اصطلاحاتمقالات ارز دیجیتال

شبکه ERC20 چیست؟ همه چیز درباره شبکه اصلی اتریوم

همه توکن‌‌هایی که تولید و معرفی می‌شوند باید روی بستر یک بلاک چین باشند، اما هزینه ساخت بلاک چین اختصاصی بسیار زیاد است. شبکه ERC20 در اصل بستر اتریوم است که می‌تواند امکان ساخت توکن‌های جدید بر بستر خودش را در اختیار سازندگان و توسعه‌دهندگان ارزهای دیجیتال قرار دهد. در واقع آنها توکن‌های خود را روی شبکه ERC – 20  می‌سازند تا شبکه‌ای برای انتقال ارز داشته باشند.

نکات زیادی درباره شبکه اتریوم (ETH) و بلاکچین آن وجود دارد که دانستن آنها شما را شگفت‌زده می‌کند. در این مطلب از وبلاگ والکس از شبکه ERC20 و توکن‌هایی که بر بستر آن متولده شده‌اند صحبت کنیم. همراه ما باشید تا یکی از مهم‌ترین شبکه‌های فناوری‌ بلاکچین را بشناسید. شبکه‌ای که زمینه‌ساز پروژه‌های درخشان بسیاری است.

توکن چیست؟

توکن‌ها (Token) نوعی از ارز رمزنگاری شده هستند که نشان دهنده یک دارایی یا استفاده خاص هستند و بلاک چین اختصاصی خود را دارند. اغلب از واژه ارز دیجیتال به جای توکن استفاده می‌کنند اما از لحاظ فنی این جایگذاری درست نیست. توکن‌‌ها قبل از اینکه در ارزهای دیجیتال استفاده شوند، در سیستم‌‌های کامپیوتری یک نوع مجوز رمزنگاری شده بودند. 

ERC-20 چیست؟

شبکه ERC20 پروتکل ایجاد توکن است که روی شبکه اتریوم ساخته شده است و می‌تواند بستری برای ایجاد توکن‌های جدیدی باشد که از یک بلاکچین اختصاصی بهره نمی‌برند. در واقع، به جزء اینکه اتر (ETH) ارز‌ دیجیتال بومی شبکه اتریوم است، توکن ERC – 20 استاندارد‌های مهمی برای ساخت توکن‌های قابل تعویض بر بستر اتریوم دارد. استفاده از این شبکه می‌تواند هزینه‌های تولید توکن‌های جدید را برای سازندگان کاهش دهد. علاوه بر این، استاندارد‌هایی دارد که همه توکن‌های ساخته شده بر بستر آن باید به این استانداردها پایبند باشند و در چهارچوب آنها رفتار کنند.

شبکه ERC20 برای همه قراردادهای هوشمند در بلاکچین اتریوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شبکه در بعضی از جهات شباهت زیادی به بیت کوین، لایت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال دارد. 

تاریخچه شبکه ERC20

سال ۲۰۱۵ توسعه‌دهندگان اتریوم شبکه ERC20 را ایجاد کردند و دو سال زمان برد تا در نهایت کمیته اصلی، این شبکه را به رسمیت بشناسد و بتواند کار خود را برای انتقال ارز آغاز کند.

 شبکه ERC20 یکی از پروتکل‌های مهم اتریوم است

روش کار شبکه ERC – 20  به این صورت است که یک نفر یا گروهی از توسعه‌دهندگان باید پیشنهاد خود را که در اصل جزئی از پروپوزال‌های بهبود شبکه اتریوم (Ethereum Improvement Proposal) مطرح کنند و ساختار و استاندارد‌های آن را هم به صورت کامل شرح دهند. در نهایت کمیته EIP این پیشنهاد را بررسی کرده، استاندارد‌های آن را مطالعه می‌کند و اگر شرایط آن مناسب باشد، تأیید و اصلاح نهایی را ارائه خواهد کرد. بعد از این مرحله شبکه پیشنهادی گروه توسعه‌دهنده بر بستر ERC-20 ایجاد شده و رسما یک ERC خواهد بود. 

همچنین قراردادهای هوشمند و سایر ویژگی‌های درون اتریوم موظف به انطباق با یکی از استانداردهای تأیید شده هستند.

