید و ios
 • ذخیره شدن کلیدهای خصوصی بر روی دستگاه کاربر
 • مشاهده کامل دارایی‌ها به همراه قیمت لحظه‌ای رمزارزها
 • امکان تبدیل برخی از ارزها به یکدیگر در بخش Swap (چنج کردن ارزها)
 • پشتیبانی از ارزهای مختلف و متنوع: بیش از 40 نوع بلاکچین و بیش از 160 هزار کوین و توکن

برخی از معایب تراست ولت:

 • فقط برای تلفن همراه در دسترس است.
 • احراز هویت دو عاملی یا دو مرحله‌ای ندارد.
 • به اندازه کیف پول سخت‌افزاری ایمن نیست.

نیاز به نسخه پشتیبان از کیف پول Trust

از آنجایی که این کیف پول بر روی تلفن همراه شما نصب می‌شود، با حذف برنامه، خرابی یا شکستگی تلفن همراه دیگر قابل دسترسی نیست. برای جلوگیری از این گونه مشکلات، می‌توانید از همان ابتدا از کیف پول خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. در غیر اینصورت، اگر به هر دلیلی دسترسی شما به کیف پول از بین برود، با هیچ روش دیگری نمی‌توانید دوباره وارد کیف پول خودتان شوید.

منظورمان از تهیه نسخه پشتیبان، یادداشت 12 کلمه بازیابی (Recovery Phrase) هست که در زمان نصب کیف پول به شما نمایش داده می‌شود. به دلیل اینکه در زمان نصب کیف پول تراست، مانند دیگر کیف پول‌ها شماره تلفن یا ایمیلی از سمت شما ثبت نمی‌شود. تنها راه دسترسی به کیف پول‌تان، استفاده از 12 کلمه بازیابی هست که به صورت مفصل در مقاله آموزش بازیابی تراست ولت، در مورد آن صحبت کرده‌ایم.

راهنمای دانلود و نصب تراست ولت

گام اول

برنامه Trust Wallet را از یک منبع معتبر و رسمی دانلود کنید.

وبسایت رسمی Trust Wallet

از طریق وبسایت رسمی Trust Wallet می‌توانید برنامه موردنیاز خود را مطابق با اینکه سیستم عامل شما Android است یا IOS، دانلود کنید. باید اطمینان حاصل کنید که برنامه را از منبع معتبر و ارائه دهندگان اصلی برنامه App Store و Play Store دانلود کرده‌اید.

دانلود تراست ولت برای مویایل

برای مثال، روی گزینه دوم یعنی “Google Play” کلیک کرده و مطابق تصاویر زیر عمل کنید:

دانلود تراست ولت از گوگل پلی

باز کردن برنامه تراست ولت

گام دوم

پس از دانلود برنامه Trust Walletو باز کردن آن، بر روی گزینه “create a new wallet” (ایجاد یک کیف پول جدید) کلیک کنید. گزینه “I already have a wallet” (من قبلاً یک کیف پول داشتم) نیز برای کاربرانی که از قبل وارد برنامه Trust Wallet شده‌اند و حساب کاربری دارند، موجود است. این کاربران در صورتی که بخواهند وارد حساب قدیمی خود شوند، می­‌توانند از این گزینه استفاده کنند.

ایجاد کیف پول جدید در تراست ولت

گام سوم

در مرحله بعد، پس از کلیک بر روی “create a new wallet”، تراست ولت از شما می‌خواهد سیاست‌های حریم خصوصی و اصطلاحات این سرویس را بخوانید. در صورت تمایل به ادامه، این مورد را بپذیرید و روی گزینه “Continue” کلیک کنید.

گام چهارم

اکنون نیاز است که 12 کلمه نشان داده شده در تصویر را یادداشت کنید. در صورت نیاز به بازیابی کیف پول به این 12 کلمه نیاز دارید و باید در امنیت کامل نگهداری شوند.

چند توصیه مهم در مورد 12 کلمه بازیابی:

 1. کلمات بازیابی را روی یک کاغذ نوشته و در مکانی امن نگهداری کنید. از ذخیره این کلمات در محیط مجازی که به اینترنت متصل است، خودداری کنید.
 2. چندین نسخه از کلمات تهیه کنید و آنها را در جاهای مختلف ذخیره کنید تا در صورت گم یا خراب شدن یکی از آن‌ها، بتوانید به نسخه دیگری از این کلمات دسترسی داشته باشید.
 3. جهت حفظ امنیت کیف پول خود، کلمات را با دیگران به اشتراک نگذارید.

تراست ولت از شما می‌خواهد که 12 کلمه بازیابی که در مرحله بعد مشاهده می‌کنید را در اختیار دیگران قرار ندهید. این مورد را بپذیرید و با کلیک بر روی گزینه “Continue”، برنامه 12 کلمه بازیابی را به شما نمایش می‌دهد. فراموش نکنید که ترتیب این کلمات اهمیت دارد و این کلمات را در جای امن یادداشت کنید.

نکته: اگر بخواهید از صفحه کلمات بازیابی اسکرین شات بگیرید، تراست ولت به شما این اجازه را نمی‌دهد و این روش را امن نمی‌داند.

گام پنجم

در این مرحله، برای تایید کیف پول، برنامه از شما می‌خواهد که 12 کلمه مرحله قبل را به ترتیبی که به شما نمایش داده شد، وارد کنید (به دلیل موارد امنیتی، برای این مقاله آموزشی ما 3 کلمه از 12 کلمه را در تصویر زیر پنهان کردیم):

پس از وارد کردن کلمات، روی گزینه “Continue” کلیک کنید:

گام ششم

پس از تأیید کلمات، تصویر زیر نمایش داده می‌شود. با نمایش این صفحه اطمینان حاصل می‌شود که کیف پول شما ساخته شده است.

برای دسترسی به کیف پول خود روی کلمه “DONE” کلیک کنید یا از طریق علامت ضربدر پنجره را ببندید.

پیغام سااخته شدن کیف پول تراست ولت

پیغام بعدی مربوط به پوش نوتیفیکشن کیف پول‌تان هست (پیامی که بر روی صفحه نمایش موبایل شما نمایان می‌شود). برای مثال، زمانی که بیت کوین در کیف پول‌تان دریافت می‌کنید، این پیغام دریافت بر روی موبایل شما ظاهر می‌شود. می‌توانید روی گزینه “ENABLE” (فعال کردن) کلیک کنید یا پنجره را با استفاده از علامت ضربدر ببندید.

در تصویر زیر، صفحه اصلی کیف پول تراست ولت را مشاهده می‌کنید که روی بخش “Tokens” (توکن‌ها) فعال است:

بخش توکن ها در کیف پول تراست ولت

توجه:

کلمات کلیدی که یادداشت کردید، تنها راه دسترسی به Trust Wallet هستند. با دسترسی به این کلمات، قادر خواهید بود از طریق هر دستگاهی با سیستم عامل اندروید یا IOS به Wallet Trust خود دسترسی داشته باشید و با آن کار کنید.

اگر برنامه را نصب کردید و هنوز کلمات بازیابی را در جایی یادداشت نکردید، لطفاً مراحل زیر را انجام دهید تا مجدد کلمات بازیابی کیف پول خودتان را ببینید (یادداشت کلمات بازیابی فراموش نشود):

روی بخش “تنظیمات” کیف پول تراست ولت (سمت پایین، گوشه راست) کلیک کنید:

در تصویر زیر، روی گزینه “Wallets” کلیک کنید:

روی علامت “3 نقطه” که به صورت عمودی نشان داده شده، کلیک کنید:

در تصویر زیر با کلیک بر روی گزینه “Show Recovery Phrase” کلمات بازیابی به شما نشان داده می‌شود. آنها را یادداشت کرده و در جای امن نگهداری کنید.

برای کدام ارزهای دیجیتال می‌توانید از Trust Wallet استفاده کنید؟

تراست ولت یک کیف پول مولتی کارنسی است؛ به کیف پول‌هایی که از چندین ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند، مولتی کارنسی گفته می‌شود (Multi currency).

بعد از نصب Trust Wallet، به صورت پیشفرض 4 ارز دیجیتال Bitcoin, Ethereum, BNB, Smart Chain (بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین، اسمارت چین) در دسترس است. علاوه بر این 4 مورد، در کیف پول Trust ارزهای دیجیتال زیادی قابل استفاده هستند؛ برای مثال:

Tron (TRX)

Litecoin (LTC)

Bitcoin Cash (BCH)

Dash (DASH)

Stellar (XLM)

Tezos (XTZ)

Aion (Aion)

Viacoin (VIA)

برا مشاهده لیست ارزهایی که توسط کیف پول تراست ولت پشتیبانی می‌شود، به این لینک مراجعه کنید.

چگونه ارز دیجیتال موردنظر را به لیست اضافه کنید؟

با استفاده از علامتی که در سمت راست گوشه بالا قرار دارد، می‌توانید به لیست سایر ارزهای دیجیتال دسترسی داشته باشید و ارز دیجیتال مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

هنگام انتخاب ارز دیجیتال موردنظر به شبکه آن هم توجه کنید. برای مثال، ارز دیجیتال تتر بر روی 2 شبکه trc20 (بلاکچین ترون) و erc20 (بلاکچین اتریوم) قرار دارد. زمانی که از تتر در شبکه trc20 استفاده می‌کنید، کارمزد تراکنش‌ها را با ارز دیجیتال ترون (trx) و زمانی که از تتر در شبکه erc20 استفاده می‌کنید، کارمزد تراکنش‌ها را با اتر (eth) پرداخت می‌کنید. بنابراین، برای برداشت تتر در شبکه trc20 و erc20، باید به ترتیب مقداری ترون و اتر در کیف پول تراست خودتان داشته باشید.

مطابق تصویر زیر، در بخش “Search tokens” می‌توانید ارز دیجیتال موردنظر خودتان را جستجو کنید:

برای مثال، USDT (تتر) را جستجو کرده و روی علامت دایره کلیک کنید تا رمزارز تتر برای کیف پول شما فعال شود:

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، تتر به لیست توکن‌های قبلی اضافه شد:

سوال: اگر ارز موردنظر ما در بخش “Search tokens” نبود، چه کنیم؟

گاهی اوقات ممکن است نتوانید ارز خودتان را در این قسمت پیدا کنید.

در ادامه، روشی را معرفی می‌کنیم که از طریق آن، می‌توانید توکن موردنظر را به صورت دستی به تراست ولت اضافه کنید.

1. به بخش “Search tokens” بروید.

رمزارز موردنظر را جستجو کنید و اگر در دسترس نباشد، صفحه‌ای با دکمه “Add Custom Token” را مشاهده می‌کنید (No assets found: دارایی یافت نشد).

فرض کنید می‌خواهید ارز ETH2.0 را به لیست ارزها اضافه کنید ولی با پیغام زیر مواجه می‌شوید:

روی گزینه “Add Custom Token” (افزودن توکن سفارشی) در تصویر بالا کلیک کنید.

2. اطلاعات توکن سفارشی را دریافت کنید.

با استفاده از سایت Etherscan، توکن موردنظر را جستجو کرده و موارد زیر را یادداشت کنید:

 • Name
 • Symbol
 • Contract Address
 • Decimal

3. جزئیات توکن را وارد کنید.

با استفاده از اطلاعات گرفته شده از سایت Etherscan، جزئیات موردنیاز Token را با دقت پر کنید. پس از اتمام کار، بر روی گزینه “Done” کلیک کنید (گوشه بالا سمت راست).

نکته: توکن‌هایی را می‌توانید در این بخش به تراست ولت اضافه کنید که بلاکچین آنها در این کیف پول پشتیبانی شده باشد؛ مانند بلاکچین اتریوم. برای مشاهده لیست شبکه‌ها، روی گزینه Network کلیک کنید.

4. رمزارز جدید به صفحه اصلی تراست ولت اضافه شد.

اکنون روی صفحه اصلی کیف پول، توکن شما نشان داده می‌شود. از آنجایی که این توکن رمزارز جدیدی است، نماد و قیمت آن در دسترس نخواهند بود. قبل از اینکه قیمت به درستی در تراست ولت نشان داده شود، ابتدا باید این توکن معامله شود و در CoinMarketCap درج شود.

چگونه می‌توانید در کیف پول Trust بیت کوین دریافت کنید؟

برای دریافت ارز دیجیتال نیاز هست که شما آدرس مربوط به آن ارز دیجیتال را برای فرستنده موردنظر ارسال کنید.

در حال حاضر موجودی بیت کوین شما در تراست ولت صفر است. اگر خودتان در یک صرافی ارز دیجیتال مانند والکس برای خرید بیت کوین اقدام کرده‌اید و می‌خواهید آن را به تراست ولت انتقال دهید، کافیست آدرس بیت کوین خودتان در تراست ولت را در والکس وارد کنید.

در کیف پول تراست ولت مانند سایر کیف پول‌ها، هر ارز دیجیتال یک آدرس منحصر به فرد دارد. برای مشاهده آدرس بیت کوین در کیف پول تراست، مراحل زیر را انجام دهید:

روی “Bitcoin” (بیت کوین) در بخش توکن‌ها کلیک کنید:

هنگامی که داخل کیف پول بیت کوین خود هستید، گزینه‌های Send ,Receive ,Copy را مشاهده می‌کنید. برای دریافت بیت کوین، روی گزینه ” Receive ” کلیک کنید:

آدرس بیت کوین خود را که یک عبارت طولانی تشکیل شده از حروف و عدد هست را مشاهده می‌کنید. می‌توانید با کلیک بر روی گزینه “Copy” آدرس را کپی کنید یا با کلیک بر روی گزینه “Share” کد QR را به اشتراک بگذارید.

با ارسال بیت کوین توسط فرستنده به این آدرس، بیت کوین به کیف پول Trustشما منتقل می‌شود.

فرض کنید در سایت والکس بیت کوین خریده‌اید و می‌خواهید آن را به تراست ولت انتقال دهید. آدرس بیت کوین خودتان در تراست ولت را کپی کنید و مراحل زیر را انجام دهید:

وارد پنل کاربری خودتان در والکس شوید و روی بخشی که در تصویر زیر مشخص شده است، کلیک کنید (در تصاویر زیر، ما از طریق موبایل در والکس لاگین کرده‌ایم):

روی گزینه “کیف پول” کلیک کنید:

فرض کنید از قبل در سایت والکس 0.003 بیت کوین خریداری کرده‌اید و می‌خواهید 0.001 آن را به تراست ولت انتقال دهید. روی گزینه “برداشت” کلیک کنید:

توجه کنید که کارمزد انتقال در شبکه بیت کوین، 0.0003 بیت کوین است (در زمان نوشتن این بخش) و برای هر انتقال باید این کارمزد را پرداخت کنید:

 • میزان برداشت (BTC) را مشخص کنید.
 • آدرس کیف پول مقصد را وارد کنید (برای مثال آدرس بیت کوین شما در تراست ولت)
 • روی گزینه “ایجاد درخواست برداشت” کلیک کنید.

مشخصات انتقال را چک کنید. یک کد تایید به ایمیل شما ارسال می‌شود. کد تایید را وارد کرده و روی گزینه “ارسال” کلیک کنید.

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، دریافتی کیف پول مقصد ما، 0.0007 بیت کوین خواهد بود (0.0003 بیت کوین از 0.001 به خاطر کارمزد کم شده است).

پیغام “درخواست شما با موفقیت ثبت شد” را مشاهده می‌کنید. روی گزینه “بستن” کلیک کنید.

در بخش کیف پول والکس پایین صفحه، می‌توانید روی “آخرین درخواست‌های تسویه حساب کوین” کلیک کنید.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، درخواست ما در وضعیت “بررسی نشده” قرار دارد.

15 الی 45 دقیقه طول می‌کشد تا درخواست شما در والکس بررسی و تایید شود. بعد از آن صبر کنید تا تراکنش شما در شبکه بررسی و تاییدیه‌های لازم را از شبکه بگیرد (شلوغ بودن شبکه روی مدت زمان انجام تراکنش تاثیرگذار است).

بعد از گذشت مدت زمان موردنیاز، مجدد وضعیت درخواست خودتان را چک کنید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، درخواست برداشت بیت کوین تایید شده است. می‌توانید روی گزینه “مشاهده جزئیات” کلیک کنید.

در تصویر بعدی، جزئیات زیر را مشاهده می‌کنید:

 • Confirmations: تعداد تاییدیه‌هایی که تراکنش ما از شبکه دریافت کرده است (161 تاییدیه).
 • Height: ارتفاع بلاکی که تراکنش ما در آن انجام شده است (652415).
 • Timestamp: زمان
 • Fees: کارمزد
 • Hash: هش

خب، سراغ کیف پول تراست ولت می‌رویم که ببینیم موجودی بیت کوین ما افزایش پیدا کرده است یا خیر.

در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که موجودی بیت کوین افزایش یافته است و معادل دلاری آن نیز نوشته شده است. روی گزینه “Bitcoin” کلیک کنید.

گزارش دریافت بیت کوین را مشاهده می‌کنید. روی این بخش کلیک کنید.

در تصویر بعدی، اطلاعات زیر را مشاهده می‌کنید:

 • Sender: فرستنده بیت کوین
 • Network Fee: کارمزد شبکه
 • Confirmations: تاییدیه‌ها
 • Transaction time: زمان تراکنش

برای مشاهده جزئیات، روی گزینه “MORE DETAILS” کلیک کنید.

جزئیات دریافت بیت کوین خودتان را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

نکته 1:

برای برخی از رمزارزها، نیاز است هزینه‌ای را به عنوان هزینه‌ی فعالسازی بپردازید (برای اولین بار). برای مثال، جهت فعالسازی 4 رمزارز زیر در تراست ولت یا دیگر کیف پول‌ها، باید مقداری از همان ارز را پرداخت کنید تا ارز موردنظر در کیف پول شما فعال شود:

 • ریپل: 20 XRP
 • کاردانو: 1 ADA
 • پولکادات: 1 DOT
 • استلار: 1 XML

نکته 2:

سوال برخی از کاربران ما این است که از صرافی، ارز دیجیتال خرید‌ه‌ایم و به تراست ولت منتتقل شده است، اما ارز را در کیف پول‌ تراست دریافت نکرده‌ایم. باید چه کاری انجام دهیم؟

در اینصورت مطمئن شوید که:

 • تراکنش از طرف ارسال کننده انجام شده است یا خیر. حتماً از مبدا تاییدیه تراکنش را دریافت کرده و وضعیت تراکنش را در مرورگر بلاکچین مربوطه بررسی کنید.
 • آدرس کیف پول مقصد را درست وارد کرده‌اید یا خیر. ممکن است ارز را به آدرس اشتباهی ارسال کرده‌ باشید.
 • مدت زمان انجام تراکنش چقدر است؟ با توجه به شلوغ بودن شبکه و میزان کارمزد، انجام تراکنش ممکن است کمی طول بکشد و باید صبر کنید.
 • بخش سوابق تراکنش را بررسی کنید. اگر ارز را دریافت کرده‌اید و در کیف پول آن را مشاهده نمی‌کنید، تراست ولت خود را آپدیت کنید (استفاده از وی‌پی‌ان، نصب آخرین نسخه از تراست ولت، استفاده از جدیدترین نسخه اندروید یا آی‌اواس، بازیابی تراست ولت روی دستگاه دیگر و …)

چگونه می‌توانید با استفاده Trust Wallet بیت کوین ارسال کنید؟

اکنون شما در کیف پول تراست صاحب بیت کوین هستید. می‌توانید بیت کوین را به هر آدرس بیت کوینی که مدنظرتان هست، ارسال کنید. برای مثال، می‌توانید برای دوست‌تان که خارج از کشور هست، بیت کوین ارسال کنید. کافیست که آدرس بیت کوین او را بگیرید و در کیف پول تراست ولت وارد کنید.

آموزش‌ها را با مثالی از ارسال بیت کوین از تراست ولت به صرافی ارز دیجیتال ایرانی والکس ادامه می‌دهیم. فرض کنید شما می‌خواهید از تراست ولت به کیف پول‌تان در والکس بیت کوین ارسال کنید. مراحل زیر را انجام دهید:

در والکس روی گزینه “واریز” برای بیت کوین کلیک کنید.

آدرس بیت کوین خودتان در والکس را مشاهده می‌کنید.

روی گزینه “کپی” کلیک کنید.

خب، وقت آن رسیده که از تراست ولت به آدرس بیت کوین‌تان در والکس، بیت کوین واریز کنید.

روی گزینه “Bitcoin” در تراست ولت کلیک کنید.

برای ارسال بیت کوین، روی گزینه “Send” کلیک کنید.

در بخش “Recipient Address”، آدرسی که می‌خواهید به آن بیت کوین ارسال شود را وارد کنید (آدرس گیرنده):

 • برای مثال، آدرس بیت کوین خودتان در والکس را که در مرحله قبلی کپی کردیم، در اینجا PASTE کنید.
 • در بخش Amount مقدار بیت کوینی که می‌خواهید ارسال شود را وارد کنید.
 • روی گزینه CONTINUE کلیک کنید.

در تصویر زیر، آدرس گیرنده بیت کوین و کارمزد شبکه را مشاهده می‌کنید.

اطلاعات را چک کرده و روی گزینه “SEND” کلیک کنید (اگر بیت کوین کافی برای پرداخت کارمزد شبکه را نداشته باشید، پیغام Insufficient BTC to cover network fee به شما نمایش داده می‌شود و درخواست شما قابل انجام نیست. باید موجودی بیت کوین خودتان را افزایش دهید).

با کلیک بر روی گزینه “SEND”، درخواست شما ثبت می‌شود. منتظر بمانید تا تراکنش شما در شبکه تایید شود. برای مشاهده جزئیات، روی بخش “Pending Transaction” کلیک کنید.

آدرس گیرنده بیت کوین و سایر اطلاعات را مشاهده می‌کنید. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، هنوز تاییدیه‌ای برای تراکنش موردنظر در شبکه دریافت نشده است.

بعد از گذشت مدتی، تراست ولت را چک کنید. در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که از موجودی بیت کوین ما کم شده است، بنابراین تراکنش قبلی انجام شده است. روی گزینه “Bitcoin” کلیک کنید.

می‌بینید که درخواست ما انجام شده و گزارش Sent قابل مشاهده است. روی گزینه “Sent” کلیک کنید.

مشاهده می‌کنید که تراکنش ما با گرفتن 15 تاییدیه از شبکه انجام و بیت کوین به والکس منتقل شده است. برای مشاهده جزئیات روی گزینه “MORE DETAILS” کلیک کنید.

جزئیات ارسال بیت کوین خودتان را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

پاسخ به 7 سوال رایج در مورد تراست ولت

1. آیا ترتیب نوشتن 12 کلمه بازیابی مهم است؟

بله؛ ترتیب نوشتن کلمات بازیابی مهم است و در جای امن آنها را نگهداری کنید.

2. آیا تراست ولت کد تایید دو مرحله‌ای دارد؟

خیر؛ امکان استفاده از کد تایید دو مرحله‌ای برای کیف پول تراست ولت وجود ندارد و این مورد یکی از معایب این کیف پول است.

3. چگونه در تراست ولت، کد هش معامله را مشاهده کنیم؟

برای هر معامله (چه دریافت و چه ارسال)، در تراست ولت با کلیک بر روی گزینه “MORE DETAILS”، می‌توانید هش معامله را ببینید (این بخش در مقاله آموزش داده شد). به صورت خلاصه، برای مشاهده کد تراکنش یا همان کد هش در تراست ولت، 4 مرحله زیر را انجام دهید:

 1. رمزارز موردنظرتان را انتخاب کنید.
 2. روی تراکنش موردنظرتان کنید (تراکنش‌های ارسالی یا تراکنش‌های دریافتی).
 3. روی بخش “MORE DETAILS” کلیک کنید.
 4. یک صفحه وب باز می‌شود که جزئیات تراکنش را به شما نشان می‌دهد؛ مانند Hash و Transaction Fee

4. تحریم تراست ولت؛ آیا تراست ولت نیاز به فیلترشکن دارد؟

کاربران ایرانی در حال استفاده از کیف پول تراست هستند و تاکنون حساب ایرانی‌ها در این کیف پول مسدود نشده است. برای استفاده از این کیف پول نیازی به فیلترشکن نیست.
کیف تراست یک کیف پول غیرمتمرکز هست اما چون این کیف پول با بایننس کار می‌کند، احتمال تحریم کاربران ایرانی وجود دارد (احتمال خیلی کم). بنابراین اگر نگران تحریم هستید، می‌توانید از آی پی ثابت یک کشور دیگر برای کیف پول تراست استفاده کنید تا خیالتان بابت تحریم راحت شود.

این نکته را به خاطر داشته باشید که تحریم کیف پول بیت کوین به این معنا نیست که بیت کوین‌های شما از بین می‌رود. در صورتی که از کیف پول‌تان بک آپ گرفته باشید، هیچ مشکلی از نظر تحریم، دارایی شما را تهدید نمی‌کند.
اگر کیف پول شما تحریم شود، با استفاده از بک آپ (نسخه پشتیبان= کلمات بازیابی)، می‌توانید موجودی را به کیف پول دیگری منتقل کنید.

فرض کنید که کیف پول تراست ولت برای کاربران ایرانی تحریم شود (احتمال بسیار کم)، در اینصورت با استفاده از 12 کلمه بازیابی و استفاده از آی پی غیر از ایران، می‌توانید مجدد به کیف پول‌تان دسترسی پیدا کنید و مشکلی برای دارایی شما ایجاد نمی‌شود.

5. چگونه می‌توانیم از کیف پول تراست والت، پول ریالی یا دلاری برداشت کنیم؟

کیف پول Trust Wallet کیف پولی برای نگهداری، ارسال و دریافت رمزارزهاست و امکان برداشت ریالی یا دلاری در آن وجود ندارد. ارز موردنظر خودتان را به یک صرافی ارز دیجیتال معتبر ایرانی یا خارجی انتقال دهید و آنجا بفروشید. مبلغ ریالی یا دلاری معامله به حساب شما واریز می‌شود.

6. آیا امکان تبدیل ارزها به یکدیگر در تراست ولت وجود دارد (چنج کردن ارزها)؟

بله؛ در کیف پول Trust Wallet می‌توانید برخی از ارزها را به یکدیگر تبدیل کنید (امکان تبدیل برای همه ارزها وجود ندارد). برای اینکار، به صورت زیر عمل کنید:

در صفحه اصلی تراست ولت، روی آیکون دو فلش که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، کلیک کنید.

با استفاده از گزینه Swap می‌توانید تبدیل ارزها را انجام دهید. برای استفاده از Swap باید کارمزد پرداخت کنید و نسبتاً کارمزد بالایی است. در این بخش، 2 توکن زیر را باید مشخص کنید:

 1. توکنی که می‌خواهید پرداخت کنید و آن را در کیف پول خودتان دارید (You Pay).
 2. توکنی که می‌خواهید دریافت کنید (You Get).

به صورت پیش‌فرض، ارز BNB به عنوان ارز پرداختی و ارز MITH به عنوان ارز دریافتی فعال است. با کلیک بر روی هر کدام از این ارزها، می‌توانید آنها را به ارز موردنظر تغییر دهید.

برای مثال، ما می‌خواهیم مقداری اتریوم (ETH) به را به تتر (USDT) تبدیل کنیم. مراحل زیر را انجام دهید:

مطابق تصویر زیر، روی BNB کلیک کنید.

ارزی که می خواهید پرداخت کنید را جستجو کرده و آن را انتخاب کنید. در اینحا، ما اتریوم را انتخاب کرده‌ایم.

ارزی که می خواهید دریافت کنید را جستجو کرده و آن را انتخاب کنید. در اینحا، ما تتر را انتخاب کرده‌ایم.

در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که اتریوم و تتر انتخاب شده‌اند.

در این مرحله، مقدار اتریومی که می‌خواهید پرداخت کنید و در ازای آن تتر دریافت کنید را وارد نمایید. برای مثال، ما می‌خواهیم 0.05 اتر پرداخت کرده و معادل آن تتر دریافت کنیم (حدود 19 تتر). بعد از وارد کردن میزان ارز پرداختی، روی گزینه NEXT کلیک کنید.

با کلیک بر روی گزینه NEXT، صفحه تایید تراکنش (Confirm Transaction) به شما نشان داده می‌شود. اطلاعاتی مانند میزان ارز پرداختی و دریافتی و کارمزد شبکه را مشاهده می‌کنید.

اگر کارمزد و موجودی ارز پرداختی شما برای انجام تراکنش کافی باشد، می‌توانید با کلیک بر روی گزینه SEND، معامله را تایید کنید. اما اگر موجودی شما کافی نباشد، مانند تصویر زیر، پیغام “کافی نبودن موجودی اتریوم” را مشاهده می‌کنید. برای اینکه بتوانیم این معامله را انجام دهیم، باید موجودی اتریوم را در کیف پول‌مان افزایش دهیم (ما اینکار را انجام ندادیم، چرا که برای دریافت 19 عدد تتر، باید 28 دلار! کارمزد پرداخت کنیم و کارمزد بالایی است؛ بنابراین از انجام این تراکنش منصرف شدیم).

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، برای انجام این تراکنش باید 0.07462 اتر بپردازیم که کارمزد زیادی هست (حدود 28 دلار). برای معاملات کوچک مانند معامله‌ای که ما قصد انجام آن را داشتیم، این کارمزدها اصلاً به صرفه نیست. کارمزد تبدیل ارزها به هم و انجام معاملات در کیف پول‌های ارز دیجیتال بالاست و توصیه می‌کنیم از این کیف پول تنها برای نگهداری، ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر، به مقاله تبدیل ارز در تراست ولت مراجعه کنید.

7. بخش DApps در تراست ولت چیست؟

برنامه‌های غیرمتمرکز (dapps) برنامه‌هایی هستند که به صورت غیرمتمرکز کار می‌کنند و شخص یا گروهی روی آنها نظارتی ندارد. این برنامه‌های دیجیتالی باید روی بلاکچین اجرا شوند؛ مانند بلاکچین اتریوم.
توسعه دهندگان تراست ولت برخی از برنامه‌های غیرمتمرکز را بررسی کرده و زمانی که مطمئن شوند برنامه‌ای مطمئن است، آن را به بخش dapps اضافه می‌کنند. کاربران بر اساس نیازشان می‌توانند از این برنامه‌ها استفاده کنند.

مرورگر DApp در تراست ولت:

 • مرورگر Web3 می‌تواند برای تعامل با هر برنامه غیرمتمرکز (DApp) استفاده شود.
 • ابزاری دقیق ساخته شده است که ارتباطی یکپارچه، ساده و ایمن بین شما و هر برنامه غیرمتمرکز (DApp) در Binance Smart Chain یا شبکه Ethereum فراهم می‌کند.

برخی از از کاربران از ما می‌پرسند چرا بخش DApps در تراست ولت آنها فعال نیست؟ دلیلش این است که سیستم عامل دستگاه آنها ios است.

تراست ولت برای رعایت دستور‌العمل اپ استور، مرورگر Dapps را از نسخه ios حذف کرده است.
در 3 مرحله می‌توانید مجدد این مرورگر را روی تراست ولت نصب کنید (نسخه ios شما 5.11 یا بالاتر باشد):
1. مرورگر Safari را باز کنید و عبارت trust://browser_enable را در آن تایپ کنید. سپس روی Go کلیک کنید.
2. پیامی ظاهر می‌شود که از شما می‌پرسد “آیا می‌خواهید این صفحه را روی تراست ولت باز کنید؟” روی گزینه Open کلیک کنید.
3. برنامه Trust Wallet راه اندازی شده و مرورگر DApps فعال می‌شود.

