بلاکچین

استاندارد trc20 چیست؟ آشنایی با استاندارد توکن های شبکه ترون

همانطور که اتریوم استاندارد فنی ERC-20 خود را دارد، بسیاری از بلاک چین‌های دیگر نیز چنین استانداری را دارند. در Tron، توکن‌ها بر اساس استاندارد trc20 برنامه‌نویسی می‌شوند. به‌عنوان یک بلاک چین عمومی، هر کسی می‌تواند توکن TRC-20 خود را با استفاده از مجموعه‌ای از قوانین اولیه صادر کند و توکن او می‌تواند با هر یک از برنامه‌های دیگر در حال اجرا بر روی پلتفرم Tron تعامل داشته باشد.

در این راهنما، شباهت‌ها و تفاوت‌های بین Tron و Ethereum را بررسی می‌کنیم و به دنبال آن به سوال ارز دیجیتال ترون چیست پاسخ می‌دهیم تا نقشی را که توکن‌های TRC-20 می‌توانند در اکوسیستم بلاک چین ایفا کنند را متوجه شویم. همچنین قوانین استاندارد trc20 و برخی از برنامه‌ها، از جمله بزرگترین استیبل کوین USDT را که از Tron برای صدور توکن‌های خود استفاده می‌کنند، بررسی خواهیم کرد.

ترون در مقایسه با اتریوم

شباهت‌های زیادی بین اتریوم و ترون وجود دارد در عین حال تفاوت‌های مهمی نیز دارند. ترون مانند اتریوم از یک ماشین مجازی به نام ماشین مجازی ترون (TVM) به عنوان نوعی سیستم عامل برای قراردادهای هوشمند در حال اجرا بر روی پلتفرم استفاده می‌کند. TVM همچنین از همان زبان برنامه‌نویسی Solidity به عنوان Ethereum استفاده می‌کند. بنابراین، توکن‌ها و قراردادهای هوشمند صادر شده در Tron کاملاً با اتریوم سازگار هستند. چراکه بنیاد ترون به رهبری جاستین سان، قصد دارد انتقال برنامه‌ها و توکن‌های موجود خود را به اکوسیستم ترون برای توسعه‌دهندگان آسان کند، بنابراین این سازگاری در طراحی آن لحاظ شده است.

با این تفاسیر تفاوت این پلتفرم‌ها در چیست؟ با افزایش ترافیک در اتریوم، قوانین عرضه و تقاضا باعث افزایش کارمزد تراکنش‌ها شده است. اوایل ماه فوریه ۲۰۲۱، میانگین کارمزد اتریوم برای اولین بار از ۲۰ دلار عبور کرد که برای تراکنش‌های با ارزش پایین‌تر، بسیار گران بود.

برای مطالعه بیشتر می‌توانید مقاله ارز دیجیتال ترون چیست؟ را مطالعه کنید.

اجماع ترون برای اثبات سهام (DPoS)

الگوریتم اجماع اثبات سهام در شبکه ترون

ترون از اجماع اثبات سهام (DPoS) استفاده می‌کند. از آنجایی که تنها ۲۷ اعتبارسنجی دارد که نیاز به تایید تراکنش‌ها دارند، شبکه می‌تواند توان عملیاتی بسیار بالاتری را با کارمزدهای بسیار پایین‌تری داشته باشد. بنابراین، توسعه‌دهندگان تمایل دارند که از Tron استفاده کنند؛ زیرا مقیاس‌پذیری عالی و هزینه‌های پایین باعث شده است که برنامه‌های سنگین مانند بازی مطابقت بهتری داشته باشد.

با این حال، توجه به سمت هزینه‌های پایین ترون معطوف است. هرچه خطوط کد قرارداد هوشمند یک برنامه بیشتر باشد، اجرای آن پیچیده‌تر می‌شود و قدرت محاسباتی بیشتری استفاده می‌کند. بنابراین، توسعه‌دهندگان اتریوم باید توجه داشته باشند که وارد کردن هر گونه پیچیدگی غیرضروری در کد آنها نیز منعکس‌کننده افزایش کارمزد تراکنش است.

از آنجایی که Tron به طور قابل توجهی کارمزد کمتری دارد، توسعه‌دهندگان آزادی بسیار بیشتری برای برنامه‌نویسی دقیق‌تر قرارداد هوشمند ترون دارند؛ بدون اینکه نگران باشند که هزینه‌های بالا برنامه‌هایشان را غیرقابل استفاده می‌کند.

مدل اجماع DPoS به دلیل متمرکز بودن بیش از حد مورد انتقاد قرار گرفته است؛ تعداد نسبتاً کم اعتباردهنده‌ها در مقایسه با تعداد زیادی از اثبات کار ماینرها این واقعیت را نشان می‌دهد. با این حال، سه گانه اصلی بلاک چین مقیاس‌پذیری، امنیت و تمرکززدایی، چالش فناوری محسوب می‌شود. بنابراین، توسعه‌دهندگان و کاربران همیشه زمان تصمیم‌گیری برای اینکه از کدام پلتفرم استفاده کنند، آنچه برایشان مهم‌تر است را اولویت‌بندی کنند.