توکن‌های ERC-20

منظور از توکن‌های ERC-20 همان رایج‌ترین توکن‌هایی هستند که روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است. طراحی این توکن‌ها به‌صورتی است که توکن‌های کاربردی (utility tokens) شبکه هستند و برای توابع پرداختی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این توکن‌ها را می‌توان برای پرداخت خدمات و کالاها استفاده کرد. توکن‌های ERC – 20 مانند هر توکن دیگری سه قابلیت تعویض‌پذیری، انتقال و عرضه مشخص دارند. 

برترین توکن‌های ERC20 این موارد است:

 • توکن هگز (HEX)
 • توکن یو اس دی کوین (USD coin)
 • توکن شیبا اینو (SHIBA Inu)
 • توکن فانتوم (Fantom)

توابع کد‌گذاری شبکه ERC20

شبکه ERC-20  شش تابع اجباری و سه تابع اختیاری دارد. این توابع کدگذاری باعث می‌شوند توکن‌ها روش‌های پیاده‌سازی مختلفی در سیستم اتریوم داشته باشند. همچنین این توابع به نفع توکن‌ها و شبکه‌‌هایی است که بر بستر ERC20 تولید می‌شوند. 

توابع اصلی

همانطور که از اسم این توابع می‌توان برداشت کرد، یک توکن را تنها زمانی زیر مجموعه توکن‌های ERC20 می‌شناسند که از این شش تابع اصلی پیروی کند. 

 1. total Supply: تعداد کل عرضه یک توکن ERC20 خاص را با این تابع روی بلاکچین اتریوم عرضه می‌کنند. همچنین تعداد توکن‌های نهایی و موجود در شبکه هم با استفاده از این تابع مشخص می‌شود.
 2. balanceOf: این تابع همه توکن‌های یک آدرس مشخص را نشان می‌دهد. 
 3. approve: اعتبارسنجی تراکنش‌ها و توکن‌های معرفی شده روی شبکه ERC20 با استفاده از این تابع قابل انجام است. 
 4. transfer:امکان ارسال توکن به آدرس‌های دیگر را با استفاده از این تابع می‌توان فراهم کرد.
 5. transferFrom: استفاده از این تابع امکان پیاده‌سازی سیستم پرداخت‌ها را به صورت خودکار میسر می‌کند.
 6. allowance: این تابع در قراردادهای ERC20 می‌تواند در صورت کمبود توکن‌های لازم کاربر برای تراکنش، به‌طورکلی و به صورت خودکار تراکنش را قطع کند.

توابع اختیاری

در کنار توابع اصلی، سه مورد توابع اختیاری هم وجود دارد که استفاده از آنها کاملا اختیاری است. این توابع به شرح زیر است:

 1. Token Name: نام‌گذاری توکن 
 2. SYM: انحصاری کردن توکن
 3. Decimals: تعیین کردن اعشار یا کوچک‌ترین جزء توکن 

این مجموعه توابع و سیگنال‌ها تضمین می‌کند که انواع مختلف توکن‌‌های اتریوم در هر بخشی از سیستم عملکردی یکپارچه و یکسان خواهند داشت. به‌این‌ترتیب، تقریباً تمام کیف پول‌های دیجیتالی که ارز اتر را در لیست پشتیبانی خود دارند از توکن‌های استاندار ERC20 هم میزبانی می‌کنند.

اهمیت شبکه ERC20 در چیست؟

اهمیت شبکه با مشخص کردن عبارات اصلی این شبکه قابل درک می‌شود. درواقع ERC20 مخفف «درخواست اتریوم برای اظهارنظر – Ethereum Request for Comment» است. این تعریف مفهومی مشابه با مهندسی اینترنت دارد و وسیله‌ای برای انتقال یادداشت‌ها و الزامات فنی ضروری به گروهی‌ از توسعه‌دهندگان محسوب است. توسعه‌دهندگان و سازندگان با درک توابع و شرایط استفاده از این شبکه می‌توانند توکن‌‌های جدید برای بهبود فناوری بلاک چین ایجاد کنند و از همه مهم‌تر، هزینه‌های ساخت و استفاده از بلاکچین جدید را هم از پروژه‌های خود حذف کنند. این کار کمک می‌کند هزینه‌های بالای این پروژه‌ها منطقی‌تر و به‌صرفه‌تر باشد.

بستر ERC20  تا مدت‌ها محبوب‌ترین مسیر و روش برای ایجاد توکن‌های جدید در فضای ارزهای دیجیتال بود. در نتیجه، همه توکن‌های جدیدی که می‌خواستند به لیست بلند‌بالای توکن‌های فعال بازار اضافه شوند، روی بستر شبکه ERC20 ایجاد می‌شدند. این بستر به‌ویژه در بین  ICOها و شرکت‌های تأمین مالی جمعی بسیار محبوب و مورد توجه بود.

توکن اتریوم یا اتر

 در حال حاضر ده‌ها هزار توکن متمایز وجود دارد که بر اساس استاندارد ERC20 صادر شده و در حال فعالیت هستند. همان‌طور که بسیاری از قراردادهای هوشمند ERC20 برای اجرای روال‌ها و عملکردهای مختلف در فضای دیجیتال استفاده می‌شوند، بسیاری دیگر هم برای ایجاد توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) با هدف عرضه اولیه کوین (ICO) مورد استفاده قرار گرفته‌اند. این موضوع به‌خوبی می‌تواند بیانگر شبکه ارز دیجیتال اتریوم و شبکه ERC20 اتریوم باشد.

عرضه اولیه رمزارز یا ICO  

یک ICO اساساً معادل صنعت ارزهای دیجیتال با عرضه اولیه عمومی (IPO) در بازار سهام است. در واقع، در هر عرضه اولیه، یک شرکت رمزنگاری به دنبال جمع‌آوری پول برای ایجاد یک ارز دیجیتال جدید و یکی از برنامه های غیرمتمرکز (DAPP) است. این روش را به‌عنوان راهی برای جمع‌آوری بودجه و سرمایه لازم که می‌تواند بهبود فناوری و برنامه‌ها را تسهیل کند، انجام می‌دهد.

گزارشی که درباره شبکه ERC20 منتشر شده است، ادعا کرده که عرضه اولیه این شبکه در سال ۲۰۱۷ به‌تنهایی توانست یکی از پروژه‌هایی باشد که بیشترین سرمایه‌ را جذب کرده است. همچنین بسیاری از ارزهای دیجیتال موفق دیگر از نظر عرضه اولیه هم طبق پروتکل ERC20 ساخته شده‌اند. به‌عنوان‌مثال، EOS (رمزارز ایاس) یک توکن مبتنی بر ERC20 است که در طول ۵ روز عرضه اولیه خود بیش از ۱۸۵ میلیون دلار سرمایه کسب کرد. چندین توکن دیگر که بر بستر شبکه ERC20 راه‌اندازی شده‌اند هرکدام چندین میلیون دلار در عرضه اولیه‌های خود جمع‌آوری کرده‌اند.

مزایا و معایب شبکه ERC20

با وجود همه مزایا و ویژگی‌های مثبتی که شبکه ERC20 دارد، معایب آن را هم نباید نادیده گرفت. قبل از متولد شده این شبکه و توکن‌های مربوط به آن، هر برنامه‌ای زبان و اصطلاحات مخصوص به خودش را داشت. همین موضوع باعث می‌شود تا تیم توسعه‌دهنده هزینه و وقت زیادی برای ساخت یک بالاکچین صرف کند، اما این شبکه و توکن‌‌های مربوط به آن در واقع همه چیز را ساده‌تر کرد. همچنین استاندارد ERC20 فرآیند ایجاد یک توکن را هم بسیار ساده‌تر و اتریوم را به محبوب‌ترین پلتفرم ICOها در سال ۲۰۱۷ تبدیل کرده است. 

این در حالی است که معایب شبکه هم ممکن است زحمات تیم توسعه‌دهنده را به خطر بیندازد. برای مثال، هنگامی که توکن‌های ERC20 به‌عنوان یک روش پرداخت به جای اتر در قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود، به صورت ناخواسته و به شکل کاملا غیرقابل برگشت، تخریب شوند. 

شبکه ERC-20  و فهرست مشترکی از قوانین

شبکه ERC20 فهرست مشترکی از قوانینی را تعریف می‌کند که همه توکن‌های اتریوم باید به آن پایبند باشند. تا تاریخ آگوست ۲۰۲۱، حدود ۴۴۲۶۴۷ توکن سازگار با ERC-20 در شبکه اصلی اتریوم وجود دارد. برخی از این مهم‌ترین قوانین این شبکه شامل موارد زیر است:

 • نحوه انتقال توکن‌ها
 • نحوه تأیید تراکنش‌ها
 • نحوه دسترسی کاربران به داده‌های مربوط به یک توکن
 • کل عرضه توکن‌ها

این قوانین شبکه ERC20 به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا به طور دقیق درباره نحوه عملکرد توکن‌های جدید در سیستم بزرگ‌تر اتریوم اطلاعات کسب کرده و عملکرد آنها را پیش‌بینی کنند. این کار، توسعه و طراحی توکن‌ها را برای توسعه‌دهندگان ساده می‌کند، همچنین می‌تواند باعث جلوگیری از انجام تراکنش‌های اشتباه شود.

کیف پول توکن‌ها ERC20

خوشبختانه، اکثریت‌قریب‌به‌اتفاق توسعه‌دهندگان توکن مطابق با قوانین شبکه ERC-20 عمل می‌کنند. به این معنی که اکثر توکن‌هایی که از طریق عرضه اولیه کوین اتریوم منتشر می‌شوند، مطابق با شبکه ERC20 هستند. امروز بسیاری از ارزهای دیجیتال‌ معروف بازار که متقاضیان و معامله‌گران زیادی هم دارند بر بستر شبکه ERC20 اتریوم تولید شده‌اند. اگر قصد خرید هر ارز دیجیتالی را دارید که به‌عنوان توکن ERC-20 صادر می‌شود، باید کیف پولی هم داشته باشید که با این توکن‌ها سازگار هستند. چون توکن‌های ERC-20 بسیار محبوب هستند، کیف پول‌هایی که از این رمزارز پشتیبانی می‌کنند هم گزینه‌‌های بسیار متنوع و زیادی است.  

پرکاربرد ترین کیف پول‌های ERC20 این موارد است:

 • ترزور والت
 • اتمیک والت
 • تراست والت
 • مال اتر والت 
 • متاماسک
 • کول والت
 • انجین والت
توکن بر بستر شبکه ای آر سی ۲۰

جایگزین‌های شبکه ERC20

درحالی‌که شبکه ERC20 پشتیبانی گسترده‌ای را ارائه داده و توکن‌های جدیدی مطابق با استانداردهای خود به فناوری و بازار ارزهای دیجیتال معرفی کرده است، منتقدان زیادی هم دارد. منتقدان معتقدند این شبکه ارز دیجیتال اتریوم به یک یا چند روش ناقص و کم محدود می‌شود؛ به همین دلیل، از زمان توسعه ERC20، چندین جایگزین دیگر هم برای این شبکه پیشنهاد شده است. مهم‌ترین پیشنهادها شبکه‌های ERC223 ، ERC20.5 و ERC621 است.

تفاوت ERC20 با TRC20

تفاوت‌های زیادی بین توکن‌های این دو شبکه وجود دارد و اولین چیزی که باید از آن صحبت کنیم، نحوه اجماع در بلاکچین آنهاست. بلاکچین اتریوم از الگوریتم PoW و روش ماینینگ استفاده می‌کند و بلاکچین ترون این فرایند را از طریق استیکینگ و الگوریتم PoS مدیریت می‌کند. 

سرعت و میزان کارمزد تراکنش‌ها را هم نباید نادیده گرفت. در حال حاضر کارمزد تراکنش‌ها در بلاکچین اتریوم افزایش پیدا کرده و نسبت به بلاکچین ترون، بسیار گران‌تر است. همین باعث شده تا سازندگان و معامله‌گران ترجیح می‌دهند تا کم کم به سمت استفاده از شبکه TRC20 بروند. 

با این وحود، والت‌ها و صرافی‌های زیادی از ذخیره‌سازی توکن ERC20 پشتیبانی می‌کنند و این در حالی است که  تتر TRC20 هنوز به این میزان شناخت نرسیده و پشتیبانی آن در صرافی‌ها و والت‌ها بسیار محدود‌تر است. 

اگر بخواهید اطلاعات بیشتری درباره این شبکه کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم مطلبی درباره دو تتر محبوب تریدرها و تفاوت تتر TRC20 با ERC20  بخوانید.

والکس، دروازه‌ای امن برای ورود به بازار اتریوم و توکن‌های آن

درباره شبکه ارز دیجیتال اتریوم و ویژگی‌ها و مهم‌ترین نکات مربوط به آن گفتیم. شبکه ERC-20 مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و عملکردهای اساسی است که هر توکن جدید که می‌خواهد در بستر اتریوم متولد شود باید به این دستور‌العمل‌ها و عملکردها پایبند بماند. شاید دنیای ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاران عادی دلهره‌آور و ناشناخته به نظر برسد، اما روش‌ها، اقدامات و بسترهایی وجود دارند که کمک می‌کند این دنیای ناشناخته ملموس‌تر و قابل‌درک‌تر شود.

 والکس اینجاست تا با آموزش‌‌هایی که درباره این دنیای حیرت‌انگیز به کاربران و مخاطبان خود می‌دهد، مسیر را برای ورود به این بازار روشن کند، نقاط تاریک و ناشناخته را از سر راه بردارد و همه آنچه باید در این بازار بدانید را به شما آموزش دهد.والکس جایی است که می‌توانید به آن اعتماد کنید و با خرید ارز دیجیتال تتر و سایر رمزارزهای موجود در بازار یکی از آینده‌دارترین سرمایه‌گذاری‌های خود را داشته باشید. این بازار جایی است که می‌تواند انقلابی بی‌رقیب بسازد. برابری مالی و عدالت اقتصادی بازار ارزهای دیجیتالی در آینده‌ای دور یا نزدیک فراگیر خواهد بود. نه فقط مردم کشورهای پیشرفته، بلکه هرکسی از هرجایی که پا در این دنیا بگذارد هم زیر پرچم این عدالت مالی قرار خواهد گرفت.

شبکه ERC20 چیست؟

شبکه ERC20 یکی از پروتکل‌های ایجاد توکن در شبکه اتریوم است. این شبکه که یک استاندارد فنی در اتریوم محسوب می‌شود برای همه قراردادهای هوشمند در بلاکچین اتریوم و برای پیاده‌سازی توکن‌های بسیاری مورداستفاده قرار می‌گیرند.

اهمیت شبکه ERC20 چیست؟

بستر شبکه ERC-20 برای مدتی مسیری غالب برای ایجاد توکن‌های جدید در فضای ارزهای دیجیتال بوده. به این معنی که توکن‌های جدید که می‌خواستند به لیست بلند‌بالای توکن‌های فعال بازار اضافه شوند، روی بستر شبکه ERC20 ایجاد می‌شدند.

توکن‌ ERC-20 چیست؟

توکن‌های ERC-20 رایج‌ترین توکن‌هایی هستند که روی بلاکچین اتریوم ساخته شد‌ه‌اند. این توکن‌ها را می‌توان برای پرداخت خدمات و کالاها استفاده کرد. توکن ERC -20 مانند هر توکن دیگری قابلیت تعویض‌پذیری، انتقال و عرضه دارد.

منبع
community.metamaskinvestopedia
ارزهای دیجیتال و فناوری‌های مربوط به آنها مثل چتری هستند که از هنر تا اقتصاد و از اشیاء تا انسان‌ها می‌توانند زیر این چتر قرار بگیرند. حوزه‌ای که نوشتن از آن برای من پر از آگاهی و لذت است.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
حمید شانه گر همدانی
حمید شانه گر همدانی
6 روز قبل

سلام من برنده شدم فقط کیف پ ل ندارم چطوری کیف پول بگیرم

رامین رواقی
رامین رواقی
4 روز قبل

سلام
وقت شما به خیر
کیف پول های ارز دیجیتال مختلفی مانند تراست ولت، متا مسک، اتمیک ولت و … وجود دارند که شما باید بر اساس رمزارز و پلتفرم مورد نیاز خود (دسکتاپ یا تلفن همراه) یک از آنها را انتخاب کنید. همچنین ما در بلاگ والکس در مقالات مختلفی به معرفی کیف پولهای ارز دیجیتال پرداخته ایم. برای در یافت یک کیف پول ارز دیجیتال حتما توجه داشته باشید که آن را از منبع معتبر (وبسایت اصلی، گوگل پلی یا اپ استور) دریافت کنید.

سپاس از همراهی شما

دکمه بازگشت به بالا