صحبت پایانی

نگهداری ارزهای دیجیتال از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بعد از خرید ارز دیجیتال می‌توانید آن را در صرافی نگهداری کنید. یک روش دیگر این است که از یک کیف پول شخصی استفاده کنید و ارزهای دیجیتال خود را به این کیف پول انتقال دهید. یکی از معتبرترین کیف پول‌های نرم‌افزاری برای نگهدای، دریافت و ارسال ارزهای دیجیتال، کیف پول Trust Wallet است.

در مقاله بعدی تراست ولت، در مورد نحوه استیکینگ ارز دیجیتال در این کیف پول صحبت کرده‌ایم. در کیف پول‌های ارز دیجیتال نمی‌توانید به امید کسب سود، دلار یا ریال نگهداری کنید. اما یکسری از ارزهای دیجیتال هستند که می‌توانید آنها را استیک کرده و از سود آنها استفاده کنید (به بیان ساده‌تر، با نگهداری ارز دیجیتال در شبکه، پورسانت دریافت می‌کنید).

در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر در مورد کیف پول Trust Wallet، می‌توانید سوالات خودتان را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید (به بیش از 500 سوال در مورد تراست ولت در بخش کامنت‌ها پاسخ داده‌ایم؛ می‌توانید این بخش را مطالعه کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد کیف پول تراست بدست آورید). همچنین، در مقاله “سوالات مهم تراست ولت“، به سوالات زیر جواب داده‌ایم:

 1.  آیا برای استفاده از کیف پول Trust Wallet، باید احراز هویت شوم؟
 2. من قبلاً کیف پول تراست داشتم، چگونه می‌توانم مجدد به آن دسترسی پیدا کنم؟
 3. آیا می‌توانم کلمات بازیابی تراست ولت را تغییر دهم؟
 4. موجودی من در کیف پول Trust به صورت ستاره نمایش داده می‌شود، راه حل چیست؟
 5. آیا در تراست ولت می‌توانم نمودارهای قیمتی را مشاهده کنم؟
 6.  کیف پول Trust، از چه توکن‌هایی پشتیبانی می‌کند؟
 7. من ریپل خریدم و به کیف پول Trust Wallet انتقال دادم، 20 ریپل کم شده است، دلیل آن چیست؟
 8. اگر گوشی من دزدیده شود، امکان سرقت و انتقال ارزها از تراست والت وجود دارد؟
 9. چرا معامله من در حال انتظار است؟ (Transaction Pending)
 10. زمانی که تراکنش من در حالت تعلیق است، چه کاری انجام دهم؟
 11. Peg در کیف پول Trust Wallet به چه معناست؟
 12. خطای Dust در تراست ولت چیست؟
 13. کارمزد نگهداری ارز در تراست ولت چقدر است؟
 14. از کجا بدانم کارمزد انتقال ارز دیجیتال در تراست ولت چقدر است؟
 15. آیا در کیف پول Trust Wallet می‌توانم کارمزد را تغییر دهم؟
 16. تگ (memo) تراست ولت را از چه قسمتی پیدا کنم؟
 17. کیف پول موجودی من را صفر نمایش می‌دهد، چه کاری باید انجام دهم؟

……………………………………………………………

امکان دعوت دوستان به والکس با کد دعوت شما: هر فردی که با استفاده از کد دعوت و یا لینک دعوت شما در والکس ثبت نام کند، 20% درصد از کارمزد ریالی که والکس از هر معامله آن فرد دریافت می‌کند، به شما تعلق می‌گیرد. همچنین، فرد دعوت شده می‌تواند دو معامله با کارمزد صفر انجام دهد و دو پله هم کارمزد معاملاتی شخص کاهش پیدا می‌کند.

لینک ثبت نام در والکس

تاریخ آخرین بروزسانی مقاله: بهمن‌ماه 1399

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
نویسنده
amini
لیلی امینی
عضو تحریریه والکس
چقدر زیباست: هر آنچه را که قبل از دیگران یاد گرفته‌ای، با تمام وجودت در اختیار آن‌ها قرار دهی.
نظرات کاربران
نظرات ارسال شده : 1787 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱,۷۸۷ پاسخ به “کیف پول تراست ولت؛ آموزش کیف پول نرم‌افزاری Trust wallet”

 1. Amin.B
  ۲۷ شهریور ۱۴۰۰

  سلام ، آیا برای انتقال اتریوم به تراست ولت حداقل مقدار مجاز براش تعریف شده؟ مثلا باید حتما حداقل معادل ۵۰ دلار اتریوم به تراست انتقال بدی تا تراکنش انجام بشه؟ چون من معادل ۲۰ دلار اتریوم به تراست ولت انتقال دادم پیام هم اومد که به کیف پولم اضافه شده اما در صفحه اصلی مقدار اتریوم صفر هستش ، آپدیت هم کردم ، با vpn هم وارد شدم اما همچنان موجودی رو صفر نشون میده

  • فروزان زیبائی
   ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

   سلام
   وقت به خیر

   خیر، حداقل واریزی برای اتریوم یا هیچ رمزارز دیگری توسط خود تراست ولت تعیین نشده است. بعضی ارزها مانند ریپل، حداقل واریز مشخص کرده اند اما این چنین قانونی برای اتریوم وجود ندارد. با تمام این شرایط که گفتید، آیا مطمئن هستید ارز را به آدرس درست ارسال کرده اید؟ لطفاً هش تراکنش خود را از کیف پول مبدا دریافت کنید و در سایت تتر اسکن به آدرس: https://etherscan.io/ وارد کنید. بررسی کنید که ارز حتما به حساب شما نشسته است. اگر تمام شرایط تراکنش درست بود، نگران نباشید، ارز را دریافت کرده‌اید اما صرفاً تراست ولت نمی‌تواند آن را به شما نشان دهد. احتمالاً این مشکل با آپدیت بعدی تراست ولت حل خواهد شد.

   ممنون از همراهی شما

 2. مهدی
  ۱۰ شهریور ۱۴۰۰

  سپاس ازشمابخاطرمطالب آموزشی وکاربردی،آرزوی موفقیت🌹

  • رامین رواقی
   ۰۳ مهر ۱۴۰۰

   سلام
   وقت به خیر
   با تشکر از لطف شما کاربر عزیز. رضایت شما همواره باعث دلگرمی ماست. امیدواریم سایر مقالات آموزشی ما را هم دنبال بفرمایید.

 3. منصور
  ۰۹ شهریور ۱۴۰۰

  سلام
  من ارز ماتیک نتورک برای کیف پول تراست ولتم ارسال کردم بعد از دو روز هنوز نیومده باید چیکار کنم؟؟

  • رامین رواقی
   ۰۳ مهر ۱۴۰۰

   سلام
   وقت به خیر
   در تراست ولت، آدرس ماتیک (matic) در دو شبکه اتریوم (ERC20) و بایننس (BEP2) موجود است. توکن ارسالی شما در چه شبکه‌ای بوده است؟

   سپاس از همراهی شما

 4. محمد غلام زاده
  ۰۸ شهریور ۱۴۰۰

  سلام وقت بخیر من مقداری تتر توی تراست داشتم که میخواستم از طریق سواپ تبدیل کنم به اتریوم … تمام مراحل رو انجام دادم و همه چیز اوکی بود ….. کارمزد کم شد اما هیچ چنجی انجام نشد … چند روز هم گذشته اما هیچ اتفاقی نیوفتاده…. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • فروزان زیبائی
   ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

   سلام
   وقت به خیر

   اشتباه در نشان دادن بالانس حساب (صفر نشان دادن آن یا عدم نمایش موجودی) ممکن است در بعضی موارد با به روزرسانی اپلیکیشن حل شود. اگر تاییدیه تراکنش را دریافت کرده‌اید، نگران نباشید؛ جای ارز شما در بلاکچین امن است. فقط تراست ولت نمی تواند آن را نشان دهد.

   برای به روزرسانی حساب تراست ولت می‌توانید از این روش‌ها استفاده کنید: (حتماً قبل از استفاده از این روش‌ها از حساب خود پشتیبان تهیه کنید و کلمات بازیابی را در جای امن یادداشت کنید)
   ۱- با وی‌پی‌ان وارد اپلیکیشن شوید. گاهی استفاده از فیلتر شکن برای اتصال ولت به اینترنت و به روزرسانی حساب شما مفید است.
   ۲- بررسی کنید که حتما آخرین نسخه اپلیکیشن روی تلفن همراه شما نصب شده باشد.
   ۳- جدیدترین نسخه اندروید یا آی‌اواس را نصب کنید. برای بهترین عملکرد تراست ولت لازم است حداقل نسخه سیستم عامل آی‌اواس شما ۱۳و اندروید ۶ داشته باشید.
   ۴- تراست ولت را روی یک موبایل دیگر نصب کنید و با حساب کاربری خود لاگین کنید (تلفنی که استفاده می‌کنید، حتماً مال خودتان یا کسی باشد که به او اعتماد کامل دارید)
   ۵-یک تیکت برای پشتیبانی تراست ولت بفرستید و از آن‌ها بخواهید مشکل شما را بررسی کنند:
   https://support.trustwallet.com/hc/en-us/requests/new

   ممنون از همراهی شما.

 5. رهگزر
  ۰۴ شهریور ۱۴۰۰

  سلام مطالب کامل و مفید بود ولی از ثبت این مقاله اتفاقات خیلی زیادی افتاده نیازی به بروز رسانیه مطالب نیست ؟

  • فروزان زیبائی
   ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

   سلام
   وقت به خیر

   ممنون از نظر شما.
   ما به صورت منظم مقالات را بررسی می‌کنیم و در صورت نیاز آن را آپدیت می‌کنیم. همچنین اطلاعات جدید در مقاله‌ی پاسخ به ۱۷ سوال مهم در مورد کیف پول Trust + آموزش تصویری اضافه می‌شود.
   به نظر شما کدام بخش متن نیاز به آپدیت دارد؟
   لطفاً برای ما بنویسید.

   ممنون از همراهی شما

 6. عباسیان
  ۰۴ شهریور ۱۴۰۰

  سلام چگونه باید کیف پول تراست ولت خود را شارژ کنم؟؟؟
  لطفاً راهنمایی کنید
  وقت ندارم

  • رامین رواقی
   ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

   سلام
   وقت به خیر
   شما می‌توانید در عرض ۵ دقیقه مراحل ثبت نام و احراز هویت خود را در صرافی والکس انجام دهید و بعد از تایید پروفایل، معاملات خود را انجام دهید و کیف پول تراست والت خود را با رمزارزهای مورد نظر خود شارژ کنید.
   لینک ثبت نام در والکس:
   https://wallex.ir/app/auth/register
   برای یادگیری نحوه در یافت رمزارز در تراست والت میتواند مقاله آموزشی این کیف پول را مطالعه کنید.

   سپاس از همراهی شما