آشنایی با استاندارد TRC20

مانند استاندارد توکن ERC-20، توکن‌های TRC-20 باید به مجموعه‌ای از استانداردهای بلاک چین trc20 که شامل موارد اجباری و اختیاری است، پایبند باشند. برای این توکن، سه قانون اختیاری و شش قانون اجباری وجود دارد.

قوانین اختیاری عبارتند از:

  • نام توکن به نام کامل آن اشاره دارد، به عنوان مثال، Tether.
  • توکن تیکر به نام مخفف شده آن توکن اشاره دارد، به عنوان مثال USDT.
  • دقت توکن حداقل واحد قابل تقسیم توکن است که می‌تواند تا یک هجدهم باشد.

قوانین اجباری عبارتند از:

  • عرضه کل به حداکثر تعداد توکن‌هایی که می‌توان در پلتفرم ترون صادر کرد، اشاره دارد.
  • Balance Of موجودی رمز حساب Tron کاربر را نشان می‌دهد.
  • قانون انتقال (Transfer) به توکن‌ها اجازه می‌دهد تا از قرارداد هوشمند به حساب کاربر منتقل شوند.
  • قانون تأیید شخص ثالث (Approve) همانند دیگر قراردادهای هوشمند، اجازه انتقال توکن‌ها را می‌دهد.
  • Transfer From به شخص ثالثی مانند قرارداد هوشمند دیگر اجازه می‌دهد تا توکن‌ها را از یک حساب کاربری گرفته و به جای دیگری منتقل کند.
  • Allowance تعداد باقیمانده توکن‌هایی را که شخص ثالث می‌تواند انتقال دهد، کوئری می‌کند.

مانند اتریوم، توسعه‌دهنده‌ها در صورتی که بخواهند وظایف خاصی را انجام دهند، می‌توانند قوانین دیگر را در توکن‌های TRC-20 برنامه‌‌نویسی کنند. با این حال، این خطوط کد نیاز به قرارداد هوشمندی دارد که مطابق با استاندارد trc20 طبقه‌بندی شود.

برای مطالعه بیشتر می‌توانید مقاله trc20 چیست را مطالعه کنید.

برنامه‌ها و پروژه‌ها با استفاده از استاندارد trc20

برنامه‌های استفاده کننده از استاندارد trc20

Tether شاید بزرگترین و شناخته‌شده‌ترین پروژه با استفاده از استاندارد trc20 باشد. Tron-USDT اکنون محبوب‌تر از Ethereum-USDT است. چراکه تراکنش‌های اولی آن در اوایل سال ۲۰۲۱ از دومی پیشی گرفت. این خود نشان می‌دهد که هزینه‌های بالای تراکنش‌های اتریوم مانعی بزرگ برای کاربران است.

Revain پروژه دیگری است که از قوانین استاندارد trc20 پیروی می‌کند و از توکن‌های TRC-20 به عنوان بخشی از پلتفرم خود استفاده می‌کند. Revain به عنوان نوعی نسخه مبتنی بر بلاک چین TrustPilot عمل می‌کند. افرادی که نظرات خود را ارسال می‌کنند می‌توانند برای کیفیت مشارکت خود جوایزی دریافت کنند و افراد را تشویق کنند تا گزارش‌های مفید و صادقانه درباره تجربیات خود بنویسند.

JUST یک متغییر مبتنی بر Tron در استیبل کوین Maker DAI است. کاربران می‌توانند توکن‌های TRX خود را در موقعیت‌های بدهی وثیقه قرار دهند تا یک استیبل کوین به نام USDJ تولید کنند که با ارزش دلار آمریکا مرتبط است.

Tron همچنین دارای یک اکوسیستم پر جنب و جوش فعال از بازی‌ها، از جمله MegaCryptoPolis 3D، Blockchain Cuties، و بسیاری دیگر است.

چرا از استاندارد trc20 و توکن آن استقبال شده است؟‌

توکن‌های TRC-20 مزایایی مشابه توکن‌های ERC-20 دارند. با این حال، با توجه به اینکه اتریوم اغلب مشکل تراکم تراکنش دارد که منجر به کارمزدهای بالا و تجربه کاربری ضعیف می‌شود، توکن‌های مبتنی بر Tron راه‌حل مناسبی را ارائه می‌دهند که در بین بسیاری از کاربران محبوب شده است، به ویژه برای کسانی که با استیبل کوین فعالیت می‌کنند.

(۱ امتیاز) - ۵/۵

سال ۱۳۹۸ تولید محتوا را در حوزه دیجیتال مارکتینگ و تکنولوژی کردم و در حال حاضر تجربه چندین سال در زمینه ریسرچ کلمه کلیدی، تعیین ساختار محتوا و نویسندگی محتوای یکتا مطابق با اهداف و مخاطب سایت دارم.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس